Plan tot bemiddeling in toneelconflict Noorden FAM Oproep tot 'nee' tegen volkstelling SGP-voorzitter jit kritiek op CDA Militairen Man met twee jongens bij ongeluk omgekomen I [Bestuur akkoord, acteurs beraden zich vandaag evordering abortus' Februaristaking weer herdacht iebedsbijeenkomst tn de EO tegen egeling abortus 35 ?B»M Raad vindt angst bejaarden voor tank overdreven 13 Bang&Olufsen Bon Twee doden bij vechtpartijen oningin en Prins ^$ar wintersport North Sea Ferries zetu'thoogstin Engeland af.. ...En doeternu ookcompleet verzorgde autoreizen bij.IncLhotsels. Naar Schotland,Noord Engeland, Wales en Ierland. de stofzuiger met de vele Cextra's Werkgroep: anonimiteit op ongeoorloofde manier geschonden 03^ Oprichting van comité in voorbereiding Prijs rijles moet omhoog, zegt groep rijschoolhouders Rita i MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Ivan een onzer verslaggevers iRACHTEN Als beide partijen ermee akkoord gaan, zal een commissie van wijze mannen emiddelen in het conflict tussen bestuur en personeel van de stichting Toneelgezelschap toorder Compagnie. Het bestuur is al akkoord gegaan met leen desbetreffend voorstel van de [Vereniging van Nederlandse toneel- •zelschappen, hoewel over de sa- lenstelling van de commissie nog iet worden gepraat. De toneelspe- s zullen zich er vandaag over bera- u of ze al dan niet akkoord gaan »et bemiddeling. Ze hebben in eerste is tan tie geëist dat het collectieve mtslag van alle 37 werknemers onge- laan moet worden gemaakt. Vorige week heeft het bestuur de ac teurs en andere medewerkers ontslag aangezegd. Volgens bestuursvoorzit ter H. Kuipers is intrekking van het ontslag niet nodig omdat na een col lectief ontslag een wettelijke afkoe lingsperiode van een maand geldt. Deze maand kan door de commissie van wijze mannen worden gebruikt om te bekijken of het ontslag onge daan moet worden gemaakt. Het ad vies dat de commissie uitbrengt moet bindend zijn, beide partijen dienen zich hiermee bij voorbaat akkoord te verklaren. Het conflict gaat over de uitvoering van het artistieke beleid en heeft zich toegespitst op de per soon van de artistiek leider, Zdenek Kr a us. De acteurs zijn het er niet over eens met het bestuur, dat het con tract met hem niet wil verlengen om dat hij niet de juiste man zou zijn voor een nieuwe beleidslijn, die is gericht op het spelen van meer op de regio gericht „kleinschalig" toneel. ido ook -bt iieT it raa is TRECHT (ANP) De weg aarlangs het CDA de abor- -n jus provocatus meent te moe- in tin regelen, ls een weg die ergafwaarts gaat. Het meest range eraan is dat juist us ventuele tegenstanders, be- sve< orend tot een voorstem mend CDA, het sterkst de ab- tus bevorderen. Dit zei za- rdag ds H. G. Abma, voor- 'de tter van de Staatkundig Ge en formeerde Partij, op de al- jze!mene jaarvergadering van fc SGP in Utrecht. pi* voorzitter kritiseerde het CDA voor zijn inbreng in het kabinet, at wij vreesden is bewaarheid. Le- bsbeschouwelijke uitgangspunten ethische normen kwamen niet in t feitelijk bestek voor van het kabi- 3aa net. Bij geringe materiële mogelijk heden had op dit terrein veel goed gemaakt kunnen worden. Daar lagen de mogelijkheden voor het kabinet om iets tot stand te brengen", aldus ds Abma. Hij waarschuwde er verder voor dat wanneer de mensheid niet snel de wapens opruimt, de wapens de mens heid zullen opruimen. In het bijzon der het neutronenwapen kent vol gens hem angstaanjagende mogelijk heden. Toch ziet de SGP niets in eenzijdige ontwapening. „Tomeloze opdrijving van lasten en derhalve van het arsenaal ligt niet