Arts Kessel krijgt Vallen Limburg heeft hart voor handbal ïJJshockeyteam niet optimaal voorbereid Miel Govaert mart smeets mensen in de sport )b Lange aanloop naar wedstrijden is hard nodig - Clubbelang weegt zwaarder dan WK Tom Okker komt kracht tekort Gerd Müller mag weg Zuidelijkste provincie levert grote inbreng in nationaal team VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 SPORT TROUW/KWARTET' P 17 - RH 21 - S 19 door Peter Onvlee ■MILAAN Twee dagen training en evenzovele onderlinge wedstrijdjes hebben Jan Zwart- rotfirruis, de bondscoach van het Nederlands voetbalelftal dat morgenmiddag in Milaan voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Italië moet aantreden, van zijn gelijk overtuigd. „Het ■eerdere vertrek naar Italië heeft zijn nut al bewezen. De ziekenhuissfeer, die het zaal in zaal uit ;JJbij veel spelers heeft achtergelaten, is verdwenen. De acclimatisering, de gewenning weer op :n normaal veld te spelen, heeft nu in Ieder geval enigszins kunnen plaatsvinden. Ik had er '*iiet aan moeten denken, wanneer de ploeg pas gisteravond laat in Milaan zou zijn aangekomen, vrijdag de eerste en enige training had gehad en zaterdag er op los diende te taan"- Leeto nee erKzj Ie naweeën van de eerste stappen op en redelijk bespeelbaar terrein nabij iet onderkomen van de Nederlandse electiegroep even buiten Milaan, lad gisteren zijn sporen overigens g nagelaten. Stijver dan normaal icheen de groep aan het ontbijt en jij de eerste training. Pas na een itevige warming up van zo'n twintig- minuten kon aan de ochtendtrai- ig en 's middags het tweede onder- Inge treffen worden begonnen. .Het is nog wennen", zei Jan Zwart kruis. En vanuit de spelersgroep lonk hetzelfde door. „Het is een goe- zaak dat we eerder zijn vertrok ken", zegt Willy van de Kerkhof. En ook: „Je merkt de overgang", aldus Jansen, morgen de aanvoerder de nationale ploeg. „Met Feyen- Dord hebben we weliswaar ook de [gelopen weken nog in het buiten- id gespeeld, maar er bestaat een it verschil tussen het aangepast trainen in zalen of zoals hier in Italië op een veld." Met de algemeen als positief ervaren extra Milanese trainingsdagen is indirect ook een gevolg gegeven aan al eerder door bondsarts Frits Kessel naar voren gebrachte aanbe veling, de aanpassing van de voetbal lers geleidelijk te laten verlopen. Kes sel pleitte voor een week aangepaste training, gevolgd door een serie oe fenpartijtjes, voordat de competitie weer in volle hevigheid van start zal gaan. Hij vreest voor een ernstige blessuregolf indien onverhoopt an ders zal worden besloten. In Milaan zijn in het 23 man sterke Oranjekamp tot nog toe twee blessu res gevallen. Adrie Koster, Roda's vleugelspits, raakte woensdag tijdens de eerste training licht geblesseerd. Gisteren volgde tijdens de laatste ac tie van het trainingsduel de tweede blessure. De uitblinkende Sparta- itisc! n je >0 k. 2/3 I 1 u -a 5521 6loor Erik Oudshoorn eta 1MSTERDAM Met het klamme zweet nog in de uitrus- on; ingstukken, als stille getuige van de play-offstrijd, zullen de eselecteerde spelers van het nationale ijshockeyteam over i364 rie weken afreizen naar Roemenië waar van 16 t/m 25 maart et wereldkampioenschap in de B-Groep wordt georgani- eerd. De voorbereiding op dit evenement is zoals bijna elk n gjaar een wassen neus. Nadat het doek over de Nederlandse ■"«"Utelstrijd is gevallen (Amsterdam en Heerenveen spelen nota [ene op de laatste competitie-avond tegen elkaar) moeten de )ranje-spelers zich halsoverkop naar Assen spoeden waar. tot t vertrek daar is, voor drie dagen een trainingskamp wordt geslagen. 