Geef buitenlanders riesrecht voor raad' öac t AKI' Bouwvakker heeft recht op uitkering Vit brieven van lezers Jeugdige slachtoffers door het verkeer: een 'nationale ramp' ILTHilTlil' )rganisaties vragen de Tweede Kamer: Voorstel wijziging grondwet volgende week in de Kamer c\v Gefeliciteerd!: okker levert et direct n Oeganda rtrouwen in het kabinet gedaald Dienstweigeraar veroordeeld tot anderhalf jaar ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 21 ADVERTENTIE an een onzer verslaggevers TRECHT/DEN HAAG Zeventig organisaties die bemoeienis hebben met de in ons land irblijvende buitenlanders, hebben er bij de Tweede Kamerleden op aangedrongen eraan mee werken dat buitenlanders het actiet en passief kiesrecht krijgen voor de gemeenteraden. organisaties dringen erop aan dat Kamerleden dinsdag een grond- tswijziging van die strekking aan- men. Overigens zal de Kamer, in- n zij dinsdag met de hierop betrek- ig hebbende grondwetswijziging temt. slechts een eerste stap zet- op de weg naar toekenning van kiesrecht. De voorgestelde wijzi- ig houdt in dat de belemmering die grondwet nu nog bevat voor het lenen van kiesrecht aan buiten- iders daaruit verwijderd wordt. n het kiesrecht werkelijk toe te men zal een wettelijke regeling dig zijn. Ongetwijfeld zullen daar aan dit recht een aantal beperkin- gesteld worden, bij voorbeeld dat >en buitenlanders die hier een be dde tijd wonen bij de raadsverkie- gen hun stem mogen uitbrengen. organisaties noemen het in hun k aan de Kamerleden voor de bui- landers van groot belang dat zij de besluitvorming binnen de ge- meenten mogen deelnemen. Huisves ting, onderwijs en welzijn raken hen evenzeer als Nederlanders. Buiten landers willen, volgens deze organisa ties, erkend worden als gelijkwaardi ge en gelijkberechtigde medeburgers. Deze grondwetswijziging kan ook met zich meebrengen dat het isole ment, waarin buitenlanders zich nog vaak bevinden, wordt opgeheven. In Zweden hebben onlangs de eerste ge meenteraadsverkiezingen, waaraan buitenlanders deel konden nemen, plaatsgevonden. De organisaties con stateren dat in Ierland passief en actief kiesrecht voor buitenlanders op gemeenteraadsniveau bestaat en dat in België en Italië soortgelijke voorstellen in voorbereiding zijn. Ook het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft de Tweede Kamer ken baar gemaakt dat niet-Nederlanders aan de gemeenteraadsverkiezingen moeten kunnen deelnemen. Het CNV verwijst naar een resolutie van het Europees Parlement, waarin de Euro pese Commissie wordt gevraagd het actief en passief kiesrecht toe te ken nen aan alle burgers van de gemeen schap. Het CNV noemt in de brief aan de Tweede Kamer ook de Molukkers, die op deze manier meer bij het overheidsapparaat betrokken kun nen worden. Uit cursuswerk voor bui tenlandse werknemers is volgens de christelijke vakcentrale gebleken dat buitenlandse werknemers grote waarde hechten aan kiesrecht voor de gemeenteraad. ADVERTENTIE U won een Philips zonnebank. T/m 31 maan 1979 looft BAC elke week 2 Philips zonnebanken uit. Bel BAC, doe mee. Haal ccn deel- namcformuliet bij uw BAC-wink^l. Bel BAC (SèWin Philips Zonnebanken deodorant Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het aantal verkeersslachtoffers in de leef tijdsgroep van elf tot en met twintig jaar is zo ontstellend groot, dat van een nationale ramp kan worden gesproken. Dat zegt Veilig Verkeer Nederland naar aanleiding van het rapport „Het verkeersonderwijs na de lagere school". O een onzer verslaggevers iphol Fokker heeft nooit direct