Solliciteren: sport zonder spelregels Passen op de plaats en een radio-uurtje Verlaat bericht uit Singapore - Op de procedures en de criteria valt geen peil te trekken techniek ÏTERDAG 24 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 I door Henriëtte Theunissen Solliciteren is een vak apart, waarbij iet niet gezegd is dat ervaring tot ucces leidt. Het tegendeel is waar- chijnlijker. Als je je het niet kunt lermitteren de grap in te zien van leze sport zonder spelregels, kun je naar beter meteen een cursus macra- Ïeën, ol „hoe maak ik een boterham et tevredenheid smakelijk" volgen, e procedures, de criteria, er valt geen lil op te trekken. „Kontakten". de wekelijkse vacaturegids Dr Amsterdam, stonden onlangs onder het op je „solliciteren, maar hoe?" nog opgewekte ladgevingen aan aspirant sollicitanten te le en. De nadruk werd gelegd op doorzettingsver logen en een juiste mentaliteit. Wie „Kontak- >n" wekelijks spelt, kan doorzettingsvermogen loeilijk ontzegd worden. Hoewel de adviezen ch. vanwege de grote werkloosheid onder jeug- ige werkwilligen, met name tot die categorie chtten, bleek een derde van de aangeboden acatures juist alléén voor jonge, enthousiaste lensen bestemd te zijn. Is je vijfendertig jaar en wél een vrouw, maar een secretaresse, typiste of verpleegster bent je bovendien nog een kind hebt, lijkt alleen :n rijke man uitkomst te kunnen bieden. In het ammer van negentien januari restte slechts in ruim-opgezette advertentie waarin de T.T. part-time werk ter beschikking stelde m handige dames tussen de 20 en de 45 jaar ier uur per dag technische apparatuur in de lefooncentrale schoon houden.. Een bedrijfs leiding voor een deskundige behandeling van apparatuur maakte me nieuwsgierig. Lager iderwijs had ik genoten en nauwkeurig en mwgezet werken moest vier uur per dag te ien zijn. Misschien kreeg ik nooit antwoord iet via de post. noch via een van de twee T's) ndat ik mijn postcode niet wist in te vullen? oor één werkgever was ik te jong. Vroom en reesmann vroeg speciaal 55+ers als perso- éelscontroleurs. Beter gemotiveerde „doorzet- jrs" kun je natuurlijk niet hebben. Een tele- Wntje met V. en D. vertelde me dat 48 gegadig- pn zich hadden staan verdringen om de rest kn het personeel te mogen controleren! igen initiatief werd in het genoemde stukje Pk hoog geroemd. Mooi zo. Geheel op de gok ad ik een briefje naar mevrouw Ringlever, de rectrice van de Bijlmerbajes gestuurd, waarin ndergetekende vroeg om een baantje aiè be waarster. Maar toen ik na een uitvoerige psy chologische test werd afgewezen omdat ik on er andere weinig ontzag voor autoriteiten zou hbben en te kritisch bevonden werd. werd de treiste „juiste mentaliteit" ook al moeilijker in schatten. 'ernederend en psychologische test is ronduit vernederend. wordt, volgens een schoolspuntensysteem. ïoordeeld naar normen en maatstaven die leen de werkgever bekend zijn. In Amerika hijnen ze die tests al weer ingewisseld te ibben voor groepssessies, waarbij de opgeroe- ïn sollicitanten onderling moeten gaan uitma- ;n wie van hen het meest geschikt is voor de igeerde job. Ook geen smakelijke competitie- rijd. De beste beentjes zullen de wat minder haaide beentjes gemakkelijk lichten. Het ijft tobben, maar zo'n psychologische test Speciale grepen a m 0 •0 ^0 IV'j v 0 i i'( 0 0 ,«t*4 0 0 f4 - 1 Omdat ik in het Amsterdams Stadsblad van veertien februari jl. opnieuw een advertentie voor bewaarders en bewaarsters zag staan, wil ik de geïnteresseerden wel even waarschuwen dat het nog maar twee maanden geleden is dat ik, op zestien december, tussen negentig aspi rant-bewaarders (wat meer -ders dan -sters) op net zo'n informatiedag in de Penitentiaire In richting in de Bijlmer zat. Nu schijnen er met name steeds meer vrouwelijke gevangenen te komen, maar elke drie maanden negentig nieu we krachten lijkt me zelfs voor de uniformma kers niet bij te houden. Het is dus een race met veel afvallers en wat voorlichting over de te nemen hindemissen lijkt mij daarom zinvol. Zo staat er in die advertentie om te beginnen niets over die verplichte psycho logische test. Alle gegevens omtrent uw intelli gentie, karakter, stoelgang, persoonlijke om standigheden en eigenaardigheden blijven, wanneer u er eenmaal ingestonken bent, ten minste twee jaar opgeslagen bij het Centraal Wervings en Opleldings Instituut van het Ge vangeniswezen. dat onder het mlriisterie van justitie valt. 