Israël zal botsing met Nederlanders vermijden naar Indo-China' Carter nodigt Begin uit voor top Ktesuwkado Positie Oran j e nog niet wakker 2 V Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Wisselvallig C ARP moet onherroepelijke fusiedatum vaststellen Begin belooft Van der Klaauw over Libanon: ^Compromisvoorstel in Veiligheidsraad: Overvallers -azerne maken gapens buit Sadat stuurt premier Khalil •™sen dieren op _t>enbare scholen Trouw werpt meer vragen op Man komt door de kou om het leven AL* L&r?*5 &0MBB l Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Trouw HS 37STE JAARGANG NR. 10781 - MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 HET WEER Vandaag: in de middag enkele opklaringen, tot matig toenemende zuidwes telijke wind en temperaturen plus 3 graden Morgen en overmorgen: Wisselvallig weer met nu en dan buien, temperatu ren meest tussen 3 en 6 graden Morgen: zon op 7.32. onder 18 15; maan op 7 52. onder 19 33 moeten uiterlijk donderdag (Ie post) m ons bezit zi|n. Inlichtingen tel 020-913456 1st 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT <D N O "O PAGINA 2: Nieuw geschrift van Okke Jager PAG 6: Rocusvari*1 Yperen blijft bezig met de muziek PAGINA 7: Gesprek met Steenkamp (CDA): PAGINA 3: Oproep tot 'nee' tegen volkstelling PAGINA 4: Mulisch vindt prijs 'niet onverdiend' PAGINA 5: Republikeinen in Spanje vangen bot PAGINA 13: Mode, radio- en tv-programma's, strips, feuilleton, puzzel, weeroverzicht del EW YORK, PEKING (Reu- r, UPI) De Veiligheids- bai iad van de Verenigde Naties gisteravond opnieuw bij- Ij sl ingekomen om de grensoor- ig tussen China en Vietnam =ug bespreken. Westerse diplo- laten geloven dat er een impromis kan worden ge- jnden, al zou dat vermoede- os1 k niet vannacht al worden ak reikt. De kern daarvan zou io« |n dat Kurt Waldheim, de kan cretaris-generaal van de 3lï N, gaat bemiddelen. Voorts JU uden alle buitenlandse iuii oepen uit Indo-China moe- n vertrekken. ior de raad aan zijn overleg begon êld bi^ hoge uitzondering werd er deze j er op zondag vergaderd lagen er twee resoluties. De ene. van China, 't voor de Vietnamese agressie te- Cambodja te veroordelen, de an- e, van de Sowjet-Unie en Tsje- islowakije, laakt de Chinese agres- ^gen Vietnam. Beide voorstellen 9 n kansloos. ldheim heeft al laten weten dat hij :id is naar Indo-China te vertrek- of naar een andere plaats waar de okken partijen met hem willen •leggen. Tot dusver hebben de iste leden van de Veiligheidsraad itief gereageerd op dit plan. Pif lwc' ■ke 11 v F" door Ferry Mingelen JERUZALEM De Israëli sche premier Begin heeft gis teren in Jeruzalem de verze kering gegeven dat er geen botsingen zullen voorkomen tussen Israëlische militairen en Nederlandse leden van de vredesmacht van de Verenig de Naties in Libanon (Unifil). Premier Begin heeft dit vol gens betrouwbare kringen in Jeruzalem duidelijk gemaakt in zijn eerste werkgesprek met minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), die een officieel bezoek aan Israël brengt. De besprekingen werden naar buiten toe gekenmerkt als zeer vriendschap pelijk en vol wederzijds begrip. Ach ter de gesloten deuren werden echter harde noten gekraakt met name ten aanzien van de Arabische boycot te gen Israël en ten aanzien van de be rechting van Menten. Premier Begin van Israël begroet minister Van der Klaauw voor hun gesprek in Jeruzalem. Van alle kanten mogen buitenlandse verslaggevers twee Chinese gevange nen van Vietnam bekijken. Het zijn tankbestuurder Teng Fei Lin en gids Woe Soen Tao. De krijgsgevangenen werden getoond in Pho Loe, op twaalf kilometer van de Chinese grens erwijt een eerdere vergadering van de V- verweet zaterdag de ambassa- van het afgezette regime in inbodja de Vietnamezen dat zij opzettelijke politiek van volke noord" tegen Cambodja voeren, t door