in onze lijn. Tomeloze vermindering die niet gelij ke tred houdt met verminderingen elders achten wij al evenmin een ge zonde zaak. Het lijkt ons dat het verantwoord is deze wapenen te heb ben als niet bezittende. De overheid is bewapend en niet gewapend", hield ds Abma zijn gehoor voor. Vervolg van pagina 1 HIJ legde er de nadruk op dat de Nederlandse rege ring direct na de uitspraak over Men- ten, hoger beroep heeft laten aante kenen. Hetzelfde zei hij ook tegen Gideon Hausner, vroegere aanklager van Elchmann en nu voorzitter van de Yad Vashem-stichting. Yad Vas- hem, waar Van der Klaauw gisteren ook een krans heeft gelegd, is de herdenkingsplaats van de Joden die onder de Duitse overheersing ver moord werden. Hausner, zich beroepend op de tradi tionele vreindschapsbanden tussen Nederland en Israël: „Wij waarderen zeer wat Nederland voor ons heeft gedaan en daarom waren we zee verbaasd over de uitspraak over Men- ten. We hopen dat dit niet de laatste uitspraak zal zijn, want Menten is een zware oorlogsmisdadiger." In zijn speech op Yad Vashem bena drukte Van der Klaauw: „Ik geloof met u in de toekomst van Israël, de noodzaak van veiligheid voor Israël, het voortbestaan van Israël is ook voor Nederland van groot belang. Veiligheid moet in vrede gevonden worden." In Amsterdam is gisteren de februaristaking van 1941 herdacht met een défilé langs het standbeeld „de dokwerker" op het Jonas Daniël Meyerplein. De plechtigheid, die zoals elk jaar duizenden mensen op de been bracht, werd Mppr Jan 00it geopend met een kranslegging door het gemeentebestuur en het februari-herdenkingscomité. Daarna trokken vele uaii uuti belangstellenden aan de Dokwerker voorbij. In februari 1941 legden duizenden arbeiders uit Amsterdam en omgeving het werk neer uit protest tegen de terreur die de Duitse onderdrukkers op de Joodse medeburgers uitoefenden. ADVERTENTIE Ds H. G. Abma Ds Abma betoogde dat voor de SGP er maar één goede weg is. Dat is de weg terug, dte Coch een weg vooruit is naar rijke toekomst. „Een weg terug waarvan meer heil te verwachten is dan van die gewezen worden door de leuzen: terug naar de kleinschalig heid of terug naar de natuur. De weg terug is de weg die tot God terugvoert en die naar de zekere toekomst voor ons heenleidt". ZUID-BEIJERLAND (ANP) Een vader, zijn zoontje en een vriendje van dat zoontje zijn zaterdagmiddag omgekomen bij een verkeersongeluk op de Buitendijk in Zuid-Beijerland. Het ongeluk gebeurde toen de 34- jarige W. Noordermeer uit Zuid-Beij erland moest uitwijken voor twee na derende auto's. Daarbij kwam zijn auto tegen een boom terecht. Behal ve de heer Noordermeer zelf vonden zijn elfjarige zoontje Richard en de eveneens elfjarige Peter de Kramer de dood. Een dertienjarige Jongen, die ook in de auto zat, is zwaar ge- ïRSFOORT (ANP) In de Sint skerk te Amersfoort is zaterdag „dag van ootmoediging en ge el iid" gehouden tegen de legalisering lenp abortus. De bijeenkomst, die was prganiseerd door de Evangelische roep, werd door zo'n drieduizend onder wie de r.k.-bisschop i Rotterdam, dr. Simonis, bezocht, ^voorzitter ds W. Glashouwer leg-* le nadruk op het feit dat het leven )r God is gegeven en vanaf het ste begin onze bescherming ver- Dat leven wordt van alle kan- bedreigd door een tegenstander, de grote vijand van God en de ïn. Hij doet zich vaak voor als engel des lichts, zelfs draagt hij kwÉis de toga van de dominee, aldus y Glashouwer. ens hem wordt niet alleen het peboren leven bedreigd, maar ook kinderen en het gezinsklimaat moeten opgroeien. De ind richt zich op alle pijlers van de