ARP moet onherroepelijke fusiedatum vaststellen 1 ierkhouwer leidt VVD ij Europese verkiezing Iran wil binnen twee weken olie uitvoeren Prof. Steenkamps minimum-wens voor 3 maart: 'iropa geen superstaat' .w rart miljoen voor tvluchtelingen imovatie zal ook kwaliteit ^ieid moeten verbeteren' Man bekent dat hij vrouw vermoordde Brits onroerend- goedbedrijf niet naar Wereldhave Studenten per fiets op weg - met petitie Houding arbeiders mogelijk beslissend Standard Electric handhaaft ontslagplannen Oost-Europa voor 108 miljard bij Westen in krijt WIDAG 26 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 door Jan Kuijk EINDHOVEN Nu al bijna een maand is een opgewekte discussie aan de gan9 over de vraag of het CDA volgens de plannen volgend jaar moet fuseren n of dat de club een federatie moet blijven. Vooral anti-revolutionairen geven e blijk van hun twijfel over de fusie per 1 juni 1980: Klaas de Vries van de Arjos, óe oud-Kamerleden Goudzwaard, Vermaat en Kieft, het Kamerlid (en oud- ve, voorzitter) Anton Veerman, me rkoDat alles speelt zich af op het ogenblik dat CDA-voorzitter Steenkamp op eui Joktersadvies even is uitgeschakeld. Toch is het natuurlijk aardig juist nu zijn ee mening te weten en vandaar onze afspraak even langs te komen in huize roe jteenkamp in Eindhoven. 'ild Het is zaterdagmorgen en Eindhoven zelf bereidt zich voor op de grote veJ jarnavalsoptocht van die middag. Maar daar heeft Steenkamp ook zonder he deze narigheden al geen belangstelling voor en bovendien: voor alles gaat ePt tem nu de buiten hem op gang gekomen discussie ter harte. Het blijkt voor het Berst te zijn, dat Steenkamp een dergelijk gesprek met Trouw heeft; een feit no waarvoor ik niet zo gauw een verklaring heb, maar dat ons samenbrengt in de r d >pvatting dat er van een historisch ogenblik sprake is. Gelukkig stelt oul Jteenkamp zelf grootmoedig vast, dat zijn opvattingen steeds in onze r dl tolommen hebben doorgeklonken. «Sfo, t)e eerste vraag: wat was uw reactie wtj oen u kennis nam van al die kritische uvvfeluiden? it kwam bij mij als een geweldige iok over. Ik had het eerlijk gezegd niet rnafaeer verwacht. Ik ben wel lang onzeker eei eweest, vooral over de ARP. Maar ik he eb een goed vriend in die partij, een al ?at oudere man. Die zei mij altijd: AR- nensen zijn net als Friezen, koppig en ida jet meegaand. Maar als je ze eenmaal aldi lebt. dan heb je ze ook goed. Dan zijn ze al rouw. Het komt heus wel goed, voegde ,.s> "b«- mefci dan opeens die brief van Goud- hoi waard en zijn vrienden. Vlak voordat am rij de organisatorische top van de berg ereikt hebben let op: ik zeg de orga- isatorische, niet de politieke top; dat is ander verhaal komt dit. En van- lorgen ook nog eens dat commentaar an Trouw. Om half zeven, nog op de dag aapkamer, las ik het: „pas op de plaats nde^iaken om brokken te voorkomen". Ik !b er meteen bijgeschreven: „wat zijn >N.e brokken als de fusie niet doorgaat?" Ba c heb Bob Goudzwaard daar ook voor ewaarschuwd. Goudzwaard en ook de oofdredactie van Trouw moeten zich un grote verantwoordelijkheid bewust Jn. mlp rtt zijn dan precies die brokken als je !eds e fusie afwijst en doorgaat met de w< deratie? U stelt het als een ware ramp ;iscl »or. ien; LI ve an ontstaat een ernstige situatie. For- zw ieel kan je natuurlijk op 3 maart nog hui iee" zeggen, maar je neemt een grote w5 irantwoordelijkheid, want je hebt bij I idere mensen vertrouwen gewekt. Er is ring een tijdschema, dat eindigt op 1 juni 1980. Dat heb ik niet opgesteld, maar het CDA-bestuur en het is door de AR goed gekeurd. In zo'n situatie is het toch heel wat (en ik probeer me heel voorzichtig uit te drukken) als je sedert 1966 met iets bezig bent om nu te zeggen: we moeten niet overijld handelen? Als veertien jaar „overijld" is, wanneer is het dan niet overijld? Een