Vietnam gesteunde nieuwe «rind in Pnom Penh vond dat de Veiligheidsraad ..zich schaamteloos inlaat met de binnenlandse aangele genheden" van Cambodja. Een correspondent van het Franse radiostation France Inter meldde gis teren dat hij aan de Russisch-Chinese grens militaire manoeuvres had ge zien die zouden kunnen wijzen op een Russische acties tegen China. Naar zijn mening overwegen de Russen hun marine te laten optreden tegen Chinese booreilanden of tegen de Pa- racel-eilanden. Deze eilanden zijn door China bezet, ook al maakt Viet nam er aanspraak op. In Peking heeft de Amerikaanse mi nister van financiën, Blumenthal. gis teren aan een banket zijn Chinese gastheren in scherpe bewoordingen duidelijk gemaakt dat de regering- Carter geen heil ziet in de Chinese „afstraffing" van de Vietnamezen. „Zelfs beperkte invasies bieden het gevaar van grotere oorlogen", waar schuwde hij. De Britse minister van Industrie, Eric Varley, die ook in Peking op bezoek is, heeft vice-premier Wang Zhen ge zegd dat China kan gaan onderhan delen met de Britse vliegtuigbouwer Aerospace over de levering van Har riers. De Sowjet-Unie is zeer fel tegen levering van dit vliegtuig aan China. Londen meent echter dat het verti kaal opstijgende toestel door zijn ge ringe reikwijdte geen aanvallende ta ken kan verrichten. Meer nieuws over de grensoorlog op pagina 5. VN Over Libanon had minister Van der Klaauw premier Begin volgens dele gatiekringen voorgehouden: „De Ne derlandse militairen in Libanon val len onder het gezag van de Verenigde Naties maar het blijven Nederlan ders. Laat het nooit gebeuren dat direct of indirect Nederlanders en Is raëli's tegenover elkaar komen te staan". Begin had daarop volgens de zelfde kringen geantwoord: „Dat zal niet gebeuren". Op de persconferentie na het gesprek waren Van der Klaauw en Begin hier over iets minder duidelijk: „We heb ben het punt besproken dat er tussen Nederlandse en Israëlische militairen geen fricties behoren te zijn", zei Van der Klaauw. „Daar ben lk het mee eens", voegde Begin daaraan toe. In de Tweede Kamers is er in het afgelopen debat over Unifil op aange drongen dat Nederland van Israël ga ranties vraagt zich aan de VN-vredes- regeling te houden. Begin heeft zijn bereidheid mee te werken aan de VN- oplossing duidelijk uitgesproken. Hij heeft er ook de nadruk op gelegd dat de Nederlandse troepen in Zuid-Liba- non welkom zijn wat Israël betreft. Begin nam daarmee afstand van be richten dat Israëlische defensiekrin gen met name niet blij zijn met de komst van de Nederlandse eenheden, juist wegens het risico van botsingen. Begin heeft minister Van der Klaauw duidelijk gemaakt dat, alhoewel Is raël de VN-regeling aanvaardt, soms de noodzaak aanwezig is ln te grijpen. „We hebben gemerkt dat sommige VN-onderdelen Palestijnse penetra ties toestaan," zou hij hebben opge merkt. Weinig tevredenheid bestond er vol gens delegatiekringen aan Israëlische zijde over de opstelling van de Neder landse regering ten aanzien van de Arabische boycot tegen Israël. De Is raëli's verwachten duidelijke maatre gelen van de regering om te voorko men dat Nederlandse bedrijven zich aan deze boycot houden. Van der Klaauw stelde daar slechts beraad in het kabinet over de nodige maatrege len tegenover. „De boycot is immo reel en racistisch, we verwachten dat er uit het beraad van de Nederlandse regering iets positiefs komt," zo werd Begin geciteerd. Hij bleek weinig be grip te hebben voor Van der Klaauws verklaring dat de zaak legaal niet zo eenvoudig te regelen is. Van der Klaauw heeft Begin echter niet meegedeeld dat het kabinet afge lopen vrijdag reeds tot de conclusie is gekomen dat er tegen de zogenaamde negatieve goederenverklaringen wet telijk weinig te doen is. In die verkla ringen staat dat artikelen niet uit Israël komen. Begin herhaalde na