teleurstelling over CDA-inbreng Waarheen met het havenslib? Personalia iiroep Goudzwaard geeft 'ongevraagd advies' Staatsbosbeheer zet Janglauf-routes uit Nieuwe boeken Hogere boete voor Haagse zwartrijder Bezetters nieuwe lerarenopleiding willen Pais spreken Bezwaren tegen storten vervuilde bagger in zee Hi IlSDAG 20 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET iets bekorte vorm ukken wij hierbij de kst af van het gisteren e$or de groep Goud- -aard afgegeven „onge- aagd advies". Het ad- ^)es is ondertekend door B. Goudzwaard, oud- imerlid voor de ARP thans hoogleraar in economie aan de Vrije '"diversiteit in Amster- m; dr. H. A. M. Fiolet, cretaris van de Raad n Kerken in Neder- m id en de enige rooms- tholiek onder de on- rtekenaars; G. A. eft, oud-Kamerlid van ARP en oud-secreta- van de NCRV; ds. C. üu|ak, praeses van de ge- rale synode van de ge formeerde kerken in derland; mr. Joh. ins, oud-directeur van dr. A. Kuyperstich- en thans hoogleraar n de V.U. in Amster- m en dr G. Th. Rothui- hoogleraar aan de geologische hogeschool Kampen. we na een lange weg de laatste van de organisatorische eenwor- van het CDA-naderen, moet den geconstateerd dat op het vlak de persoonlijke verhoudingen n: Hg veel is verbeterd. Op het plaat- rt, jke vlak is gemeenschappelijk op- ken in vele gevallen een succes _n orden. Maar met name op het c/i lelijke vlak is er, gemeten aan de rt. >ud van het ideaal, ook veel dat ;er urstellingen heelt opgeroepen. Vnaast zijn er ook in de samen- nejtog van het CDA geleidelijk ver- Uivingen aan het optreden. Daar- moet de vraag naar de wijze van oering van dit ideaal onder de lige omstandigheden opnieuw in openheid worden gesteld. Niet in zin dat het ideaal zou moeten den opgeheven, ol als een dag- )m terzijde worden geschoven, r wel in deze zin, dat we niet om vraag heen kunnen of de voorge len organisatorische uitwerking dit ideaal niet moet worden bij- eld in het licht van de gewijzigde tandigheden. - zijn teleurgesteld over de CDA- al eng in het kabinetsbeleid, al is dit ichzelf beschouwd nog zeker geen a rslaggevende factor. Die inbreng ë|nt niet uit in helderheid en her baarheid. Er wordt op de winkel, ast. De lopende zaken worden be- tigd. Maar waarin leidt deze CDA- eng tot een aansprekend en ver- ot iwd beleid? Het maatschappelijk Ichtenveld wordt zo te zien door kabinet vaak veeleer als bedrei- ervaren, dan als een platform volk te winnen voor noodza- maatschappelijke vernieu wen. De bezuinigingsplannen zijn. ddeels als „geïsoleerde" plannen idiend, en nauwelijks ingebed in wervende sociale context, waar- len het appèl op het volk een trale plaats inneemt. vaart achter de totstandkoming andere zeggenschapsverhoudin- en van nieuwe vormen van inko- isbeleid is er uit. En dat terwijl die ntbeerlijk zijn om het appèl tot m iging te doen slagen. Daarnaast de bezinning op ..grenzen van toegestaan wapengebruik door (CDA Program van Uit- gspunten) tot stilstand te zijn ge ien; als ook de bezinning op onze Prof. dr. H. A. M. Fiolet sterk groeiende energievraag, die de noodzaak van de toepassing van kernenergie in al haar varianten ach ter zich aantrekt. Gedacht kan wor den aan de discussies rond de invoe ring van de neutronenbom, en rond de levering van nucleair materiaal aan Brazilië. Mildheid In het trekken van conclu sies ten aanzien van een nog zo korte periode is geboden. Maar we hebben niet zonder zorg gade geslagen, hoe na het aftreden van de heer Aantjes de fractie heeft gemeend in het pro bleem van de opvolging te moeten voorzien. De indruk is gewekt, dat althans een