jtuigen aan Oeganda geleverd, r wel Oegandese vliegers opge- zo heeft een woordvoerder van ker meegedeeld. ging hier om vliegers van een F- Tiendship, die door Fokker aan Igyptische luchtvaartmaatschap- Sgypt Air was gekocht, maar die pte weer had verhuurd aan Oe- da Airlines. order werd in het begin van 1978 aatst. Volgens de woordvoerder t Fokker daarvoor van het minis-, van economische zaken een ex- vergunning gekregen. In totaal het om twee Friendships. De ide staat nog op Schiphol omdat inanciering niet rond is. Bij Fok- weet men niet of ook dit toestel Oeganda zal worden verhuurd. ens de woordvoerder had Egypt gevraagd om de training van pilo- zoals die in de koopovereen- st was vastgelegd, in plaats van Egyptische vliegers nu aan Oe- lese piloten te geven. evering van reserve-onderdelen is pdracht van Egypt Air direct aan anda geschied. Fokker vindt, dat laarmee niet over de schreef is lan. „We hebben nauwkeurig na- ian of er beperkende maatregelen onden ten aanzien van leveran- van goederen aan Oeganda. Niet n vanuit Nederland, maar ook in ï-verband. Daarvan is ons niets eken. We hebben dus aan het ik van onze klant Egypt Air aan", aldus de woordvoerder. kamerleden Ter Beek en Van der beiden van de Parij van de Ar- zullen de minister van buiten- ie zaken en economische zaken en stellen over de transactie tus- Fokker en Oeganda. Zij vinden de regering een exportvergun- zou moeten weigeren gezien de e dictatuur van Am in. In een periode van negen jaar kwa men in het verkeer 5367 jongeren van elf tot en met twintig jaar om het leven. Gewond werden er 211.789. Weliswaar is er sinds de oliecrisis in 1973, de invoering van de maximum snelheid, de alcoholwet en „gordel plicht" een daling in het aantal ver keersslachtoffers te bespeuren, maar in de genoemde jongeren-groep is die daling veel geringer dan in andere groepen. Veilig Verkeer Nederland vindt daar om, dat niet langer gewacht kan wor den met het invoeren van verkeerson derwijs na de lagere school. Het is een fundamentele fout te denken, dat de verkeersvorming, waarvoor aanzet ten zijn gegeven in het lager onder wijs, toereikend is voor het verkeers gedrag van de bromfietsende en later autorijdende jongeren, aldus Veilig Verkeer. De vereniging vindt, dat er voor de jeugd van twaalf tot twintig jaar een systematische contlnu-verkeersvor- ming moet komen, waarin gedrags beïnvloedingsprocessen tot ontwik keling kunnen komen. Als model voor een dergelijke vor ming noemt de organisatie een pro ject in Eindhoven, waaraan in het schooljaar 1977-1978 vijftien scholen voor voortgezet onderwijs deelna men. Iedere klas kon voor „verkeer" drie lesuren vrijmaken. Naast de ken nis van verkeersregels werd ook aan dacht besteed aan het verkeersge drag. In het beleidsplan voor de verkeers veiligheid van 1975 spreekt de over heid van het belang van verkeersvor ming bij het voortgezet onderwijs, maar tot nu toe is het bij die conclu sie gebleven, aldus WN. EVANGELISCHE VOLKSPARTII ANTI - REVOLUTIONAIRE PARTI) - DR. KUYPERSTRAAT 3 2500 WB 'S-GRAVENHAGE - TELEFOON 070 46 96 20 POSTGIROREKENING 89673. TEN NAME VAN A N Tl - R E VO LUTIO N AI RE P A RTIIS Tl C HTI N O 100 JAAR CHRISTELIJKE POLITIEK Aan alle lezers die het eeuwfeest van de ARP willen meevieren. Op 3 april 1979 viert de Anti Revolutionaire Partij haar eeuwfeest. 100 jaar lang al vervult de ARP een vooraanstaande rol in de Neder landse politiek. 