ïenleving. Ds. Glashouwer wees 1QRiter ook op de grote bondgenoot, vjus Christus. t Apeldoornse hoogleraar dr. W. H. ema onderstreepte de onlosmake- e verbondenheid van de Neder- eer Ise christenen met eigen land en hl l Juist daarom hebben christe- j zich te verootmoedigen, omdat ast leel hebben aan de schuld van de stelijke en morele crisis van ons csleven. Verootmoediging past wegens onze eigen geestelijke iheid. Geen agressie is de weg van. :hristen, maar veeleer het dragen de smart van de solidariteit met Bisschop Simonis van Rotterdam (midden) behoorde zaterdag tot de gasten van de Evangelische Omroep tijdens de „dag van verootmoediging en gebed" in Amersfoort. Links EO-voorzitter ds. W. Glashouwer en rechts pater Koopmans, bekend door zijn acties tegen een vrijere abortus-regeling. wond in een Rotterdams ziekenhuis opgenomen. DORDRECHT Een verkeersonge luk op de Laan van de Verenigde Naties in Dordrecht kostte in de nacht van zaterdag op zondag het leven aan de 22-jarige Christina Hoornweg en de 21-jarige Lucas Goo tjes, beiden uit Dordrecht. Hun auto kwam terecht in de middenberm en botste daar tegen een ANWB-paal. GROUW De 84-Jarige Douwe Mie- dema uit het Friese Irnsum veronge lukte met zijn fiets op een kruising in Grouw. Hij werd door een auto gegre pen en overleed. ZEIJEN (Dr) De 27-jarige mevrouw J. Gansevoort-Timmerman kwam om het leven toen de auto waarin zij meereed door de gladheid in een slip raakte en tegen een boom botste. RUURLO De 36-Jarige Johan Minkveld uit Ruurlo is omgekomen toen hij tussen Ruurlo en Borculo met zijn auto tegen een boom reed. Van een onzer verslaggevers OSS Een protestdemonstratie die de vijftig bewoners van het bejaar dentehuis „Sterrenbos" onlangs hiel den bij het raadhuis om kracht bij te zetten aan hun verlangen dat de acht vierkante meter grote LPG-gastank, die op 75 meter afstand van hun woning staat, wordt gesloten, is ver geefs geweest. Het overgrote deel van de gemeenteraad (24 van de 28 leden) vindt de eis van de bejaarden over dreven, omdat de tank, die deel uit maakt van een benzinestation „een van de veiligste van Nederland" kan worden genoemd. Wethouder Ele- mans van Oss beloofde dat hij met de eigenaar van het benzinestation zal praten over een eventuele vrijwillige sluiting, maar veel verwacht hij daar van niet. Volgens de gemeente zijn de bejaarden onjuist voorgelicht, en van bepaalde zijde zelfs opgejut, zodat er „volkomen ten onrechte een angst psychose is ontstaan". heeft wat voor u Als u onderstaande bon op stuurt ontvangt u GRATIS eon katalogus met het ge hele B&O programma en een komplete dealerlijst Een attentie van "de Deense vormgevers van beeld en geluid". Stuur mij uitgebreide doku- mentatie B&O naam:_ adres: B&O antwoordnr. 124 1200 WKs-Graveland (geen postzegel) Van een onzer verslaggevers SCHIJNDEL De achttienjarige Frank de Louwere uit Schijndel heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij een vechtpartij het leven gelaten. De Juiste doodsoorzaak stond giste ren nog niet vast. De politie heeft twee jonge mannen aangehouden. AMSTERDAM Aan boord van het Noorse schip „Follom Supplier", dat ligt gemeerd aan de Oostelijke Han delskade, is gistermorgen vroeg de 25-jarige steward de Noor Sverre Grotting slachtoffer geworden van een vechtpartij met twee mede-opva renden. Zij smeten de steward over boord. De man is verdronken. De Noren die bij het drama waren be trokken. de 22-jarige A. S. en de zes tienjarige F. S. zijn aangehouden. ADVERTENTIE lederland, aldus prof. Velema. Ec bestuurslid J. Kits besloot de bij- Komst met een