Bekroonde persfoto lulp via bestaande regelingen Vergaande bevoegdheden voor Europees parlement' Prins Claus valt de roddelpers aan tsterdam wil overleg rer de middenschool Dominee tegen, maar Wierden ontvangt prins Carnaval toch deputeerde teleurgesteld over schadevergoeding winterweer Bthouder razend over afwijzen Van Agt uit kritiek op liberalen en socialisten FNV wil kiesrecht voor gastarbeiders 'In Nederland geen mogelijkheden tot verweer' DAG 23 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 «ja flERDEN Prins Albert e eerste van de carnavals- ereniging „De Tolmenne- es" krijgt vanmiddag in 'ierden (Twente) de sleu- (1 van het raadhuis door 'burgemeester A. Lieuwen geboden, ondanks het it dat de hervormde do- linee J. Bogaard afgelo- en zondag op de preek- toel de burgerlijke ge- ieente daarover heeft ge- pitteld. predikant zei het onjuist te inden dat de plaatselijke over- '»«tid medewerking verleent aan ™F' 'an een onzer verslagge- rs het carnaval (dat hij „een godde loos, rooms-katholiek feest" noemde) door prins Albert de eer ste een officiële ontvangst te be reiden. Onder zijn gehoor was ook burgemeester Lieuwen. Deze merkte naderhand op dat het voor hem wel een koude douche was geweest. Burgemeester Lieuwen heeft ge zegd dat, hoewel zijn naam niet werd genoemd („was dét gebeurd, dat zou ik zéker opgesprongen zijn") het onaangenaam is dat je als overheid of als overheidsperso nen in de kerk wordt berispt. Do minee Bogaard had toch in een persoonlijk gesprek zijn bezwaren uiteen kunnen zetten. Prins Car naval wordt al vijf jaar officieel ontvangen in Wierden. Dominee Bogaard plaatste zijn kritiek tegen de achtergrond van de lijdensgeschiedenis. In het ka der van de op handen zijnde lij densweken. wees hij op de ten dens deze van zeven naar zes we ken vóór Pasen terug te brengen. Die ene lijdensweek wordt dan aan prins Carnaval afgestaan. De predikant vond het onbegrijpelijk dat christenen of een gemeente bestuur daaraan mee kunnen doen. Burgemeester Lieuwen had zin om weg te lopen uit de dienst, maar hij deed dat toch niet. Na afloop belde hij dominee Bogaard voor een persoonlijke ontmoeting. Intussen heeft er tussen hen een gesprek plaats gehad, maar zij konden elkaar niet overtuigen. Er is nu een correspondentie gaande tussen gemeentebestuur en kerke- raad. Binnenkort gaan die met elkaar praten. R. 1 onze sociaal-economische redactie N HAAG Hulp van de overheid aan het noorden do iwege uitzonderlijke schade door de winter zal voorlopig en lopen langs de bestaande regelingen. Voor de hulpac- door het leger hoeft in het algemeen niet te worden aald. De regering handhaaft de belofte dat geen enkel irijf uitsluitend door de bijzondere winterschade ten gron- UTImag gaan. Groningse gedeputeerde J. van 3oHPloeg vindt het echter „teleurstel- en eigenlijk onaanvaardbaar" minister Wiegel in zijn brief aan rweede Kamer meedeelt dat de ijlden schade via die bestaande re- igen moet worden afgehandeld, t komt mij vreemd voor dat dat edoeling is, ik zou wel eens willen in of een zwaar ziekentransport de hele nacht geduurd heeft, in- aad uit het ziekenfonds betaald It," aldus Van der Ploeg. een burgemeester voor een zie- ransport van particulieren mate- heeft gehuurd om wegen vrij te en, dan zouden de kosten daar op basis van bestaande regelin- op de gemeente neerkomen. Dat mij niet correct," aldus Van der j. Overigens moeten de provin- Groningen en Friesland officieel bericht krijgen op hun schriftelij- 'erzoeken aan de regering om steun. Als het antwoord daarop en is, zullen provincies en ge iten nader overleggen en eventu- eageren. Jroningse gedeputeerde reageer- armee op enkele punten die het trdebat van