100 jaar lang reeds poogt de ARP vorm te geven aan de idealen van christelijke politiek. Werkzaam voor de samenleving vanuit de opdracht van het evangelie, nationaal en internationaal. Die opdracht staat voor de ARP centraal, ook bij de samenwerking in CDA-verband. De ARP wil haar 100-jarig bestaan stijlvol herdenken. Daarom is zij een financiële actie gestart. Een deel van de opbrengst is bestemd voor zwakzinnigenzorg op de Nederlandse Antillen. Het gaat om steun aan een fonds, waaruit de bouw van een tweetal dagverblijven ten behoeve van oudere, geestelijk gehandicapten op Curacao en Aruba kan worden gefinancierd. Stort een bedrag als "jubileumgift" op postgiro 712000 ten name van ARPartijstichting te Den Haag. Graag zeg ik u nu alvast hartelijk dank voor uw bijdrage, waardoor ons eeuwfeest ook voor een aantal gehandicapte medemensen een betekenisvolle inhoud zal hebben. Met vriendelijke groet. (H.A. de Boer) voorzitter (M. Paats, penningmeester •Alefijle ^ulifcHmmani 'frstatic of> 7 a,.ri( 1979 Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Iemands maatschappelijke activiteiten zijn niet van belang bij de vraag of iemand recht heeft op WAO. Rapporten over zulke activiteiten dienen de instanties, die met uitvoering van de WAO zijn belast, daarom achterwege te laten. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) zal de „Socia le Verzekeringsraad" (SVR) vragen om de betrokken instan ties hierop nog eens te wijzen. Deze rubriek is uilsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hootdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. lerleden hebben hun informa- t de laatste editie van de Sunday iraph. Daarin werd bericht dat rake was van een geheime over- orast tussen Oeganda, Egypte en :er. Egypte zou een bemiddelen- >1 spelen in de verkoop van de Friendships. De hele aankoop ie twee vliegtuigen (50-persoons) *n bedrag belopen van achttien >en gulden. De toestellen zijn be- d voor vluchten tussen Entebbe, weede stad van Oeganda en de landen. De staatssecretaris deelde dit mee in de Tweede Kamer. Aanlei ding was een geval in Amsterdam, waarover CPN-fractieleider Bakker een Kamerdebatje had aangespan nen. Het betrof een bouwvakker, lid van het dagelijks bestuur van de CPN, die last had van zijn rug, maar die in eerste instantie een WAO-uit- kering was geweigerd. Hij ging tegen die weigering in beroep, en kwam daarbij achter een rapport dat de buitendienst van het Sociaal fonds- Bouwnijverheid, betrokken bij de uit voering van de WAO, over hem had uitgebracht. In dat rapport staat onder meer „Werknemer is een van de opruiers in de Amsterdamse bouw. Is constant bezig met ondergraven van goede re laties tussen werkgevers en werkne mers. Tracht constant stakingen uit te lokken Huidige werkgever is al lang blij dat werknemer ziek is." Niet van belang Een dergelijk rapport, aldus staatsse cretaris De Graaf, „kan en mag niet van belang zijn bij de vaststelling van een WAO-ultkertng, Dergelijke rap porteringen behoren ook naar mijn oordeel niet plaats te vinden". Vol gens de bewindsman zal dit rapport ook geen rol hebben gespeeld om de doodeenvoudige reden dat de betrok- TER DAM (ANP) Het vertrou- van het Nederlandse volk in het net-Van Agt/Wiegel is fors ge- i Uit een onderzoek dat het in januari instelde blijkt dat 31 ïnt van de ondervraagden véél ouwen in het kabinet had; in stus 1978 was dit nog 42 procent, nuari zei veertig procent weinig ouwen te hebben in het kabinet 38 procent) en 25 procent heie geen vertrouwen te hebben (was en procent). Vijf procent van de rvraagden had geen oordeel. Uit het onderzoek blijkt dat het me rendeel van de ondervraagden met weinig of geen