3 om i dit korte tijdsbestek krijgt bonds- oach Hans Westberg de kans om de nl. jrofste oneffenheden op het gebied an techniek en speelwijze weg te erken. Mogelijk met China in Nord- *X-s om (W-Dld) als sparringpartner. De 4 hinezen werken namelijk ter voor- ereiding op het WK een tournee af oor West-Duitsland. r. on tuin IJB-voorzitter Fred Schweers en ïchnisch directeur Dummie Smit go^ebben de afgelopen dagen verwoede ig gtogingen ondernomen om het Neder- 4nds team in zijn aanloop naar het MtfK wat meer lucht te geven. Goed edoelde acties, die eigenlijk bij voor at gedoemd waren om te misluk- >n. Immers, het spectaculairste on- trdeel van de Nederlandse ijshoc- eycompetitie, de play-offs die overi- ens vanavond van start gaan, zou- en daajrvoor minstens met één week- I- C«nde moeten worden ingekort. En at druist natuurlijk in tegen de be- im£! age r. o.imgen van de sponsors c.q. de geld- id. - - - - - ihieters die die naam liever niet dra- Ook het spelen op woensdag- GE A|vond wezen de meeste clubs van de and. Zuid. ""Toch", zegt Dummie Smit, „hadden ht*e op een gegeven moment de mede- >oi erking van drie clubs. Eentje voel- Inl. er er echter niets voor. Wie? Dat zeg A'daik liever niet, wat heeft 't immers voor n? Amsterdam toonde zich in ieder 'al een warme voorstander van voorstellen. Als je zoiets af- preekt moeten alle betrokkenen :hter het besluit staan. Die eensge- idheid hebben we niet kunnen af dwingen". HUIf Zui«et wereldkampioenschap begint x>r het gepromoveerde Nederlandse am op vrijdag 16 maart. De eerste ETA genstander die dan in de piste ver- t :hijnt is Japan. Later volgen Noor gen (17/3), Zwitserland (19/3) en ia (21/3). Nederland komt uit in le 2 van de B-Groep. In poule 1 nog te vinden: Oost-Duitsland, ERRloemenië. Hongarije, Oostenrijk en •enemarken. De bovenste twee lan- en in de eindstand van iedere poule smgi ïllen om de „wereldtitel" duelleren i een soort play-offtoernooi. et is nog nooit eerder voorgekomen i/mn at de B-groep werd opgesplitst in 954 ^ee partjes. De aanleiding hiertoe Tt nogal wat voeten in aarde gezet, lorspronkelijk zouden acht landen telnemen, waaronder Nederland en "Tostenrijk, de nummer één en twee t de C-Groep van vorig jaar. Maar, kwam verandering in toen on- Denemarken (nummer drie uit C-Groep) bij de IIHF een protest idiende. Oostenrijk zou in Las Pal- gebruik hebben gemaakt van n genaturaliseerde Fin die in het V( ijze verleden ook als eens voor zijn RTEIelïoorteland was uitgekomen. De n acht werd nagetrokken en het eek inderdaad te kloppen. Aange- en de IIHF-reglementen zo'n esca pe ide niet toestaat lijkt uitsluiting pn Oostenrijk aan de strijd in de B- t mCroep voor de hand te liggen. Welnee, m ggen de corrupte IIHF-bestuurde- Diaa helemaal niet noodzakelijk, laat b ostenrijk maar blijven. Denemar- en doet ook mee. Alhoewel dan zit- VEfl n we natuurlijk wèl met een oneven ^"ital. Nou vooruit, dan completeren njQl het geheel met China if deJet wordt allemaal een stuk duidelij- ^?r wanneer de secretaris van de HF van Oostenrijkse komaf blijkt zijn: Walter Wasservogel. Neder- jl^^nd en Zwitserland hebben tegen de hele gang van zaken geprotesteerd, hetgeen voor kennisgeving werd aan genomen. De komende WK-strijd in het Roe meense Galati staat niet op de laat ste plaats in het kader van de kwalifi catie voor de Olympische Winterspe len. De vier hoogst geklasseerde lan den plaatsen zich automatisch voor Lake Placid. Nederland zal derhalve in zijn poule minimaal op de tweede plaats dienen te finishen. Dummie Smit taxeert de kansen: „We kunnen winnen van Japan en Zwitserland. China laat ik even buiten beschou wing, met dat land ben ik liever voor zichtig. Ik geloof dat we qua poule indeling geluk hebben gehad. Mijn zorg is nu vooral of de jongens fysiek zijn opgewassen tegen het geweld van de B-Groep." Het Olympische gebeuren in Lake Placid gaat van start op 13 