Gevechten tussen China en Vietnam duren voort Beelaerts hoeft niet te antwoorden F Kïesuwkado !DA wil voorstel iver besnoeiingen ff Peking trekt troepen niet terug Islamitische bank volgens leer Koran j met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog KOERDISTAN Tuinplanten weerstaan de winter Consumenten rubriek foor debat gezondheidszorg Noorden vraagt kabinet om financiële hulp Van Dam boos over zwijgen minister tijdens debat volkshuisvesting iiraf breekt poot Friesland Bank Khomeini tegen linkse betoging Trouw Voor de nuances ["ïk^org Trouw een nieuwe abonnee""] Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR 10777 - WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 HET WEER Droog weer met opklaringen en middagtemperaturen omstreeks plus twee graden Celsius. Matige oostenwind. Donderdag en vrijdag: overwegend droog. Morgen zon op: 07.43 onder: 10.05 maan op: 04. <3 onder: 13.12 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 70) ouderwetse service volop parkeren Losse nummers 60 cent PAGINA 2: Nieuw anti-papisme geconstateerd PAGINA 3: Geen middenschool in Amsterdam PAGINA 4: CRM-film over joodse identiteit wekt iritatie PAGINA 7: Eenheid belangrijkste wapen derde wereld PAGINA S: PAGINA FINANCIËN 8 Werven van makelaars klopt niet PAGINA SERVICE: Verkeersrubriek, radio- en tv-programma's, strips, feuilleton, puzzel, weerover- zicht. onze parlementsredaktie DEN HAAG De fractie van het CDA wil in plaats van het besluit over de vijf gulden eigen bijdrage een brief hebben van staatssecretaris Veder-Smit, waarin zij een totaalpakket van maatregelen in de gezondheidszorg aankondigt. Die brief met foorstellen over mogelijke besnoeiingen moet nog voor het [amerdebat over de eigen bijdrage komen. Bovendien wil het DA daar de visie van de staatssecretaris zelf bij. 3ie visie is er in het kabinetsvoorstel nver de eigen bijdrage niet geweest, rindt de CDA-fractie. Men verwacht lat het debat begin maar kan worden {«houden, omdat het volledige ad- ries van de Ziekenfondsraad, waarin ie vijf gulden bijdrage wordt afge- eurd, nu binnen is. 'e smal la het algemeen vindt het CDA dat ie adviesaanvraag van de staatsse- iretaris aan de ziekenfondsraad erg mal is. De bezuinigingen van twee Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/LEEUW AR DEN De provinciale bestu ren van Groningen en Fries land hebben de ministerraad dringend verzocht financiële middelen ter beschikking te stellen ter compensatie van de sneeuwschade die gedurende de afgelopen weken werd gele den. Verwacht wordt dat de provincie Drente vandaag een zelfde verzoek zal doen. Gedeputeerde staten van Gro ningen hebben minister Van Agt gevraagd de zaak nog deze week in de ministerraad aan de orde te brengen. Zij menen „dat de gevolgen van de plotse- linge en welhaast allesomvat tende ontwrichting extra in spanning op rijksniveau nood zakelijk maken." Groningen voert bovendien als argument aan dat deze provincie ook de taak had de aardgasvoorzie ning op peil te houden, wat de winterschade in het noorden tot een nationale zaak maakt. G S zien een „forse en ingewik kelde schadepost" naderen, die op dit moment noch in de par ticuliere noch in publieke sec tor is te overzien. G.S. van Friesland stellen voor Ide aanvragen voor financiële hulp vanuit een aantal coördi natiecentra te bundelen. In hun brief aan de ministerraad wordt gezegd dat de uitzonder lijke weersomstandigheden van de laatste weken tot gevolg hebben gehad dat in tal van situaties schade werd geleden of kosten moesten worden ge maakt die gezien de omvang door de betrokkenen onmo gelijk zelf kunnen worden ge dragen of waarvan in redelijk heid niet mag worden verwacht dat ze hun ten laste worden gelegd. miljard tot 1981 moeten plaats vin den via een motie die fractievoorzit ter Lubbers het afgelopen najaar in diende bij de behandeling van Bestek '81. Die motie houdt in dat het CDA instemt met bezuinigingen in de ge zondheidszorg, maar dat meer geko zen moet worden voor een pakket van maatregelen. Men vindt dat Veder-Smit bij de cen trale raad voor Volksgezndheid had moeten vragen waar het mes in zou 'kunnen. Dat orgaan, waarin alle ver tegenwoordigers uit de gezondheids zorg zitten zou een bredere kijk op alle voorzieningen hebben, dan de ziekenfondsraad alleen. Voorstellen van het CDA, die men de - staatssecretaris voorlegt, zijn bij voorbeeld het uitkammen van de zie kenfondsvoorzieningen. Het CDA vindt dat in het huidige voorstel het relatief zwaar treffen van zwakke groepen als bejaarden onverant woord is. Men is