Bij een nieuw geschrift van Okke Jager IV Geloven tussen twaalf en zeventien Anglicanen zoeken verder naar eenheid met Rome Trouw VANDAAG 'Uw koninkrijk kome' thema gebedsweek 1980 gebventussen twaalf en zeventien Conferenties Bisschop Gij sen moet heroïnedealers aanpakken VOORBIJGANGER, Vastenactie van „Kerk in nood" ÜIT DE KERKBLADEN Toch een aardver schuiving Russische krant haalt uit naar Zweedse zending MAANDAG *6 FEBRUARI 1979 KERK TROUW/KWARTET V door dr. C. Rijnsdorp Multatuli heeft eens ergens waar weet ik niet meer onderscheid gemaakt tussen genie en genialiteit Een genie is van huis uit geniaal, maar een geniaal iemand is uit dien hoofde nog geen genie. Dit onderscheid is hier niet aan de orde. al zou ik er best eens over willen schrijven. Mijn bedoeling is een soortgelijk onderscheid te maken tussen pro feet en profetisch. Ik doe dit mede naar aanleiding van het boekje van dr. Okke Ja ger. getiteld Wij 2ijn niet machteloos, een tijdsbeeld met tegenwicht, een uitgave van Ten Have. Baam, 123 blz., prijs 13.50. Het Oude Testament kent zijn profeten. Die hadden een rechtstreekse opdracht van de Heer en spraken onmiddellijk namens Hem. Het waren eenzame, solitaire figuren, op wie een uitdrukking van Nietzsche van toepas sing is: ..Ik zwerf eenzaam zoals de rhinoce ros". of op z'n Duits: ..Ich wandre einsam wie das Rhinoceros". Het was geen pretje profeet te zijn. want de waarheid kan dodelijk wor den voor wie ze onverbloemd in de mond neemt. Ook het Nieuwe Testament heeft zijn profe- t ten gekend. Een heel ander soort dan in het VOOTZIChtiQ Oude Testament. Het zijn geen eenlingen, maar ze treden op midden in de christelijke gemeente. Het zijn minder aanzeggers van oordeel en zegen, dan bezielde uitleggers van het nieuw verworven heil in Christus. De profetieën in het Oude Testament zijn zorg vuldig opgetekend en bewaard. Van de nieuwtestamentische profeten is niets be kend dan dat ze ..een leer" hadden. Soms kwam er een voorspelling bij: Paulus zal te Jeruzalem gevangen genomen worden, of: er komt een hongersnood. Het is een veel voorkomend misverstand dat een profeet een voorspeller is. Dit voorspellen is van bijkomende, zo niet bijkomstige bete kenis. De voorspelling is nooit los van de boodschap. Zodra het voorspellen op zichzelf komt te staan, is het profetische element verdwenen. Dan wordt het een zaak van sectarische bijbeluitlegging zonder reserve, of een knappe prognose van deskundigen met een ingebouwde reserve. Om van sterren en koffiedik nog maar te zwijgen. Ik moet er wel even voor de duidelijkheid bij zeggen: het bovenstaande slaat niet rechtstreeks op het boek van Okke Jager, maar het wil mijn aankondiging in een ruimer kader plaatsen, om zo boek en schrijver duidelijker te kun nen zien. Want we moeten nog even verder. Op kerkelijk en godsdienstig gebied spreekt men ook wel eens van profeten. J. C. Sikkel (1855-1920) werd zo wel genoemd en later K. Schilder (1890-1952). Die erenaam werd ont leend aan hun bewogen, persoonlijk getuige nis. gepaard gaande met een opgewonden toon. Laten we voorzichtig zijn met het woord profeet. Het lijkt me beter van profetische, of profetisch aandoende, bezieling te spreken. Het volk houdt van opwinding en sterke vereenvoudiging, waarbij de redelijkheid en het rechtvaardig oordeel gevaar lopen. Dit leidt ertoe, dat het een inslag van speelsheid, zoals bij Jager en Rothuizen, in mindering brengt op de ernst van hun bedoeling. Dr. O. Jager Jager schreef op de Podium-pagina van 29 december een artikel „Voorspellingen achter af bekeken," waarop nogal fel is gereageerd. Jammer, want van mensen waarmee je het niet altijd eens bent. kun je vaak meer leren dan van medestanders. Men meende blijk baar in dat stuk de pretentie te proeven, profeet te zijn. Jager zelf sprak van intuïtie (die natuurlijk gepaard ging met kennis van zaken). En terecht, want in dat artikel ont brak de boodschap, die een stuk proza een profetische klank kan geven. Somber Dat register is wel opengetrokken in het hier aangekondigde boek. Laar ik er alleen dit van zeggen, dat het een somber tijdsbeeld geeft, maar met een hoopvol tegenwicht. Ik ga het ditmaal niet navertellen: men kan het beter zelf lezen. Maar het wekte bij mij de behoefte een soort tussentijdse balans van de figuur Jager voor eigen gebruik op te maken. Ik onderscheid drie elementen: 1. Zeer uitge breide documentatie, 2. Betrokkenheid bij de praktijk van het christelijk handelen, 3. Een literaire Inslag, in de zin van taalgevoeligheid en spelen met de taal. Erkennen Laat ik eerst zeggen dat het vandaag drin gend geboden is, alles wat uit de eigen groep boven de middelmaat uitstijgt, in zijn waarde te erkennen. We kunnen geen enkele goede publicist missen. Onderlinge animositeit leidt tot ondergesneeuwde, geïsoleerde boer derijen. Net Nederlandse protestantisme biedt toch al een barre aanblik. In de tweede plaats: het muzische element behoeft aan de wetenschappelijkheid geen afbreuk te doen. En dan ten derde: laten de ouderen (en middelbaren) toch eens begrij pen dat het wereldbeeld uit de mannenbroe ders-tijd als zodanig niet meer te handhaven is. Uit de oude bijbel moeten we nieuwe inzichten putten. En iedereen die zich daar voor inspant, heeft recht op waardering. De centrale fout is. dat men niet bereid is zich zelf te herzien. Niet harmonisch Wat is nu mijn totaalindruk na al het voor gaande? Het komt mij voor dat de drie hier boven geboemde elementen nog niet vol doende op elkaar zijn afgestemd. Ze vormen nog geen harmonisch geheel. Het werken met citaten loopt wel eens uit de hand; hier moet de schijn van paraderen met belezenheid worden onderkend en vermeden. Iets derge lijks geldt van de documentatie. Deze dient volledig verwerkt te zijn en opgenomen in de stroom van het betoog (Herman Bavinck verstond deze kunst meesterlijk). Ook het spelen met de taal lijkt mij niet volledig te zijn geïntegreerd. Men kan in een betoog niet drie dingen tegelijk willen: getuigen, belezen heid tonen (uitstallen klinkt onvriendelijk) en taalspel bedrijven. Deze onevenredigheid verhindert mij volkomen bevredigd en over tuigd te zijn en ik geloof ook dat dit er de oorzaak van is, dat Jagers grote activiteit op publicistisch gebied niet dat effect heeft dat het verdient. Kernpunt Het is een kwestie van concentratie op de hoofdzaak en van rijping. Dit te slgnalleren is de taak van de onbevangen criticus. Schrij ven is vandaag enorm belangrijk: protes tants-christelijk Nederland staat op een keer- 'punt. Alle ponden en onsen talent dienen te worden gemobiliseerd. Het muzische element is daarbij van grote betekenis. Op de pen voerders die dit bezitten (ook op historisch gebied) moeten wij zuinig zijn. En dat niet zonder dankbaarheid voor alles wat ze reeds hebben gegeven. LONDEN (ANP) De generale synode van de anglicaanse kerk van Engeland heeft te Londen de theologische basis voor eenwording met de katholieke kerk versterkt. Drie verklarin gen inzake eucharistie, priesterwijding en leergezag van de gemeenschappelijke internationale commissie van