Jijenkorf nog meer oor modieuze klant Kleiner verlies bij VMF amro bank 'Nederlandse volk besteedt te veel' Dollarvoorraad buiten VS te groot dustriebond CNV eist el ingrijpen regering Meer winst voor Ahold Marges audio en video sterk onder druk ijziging assortiment moet profiel versterken M' Beperking geëist van tabaksreclame Landbouwgrond verkopen voor natuurgebieden CNV-leden: houd Stork-Hengelo open Belasting op vakanties in buitenland Kort geding Ongepasturiseerde karnemelk slecht voor gezondheid Inkrimping tegoeden dringend nodig ~g JDAG 23 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET'P 15 - RH 19 - S 17 een onzer verslaggevers STERDAM De Bijenkorf-warenhuizen willen zich nog meer dan tot nu toe gaan richten ie modieuze klant, op mensen die zich in hun kleding maar ook in hun woninginrichting e[ En onderscheiden. Dat is de achtergrond van de koerswijziging waarbij de warenhuizen sin: insmiddelen, foto, film. radio- en TV-artikelen laten schieten maar meer de nadruk zullen en op mode, cosmetica, woninginrichting, boeken, grammofoonplaten en cadeau-artike- r lf ïieuwe formule is enkele weken len gestart met het opheffen van ielicatessenafdelingen in de vijf ^nhuizen in Amsterdam, Rotter- Den Haag, Eindhoven en Arn- A Een nieuwe fase in de koerswij- g is ingeluid met het bekendma- van de gedetailleerde plannen een parkeergarage bij de Am- lamse Bijenkorf. De bouw zal ide maand beginnen. binnenkort begint ook een in- ende verbouwing van de hoofd- - lijke vestiging uiteindelijk het lopoppervlak aldaar met 20 pro- zal vergroten. De renovatie zal in gereed zijn. Tegen die tijd hoopt ijenkorf in alle vijf vestigingen ijzigingen in het assortiment te en doorgevoerd. Het verbou- splan in Amsterdam kost meer- tientallen miljoenen guldens. 1de Bijenkorf-directeur I. Sam- ip een persbijeenkomst. Uit zijn toelichting bleek dat de ge wijzigde detailhandelspatronen het voor de Bijenkorf nodig maakte een duidelijker eigen gezicht te tonen ten opzichte van andere warenhuizen. Ar tikelen die in winkels of supermark ten in gewone woonwijken zijn te krijgen of in vestingen buiten de ste den worden minder passend geacht voor de Bijenkorf. Men wil zich meer richten op goederen op de aankoop waarvan de consument behoefte heeft aan ruime vergelijkings- en keu zemogelijkheden. Het gaat echter niet alleen om het feit dat delicatessen og televisie-appara ten tegenwoordig op zoveel plaatsen worden verkocht dat deze artikelen weinig exclusiefs meer hebben voor de Beijenkorf. Deze warenhuizen hebben een typisch centrumkarakter maar moeten wel constateren dat de steden waar zij in het centrum zitten qua wonertal achteruitlopen. De klant moet daarom in nog sterkere mate van grotere afstand getrokken worden. Dit tracht de directie te be reiken door de scherpere profilering. Bouw van de parkeergarage was mede om deze reden voorwaarde voor wat de Beijenkorf noemt stra tegische heroriepijntatie. Exclusief Een derde reden om het in de exclusi viteit te zoeken is dat het verschinsel warenhuis op zichzelf niet meer grote steden, nu zijn warenhuizen ook te vinden in middelgrote plaatsen. Wie publiek van ver wil hebben, moet dan iets aparts kunnen aanbieden. De directie ontkent met het nieuwe beleid uitsluitend te mikken op de hogere salarisgroepen. „Onderzoeken toonden ons", aldus de leiding, „dat er subgroepen onder onze consumen ten zijn. Er zijn mensen die veel geld spenderen aan hun huis maar weinig om mode geven. Daarom verkopen we ook aan mensen die niet boven modaal zitten". Bovendien wil de Bij enkorf-directie de gewone passant, de vrouw die in de binnenstad op kan toor zit en tussen de middag gaat winkelen, niet kwijt. Vooral de par terre-afdelingen zullen daarom ge specialiseerd zijn op cosmetica en mode-accessoires. Directeur Samrén hoopt dat het aan tal