>vdA tegen begroting an volkshuisvesting R-top Kamer wil overleg plateau Margraten Iverleg bouw-CAO Somt weer op gang Jaarkaart voor hele openbaar vervoer op 1 april te krijgen J Hoeveel kost een Zenden troepen naar Libanon rechtmatig Uitspraak in kort geding: witte kat... stroom zat! D;sprek over vorstverletuitkering vliegreis met 2 weken volpension in het hoogseizoen in hotel Angela in Fuengirola, Spanje? Dat hangt er van af met welke reisorganisatie u gaat! 'Proefgebieden vrijwaren van ernstige ingrepen' Dé gelegenheid om thuis te raken in DE WERELD VAN HET DIER UDAG 23 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 3 i onze parlementsredactie NHAAG De Partij van de Arbeid heeft tegen de begroting voor volkshuisvesting temd. Deze uitzonderlijke houding moet gezien worden als gebrek aan vertrouwen in de irfndslieden op het ministerie van volkshuisvesting, bleek uit de stemverklaring van jositieleider Den Uyl. is in de Tweede Kamer gebruike- uitwerking van deze dekking van het dat ondanks mogelijke bezwaren tekort zou worden aangegeven in de 4efen het beleid een begroting wordt voorjaarsnota van minister Andries- kt dgekeurd. Een maai eerder heeft ggrsx- sen van financiën. De PvdA is daar woedend over, ten eerste omdat de dekking bij goedkeu ring van de begroting niet geheel te overzien zou zijn en ten tweede om dat de bewindslieden op het ministe rie pas zo laat toegaven, dat er een tekort dreigde en wat zij eraan den ken te doen. Grenzen te buiten PvdA tegen een begroting ge- nd. Dat was in 1970 toen minister ut de scepter zwaaide op volks- vestine. tifli socialisten vinden dat de begro- aan alle kanten rammelt. Dat er oldoende zicht is op de gevolgen r de komende jaren van de voor- len in de begroting van dit jaar. Partij van de Arbeid heeft al in vroeg stadium van het debat ge en op een tekort dat op de begro- De regeringspartijen nemen de hou- ontstaat, vooral in de komende ding van de socialisten hoog op. Vice- tetn als gevolg van een te lage schat- fractievoorzitter Schakel van het 1 van de stichtingskosten voor wo- CDA spralt van een „ernstige zaak", gen. Een uur voor sluiting van de Het CDA en de wD menen echter aadslaging gaf staatssecretaris dat het de normaalste zaak van de kx toe dat er tekorten dreigden te ^vereld is, dat bijstellingen van begro- staan. Hij vertelde de Kamer, on- tingen uit de doeken worden gedaan druk van de oppositie, dat ter een voorjaarsnota van de minister (king van het tekort 1700 goedko- van financiën, koopwoningen van de begroting den worden afgevoerd en in het Bij stemmingen over wijzigingsvoor- tlg via de kapitaalmarkt zouden stellen en moties, die door Kamerle den gefinancierd. Bovendien zou- den tijdens de begroting zijn inge- er minder dure woningen moeten diend bleek opnieuw dat er onvrede is den gebouwd om ruimte te ma- tussen de regeringspartners CDA en op de kapitaalmarkt. De nadere VVD. ADVERTENTIE Een WD-motie van De Beer kreeg wel de steun van de PvdA en niet van het CDA. De motie vraagt om op korte termijn bekend te maken op welke wijze het aantal woningen in de sociale sector in de komende Jaren kan worden verhoogd. De Kamer heeft zich unaniem uitge sproken voor het aanpakken van ma lafide aannemers die zonder vergun ning bouwen. De Kamer vindt dat deze sluikbouw een onrustbarende omvang heeft aangenomen en wil dat het verlenen van bouwvergunningen wordt gekoppeld aan de bepaling dat het werk door bevoegde aannemers zal worden uitgevoerd. Prinses Beatrix en prins Claus hebben onverwacht een bezoek gebracht aan het 42ste pantserdivisie in Zuidlaren die binnenkort de VN-vredesmacht in Libanon gaat