er ook voorstander van poliklinische behandelingen te prikkelen. Patiënten die niet hoeven worden opgenomen in een zieken huis, moeten in een polikliniek wor den behandeld. De tarieven voor be handelingen in het ziekenhuis opge nomen patiënten zouden een poosje bevroren moeten worden, terwijl de tarieven van de poliklinische behan deling zouden mogen blijven groeien. PEKING, HANOI, BANG KOK (Reuter, AFP, DPA, UPD Zowel de Chinese Volksrepubliek als Vietnam hebben gisteravond meege deeld dat hun troepen nog steeds in felle gevechten ge wikkeld zijn. Het Chinese persbureau Nieuw-China liet weten dat het volksbevrij dingsleger zijn tegenaanval len voortzette en ook radio- Hanoi riep om dat de Vietna mese strijdkrachten hün te genaanvallen voortzetten Het bericht van Nieuw-China maakte in ieder geval een eind aan de verwarring die in Peking onder buitenlandse diplomaten was ontstaan na geruchten dat de Chinese lei ding had besloten de „strafex peditie" te staken en de troe pen terug te trekken op eigen grondgebied. De geruchten kwamen in de wereld na een ontmoeting van de Chinese onderminister van buitenlandse za ken He Ying (Ho Ying.» met de ambas sadeur van Libanon, Elie Boustany, de deken van het diplomatieke corps in Peking. Boustany vertelde dat de onderminister hem had gezegd dat de „oorlog met Vietnam voorbij was en dat de Chinese troepen werden terug getrokken". Even later liet het Chine se ministerie weten dat He Ying dit niet gezegd had en dat de strijd in het noorden van Vietnam werd voortge zet. Er zijn wel Chinese troepen terug getrokken van het front. Datzelfde maakte ook radio-Hanoi bekend, maar daar werd er aan toege voegd dat de successen van de Viet namese eenheden de Chinezen dwon gen hun uitgeputte troepen af te los sen. Volgens Hanoi zijn in drie dagen ooilog vijfduizend Chinese militairen om het leven gekomen. Over eigen verliezen werd niets gezegd. Andere lezing Kamerleden groepen samen rond het spreekgestoelte als PvdA-fractieleider Den llyl aan het woord is tijdens het debat over volkshuisvesting. In Peking werd gisteren, zoals ver wacht mocht worden, een heel andere lezing vernomen. Sinds het begin van de actie hebben Chinese troepen de O Vervolg op pagina 6, kolom 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Bee laerts van Blokland van volkshuisvesting (CDA) heelt niet hoeven beloven dat hij in de tweede termijn van de be groting volkshuisvesting als nog zou reageren op de rede van PvdA-Kamerid Van Dam. Een herhaald verzoek daar toe, ditmaal gedaan door op positie-leider Den Uyl, werd door een krappe Kamermeer derheid van WD, CDA, SGP en GPV verworpen. Alle ove rige partijen stemden voor het verzoek van Den Uyl om de minister voor de hervat ting van het debat daarover een uitspraak te laten doen. Vorige week donderdag vond de be raadslaging over de begroting volks huisvesting een voortijdig einde toen Van Dam uit onvrede over het zwij gen van de minister over door hem gemaakte opmerkingen een schor sing aanvroeg. Bij stemming bleek dat er te weinig Kamerleden aanwe zig waren, waarmee de vergadering automatisch werd gesloten. Beelaerts had gezegd gepast te willen zwijgen op ongepaste opmerkingen. Voor her vatting van het debat gisteren her haalde Den Uyl het verzoek van Van Dam om de minister te vragen of hij in de tweede termijn nog van plan was te reageren. Daarop volgde een langdurig orde-debat waarin met name werd gediscussieerd over de staatsrechtelijke aspecten van het zwijgen van de minister. recht heeft te zwijgen. Volgens oppo sitie-leider Den Uyl kan en mag de Kamer dat niet over zijn kant laten gaan. Na het afstemmen van zijn voorstel, liet hij de Kamer weten na afloop van de begrotingsbehandeling terug te komen op de politieke conse quenties van de houding van de mi nister. Beelaerts heeft ook geen ge bruik gemaakt van de handreiking van de fractie-voorzitter van D'66 Jan Terlouw. Impasse Verplicht je krijgt iets menselijks •er je De grootste regionale bank Toonbeeld van Friese degelijkheid Leeuwarden Telefoon 05100-43123 De oppositie-partijen vinden dat Beelaerts krachtens de grondwet ver plicht is te antwoorden op vragen uit de Kamer. De regeringspartijen me nen echter dat de opmerkingen van Van Dam in eerste termijn nauwe lijks als vragen kunnen worden aan gemerkt. Ook waren de regeringspar tijen van mening dat een minister in bepaalde gevallen wel degelijk het Tijdens het orde-debat stelde Ter louw de minister voor om zelf het woord te nemen, teneinde de impas se. die op dat moment in de Kamer heerste te