bezoekers van de Amsterdamse Bijenkorf (nu afnemend) door de in greep zal toenemen. Daarvan zal af hangen of het personeelsbestand zal kunnen groeien. Samrén raamt dat de heroriëntatie voor de vijf vestigin gen gezamenlijk een verlies van hon derd arbeidsplaatsen zal betekenen tussen nu en 1982. Dit op een totaal van bijna 3.000 werknemers. Een soci aal plan voorziet in een vermijden van gedwongen ontslagen. ADVERTENTIE Verlaging opslag debetrente In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 23 februari 1979, de opslag rente voor debetstanden in rekening courant worden verlaagd van 1 j% naar 1%. 3nden: gebruik Nederland (maakte lucifers DHOVEN tANP) De e BLHP, de grafische bond het FNV en de Federatie t- en bouwbonden van het gaan de huisvrouw oproe- alleen nog maar in Neder- E gemaakte lucifers te ge- ken. Dat is besloten tijdens vergadering met het perso- van de Vereniging Hol- se Luciferfabriek VHLF in Ihoven. fabriek, waar honderd Insen werken, behoort tot 1 Zweedse concern Swedish tch. Het concern wil de luci- iroduktie voor de Benelux icentreren in België. Dat idt in dat de Eindhovense riek gesloten zou moeten rden. De VLHF is de enige riek in Nederland die nog fers maakt. t-VAN DER GRINTEN meldt iet op 30 november geëindigde lar een nettowinst van ƒ41.3 37.7) miljoen. De omzet steeg 1.18 tot 1.25 miljard. Dividend: (was 7,20) in contanten. iciteit werven niet verder omlaag HECHT (ANP) De Industriebond CNV eist snel ingrijpen ie regering in de scheepsbouw om de voorkomen dat de citeit van de werven nog verder wordt ingekrompen. de n /artj. lp brief aan minister Van Aarden- economische zaken wijst het ir van de centrale bedrijfsle- )ep van de CNV-bond erop, dat et RSV-concern de sectoren isbouw, reparatie en offshore jdend zijn. De verliezen zijn 1SV niet meer op te brengen. .IV Dr. H. J. Witteveen, tot medio 1978 directeur van het Internationale Mo netaire Fonds, is toegetreden tot de Europese adviesraad van General Motors. Deze adviesraad vergadert viermaal per jaar en vormt een fo rum voor General Motors om Euro pese economische, politieke en socia le kwesties te bespreken, die de auto mobielindustrie raken. Tevens advi seert de raad de directie van General Motors met betrekking tot de plan nen op langere termijn. centage ligt ver boven het landelijk gemiddelde, aldus de Industriebond CNV. Een verdere capaciteitsreductie in de scheepsbouw zal voor de werk gelegenheid in het Rijnmondgebied catastrofale gevolgen hebben, vreest de bond. ZAANDAM Ahold (Albert Heijn. Simon, Miro, etc.) heeft vorig jaar netto 48,6 miljoen verdiend tegen ƒ36,8 miljoen in 1977. Exclusief de overgenomen Amerikaanse onderne ming Bi-Lo steeg de winst van 34.2 tot 42.1 miljoen. De concernomzet was ƒ4,94 (4.14) miljard. Ahold stelt voor het contante deel van het divi dend te verhogen van 3,60 tot 4,40 en onveranderd 2 in aandelen uit de agioreserve uit te keren. De NED. MIDDENSTANDS- BANK verdiende 28 procent meer dan in 1977: 125,8 (98,2) miljoen. Het balanstotaal groeide met 22 procent tot ƒ33,1 miljard. Het personeelsbe stand liep met vijf procent op tot 9.000 medewerkers. De NMB wil 12 (11) dividend uitkeren. Door het uit keren van een interim resteert een slotdividend van 7,50. DSM is in 1978 net nog niet in de rode cijfers terechtgekomen. De ver liezen bij DSM Limburg van ongeveer 125 miljoen zullen ruwweg worden goedgemaakt door de resultaten van de overige activiteiten van DSM in binnen- en buitenland, zodat nog net geen verlies wordt geleden, aldus een woordvoerder van DSM. Woensdag heeft minister Van Aar- denne meegedeeld dat de omzet van DSM Limburg vorig jaar 5700 mil joen bedroeg en dat ongeveer 125 min is verloren. Voor 1979 wordt een verlies van ƒ250 min verwacht bij DSM Limburg. DEN HAAG Het Konsumenten Kontakt heeft staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid ge vraagd de reclame voor tabakswaren sterk te beperken. In een brief aan de staatssecretaris vraagt Konsumen ten Kontakt haar reclame die een verband legt tussen sport en roken te verbieden. Voorts wordt in de brief verzocht een bedrag ter beschikking te stellen aan de Stichting Volksge zondheid en roken, ter compensatie van de schade die is geleden door advertenties voor tabakswaren, waarin Johan Cruyff en Willem Duys figureren. Volgens Konsumenten Kotakt heeft de Stichting Volksgezondheid en ro ken extra geld nodig om de onjuiste informatie die door deze advertenties werd verstrekt met een tegencam- pagne te weerspreken. De vorige staatssecretaris van volks gezondheid heeft tijdens zijn ambt speriode verklaard een wettelijk ver bod op reclame voor tabakswaren voor te bereiden. De tweede kamerle den Kolthoff en Voogt (PvdA) hebben mevrouw Veder-Smit gevraagd dit voorgenomen verbod snel uit te voe ren. aldus Konsumenten Kontakt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering moet maatregelen treffen om landbouw gronden te verkopen en met het geld dat daarbij vrijkomt natuurgebied aan te schaffen. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een motie van Faber (CDA) die daarom vraagt. De oppositiepartijen waren tegen. Dit plan, ook wel „neutrale grondba lans" genoemd, komt er op neer dat boeren het land dat ze nu pachten, kopen van de overheid en dat de overheid belangrijke natuurgebieden van particulieren gaat kopen. Het geld dat zulks extra oplevert, moet worden besteed aan de tekorten die zijn ontstaan bij de kosten van het beheer en onderhoud van gebieden die al in het bezit zijn van het rijk. De Chinezen zijn ook geïnteresseerd in de modernste westerse druktechnieken. Een Chinese delegatie bezocht gisteren drukkerij Tetterode in Amsterdam UTRECHT Het VMF-concern heeft vorig Jaar ongeveer twaalf procent meer orders gekregen dan in 1977. Het verlies over 1978 is belangrijk lager dan over 1977, toen het ruim 130 miljoen gulden bedroeg. De liquiditeitspositie is bevredigend, aldus de raad van bestuur bij de presentatie van het operationele plan voor 1979 aan de centrale ondernemingsraad. De VMF-leiding gaf ook te kennen, dat als de ontwikkelingen bij enkele werkmaatschappijen, die al verschil lende jaren verliesgevend zijn, zou den achterblijven bij de bestaande verwachtingen, daarvoor ingrijpende maatregelen moeten worden overwo gen. Gedoeld werd op de Stork-giete- rij In Hengelo, die VMF wil sluiten. Minister Van Aardenne aarzelt nog meer financiële steun te verlenen aan de gieterij, waar 120 mensen werken. De minister zal volgende week, na overleg met VMF en de Industriebon den, een beslissing nemen. Behalve de gieterij ontwikkelt ook de werk maatschappij Bronswerk in Utrecht (350 mensen) zich onbevredigend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlandse volk maakt zich schuldig aan een schromelijke particuliere overbeste- ding. Dit is dan ook de werkelijke oorzaak van het grote tekort op onze betalingsbalans over 1978 en niet de tegenvallende exportresultaten. Dit heeft drs. W. Mak, onderdirec teur van de Banque de Suez Ne derland, gezegd in een voordracht voor de Nederlandse afdeling van The Association of International Bond Dealers. Hij meent dat het beleid van de afgelopen jaren, daarbij werd een grote liquidi teitsschepping toegestaan, omdat naast de rijkelijk binnenstromen de aardgasbaten de overheid veel te grote financieringstekorten handhaafde, er nu de oorzaak van is dat de betalingsbalans in een „fundamenteel onevenwichtige positie" is terechtgekomen. De huidige problematiek dient, volgens drs. Mak op overeenkom stige wijze te worden opgelost als in 1957 is gebeurd (er bestaan, zegt hij, grote overeenkomsten tussen de huidige periode en die van de jaren 