deel van de fractie zich daarbij primair heeft laten leiden door het streven naar een politieke koers, die nauwer zou kunnen aan sluiten bij het bestaande kabinetsbe leid. Vandaar ook de aandrang op de uit werking van politieke uitgangspun ten, die een binding leggen tussen beginsel en praktijk, en waarop ieder CD A-lid persoonlijk aanspreekbaar zal moeten zijn. Ook ten aanzien van een punt als dit rijst er echter gemak kelijk twijfel: wat maakt het uit wan neer er weer een nieuw rapport ont staat, weer een aantal indrukwekken de documenten wordt opgesteld, wanneer de kloof tussen woorden en daden zo probleemloos als een feit in het CDA wordt aanvaard? Wat het CDA als politieke organisatie betreft, is de discussie die is gevoerd en nog wordt gevoerd rondom de grondslag weliswaar formeel tot een afronding gekomen, maar laat deze bij velen sporen van onbevredigdheid achter. De sterk verdeelde stemming op de AR-partijraad op het punt van persoonlijke aanspreekbaarheid van iedere CDA-vertegenwoordlger spreekt daarbij voor zichzelf. Het wel licht meest onbevredigende element van deze hele discussie is geweest dat ze zo sterk in abstracto is gevoerd, los van de vraag naar de concrete inhoud van een beleid dat door een levend christelijk geloof gevoed wordt. De afstand tussen papier en werke lijkheid is vanouds al een verzoeking voor politieke partijen geweest, maar deze verzoeking is kennelijk ook het CDA niet voorbijgegaan. Een andere belangrijke factor die ge noemd moet worden is een geleidelij ke verschuiving die zichtbaar wordt in de aanhang, in de achterban van het CDA. A. De sociale samenstelling van het CDA dreigt een andere te worden dan die van de confessionele partijen van voorheen, met een toenemende on dervertegenwoordiging van de arbei ders. B. Een niet onaanzienlijk aantal per sonen, die in de periode achter ons de partijen als de KVP en de ARP verlie ten uit protest tegen een huns inziens te vooruitstrevend beleid, blijkt zich als nieuwe leden van het CDA te hebben aangemeld; overigens naast vele anderen, die dit hebben gedaan vanwege hun waardering voor de groeiende politieke eenheid van pro testanten en katholieken; Voortaan ook mogelijk bij minder sneeuw Van een onzer verslaggevers YIJVERDAL Het afgelopen weekeinde hebben enige luizende langlaufers gebruik gemaakt van routes, die Staatsbosbeheer had uitgezet om de Sallandse heuvel ig. Bij wijze van proef zette Staatsbosbeheer voor het naken van sporen voor het eerst een door een tractor jetrokken slee in, zoals die ook in traditionele skielande üs Oostenrijk, Zwitserland en Noorwegen voor dit doel K>rdt gebruikt. 3e proef is zo goed geslaagd (en tost bovendien zo weinig geld) dat lergelijke sporen waarschijnlijk 'et volgend jaar ook in andere loswachterijen in Nederland zul- en worden getrokken. Dit kan al lebeuren wanneer er aanzienlijk Hinder sneeuw ligt, zodat er niet »P zo'n uitzonderlijke winter, als »e nu meemaken, behoeft te wor- 'en gewacht om deze voor ons and nieuwe sport te beoefenen. 'adat man in het aangrenzende ebied, de Holterberg. evenals el- ers in ons land, van particuliere HJde al was voorgegaan met het ützetten van langlauf-routes, orgde Staatsbosbeheer, vorige 'eek voor twee kersverse tracés _^P de Sallandse heuvelrug. Het fcaren routes van acht en zeven blometer, die over de Noetseler- berg en de Haarlerberg (ieder dorp in deze omgeving heeft zijn eigen berg) voerden. De routes konden bovendien worden gekoppeld, zo dat men een parcours van vijftien kilometer door een wonderschoon glooiend terrein kon afleggen. Wanneer niet