vertrouwen in het ka binet aanhanger is van de oppositie partijen PvdA en D'66. Van de PvdA- aanhangers heeft 49 procent geen en 45 procent weinig vertrouwen. Voor de aanhangers van D'66 zijn deze cijfers achtereenvolgens 23 en 69 pro cent. Van de CDA-aanhangers had 76 procent veel vertrouwen in het kabi net en van de WD-aanhangers 56 procent. ken instanties ook goed weten dat het gerapporteerde niet ter zake doet. Het Kamerlid Bakker was zeer tevre den over de opstelling van de staats secretaris, en had geen dan ook geen behoefte meer aan een motie. De Graaf wees erop dat de bedrijfsve renigingen als uitvoerders van onder meer de WAO grote zelfstandigheid hebben. Als zij iets niet goed doen, is het de taak van de Sociale Verzeke ringsraad daarop toe te zien. Pas als ook de 8VR in gebreke blijft, kan de staatssecretaris ingrijpen. Vandaar dat De Graaf wenste te volstaan met een verzoek aan de SVR om de be drijfsverenigingen erop te wijzen dat rapporten als in het Amsterdamse geval niet horen ARNHEM (ANP) De krijgsraad heeft de politieke dienstwei geraar Willem Bosma (25) veroor deeld tot een jaar en zes maanden detentie in de militaire strafgevange nis te Nieuwersluis. Dat is een maand minder dan de vorige week was geëist. Bosma wil tegen deze beslis sing in appèl gaan bij het hoog mili tair gerechtshof in Den Haag. Bosma ziet zichzelf als een politieke dienst- weigeraar. Hij heeft bezwaren tegen het leger als geweldsinstrument en als organisatie, die mensen (soldaten) monddood maakt. De minister van defensie wees vorig jaar februari Bos nia's beroep op de wet gewetensbe zwaarden af. Bosma had op 7 novem ber 1978 moeten opkomen, maar hij dook onder. Hij werd veertien dagen later tijdens een bezettingsactie op het ministerie van defensie in Den Haag gearresteerd. In Nieuwersluis, waar hij sindsdien verblijft, weigerde Bosma vervolgens een uniform aan te trekken en een geweer in ontvangst te nemen. Kerkscheiding (1) Ds Nijssen eindigt zijn artikel over kerkscheiding (17 februari): „Zo (on gescheiden) is het ook geen leven". Als eerste reactie zou ik op deze krant '(Trouw dus) willen wijzen, want ik vind het Trouw-kllmaat nog steeds voor iedereen leefbaar. Ds Nijssen geeft nauwelijks aan om welke reden een scheiding in de Nederlandse ker ken nodig zou zijn. Zelf ben ik lid van een doopsgezinde gemeente. Ook daar is links en rechts te onderken nen. In de meeste kerken, scholen, partijen, vakbonden, omroepvereni gingen. zangverenigingen enz. heeft een doorbraak in verschillende rich tingen plaatsgevonden en dat heeft de geestelijke apartheid gelukkig veel afbreuk gedaan. Iedereen in elke kerk wens ik de kracht toe om met ieder ander in gesprek te blijven en tot daden te komen. Amsterdam Dirk Veenstra (Dzn) Kerkscheiding (2) In een tijd waarin de kerk in een crisis verkeert, is het normaal, dat sommi gen met remedies komen. Zo stelt F. N. M. Nijssen een kerkscheiding voor. die dwars door alle kerken heen gaat. De progressieven worden gescheiden van de konservatieven. Ik denk dat het een noodsprong is om een zin kend schip te redden. De kerk heeft zijn taak in de wereld gehad. Het zinkend schip is lek en het lek is te groot om nog gedicht te worden. Mis schien dat het via de basisbewegin gen nog mogelijk is Jezus' boodschap in deze wereld gestalte te geven. Assen H. M. Sieben Kerkscheiding (3) Graag willen wij onze instemming betuigen met het artikel van ds. Nijs sen. WIJ zijn (nog) lid van een gerefor meerde kerk, en hoewel we grote twij fel hebben of er animo zal zijn voor