FNV zoekt proeftuinen wor arbeiders zelfbestuur Ook periode na 'ijstijd' chaotisch liKKOord over CAO welzijnswerkers Man/Vrouw-Polis Vervoersbonden hebben onder meer NS op het oog Ug e aan versnippering Open dag over 'Libanon' Voorlichting NS aan wachtende passagiers blijft gebrekkig dvertentiekosten n dele voor akelaars voortaan van Nationale-Nederlanden. JINSDAG 27 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT De Saai van Zwanen- bergprijs voor 1979 ls toegekend aan dr. H. H. Cohen, de centrale man achter de produktle van het DKTP- vaccin waarmee bijna elke baby in Nederland wordt Ingeënt. De jury is van mening dat dit ertoe heelt geleid dat difterie, kinkhoest en polio hier vrijwel verdwenen ziekten zijn en dat ook het voorkomen van tetanus sterk ls verminderd. Daarnaast heeft de jury, onder voor- Prijs voor man achter produktie van DKTP-vaccin zltterschap van de Utrechtse farma- coloog prof. dr. D. de Wied. waarde ring voor de voortreffelijke eigen schappen van de Nederlandse vac cins. Door de geringe toxiciteit van het kinkhoestvaccln zijn de bijwer kingen van de vaccinatie in ons land zeer gering. Dr. Cohen is directielid van het Rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven. De Saai van Zwanenbergprljs werd in 1964 ingesteld door het toenmalige Zwanenberg-Organon, nu onderdeel van het Akzo-concern. De prijs, waar aan een bedrag van 10.000 gulden is verbonden, wordt toegekend voor on derzoek dat direct of indirect bij draagt aan het ontwikkelen van nieu we geneesmiddelen. ADVERTENTIE 1 Mevr. E. J. van BoxIcl-BruKmant Ie Vcnlo (L). U won een Philips zonnebank T/m.tl maan I979 looft HAC elke weck 2 l'ltilips zonnebanken uil Bel BAC. Jik. mcc H.ul icn iliil- nameformulier bii uw IIAC-winkel Bel BAC d\\in Philips Zonnebanken - t.i on. in too deodorant j nen in stoppen, maar dan nóg blijft wat nu is gebeurd on vermijdelijk. Tegen een zo extreme winter die vooral in die zin zeldzaam was dat we te maken hadden met een combinatie van uiterst lage temperaturen, fijne stuif sneeuw en sterke wind kun je je niet wapenen. Zelfs in de noordelijke landen waar ze toch wel het een en ander gewend zijn stonden ze machteloos. In Noorwegen kwamen vertragingen van 5 tot 6 uur voor en in Zweden stond op een gegeven mo ment de helft van de Stock- holmse voorstadtreinen de fect in de werkplaatsen". Ook op het gebied van de voorlichting aan wachtende passagiers zal weinig te ver een telerailsysteem in dit soort situaties van nut kan zijn: een mobilofoon in de ka- bine van de machinist. Al een jaar of vier zijn daarmee proeven genomen in de kop van Noord-Holland. Hoewel de resultaten gunstig waren besloten in de NS-dlrectie nog onlangs dit systeem, dat onder meer in Duitsland al jaren geleden werd inge voerd. niet te gaan gebruiken De kosten (zeven miljoen gul den per Jaar) zouden niet in redelijke verhouding staan tot de voordelen. Wellicht is men daarover na deze winter anders gaan denken bij de NS. In ieder geval staat vast, dat veel trelndienstleldingen eerder op de hoogte zouden zijn geweest van treinstran- dingen. Op het ogenblik kan een treinmachinist onvoorziene stagnaties alleen maar telefo nisch melden op de gemoder niseerde baanvakken waar om de 1500 meter een baante- lefoon staat. Op alle andere baanvakken moet hij daar voor naar het dichtstbijzijn de huis toe. Dichtgevroren deuren: dat probleem deed zich alleen voor bij de intercitytreinstel len, uit 1954 daterend materi eel, dat nog is uitgerust met schuifdeuren. Telkens als de deuren werden geopend schoof er een nieuwe lading stuifsneeuw in de kasten. Dat bevroor