versterken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, acht de uitzending van Nederlandse dienstplichti gen naar Libanon, ook als dat onvrijwillig gebeurt, rechtma tig. Hij deed deze uitspraak gisteren in het kort geding dat de Vereniging van dienstplichtige militairen (WDM) en de dienstplichtig militair A. I. Toonen tegen de staat hadden aangespannen. De president verwierp de stelling van Zijn oordeel dat de staat rechtmatig de WDM dat de uitzending in strijd handelt, baseerde mr. Blaauw op het is met bepalingen in dè Grondwet en handvest van de Verenigde Naties en de Dienstplichtwet. De staat is naar op artikel 195 van de Grondwet, zijn mening als lid van de Verenigde waarin wordt gesteld dat de krijgs- Naties volkenrechtelijk verplicht ge- macht dient tot bescherming van de wapende strijdkrachten ter beschik- belangen van de Nederlandse staat, king te stellen ter handhaving van de Hij verwierp daarmee de stelling van internationale vrede en veiligheid. de WDM dat de overheid zich heeft Bij de inwilliging van het verzoek om schuldig gemaakt aan een te ruime uitzending van de secretaris-generaal interpretatie van de Grondwet, om- van de Verenigde Naties heeft de dat een gewapend optreden in Liba- staat volgens de president van de non geen rechtstreeks belang van de Haagse rechtbank ook niet onzorg- Nederlandse staat dient, vuldig gehandeld, gezien de korte tijd van voorbereiding en de beperkte 'frPWnnP tilHpn' mogelijkheden. Hoogstens zijn er, urcwune ujutrn vindt de president, enkele schoon- Ook het beroep van de WDM op de heidsfoutjes" gemaakt, maar daar- Dienstplichtwet vond bij mr. Blaauw mee is het zorgvuldigheidsbeginsel geen gehoor. De minister van defen- geen geweld aangedaan. sie heeft als grond voor de rechtma tigheid van de uitzending aangevoerd dat in die wet wordt bepaald dat dienstplichtigen naar een land buiten Europa kunnen worden gezonden, wanneer er sprake is van „gewone tijden" en de oefeningstijd niet wordt overschreden. De president onder schrijft die opvatUng. In zijn uitspraak stelt hij dat het erom gaat of er in Nederland van „gewone tijden" kan worden gespro ken. Dat er in Libanon geen „gewone tijden" heersen, zoals de WDM had aangevoerd, doet naar zijn mening niet terzake. Het argument van de WDM dat de overheid niet zorgvuldig heeft gehan deld. verwierp mr. Blaauw om tien met name genoemde redenen, die hem waren aangereikt door de lands advocaat, mr. E. Drooglever Fortuijn. Onder meer overwoog hij dat de rege ring akkoord is gegaan met de in de Tweede Kamer aanvaarde motie-Ver- brugh. waarin wordt gevraagd de ui terste inzet te betrachten om in eer ste instantie vrijwilligers te sturen. De WDM overweegt in hoger beroep te gaan. Een woordvoerder wees er daarbij wel op dat het vertrek naar Libanon voor de deur staat en een beroepsprocedure meestal veel tijd kost. Een andere rechterlijke uit spraak zou daardoor als mosterd na de maaltijd kunnen komen. Nota Philips 'Verkorting van de arbeidstijd biedt geen oplossing' EINDHOVEN (ANP) „Een weke lijkse arbeidstijdverkorting levert momenteel geen bijdrage aan de op lossing van de werkgelcgenheidspro- blematlek Integendeel, gevreesd moet worden dat de hoge kosten juist in de industrie tot een sterke daling van de totale hoeveelheid beschik baar werk zullen leiden." Dat schrijft Philips in een nota die gistermiddag in het kader van het CAO-overleg 1979 is overhandigd aan de vakbondsbestuurders Toch is Philips bereid met de bonden over deze kwestie van gedachten te wisselen. „Die discussie kan het in zicht van de vakbondsbestuurders in de gevolgen die arbeidstijdverkorting voor een bedrijf heeft alleen maar