ekening van een lezer rouw commentaar ^ddelpers (1) «jddelpers (2) Abortuspil (1) Abortuspil (2) Agenda na vioolconcert ah-bestek £XdfiUv\j' straf rookvrij als een kind help EDAG 27 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Redactie (A.I.): Hans Gosllnga Bijdragen: Willem Breedveld. Jan Bezemer, Bram Pols ezo eve Gaus heeft vorige week in niet mis te verstane en voor de televisie zijn kritiek geuit op de Waarop de zogenaamde roddelpers regelmatig ew< hem en z«jn familie bericht. De vraag of het 3r andig is van een lid van het koninklijk huis zich. !e 2 jenlijk en ondiplomatiek in een publieke discus- ?raj ttiengen blijft hier buiten beschouwing. Inte- ;elf< nter lijkt het op dit moment in te gaan op de lene stelling die de prins (en enkele andere nde Nederlanders in hetzelfde televisie-pro- V0jma) poneerden en die hierop neerkomt: in het ;por rlandse recht genieten particulieren te weinig lerming tegen aantastingen van hun privé-le- zelfs al berusten die aantastingen op onjuist- I8.1 >robleem is eigenlijk al zo oud als de pers zelf is in Nederland weer actueel geworden door h ucces van de zogenaamde roddelbladen. Sinds is e jaren is het culturele leven in Nederland Uir jkt met enkele bladen die zich er op toeleggen J tl mogelijk „nieuwtjes" te brengen over min of bekende Nederlanders. Op zichzelf zijn deze in daardoor al een bedreiging voor het privé- van een groot aantal mensen. Het wordt intjaal nog erger doordat de samenstellers van idin drukwerken het met de werkelijkheid niet al te sigenemen en voor halve en hele leugens niet terug !StO i. D Sfl! ricffrote moeilijkheid is dat wettelijke maatregelen a hffich richten tegen de pers al snel een beperking van de persvrijheid. Ook maatregelen die uit- nd bestemd zijn om de roddelpers te temmen odin in algemene termen moeten worden gesteld. dtoetekent dat ze de hele pers kunnen treffen en cat ian is n een democratie nu ook weer geen ^te kii nne zo op het eerste gezicht in elk geval één jutjregel te bedenken die geen bedreiging inhoudt de persvrijheid. Dat is een wettelijke regeling et recht op wederwoord. Veel kranten hebben goede gewoonte om gemaakte fouten te illen. Sommige zijn zelfs bereid om in bepaalde len een andere lezing van feiten op te nemen üj hebben gepubliceerd, ook al is niet sprake :chte, verwijtbare fouten. Een rechtsplicht is aatste ieker niet. Eigenlijk is er niet zoveel omdat er wel van te maken: burgers zouden v°n echt moeten hebben om, zodra zij in een rgaan iets over zichzelf lezen dat niet helemaal ülle :t met de werkelijkheid, hün verhaal afgedrukt bu jgen in datzelfde persorgaan. De juiste formu- •ree aat schrikken als het om de leesbaarheid van hun bladen gaat. Nu biedt het recht wel enige middelen aan degene die door de roddelpers is gepakt. Laster en beledi ging zijn ook in gedrukte vorm strafbaar. En volgens het geldend burgerlijk recht kan ook de journalistie ke onzorgvuldigheid vallen onder de onrechtmatige daad, wat de mogelijkheid biedt schadevergoedin gen te vorderen. In de praktijk zien de meeste betrokkenen echter af van de gang naar de rechter. Procederen is duur, moeilijk en levert bovendien meestal veel extra publiciteit op, die meestal wel leuk is voor het betreffende persorgaan, maar bepaald niet voor de wederpartij. Deze situatie is hoogst onbevredigend en druist in tegen een normaal ontwikkeld rechtsgevoel. Er is daarom alle reden eens serieus na te gaan of de wetgever de bedreigde particulier te hulp moet komen. De