februari 1980. Normaal gesproken draait de ijshockeycompetentie in Nederland rond die tijd nog op volle toeren. Dummie Smit optimistisch: „Ik heb daar met de clubs al informatief over gesproken. Bijna alle besturen heb ben hun medewerking toegezegd Uitslagen Nederlandse competitie HYS-Amster dam 11-6, Lelden Llons-Utrecht 10-2, Nijmegen- Heerenveen Flyers 4-6, Bed Eagles-Olympla 11-9. Heerenveen Flyers-Oronlngen 7-2, Ulrecht-HYS 9- 8, Amsterdam-Lelden Lions S-5, Oronlngen-Red Eagles 7-2, Tilburg Trappers-Nljmegen 5-5. Eindstand: 1. Heerenveen Flyers 18-80: 2 Amster dam 18-26; 3. Tilburg Trapper® 18-23; 4. Groningen 18-23; 5. Lelden Lions 18-19; 6. HY8 18-16; 7. Olympia 18-17; 8. Nijmegen 18-12; 9. Red Eagles 18-8; 10. Utrecht 18-6. Programma Play-offs dit weekeinde vr. Gronin- gen-Amsterdam en Tilburg Trappers en Heeren veen Flyers-Oronlngen doelman Pim Doesburg voelde bij het stoppen van de bal zijn enkel dubbel- klappen. Zelf verwacht Doesburg za terdag normaal zijn zoveelste reser vebeurt op de wisselbank van Oranje te kunnen uitzitten. Bondscoach Zwartkruis wil de laatste training vandaag in het San Sirostadlon af wachten om eventueel uit Nederland nog een extra doelman (naast Does burg is alleen Piet Schrijvers ln de selectie opgenomen) te laten over vliegen. Adrie Koster bleef gisteren overigens ook buiten het oefenpartijtje en volg de een afzonderlijke looptraining. Vandaag ondergaat hij met banda ge een laatste test om uit te maken of hij bij de groep van zestien kan blijven zoals deze officieus althans door bondscoach Zwartkruis is sa mengesteld. Naast de waarschijnlijke basis (Schrijvers; Poortvliet, Brandts, Van Kraay, Wildschut; Jan sen, Peters, Willy van de Kerkhof; Rep, Kist, René van de Kerkhof) be staat deze uit de wisselspelers Does burg, Stevens, Metgod, Koster en Valke (hoewel Zwartkruis nog deze zestiende plaats officieel liever even ophoudt en ook Zondervan daarvoor als kandidaat heeft). Terug naar de twee blessures. Frits Kessel, de bondsarts: „Uit het feit dat er tot nog toe slechts twee relatief lichte blessures zijn gevallen, kun Je overigens de juistheid van mijn plei dooi nog niet afleiden. Wel gebeurt hier in Milaan waarvoor ik steeds heb gepleit. Je moet na een zo lange win terstop als we nu in Nederland ken nen gewoon opnieuw beginnen. Zoals dat ook na de zomervakantie van vier tot zes weken altijd gebeurt. Dat be tekent opnieuw conditie en wedstrij dritme opdoen. De risico's zijn tot. nog toe door de opbouw van de trai ningen beperkt gebleven. Er volgt nu nog een training, de rest van de dag wordt vandaag wat gewandeld en ge rust; hetzelfde geldt voor zaterdag morgen en zaterdagmiddag moet het dan gebeuren". Dan zal pas blijken of de relatief nog korte aanpassingsperiode inderdaad voldoende is geweest. En verder: één wedstrijd is op zich ook nog niet maatgevend. Straks, wanneer in de competitie ook de vermoeidheid bij een tweede of derde wedstrijd mee gaat spreken, wordt het ernst. Ik blijf erbij, dat de spelers voordat zij aan die competitie beginnen straks een ruime aanlooptijd krijgen". De accllmatisatie in Milaan leverde gisteren overigens al duidelijke pres- tatleverbeterende voorbeelden op. Mede door een mixture van oud en jong in beide Oranjeploegen (in ver gelijking met de wedstrijd van woensdag hadden de beide eerste vleugelverdedigers Poortvliet en Wildschut met de jonge verdedigers Brard en Zondervan geruild, terwijl hetzelfde was gebeurd met de beide aanvalslinles, Rep-Kist-René van der Kerkhof en Bothmer-Ursem-Kaiser) kwam het tempo aanzienlijk hoger te liggen, bleek de aanpassing ook door te werken in de individuele acties van spelers als Johnny Rep en Kees Kist en was er tijdens de twee keer 30 minuten dat er werd gespeeld