bezwaar tegen al die briefschrijvers is, dat ze toch wat erg ver van de partij organisaties staan. Ik geloof dat ik ook namens de AR-mensen in het dagelijks bestuur van het CDA spreek, als ik zeg: we snakken allemaal naar het einde van die rompslomp. Stel je voor: vier partij secretariaten, drie wetenschappelijke bureaus, drie weekbladen, maar onder tussen heeft het CDA-bestuur geen ei gen weekblad. Dat is toch te gek, dat je Je niet eens tot je leden richten kan? Vraag ook eens aan alle betrokkenen hoeveel tijd wij niet hebben moeten ge ven aan organisatorische kwesties, zo dat voor de politiek nauwelijks tijd over bleef? Wij hebben de fusie altijd als organisatorische bekroning gezien, be slist niet als de politieke bekroning. Maar haal je nu die organisatorische bekroning weg, dan gaat de spankracht er uit. Wat er naar mijn mening op 3 maart moét gebeuren? Er zal toch tenminste een onherroepelijke fusiedatum moeten worden vastgesteld niet meer, maar ook niet minder. Heeft u er vrede mee als die datum later ligt dan 1 juni 1980? In het voorstel dat het AR-bestuur deze Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp week heeft uitgestuurd, zit impliciet al een uitstel. Het staat er wel niet lttter- lijk, maar je kunt het er wel uit afleiden. Ik ben CDA-voorzitter en als zodanig draag ik ook de verantwoordelijkheid voor bijna 28.000 rechtstreekse CDA- leden. Die mensen hebben nu bijna geen enkel recht en kunnen zich niet laten gelden. Dat kan toch niet? Ja, maar dat is eigenlijk wel een raar gedoe. Een federatie van drie organisa ties, die ook nog eens rechtstreeks leden heeft. Dat is om moeilijkheden vragen. En is er wel eens onderzoek ingesteld naar wat die rechtstreekse leden pre cies motiveert? Er zou wel eens heel wat politieke onbehagen verborgen kunnen zitten - mers. heel wat proteststem- Ik begrijp het best, al is er nooit een wetenschappelijk onderzoek naar ge weest. Bij heel wat mensen is dat het verlangen naar eenheid van christenen in de politiek, de wil om een een einde te maken aan de verdeeldheid. Ik hoop toch maar dat iemand, nu het nog net kan, nog eens dat bestand van 28.000 rechtstreekse CDA-ers op hun werkelijke motivering zal bekijken. Dan weten we misschien opeens veel meer over de verhinderingen in Neder land. Maar worden die organisatorische problemen nu niet al te gemakkelijk gebruikt om niet over inhoudelijk poli tieke zaken te hoeven praten? Discussie over ideeën is moeilijker en werkt snel ler weerstand dan een gesprek over partijbureaus en dergelijke. Ik kan me dat hartstochtelijk organisatorisch ver langen van 28.000 rechtstreeks CDA- leden niet voorstellen. Ik merk dat verlangen steeds ln het land, maar dan zeg ook ik: het gaat Inderdaad om een politieke gelijkgezindheid. Wat dat betreft ben ik blij dat Goudzwaard c.s. dat in hun brief ook duidelijk uit spreken: ze zijn ongelukkig met de poli tieke gang van zaken. Op vergaderingen in het land hoor Ik het nog wel eens. „nu moet u ook nog proberen eenheid met de SGP en het GPV te bewerkstelligen", maar dat kan natuurlijk niet. Ik ben er van overtuigd dat er goede christenen zijn in b.v. de PSP, maar ze zitten op een andere politieke lijn. De politieke ge zindheid moet één zijn. Goudzwaard zegt: ik heb politieke wen sen die onvoldoende tot hun recht ko men. Mag ik mijzelf nu eens in de plaats van Bob Goudzwaard zetten? Ook ik heb duidelijke opvattingen. Ik vind bij voorbeeld dat wij ook al zijn er zorgen over de eigen economie nóg meer van onze welvaart aan de ontwikkelingslan den zouden moeten geven en ik heb een uitgesproken standpunt over de inko mensverdeling volgen we daarin wel de juiste christelijke normering? Maar ik kan toch niet omwille van die opvattin gen het CDA in de houdgreep nemen en zeggen: nu mijn zin doen of anders. Dat is in wezen wat Goudzwaard doet. 