onmiddellijk met als gevolg dat de deuren muur vast kwamen te zitten. De nieuwere treinen van na 1960 (maar dat zijn hoofdza kelijk de stoptreinen) kennen dat probleem nauwelijks om dat deze zijn uitgerust met zwenkdeuren. De oudere trei nen eveneens van deze deu ren te voorzien, is technisch wel mogelijk maar het is voor NS de vraag of die miljoenen investering in treinen die hooguit nog tien, elf jaar in de roulatie blijven, wel verant woord zijn. Motoren Diezelfde vraag wordt gesteld ten aanzien van een betere isolering van de motoren van de treinstellen, zodat de stuifsneeuw daarop geen greep meer heeft. Technisch gezien is dat eveneens moge lijk. maar vraagt men bij de NS. moet Je voor zulke extre- an onze sociaal-economische redactie niTRECHT De Vervoersbonden FNV willen in de komende drie jaar gaan erken aan de invoering van werknemerszelfbestuur. Een van de bedrijven, ie de vervoersbonden daarbij op het oog hebben, is de Nederlandse Spoor wegen. een gisteren gepresenteerd ont- n kfcrp-beleidsplan „Allemensen" zegt vervoersfederatie dat de NS zich lent voor een experiment met werk- animerszelfbestuur, omdat het bedrijf onder de controle van regering en irlement valt. vraloorzitter Jan Schoër van de ver- ersbonden zei in een toelichting s eejet de bevoegdheden bij de NS nu bij it management liggen. In samen- erking met de overheid zouden die ivoegdheden kunnen worden over- enfeheveld naar een gekozen beheers- eiei ad. Aan die beheersraad zou de drijfsleiding verantwoording s zefruldig zijn. 2 roeftuin ..er des ihoër gaf toe dat de NS-leiding larschijnlijk niet staat te trappelen ïlvt ner van ongeduld om als proeftuin voor fWro werknemerszelfbestuur te dienen. Opvallend VOOrStel Maar aan de andere kant zijn de spoorwegen in het verleden vaak „voortrekker" geweest wat betreft ontwikkelingen op sociaal terrein. De vervoersfederatie wil de komende drie jaar ook nog naar andere „proef tuinen voor zelfbestuur" zoeken. Via vergroting van de bevoegdheden van de ondernemingsraden willen de bon den komen tot een algemeen bestuur van de onderneming. Deze zelfbestu- rende ondernemingen zullen dan moeten functioneren binnen een ge democratiseerd economisch leven. Niet het marktmechanisme, maar een systeem van „democratische planning" zal er voor moeten zorgen dat de juiste beslissingen worden ge nomen over investeringen en pro- „Het geld is door de werknemers op- duktie. gebracht en het is voor hen bestemd. In „Allemensen" dat in de komende maanden door de in totaal 75.000 leden zal worden bediscussieerd, ont vouwt de vervoersfederatie haar plannen op een reeks van beleidster reinen. Een opvallend voorstel is de samenvoeging van de ziektewet, de Wet Werkloosheid, de Wet Werkloos heidsvoorziening en de Wet Arbeids ongeschiktheid tot één loondervings- wet. Niet de werkgevers en de werk nemers samen zouden het in de socia le fondsen voor het zeggen moeten hebben, maar de werknemers alleen. „Het is onzin dat de werkgevers nog iets te zeggen hebben over de sociale fondsen," zegt de vervoersfederatie. Waarom bemoeien de ondernemers zich dan mee?" In het hoofdstuk over de inkomens politiek bepleiten de bonden een ver dere verkleining van de inkomensver schillen. Het systeem van de prijs compensatie zou voor Inkomensher verdeling kunnen worden gebruikt door de lagere Inkomens méér com pensatie voor gestegen prijzen te ge ven dan de hogere inkomens (een vloer in de prijscompensatie). De ver voersbonden tonen zich ook voor stander van een bovengrens aan de lonen. Nieuw is ook het voorstel om afdelin gen op te zetten voor gepensioneer den, gehandicapten en werklozen. BIJ de FNV zou een afzonderlijk secreta riaat voor nlet-actieven moeten komen. Schoër maakte bekend dat arbeids ongeschikten. die zich nu als lid bij de vervoersbonden aanmelden in tegen stelling tot vroeger niet meer worden geweigerd. 