gisteren over de van de regering over de winter- ëmen in het noorden van het heeft opgeleverd. In de brief, lekend door vier bewindslie- wordt een voorlopig overzicht van de belangrijkste schadesoorten en van de regeringsaanpak gegeven. De regering wil nu komen tot een nauwkeuriger inventarisatie van de schade. Afgesproken is met de Ka mer dat begin april daarover een ver- volgnota zal verschijnen, waarover de Kamer dan desgewenst opnieuw kan debatteren met de regering. „Geen ramp" Het nationale rampenfonds staat niet open voor schadezaken in het noor den. Het fondsbestuur heeft dit in overleg met ambtenaren van de be trokken ministeries besloten. Ook vi ce-premier Wiegel premier Van Agt is in het buitenland vond dat de winter in het noorden nog geen „nati onale ramp" is geweest. Maar toen het Kamerlid Hermsen (CDA) erop wees dat in 1976 het rampenfonds wel is aangesproken voor schade door een windhoos in Tricht en Chaam, beloofde Wiegel zich „nog eens te verstaan met het fondsbestuur" zo dra er meer zicht is op de inventarisa tie van de schade. Bezien wordt of in de kranten in het noorden advertenties kunnen worden geplaatst waarin bedrijven en parti culieren kunnen lezen wat voor hulp instanties en steunregelingen er be schikbaar zijn en hoe men daarvan Van een onzer ver slaggevers AMSTERDAM Uit 3700 foto's is dit jaar een plaat van de Ja panner Sadayuki Mi- kami uitgekozen als persfoto van 1978. Dit maakte de jury van World Press Photo Holland giste ren bekend in Am sterdam. De winnende foto toont de veldslag tussen politie en demonstranten, die protesteerden tegen de opening van de internati onale luchthaven Narita bij Tokyo. Een demon strant wordt het slachtof fer van de rondvliegende molotowcocktails. Mikami is werkzaam bij het Amerikaanse persbu reau Associated Press. Onder de 720 fotojourna listen uit 50 landen die werk inzonden bevonden Zich dit jaar 56 Nederlan ders. Drie van hen kregen een tweede prijs en één een derde in een van de elf categorieën. Voor het eerst deden dit jaar 26 fo tografen uit de Volksre publiek China mee aan de competitie. Minister Gardeniers van CRM zal de hoofdprijs op 4 april in het Amsterdam se Rijksmuseum Vincent van Gogh aan Mikami uit reiken. Ook zal zij daar een tentoonstelling ope nen van de bekroonde fo to's en een selectie uit de overige inzendingen. De tentoonstelling reist daarna het land door en zal ook in het buitenland te zien zijn. Tijdens het Kamerdebat over steun aan het Noorden over legt staatssecretaris Hazekamp van economische zaken met minister Wiegel van binnenlandse zaken (rechts). Wiegel noemde dit „een goede ge dachte." Mevrouw Lambers vond het erg belangrijk dat mensen met scha de snel zekerheid krijgen of ze op vergoeding kunnen rekenen en hoe ze die moeten aanvragen. Minister Wie gel verwees mensen met vragen over steunmogelijkheden vooralsnog naar hun gemeente. Belofte Premier Van Agt had vorige week bij zijn ijlbezoek aan het noorden gezegd „dat geen bedrijf over de kop zal gaan enkel tengevolge van deze barre weersomstandigheden." In de brief DuuRUttai aiju Cil iiuc liicli udm vtui j -„v.-;;** gebruik moet maken Mevrouw Lam- e\KkZnef ^loIte'geauSd doet." Voorwaarde voor steun is dat bers (D'66) had hierom gevraagd, en onze onderwijsredactie pTERDAM Het gemeentebestuur van Amsterdam wil korte termijn met minister Pais overleg plegen over diens Jjzing van de middenschool. De brief van Pais over het niet •gaan van de middenschool in oud-west is bij het gemeen- !stuur als een donderslag bij heldere hemel gekomen, houder R. van der Velde van onderwijs zei gisteren op een conferentie dat hij razend was over het besluit van ister Pais. Lely-lyceum zich heeft