'Daarmee doet u Goudzwaard onrecht. Ook üw tijdschema en die rechtstreekse CDA-leden kunnen als een houdgreep ervaren worden of functioneren en hij gaat wel degelijk van het CDA uit Hij gaat uit van een CDA volgens één bepaalde snit en daar heb ik geweldige moeite mee. Hij vindt dat het nog onvol doende leeft. Mag ik nu vragen maar ik weet dat ik niet objectief ben als het na veertien jaar nog niet leeft, wat is dan de datum? Ik kan me niet voorstel len, dat iemand zegt: het is overijld. Tenzij hij wil zeggen, dat het waardeloos is. Het is toch verstandig openlijk en in alle nuchterheid vast te stellen dat er mentaliteitsverschillen zijn? Om min derheden te beschermen en te behouden kan federatieve opbouw een oplossing zijn. Ik wil beslist dat binnen het CDA de eigen persoonlijkheid van de AR (maar ook van de andere partners dat vloeit daaruit voort) herkenbaar blijft. Ook Anton Veerman heeft daar gedachten over gelanceerd en hoewel ik zijn voor beelden niet zo gelukkig vind, moet een oplossing te vinden zijn. Ik wil me daar zeker voor inzetten. Ik begrijp het ook niet Die AR-mensen zijn nooit bang geweest hun gedachten naar buiten te dragen en ze slagen er dikwijls ook nog in die tot gelding te brengen. Hoe kan je dan nu zo benauwd zijn dat binnen het CDA hun ideeën platgewalst zullen worden? Dat is een onderschatting van je eigen denkkracht en van wat je te zeggen hebt. Ik ben bang dat u onderschat welk een traumatische uitwerking bijvoorbeeld de eerste de beste stemming binnen de CDA-fractie voor een nieuwe bestuur heeft gedaan. Nummer één werd na tuurlijk Van Agt, maar prompt daarop nummer twee: Frans Andriessen. Van Agt persoonlijk heeft moeten terug draaien. Ze zijn bang om overstemd te worden. De kernvraag is dan: Hoe breng je als minderheid, overtuigd van de kwalitiet van je eigen ideeën die tot gelding als anderen met stemmen wil len volstaan? Wat die ervaring met die eerste stem ming betreft: ik heb bij de opvolging van Aantjes een andere procedure voorge steld in de vorm van een vertrouwens commissie, maar dat heeft de fractie niet gedaan. En ik geef toe dat dat het pro bleem is: hoe laat je de beste ideeën het winnen, zonder dat Je het met een stem ming beslist? Maar mag ik ook wat zeg gen? De AR-mensen kunnen Je het soms zo hard zeggen, dat wil ik nu ook doen. Waarom is er bij zulke bijbelgetrouwe mensen als de AR zo weinig besef van wat Paulus zegt. dat niemand zich uitne- mender moet achten dan de ander. Mag ik een voorbeeld noemen? Een paar we ken geleden stelde Piet van Tellingen ln Nederlandse Gedachten een vraag over het vertrek van zoveel AR-leden van de fractie: „Blijven er wel voldoende Ka merleden over die beginselpolitlek stel len boven haalbare program-politiek?" En in uw eigen Trouw van vorige week: Willem Breedveld over het vertrek van Aantjes: „Daarmee verviel ook het be langrijkste schild tegen de neiging de evangelische oproep min of meer te ver geten." Ik heb Aantjes heel hoog geacht en ik betreur zijn vertrek meer dan ik ooit zal kunnen zeggen, maar om te schrijven dat hij alleen het schild zou zijn dat gaat te ver of om te suggere ren dat er buiten de AR-leden om weinig beginselvaste mensen in de fractie zijn; dat christenen zo over hun mede-christe nen schrjven en spreken dat schokt mij diep. Ik bekijk het ook maar van buiten, maar ik heb de indruk dat heel wat KVP'ers eigenlijk niet zo van discussie houden; de anderen maar drammers of zwamkousen vinden. Maar Nijhoffs „twist met ons, twist niet met mate" geldt toch ook voor de politiek? Het is toch een discussie sonder einde? „Ja, maar dan wel ln één partij en niet ln een federatie, waar ieder als het hem uitkomt Zich in zijn eigen deel kan terug trekken. [ECHT (ANP) Mr. dr. C. Berkhouwer, vice-voorzitter van het Europees Parlement, is e rdag gekozen