1956/57), namelijk door de invoering van een bestedingsbe perking, die hij noemt Bestek '85. Verdere matiging Ondanks de door de OESO bekri tiseerde matiging, lijkt hem een verdergaande matiging onvermij delijk. Matiging, van zowel de in komsten- als de bestedingskant van de consument, als van de uit gavenzijde van de collectieve sec tor. In dat kader zouden maatre gelen genomen kunnen worden als: de invoering van een wettelijke loonmatiging verhogingen van de indirecte be lastingen een vermindering of de afschaf fing van de inflatiecorrectie een verhoging van belasting op benzine, auto's, drank, tabak en wellicht kleding een belasting op buitenlandse va kanties. Gezien ook de opmerkelijke over eenkomst van de huidige situatie met die van de Jaren '56/'57 zou de herinvoering van één of enkele au toloze zondagen per maand geen verrassing moeten zijn. Temeer niet. omdat een dergelijke maatre gel naast bezuinigingen op energie een extra bestedingsbeperkende invloed kan hebben, aldus drs. Mak. Aanval op gulden Hij is van oordeel dat. indien de maatschappelijke verhoudingen de invoering van een Bestek '85 niet mogelijk maken een aanval op de gulden in het najaar geens zins onmogelijk is. Een voortgang van de huidige ontwikkelingen lijkt namelijk te resulteren in een eveneens groot tekort op de beta lingsbalans in 1979. Drs. Mak meent voorts, dat het oplopen van inflatie en rente in Duitsland, gekoppeld aan een bui tenlands wantrouwen ten aanzien van herstelpogingen van onze hui dige „fundamentele onevenwich tigheid" weinig ruimte overlaten voor een rentedaling. Het tegenge stelde is volgens hem veel aanne melijker. De voorzitter van de raad van be stuur van VMF. Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, verklaarde desgevraagd, dat het concern verwacht, dat in 1979 opnieuw een lager verlies wordt gele den. De in 1978 in uitvoering geko men reorganisaties moeten in 1979 leiden tot een verbetering van de re sultaten. Daarbij moet er ook reke ning mee worden gehouden, dat zich vrijwel altijd afwijkingen van de plannen voordoen in negatieve rich ting ten gevolge van onvoorziene ont wikkelingen. Meevallers Sickinghe erkende, dat er ook ont wikkelingen zijn, die meevallers in houden. Als voorbeeld van een onver wachte negatieve gebeurtenis noemt de VMF de omwenteling in Iran, een belangrijke markt voor de VMF. De afzet daar staat nu stil. maar Sicking he neemt aan, dat dit tijdelijk zal zijn. VMF levert aan Iran voorname lijk kleine diesel-electrische centrales en apparatuur voor de voedselindu strie. Vorige week heeft het concern vanuit Iran nog een betaling van 700.000 gulden ontvangen. opnieuw 125 arbeidsplaatsen verlo ren gaan in een gebied dat toch al zo zwaar door werkloosheid getroffen is", aldus de Industriebond CNV in de brief VMF heeft een kort geding aangespannen tegen het Utrechts Nieuwsblad, dat woensdag onder de kop „VMF op springen" een naar de me ning van het concern onjuist en tendentieus artikel publi ceerde. VMF wil via de rechter rectificatie van dat artikel ei sen, nadat het Utrechtse Nieuwsblad dat donderdag ook na aandringen van de VMF bleef weigeren. Het kort geding dient vanmiddag in Utrecht. CNV Het Centraal ledengroepsbestuur VMF-Stork van de Industriebond CNV heeft minister van Aardenne van economische zaken in een brief dringend gevraagd om de Stork-gie- terij in Hengelo in staat te stellen open te blijven. Volgens de industrie bond is de gieterij met behulp van overheidssteun in de achterliggende periode sterk gemoderniseerd en be ginnen positieve resultaten daarvan nu langzaam zichtbaar te worden. De Industriebond CNV reageert met de brief aan minister Van Aardenne op de presentatie van het operatio neel plan voor 1978 door de raad van bestuur van VMF. Volgens VMF zal de overheid moeten opkomen voor de kosten, indien