onverwacht snel de dooi invalt, wordt in de loop van deze week een derde route ge creëerd over de top van de Eeler- berg op de noordelijke Sallandse heuvelrug. Dc routes worden steeds uitgezet in de vorm van lussen, zodat het punt van uitgang tevens het punt van aankomst is. Omdat de routes soms toch nog enige aanleiding tot verwarring geven, is Staatsbosbeheer van plan deze week de sporen met gekleurde, houten schijven te markeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tramreizigers zonder geldig plaatsbewijs worden in Den Haag zwaarder beboet. Voortaan re kenen HTM-controieurs een bedrag van.vijftien gulden aan zwartrijders op de tram. Buspassagiers zonder kaartje blijven voorlopig de huidige boete van vijf gulden betalen. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteravond de algemene poli tieverordening in die richting gewij zigd. Voor hogere boetes op zwartrij ders in de bus is de gemeente Den Haag afhankelijk van medewerking van de minister van verkeer en water staat. Juist gisteren heeft minister Tuijnman gezegd ook hogere bekeu ringen te willen gaan rekenen voor het reizen zonder kaartje. Hoever de minister de boetes wil optrekken, is nog niet bekend. Het Haagse open baar vervoersbedrijf heeft vorig Jaar uitgerekend dat gemiddeld negen procent van de reizigers zonder geldig plaatsbewijs meerijdt. De meeste zwartrijders zijn te vinden in de tram. bleek ook uit het onderzoek. Overi gens zijn in Rotterdam en Amster dam de boetes op zwartrijden al enige tijd geleden opgetrokken tot vijftien gulden per overtreding. Rechterlijke macht Aan mr. F. B. Dozy is per 1 Juni 1979 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van het gerechtshof te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten. m G. A. Kieft C. Niet weinig jongeren, die zich in het verleden met enthousiasme voor een KVP, een ARP en een CHU inzet ten, hebben het CDA verlaten of staan op het punt dat te doen. Er komen zeker ook andere jongeren weer bij; maar het is een veeg teken, dat de meest bewogen christenjonge ren hun politieke keuze elders zijn gaan bepalen. De oorzaken voor deze verschuivin gen liggen ten dele buiten het CDA het zou onjuist zijn het tegenoverge stelde te beweren. Maar die constate ring neemt het feit zelf nog niet weg. En het is een féit dat zich gelden doet bij de vraag, welke impulsen het CDA als één gefuseerde partij in de nabije toekomst zullen bereiken. De impul sen zullen in sterke mate die zijn van een vanzelfsprekendheidspolitiek, die van een populaire middenkoers. En hoe zal het CDA, gelet op wat hierboven is gesteld zich daar onder houden? Zal, ondanks alle organisa torische stappen naar verdere een heid, de inhoud dan niet verder teloor gaan? Bij degenen die binnen het CDA deze zorgen delen, is er een tweetal stand punten te beluisteren. In de eerste plaats zijn er degenen die van mening zijn, dat het beter is ten halve te keren dan geheel te dwalen. Ge vraagd naar het alternatief, wijzen zij op de mogelijkheid bestaande partij en (KVP. CHU en ARP) als zelfstandi ge partijen te laten voortbestaan. Daarnaast klinken de stemmen op van degenen, die van mening zijn dat de tijd reeds te ver is voortgeschre den om ons zelf nog deze vraag te stellen. Er is nu geen andere keus meer dan voort te gaan. De geopper de bedenkingen zijn goeddeels de hunne, maar die hadden dan op een' eerder ogenblik naar voren moeten komen. Ten aanzien van de eerste groep is onze reactie dat zij uit het oog dreigt te verliezen hoezeer de samenwerking tussen protestanten en katholieken in Nederland reeds gevorderd