ook minder van de woensdag nog snel optredende vermoeidheid merkbaar. Bondsboach Zwartkruis: „Dat wisse len is gedaan om bij voorbaat de risico's zoveel mogelijk te beperken, er kon nu geen sprake meer van re- vanche-gevoelens van de ene partij tegenover de andere zijn. De revan- che-gevoelens waren er na de 1-0 van woensdag bij de toen verliezende jon geren nog wel. Toen ik van die wisse lingen vertelde viel dat echter gelijk weg. Voor een jongen als de 17-jarige Ruud Kaiser, die toch ook al in Ajax' eerste elftal en de Europa-cup heeft gespeeld, was het zelfs een geweldige ervaring tussen al die ouderen mee te Jan Zwartkruis deelt in structies uit tijdens de trai ning. lopen. De opstelling, zo zei hij, be waar ik voor mijn plakboek". En de eerste twee dagen in Italië tot nog toe overziend: „Woensdag was ik niet erg tevreden. Vandaag ben ik erg content. We zijn een stuk verder. Hoe wel je daaraan natuurlijk nog geen consequenties mag verbinden voor de wedstrijd van zaterdag." Consequenties lijkt de (her)verkie- zing van AZ-speler Kees Kist als spits van Oranje wel te hebben. Kist, die ln oktober 1977 tegen Rusland zijn laat ste interland speelde (in totaal zijn vierde met evenzovele invalbeurten) scoorde niet alleen twee keer tegen Piet Schrijvers (waarvan één keer uit een strafschop) en was daarmee match-winnaar voor de jonge ploeg (Willy van de Kerkhof scoorde tegen), maar weet zich tevens verzekerd van een plaats in de eerstkomende selec tie van Zwartkruis. ,Er is me een eerlijke kans beloofd, anders zou ik er ook niet meer aan zijn begonnen. Krijg ik die kans niet, dan is dit beslist mijn laatste optre den voor Oranje geweest. Ik kan er vrede mee hebben dat de beste man speelt, dat ik die man wellicht niet ben, dat dat eventueel Ruud Geels of wellicht Dick Nanninga is, maar ik voel er niets voor als zoveelste man erbij te hangen". Ook Kees Kist ervaart het tot vijf dagen uitgebouwde verblijf ln Italië overigens als een „meer dan zinnige zaak". Hij: „Het spelen op zachte velden vergt toch weer een aanpas sing. Het zou geweldig zijn, als we de lijn van nu de komende week in Ne derland zouden kunnen doorzetten. De berichten duiden daar echter niet op. Je kimt, wanneer er althans geen alternatieven worden gezocht (AZ vertrekt bijvoorbeeld naar België, Feljenoord blijft mogelijk langer in Italië, red.) daarna dan weer van vo ren af aan beginnen". Schaatskalender Vrijdag 23 februari: Schoonhoven: Drie aan een stok. Aanvang 20.00 uur, Inschrijven voor 10 30 uur, Streefkerk: Heren lange baan, 1000 en 1600 meter. Aanvang 19.30 uur. Aanmelden vanaf 18.30 uur aan de baan. Tel. 01848-2045 of 1113. Nleuwpoort: Heren senioren korte baan, aanvang 19.30 uur. Inschrijven vanaf 19.00 uur aan de baan. 01843-1393 of 1542. Scheem- <U: Lange baan afvalwedstrijd aanvang 19.00 uur Inschrijven ln de kantine van de Usbaan tot 18.30 uur of teL 05979-1982. Zaterdag 24 februari: Ammentol: Kampioen schap Zuid-Holland pupillen lange baan. Aan vang 12.30 uur, tel 01825-1511 Of 1754. Nieow Lekkerlind. Koppelwedstrijd voor alle categorie ën. Aanvang 14.00 uur. tel. 01848-1984 of 1212 en vanaf 13.00 uur. Hoekaehe waard: Wedstrijd op de tocht op de Binnenmaas 15 km, start van 11 tot 15.00 uur tcL 01880-2118. Haarsteeg: Wedstrijd op De Wlcle 120 km, aanvang 11 uur, opgeven van 980 tot 10.30 uur cafe De Hut ln Haarsteeg 04106- 2521 of 2158, of 04160-35580. Aalsmeer: Heren lange baan senioren en Junioren A, 500, 1500 en 5000 meter. Aanvang 11 uur. inschrijven tot vrij dag 20.00 uur. Tel. 02977-25430. Waddinxvecn: Heren korte baan, aanvang 10.00 uur, opgeven tot 9.30 uur. Tel. 01828-7696 of 01820-2905. Numans- dorp: Heren korte baan, aanvang 14.00 uur. Opge ven 01865-1453 of 3159. Venhulien: Prestatietocht op Tulnslulsbaan 10, 20 of 50 km. Aanvang 10.00 en 20.00 uur. Tel. 02284-2450 1790. Onderdijk: Autotocht op Usselmeer aanvang 10 en 16 uur. TeL 02288-1242 of 2133 Lotto De Inleg bedroeg 3 504 652,00 gulden, met eer. prijrenbedrag van 1 664,709 70 gulden, beschik baar uit de jackpot Is 145 135 14 gulden, de eerstc prijs bedraagt 727 783.54 gulden, de tweede pnjs 166.470.97. de derde prijs 249 706.45. de vierde prijs 332.941.94 en de vijfde prijs 332 941 94 gulden DENVER (Reuter) Tom Okker, die het 125.000 dollartoemooi van Den ver begon met een verrassende over winning op de ais tweede geplaatste Raul Ramirez (6-4, 7-6), is in de twee de ronde uitgeschakeld door Fransis- co Gonzales. Deze 23 Jarige, uit Puer to Rico afkomstige naamgenoot van de grote Pancho, zegevierde met 7-6, 6-7, 7-5. Hij sloeg niet minder dan 19 aces in de eerste twee sets en maakte er in totaal 26. In de kwartfinales komt Gonzales te staan tegenover de Pool Wojtek Fi- bak. Deze versloeg de Amerikaan Marty Riessen met 6-1, 6-4. Fibak is zesde geplaatst. De als achtste ge plaatste Buster Mottram (Eng) won met 6-7, 6-4, 7-5 van de 19-jarige Au straliër Johan Kriek. In het twee uur durende serveer- en volleyduel tussen Gonzales en Okker deed zich slechts één service-door braak voor: in de elfde game van de derde set ten nadele van Okker. De eerste twee sets werden beslist in de „tiebreak". Gonzales won de eerste met 12-10 en Okker de tweede met 7- 5. De Nederlander, die dankzij zijn goede returns de dag tevoren had gewonnen van Ramirez, kon weinig beginnen tegen het serveer-geweld van de Portoricaan, die bezig is met zijn tweede Jaar als tennisprofessio- nal. „Je moet alleen maar zorgen je op slag ln te krijgen", was het commen taar van Gonzales op de klacht van enkele medespelers dat de grote hoogte van Denver (meer dan 1500 meter) de baan van de bal be ïnvloedde. Jimmy Connors heeft zijn tweede overwinning behaald in het toernooi van Dorado (Puerto Rico), waar de hoofdprijs 100.000 dollar bedraagt. Hij versloeg Vitas Gerulaitis met 6-0, 6-4. De Roemeen Ilie Nastase verloor ook op de tweede dag. Peter Fleming versloeg hem met 6-5, 6-3. Panatta zegevierde met 6-3, 6-4 over Manuel Orantes. In dit zesmanstoemooi ko men alle deelnemers tegen elkaar uit. MCNCHEN Het bestnur van Bayern München heeft giste ren spitsspeler Gerd Müller ontheven van zijn contractue le verplichtingen, die nog tot het einde van de huidige com petitie liepen. „Der Bomber" had hier zelf om verzocht. Mül ler voelde zich niet meer zo bijster gelukkig bij de club, waarmee hij grote successen hoekte. Onlangs werd hij door de nieuwe trainer voor het eerst in zijn lange loopbaan bij de Zuidduitse club voortijdig vervangen. Müller ontstak in woede en vroeg ontslag. Op grond van zijn grote verdien sten voor de club werd hem dit gegeven. Het is aan te nemen, dat Müller een lucratieve aan bieding uit de Verenigde Sta ten op zak heeft. De competitie begint daar in het voorjaar. Bayern München heeft hem toegezegd een afscheidswed- strijd voor hem en ook de eer ste vertrokken Fran* Becken- bauer te zullen organiseren. VOETBAL Het DulUe nationale elftal ls nog ver van een behoorlijke vorm kort voor het EK duel tegen Malta. Een vriendschappelijke wed strijd tegen Elntrocht Frankfurt werd slechts met 1-0 (KJaus TopmöUer) gewonnen. Zondag verloor het Duitse elftal met 3-1 van VfB Stutt gart. VOETBAL ln de vierde ronde voor de Engel se FA Cup eindigde het duel Bumley-Sunder- land onbeslist: 1-1. Voor de compeUUe zijn twee wedstrijden gespeeld: Chelsea-Coventry 1-3, Li verpool-Norwich 6-0. MOTORSPORT De voor 4 maart vastgestel de cross ln Apeldoorn ls nu al afgelast ln ver band met het slechte terrein Het begon eigenlijk met die val van