'Wie het een griezelig idee vindt dat zijn papie ren blauwdruk daar zo lang gevangen zit kan op drie maart beter naar Artis dan naar die voor lichtingsbijeenkomst gaan. want daar wordt verteld dat zo'n geestelijke uitkleedpartij ver plicht onderdeel van de sollicitatie is. De Bijlmer Bajes in Amsterdam Verder hoort u natuurlijk meer over de taak die u als toekomstige „frontsoldaat" te wachten staat. Beveiligen, verzorgen en resocialiseren, daar komt het bewaren op neer. Omdat onder beveiliging ook verstaan wordt het fouilleren van de gedetineerden en het beschermen van (ie advokaten. zullen in de drie weken durende opleidingscursus met veel sport ook wat speciale grepen geleerd worden. Met de spelletjes in de recreatieruimte (de kil ste, oncreatiefste kamer die ik ooit zag) mag u vooral niet meedoen. Ook bij het „luchten" moet u voortdurend opletten dat de bewaarden nergens zeven-mljls-laarzen vandaan toveren. Van de verzorging herinner ik me dat je goed door de kijkgaatjes moest loeren om te zien of de gedetineerde het eten niet stiekem door de w.c. spoelt en dat je er vooral zorg voor moest dragen dat je bij het controleren van de cellen geen sporen achterliet. Het meehelpen bij het voorbereiden op.de terugkeer naar de maat schappij was kennelijk niét zo belangrijk, dat werd tenminste niet nader gespecificeerd. .De test Voor de eerste kleinschalige test werd diezelfde middag anderhalf uur uitgetrokken. Wie niet mee wilde doen kon, via de ingewikkelde slui zen, bespied door „gestichtswachten" achter monitoren, de toren nog verlaten. De Engelse lerares, de expediteur, de timmerman, de canti- nebeheerster, de bejaardenverzorgster en de langdurig werklozen, allemaal bleven we zitten. Ten slotte hadden velen van ons uren gereisd en waren de kapperskosten niet te declareren. Hoe moesten we de zenuwachtige familie thuis dui delijk maken dat we een solide ambtenaren- bestaan hadden laten lopen voor een test, die alleen nog maar hoefde uit te wijzen of we in staat waren de opleidingscursus te volgen? Toch kon ik het niet helpen dat ik bij elke vraag betreffende „goed op je spulletjes passen" ge vangenen voor spulletjes las. Mijn rapport gaf later een één voor orde en netheid. De helft van de sollicitanten ging niet door naar de volgende ronde, die drie weken later in het Centraal Wervings en Opleidings Instituut van het Gevangeniswezen in Den Haag plaats vond. 's Ochtends werd onze intelligentie schriftelijk doorgelicht. Rekenen, logisch denken, nauw keurigheid en snelheid, woordenschat, ruimte- ilijk inzicht en algemene kennis werden getoetst naar het niveau van drie-havo. De punten die 'voor de karaktereigenschappen te behalen zijn [worden volgens eigen gevangenisnormen ge ïnterpreteerd, bleek in het motivatiegesprek, dat ik na mijn afwijzing aanvroeg. Iedereen kan dat doen, alleen het kost weer een dag en de reiskosten zijn dan voor eigen rekening. De score De eerste reeks vragen bleek de autoriteitsaan vaarding en de mate waarin men zelf een autori teit is of wil zijn gemeten te hebben. De score hierbij loopt van 30 tot 100 en de gemiddelde bewaardersscore ligt tussen de 80 en de 100. Het is maar dat u het weet! De tweede test probeer de via steeds iets anders gestelde vragen je motivatie, ambitie en faalangst te becijferen. Het was me inmiddels duidelijk dat je als be waakster, pardon bewaarster, behoorlijk gemo tiveerd moest zijn wilde je nog enig plezier in je baan hebben, maar omdat alle vragen betrek king hadden op je schoolsituatie had ik me toch zo consciëntieus mogelijk