Van der Klaauws mededeling nog eens dat „Nederland zoiets immo- De Israëlische premier Begin ont ving de uitnodiging van president Carter om Deze week nog naar Camp David te komen voor een afronding van het vredesoverleg tussen Israël en Egypte terwijl hij tafelde met minister Van der Klaauw. De pre mier, die het bericht van de uitnodi ging van verslaggevers hoorde, zei dat hij een officiële reactie zal geven op het moment dat hij de uitnodi ging op schrift ontvangt. Dat zal vandaag gebeuren als minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan in Jeruzalem arriveert. reels en racistisch als deze boycot toch niet kan accepteren." Menten Begin heeft voorts een beroep op de Nederlandse regering gedaan het ui terste te doen om de vrijgelaten van oorlogsmisdaden verdachte Pleter Menten alsnog achter de tralies te krijgen. „Deze zaak ligt zeer gevoelig in Israël," zou hij hebben gezegd. „Ook in Nederland zijn veel mensen over deze zaak geschokt," antwoord de Van der Klaauw. Vervolg op pag. 3, kol. 7 ADVERTENTIE 26 FEBRUARI - 10 MAART 1979 NATIONALE INZAMELING LEGER DES HEILS (Stichter: William Booth) Opbrengst bestemd voor werk van honderd korpsen en vijfenzeventig maatschappelijke afdelingen. Evangelisatie, Pasto raal werk, Jeugd werk, Sociale „Eer ste Hulp Rampen- werk. Maatschappe lijk werk (Kinderbe scherming, Bejaar denzorg, Opvang van Thuislozen. Verple ging van Langdurig zieken, Reclassering) Huis aan huis met bus of lijst door het hele land. MOGEN WU OP U REKENEN? icht opgesloten Tr I a een onzer verslaggevers FDE Het onderzoek dat de Ko klij ke marechaussee instelt naar gistermorgen vroeg gepleegde rval op de Detmers-kazeme in het Iderse Eefde (Gemeente Forssel) ft nog geen enkel resultaat opge- erd. Drie gewapende mannen, die i onherkenbaar hadden gemaakt r kousen over het hoofd te trek- overweldigden de wacht bij de ifdingang van de kazerne en dron- vervolgens het wachtgebouw bin- De wachtcommandant en drie ;n van de wacht sloten zij op in arrestantencel. irna gingen ze er vandoor met vier abijnen, een geweer, dertig patro- drie zaklantaarns en twee bin- helmen. De opgesloten militairen nei den gisterochtend om kwart voor bevrijd nadat collega's hadden lerkt dat de kazerne-wacht spoor- was. r-1 len v ran WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse president Carter heeft de Israëlische premier Begin uitgenodigd la ter deze week naar Camp Da vid te komen voor afrondend overleg over vrede in het Mid den-Oosten. Egypte zal niet vertegenwoordigd worden door president Sadat, maar door premier Khalil. president Carter deed zijn oproep aan het adres van premier Begin na overleg met diens minister van bui tenlandse zaken Dajan. Carter sprak ook met premier Kahlil van Egypte. Dajan en Khalil keerden gisteren te rug naar huis voor overleg met hun regeringen. Beide heren spraken de afgelopen vijf dagen met elkaar on der leiding van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Vance. Tijdens dit overleg zouden volgens niet bevestigde berichten vorderin gen zijn gemaakt. Israëlische verslag gevers schreven gisteren tamelijk op timistisch over het verloop van de besprekingen. De regeringen van Egypte en Israël leken aanmerkelijk terughoudender over het beraad van Khalil en Dajan. gen verslag uitbrengen van de be sprekingen in Camp David. Premier Begin deelde gisteren mee, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, dat dinsdag beslissingen genomen zullen worden over het verdere ver loop van de besprekingen. Minister Dajan zei bij zijn vertrek uit Was hington te hopen dat de ministeriële besprekingen van de afgelopen dagen gevolgd zullen worden door de door Carter voorgestelde topontmoeting. De Egyptische president Sadat vroeg zijn premier Khalil gisteren terug te komen naar Cairo en geen bezoek te brengen aan Londen, waar