Miel Govaert. Ik wist niet wat ik doen moest, of verschrikkelijk hard lachen of beschaamd in een hoekje wegkruipen. Maar daar ging dus Nederlands hoop, hupsa- kee op het rechte eind. Bij de overgang van de achterkant van de schaats naar de voorkant, daar lukte het niet meer. De val kreeg iets zeer kolderieks mee. Dat stumperige van een aangeschoten dier, de armen en benen als molen wieken door de lucht, dan de val, de schuiver op de billen en het vertwijfeld opslaan. Maar de geschiedenis, die ge maakt wordt door de t.v. beelden, liet verder de volkomen afgang niet meer zien. Een val is een val en geeft recht op een herhaling. Staat de ongelukkige weer dan komt hij nooit meer in beeld. Soms bij het traag uitrijden, ge lijktijdig met de schrijnende tijd van 57.35. Waarom nu was er ook dat stukje lachen in me? Waarom vond ik het helemaal niet erg dat deze landge noot op zijn gat ging? Waarschijn lijk vanwege het feit dat ik vond en vind dat de gehele Nederlandse schaatsenrijderij eerst maar tot op de grond toe moet worden afge brand om vervolgens met een stel weiwillenden door te gaan en door te stevenen naar de door anderen dan Nederlanders zo aardig gefor meerde wereldtop. Nadat immers in Oslo de kern ploeg van Bassie en Adriaan ge heel naar huls was gereden begon het gerommel binnen de sprint- ploeg al twee dagen voordat het uiterst aardige toernooi in Inzeil officieel was geopend. Henk Gemser, die ik onvoorwaar delijk hoog heb zitten, zowel als trainer en als mens, nam daarop zijn toen al kapotte ploeg mee op een dagje winkelen in München. Weg van het Ijs. weg ook van de journalisten die als fretten in de holen van de Gemserploeg waren gestuurd. Gemser zou later vertel len dat hij juist die dag vrijaf had genomen om alle problemen die hij toch aan zag komen maar een dagje op te schuiven. Het was een mislukte actie van een bondsco ach die van zichzelf wist dat hij sterk stond, maar die tevens inzag dat de labiliteit van een paar van zijn rijders zo groot zou zijn dat een glad gestreken geheel nooit meer te verkrijgen was. Sprinters zijn sprinters, veelal Iet wat nerveuze figuren. Falen en slagen liggen in deze tak van de schaatssport zo dicht bij elkaar dat Je een instelling moet hebben die enige stabiliteit in lichaam en geest vraagt. Gemser had in Valentijn een vrij rustige rijder, maar de fysiothera peut sneuvelde op een moment dat de kernploeg geen andere aan voerder had. Gemser kwam der halve met vier nogal verschillend geaarde heerschappen te zitten en de botsingen kon je aan zien komen En juist op momenten dat zoiets niet moet gebeuren, daags voor een kampioenschap dus. dan komt zoiets bij Nederlandse selec- tieploegen naar voren De bom barstte op vrijdag toen twee rijders riepen het niet meer te zien. Op zaterdag lag een pijn lijk bewijs van onkunde voor die twee klaar. Govaert ging op zijn gat en haalde verder de pers door o.a. te zeggen dat de masseur van de ploeg niet op zijn taak bere kend was. Letterlijk zei hij: „Hij masseert ons alleen op afspraak.' Bij die woorden moest ik aan Eric Heiden denken tijdens de Ameri kaanse kampioenschappen. In beestenweer reed de Amerikaan drie dagen achter elkaar zonder dat er ook maar één masseur in de buurt van West Allis te bespeuren was. Ook in Oslo, tijdens het WK. was er geen witgejaste man in de Amerikaanse kleedkamer te zien. Govaert. die al de naam had een jongen te zijn die alles mee moet hebben om tot enigerlei vorm van prestaties te komen, faalde ge heel. Hijzelf zal dat toegedicht hebben aan de rotte sfeer in de ploeg. Jammer voor hem. maar dan had le een ferme wind dienen te laten en als een gek over het ijs moeten vliegen. Hij had zichzelf kunnen bewijzen, maar zijn arm lastige tijden op de tweede dag waren