zij van mening is dat de Hengelose giete rij open moet blijven. In de brief aan de minister schrijven de bij VMF-Stork werkzame CNV- leden dat de gieterij tijdens de mo dernisering geen kans had alle moge lijkheden optimaal te benutten. „Als de werknemers op de nieuwe situatie zijn ingespeeld, zal dat ongetwijfeld verbeteren", aldus de brief. Volgens de Industriebond CNV is er zeker bestaansrecht voor de gieterij in Hengelo, bijvoorbeeld wanneer de VMF-Storkvestigingen hun benodig de gietwerk in Hengelo bestellen „Bovendien betekent sluiting dat er ENSCHEDE (ANP) - Op natuurlijke wijze zonder pasteurisatie bereide karnemelk zoals die door steeds meer boeren wordt verkocht kan schadelijk zijn voor de volksgezond heid. Tot die slotsom komt de keu ringsdienst van waren in Enschede. Onderzoek van deze dienst heeft uit gewezen dat deze karnemelk te veel bacteriën bevat die wettelijk niet zijn toegestaan. Vandaar dat de controle van de keuringsdienst op de kwaliteit van karnemelk scherp is. Ook geeft de dienst aan de boeren die dit soort melk leveren adviezen om tot een meer verantwoorde bereiding te komen. De opleving van de interesse voor „natuurlijke" karnemelk houdt ver band met de introductie van het zo genoemde dr Moerman-dieet. be stemd voor kankerpatiënten. Deze hebben volgens de samenstellers van dat dieet baat bij de melkzuurbacte riën die van nature in karnemelk zit ten. Tegen aanwezigheid van die bac teriën heeft de keuringsdienst overi gens geen bezwaar, maar welk tegen andere bacteriën, die in de niet-ge- pasteuriseerde karnemelk zit. Ook in ijs, dat cafetaria's en dergelij ke zelf maken, treft de keuringsdienst geregeld ongewenste bacteriën aan Van het in 1978 gecontroleerde ijs voldeed 20 procent niet aan de wette lijke voorschriften. Oorzaak van het te hoge gehalte aan bacteriën is vaak dat de ijsmachines onvoldoende wor den schoongehouden. -bond vindt, dat bij het ko- overleg met de raad van be- van RSV de regering opnieuw eun over de brug moet komen nog verdere inkrimping tot zou hebben dat het bedrijf op e termijn toch zijn poorten zal n sluiten. Het personeelsbe- zal dan beneden een bedrijfs- nisch verantwoorde bezetting idaald. en oogpunt van werkgelegen- i de dreigende vernietiging van astructuur van het Rijnmond zijn passende maatregelen op termijn dringend geboden" al- Industriebond CNV. rs V-bond wijst erop dat Rotter- Schiedam en omliggende ge en door sluiting van bedrijven fterfsector al grote offers heb- oeten brengen De bond neemt iting van bijvoorbeeld Gusto, ting enof inkrimping bij Wil- enoord. RDM en NDSM. Door ander zijn in het Rijnmondge- tot 15 duizend arbeidsplaat- rloren gegaan. lien is momenteel in het Rijn- lebied circa 6.5 procent van de «bevolking werkloos Dat per- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het groot ste gevaar voor de dollar is de aanwezigheid van zoveel dol lartegoeden buiten de Vere nigde Staten. Deze dollar- overhang zal moeten worden ingekrompen. De meest na tuurlijke weg zou daarbij zijn een repatriëring van de dol lars uit het buitenland naar de VS via het betalingsba lansmechanisme. Derhalve een duidelijke beperking van de invoer en een belangrijke vergroting van de uitvoer. Aldus de heer J Ch. Estourgie, hoofd- directeur van de Nederlandse Cre- dietbank in een rede. getiteld „Einde van de dollarhegemonie?" Een derge lijk proces, zei hij. zal echter veel tijd vergen en slechts dan een kans ma ken. indien in de binnenlandse econo mische politiek de nodige discipline zal kunnen worden opgebracht. De zich steeds meer ophopende dol larvoorraad, in handen van houders buiten Amerika, de zogenaamde Eu» rodollarmarkt. werd in 1970 geschat op 90 miljard dollar. Medio 1978 was deze gegroeid tot maar liefst 550 mil jard dollar. Wordt een vergelijking gemaakt met de Amerikaanse