5= m onze soc.-economische redactie nd. SN HAAG De ambtenarenbonden en negen werkgevers- ganisaties zetten morgen hun handtekeningen onder de ste CAO voor het welzijnswerk. Aan de nieuwe collectieve eidsovereenkomst, die betrekking heeft op zo'n 130.000 ilzijnswerkers, is drie jaar gewerkt. nüi) of. Siordvoerders van de bonden de [emene Bond van Ambtenaren, de ems tholieke bond van ambtenaren en Kri Nederlandse Christelijke Bond Ge Overheidspersoneel toonden Cn li gisteren na de onderhandelingen le freden. Met de komst van de nieu-' CAO is er een einde gekomen aan versnippering op het gebied van .V.) arbeidsvoorwaarden in het wel- etki aswerk. De nieuwe CAO heeft be kking op de gezinsverzorging, atschappelijk werk, bejaarden- rk, sociaal-cultureel werk. jeugd- jongerenwerk, opbouwwerk, kin- ^dagverblijven, kinderbescher- ndi ng, en vormings- en ontwikkelings- enbrk. In het CAO-overleg heeft ook che overheid een belangrijke stem ge- Tl. omdat het nu eenmaal in verre- de meeste gevallen gaat om ge- «idieerde instellingen. nket «It de boot erigens betreurt de Nederlandse sel: ristelijke Bond van Overheidsper- leel, dat twee sectoren in het maat- lappelijk welzijn uit de boot zijn 'allen. Volgens de bond moeten de Bu |)oo medewerkers van de kruisver- gingen en de ruim 2000 personeels- en in de ambulante geestelijke ge- idheidszorg zich voor hun arbeids- 3 irwaarden beroepen op apart af te iten CAO's. gens de CNV-bond hebben met ne de niet bij de vakcentrales aan- )ten categorale bonden dwarsge- em en bij het totstandkomen van de (lO-welzijn voor alle sectoren. Zij d D den zich op het standpunt dat die eft O niet kan gelden voor hun leden, gé rde int n I HaA omdat zij niet aan de CAO-onderhan- delingen hebben meegedaan. De NCBO meent dat deze categorale bonden de Katholieke Unie van verplegenden en verzorgenden KUW. het Nederlands Instituut voor Psychologen en de Landelijke Vereni ging van Artsen in Dienstverband (LAD) niet representatief genoeg zijn voor de hele sector om in het overleg arbeidsvoorwaarden welzijn vertegenwoordigd te zijn. Ook de werkgevers onderschrijven volgens de CNV-bond dat alleen de ABVA, de KABO en de NCBO representatief zijn voor het gehele welzijnsterrein. Van een onzer ver slaggevers ROTTERDAM- ZUIDLAREN Terwijl gisteren in de Rotterdamse Beatrixhaven werd begonnen met het inschepen van het materieel van het Neder landse Unifil-ba- taljon voor Liba non (foto boven) werd in Zuidlaren een drukbezochte open dag gehou den waar ouders, vrouwen en ver loofden van de mi litairen, die 10 maart naar Liba non zullen ver trekken, werden voorgelicht over wat hun verwan ten daar te wach ten staat. Overste E. H. Len- sink legde er de nadruk op dat de militairen vol doende zijn opge leid om hun taak te volbrengen. Het Nederlandse ba taljon zal het hest uitgeruste in Li banon zijn. De Bond van dienstweigeraars begroette de be zoekers van de „Open Dag", die in de Prins Be- rnhard Hoeve plaats vond, met spandoeken en pamfletten, waar in de militairen alsnog werden op geroepen te wei geren naar Liba non te gaan. Naar het spandoek werd met gemeng de gevoelens geke ken (foto links). Vandaag vertrek ken de zeventig kwartiermakers naar Libanon. De andere Libanon- gangers komen 11 maart in Beiroet door Dick Ringlever De spoorwegen houden er rekening mee, dat zich door opdooi en mogelijke