teruggetrok ken uit het experiment, acht de Abel Tasmanschool het niet verantwoord met de middenschool te beginnen, omdat doorstroming naar atheneum, gymnasium en havo niet kan worden het gaat om bedrijven „die onder de normale omstandigheden levensvat baar zijn." Mevrouw Lambers vond dat als regel zou moeten worden ge nomen. niet bedrijven die „uitslui tend" maar die „in hoofdzaak" door het uitzonderlijke weer ten gronde dreigen te gaan. Knol (PvdA) en me vrouw Lambers vonden ook het ver wijzen naar bestaande steunregelin gen wat mager. In de brief van het kabinet wordt het aantal agrarische bedrijven met ech te schade geschat op „enige honder den." Het gaat om ingestorte gebou wen en kassen, schade door uitgeval len elektriciteit of gas of bevroren waterleidingen, sterfte onder dieren door gebrek aan toegeleverde pro- dukten als veevoer, schade door stag natie in afvoer van produkten (melk bijvoorbeeld), en schade aan fruit- en boomteelt. Transportbedrijven ondervinden „een forse daling van het ladingaan bod," die bij inval van de dooi wel niet meer zal worden goedgemaakt. De binnenschippers hebben „nauwe lijks" gebruik gemaakt van de moge lijkheden om in konvooi of met ijs- brekers te varen, onder meer als ge volg van onzekerheid over de vraag of de verzekering op droge lading nog wel geldig was. Verder is er een nog niet goed te schatten wegschade. Wat betreft de rijkswegen spreekt de brief over „enkele tientallen miljoenen gul dens." In beginsel dienen wegbeheer- ders hiervoor hun reserves aan te spreken. Provincie- en gemeentebe sturen is gevraagd opgave te doen aan de minister van binnenlandse zaken, wanneer zij door de winter voor zware lasten staan. Zelfstandigen die een beroep doen op de bijstandsregeling, zullen eerst een lening krijgen die tot het eind van dit jaar renteloos zal zijn. De eerste nood is dan gelenigd, en er komt tijd om een nadere oplossing te zoeken, al dan niet vla de bijstandsregeling. De gemeenten zullen hierover binnen kort een circulaire van het ministerie van CRM ontvangen. Werknemers die door het weer vorige week hun werk niet konden bereiken, hebben in ieder geval recht op WW, blijkt uit de brief van het kabinet. Van onze parlementsredactie BRUSSEL De christendemocratische partijen van de Europese gemeenschap streven doelbewust naar de vorming van een Europese federatie met een eigen Europese regering en rechtstreeks gekozen Europees parlement met vergaande bevoegdheden. het overleg met minister Pais het gemeentebestuur de argu- in waarop de afwijzing is geba- alsnog te ontkrachten. Zeker is Ier geval dat het gemeentebe de twee alternatieven van mi- Pais voor de middenschool niet gegarandeerd, vaarden. De ouders uit de be ide buurt zouden gisteravond leren over de acties, die ze wil- houden. louder Van der Velde ontkende de middenschool in oud-west rol kon spelen in het landelijk d ten aanzien van de midden- ol. „Juist het feit dat we in oud- te maken hebben met een flink al problemen, maakt het experi- aantrekkelijk voor andere scho- De ervaring, die wij nu opdoen [usies en dergelijke, kunnen we teven aan alle steden, die met fde problematiek kampen". UTRECHT (ANP) De FNV dringt er bij de Tweede Kamer op aan het wetsontwerp te aanvaarden dat het mogelijk moet maken buitenlanders op gemeentelijk niveau actief en pas sief kiesrecht te geven. Als de buitenlanders dat kiesrecht krijgen kunnen ze meer worden be trokken bij de besluitvorming in hun eigen woon- en werkomgeving. Het is ook in het belang van de Nederlandse samenleving zelf dat buitenlanders actief participeren, zo schrijft de FNV de volksvertegenwoordigers. Dit staat in het verkorte programma waarmee de Europese christendemo