tot Nederlands lijsttrekker voor de liberalen voor de Europese verkiezingen juni. ogn ?dei erd gekozen op een WD-bijeen- vai t in het Jaarbeursgebouw in ord iht. Tweede werd Hans Nord, taris-generaal van het Europees i. M ment, nummer drie het Eerste- erlid H. J. Louwes, vier mr. A. öia( tsen (Tweede-Kamerlid en voor van de vaste Kamercommissie justitie) en vijf mevrouw Bo- uit Vorden (onder meer lid van derlandse delegatie bij de Ver- Naties). ►eten vermijden, aldus dr. Berk- er, dat binnen Europa weer al- „if en >cht 0 A ard< ikke me dit ijvi hi Ijk noef HAAG (ANP) De stichting hulpverlening Zuidoost-Azië 250.000 gulden beschikbaar ge- voor de Vietnamese bootvluch- en in Hongkong en Macau. Het is ondermeer bestemd voor de Hyj :haf van kleding, medicijnen en h el. Ook zal ermee de aanschaf nachines worden gefinancierd, j u, nee de vluchtelingen produkten maken om in hun eigen be te voorzien. is aar t de reft lerlei nationalistische tendenzen spe len. Berkhouwer haalde in dat ver band uit naar de Franse gaullisten en naar een deel van de socialisten, die meer heil zien in nationale oplossin gen. Bepaalde zaken kunnen we niet meer landelijk af. Het is te vergelij ken met de milieu-politiek: „Het be gint in gootsteen en vuilnisbak en het eindigt ergens in de ruimte". Europa moet volgens Berkhouwer geen superstaat worden, wel een ge bied waar burgers zich vrij kunnen bewegen en waar vrij verkeer is van goederen, diensten en mensen. De WD is van meet af aan voorstan der geweest voor de toelating van Griekenland. Portugal en Spanje tot de Europese Gemeenschap, als daar de dictatuur was verdwenen en de democratie hersteld. Dat is gebeurd en „wij zijn bereid een offer te bren gen opdat de inwoners van die landen op een hoger levenspeil komen", al dus Berkhouwer. Het mag evenwel niet zo worden, dat Grieken, Portuge zen en Spanjaarden bevoordeeld wor den ten koste van „een arme boer in Soedan". Bevoegdheden Het Europees Parlement moet in de toekomst meer bevoegdheden krij gen. Ook de Europese raad dient er verantwoording af te leggen, meende de liberale lijsttrekker. Een van de eerste zaken, die het parlement moet doen, is een handvest opstellen met Europese burger- en mensenrechten. Berkhouwer is voorstander van een snelle aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Hij riep ten slotte op, de komende Europese verkiezingen niet in een landelijk perspectief te trekken, en ze niet te beschouwen als graadmeter voor de Kamerverkiezingen in 1981. Europese verkiezingen moeten Euro pese zaken tot inzet hebben, aldus Berkhouwer. WD-voorzitter Korthals Altes (rechts) wenst dr. Berkhouwer geluk met zijn verkiezing tot lijsttrekker voor de WD bij de Europese verkiezingen in Juni. Terlouw: ar{JïlRDAM (ANP) Innovatie [er, meer zijn dan het invoeren van e produkten of produktieme- iaar n. Zonder maatschappelijke in- lds( ies zullen industriële innovaties Per doende leiden tot herstel van nal oncurrentiepositie met het bui- AD, >d. Dit betoogde fractieleider erlouw van D'66 zaterdag op dg »or zijn partij belegde studiedag p al ht onderwerp. 'Ivaartsstijging van de afgelo- e c, ld heeft bij de mensen behoef- erh wekt die minder op het mate- 5en lak liggen dan vroeger. Innova- r g ook de kwaliteit van de arbeid lit rn vert|eteren. aldus Terlouw. In instantie ging het daarbij om i als lawaai en stank, nu zijn er 'ychlsche en sociale kanten aan de orde. Die zijn minder eenvoudig aan te pakken, omdat ze zo verweven zijn met de totale organisatie van produktie en arbeid. Terlouw meende dat er naast de eco nomisch veroorzaakte werkloosheid een „culturele werkloosheid" be staat: mensen die door hun werk zo teleurgesteld worden, dat ze de nei ging krijgen maar niet opnieuw te gaan werken als ze een tijdje ziek of werkloos zijn geweest. Arbeid bestaat meer en meer