oorden is op z'n «hoede nu 't dooit "Abortusvoorstel niet Ongewijzigd aanvaarden' egherstel kost zeker 100 miljoen m Als n je ruimte l je lief is ds er maar geen 'warme regen' valt Als dit weerbeeld blijft, loopt het allemaal wel los Groningen geeft 'koudetoeslag' aan ambtenaren _Jannie van Leeuwen hekelt voorstel Ginjaar Zes maanden cel voor plunderingen elftse hoogleraar Span: 'Nu gelijk grondig repareren' L- Bemoedigende brief van een lezer k kTERDAG 24 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET or Jan Sloothaak !EUW ARDEN/GRONINGEN „Als het huidige weerbeeld blijft aanhouden, dan loopt het lemaal wel wat los." Dit zegt ir N. Oostinga. adjunct-directeur van de provinciale waterstaat Groningen, op de vraag of bij de gisteren begonnen dooi veel overlast van de smeltsneeuw is verwachten. „Als het niet al te hard dooit en het gaat er niet bij regenen, verwacht ik dat het el mee valt. Dan gaat het geleidelijk en over een week is dan de kop er wel af grote zorg van met name de water- ippen is steeds geweest dat het zou gaan dooien en dat dat ook gepaard zou gaan met „warme i". De grote sneeuwhopen smel- jzei dan letterlijk als sneeuw voor de iet» en dat kan grote wateroverlast et ljren en hele landerijen kunnen on- t d<f water worden gezet. igens zijn het niet alleen de wa- ihappen die op hun hoede moe zijn. De gemeenten kunnen moei- leden krijgen. Verstopte riolering iventueel vol lopende kelders kun- ikh veel overlast veroorzaken. „Juist een weertype zoals we deze win- hebben gezien, is het zaak op te aldus de heer M. Medema, ict-directeur gemeentewerken Nncr nnnif Apptngedam. opgestuwd, is de kans op verstopping aanwezig. „In eenvoudige gevallen kunnen we dat zelf wel weer in orde maken met perspompjes die de ge meente heeft," aldus de heer Mede- ma. „Voor grotere karweien zijn de gemeenten echter niet goed toegerust en dan komt er een rioolreinigingsbe- drijf aan te pas. het een lange tijd droog is ge est ls er echter kans op verstopte |eringen. Dat kan het geval zijn in :em droge zomers maar hetzelfde t zich voor als het lange tijd ach ten vriest. Er is dan weinig door- oming in de rioleringen. De kans is sjot dat zich vuil ophoopt en als er een snel invallende dooi dan plot- ifng een grote watervloed in die leringen komt en dit vuil wordt Wat men kan verwachten na een win ter als die van de afgelopen maanden, weet men ook bij dit soort bedrijven niet. „Zo'n winter hebben we ook nog nooit meegemaakt," aldus directeur K. van der Weg sr. van een rioolreinl- gingsbedrijf in Wolvega. Op het ogen blik heeft het bedrijf met zijn acht tien werknemers weinig of niets te doen. Als het straks inderdaad hard gaat dooien acht de heer Van der Weg de kans groot dat in veel gevallen het periodieke onderhoud van riolerin gen op diverse plaatsen versneld moet worden uitgevoerd Als er in acute verstoppingsgevallen moet worden ingegrepen, kan een rio lering binnen een uur worden schoon gemaakt. „We zetten er aan de ene kant een pomp op met een druk van tweehonderd atmosfeer en aan de an dere kant zuigen we het loskomende vuil met een vacuümpomp op." aldus de heer Van der Weg. Kolkjes vrijmaken Voor bevriezing van de riolering hoeft men niet te vrezen omdat die dieper ligt dan de vorstgrens. „Wat we op het ogenblik al uit voorzorg doen, is het vrijmaken van de kolkjes in de straatgoten. Daar maken we ook zo veel mogelijk gleuven naar -toe zodat het water snel weg kan komen," aldus de heer Medema in Applngedam. Bij de waterschappen houdt men er rekening met eventuele extra toevoer bij de overstorten van de gemeente lijke rioleringen op het boezemwater. Deze overstorten gaan werken als de rioolzuiveringsinstallaties het water niet meer aankunnen. De grootste zorg van de waterschappen is dat duikers verstopt raken. De watergan gen worden op talloze plaatsen ge kruist door wegen en onder elke dam ligt een duiker, die