anglica nen en rooms-katholieken werden door de synode aange nomen. De synode heeft deze commissie nu gevraagd een verklaring over de leer van de kerk op te stellen, die als raamwerk voor de aangenomen ver klaringen moet dienen De synode besefte echter dat theologische over eenstemming alléén de gewenste een heid niet tot stand kan brengen. De internationale anglicaanse commis sie. die in mei haar toestemming aan de beslissing van de synode moet MILAAN (CIC) Het thema van de gebedsweek voor de eenheid in 1980 is „Uw koninkrijk kome". Dit heeft de gemeenschappelijke commissie van de r.k. kerk en de wereldraad van kerken besloten. In een toelichting wordt gezegd, dat de verdeeldheid van de christenen de verkondiging van het koninkrijk' Gods belemmert en de verwerkelij king van het koninkrijk in de weg staat. Het zoeken van en bidden voor de eenheid is volgens de verklaring het door het geloof gedragen ant woord op het geschenk van God van het rijk In Jezus Christus en diens verlossend heilswerk. geven, is gevraagd wegen aan te wij zen die kunnen leiden naar eenwor ding van de anglicaanse en de rooms- kathoUeke kerk De anglicaanse synode was verheugd over de goede betrekkingen die in de afgelopen dertig jaar met de katholie ke kerk zijn gegroeid. Eenheid met Rome ligt echter niet in de nabije toekomst, zo waarschuwde de bis schop van Derby. Cyril Bowles. Ge wezen werd ook op de toenemende samenwerking met de kleinere pro testantse kerkgenootschappen in En geland. UJden aan een geestelijke depressie BerOepiflgSWerk waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 teiei 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned. Cred<ett Rekemngnr 23 00 12 57J Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTEROAM/DORDRECHT Postbus 940 3000 AX Rotterdam Ml 010-115588(1 en bezorging) tel 010-115588 (redactie) iel 115700 (uitsluitend voor REGIO OEN HAAGAEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND: (uitsluitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwotle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 15 90 Per Kwartaal 47.70 Pw ha« ia*' 95.40 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnamentenopdrachten (z e adressen boven) Opgave farmbebenchMn 9-19 30 van maandag t/m vn^ag Op zondag van 18- 20 uur teief 020-913456 Opgave mm.-adverlenbes ie< 020-936868 Ol SChnfleHk aan M.rw-Ad* atdeimg postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen u-tsimtend schriftelijk Israël en Jodendom, een zaak van de gemeente, voor kerkleden met ver antwoordelijkheid voor „kerk en Is raël" m.m.v. mevr. H. L. van Stege- ren-Keizer. donderdag 15 maart. Toe rustingscentrum. Leusden (tel. 033- 43244). Vrouwen, vakbond en kerk in La- tijns-Amerika, confrontatiedag van de werkgroep „vrouw, kerk. tweeder de wereld" In samenwerking met CLAT-Nederland, donderdag 22 maart 10-15 uur. Bergkerk, Abr. Kuy- perlaan 2. Amersfoort. Opg. en inl. tel. 030-710614. Bijbelweek, 19-23 maart. Kontakt der Kontinenten. Soesterberg (tel. 03463-1755). DRIEBERGEN De landelijke hervormde jeugdraad en het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk hebben sa men een boekje uitgegeven, dat „Geloven tussen twaalf en zeventien" heet en waarvoor Len Munnik bijgaande omslagte kening maakte (ook in het boekje staan een paar tekeningen van hem). Dit boekje wil een handreiking zijn Daaromheen staan citaten overgeno- voor hen die met deze leeftijdsgroep men uit de programma's. Enkele trai- leeft en/of werkt: ouders, begeleiders, nlngs-modellen voor verschillende