vergroten. Dat is dan weer een bijdra ge aan de landelijke discussie die naar mijn mening over dit probleem op gang moet komen," meent drs F. van den Brand, ,Philips-directeur so ciale zaken in een nadere toelichting. In de nota wijst Philips er op dat er op de arbeidsmarkt nu al duidelijk een tekort is aan mensen die bereid zijn eenvoudige functies te verrich ten. „Reeds op grond van die situatie moeten wij vaststellen dat maatrege len die beogen het werk over meer mensen te verdelen nu niet verant woord zijn. Veeleer dient prioriteit te wórden gegeven aan maatregelen die ertoe kunnen leiden dat vraag en aanbod beter op elkaar afgestemd raken. Initiatieven om deze proble matiek op korte termijn op landelijk niveau in studie te nemen moeten dan ook krachtig worden onder steund. ADVERTENTIE i%i r ■ai i onze sociaal-economische redactie üECHT De bouwbonden FNV zijn bereid om weer te n praten over een nieuwe CAO, maar dan moeten de kgevers wel met meer over de brug komen dan tot nu toe is eurd. ADVERTENTIE Wervolg van pagina 1 Ijl Dit lag in de lijn van de t 'achting," zegt hij. Op de vraag of tliet voorstel op de partijraad ook (c verdedigen, antwoordde de AR- zitter met nadruk dat het AR- uur op 2 maart nogmaals bijeen- it om zich op de situatie te bera- „Er is sinds 10 februari (toen het iuur zich langdurig over het pro- tel In heeft beraden) wel wat ge ld, gezien de brief van Goud- 89ard en de zijnen, zei De Boer. (ens een interne notitie van hem ^behoeve van de discussie op 10 heeft ook De Boer zelf grote >lemen met het doorgaan van de Hij benadrukt daarin dat AR uurders niet alleen verantwoor- kheden hebben naar het CDA maar ook voor het behoud van jJeigen AR-erfdeel. „Zijn er garan- met betrekking tot het rekening len met benaderingen vanuit een of CH-visie, of beslist de macht het getal, zoals dit nu in feite urd is bij de gang van zaken rond fractievoorzitter? Hij consta- verder dat de ideeën van oud- roorzitter Veerman om de AR ng in het CDA zeker te stellen, zo erg levensvatbaar lijken." oer toont zich bezorgd over het yjdat het kabinet op veel belangrij- lunten (kernwapens, abortus) de aen uit het CDA-program terzij- Vhuift, en voor pragmatische op- ïgen kiest. Hij vraagt zich ook af lejiet CDA door de polarisatie niet Duidelijk naar rechts op zal schui- „Een ontwikkeling in de richting de Westiduitse situatie is in de srlandse politiek bepaald niet (beeldig. Een CDA dat daarin ellt raakt, is volkomen mislukt, neer wij twijfelen aan de moge- beid van herkenbaarheid vanuit chk idealen, wanneer wij zorgen heb- ji omtrent de koers en richting van tdCDA. dan staan we voor de vraag ïe-ten fusie op dit moment verent te rd is." aldus De Boer. in1der die vraag zelf duidelijk te IS' ïtwoorden onderstreept De Boer het bij deze laatste halte op weg de volledige fusie gaat om drie 1/11 elijkheden: de fusie kan zonder u5 r doorgaan, de fusie gaat onder 20 waarden door. of de samenwer kt beperkt zich tot een zware fede- in afwachting van de tijd dat de IJen meer aan elkaar gewend zijn. De bouwbonden FNV reageren hier mee op het voorstel van de overkoe pelende werkgeversorganisatie AVBB om het nu al twee keer vastge lopen CAO-overleg te hervatten. Het AVBB ^vil in het kader van de CAO- onderhandelingen praten over de FNV-eis om de nu al weken „uitgevro- ren" bouwvakkers een extra vorstver letuitkering van een tientje per dag te geven. In tegenstelling tot de werkge vers zien de FNV-bonden die extra eis echter als een incidentele zaak. die eigenlijk niet in het CAO-overleg thuishoort. De hout- en bouwbond CNV heeft eerder laten weten de houding van de FNV-bonden volstrekt onverant woord te vinden. De werkgevers heb ben in het laatste CAO-overleg al aangeboden de vorstverletuitkering te verhogen, maar de FNV-bonden lieten toen afweten, omdat zij op een aantal andere punten hun zin niet kregen. De CNV-bond wilde wèl ver der praten met de werkgevers over een nieuwe CAO Bij Vroom Dreesmann kunt u de prijzen van alle belangrijke reisorganisaties met bestemmingen in 17 vakantielanden met elkaar vergelijken. In het grote vakantie prijsvergelijk boek. Een voorbeeld: Spanje. Hotel Angela in Fuengirola. 