doorbreken. Terlouw wees op de mogelijkheden die het regele- ment van orde van de Kamer daartoe bood, en zei: „ik hoop van harte dat de minister de wellevendheid heeft om alsnog te reageren". Beelaerts re ageerde echter niet. De communist Bakker gaf een wending aan het de bat door in het algemeen de werkwij ze van de Kamer bij begrotingen te hekelen. Hij pleitte voor een toespits sen van debatten op beleidszaken en niet „dat gedoe met oplepelen van door ambtenaren voorgekookte ant woorden op vragen van Kamer leden". KOEWEIT (AP) Koeweit is gisteren de eerste „islamitische bank" in dat land opgericht. Dat is een bank die, volgens de leer der Koran, geen vaste rente zal vragen noch uitkeren. De bank heet „Kuwait Finance House" (KFH) is formeel geo pend door Koeweits kroonprins en minister-president SJeiksa'ad Abd'al al Sabach. Deze zei in een toespraak: „Dit is de eerste stap op het gebied van het bank- en geldwezen, waarbij wordt ge werkt volgens de sjariat (de wet van de Koran). De regering heeft de instelling gezegend en tot haar kapitaal bijdragen. De be volking heeft de mogelijkheid hierin ook deel te nemen". De KFH heeft een aandelenkapi taal ter waarde van' 36 miljoen dollar (ongeveer 70 miljoen gul den). Van de aandelen is 49 per cent in handen van de staat en 51 in die van het publiek. De KFH zal alle normale bank zaken verrichten met die grote uitzondering, dat er geen rente zal worden betaald aan reke ninghouders en geen rente zal worden geëist bij het verstrek ken van leningen. Maar er komt toch een „regeling" volgens de sjariat. Om rekeninghouders aan te trekken, zullen deze een deel ontvangen van de winst van de bank. Leners moeten een deel van de winst die zij dankzij het geleende geld maken, afstaan aan de bank. Vice-voorzitter Schakel van het CDA reageerde daarop met de mededeling dat het vraag en antwoordspel in de Kamer hem ook niet beviel, maar dat er daarmee nog geen plicht voor de minister ontstaat om te reageren op persoonlijke aanvallen. De behandeling van de begroting volkshuisvesting die na dit orde-de- bat werd hervat, leverde nog een fiks aantal botsingen op tussen het CDA en de PvdA. CDA-Kamerlid Cornelisse haalde fel uit naar Van Dam over zijn „onparle mentaire houding" in dit debat. Cor- nelissen: „We moeten maar denken dat elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Met excuses aan de vogelwereld voor deze vergelijking". Een zeer boze Van Dam reageerde daarop met: „Gladde woorden en innemende ma nieren gaan zelden gepaard met deugdzaamheid". Vervolg op pagina 9 TEHERAN (Reuter, AFP) Ayatol lah Khomeini, de geestelijke leider ln Iran, heeft gisteren een betoging die linkse revolutionairen aanstaande donderdag ln Teheran willen houden, bij voorbaat scherp veroordeeld. Vol gens waarnemers is hiermee een breuk in de revolutionaire beweging in Iran duidelijk naar bulten geko men. Het gaat om een demonstratie van de „strijders van het volk", een op de Palestijnse verzetsbeweging PLO georiënteerde, zich marxistisch- leninistisch noemende groepering. Deze heeft aangekondigd een mars te zullen houden naar de residentie van de ayatollah. Khomeini reageerde hierop met een verklaring waarin hij zei dat de „vijanden van de revolutie, atheïstische benden" niet door hem ontvangen zullen worden. Deze mars is „door communisten georgani seerd". aldus Khomeini. Hij ried alle islamitische broeders en zusters aan niet mee te doen aan de demonstra tie, omdat deze tot doel zou hebben „de opmars van de revolutie te be lemmeren". Meer nieuws over Iran op pag. 7. Volgens de Koran is rente een onbehoorlijke zaak. En de eerste Islamitische bank van Koeweit respec teert dat. Er wordt met cliënten een fijnzinnige wederzijdse winstdeling afgesproken. En dat Is héél iets anders dan het hanteren van rente. 6 sprookjes op I LP (Al Verteld door Ion van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Inu v-.in Faassen. Lcktuurhangcr(B) Nooit meer zoeken naar de krant or tv-gids. Dekoratie! jute Ickliuirhanger Lederen halstasjc (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje. Ketting mei armband (Dl De nieuwe modetrend: ketting en ann handje van keramiek Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres:_ Plaats en postcode:. TeL:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaai hel kwartaalabonnement automatisch in. mc'. als welkomst-voordeel f7- koning Kado naar keuze: DA. □B.OG D. (aankruisen au b) Bon tn open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- inlormatle 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1