kleine krant Europa één x Het opheffen van de grenzen» Wat kan het Europees Parlement daaraan doen? Kom op voorEur lurnpao Trouw de fS r L Verkiezingen op 7 juni André van Duin praat niet tegen kinderen Russen in de ruimte Carnaval Oorlog 27 februari 1979 Bouwplaat boerderij •J CNV tevreden met opnemen vervroegde uittreding in CAO's DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 TROUWKWARTET P 10 - RHS jji 27 februari 1979 De kleine krant MeaewerMgntten Erwin Blok. 13 |f Richard Bom. 10 |r Lidwien Dobber. 13 |r Han Keuper. 11 jr Maria Flmlerman. 12 jr Br/even en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Op 7 Juni aanstaande gaan alle grote mensen naar de stembus voor de Europese verkiezingen. Zij kiezen 410 mannen en vrouwen voor het Europees parlement. Dat is zoiets als de Tweede Kamer, maar dan voor heel Europa. Voor Nederland worden 25 mensen gekozen. Het parlement wil samenwer- Het zijn niet alle landen van ken Bij voorbeeld: als er te veel zout in de Rijn is. gaan ze overleggen met elkaar wat ze daar aan kunnen doen en wie dat moet betalen. In het Europees parlement gaan ze ook praten over de werkloosheid. Want niet al leen Nederland telt veel wer klozen. maar alle landen heb ben met dit probleem te kam pen Het parlement zal oplos singen moeten bedenken. Misschien gaan ze de grenzen wel afsluiten voor verschil lende goederen uit niet-Euro- pese landen, zodat de Euro pese (abrieken kunnen blij ven draaien. Europa, maar alleen België. Denemarken. West-Duils- land. Oroot-Brittannië, Frankrijk. Ierland. Italië. Luxemburg en Nederland ne men deel aan de Europese verkiezingen. De E.G. landen dus. Postzegels Er zijn al postzegels versche nen over de Europese verkie zingen. Alleen de meneer die de postzegels ontwierp heeft 2 fouten gemaakt. Op de postzegel staat Engeland in- plaats van Groot-Brittannië en Duitsland in plaats van West-Duitsland. Te veel zout Wij krijgen gemiddeld per dag 15 gram zout binnen. Ons lichaam heeft om goed te werken maar 1 gram zout nodig. Zelfs bij een zout arm dieet krijg je nog 6 gram zout binnen. Binnen kort wordt het misschien verplicht om het zoutgehal te op voedingswaren te ver melden. PiHen! Een bewoonster van Amersfoort heeft op maan dagmorgen in haar woon plaats een potje met zèéer gevaarlijke pillen verloren. Deze medicijnen dienen als een sterk slaap- of kalme ringsmiddel. Als je ze opeet wordt je er erg ziek van. De vrouw moet de pillen verlo ren hebben tussen het Eu- terplein en de Bosweg. De vinder wordt dringend ver zocht het potje naar de poli tie te brengen. Narcissen Het zal je misschien vreemd in de oren klinken maar de Britten hebben de meeste narcissen. Neder land staat nummer I wat betreft alle anders bolsoor- ten. Nederland heef* voor 6 miljoen gulden aan bollen en gesneden bloemen van Engeland gekocht. De NCRV zal de wedstrijd „Wie lijkt het meest op ome Joop" die speciaal voor kin deren bedoeld is. niet stop zetten. Ouders en doktoren denken echter dat het brullende na doen van ome Joop de stem banden kan aantasten. Een dokter uit Groningen heeft al tal van kinderen met keel- klachten in behandeling. De stem van ome Joop wordt al jaren gemaakt door André van Duin. Wat zegt André er zelf van? We wilden hem opbellen om het hem zelf te vragen. „Me neer van Duin is niet te spre ken. hij heeft het te druk met repeteren." zegt zijn impresa rio (dat is de man die zijn zaken regelt) Theo Rekkers. Wij zeggen dat het voor de kinderkrant is. Maar meneer Rekkers vindt: „U moet goed begrijpen: André van Duin wordt zo vaak opgebeld, hij kan niet voor kinderen aan de telefoon komen." Dit is vol gens ons een belachelijke zaak. want deze wedstrijd is immers voor kinderen bestemd. Twee Russen probeerden op 9 oktober 77 met de Sojoez 25 naar het ruimtestation Saljoet 6 te gaan Dit lukte niet en men was bang dat de