15 dagen volpension, vliegreis p.p. voorseizoen hoogseizoen naseizoen reisorganisatie A 1010.- 1439.- 1056.- reisorganisatie B 1000.- 1345.- 1245.- reisorganisatie C 950.- 1320.- 1220.- reisorganisatie D 995.- 1325.- 1075.- reisorganisatie E 974 - 1334.- 1074.- enzovoorts' De reisexperts van Vroom Dreesmann. Wij zijn er voor uw plezier en uw voordeel! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op 1 april wordt een jaarkaart ingevoerd, die geldig is voor het gehele openbaar vervoer. Voor 2580 gulden per jaar (215 gulden per maand) kan met de kaart gereisd worden per trein, metro, tram, stads- en streekbus. ADVERTENTIE VROOM DREESMANN Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft besloten het algeme ne abonnement op het openbaar ver voer bij wijze van proef in te voeren tot 1 november 1980. 8inds 1 novem ber vorig jaar werken de Nederlandse Spoorwegen al op proef met een zoge naamde NS-jaarkaart. Deze kaart, die alleen geldig is In de trein, is per jaar 360 gulden (30 gulden per maand) goedkoper dan de openbaar vervoerkaart. Ook dit experiment duurt tot november 1980. Op dit mo ment maken ruim 25.000 mensen ge bruik van de NS-jaarkaart. De algemene openbaar-vervoersjaar- kaart kan worden aangevraagd via formulieren die van begin maart af zijn af te halen aan de loketten op alle stations van de spoorwegen. De kaart is verkrijgbaar voor alleenstaanden en voor gezinnen. Onder gezinnen worden ook gerekend twee duurzaam samenwonende personen, die min stens één jaar een gemeenschappelij ke huishouding hebben gevoerd en Prijs Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering moet voordat ze een beslissing neemt over het plateau Margraten in het Zuidlimburgse Mergelland, eerst met de Tweede Kamer overleggen De Kamer vraagt daarom in een motie van mevrouw Lambers-Hacquebard (D'66) over de drie zogenoemde „groene nota's". Dat zijn de nota nationale parken, de nota nationale landschapsparken en de nota over de verhouding tussen landbouw en natuurbehoud. Algemener vraagt de motie van mevrouw Lambers van de regering om al het mogelijke te doen om de zogeheten proefgebieden te vrijwaren en te beschermen tegen ingre pen. die het karakter van zo'n natuurgebied wezenlijk zou den aantasten. Als de regering daartoe geen kans zou zien, moet de Kamer om haar me ning worden gevraagd. Alle fracties, behalve de WD. SGP en GPV onderschreven dit verzoek. Minister Beelaerts van Blok land van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kon zich wel verenigen met de strek king van de motie. Maar in het geval van het Mergelland zit hij er een beetje mee in de maag. ENCI De Eerste Nederlandse Ce ment Industrie (ENCI) heeft enige jaren geleden bij het provinciaal bestuur van Lim burg een vergunning aange vraagd om het plateau van Margraten te mogen afgraven. In dat mergelplateau zitten noodzakelijke grondstoffen voor de aanmaak van cement En omdat deze streek in Lim burg de enige leverancier van die grondstof is, kan de ENCI niet naar elders uitwijken. Het provinciaal bestuur heeft de aanvraag echter net zo lang laten liggen dat de ter mijn verstreek. De ENCI kreeg