clubleiding, catecheten, enz. Daarbij groepen zijn in hoofdstuk 3 te vinden, is uitgegaan van de KRO-program- Het boekje „Geloven tussen twaalf ma's „Geloven tussen 12 - 17" waarin en zeventien" wordt afgesloten met Jan Nieuwenhuis. pastor in het team enkele grepen uit een Interview met van de Dominicuskerk te Amsterdam Jan Nieuwenhuis. Voorts zijn een li te en stafmedewerker van het katholiek ratuurlijst en informatie over de te service-instituut voor levensvorming gebruiken videobanden opgenomen, te Arnhem, met jongeren in gesprek Deze videobanden zijn bedoeld om in is over hun geloofsbelevingen. een groep een gesprek over het thema' In hoofdstuk 1 staat een schets van „geloven tussen twaalf en zevenUen" de maatschappij waarin wij leven en op gang te brengen, wordt getracht een antwoord te ge ven op de vraag wie nu eigenlijk deze „12 - 17 jarige" is. In hoofdstuk 2 wordt kort weergegeven welke jonge ren in de programma's naar voren komen, wat zij denken en geloven. „Geloven tussen twaalf en zeventien" is te bestellen door 4,50 over te maken op gironummer 47 50 60 t.n.v. Gereformeerd Jeugdwerk te Drie bergen. Reactie uit bisdom Haarlem: LOOSDRECHT „Men zou u meer waarderen als u een onverbiddelijke, discriminerende en liefdeloze houding aan nam tegenover heroïnedealers. Hebt u ooit uw stem laten horen, de sacramenten geweigerd aan dit uitschot van onze bevolking?" Dit staat In een open brief aan bisschop Gljsen van Roermond, die zes rooms-katholleken uit het bisdom Haarlem hebben gepubliceerd In weekblad „De Bazuin". Deze zes zouden graag zien dat bis schop Gljsen een programma opstel de voor de heropvoeding van die dea lers. Ze zeggen zich ongerust te ma ken over hun „broers en zusters" in Limburg, omdat de bisschop de al daar wonende katholieken „onrustig maakt, verward, wanhopig en onge lukkig". Ze zijn van mening dat de rooms- katholieke vrouwen in Limburg die zich geestelijk, lichamelijk, materieel of sociaal geen kinderen kunnen per mitteren, nog zwakker en verdrietiger worden in hun hopeloze situatie door de starre opvattingen van de bis schop over abortus en geboortebeper king. Hij zou „de verwekkers van betreurbare zwangerschappen" beter verantwoordelijkheidsgevoel kunnen bijbrengen. De zes verontrusten zeggen verder dat Gijsen niet de moeite heeft geno men om zich op de hoogte te stellen van het gevoelsleven van de homofie len. Het leven van homofielen is vol gens hen door de voortdurende discri minatie vaak een eenzame hel. „Na paus Johannes, na mgr. Beckers wa ren er veel die aarzelend de weg naar kerk en sacramenten en priesters te rugvonden en hier wat steun aan had den. Uw onverbiddelijke, discrimine rende en liefdeloze houding zal hier wel een einde aan hebben gemaakt ln Limburg", aldus de briefschrijvers. Volgens hen moet de bisschop zich ook ontfermen over de werkloze mijn werkers ln Zuid-Limburg, omdat die mensen ondanks een dak boven hun hoofd en een behoorlijke uitkering ANDERE BEWIJZEN ZIJN NIET Zo groot is ons Godsvertrouwen door Christus. (II Corinthe 3,1-6) In deze brief is Paulus sterk persoonlijk betrokken bij wat hij a de christenen in Corinthe schrijft, stelt zich telkens opnieuw kwetsbj is op. Het gaat niet over theoretische n zaken. Er wordt iets verhandeld tussen Paulus en de Corinthiërs. I Vandaar zo'n tussenopmerklng. Achter deze woorden zou je dit b.v. kunnen denken: Jullie zullen wel denken waar haalt die man dat allemaal vandaan? Begraven ondet de moeilijkheden houdt hij het uit Hoe kan dat? Hier is het antwoord Zo groot is ons Godsvertrouwen dc Christus. Godsvertrouwen kan ook alleen maar iets te betekenen hebb „door Christus". Veel mensen vrag daar vandaag naar: Hoe kan je die God vertrouwen? Die God die dit doet en dat. 