uit zich herhalende handelingen, terwijl de werknemer juist hogere eisen stelt aan vorm en inhoud van het werk dat hij moet doen. Terlouw signaleerde een ver stoord evenwicht „tussen ae verlan gens van hen die het werk moeten doen en van hen die het organiseren". CPN-voorzitter 'Communisme moet internationaal een vuist maken' UTRECHT (ANP) Alleen met een internationale communistische be weging kan volgens CPN-voorzltter H. Hoekstra een werkelijke vuist ge maakt worden tegen de grootste vij and van het communisme: het kapi talisme. Het communisme staat vol gens Hoekstra bloot aan hevige span ningen. „De strijd voor een interna tionale beweging is daarom nu be langrijker dan ooit," aldus de CPN- voorzitter. Hij zei dit zaterdag ln Utrecht, een van de plaatsen waar het zestig-jarig bestaan van de Communistische Par tij van Nederland werd gevierd. Vol gens Hoekstra is het optreden van China in Vietnam in strijd met het streven naar internationaal commu nisme. „De agressie van China vloekt met onze opvattingen over vredes- strijd, socialisme en zelfstandigheid," aldus de CPN-voorzitter. Hoekstra bepleitte internationale so lidariteit van communisten en riep CPN'ers op het als hun plicht te zien gezamenlijk op te treden. „WIJ moe ten samen vooruitgaan, tegen de ver drukking in." Hij meende, dat de CPN er in de afgelopen zestig jaar blijk van heeft gegeven, steeds weer te kunnen ver nieuwen. ,De partij is in staat om telkens weer op nieuwe, onverwachte situaties in te spelen. In actie zijn wij sterk," aldus Hoekstra. DEN BOSCH (ANP) Na een onder zoek van twintig dagen is de moord op Coby van Berlo opgelost. De da der. de 47-Jarige man uit Den Bosch, heeft bekend. Het lichaam van de 24-jarige Coby van Berlo werd op 6 februari door twee jongens ln een kelder in Den Bosch gevonden. Het ontklede lijk was verpakt in een aantal vuilnis zakken. Volgens de politie, die met veertig rechercheurs aan de zaak heeft ge werkt. ontmoette de man het meisje in de nacht van 2 Januari op straat. Het slachtoffer ging mee naar zijn huis, waar hij haar om het leven bracht. Het slachtoffer en de dader hadden elkaar nooit eerder ontmoet. Na de moord is de dader met het verpakte lijk dwars door de stad gelo pen. waar hij het later ln de kelder deponeerde. LONDON (ANP) Niet de beleg gingsmaatschappij in onroerend goed Wereldhave maar het Canadese Olympla and York Developments wordt waarschijnlijk de nieuwe eige naar van de Britse onroerend goed- maatschappij British Property. De directie van English Property heeft zich akkoord verklaard met een bod op de aandelen van de Canadezen Dezen willen 54 pence (ƒ2,08) per aandeel geven. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/LEEUWAR DEN Een veertigtal studen ten van de lerarenopleiding Ubbo Emmius te Groningen en Leeuwarden vertrekt vandaag op de fiets. Morgen verzamelen zij zich met de studenten van de zes andere lerarenopleidin gen om gezamenlijk verder te gaan naar Den Haag en daar een petitie aan te bieden aan de Tweede-Kamercommissie voor onderwijs. De noordelijke studenten moe ten vandaag al vertrekken om dat zij zo ver van Den Haag wonen dat de tocht niet in één dag is te doem Vanuit Gronin gen fietst een groep over de Veluwe naar Utrecht. Een an dere groep gaat vanuit Leeu warden over de Afsluitdijk en zal vannacht in Amsterdam overnachten. „We moeten in totaal 250 kilometer overbrug gen en onder de huidige weers omstandigheden zal dat niet meevallen", aldus een Gro ningse student. Omdat Van Agt zo'n verwoed fietser is. hebben de studenten de pre mier per telegram uitgenodigd de tocht mee te makea Achter grond van de onderneming is het protest tegen de bezuini gingsmaatregel van minister Pais; lerarenopleidingen wer den daarom door studenten be zet gehouden. TEHERAN (DPA, AP) Iran hoopt zijn olie-uitvoer binnen