verstopt kan ra ken door ijs en zich ophopende sneeuw. „We zijn er op het ogenblik al mee bezig om die duikers zo veel mogelijk vrij te maken. Je moet er dan wel met een kraan bij kunnen komen." vertelt de heer G. Terhaar, secretaris-ontvanger van het Friese Boezemwaterschap Noordelijk Wes tergo. Verder houdt men zich gereed om de gemalen op topcapaciteit te laten draaien. Sneeuw in sloten Volgens de heer H. Bierling, water bouwkundige van het Groningse wa terschap Duurswold, houdt men er rekening mee dat watergangen niet alleen bij de duikers dicht kunnen raken. „De watergangen zelf kunnen ook verstopt raken doordat er bij het sneeuwruimen op sommige plaatsen veel sneeuw in de sloten is gedumpt," zegt hij. De gewone stuifsneeuw waarmee vrijwel alle watergangen thans zijn gevuld levert geen moei lijkheden op. De sneeuwruimploegen moesten bij de barre weersomstan digheden van vorige week snel wer ken en het was niet altijd te voorko men dat de sneeuw van de wegen in de sloten werd geduwd. „Het gevolg kan zijn dat die watergangen tot de bodem toe gevuld worden met een sneeuw- en ijskoek." aldus de heer Bierling. Verschillende waterschap pen hebben graafmachines gereed staan om stremmingen te verwij deren. Een grote toevloed van water kan ook moeilijkheden gaan veroorzaken als het ijs gaat breken en gaat kruien. menen sommige waterschapsmen sen. Men hoopt dat een geleidelijke dooi het mogelijk maakt om het wa ter ook geleidelijk weg te pompen zodat er niet door snel stromen in de kanalen ijsschotsen ontstaan. Hulp In ernstige gevallen kan de provincie eventueel bijspringen met zwaar ma teriaal van de BB. Ir. Oostinga van provinciale waterstaat Groningen: ..We beschikken over BB-pompen die in de droge zomer van 1976 zijn ge bruikt om water uit het IJsselmeer naar binnen te pompen." Dit materi aal staat nog steeds zij het onge bruikt in positie voor watertoevoer naar bij voorbeeld Zuidoost-Gronin- gen. Het kan eventueel worden inge zet met het tegenovergestelde doel: namelijk om overtollig water af te voeren. GRONINGEN (ANP) De gemeen te Groningen heeft het principebe sluit genomen om een koudetoeslag van honderd gulden uit te keren aan gemeentepersoneel. dat bij de uit voering van haar werk rechtstreeks en bovenmatig met de weersomstan digheden werd geconfronteerd. Volgens wethouder Th. Wits gaat het om ongeveer negenhonderd perso neelsleden van onder meer de ge- meentereiniging en het gemeentelijk vervoerbedrijf. De honderd gulden uitkering is het nettobedrag dat het personeel krijgt. Formeel zullen de verschillende hoofden van gemeen telijke diensten de uitkeringen aan moeten vragen. Het CPN-gemeenteraadslid Nico Broekema heeft destijds ook het ver zoek aan B. en W. van Groningen gedaan er voor te zorgen, dat mensen die van de bijstand leven een koude toeslag te verstrekken. B. en W. zijn het daar nog niet over eens. Duide lijk is wel dat onder meer een groep woonwagenbewoners binnen de ge meentelijke grenzen de sterk ver hoogde gasrekening niet zal kunnen betalen. CRM heeft inmiddels mee gedeeld, dat in dergelijke gevallen de gemeente alleen uit eigen beurs een extra toelage zal mogen ver strekken. Volgens wethouder Wits zal daarover met CRM nog een „ste vig robbertje gevochten moeten worden". DEN HAAG (ANP) Het tekort op de Nederlandse handelsbalans ls vo rig jaar bijna verdubbeld: van 3.3 tot 6,2 miljard. De handelsbalans is een beperkter begrip dan de beta lingsbalans: het gaat alleen om de ii|- en uitvoer van goederen. De uitvoer groeide vorig jaar met drié procent, de invoer met zes procent, aldus het CBS. "in onze parlementsredactie HAAG Het oud-CDA-Kamerlid mevrouw Hannie van uwen vindt, dat de CDA-fractie het abortusvoorstel Gin- •/De Ruiter niet ongewijzigd mag aanvaarden. Zij noemt ontwerp „een niet geslaagd compromis", maar zij acht het ;elijk om vla wijzingen tot een „principieel en