bescherming van het privé-leven tegen ongewenste binnendringers is immers een grond recht. Als de handhaving van dit grondrecht in de verhouding tussen het publiek en de pers volstrekt onvoldoende blijkt kan de overheid niet werkloos blijven toekijken. lering van zo'n recht is een technisch oplosbaar probleem. Voorkomen moet worden dat alle redac ties voortdurend lastig worden gevallen door queru lanten die hun verhaal in de krant willen. Aan de andere kant moet de burger een royale kans worden geboden zijn/haar versie van de feiten afgedrukt te krijgen zonder dat een rechter eerst moet vaststellen of het betreffende persorgaan onrechtmatigheid kan worden verweten. Met de persvrijheid hoeft zo'n recht niet in strijd te komen. Het belangrijkste motief voor die persvrij heid is dat de burgers in een democratie recht hebben op een vrije stroom van informatie en uitwisseling van meningen. En dat uitgangspunt verdraagt zich zeer wel met een „recht op weder woord" voor iedere burger. Het effect op de roddel pers zou kunnen zijn dat ze toch wat voorzichtiger wordt met het vermengen van feiten en verzinsels. Bovendien zouden dit soort bladen misschien iets van hun aantrekkelijkheid verliezen als ze voortdu rend worden gedwongen hun lezers te laten lezen wat er allemaal niet klopte aan de lekkere verhalen van de vorige keer. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster- dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten Is er een boekenbon. Tien jaar geleden, toen de PvdA- Kamerleden de arts Lamberts en de jurist Roethof een eerste po ging deden om de abortus provo- catus wettelijk te regelen, was er al sprake van. Binnen betrekke lijk korte tijd, dacht men, zou er een abortuspil zijn, die de mecha nische zwangerschapsafbreking overbodig zou maken. De vrouw zou dan „gewoon thuis" een onge wenste zwangerschap kunnen af breken. De verwachtingen waren destijds optimistisch. Een arts van de Sti- mezo-kliniek in Rotterdam zegt nu: „BIJ de opening van onze kli niek in 1971 dachten we dat we de deuren binnen een Jaar of vijf weer zouden kunnen sluiten, omdat die pil er dan zou zijn." Het is nu 1979 en de bewuste pil is er nog steeds niet. Met de komst ervan wordt echter onverminderd rekening gehouden. Zo merkte de Raad van State in zijn advies over het abortus-ontwerp Ginjaar-De Ruiter op: „De mogelijkheid be staat dat zich in de medische we tenschap ontwikkelingen zullen voordoen, welke de vrouw binnen een aantal jaren in staat stellen zelf op medisch verantwoorde wij ze een zwangerschap af te breken, zonder dat daartoe een verblijf in een ziekenhuis of een kliniek noodzakelijk is." Wat zegt de industrie daarover? Dr T. Vossenaar, medisch direc teur van Organon International: „Waarschijnlijk stoelt die ver wachting op een groot vertrouwen in de medische wetenschap. Voor alsnog is het een slag in de lucht. In beginsel acht ik de ontwikke ling van zo'n preparaat wel moge lijk, maar tot dusver heeft, voorzo ver wij weten, niemand de sleutel tot het geheim gevonden." Volgens Vossenaar ls de industrie wel naarstig naar zo'n medica ment op zoek. „Maar we hebben geen aanwijzingen dat enige fabri kant ter wereld het in handen zou hebben." Hij schat dat het nog zo'n vijf jaar zal duren eer „de abortuspil" is ontwikkeld. Dr. Lamberts, nu Eerste Kamer lid, zet enige vraagtekens achter deze beweringen. Hij zegt: „Som mige medici beweren dat die pil er al is, maar dat de industrie hem achterhoudt, omdat anders het goudmijntje van de