zo'n praktische oplossing en een berg moeilijkheden zien om dat te realise ren, geloven we dat kerkscheiding de enige mogelijkheid is om nog wat beweging in de standpunten te. krij gen en iets van oekumene tot uiting te brengen. Almen W. Stevenhagen A. C. Stevenhagen-Beukema Kerkscheiding (4) Ds. Nijssen stelt iets aan de orde, wat binnenskamers door velen geopperd wordt. Het wordt immers steeds dui delijker dat de kerkgrenzen niet sa menvallen met de geloofsgrenzen. Van gemeenschap in positieve zin tussen de vleugels in deze kerken is geen sprake meer.Toch vraag ik mij af of de gesuggereerde uitweg niet meer lijkt op een ontwijking van het eigenlijke vraagstuk. Zal er zo een klimaat ontstaan, waarin overeen komstig de veelheid van geloofsbele venissen van deze tijd de gewenste variëteiten van kerken geboren wor den? Het is al eerder gebleken dat uit splitsingen ontstane kerkgenoot schappen blijven vastzitten aan een patroon dat onwerkzaam was geble ken. En repeterende breuken zouden het gevolg zijn. Wij moeten scherp in de gaten houden dat problemen die niet primair van organisatorische aard zijn niet organisatorisch kunnen worden opgelost. Een duidelijk voor beeld ls de gereformeerde bond. Het bestaan van deze bond is ten nauwste gebonden aan het feitelijk funktione- ren van de hervormde kerk. Voor deze bond ls de hervormde kerk de meest ideale kerkorganisatie, waar ener zijds bepaalde netelige problemen worden opgelost, die hij zelf niet aan kan, en anderzijds een missionair ter rein braak komt te liggen in een tijd van een crisis der zekerheden. Ook werkt het besef van de gemeenschap pelijke geloofsbedreiging samenbin dend in een organisatie, die zelf ook spanningen vertoont. BIJ afscheiding dreigt ook weer deze bond uiteen te vallen. Het ls een illusie dat organisatorische scheidingen een klimaat scheppen, waardoor echte toenadering weer mo gelijk wordt. De geschiedenis van uit nood geboren hervormde deelge meenten heeft het tegendeel bewe zen. Een kerkelijke oplossing zal in de richting moeten gaan van een weg waarin het kerkzijn Juist weer gaat functioneren. Fusie CDA (5) Naar ik meen zijn het twee krachten geweest die hebben geleld tot het ontstaan van het CDA, nl. een conser vatief anti-socialistische en een pro gressief christelijke. De eerste, de conservatieve, was obstinaat van vier jaar kabinet Den Uyl. Het CDA mag Den Uyl best een erelidmaatschap aanbieden. Er zijn weinigen geweest die zoveel gedaan hebben voor het ontstaan van deze partij als hij. De conservatieve stroming wil niets lie ver dan dat Van Agt zijn vier Jaar uitzit. Ze hoopt dat hij alle hobbels neemt. Ze is bereid van hem elke abortuswetgeving te slikken, als de rode morgen maar niet weer aan de hemel komt dagen. Daarnaast is er die andere stroming, in de top van de ARP, tamelijk rijk vertegenwoordigd door mensen als Aantjes en Goud zwaard. Ze was verontrust over de maatschappelijke onrechtvaardig heid, ook over de toenemende secula risatie van heel ons leven. Voor het eerst voelde ze zich verwant aan de PvdA. Daarom werkte ze mee aan het ontstaan van het CDA. Die eerste component, de conservatieve, heeft daarvoor geen oog gehad, misschien ook wel de ogen gesloten. Ze meende, dat met een program als door Goud zwaard zelf geformuleerd er iets te bereiken viel. En nu is deze groep na anderhalf jaar Van Agt teleurgesteld. Geen wonder. Maar wel te laat. Ik zou de groep Goudzwaard willen verzoe ken: zo gauw als u merkt dat uw pogen geen succes heeft, kapt u er dan mee. Roep het christelijk volks