technisch t verantwoorde" regeling te komen. facades niet ten koste mag gaan van de noodzaak tot een technisch uit voerbaar wetsontwerp te komen". LEEUWARDEN 'ANP) - Politie rechter mr. P. J. M. Bruckman heeft gisteren in Leeuwarden een gevange nisstraf van zes maanden opgelegd aan twee jonge mannen, die de vorige week ingesneeuwde auto's hebben beroofd van benzine, goederen en pa pieren De politierechter ging met zijn vonnis aanzienlijk verder dan officier van justitie, mr. J. van der Vinne. die tijdens de (snel)rechtszit- ting zes weken tegen het duo had geëist Het tweetal werd vorige week door de politie aangehouden, nadat zij in het bndergèsriëeuwdè Friesland een spoor van vernielingen hadden ach tergelaten. Behalve auto's plunder den de twee ook een verlaten benzi nestation. Zij waren onder meer ac tief bij de kop van de afsluitdijk, bij Grouw. Leeuwarden. Bolsward en Hommerts. Een van hen werd gepakt nadat twee vrienden de politie hadden verteld dat hij benzine uit een auto overhe velde. De ander meldde zich zelf een dag later. Hun raadsman zei dat zijn cliënten geen vooropgezette bedoelingen had den. gestrande automobilisten extra te duperen. ADVERTENTIE n b 10 b IE1 Varsseveld 08352-8868 enf# kast- en stellingsystemen kantoor- en bedrijfs meubelen inrichtingen voor winkels en apotheken ort Medico '79 stond nr. 1174 (Bernhardhal) „Het is uiteraard aan de bewindslie den om aan aangenomen wijzigings voorstellen consequenties te verbin den ttntrekldHg van het ontwerp of aftreden red.), maar de CDA'frac- tie mag hiervoor niet opzij gaan." schrijft zij in het Centraal Weekblad. Mevr. Van Leeuwen betreurt het dat in het wetsonwerp niet een algemene norm is opgenomen, die aangeeft wanneer abortus toelaatbaar ls. „Het had voor de hand gelegen dat de noodsituatie van de vrouw nader zou zijn omschreven, omdat de toetsing nu wel erg moeilijk en op de voorge stelde wijze in feite onmogelijk wordt." aldus het oud-Kamerlid. Volgens haar heeft het er alle schijn van, dat het loslaten van de norm voor de CDA-ministers gepaard is ge gaan met een zich krampachtig vast bijten in een aantal zeer strakke pro- cedure-regels. De uitvoerbaarheid daarvan trekt zij sterk in twijfel. Haar conclusie ls: „Aanvaardt het CDA de fundamentele doorbraak, die het loslaten van de norm is, dan lijkt het noodzakelijk dat men zich reali seert dat het overeind houden van Zelf meent mevrouw Van Leeuwen, dat de kiezers van de CDA-Kamerle- den mogen verwachten dat deze de CDA-program-uitspraken over abor tus trouw blijven. „Er mag toch niet worden verondersteld, dat het be wust de bedoeling ls geweest de kie zers te misleiden." De kritiek van het oud-Kamerlid richt zich op de vijfdagen-termijn en de dertienweken-grens. Wat de be denktijd betreft, merkt zij op, dat een belangrijke grond hiervoor is wegge vallen nu de schakeling van deskun dige derden niet verplicht wordt ge steld, zoals In het ontwerp Garde niers/Van Leeuwen, maar vrijblijvend mogelijk wordt gemaakt. Ze vraagt zich af wat het dan nog voor zin heeft dat in ziekenhuizen een psycholoog en maatschappelijk werker aanwezig zijn. Mevrouw Van Leeuwen vindt dat de bepaling inzake de dertien weken ook moet worden gewijzigd in de zin van het ontwerp Gardeniers/Van Leeu wen. Dat betekent: het afbreken van zwangerschappen toestaan in klinie ken die onder een ziekenhuis ressor teren en die bij complicaties onmid dellijk op het ziekenhuis kunnen te rugvallen. Haar argument is, dat de grens nauwelijks exact is vast te stel len en grote rechtsonzekerheid schept. Aan onze lezers, In de Joop van deze week ontvingen wij van abonnees brieven over de bezorging. Sommigen klaagden en soms terecht. Anderen waren bijzon der verheugd, dat ondanks de uitzonderlijke weersomstandigheden de krant toch nog werd ontvangen. Wij ontvingen suggesties de bezorgers een extra vergoeding te geven; ook wilden