in die periode terug gedacht. Nu moet ik toegeven dat de sfeer in de gevangenis me sterk herinnerd had aan mijn vroegere roomse meisjeskostschool, waar ik let terlijk ziek werd van sleur en verveling, maar het gaat wel ver dat het C.W.O.I. mij nu niet aanneemt omdat ik vroeger op school geen trek had om mijn huiswerk meteen na schooltijd te maken. Via een heleboel onschuldig lijkende vragen, wisten de heren mij later te complimen teren met een twee voor zenuwachtigheid en een zeven voor openhartigheid. Daarentegen werd ik weer gestraft voor mijn te laag geoor deelde rigiditeit en conformiteit. Die heren moet u trouwens ook in de gaten houden. Denk niet dat zij enkel voor het klasje gezet zijn om de stopwatch te bedienen en het huiswerk na te kijken. Wanneer ze hinderlijk fluisteren en hardop schik maken, hoeft dat niet per se te gaan over een door een sollicitant gemaakte stommiteit, het kan ook zijn dat zij op dat moment overleggen of u nu wel of niet verzorgd, modern, sympathiek of dik bent. En wanneer u enkele vragen, die u echt niet beant woorden kunt omdat ze onzorgvuldig gesteld zijn, terugkrijgt met het onverbiddelijke com mentaar dat dat toch zal moeten omdat anders de hele test en daarmee de hele sollicitatie ongeldig is, loopt u grote kans daar later de slechte aantekening „kritisch" voor te krijgen De psycholoog zelf vraagt u in een persoonlijk gesprekje het hemd van het lijf over uw vorige banen, uw broers, zusters, ouders, ex- en andere mannen en vraagt daarna naar uw motivatie. Ik bekende dat nieuwsgierigheid mijn voornaam ste drijfveer was en nadat ik geschetst had hoe ik mij in mijn toekomstig beroep voorstelde, kreeg ik de hamvraag: Wat te doen wanneer de klaverjassers en de T.V.-kijkers opgingen in hun recreatie terwijl het tegen tienen liep en dus bedtijd was? Half elf leek mij nog een zeer christelijke tijd en met de bewaarster uit de volgende nachtploeg zou ik de discussie over het overtreden van de regels dan eventueel wel aangaan en, hoewel mevrouw Ringlever mij, nadat ik haar de isoleercel tijdens de introduc tiedag met vuur had horen verdedigen, een twee voor flexibiliteit leek te scoren, zou ik haar toch graag proberen te winnen voor mijn opvattin gen. Ik weet niet wat de psycholoog daarvan vond. maar ik heb een zwak vermoeden. In elk geval werd ik niet geschikt bevonden als be waarster, en als u dat ook niet bent, wens ik u veel succes bij uw sollicitatie. loor J. G. A. Thijs Sommige dingen zitten in de lucht, oals straks, mogen we hopen, het oorjaar weer in de lucht zal zitten. Vie zou toch de eerste bestuurder, akbondsman of andere autoriteit eweest zijn. die. sprekend over de loodzaak om het met de lonen en andere materiële zaken wat kalmer tan te doen, betoogd heeft dat we pas op de plaats moeten maken"0 )e mij onbekende eersteling heeft uime navolging gevonden: de „pas 4 ot>P de plaats" heeft bijna epidemische rekjes gekregen, het zou moeite kos ten nu een zichzelf respecterende offi- :iële prater te vinden die deze woor- len niet met een zekere regelmaat loor zijn betoog strooit. Deze week laaiden zelfs de CDA'ers, die eén olledige fusie van de drie christelij- e partijen nog niet zien zitten en aarmee willen wachten, de uitdruk ing uit haar in de buurt van kazer- of militaire oefenterreinen gele en stal. 'u vormen die CDA'ers niet bepaald en groepje dat je van militairistische rrTH>eigingen zou willen verdenken; Zij ebruikten de „pas op de plaats" ook 1 n een verband waarin het nog niet ren elden verkeerd heeft: dat van een ieëel politiek betoog. De „pas op de laats" ls trouwens in veel gevallen ect raarin hij gesignaleerd wordt ver van zijn bron afgeraakt, hij is los van die herkomst gaan zwerven, vooral door de wat gewild-plechtige gesproken taal. Jammer eigenlijk dat dergelijke uitdrukkingen door overmatig ge bruik zo afgeplat raken dat de oor spronkelijke betekenis vaak geheel achter de horizon verdwenen is. Wie denkt er nu bij „pas op de plaats" nog aan een