anti-concep tiemiddelen in elkaar stort." Wat gal hem destijds in dat de abortuspil op komst was? Lam berts: „Er werden toen al veel proeven gedaan, in Afrika, op zwarte vrouwen Op zwarte vrouwen? „Ja, de farmaceutische industrie heeft massa's proeven gedaan op zwarte vrouwen." gen dat anderen hem wel hebben." Volgens hem zal de abortuspil de anticonceptiemiddelen straks ook niet van de markt verdrijven. Worden bepaalde preparaten uit getest op mensen? „Nee. Alleen op dieren. Daarbij ls gebleken dat bepaalde stoffen wel die uitwer king hebben (het afbreken van de zwangerschap). Maar wij hebben geen aanknopingspunten dat die stoffen ook geschikt zijn voor mensen." Geen experimenten op Afrikaanse vrouwen? „Ik acht het onwaarschijnlijk dat dit gebeurt. Men moet niet verge ten dat bij de bonafide industrie een hoog ethisch normbesef be staat. Onze medici zouden er in elk geval niet over piekeren." Andere fabrikanten nemen het misschien minder nauw. „Nee. Geen enkele fatsoenlijke pharmaceutische industrie zou dat doen." Maar er zijn toch proeven op Afri kaanse vrouwen gedaan met pros- taglandines? „Ah, maar dat is al heel oud. U spreekt nu over 1972. Dat is ouwe koek. Daar zijn toen ook negatie ve commentaren op gekomen. Nee, wij zijn uiterst terughoudend met het brengen van dit soort stof fen naar Afrika." het spiraaltje voorkomt inplan ting in de baarmoeder. En dat wordt toch ook gebruikt door ka tholieke en gereformeerde vrouwen?" Nog even terug naar dr. Vossenaar van Organon. Of de industrie de abortuspil om commerciële rede nen zou achterhouden? „Ik geloof het niet." zegt hij. „Wij hebben 'm niet en wij hebben geen aanwijzin- vindt het toch niet ie van het. En bovendien: wat zou hem, Kruisin- ga, nog kunnen gebeuren: „Ik ben door een diep dal gegaan. Ik kan me niet voorstellen dat ik het nog slechter kan treffen," zei hij tegen één van de CDA-deelnemers. De gelegenheid om weer in de poli tiek te gaan doet zich al spoedig voor. Begin juni zal het CHU-Ka- merlid Teun Tolman worden ge kozen tot lid van het Europese parlement. Het CDA heeft zich uitgesproken tegen een dubbel mandaat. Met andere woorden, Tolman zal moeten bedanken voor het Kamerlidmaatschap en daarmee ligt de weg voor Krulsin- ga open. Ondertussen houdt men in het CDA kamp het hart vast. Kruisin- ga, zo redeneert men, zal zeker krachtig aan de weg willen gaan timmeren en wellicht ook op pas sende wijze „wraak" willen nemen voor zijn politieke ondergang. En hoe zou hij dat beter kunnen doen dan door zich in de CDA-fractie extreem links te gaan opstellen? om wat voor prooven ging dat? Kruisjnga terug Demonstraties „Met prostaglandinen, een hor moonpreparaat." Onder het motto dat een dode zwarte vrouw minder erg is dan een dode blanke vrouw? „Nou, niet dat zulke proeven de dood tot gevolg hebben. Maar men gaat er kennelijk van uit, dat een zwarte vrouw minder moeite heeft met braken dan een blanke vrouw." Maar dan nog, misschien kunnen er wel blijvende afwijkingen ont staan. „Ja, het is een uiterst verwerpelij ke zaak." Zwarte vrouwen als proefko nijnen. „Zo is dat." Stel dat die abortuspil er straks is. Krijg je dan niet dezelfde discus sie als nu bij de technische abor tus? Het effect is immers het zelfde. „Ach, het is een hele huichelachti- Kruisinga, de ex-CHU-voorman. die alweer bijna een jaar gelden abrupt zijn kortstondige minister schap moest prijsgeven, keert te rug in de politiek. Dat althans is de rotsvaste overtuiging van de Nederlandse deelnemers vorige