daardoor geen ontgin ningsvergunning. Dat was voor dit bedrijf aanleiding om een beroepsprocedure aan te spannen bij de Kroon, de Raad van State. Die zal straks een advies geven aan de mi nisters van ruimtelijke orde ning en van verkeer en water staat. Op grond daarvan neemt de regering gewoonlijk de beslissing. In dit geval moet de minister echter met het advies naar de Kamer komen en na overleg met het parlement kan de mi nister pas beslissen over de aanvraag van de ENCI. Het bezwaar van de WD tegen de motie-Lambers Is, dat „de Ka mer nu door de adviezen van de Raad van State zou gaan banjeren". In eerste instantie was dat ook de mening van de minister, maar na de moeiza me gang van zaken rond zijn begroting gistermiddag zei hij dat hij zich nu wel met de strekking kon verenigen. Nota Merkwaardig is daarom de houding van de WD over de motie van het PvdA-lid Rienks waarover gisteren ook werd gestemd. Die motie werd ingediend bij de behandeling van de perspectievennota Zuid-Limburg. Deze motie vraagt van de regering om geen onherroepelijke beslis singen te nemen op het gebied van de ruimtelijke ordening. die te maken hebben met zo geheten planologische kern beslissingen. tenzij daarover is gepraat met de Tweede Ka mer en de Kamer daarover een oordeel heeft uitge sproken. De Kamer moet dus op tijd worden betrokken in beslis singen om allerlei vergunnin gen voor bijvoorbeeld kana len. autowegen, landinrich ting. uitbreiding van steden en talloze andere ingrepen in het landschap. In deze motie wordt de problematiek om Margraten ook met name ge noemd. en de strekking is zo goed als dezelfde als bij de motie-Lambers, maar kon de goedkeuring van de WD dit keer wèl wegdragen Verwijt In de motie van Rienks. die ook ondertekend is door het CDA. D'66. PPR en PSP. klinkt wel kritiek door aan het adres van de regering. De mo tie verwijt ook na herschrij ving op verzoek van het CDA de regering dat er nog geen beleidsvoornemens zijn ten aanzien van de „kernbeslis singen". Juist omdat het ruimtelijk be leid van de overheid nog ner gens in is vastgelegd, wil de Kamer dat er over alles wat hiermee van doen is. met haar wordt besproken, zeker ook omtrent het Mergelland Mergelland is een van de vijf proefgebieden in Nederland, die aangewezen zijn als natio nale landschapsparken An dere zijn bijvoorbeeld het Wa terland boven Amsterdam en het Landschapspark bij Win terswijk. De bedoelingen v^n de ENCI zijn zo ingrijpend én onomkeerbaar, dat er dertig tot veertig meter mergel zou moeten worden algegraven hun kinderen. Een dergelijk samen wonen moet worden aangetoond aan de hand van een uittreksel uit het bevolkingsregister. De prijs van de kaarten (die overigens niet geldig zijn op de bussen van de KLM) is afhankelijk van het aantal personen. Iedere persoon krijgt een eigen kaart De prijzen zijn als volgt: één persoon 2580 gulden per jaar, 215 gulden per maand; twee personen 2700 gulden per jaar, 225 gulden per maand; drie of vier personen 2820 gulden per jaar, 235 gulden per maand; vijf of meer personen 2940 gulden per jaar, 245 gulden per maand. Voor reizigers die in de trein eerste klas willen rijden, kost de kaart per jaar 3480 gulden (een per soon), 3600 gulden voor twee perso nen, 3720 gulden voor drie of vier personen en 3840 gulden voor vijf of meer personen. GROOT gebonden boek met 180schitterende kleurenfoto's en interessante tekst Nu slechts f27,50 na 31-5-1979 f32,50 Te koop in uw boekhandel Vraag daar ook naar de andere platenboeken van In den Toren „Mijn sneeuwman zal niet zo gauw smelten. Ik heb gips door de sneeuw heen gemengd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3