twee weken te hervatten, zo heeft vice-premier Hamir Ente- sam verklaard. De nationale oliemaatschappij NIOC zal bin nen enkele dagen bekendmaken wanneer precies de export opnieuw zal beginnen. Ondanks de verklaring van de rege ring zal veel afhangen van de werkne mers die betrokken zijn bij de olie winning. Leiders van de arbeiders in de olie-industrie hebben een aantal voorwaarden gesteld voor het openen van de oliekraan. Zij eisen dat de regering een einde maakt aan de in vloed van de buitenlandse oliemaat schappijen op hun industrie. Zij wil len verder zelf beslissen wie als nieuw kader in de olie-industrie wordt aan gesteld. Tenslotte eisen de werkne mers dat de nieuwe Iraanse regering zal aandringen op een aanzienlijk ho gere olieprijs dan die de OPEC heeft vastgesteld. De eisen zijn niet zonder betekenis omdat de Iraanse olie-industrie op het ogenblik in handen is van radica le werknemers. Echte marxisten zou den echter slechts een minderheid onder hen vormen. Op het ogenblik worden in Iran onge veer 700.000 vaten (van 159 liter) olie per dag gewonnen, overeenkomende met de binnenlandse behoeften van het land. Voor de revolutie bedroeg de produktie omstreeks zes miljoen vaten per dag en werden daarvan 5,4 miljoen naar het buitenland ge stuurd. Iran was daarmee na Saoedi- Arabië de grootste olie-exporteur. In Nederland ingevoerde olie kwam voor een kwart uit Iran. Deskundigen verwachten dat het oude peil van de uitvoer voorlopig niet zal worden bereikt. Zij achten een produktie van drie miljoen vaten per dag een van werkelijkheidszin getuigende mogelijkheid en bij een dergelijke omvang zouden voor de export 2,3 miljoen vaten per dag be schikbaar zijn. Banken De nieuwe minister van financiën. Ardalan, sloot de mogelijkheid niet uit dat de banken in Iran in de toe komst genationaliseerd zullen wor den. Op dit ogenblik is daar echter geen sprake van. aldus de bewinds man. Ardalan benadrukte dat de regering een voorlopig karakter heeft en dat er daarom geen financiële plannen op lange termijn zijn. Na de verkiezin gen zou er echter een grote campagne tegen kapitalistische instellingen worden gelanceerd. De Iraanse ban ken hebben ernstig geleden onder de nu al een Jaar durende crisis. DEN HAAG De directie van de Nederlandse Standard Electric Mij (NSEM) heeft de voorstellen van de industriebond FNV om ontslag van 155 personeelsleden per 1 januari 1980 te verhinderen, voorlopig afge wezen. Wel is de directie bereid op verzoek van de bond binnenkort een onderzoek te doen naar de mogelijk heid van financieel bijspringen bin nen het ITT-concern. waar NSEM on derdeel van is. Dit werd bekend na een gesprek tus sen vakbonden en NSEM-dlrectie naar aanleiding van een nota van de directie waarin gedwongen verminde ring van het personeelsbestand in de produktie-afdelingen stond aange kondigd. Vakbond en directie zullen 28 februari weer om de tafel gaan zitten. De Industriebond FNV had onder meer voorgesteld de werktijd te ver korten, het personeel vervroegd met pensioen te laten gaan en intern te her-, bij- en omscholen, alsmede tij delijk te laten werken zonder dat winst wordt gemaakt. De directie heeft evenals tijdens vori ge gesprekken over deze zaak ver klaard dat de speelruimtes bijzonder klein zijn. Het rendement van het bedrijf staat nu nog maar op 1.5 pro cent en daarmee zitten we duidelijk midden in de gevarenzone", aldus de directie. BONN (Reuter) De communisti sche landen in Oost-Europa staan bij de westerse industrielanden voor honderd miljard mark <108 miljard gulden) in het krijt, zo heeft het West- duitse ministerie voor inter-Duitse betrekkingen meegedeeld. Dertig procent van deze schuld komt voor rekening van de Sowjet-Unie. Polen heeft schulden aan het westen van ruim 25 miljard gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7