wateroverlast als gevolg van het smelten van de sneeuw nog best problemen kunnen gaan voordoen. Bij de laatste koude winter in 1963 heeft het treinverkeer op vele plaatsen nog wekenlang hinder ondervonden van verzak kingen in de spoorbanen en kon soms niet sneller worden gereden dan enkele tientallen kilometers per uur. v' N HAAG (ANP) Makelaars et«n voortaan een gedeelte van de •JU ertentiekosten voor eigen reke- r* K nemen. Dit blijkt uit de nieuwe zenbeschikking voor de make- in onroerend goed. vet 5amenhang daarmede is het aan i makelaars toegestaan hun courta- >n geringe mate te verhogen, na- 'jk van 1,23 naar 1,25 procent voor y psommen tussen de 80.000 en 0.000 Voor hogere koopsommen dt een overeenkomstige aanpas- Wat de „ijstijd" de NS in to taal zal kosten, kan dus nog niet bij benadering worden gezegd. Evenmin blijkt het eenvoudig op papier te zetten welke lessen kunnen worden getrokken uit de ervaringen van een dikke maand extre me winter. Waarschijnlijk volgende week zal de NS intern een beoordelingsrapport presen teren. maar aangenomen mag worden, dat daarin wei nig concrete aanbevelingen zullen worden gedaan voor een betere verwerking van de problemen in de toekomst. Chef sector transportcoördi natie M. Daniels: „Je kunt nu wel wat verbeteringen beden ken, maar het blijft werken in de marge. Je kunt er niiijoe- beteren vallen. Dit komt voor een belangrijk deel doordat Nederland een van de meest intensief benutte spoorbanen heeft van de hele wereld. Als er ook maar Iets fout gaat, ontstaat een lawine van af wijkingen in vertrek en aan komsttijden. De treindiens tleidingen die wissels seinen en de borden op de stations bedienen kunnen die met de huidige sterkte niet verwer ken, met als gevolg dat de twintig verkeersleidingspos- ten die op grond van de daar binnenkomende Informatie maatregelen moeten treffen ook niet adequaat kunnen re ageren. Mobilofoon Wat wel is gebleken, iï dat „Luister 's", zei moeder, „als jij die verzekeringsadviseur van ons niet belt, dan doe ik het." „Nou", zei vader, „dan doe je dat toch? Tenslotte zijn we allebei even belangrijk." De Man/Vrouw-Polis van Nationale-Nederlanden verzekert vader en moeder allebei. Want als vader overlijdt, moet er geld zijn. Maar als moeder overlijdt, moet er óók geld zijn. Anders worden de kinderen de dupe. De Man/Vrouw-Polis is niet duur. Uw verzekeringsadviseur komt graag langs om erover te praten. Bel 'm even op! Of bel Nationale-Nederlanden: 010 - 65 27 00 toestel 560 voor een uitgebreide brochure. ADVERTENTIE me situaties die maar eens in de zoveel tijd voorkomen mil joenenuitgaven gaan doen „NS is", zegt Daniels, „voor bereid op normale strenge winters. We hebben dezelfde wissel verwarmers als de Zwitsers (en die hebben toch wel de nodige ervaring); dat we in deze bijna anderhalve maand lange ijstijd eigenlijk maar drie dagen echt volledig ontregeld zijn geweest, zegt wel wat. Je helemaal indek ken tegen de gevolgen van dit soort extreme situaties is on mogelijk. Zeker in een land met een zo uiterst frequent treinverkeer op een naar ver houding beperkt baanvak. Aan die infrastructuur zou Je natuurlijk wel wat kunnen doen. Ik denk bij voorbeeld aan meer vrije kruisingen op knelpunten als Moordrecht. Blauwkapel, Lage Zwaluwe. Boxtel en Amersfoort Je zou er mee voorkomen dat te veel treinen lopen elkaar be ïnvloeden Maar nogmaals wat gaat dat kosten? Moeten we ons hele apparaat gaan afstellen op situaties die in feite maar sporadisch voor komen?" „We spelen zo vals mogelijk, dan hebben we eerder het geld binnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3