deel op tot het vormen van een chris telijk progressieve partij, die óf in de oppositie gaat óf met de PvdA gaat samenwerken, wanneer deze tenmin ste bereid wil zijn christelijke waar den te respecteren. Drachten B. de Groot Filosofie Onder de titel „Nascholing heft ver lies banen op", een beschouwing over de bezuiniging in de sector lerarenop leiding door minister Pais, (Trouw 13 februari) trof mij het voorstel van drs. Van Leijenhorst om in Zwolle en 8lt- tard godsdienstonderwijs aan het leerstofpakket toe te voegen. Dat de minister een „min of meer" afwijzend antwoord gaf, was wel te verwachten, gezien de pragmatische Inslag van de heer Pais. Wat bereik Je met gods dienstonderwijs. zo valt tussen de re gels van zijn reactie hierop te lezen. Het voorstel Van Leijenhorst ls, ook ai op grond van de ervaringen in Amsterdam „waar de belangstelling voor dit vak niet bepaald overloopt" een nauwelijks haalbare kaart. Mis schien is dit wei het geval, wanneer het kamerlid in plaats van gods dienstonderwijs het voorstel filosofie- onderwijs had gepresenteerd. Zonder overdrijving mag gezegd worden dat dit onderwijs op praktisch alle onder- wljgnlveaus, vooral de NLO's, een grote belangstelling geniet en dat, als de tekenen zich niet bedriegen, dit onderwijs zich gestadig doorzet. Dit behoeft niet in mindering te komen van het godsdienstonderwijs: op ge vaar af voor een anti-barthlaan ver sleten te worden waag Ik de bewering dat de afstand tussen de godsdienst filosofie of bepaalde vormen van an tropologie (filosofische leer van de mens) en het godsdienstonderricht minder groot is dan in bepaalde krin gen wordt verondersteld. De gods dienstfilosofie kan een mogelljk- heldsvoorwaarde scheppen, en een zeer wezenlijke, voor het godsdienst onderwijs in welke vorm dan ook. Hier kan men niet om de catholica heen. Misschien zou drs. Van Leijen horst willen overwegen dit amende ment op zijn voorstel aan te brengen. Hij zou hiermee ook de mogelijkhe den van het fllosofieonderwijs op de havo's, athenaea en gymnasia vergro ten en daarmee een bijdrage leveren voor een grotre uitbouw van het alge meen vormend onderwijs, waaraan ernstig te kort gedaan wordt. prof. dr. R. Bakker Bedum Te zoet Wat men van Netty Rosenfeld schrijft, wordt door mij als gerefor meerde ook gedacht. De figuur Jezus wordt niet misbruikt In de kerken. Oók in de Roomse Kerk komt Jezus te zoet over. Hij spreekt ons in de .bijbel heel wat harder aan en roept ons juist tot strijdbaarheid. Ik denk dat ds Hegger dit ook Inziet nu hij de gereformeerde kerk verlaat. Amstelveen A. P. Roeloffs Zendtijd Met grote belangstelling nam ik ken nis van de suggestie van het oud kamerlid Dolf Coppes om buitenker kelijke christenen, inclusief randker- kelijken, oecumenisch georriënteer- den, deelnemers aan basisgemeenten enz., ook zendtijd te geven. Zelf ben ik zeer verontrust over de gang van zaken met Kenmerk. Is er nu heua— geen actie op gang te brengen om deze uitzendingen te handhaven? Hilvei Henk Jong Laboratorium Onbegrijpelijk dat die situatie ln het isotopenlaboratorium ln Alkmaar zo is ontstaan. Nog meer onbegrijpelijk dat de voorzitter van het ziekenhuis geruststellend beweert, dat de pa tiënten geen enkel gevolg hiervan zul len ondervinden. Want door een vijf tot tachtig maal te hoge concentratie van jodium-isotoop 131, zal de schild klier een groot gedeelte onherstel baar verwoest worden, waardoor Je je leven lang aanvullende medicijnen zal moeten gebruiken. J. Bakker

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21