briefschrijvers geld ter beschikking stellen. Wij kunnen u mededelen, dat wij onze bezorgers, mede via extra vergoedingen, financieel niet in de kou hebben laten staan Een andere zaak is, dat velen menen, dat wanneer de slechte weersom standigheden achter de rug zijn of lijken te zijn de bezorging automatisch weer op peil komt. Helaas is dit niet het geval. Door de weersomstandigheden hebben enige honderden bezorgers het de laatste weken laten afweten. Vervanging kan niet direct plaatsvin den: ook al doen wij nog zo onze best. Wij kunnen u verzekeren, dat wij dagelijks bezig zijn het bezorgerscorps weer op peil te krijgen. Daartoe is ieders medewerking nodig. Wij zijn daarom zo vrij u te vragen, of u ons daarbij wilt helpen. Mocht u in uw omgeving Jongelui kennen, die voor enig doel willen sparen, vraagt u hen dan of zij bezorger van Trouw willen worden. Een briefje aan het hoofd van ons abonnementenbedrijf. de heer K. Pieters. Postbus 859. 1000 AW amsterdam is al voldoende Onze dank voor uw medewerking Directie Trouw SCHIPHOL Het NAVO-kwillteiUcertlficmat „AQAP-l", de hoogste er- kenning op het gebied van kwaliteitsbeheersing voor industrieën in NAVOr landen, is gisteren uitgereikt aan Fokker. Het certificaat werd door gener raal-majoor H. Dieters van de Koninklijke Luchtmacht op Schiphol over handigd aan ir. A. van Wijlen (links), produktie-dlrecteur van de vliegtuig fabriek. ADVERTENTIE mMr Dick Ringlever LFT Reparatie van de door vorst beschadigde wegen zal zeker honderd Ij oen gulden gaan kosten, schat de Delftse hoogleraar in de verkeersbouw- de prof ir. H. J. Th Span. Hij komt daarmee aanzienlijk hoger uit dan lister Tuijnman van verkeer en waterstaat, die een bedrag van twintig Ijoen noemde en de regionale directeur (zuid) van de Nederlandse Vereni- (g van Wegenbouwers, die het op veertig miljoen houdt. die schattingen zulke gro- verschillen tonen, komt dat de Delftse hoogle ervan uitgaat, dat er niet n gaten moeten worden cht. maar gelijk ook zoda- voorzieningen worden ge en, dat de kans op een zo »e schade als dit jaar voor „toekomst wordt vermin- i itf vindt dat noodzakelijk lat de wegbelasting elk ioi| groter wordt. Het auto- groeit nog steeds terwijl ee[wegoppervlak nauwelijks toeneemt Als we niet nu oor-investeren in het on- oud van ons wegennet zal ans op en de omvang van chade in de toekomst nog er worden, zegt hij. ent goedkoper uit door wijze van sprekën nu meteen een nieuwe deklaag van vijf centimeter aan te brengen dan twee jaar achter een een laag van 2.5 centi meter. Fonds Om dit soort operaties finan cieel mogelijk te maken zal er. vindt prof. Span, een speciaal fonds moeten komen. Onbe vredigend noemt hij het. dat er voor wegenaanleg wel vaste bedragen worden uitgetrok ken, maar dat het onderhoud van de wegen nog steeds moet komen uit het huishoudgeld van de staat. Als zich dan in eens een calamiteit voordoet, zoals nu. is er geen geld, Overigens is hij van mening, dat het vrijwel onmogelijk is zich van tevoren volledig in te dekken tegen de gevolgeh van een zo strenge vorst als de afgelopen maanden. Zelfs wanneer we de wegen tien centimeter dikker zouden ma ken zou dit nog geen garantie zijn, dat er geen schade zoti zijn. Wél is hij er voorstander van. dat al bij het ontwerpen van wegen hogere veiligheids-ei sen worden ingecalculeerd. Dat betekent, dat de wegen beter bestand worden ge maakt tegen extreme tempe raturen. maar vooral ook te gen de sterk toenemende be lasting. ..Dat kost wel meer. maar het zal in de toekomst nóg meer kosten als je dat nu al niet doet." Z-JDEUMGSE. v Illustratie uit „Goede wegen wegen zwaar'' door drs W. van Dijk (uitgave Delftse universitaire pers), waarin gepleit wordt voor het regelmatig verleggen van de rijstroken op de wegen. Spreiding Ten aanzien van die elk jaar groeiende verkeersdruk op onze 87.000 kilometer verhar de wegen wordt al geruime tijd ook