oproep tot per- ïlijk gebed. HAAG (ANP) Koningin Julia- prins Bernhard zijn voor een irsportvakantie van enkele we- naar het Oostenrijkse Lech ge el. Zij vlogen per regerings-Fel- ship. Verwacht wordt dat de va- itie van koningin en prins tot mid- maart zal duren. Dagelijks Rotterdam/ Europoort-Huil v.v. Een kaartje aan Antwoordnummer 800TR 3000 WB Rotterdam onder vermelding 'Vakantiereizen' en u krijgt de folder meteen thuis. *8 ADVERTENTIE i 100% NEDERLANDS j FABRIKAAT Vraag gratis kleurenfolder kieurenioiaer 0 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De regering kan bij de volkstelling, die in 1981 zal worden gehouden, waarschijnlijk weer op flinke tegenstand rekenen. De „Stichting waakzaamheid persoonsregistratie" heeft evenals in 1971 opgeroepen tot een krachtig „neen" tegen de volkstelling. bis: (gefrankeerd opsturen kr: Antwoordnr. 42 DVB Maarssen De stichting heeft steun toe gezegd aan het initiatief, dat een speciale werkgroep voor de rechtsstaat heeft genomen om te komen tot een comité tegen de volkstelling. De werkgroep noemt de voorge nomen telling ,,een symptoom van de registratiemaatschap pij, waarin het persoonsnum mer zwijgend wordt Inge voerd, maar die met de invoe ring van een privacywet geen haast maakt." De werkgroep vindt (Je argu menten, die worden aange voerd voor het houden van een volkstelling, „niet steek houdend", omdat de anonimi teit op ongeoorloofde wijze wordt geschonden. De volks telling moet. volgens de werk groep. worden vervangen door een periodiek structuuronder zoek. In een dit weekeinde verschenen rapport over de voor- en nadelen van een volkstelling zegt de werk groep: „Het karakter van de volkstellingen, die in Neder land zijn gehouden is In de loop der Jaren sterk veran derd. Was deze eerst bedoeld om een inzicht te krijgen in de samenstelling van de bevol king, nu is ze bedoeld om een inzicht te krijgen in de struc tuur van de samenleving. Te genwoordig is geen volkstel ling meer nodig om de bevol kingsregisters te controleren, omdat de gemeenten dat zelf al doen." Het verkrijgen van materiaal voor een te voeren beleid kan beter op andere wijze dan in een volkstelling worden ver kregen. De vraagstelling in een volkstelling kan om prak tische redenen niet erg uitge breid zijn." Met name kan volgens de werkgroep geen inzicht wor den verworven in de samen hang van de maatschappelij ke problemen. De nu door de regering aangevoerde argu menten van statistisch weten schappelijke aard zijn volgens de werkgroep „ten dele ach terhaald en ten dele onjuist". Ten onrechte wordt volgens de groep de indruk gewekt dat de volkstelling alleen voor de wetenschap wordt gehouden, terwijl aan het belang van de persoonlijke levenssfeer wei nig aandacht wordt besteed. Evenals bij de voorgaande volkstelling is deelneming weer verplicht. De rijksover heid heeft echter laten weten dat tegen weigeraars geen strafmaatregelen zullen wor den genomen. Dat is bij de volkstelling van 1971 uitein delijk ook niet gebeurd. Toen waren er 23.000 mensen die uit principiële overwegin gen niet meededen. Het was de bedoeling dat zij zich daar voor bij de rechter zouden Premier Begin heeft In zijn gesprek met dr. Van der Klaauw benadrukt dat Israël in verband met de ontwik kelingen in Iran, „nu meer dan ooit. vrede wil". Volgens Begin is het een misvatting dat Israël uitsluitend met Egypte vrede zoekt. „We zullen nooit vrede hebben zolang andere landen rondom ons met de wapens klaar staan," zo werd Begin geciteerd. Minister Van der Klaauw zei op zijn beurt dat er bij onderhandelingen soms ook wat