cratische partijen, verenigd in de Eu ropese Volkspartij (EVP) de verkie zingen voor het Europese parlement in willen gaan. Dit verkorte program (verkiezingsplatform genoemd) stond gisteren ter discussie op een congres van de EVP in Brussel. Met dit programmapunt willen de christendemocraten zich onderschei den van de sociaaldemocraten en van de liberalen, die zich geen duidelijk omschreven einddoel voor de Europe se gemeenschap hebben gesteld. Van Agt noemde gisteren op het congres de rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement van uiterma te groot belang. „Zij moeten een krachtige nieuwe impuls geven aan de eenwording van Europa. Het is misschien niet de laatste kans voor Europa", aldus de premier, „maar het is wel een uiterst belangrijke kans en het zou dramatisch zijn als de chris tendemocraten deze zouden missen". Het gaat volgens de premier niet goed met Europa." We kampen met een werkloosheid van meer dan zes miljoen mensen. Daarin is het aan deel van de Jeugdwerkloosheid meer dan twee miljoen heel zorgwekkend. Een ontwrichting van onze samenle ving kan er een gevolg van zijn", aldus Van Agt. Warmte Om deze en andere problemen aan te pakken vallen aldus Van Agt met name de christendemocraten grote taken. „Ik twijfel niet aan de oprecht heid waarmee anderen streven naar oplossingen voor de grote wereldpro blemen maar de warmte van christe lijke solidariteit en de inspiratie die uitgaat van gedeelde verantwoorde lijkheid met de sociale partners mis sen we vaak in de rationale schema's van de liberalen. BIJ de socialisten overheerst vaak bijna blind vertrou wen in de collectiviteit, een drang naar het toeschuiven van taken en bevoegdheden naar de overheid ten gevolge waarvan de mens als persoon en maatschappelijke groepen van mensen te weinig worden aangespro ken op hun eigen verantwoordelijk heid zorg te dragen voor het welzijn van elkaar." ster Pais had het gemeentebe- voorgesteld in oud-west te be en met een project avo/lbo. In project werken scholen voor al- een voorbereidend onderwijs en in voor lager beroepsonderwijs i. Van der Velde wijst echter dit natief af, omdat niet alle klnde- üt de buurt na de lagere school naar toe kunnen. Bovendien it Van der Velde dat een dergelij- imbinatie van scholen als een iat werken. Uitstel van school- ipskeuze, zoals op de midden- is op zo'n combinatie van en LBO niet mogelijk. Van der is het ook niet eens met het Ie alternatief: een stimulerings- )t voor voortgezet onderwijs. ptisch il bij het negatieve besluit van ;r Pais hebben de fusieproble- gespeeld. Het experiment voor niddenschool werd oorspronke- ledragen door vijf scholen in oud- de Abel Tasmanschool voor en leao. de Jacob van Lennep- b, de tweede gemeentelijke huis- en nijverheidsschool, de Nas- navo en het ir Lely-lyceum. De ite twee scholen hebben zich hal- 'ege de voorbereidingen terugge ven. r ook de Abel Tasmanschool, die 76 de aanvraag voor het midden- ol-experiment mede heeft onder- nd, staat achteraf sceptisch te- 'ver het experiment. Nu het ir door Ton Hydra HILVERSUM Voor net eerst in de recente geschiedenis van het koninklijk huis keert een lid daarvan zich in het openbaar tegen een deel van de publiciteitsmedia. In het NCRV-tv- programma (De Wereld van het nieuws), dat zaterdagavond wordt uitgezonden, geeft prins Claus te kennen dat de „rod delpers" de mens in zijn „heel particuliere sfeer" aantast. „Elk individu heeft er recht op dit deel van zijn leven beschermd te krijgen". Op de vraag van Hans Sleeuwenhoek of hij voldoende gelegenheid heeft zich te verweren, antwoordt de prins: „Die mogelijkheid zie ik in Nederland niet". Als je naar de rechter stapt werkt dat voor de