week aan het EVP-congres in Brussel. Op dit congres van christen-demo craten uit de EEG-landen liet Kruisinga geen gelegenheid onbe nut links en rechts eens te infor meren wat of zij wel van een terug keer van zijn persoon in de poli tiek dachten. De reacties waren gemengd, maar lieten op één punt geen spoor van twijfel bestaan: hij doet het vast en zeker. Die stellig heid werd in belangrijke mate ge voed door wat Kruisinga nog meer te berde had te brengen. Hij bleek het als ambteloos burger welis waar naar de zin te hebben, reisde op verzoek van diverse regeringen zowat de halve aardbol af, maar ge boel. Het spiraaltje is toch ook algemeen geaccepteerd? Dat is ook een vorm van abortus. De bevruchting komt tot stand, maar Dranghekken op het Binnenhof. Dat beeld is inmiddels vertrouwd. Men zegt dat het in '64 begon, met Vietnam-demonstraties. De ge wenning is ingetreden. Eisen moe ten wel zeer hard worden geroepen wil men ervoor de deur uitkomen. Hoe reageren Kamerleden op het verschijnsel dat burgers zich met spandoeken en leuzen tot de mu ren van het parlement wenden? Demonstraties, hongerstakingen, handtekeningenacties, de aanwe zigheid van betrokkenen op de publieke tribune, het zijn zaken die op een ding uit zijn: publici teit. Is daar politiek gezien garen mee te spinnen? Een recent voorbeeld is Bronbeek. Defensie-specialist Ploeg (WD) loodste een motie door de Kamer, die vroeg om behoud van het mu seale bejaardenhuis. Door ieder een gesteund. Is de Kamer beïnvloed door de mening van het volk, die is ge vormd door een regen van reporta ges over de oudjes? Scoort een partij goaltjes, is ze bang voor de boosheid van een grote groep? Ploeg: „Demonstraties hebben nauwelijks invloed op Kamerle den. Er zijn er zo veel. dat je er op den duur lauw onder blijft. Bij zeer grote demonstraties ligt het anders. Het moet je te denken geven als zo veel mensen zich er gens druk over maken. Maar je moet een grens trekken. Er be staat onderscheid. Er zijn ook massa's „beroepsdemonstran ten", die je geregeld bij verschil lende gelegenheden ziet. Die on dermijnen de geloofwaardigheid van een betoging". „In het algemeen ls het zo. dat demonstranten voor hun zaak zin nige argumenten kunnen aandra gen, die je bij de besluitvorming laat meespreken. Maar bij Bron beek had ik ook buiten de publici teit die motie ingediend. Al wil ik niet ontkennen, dat al die handte keningen en de aanwezigheid van deze mensen zelf tussen 60 en 98 jaar sterk emotioneel aanspre ken. Daar moet je ook wel mee oppassen. Als Kamerlid moet je verstandelijk handelen en niet zo zeer emotioneel". „Met de drie van Breda bleek weer dat je verstandelijk dacht te moe ten handelen. Maar dat maakte zo veel emoties los, dat je je twee keer bedacht". „Er is dus onderscheid. Pater Koopman met de abortus, dat wordt folklore. Er zijn ook beto gingen waar men potentiële groe pen kiezers in ziet. zoals Veronica. Je kijkt met één oog natuurlijk altijd naar je kiezers. Zulke groe pen hebben wel invloed". „Maar demonstraties komen vaak te laat. Men betoogt in feite op de dag dat de zaak al beklonken is Stemmingen over moties, terwijl de fracties hun standpunt al heb ben besproken, of debatten, com missievergaderingen. en fractie vergaderingen zijn dan al geweest. Mosterd na de maaltijd. Daar zou den betogers rekening mee moe ten houden". Veel en uiteenlopende zaken deze week in de Tweede Kamer. Een greep: De praktijken van de KLM in New York. de jaarlijkse huur verhoging. kiesrecht voor buiten landse werknemers, reclame voor tabaksprodukten en het Algerijn se gas. In de Eerste Kamer vandaag An tilliaanse zaken, landbouw en ver keer en waterstaat. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE In de zesde klas krijgen de leer lingen van de Van Heemstra- school in Amsterdam-Buitenvel- dert voor het eerst muziekles. In die lessen blijft het bij platen beluisteren plus de bijbehorende toelichting, maar na een tijdje mogen de leerlingen samen naar een echt concert In de school krant De Zoemer vertellen een paar van hen hoe ze dat eerste concert ervaren hebben. „Het was wel jammer." schrijft Yvonne, „dat het niet in het Con certgebouw was. En ik vond het geen echt concert.Ik vond het best leuk, alleen je zag niet zo veel van de mensen van het or kest. Alleen maar de stokken van de violen op en neer gaan en dat werkte op je lachspieren." Egbert „vond er niks aan, want er waren niet eens blaasinstrumenten en slagwerk was er ook niet. Maar de muzieklessen die vond ik wel leuk." Anita beschrijft het gebeu ren wat uitgebreider: „Toen we in de bus zaten waren we erg be nieuwd. Ik dacht dat het een groot orkest zou zijn. maar wat viel dat tegen! Toen ze binnen kwamen (dus de orkestleden) wa ren het er een stuk of twintig, meer zeker niet. Het was een strijkorkest, b.v. violen en bas sen. later kwam er een pianist bij. Het was wel mooi. maar kinderen van andere scholen konden hun mond niet houden en lieten din gen vallen. Dan moest er gestopt worden om de kinderen te verbie den. maar het hielp niet veel. Ik vond het zielig voor de mensen die zo hun best deden. Het viel allemaal erg tegen." Ten slotte Mike, die duidelijk blij was dat het concert afgelopen was en de kinderen weer in de bus moch ten: „De muziek was wel mooi. maar het was toch niet om te zeggen, daar ga ik nou een avond je naar zitten luisteren. Ja. en dan nog te bedenken dat het or kest nog niet eens op het podium zat. In de bus was het wel leuk(.Er werd een plaat van Grease gedraaid Hij was pas drie toen de geallieer de troepen Duitsland bezetten en een definitief einde maakten aan de Tweede Wereldoorlog. Toch heeft John Moore uit Shreveport in de Amerikaanse staat Louisia na het nu danig aan de stok met de deelstaat Beieren vanwege Hitler, van wie hij pas jaren na de oorlog voor het eerst hoorde. Beieren eist de 41 zilveren vor ken. messen en lepels op die John een paar jaar geleden voor vijf tienduizend gulden kocht van een oorlogsveteraan die ze inder tijd meenam uit het buitenhuis van Hitier en Eva Braun bij Mün- chen. De initialen in het bestek, A. H., zijn dan ook zeker niet die van een bekende grootgrutter, maar van Adolf Hitler zelf. „Ik heb ze als een investering ge kocht." zegt Moore. „en toen ik er achter kwam dat er in Beieren nog meer van dat spul moest zitten om mijn collectie aan te vullen, heb ik in een paar kranten geadverteerd die in die streek verschijnen." Op die manier kwam de Beierse regering er ook achter. Via een Amerikaanse ad vocaat liet ze Moore weten dat zijn collectie aan de Beierse staat toebehoort, zoals al Hitlers in be slag genomen bezittingen en of hij die dus maar onmiddellijk wil teruggeven. John Moore heeft ook een advocaat in de arm geno men, die Beieren weinig kans op succes geeft. „Stel je voor dat John de zaak zou verliezen." zegt hij, „wat zou er dan moeten ge beuren met al die verzamelingen in oorlogsmusea in Amerika en andere landen? Doet Beieren daar dan ook rechten op gelden? Nonsens." Moore heeft