moet worden ingele verd. Zijn woordvoerder ontkende echter dat Nederland meent dat Is raël in de nu in gang zijnde onderhan delingen met Egypte in de Verenigde Staten, verder zal moeten gaan met concessies dan tot nu toe. Het was slechts een algemene opmerking, aj- dus de woordvoerder. Volgens hem heeft de minister in het gesprek met Begin geen enkele op merking gemaakt over de vestiging van nieuwe Joodse nederzettingen op bezet gebied. Van der Klaauw heeft de Tweede Kamer onlangs toegezegd de vestiging van deze nederzettingen en de stimulans die de Israëlische regering daaraan geeft, scherp te zul len afkeuren, omdat deze de vredes onderhandelingen bemoeilijken. Van der Klaauw heeft in het gesprek tenslotte geen toezeggingen gedaan dat de samenwerking tussen de Euro pese gemeenschap en Israël verder zal gaan dan de samenwerking van de gemeenschap met andere landen rond de Middellandse Zee. Begin had om een duidelijke voorkeurspositie op dit punt gevraagd. Van der Klaauw benadrukte wel dat Neder land binnen de Europese Gemeen schap altijd probeert Israël te helpen. Het bezoek van minister Van der Klaauw komt op een goed moment omdat gisteren de eerste Nederlandse VN-mllitairen ln Libanon zijn gearri veerd. Volgens mededelingen van het VN-hoofdkwartier in Jeruzalem zijn er de laatste dagen in Zuid-Libanon weer incidenten geweest. Dat betrof vorige week een schietpartij tussen Fidji VN-mllitairen en PLO-strijders waarbij één VN-milltair om het leven kwam. Gisteren nog ontstond er een botsing tussen Franse VN-militairen en enkele gewapende Palestijneri. Twee Palestijnen werden hierbij ge wond. Dit Incident speelde zich af in het gebied dat de Nederlandse troe pen gaan overnemen. Van der Klaauw hoopt vandaag o{ morgen alsnog een gesprek te hebben met minister van buitenlandse zaken Dajan. Deze heeft zijn afspraken met Van der Klaauw eerder moeten afzeg-! gen ln verband met de onderhande lingen met Egypte. Minister Van der Klaauw zal vandaag ook de Knesset bezoeken en morgen een reis naar heti noorden van Israël maken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een deel van de Nederlandse rijschoolhouders wil de tarieven voor rijlessen drastisch ver hogen. Het betreft de vereniging Be langengroep Auto- en Motorrijscho-; len Nederland, waarbij ongeveer dui zend ongeorganiseerde rijschoolhou ders ln ons land zijn aangesloten, de' BAN, die de ministers Tuynman en Van Aardenne heeft gevraagd de le- sprijs to mogen verhogen, heeft geen overleg gepleegd met de andere drie rijschoolhoudersbonden. De BAN vindt het huidige maximum van ƒ34,15 (inclusief BTW) „veel te laag". Dat bedrag dateert van maart 1978, en gelet op de gestegen kosten van benzine en verzekering is dat onhoudbaar, aldus de rijschoolhou ders. die zeggen dat zij uiteindelijk maar 29,44 ln handen krijgen. moeten verantwoorden. Maar omdat het om zulke Indruk wekkende aantallen ging, ls daar toch maar van afgezien. Behalve de 23.000 pertinente weigers, waren er in 1971 ook nog enige tienduizenden men sen die wel meededen, maar de vragenlijsten opzettelijk foutief invulden. 'Nederland is het enige land van de EO. waar niet mee doen aan een volkstelling geen strafrechtelijke gevolgen meer heeft. In de overige EO- landen levert een volkstelling ook veel minder problemen op. De meeste mensen zien er daargeen enkel bezwaar in mee te doen. De angst die de Nederlanders hebben voor misbruik van de gegevens die de telling oplevert vindt men daar overdreven. „Dit noemen ze toch de beste jaren van je leven?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3