roddelpers produk- tieverhogend. Bovendien vindt hij de boetes in zulke zaken belachelijk laag. Men zou volgens prins Claus beter de waarde moeten schatten van wat in iemands privé-bestaan wordt beschadigd, wanneer hij of zij het slachtoffer is geworden van sensatie blaadjes. De prins betwijfelt of dergelijke pro dukten nog journalistiek werk ge- willen wel eens trouwen. „Kennelijk zijn ze voor veel mannen bijzonder aantrekkelijk". Geldmakers Prins Claus neemt de medewerkers aan de zogenaamde „royalty rubrie ken' van weekbladen niet veel kwa lijk. „Die stakkers moeten ook iets doen om wat te verdienen". Maar achter hen staan," ajdus de prins, „de keurige heren uitgevers, die deze pro dukten mogelijk maken, uitsluitend om commerciële redenen". HIJ citeert de Britse politicus Edward Heath, die noemd kunnen worden. In plaats van ••fe,n van de lelijke kanten van het naar waarheid verslag te doen, wordt kapitalistisch stelsel" heeft genoemd uit de duim gezogen. Hij geeft enkele 'Je moet de mensen raken waar zij frappante voorbeelden die zijn gezin gevoelig zijn. Geld willen ze maken, betreffen. Er is geschreven dat het Beid zullen zij betalen Daarom ziet kroonprinselijk paar geen personeel P^ns Claus als enig effectief verweer- kan houden en dat zelfs de kinder- middel het opleggen van zeer hoge meisjes weglopen. De waarheid is dat schadevergoedingen als straf voor secretarissen bij afspraak en volgens aantasting van de privésfeer. oude regel slechts drie tot vier Jaar in De prins schiet ln de lach als 81eeu- functie blijven. En de kindermeisjes wenhoek hem confronteert met ver- Prins Claus halen over ruzie met het Zweedse koningshuis omdat de Nederlandse kroonprinses geen peettante zou wil len zijn van de dochter van koningin Silvia. „Beatrix is wel peettante", zegt Claus. „Er klopt helemaal niets van, er zit nog geen vonkje waarheid ln". En zo Is het ook met beweringen over een ongeneeslijke ziekte die hij zou hebben en over een mankement aan zijn rechterhand. Dat zijn zoon Alexander thuis „Wlmpie" wordt ge noemd en er een Haagse school voor hem is gezocht, stamt eveneens uit het rijk der fabelen. „Wat moet je met zulke verhalen?", verzucht de prins. Heh ellendige ls dat leugenachtige verhalen wel in vloed hebben op levens; omdat ze met de regelmaat van de klok worden gelanceerd kan men gaan denken dat er toch lets van waar moet zijn. Goede opvoeding Openhartig spreekt prins Claus in dit verband over de opvoeding van zijn kinderen. Die kan misschien beter, maar ze is goed. Net als ln de meeste andere gezinnen zijn vieze woorden op Drake nstein uit den boze. Over de keer dat Alexander uit de bocht vloog met een krasse uitdrukking, zegt hij: ..WIJ vonden het erg. Hij heeft dan ook op z'n donder gekregen". Maar iedereen moet wel bedenken dat ook de kinderen van Claus en Beatrix naar een gewone school gaan en wel eens wat van radio en televisie oppik ken". zo voegt hij eraan toe. Ja, daar zijn reacties op gekomen en de affaire werd niet goed gepraat, maar de meerderheid toonde begrip voor de situatie die ln andere gezinnen heel normaal wordt gevonden. Een verkeerde voorstelling van zaken en die compleet verzonnen verhalen acht prins Claus gevaarlijk. Op den duur schaden ze het werkelijke beeld van Iemand. „Een verschijnsel dat Je erg goed in de gaten moet houden", zo besluit hij zijn gesprek met Hans Sleeuwenhoek. In de uitzending van De Wereld van het nieuws komen ook aan het woord Sonja Barend en Wlm Kok. Sonja Barend overweegt een proces tegen het blad Story aan te spannen ln verband met een Interview dat gefin geerd zou zijn. De directie van Story heeft tegen de uitzending geprotes teerd vanwege de medewerking van prins