intussen zijn omstreden zilver veilig in een bankkluis opgeborgen. Hij ge bruikt er zelf toch nooit iets van. zou dat niet eens kunnen, zegt hij: „Ik denk niet dat niemand met een vork van Hitler een hap door zijn keel zou kunnen krijgen." VXW\ Ziek zijn en beter worden was het onderwerp waarover kinderen van de basisschool Livingstone in Gouda in hun schoolkrant schreven en tekenden. Klas vier hield zich speciaal bezig met bijbelse verhalen, waarin zieken worden genezen. Zo tekende een van de vierdeklassers het dochtertje van Jaïrus, dat hier tot leven wordt gewekt. Rookvrij is precies het tegeno vergestelde van „rook vrij". Dat laatste is in Denemarken 364 da gen van het jaar van toepassing, van het eerste, een rookvrije dag dus. probeert de Deense vereni ging ter voorkoming van kanker een Jaarlijks terugkerend evene ment te maken. Gisteren hebben ze voor de tweede maal een „nati onale rookvrije dag" gehouden. Hoeveel rokers diaraan meege daan hebben zal pas veel later duidelijk worden, maar van vorig Jaar zijn er wel indrukwekkende cijfers bekend: toen lieten zo'n zeshonderdduizend rokers in het land hun sigaar, pijp of sigaret één dagje voor wat ze waren. Een gebaar dat de Deense staat onge veer eenzelfde aantal guldens heeft gekost, door derving van belasting op rookwaar die op deze rookvrije dag niet gekocht werd. Terwijl haar gasten elders in het huis feest vierden, bracht Debo rah Mabale haar eigen trouwdag met een boek op bed door, ergens in een voorstad van Johannes burg. Dat hoort bij de straf die de zwarte bruid is opgelegd wegens haar politieke activiteiten. Ze heeft huisarrest en dat betekent dat ze nergens naar toe mag en met niemand buiten haar huisge noten mag spreken. Deborah Ma bale heeft de rechter wel ge vraagd een uitzondering te ma ken voor haar trouwreceptie. maar dat weigerde hij. Wel mocht ze per gratie haar eigen kerkelij ke huwelijksplechtigheid bij wonen. Horst Tappert (55), die nog steeds als Derrick van moordzaken over ons scherm banjert, vertelt in de NCRV-gids over de manier waar op hij zijn vak beoefent: „M n leven lang probeer ik toneel te spelen als een kind. Een kind dat in zijn spel verdiept is Een meis je dat met een pop speelt bijvoor beeld. Een meisje dat praat tegen die pop, het naar bed brengt. Zo geconcentreerd, dat is de ideale vorm van toneelspelen. Het pu bliek zie ik niet. Het is de enig juiste benadering. Met dit verschil dat kinderen, als iets niet lukt, altijd anderen de schuld willen geven. Mijn moeder heeft me altijd voorgehouden dat ik dat niet moest doen. Zeg lie ver: het is mijn fout. Wanneer een voorstelling niet slaagt, ligt het niet aan mijn collega's. Ik pro beer in mijn spel een eerlijk kind te benaderen. Ja". Hij ls. zegt hij, zeer Engels/Amerikaans georiën teerd: „Ik haat dat bombasti sche. overdrevene zoals in de meeste Duitse films. Weet je dat ik het best moeilijk met de Duitsers heb? Ja. Ik weet wel. ik ben er ook een. maar hun stijl ligt me niet zo". Papegaai Simon heeft zijn vrouwtje, mevrouw Diane Prime- rano in de Canadese stad Niagara het leven gered Het dier was de enige in het huis die gemerkt had dat er brand in de kelder was uitgebroken. De alarminstallatie werkte niet. maar de papegaal des te beter. Simon bracht op het Juiste moment de ijselijke kreet „help" ten gehore, dat de kinde ren Primerano hem hadden bij gebracht. De papegaai deed dat zo hard en zo lang. dat zelfs de buren wakker schrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5