de pre mier een bijeenkomst van ambassa deurs zou leiden. De Egyptische kran ten schreven gisteren dat de versnel de terugkeer eerder wijst op een on derbreking van de besprekingen dan op een breuk in de onderhandelingen. Volgens het officiële dagblad Al Achram zijn er nog maar weinig vor deringen gemaakt bij de besprekin gen. De krant maakte melding van een Egyptisch voorstel om aan een Israëlisch-Egyptisch vredesverdrag een gemeenschappelijke brief van beide landen te hechten over de vesti ging van Palestijnse autonomie in de bezette gebieden. In de brief zouden bepalingen moeten worden opgeno men voor de overdracht van de macht van de Israëlische militaire autoriteiten aan een autonome Pales tijnse raad. Hoezeer de VS bezig zijn hun positie in het Midden-Oosten te versterken na de machtsovername in Iran bleek uit uitlatingen van de Amerikaanse ministers van defensie en energie, Brown en Schlesinger. Minister Brown zei dat de VS zo nodig militai ren zullen legeren in het Midden-Oos ten ter verdediging van de Ameri kaanse oliebelangen. Zijn collega van energie bevestigde korte tijd later dat plannen daartoe uitgewerkt zullen worden in nauw overleg met de be vriende staten in de regio. Oeganda's machthebber Amin geeft toe dat hij de oprukkende Tanzaniaanse strijdmacht niet kan te genhouden. Vraagje: Wat is de positie van een mili taire dictator wiens strijdkrachten het niet meer aankunnen? Filosofisch best belangwekkend. Extra zitting toch gezegd geen dieren I ie nemen Minister Dajan zal in een extra zit ting van het Israëlische kabinet mor- HULST (ANP) In de Zeeuws- Vlaamse gemeente Hulst is gister morgen aan een dijk het lichaam ge vonden van een 37-jarige inwoner van die gemeente. Volgens de politie is de man door de kou bevangen en omge komen. toen hij uit een café kwam waar hij een carnavalsbal had bijge woond. Er is geen sprake van een misdrijf, aldus de politie. De politie wilde de naam van de man niet noe men uit gevoelens van piëteit jegens de familie. Van onze sportredactie AMSTERDAM/MILAAN De Ne derlandse voetbalprof heeft zich za terdagmiddag weer eens van zijn slechte kant getoond. In een vriend schappelijke ontmoeting tegen Ita lië. waarbij slechts prestige op het spel stond, bleek dat de meeste spe lers conditioneel ver achterop wa ren geraakt en geen tegenstander van niveau waren voor de Italianen. De winterpauze is voor velen een winterslaap geworden waaruit het maar moeilijk ontwaken is. Italië won het duel in Milaan dank zij drie doelpunten die al voor rust werden gescoord. De makers waren Bettega, Rossl (uit een strafschop, foto) en Tardelli. Nederland stelde daar geen enkele gevaarlijke aanval tegenover. Alleen de Feyenoorder Wim Jansen slaagde erin zich posi tief te onderscheiden. Maar hij kon in z'n eentje het elftal niet naar een draaglijke prestatie tillen. pw fel -- J*" IISp?mr963Sffi§3|9B Dit weekeinde bracht Nederland overigens wel de eerste schaatsme- daille van het seizoen. Ria Visser werd bij de wereldkampioenschap pen voor de Jeugd deide, op ruime afstand van Beth Helden, dat wel. BIJ de jongens kwam de geroemde Wim Pol niet verder dan een achtste plaats. Hier won de Zweed Gus- tavsson. In Alkmaar waar de all-rounders voor de wereld cup bijeen waren zette Eric Helden de zaak met vier overwinningen weer naar zijn hand. Opvallend was hier slechts Hans van Helden die geen lid is van de kernploeg, maar in de eindstand alle leden van die ploeg ruim voor bleef. De vallende Neder landse schaatsers van het weekein de waren Hllbert van der Duim. Frist Schalij en Marcel Scheper- kamp. Meer over deze en andere wedstrij den op de sportpagina's. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faasscn Lekfuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute Icctuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1