't Is natuurlijk de vraa of Hij dat alles doet en het is zelfs zeker dat Hij de meeste dingen dieL wij Hem voor de voeten gooien nie doet. Maar goed. Hoe kan je Hem vertrouwen? Is daar iets voor aan wijzen? Welke grond heb je daarvoor? Paulus wijst het aan: doL Christus. Wat bedoelt hij daarmee Zoals God daar, in Jezus Christus gehandeld heeft, hier bij ons geweéO is, heeft laten zien wat mensenleve wat recht en gerechtigheid is, nou, dat alles, daar grond ik het op. Daa heb lk vertrouwen. Dat geeft me 1 moed. Daarop zien is zoiets als „de t woestijn Ingaan" (zie zaterdag) en zijn liefde ervaren. Andere bewijze^ zijn er niet. Tenslotte breken zij een lans voor de gehuwde priesters: „ln een tijd dat weinig Jonge mensen voor dit beroep kiezen zouden bisschoppen zuiniger moeten zijn op de mensen die zij nog hebben". De briefschrijvers menen dat het om bisschop Gijsen koud en eenzaam zal worden, als hij blijft vol harden ln zijn starre houding. „Niet bepaald een sfeer van waaruit een bisschop ménsen kan benaderen", zo schrijven zij. GEREF. KERKEN AANGENOMEN naar Staphflh Rouveen, kand. W. J. Moolenaar Harde. .Beroepen: te Sneek, Z. Ramake Emmen. DEN HAAG „Kerk in Nood'VOost- priesterhulp, de hulporganisatie van pater Werenfried van Straaten, heeft ter gelegenheid van de vasten 1979 een brochure uitgegeven met de titel „Hulp en hoop" het motto van de hulpactie die de organisatie in Chili en andere derde-wereldlanden voert. Pater Werenfried van Straaten schrijft in de brochure dat het werk van „Kerk in nood'VOostpriesterhulp weliswaar zielzorg is, maar dat het evangelie niet verkondigd kan wor den aan mensen die niets te eten hebben. Daarom probeert de bewe ging al vijftien jaar de nood in hon- gergebleden te lenigen. In 1978 heeft „Ayuda y Esperanza" („Hulp en Hoop") in Chili in 3.193 gevallen kunnen helpen. Dit gebeur de met een totaalbedrag van 230.000 dollar. Dr. C. P. van Andel vraagt in TEN MINSTE aandacht voor een termijn, die te hoog gegrepen bleek: In november 1979 zal het 10 jaar geleden zijn, dat een groep jongeren de belde synoden (toen nog water dicht van elkaar gescheiden) bezocht en onder de naam „Samen op Weg" en fusie-plan voorlegde. Het proces van eenwording was door de jongeren gefaseerd en zou 10 Jaar nodig heb ben om tot fusie der beide kerken te leiden. Ik vermoed niet dat we het halen. Voorlopig zullen wij opnieuw tien jaar nodig hebben. Maar wat er in de achter ons liggende jaren ge beurd is. heeft toch wel iedere ver-* wachting overtroffen. Een ware aard verschuiving kwam op gang en on danks alle verdrietigheden die zijn er ook is er een proces op gang gekomen dat onomkeerbaar is! Solidariteit Dr. S Oerssen, secretaris van de her vormde raad voor de verhouding van kerk en Israël, vraagt in het christelij ke gereformeerde maandblad DIA ge duld ln de christeliJk-Joodse ontmoe ting: Met deze informatie kan duidelijk zijn geworden, dat christelijk-Joodse ontmoetingen ln Nederland door een zekere incongruentie gekenmerkt worden. Tegenover een zich meer van zijn band met het Jodendom bewust geworden christenheid staat een klei ne en zwakke Joodse gemeenschap, die nauwelijks ln staat is deze uitda ging op te nemen. Dat betekent prak tisch. dat de weinigen die daartoe qua mentaliteit en eruditie zijn toege rust. voortdurend overvraagd worden