bedroevend. Na het toer nooi. toen de boel in een stroom versnelling geraakte en Gemser. staande een persconferentie, mee deelde niet meer met één of twee van zijn rijders te willen doorgaan als dit troebele water bleef, zei ook Govaert dat hij zo verschrikkelijk graag schaatste en dat hij dat zou blijven doen, ook als de bond Gemser handhaafde Ook dat was weer iets om eens fors van te balen. Want niet alleen het karakterloze optreden van de Bassie en Adriaanploeg had te denken gegeven, nu viel hier ook weer een Nederlandse ploeg uit- een. De problemen hadden zelfs zoveel uitstraling dat Haitske Va lentijn zo schrok dat ze haar toer nooi ook maar met een val Inzette. Natuurlijk was dat allemaal leuk bedacht en kon coach Ab Krook achteraf redenerend zeggen dat hij de situatie eerder had moeten onderkennen omdat hij dan een ander hotel had opgezocht; ook dat was natuurlijk onzin Natuurlijk, iedere sportman heeft een bed van rust nodig om tot redelijke of misschien wel uitste kende prestaties te komen. Maar als die omstandigheid er, om wel ke reden, niet is, dan moet Je zelf zoiets maken. Dan zorg Je voor rust en orde en dan toon je aan stabiel te zijn. Dan Jank Je niet. val je niet, kanker Je niet, rotsooi Je niet etc. Dan toon Je aan dat je juist als sprinter, als fel mannetje, die afstand gebruikt ais tegen stander. De sologangers Heiden. Boucher. Roenlng tot en met de op de dag van het toernooi gearriveerde Co lin Coates hebben geen problemen van onoplosbare aard. Zij schaat sen eerst en praten later. En als ze dan toch uit evenwicht raken (zie Heiden) dan vallen ze niet, omdat, zoals Leen Pfrommer het fantas tisch ontleedde. Heiden eenvou dig weg niet WILDE vallen. De Nederlandse schaatsenrijderij vertoont deze winter echter de nei ging erg snel uit evenwicht te zijn Ondanks de beschermende omge ving van de kernploeg en ondanks de sponsoring. De sprinters vorm den daar afgelopen weekend geen uitzondering op. En dat vind ik heel erg jammer. door Mike Mulder AMSTERDAM De ranglijst van de Nederlandse eredivisie handbal wordt bij de heren aangevoerd door de Limburgse verenigingen Sittardia en Blauw Wit. Hun positie op het moment is te vergelijken met die van Ajax en Feyenoord in hun betere dagen, toen deze clubs slechts aan elkaar een volwaardige tegenstander hadden. Zo zijn Sittardia en Blauw Wit ook de hofleveranciers voor Oranje. Van de zestien geselecteerde handballers, die vanaf vandaag in Spanje tij dens het B-wereldkampioenschap gaan proberen om zich in deze groep te handhaven, zijn in het toaal acht spelers èn de trainer/coach van deze twee verenigingen afkomstig Het zwaartepunt van handballend Nederland ligt ergens in de buurt van Roermond Limburg is met vier he ren- en drie damesteams in de hoog ste afdeling vertegenwoordigd, waar binnen zowel bij de dames als bij de heren tien clubs strijden om het landskampioenschap. Het lijkt wel of Limburg de goede grond heeft om tophandballers op te kweken Trainer/coach van Sittardia en gele- genheids-bondscoach Guus Cantel- berg is van mening dat het puur toe val is dat deze kweekplaats ln Lim burg lijkt te zijn gelegen „Overal had de situatie net zoals bij ons kunnen zijn maar dan moet je er wel Iets voor over hebben," aldus Cantelberg. „Het is niet een zaak van meer geld of zo. je moet er gewoon voor werken. Een landskampioenschap krijg je niet ca deau. Zowel op bestuurlijk als op technisch niveau moet je mensen hebben die zich volledig voor het handbal in willen zetten. Ik hoor wel van verenigingen die een goed sei zoen hebben gedraaid als ze bijvoor beeld van Sittardia hebben gewon nen. dan denk Ik: en die andere wed strijden dan? Wij rusten niet eerder totdat we kampioen zijn geworden. En dat word je nu eenmaal