Saljoet 6 bescha digd was. De Sojoez 27 met twee andere ruimtevaarders aan boord vertrok in januari 78 naar de Saljoet 6. Zij zagen dat het ruimtestation niet beschadigd was. Toen de Sojoez 27 aankwam waren er al twee Russen in de 8aljoet 6. Twee van de vier Russen vertrokken weer Op 2 februari werd de Saljoet 6 bijgetankt. Een uiterst ingewikkeld klusje. Romanenko en Gretsjko de Russen in de Saljoet 6 waren toen bezig aan hun 55-ste werkdag. Na hun 86- ste werkdag leek het wel of ze gauw naar de aarde terug zouden komen. Nou zijn er weer twee Russen Ljakhow en Rjoemin naar de Saljoet 6. Eens kijken hoe lang zij het uithouden. Zaterdag is het carnaval weer begonnen. Het carnaval duurt tot en met dinsdag 27 februari. In veel plaatsen wer den optochten gehouden. Na tuurlijk waren er ook weer carnavalsliedjes zoals: 'k Heb hele grote bloemkolen van André van Duin, de gebroe ders Grimm enz. Ook maak ten veel mensen het weer erg dol. In Nijmegen kapte men zelfs bomen om Prins Piet (carnavalsprins) door te laten. O ,-v,. Ergens in de Flevopolder ligt de Flevohof. In de Flevohof is van alles te beleven. Om maar eens wat te noemen: Er zijn koeien, schapen en tram polines. Ook is er een speel tuin een restaurant een spookhuis een vijver en een Indianenkamp. Van de be kende kop-hals-romp boerde rij uit Friesland heeft de Fle vohof een bouwplaat laten maken. Er is een bouwteke ning bij en iedere knutselaar kan de bouwplaat in elkaar zetten. Het dak van de grote schuur kun je eraf halen zo dat je er in kunt kijken. De bouwplaat is te koop bij de Flevohof voor 15,95. J O Als je de krant leest, kom je altijd het woord oorlog tegen. Bij ons is er ook wel eens oorlog geweest: de Tweede Wereld oorlog. Daar zijn films over gemaakt. Een film die pas is gemaakt over oorlog is de film „Voor Koningin en Vader land". Maar de Tweede Wereldoorlog is allang voorbij. In andere landen is er nog wel oorlog zoals in Iran. Maar daar zijn de mensen weer tot rust gekomen. Toch. is de oorlog nog niet voorbij in de andere 'landen. De oorlog tussen China en Vietnam is vorige week losgebarsten. De Chinezen zijn de grens met Vietnam overgetrok ken. De Vietnamezen vinden dat niet goed. Zij hebben zware tanks naar het Noorden gestuurd. Er zijn veel doden gevallen en ook veel krijgsgevangenen gemaakt. In Oeganda is ook oorlog. Soldaten uit Tanzania zijn de grens overgestoken. Zij hebben Masaka veroverd. De president van Oeganda. Amin. zegt dat hij een einde aan de oorlog wil maken. Maar hij is niet bereid met Tanzania te praten. En er is oorlog tussen Rhodesië en Ango la. Daar hebben ze ook ruzie met elkaar. Volgens de laatste berichten heeft giste ren de Rhodesische luchtmacht de oplei dingsbasis aan dc grens van Angola aan gevallen. Ook schoten zij op 12 februari een passagiersvliegtuig neer. waarbij alle 59 inzittenden om het leven kwamen. En dan hebben we nog de Saharaoorlog. In de Saharawoestijn leven mensen, maar daar houdt de Marokkaanse ko ning. Hassan de tweede, geen rekening mee. Hij denkt dat het van hem is. De mensen uit de woestijn zijn het er niet mee eens en vechten voor hun eigen land. Volgens Polisario, de bevrijdings beweging van de Westelijke Sahara heb ben ze de laatste gevechten gewonnen. Maar nu zal Je je afvragen: waarom is er oorlog? Nou. oorlog gaat eigenlijk alleen maar om meer land en geld, verder niet. Dom. hé? Of niet? Van onze soc.-economische redactie UTRECHT - Het CNV is zeer te spreken over het feit dat een van de belangrijkste onderdelen van het CNV-arbeidsvoorwaardenbeleld de vervroegde uittreding zowel in het overleg over de grafische CAO als over de bouw-CAO is gehonoreerd. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt het Christelijk Nationaal Vak verbond het „positief" te waarderen dat aan de vervroegde uittreding in het overleg grotere waarde is toege kend dan aan een loonsverhoging (De FNV vraagt een aanvullende loonsverhoging van 20 gulden bruto voor ledereen - red.) „Het CNV con cludeerde na de ondertekening van de grafische CAO al dat uitgaande van een nul-lijn en het benadrukken van de werkgelegenheidsproblema- tiek het afsluiten van CAO's zonder al te grote moeilijkheden zou kunnen gebeuren." aldus de verklaring. Vervolgens wijst de christelijke vak centrale erop dat er in de bouw-CAO méér punten voorkomen, die het CNV in zijn arbeidsvoorwaardenbeleid heeft onderstreept Het gaat boven dien om zaken, die alleen door de hout- en bouwbond CNV voor de on derhandelingen zijn opgevoerd. Het CNV noemt de verplichting van de werkgever van 1 november tot 1 april de werkruimten tochtvrij te maken, de verhoging van de waarde van de vakantiebon en het vertalen van de veiligheidsvoorschriften ten behoeve van de buitertlandsé werknemers Vraag over ronselen door BVD blijft nog onbeantwoord Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het onderzoek, dat een speciale commissie sinds december vorig jaar Instelt naar mogelijke „ronselactivitelten" van de Binnen landse Veiligheidsdienst onder stu denten van de Rijksuniversiteit in Utrecht, is met het vertrek van een van de twee commissieleden, me vrouw mr D Relling. in het slop geraakt Mevrouw Relling beschuldigt haar mede-onderzoeker, het hoofd van de universiteitsvoorlichting K Korme link. ervan te weinig initiatieven te ontplooien om het onderzoek op gang te brengen Volgens haar is er nog maar een keer met de betrokken par tijen gesproken De commissie werd ingesteld nadat een student bij hei bestuur van de stichting Studenten Huisvesting SSH een klacht had in gediend tegen eep van haar perso neelsleden die hem zou hebben bena derd met het verzoek ..politiek snuf- felwerk" te verrichten. Grenzen zijn vervelende dingen voor de mensen. Strikt genomen passen ze ook niet in een Europese Gemeenschap die toe wil groeien naar een echt Verenigd Europa. De Europese Gemeenschap is ;ebaseerd op een Douane-Unie. douanerechten tussen de negen EG- landen zijn afgeschaft. Vrij verkeer. Werknemers van de lidstaten van de Europese Gemeenschap kunnen in een van de aangesloten landen gaan werken onder dezelfde voorwaarden die voor de werknemers van dat land gelden. Ook zijn de oude „tolmuren" voor het goederenverkeer verdwenen. De landen laten eikaars produkten zonder invoerrechten toe. Zodat u als consument meer keus hebt en voor bepaalde dingen ook minder betaalt. Daarnaast mogen uw vakantie-aankopen in de lidstaten tot een steeds hoger bedrag oplopen. Toch nog slagbomen. Bij sommige grenzen wordt u toch aan gehouden en moet u uw paspoort tonen. Of uw auto wordt onderzocht. Moet dat nou? De controles kunnen wel steeds verder versoepeld worden; helemaal afschaffen gaat nog niet. De veiligheid is bijvoorbeeld in het geding. Maar ook BTW en accijnzen, waarvan de percentages per land ver schillen. Daar wordt nog aan gewerkt. Het Europees Parlement. Europa moet op dit terrein nieuwe besluiten gaan nemen. En daar bij dient het Europees Parlement een belangrijke rol te spelen. Het moet onderzoeken, stimuleren en contro leren. Het zou ook moeten meebeslissen maar daarvoor heeft het Europees Parlement nu nog te weinig macht. Het wordt tijd dat wij, de 260 miljoen burgers van Europa, die macht helpen vergroten. Daarom zijn de Europese ver kiezingen zo belangrijk. Eindelijk gaan we zelf onze vertegenwoordigers kiezen in het Europees Parlement. Een gekozen parlement is een sterker parlement. U weet dus: straks meedoen aan de Europese verkiezingen. Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7juni Publikabe van het Nationaal Comité Rechtstreekse Verkiezingen Europees Parlement, Alexanderstraat 2,2514JL 's-Gravenhage. Tel. 070 - 63 59 52

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12