Claus. „Story staat open voor kritiek", zo heet het, „maar ln dit geval mag een lid van het koninklijk huls niet deelnemen omdat de uitzen ding zowel Juridische als politieke consequenties kan hebben". Mr Hans van Maanen, hoofd van de afdeling televisie van de NCRV, en de advocaat van deze omroep zien die consequenties niet zitten. De heer G van der Wiel hoofd van de Rijksvoor lichtingsdlenst. kennelijk evenmin Na de documentaire te hebben beke ken. ging hij er zonder bedenkingen mee akkoord, omdat prins Claus niet de enige geïnterviewde is en zijn aan deel door de samenstellers van het programma in een goed kader is ge plaatst. Nog een uitspraak van prins Claus: hij zei te hopen dat lezer; van roddelbladen ook nog andere bron nen hebben om er hun Informatie uit te putten. Het verkiezingsplatform zelf bevat een aantal aarzelende aanzetten om tot zo'n gezamenlijke aanpak te ra ken. Het programma spreekt bijvoor beeld over „democratische georden de markteconomie" waarmee enigs zins afstand wordt genomen van de overheersende betekenis van de vrije markteconomie. Er was nogal wat getouwtrek voor nodig om het zover te krijgen. Met name de Westduitse christendemocratische partijen lagen dwars, maar met behulp van de Itali aanse, Belgische, Nederlandse en Ier se christendemocratische partijen is het toch gelukt. Het programma koppelt verder de economische groei heel nadrukkelijk aan het behoud van een goed gezond leefmilieu en de rationale aanwen ding van schaarse grondstoffen. Het platform stelt verder voor de beslis singsmacht evenals het eigendom op meer juiste wijze te verdelen. Verder is er een begin van indicatieve plan ning. Zo stelt het programma onder andere voor om de publieke overheid globale richtlijnen te laten vaststel len op economisch en sociaal vlaik door middel van een door het parle ment goed te keuren plan. Het platform noemt verder een recht van beroep ln geval van schending van de fundamentele rechten en vrij heden. een punt wat Interessant kan zijn voor de West-duitse Berufsverbo- te. Het programma spreekt zich uit tegen de materialistische en marxis tische mentaliteit, is voor toetreding van 8panje, Oriekenland en Portugal tot de gemeenschap en ls ook voor vermindering van wapens en strijd krachten, zij het dat dit wederzijds en evenwichtig moet gebeuren. Er wor den anders gezegd geen risico's geno men zodat de kans op een daadwer kelijke vermindering gering is. De Belgische oud-premier Leo Tinde- mans zei de indruk te hebben, dat „ln de meeste lidstaten er over de toe komst van de Europese constructie zelfs niet wordt nagedacht". Tinde- mans uitte zijn vrees voor een Euro pees „directorium" (grote landen die de dienst ln Europa uitmaken). De kleinere Europese lidstaten krijgen daar volgens Tlndemans een „be nauwd gevoel" over en hij sprak van een evolutie die niet zonder gevaar ls. Over het Europees parlement, dat ln Juni voor het eerst gekozen wordt zei Tlndemans dat dit zich zo'n prestige zal moeten verwerven dat geen natio naal parlement nog achteloos aan zijn resoluties voorbij zal kunnen gaan. Tlndemans zei verder dat het voor hem vaststaat dat dit parlement meer macht en bevoegdheid zal ver werven. DEN HAAO - De fracties van PvdA en CPN willen dat de regering stap pen onderneemt om de Nederlandse oorlogsmisdadiger P die in Spanje woont uitgeleverd te krijgen. De PvdA-Kamerleden 8toffelen en mevr Haas-Berger wijzen er ln vragen aan de ministers van Justitie en buiten landse zaken op, dat de Spaanse pre mier Suarez onlangs heeft verklaard dat een verzoek om uitlevering van een, ln 8panje vertoevende oorlogs misdadiger zou worden onderzocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9