gestudeerd op de mo gelijkheid van een efficiënter gebruik van de rijstroken. Nog onlangs vestigde drs W. van Dijk daarop de aandacht bij zijn aanvaarding van het ambt van lector in de ver- keersbouwkunde In Delft. Op het ogenblik wordt in feite maar een zeer gering gedeelte van de weg gebruikt (en dus extra belaste alleen de wiel sporen. Waarom zullen we. zo vroeg hij zich af. het gedeelte van de weg tussen de wielspo ren ook niet eens gaan be nutten? Hij acht dat mogelijk door de rijstroken regelmatig in dwarsrichting te verleggen, zodat niet steeds in dezelfde sporen wordt gereden. Vol gens hem zou daardoor de le vensduur van de wegen ander half tot twee maal kunnen worden verlengd. Volgens prof. Span is het toe passen van zo n verstelbare wegmarkering technisch geen groot probleem. Bestaande op de weg geschilderde marke- ringsstrepen kunnen wegge spoten worden. En wat het aanbrengen van nieuwe stre pen betreft: er zijn al machi nes. die met een snelheid van zestig kilometer per uur stre pen schilderen Breder Er zal alleen „schuifruimte" moeten zijn. BIJ veel bestaan de wegen kan die worden ver kregen door de stroken wat meer naar het midden of naar de vluchtstrook te verleggen Recent is dat gebeurd op de drukke snelweg Amsterdam- Utrecht, waar op die manier van twee op drie rijstroken werd overgegaan Maar beter is al bij het aanleg gen van de weg rekening te houden met zo'n verstelbaar markeringssysteem. Prof. Span schat, dat de wegen hiervoor niet meer dan tien procent breder hoeven te wor den gemaakt. Wei zal dan de onderbouw van de zijstroken moeten worden aangepast. i»«' A" tan da Beren Wever Uitgevers Peatbua 59 FRtMEKEP. Genen te Beren, Beseffende de verantwoorden,'Ikheid en de zorg, die in onze verwarde tijd ▼erbonden zijn aan het iltgeVdn Tan boeken, die «aard zijn oa te «orden gelezep. «il ik U graag aljn .tank uitspreken Toor het uitgeven van het boek van H.Verweij. ""De Terugkaar van Jesua Christus*. Hijna inzienn is dit wellicht hst aeeet inzicht gevende «erk, dat tot dusver in het Kederiandse taalgebied over de toekomstverwachting is ver schenen. Het kennis van sn eeehipd voor da Schriften, speculatieve toespitsingen vermijdend, heaft de echrljver het ondereijs van het laatste bijbelboek indringende wijze in reminding «eten te brengen «et het hletorlaci. gebeuren ven onze tijd. In helder en eenvoudig Hederlands wordt de ge.oofseandaeht van de lezer gerieht op hetgeen voorzegd ie en thena gsechleden gaat. Zo de Here «11 kan deze ultgavs nog velen tot regen zijn. C «'Jeheld van boven toewensend in Uw verantwoordelijk «erk, verblijf ik eet hoogachting, Deze lezer staat met alleen in zijn waardering voor het boek van Huib Verweij. De terugkeer van Jezus Christus Zo schreet Os. B. J. F. Schoep in de GRONINGER KERKBODE: De betekenis van de studie van Verweij ligt m i. hierin, dat hij getracht heeft de verhouding van de gemeente en de volkeren door te denken met behulp van gegevens uit de Openbanng van Johannes Hoe je ook over deze visie denkt, ze spreekt daarom aan, omdat ze uitzicht biedt bij het zo benauwende probleem van het verloren gaan van miljoenen mensen buiten de gemeente van Christus. Wegens de stimulans om dat alles nog eens door te denken ben ik dankbaar voor deze publikatie. Recensies als deze laten er geen twijfel aan bestaan: DE TERUGKEER VAN JEZUS CHRISTUS is oen boek dat uw aandacht verdient Het telt 252 pagina's en verscheen in een fraaie gebonden uitvoering. Prijs 28 50 U kunt hei bestellen dmv onderstaande BON Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan UITGEVERIJ T. WEVER. B.V. ANTWOORDNUMMER 5 8800 VB FRANEKER Zend mij rechtstreeks via boekhandel BESTELBON ex H Verweij: DE TERUGKEER VAN JEZUS CHRISTUS Prijs gebonden 28,50. Naam: Straat Postcode Plaats Bankrek - of postgironummer Doorhalen wat u met wenst

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3