niet met één goede wedstrijd." Iemand die uitstekend kan beoorde len of het inderdaad louter toeval is dat in Limburg het toonaangevende handbal gespeeld wordt, is internati onal Bert Bouwer. Aan het eind van vorig seizoen stapte hij van z'n oude vereniging Hermes uit Den Haag, dat net een einde had gemaakt aan een reeks (elf) achtereenvolgende landsti tels van 8ittardia en die brutale daad nu met een slechte positie moet beko pen, naar het ..handbalparadijs" Sit tardia ..Het is een kwestie van mentaliteit," volgens Bert Bouwer „De spelers hier onderwerpen zich makkelijker aan een leidinggevend figuur. Ze zijn bereid zich ondergeschikt te maken aan het algemeen belang." Toch klinkt het vreemd deze woorden te horen uit de mond van een speler die eens als wispelturig, lastig en als ie mand met vedette-neigingen aange duid werd. „Je hebt leiding nodig om jezelf kritischer te behandelen. Ik heb het altijd gewild zo," aldus Bouwer. „Met Hermes zijn we kampioen ge worden ondanks het tekort aan lei ding. Omdat de ploeg op de beslissen de momenten toen toch als één ge heel optrad en omdat we het allemaal zo vreselijk graag wilden is het ons toen toch gelukt. Maar je ziet hoe het Hermes nu vergaat. Daarnaast is het bij Sittardia ook qua organisatie tot in de puntjes geregeld. Misschien komt dat ook omdat we hier zo dicht bij Duitsland zitten, een land dat op handbaigebied Nederland ver voor is, ïn waarvan dus wat te leren valt Internationale contacten zijn erg be langrijk. iets wat bij Sittardia niet over het hoofd gezien wordt. Ook wordt er hier veel aandacht geschon ken aan de Jeugd. Met name op scho len wordt het handbal in Limburg gepropageerd. Maar ja. bekende pio niers in de handbalwereld zoals Guus Cantelberg. Jo Maas. Pim Rietbroek en Chief Wauben. allen eredivisie trainers, zijn ln het dagelijks leven gymnastiekleraar" Hans Beugel, aanvoerder varn het Ne derlands team en een van de vijftal geselecteerde spelers dat van boven de grote rivieren komt, denkt dat geld toch wel een belangrijke rol speelt bij het succes van de zuidelijke handbalverenigingen „De suppor ters daar brengen erg veel geld bin nen. Dat heb je in die kleine stadjes. Iedereen kent Je als je in de plaatselij ke handbalclub speelt. Bij thuiswed strijden zit de zaal altijd vol en zelfs bij uitwedstrijden gaan er nog vrij veel supporters mee. In zo'n situatie komt er altijd makkelijker wat geld vrij In Den Haag weten een heleboel mensen niet eens wat Hermes ls". „Daarnaast moet gezegd worden dat er harder getraind wordt ln Limburg en met name bij Sittardia. Het gaat ook heel naders toe, dat merk ik wel aan de aanpak van Guus Cantelberg. Hij is degene die het voor het zeggen heelt, Misschien toch wel een kwestie van mentaliteit" Even leek de onaantastbare positie van 8ittardia in gevaar. De landstitel kwam voor het eerst sinds Jaren niet in Limburg terecht maar in Den Haag. Voor Sittardia was dit echter de prikkel om het volgende seizoen er nog harder tegenaan te gaan. Zo werd er een trainingsstage gehouden in Tsjechoslowaklje ter voorbereiding van de competitie Een uniek initia tlef dat voor de meeste verenigingen niet te realiseren is. In Zuid-Limburg 'kon het wel Het feit dat de spelers voor een deel ln de kosten hebben bijgedragen typeert echter weer de instelling. Niets ls onmogelijk wan- BERT BOUWER: „De spelers hier onderwerpen zich mak kelijker aan een leidingge vend figuur.'* neer het ten goede komt aan het handbal. Het is dan ook niet verwon derlijk dat na het wegvallen van het trainersduo Tulk-Maas een Limbur ger zich beiast heeft met de poging om de B-status voor het Nederlandse handbalteam, na een „on-Limburg- se" voorbereiding, te behouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21