geldhoeveelheid in engere zin. bestaande uit het chartale geld en de girale tegoeden bij banken, dan kwam de omvang van de Euro- dollarmarkt in 1970 overeen met een kleine 40 procent van deze geldhoe veelheid In 1978 was dit gestegen tot 170 procent. Met andere woorden de Eurodollarmarkt is anderhalf maal zo groot als de Amerikaanse geldhoe veelheid in engere zin Meer dan de helft van de Amerikaan se geldhoeveelheid plus termijndepo sito's bij banken Is, zo stelde de heer Estourgie vast, buiten bereik van de Amerikaanse monetaire autoriteiten. Het voeren van een goed monetair beleid zal onder die omstandigheden op zijn zachtst problematisch worden. Hij noemde het onjuist dat de activi teiten van de internationale banken of multinationals een aanhoudende bedreiging voor de dollar zouden vor men. „Het mag", zei hij. „de banken en bedrijven toch niet kwalijk wor den genomen dat zij risico's, die uit valutaposities voortvloeien zoveel mogelijk trachten weg te werken door zich op valutamarkten hierte gen te dekken. Bedrijfseconomisch gezien is dat een primaire els in hun verantwoordelijkheid." Volgens de heer Estourgie is de grilli ge koersontwikkeling van de laatste jaren uitsluitend het gevolg van zo wel een zwak economisch monetair beleid in de VS, als van het internati onale onvermogen de discipline op te brengen die nu eenmaal verbonden is aan een systeem van vaste wissel koersen. „Het loslaten van Bretton Woods bracht ons op een heilloze weg." Hij meende, dat het voor een duur zaam herstel van de dollar naast het in voldoende mate repatriëren van dollars in de vorm van investerin gen e d nodig zal zijn de inflatie, de betalingsbalans en het energiebeleid in de VS zo snel mogelijk aan te pakken Welslagen van het Europees Monetaire Stelsel wat de heer Es tourgie op korte termijn echter niet zag gebeuren zal. meende hij, voorts op de wat langere termijn kun nen bijdragen tot de oplossing van de dollarproblematiek. Omzet AEG Nederland boven 250 miljoen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De marges in de sector audio en video (radio en televisie i staan momenteel sterk onder druk. De markt ligt zeer moeilijk. „Toch verdienen we gelukkig nog wel wat", aldus de heer G. J. J. Wesly, president-directeur van AEG- Telefunken Nederland. „Als dat niet zo zou zijn, zouden we beter ermee kunnen stoppen en ons expanslestreven in deze sector verge ten. We gaan echter door." Volgens de heer Welsy is er op dit moment sprake van een overcapaci teit bij tal van fabrieken in Europa, die tv-apparaten maken. In de sector audio doet de Japanse concurrentie zich sterk voelen „Het is nu al zo. dat steeds meer fabrieken het geluidsdeel in hun apparatuur uit het Verre Oos ten gaan betrekken" Witgoed De heer Wesly stelde vast, dat de vraag in de zogenaamde witgoedsec tor (machines, centrifuges en koel kasten) nog steeds toeneemt. Vooral is er veel vraag naar inbouwappara- tuur in keukens. „Er heeft zich een „boom"periode in vernieuwing van keukens aangekondigd". In de doe- het-zelf sector (iedereen heeft zo lang zamerhand wel een boormachine in huis) gaat de belangstelling van de echte hobbyist met name uit naar duurdere boormachines en naar ex tra hulpstukken De verzadigings- graad blijft hierdoor in deze sector op gelijk niveau. De omzet van AEG Telefunken steeg vorig jaar met ongeveer 5 percent tot boven de 250 miljoen Voor het lo pende jaar ligt eenzelfde omzetstij ging (in volume) in de lijn der ver wachtingen. Dit op grond van de hui dige omvang van de orderportefeuil les. Grote prijsstijgingen worden niet direct verwacht. Ondanks het feit dat het AEG-concern in Duitsland mo menteel een moeilijke periode door maakt. meent de heer Wesly niet dat dit op de Nederlandse verkooporgani satie vaa invloed zal zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19