militaire troep, die stapt zon der zich voort te bewegen? Overigens vormen deze woorden op dit punt geen uitzondering: wie heeft bij „alle hens aan dek" nog het Britse „all hands" in gedachten en wie denkt er nog aan dat de woorden „rijwiel" en ..fiets" een goede eeuw geleden nog niet bestonden (het eerste moet een studeerkamerprodukt zijn. de her komst van het tweede is nooit hele maal opgehelderd) en dat beide woor den zich lang wat vreemd in ons taai milieu bewogeh moeten hebben? Oom Henk Dat de mensen bij het luisteren naar woorden van anderen iets ontgaat of dat zij iets niet bedenken wat de zaak zou kunnen verhelderen of dat zelfs nodig zou zijn om de spreker(s) goed te begrijpen is helaas geen uitzonde ring. Voor een voorbeeld zorgde deze week het Tweede Kamerlid van de CPN Marcus Bakker, die in een nogal hoog lopend debatje betoogde dat de Marcus Bakker Kamer niet zal mogen „afzakken tot een vragenuurtje van oom Henk. zo als je dat vroeger voor de radio had De televisie verspreidde die opmer king door het hele land. maar er werd geen poging gedaan uit de doeken te doen welk uurtje en welke oom de CPN'er bedoeld mag hebben. Omdat ik het zelf niet wist en omdat ik vreesde dat de kennis van velen in den lande evenzeer tekort zou schie ten als de mijne heb ik mijn licht opgestoken in beter ingelichte Hilver- sumse kringen. NCRV-veteraan Jo- han Bodegraven bleek zich „oom Henk", al werkte die destijds dan niet voor de protestantse omroep, nog goed te herinneren. „Het was een leuk programma waarin allerlei dingen voor kinderen begrijpelijk uitgelegd werden. Ja, ik weet het nog, het was van de VARA". Bij de socialistische omroep moest men zich lang beraden over mijn vraag, het verleden ligt er kennelijk niet voor het grijpen, maar ten slotte werden mijn inlichtingen bevestigd: oom Henk heeft inderdaad bestaan, heette Henk van Laar en was tot ongeveer 1951 of 1952 elke woensdagmiddag in de ether. Inder daad was het programma vooral voor kinderen bedoeld en er kwamen erg veel reacties op. wist men nog te vertellen. Overigens begrijp ik niet goed dat Marcus Bakker, misschien wel de eni ge echt boeiende spreker uit ons par lement, het uurtje van oom Henk aan de Kamerleden als een soort afschrik wekkend voorbeeld voorhield. Van een programma dat volgens degenen die het nog weten leuk was en aan sloeg zou de Kamer toch ook heel wat goeds en nuttigs kunnen leren. Bij voorbeeld. hoe moet je het woord voeren zonder de luisteraar de haast lijfelijke angst aan te jagen dat Je er niet uitkomt Rauwe vis Het zal uit het voorgaande duidelijk zijn dat ik het betreur dat voorlich ting ook al gaat het „maar" over een historische radiofiguur niet gegeven wordt op het moment dat zij het meest nodig is. Bij die voorlich ting gaat ook in de gedrukte pers toch al zo vaak iets mis. onder meer door de haast waarmee veel gebeuren moet. Niet alleen het heden maar ook het verleden levert daarvan voorbeel den te over. Een fraai voorval vond ik vermeld in de herinneringen die de topman van Uhilever, de in 1965 over leden dr Paul Rijkens, te boek stelde. Rijkens werd kort na de oorlog, in 1947, in Den Haag ondervraagd door een Brits journalist „van vlekkeloze reputatie", die een reportage wilde maken over het herstel van ons zwaar getroffen land. Rijkens was hogelijk verbaasd toen hij een paar dagen later in de Engelse krant las „dat men zich van dat herstel in Nederland nu ook niet een te grote voorstelling moest maken". De journalist „had met eigen ogen gezien dat er in Den Haag een kar met rauwe vis in de straten verscheen, en de Hollanders hadden nog zo'n verschrikkelijke honger dat keurig geklede heren aan die kar rauwe vissen verslonden zon der zich de tijd te gunnen ze mee naar huis te nemen". Men zal het al begrepen hebben: het was de tijd van de Hollandse Nieuwe. De Brit had, constateert Rijkens, niets gesnapt van „dit voor Hollan ders bijna religieuze ritueel", 't Kan verkeren, zei Bredero. Rob Foppema „Meneer de voorzitter, het