en dat het christelijk-Joodse gesprek in feite aan enkele personen hangt Daar komt bij, dat om begrijpelij ke redenen aan de vraag van de opbouw van de eigen gemeenschap en het scherper formuleren van de karakteristiek daarvan prioriteit ge geven wordt boven de ontmoeting met de ander. Men vreest ook die ontmoeting: kan deze niet betekenen, dat een aan de groep vreemde pro bleemstelling wordt opgedrongen, die eerder tot verwarring dan tot ver rijking zal leiden? WIJ moeten weten, dat wij door de Joden wel tot daad werkelijke solidariteit, maar nauwe lijks tot gesprek worden uitgenodigd Daarom moet een groot gewicht wor den toegekend aan schijnbaar kleine gebaren waarmee aan de Joodse ge meenschap duidelijk zou kunnen worden gemaakt, dat zij als minder heid in onze samenleving ons zeer welkom zijn en blijven. Te denken valt bv. aan de steun uit christelijke kring bij de restauratie van de Portu gese synagoge te Den Haag toen deze werd ingericht voor de eredienst van de liberale Joodse gemeente en ook bij de restauratie van de orthodoxe .synagoge te Leiden. Ook valt te den ken aan gebaren waaruit blijkt dat de Joden niet alleen staan als zij zich bekommeren over het welzijn en de toekomst van de Joodse staat Israël en over het lot van verdrukte Joodse minderheden, bv. in de Sowjet-Unie en in Arabische landen (sedert kort inclusief Iran). Ook in het belang van de stichting en ontwikkeling van een christelijke nederzetting ln Israël als Nes Ammlm valt ln dit verband niet te onderschatten. Verder moet wor den onderstreept dat de spits van de christelijk-Joodse bemoeienissen zich in Nederland heeft te richten op de christelijke gemeente zelf. opdat zij zich van haar verbondenheid met en hoop voor het Joodse volk meer en meer bewust worde en opdat er in de ontmoeting met het Joodse volk sprake mag zijn van „een wel toege rust volk". Praktiserend Ds. R. J. van der Veen in een gesprek met Missie Bij EEN over de gift van de wereldraad van kerken aan het Patriottisch Front van Rhodesië: Ik had pas twee topleiders van ZANU (een van de twee bewegingen, die het Patriottisch Front vormen) te loge ren. De een, Dydimus Mutasa, is een Anglikaans christen en lekepredlker Ik heb een meditatie van hem over het Lukas-evangelie, die hij in de gevangenis heeft geschreven, en die is diep ontroerend. De andere. Na than Shamiyaria, is een methodist. Beiden bezweren dat Robert Moega- be. de leider van de ZANU. een prak tiserend katholiek is. Als zij kiezen voor een Afrikaans socialisme voor hun land. kijken ze naar Tanzania, en als ze spreken over een marxistische oplossing, dan zegt Moegabe erbij, dat hij waarden uit het marxisme wil aanvaarden, zolang die niet in con flict komen met de universele waar den van het christendom. Dat is nog beter dan het „socialisme met een menselijk gezicht", dat in Tsjechoslo- wakije door de Russen onder de voet werd gelopen. Toen waren we alle maal voor Dubcek. 'Ut' Zuster Francesco van Pinxteren, on langs benoemd door bisschop Bluys- sen tot zijn gedelegeerde voor oecu menische zaken, en ook actief in de feministische theologie, ln het BIS DOMBLAD van het bisdom Den Bosch: In Brabant, waar ik vandaan kom, op het Brabantse platteland praatten de vrouwen vroeger, en hier en daar nu ook nog, wel over „mennen mens", en ze bedoelen dan hun man: „unnen mens", dat is een man. Die man heeft het over „het vrommes", vrouw mens, of kortweg over „ut", „het". „Het" is een vrouw. „Ut" is in huis. Ons Brabants dialekt verraadt hier hoe tegen een vrouw aan gekeken