is van grote betekenis dat voor het eerst de wetenschappelijke gemeenschap een effectieve stem heeft op wereldomvattend niveau en een vitale partner wordt een onafhankelijke partner, maar niet langer een geïsoleerde partner voor de besprekingen over wetenschappelijke techno logische leidraden" (voor ontwikkelingssamenwer king rf). Van het diplomatieke taalge bruik zou Je hooguit treurig wor den, maar we luisteren nog even mee. want er wordt misschien toch geschiedenis gemaakt. „Mag ik u, namens de UNESCO, gelukwensen omdat dit Sympo sium in Singapore een keerpunt betekent dat hopelijk het ont wikkelingsproces zal versnellen. Deze stuwkracht is uiterst be langrijk en wij moeten onze in spanningen bundelen om te ver mijden dat zij weer zou af nemen." Nou ja, zo kan het wel weer even. Met enige vertraging sprak hier professor F. Mayor, plaatsvervangend directeur-ge neraal van de UNESCO, de Or ganisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur van de Vere nigde Naties. Plaats van hande ling. Singapore, een maand ge leden, het Internationaal sym posium over wetenschap en techniek voor ontwikkeling. Toch werd daar misschien wel geschiedenis gemaakt. Aan de eerbiedwaardigheid van de negentien organiserende in stellingen zal het in elk geval niet liggen als de stuwkracht zou tegenvallen. Zwaartepunt was de Internationale raad van wetenschappelijke unies (in de wandeling ICSU), overkoepeling van zeventig nationale acade mies van wetenschappen en achttien unies die elk de natuur wetenschappelijke verenigin gen op hun vakgebied bundelen. (Om het idee te illustreren: via de Koninklijke Nederlandse chemische vereniging en de In ternationale unie voor zuivere en toegepaste chemie was ook ik in Singapore vertegenwoor digd zonder mij daar op dat moment overigens van bewust te zijn.) Conferentie Voorzitter van die ICSU, en daarmee komen we dichter bij huis, is de Utrechtse astronoom prof. dr. C. de Jager. Het sympo sium. vertelt hij, is bedoeld als bijdrage aan de voorbereiding van de VN-conferentie over we tenschap en techniek voor ont wikkeling (UNCTSTD) die in au gustus in Wenen zal plaatsgrij pen. Een conferentie in de reeks die zich eerder richtte op water voorziening. woonomgeving, woestijnvorming en andere we reldproblemen, zonder dat daar altijd even indrukwekkende praktische resultaten uit voort kwamen. Zulke conferenties worden per definitie gehouden door rege ringsdelegaties. Dat wil niet per definitie zeggen dat er geen erg verstandige mensen zouden rondlopen, maar het brengt be paalde gevaren met zich mee. Zelfs als de delegaties niet te veel tijd verliezen met discus sies over de afkeurenswaardig heid van het kapitalisme, de Sowjet-Unie. Israël, China of su- permogendheden in het alge meen, kan zo'n diplomatieke conferentie in elegante bewoor dingen langs de werkelijkheid heen gaan. De vrees dat er in Wenen te veel haalbare, bestuurlijk niet hin derlijke. „gouvernementele" conclusies uit komen, dat de praktische wetenschapsmensen te weinig beluisterd zullen wor den, kwam ook in Singapore naar voren. Dat lag wel voor de hand op dit beraad van particu liere organisaties. Opmerkelijk was dat die vrees gedeeld bleek te worden door de UNESCO, een organisatie die zelf nogal eens door diplomatieke valkuilen en ambtelijke onmacht wordt ge teisterd. Mayor bood de UNES CO aan als „ontmoetingspunt" om de vertegenwoordigers van wetenschap en regeringen sa men te brengen. Het symposium pakte dat initiatief nadrukkelijk op. Vol gens aanbeveling 6 van de slot documenten, moeten de gespeci aliseerde bureaus van de Vere nigde Naties „het voorbeeld van de UNESCO volgen om een doeltreffende samenwerking tussen de particuliere organisa ties en deze bureaus te bevor deren". Scholen Dat staat dan wel helemaal aan het eind van die aanbevelingen, want Singapore was nu juist meer dan een diplomatieke speeltuin. Het begin van het do cument ziet er anders uit: .„In de ontwikkelingslanden moet in de komende vijf jaar een groot aan tal technische scholen worden geopend om technici. ambachtslieden en ander ge schoold personeel op te leiden. Deze mensen zijn nodig voor het op gang houden van program ma's die voorzien in huisvesting, voeding, transport en medische zorg. Enkele van deze scholen moeten de opleiding van leer krachten verzorgen, opdat dit programma na enkele jaren op eigen kracht kan draaien Prof. De Jager: „Heel wat ont wikkelingslanden hebben wel universiteiten, met soms opmer kelijk goede mensen. Maar wat dan gewoon ontbreekt is het be roepsonderwijs." De weten schappelijke voorhoede had haar ivoren torens dus niet naar Singapore meegenomen Hoe wel De Jager zijn steling illu streert met een helaas vertrouw de scène in de laboratoria van de Derde Wereld: dure appara ten die ongebruikt staan omdat letterlijk niemand in staat is voor onderhoud en reparaties te zorgen. Wetenschap Een tweede aanbeveling van het symposium richt zich wel degelijk op de wetenschappelij ke toplagen: „Elk van de ont wikkelingslanden moet worden aangespoord om zijn eigen we tenschappelijk en technolo gisch potentieel te ontwikkelen en te versterken. Dit om de in heemse tehcnologie te verbete ren. om een weloverwogen keu ze te doen uit buitenlandse tech nologie te scheppen die bij de eigen omstandigheden past Het is misschien verhelderend om te bedenken dat soort argu menten ook in een tamelijk ont wikkeld land als het onze wor den gehanteerd. Zo hoorde ik enkele jaren geleden prof. dr. D. W. van Bekkum uitleggen waar om klinisch kankeronderzoek in Nederland belangrijk is. De kans dat er hier een belangrijke be handelingsmethode wordt ont wikkeld. is niet zo groot, statis tisch bezien. Maar we moeten wél mensen in huis hebben, zei hij, die op basis van hun eigen ervaring kunnen beoordelen wat er in het buitenland bereikt wordt, en die het dan hier kun nen toepassen. Een ander voorbeeld is de reac tie van Philips op de ontdekking dat de echt leuke ontwikkelin gen in de logische micro-elektro- nica zich afspeelden in de „chip- vallei" in Californië bij allerhan de avontuurlijke bedrijfjes. De eerste stap was redelijk voor de hand liggend: men verwierf de aldaar gevestigde firma Signe- tics. De tweede stap was subtie ler. Men zonderde'een deel van de onderzoekafdeling van Sig- netics af. om die te integreren in de eigen internationale onder zoekorganisatie. De moraal is duidelijk. Helemaal opslokken kon niet, al zou men het gewild hebben. Een bedrijf als 8lgne- tics bestaat in belangrijke mate uit onderzoekafdeling. Maar je kunt kennis en deskundigheid pas echt gebruiken wanneer het helemaal van jezelf is. Daarom hebben ontwikkelings landen behalve middelbaar technische scholen en soortge lijke onmisbare instellingen ook goed draaiende universiteiten nodig. Waar, zegt De Jager, wij zelfs niet moeten schrikken als er naast veel en broodnodig toe gepast onderzoek ook ambitie bestaat om wat zuiver weten schappelijk onderzoek te doen. Dat is gewoon nodig om het vereiste niveau te bereiken NUFFIC Ook afgezien van de positie van prof. De Jager speelde Neder land in Singapore een opmerke lijke rol. Die was weggelegd voor de 8tichting der Neder landse universiteiten voor inter nationale samenwerking (in goed Engels afgekort tot NUF FIC). Dat bleek een organisatie vorm die internationaal nauwe lijks voorkomt en die voorziet in het contact tussen beleidsmen sen en ondezoekers dat ook op nationaal niveau nogal eens moeizaam werkt. NUFFIC's dr A. van Duist gaat dit voorjaar, op uitnodiging, In Amerika en Canada nog eens precies uitleg gen hoe dat werkt. Ter verbrei ding van aanbeveling 4: „Lidsta ten in de ontwikkelde wereld moeten worden aangespoord, het voortreffelijke voorbeeld te volgen van landen als Canada, Noorwegen. Zweden en Neder land, die aparte en soms autono me organisaties hebben opgezet met het specifieke doel om we tenschap en technologie in de ontwikkelingslanden te steunen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13