werd: als tegen een ding, geen mens! Reclame In de jaarlijkse financiële actie Kerk balans gaan de organisatoren er nog steeds van uit, dat het grote publiek wéét, wat „kerk" ls. Hoe lang nog? vraagt Lambert van Gelder in SAAM HORIG, het blad van de raad van kerken: Deze ontwikkeling brengt met zich mee, dat aan de propaganda voor „Kerkbalans" een andere propagan da vooraf zal moeten gaan: propagan da voor de kerk zelf. De kerken zullen puur ideëel en tevens glashard, zich zelf moeten propageren: dit zijn wij, dit doen wij, en dat is goed. In evan gelische bescheidenheid én zelfverze kerdheid. Zoals Flat of welk ander merk ook niet adverteert: koop een veilige auto, maar: koop een Fiat want die is veilig. Met „Kerkbalans" staan de kerken pas aan het begin van de lange en continue weg van de reclame, van de sales-promotion, in dit geval dan „salvation-promotion". De oprichting van een interkerkelijke commissie-ideële-reclame zal nodig zijn, wil de actie „Kerkbalans" op den duur niet, door onbekendheid van het publiek met het geadverteerde „be drijf" en zijn „produkt", zonder fun dament komen staan. Ds. H. Gaasbeek De hervormde predikant H. G "I beek te Schelluinen zal in dienst 1 de gereformeerde zendingsbond 1 1 hervormde kerk (de GZB) worden 1 gezonden naar Indonesië. Ds. G beek komt ter beschikking var1 Toradjakerk op het eiland Sulan Hij zal deelnemen aan het vormi en toerustingswerk van de Tora - kerk. De uitzendingsdienst is oti maart 's avonds om kwart voor in de Exoduskerk te Gorkum. vertrek van de familie Gaasbeek i n Indonesië zal op 15 maart plaats den. Ds. Gaasbeek staat sinds au 8 tus 1975 in Schelluinen. Ds H. A. Schiere-Ley Op 58-jarige leeftijd is overleder doopsgezinde predikante mevrt Jj H. A. Schiere-Leyns te Noordhom was de voorgangster van de verc de doopsgezinde gemeenten in Westerkwartier van Groningen (v heen: Noordhom, Den Hom Grijpskerk); zij kwam daar in 196 ging eind vorig jaar in verband i haar gezondheidstoestand met e 'ritaat. Ds Schiere begon haar am lijke loopbaan als predikante te huisterveen. In 1948 nam zij (eer ontslag ln verband met haar hi lijk, doch na het overlijden van 1 man ging zij in 1968 weer de past in. Ds H. de Ruyter Ds H. de Ruyter, hervormd pr kant te Aalten, is op 62-jarige tijd overleden. Ds De Ruyter wi de oorlog hulpprediker te Perni van 1945 tot 1952 predikant te Ec Wiel en daarna van Aalten. Ds A. G. Günther Op 85-jarige leeftijd is overleden vrouw ds. A. G. Günther, te Oo beek, emeritus predikante van d< monstrantse Broederschap. Mevi Günther diende de remonstrants meenten te Doesburg, Zwammer en Hoogeveen, waar zij in 1958 emeritaat ging. LONDEN (ANP) Het Sowjetr 1 sche dagblad „Izwestia" heeft 01 de kop „Oneervolle missie" u haald naar de Zweedse missie-orj satie „Slaviska Missionen" (Slavi missie). Volgens het blad is de org satie een dekmantel voor activite van de CIA en andere westerse vt heidsdiensten. De directeur van 'Slaviska Mi nen', Ingemar Martinson, word van beschuldigd 'toeristen' naa Sowjet-Unie en andere Oosteuro landen te zenden voor een doel niets met godsdienst heeft te ma Deze „toeristen", zo schrijft „Iz i tia", hebben de opdracht om lastt ke en tendentieuze informatie ov( situatie der gelovigen in socia sche landen te verzamelen. Het suggereert dat ze ook voor de spioneren. Het waarschuwt Zweedse regering dat de activiU van „Slaviska Missionen" wel onprettige gevolgen voor de bet kingen tussen Zweden en de Sol 1 Unie zouden kunnen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2