is, vooral op het vlak van de plaatselijke en regionale politiek. Het komt ons voor dat in dit standpunt de winst, die bereikt is in het proces van naar elkaar toegroeien, onvoldoend wordt gehonoreerd. Is bovendien voor dege nen, die deze lijn voorstaan, het verle den niet méér bepalend dan de toe komst? In hoeverre ligt in deze lijn ook niet een verheerlijking van het eigen partijpolitieke verleden ten grondslag? Nog sterker wellicht geldt tegen deze redenering het argument, dat het de relatie tussen leiders en leden in zowel KVP. CHU. ARP als CDA tot op de bodem moet versto ren. Na aanvankelijk in vertrouwen deze leiders te hebben gevolgd op de weg naar verdere politieke eenwor ding, zouden de leden van de ene dag op de andere met de situatie worden geconfronteerd, dat door hun politie ke leiders eensklaps rechtsomkeert wordt gemaakt. Kan dat een verant woord. moreel verantwoord handelen jegens die leden worden genoemd? Daar staat een andere opvatting te genover de opvatting, die juist alle accent legt op de noodzaak van een Ds. C. Mak onverkorte voortgang op de weg naar algehele partijpolitieke eenwording, en die zich daarbij beroept op de lange weg die reeds afgelegd is. Maar ook hier rijst de vraag, of men zich zo niet van een wezenlijk probleem af maakt. Er is een morele plicht ten aanzien van de partners in het een wordingsproces het is juist. Maar er is eveneens een morele verant woordelijkheid voor wat men op een gegeven ogenblik besluit en definitief in beweging zet. Het gaat niet aan. de inmiddels gegroeide praktijk van het CDA-beleid hierbij als een te ver waarlozen factor te behandelen, en bovendien te suggereren dat de sa menstelling van het CDA van nu de zelfde zal zijn als die van KVP, ARP en CHU voorheen. Er is het nodige veranderd, en het kan de noodzaak van een nieuwe stellingname scheppen. Conclusie In deze afweging van factoren, moge lijkheden en wenselijkheden kiezen wij nu dan ook bewust voor een zeke re „pas op de plaats" in organisatori- Mr. J. H. Prins sche zin, voor een consolidatie van de gegroeide verhoudingen. Wij doen dit ter wille van een gebleven ideaal, van een inhoudsvolle christen-democrati sche samenwerking. Dat ideaal van toen is niet verbleekt, maar de werke lijkheid is er op een aantal punten steeds minder aan gaan beantwoor den. Wij staan geen breuk voor. Wij streven geen beëlndigingsbeleid na. Naar evenmin een gedachteloos voortjagen op een weg. die onder an dere omstandigheden dan de huidige als leidraad, en niet als onontkoom bare verplichting, door de partijen is aanvaard. Deze pas op de plaats houdt in, dat het gestelde einddoel de fusie onder de huidige omstandigheden niet langer via een gesloten tijdsche ma wordt nagestreefd. De weg naar de fusie op een later openblik blijft open, maar ze wordt niet langer ver plichtend en geforceerd voorgeschre ven. In positieve zin kan deze consoli datie inhouden, dat als een voorlopig eindstadium de federatie wordt aan vaard zoals die reeds op dit ogenblik in tal van opzichten bestaat en werk- Prof. dr. G. Th. Rothuizen zaam is. Deze federatie denken wij ons daarbij uitdrukkelijk wel in als een federatie met de intentie van een gemeenschappelijke lijst en van een heid in fractiebeleid. Ook willen we er bewust ruimte voor laten, dat in deze federatie de directe CDA-leden an ders dan nu volledig stemrecht zullen hebben. Dit laatste sluit tevens de mogelijkheid in dat partijen die hun zelfstandigheid niet langer op prijs stellen, op een ogenblik dat het ze goeddunkt het lidmaatschap van hun eigen partij kunnen laten overgaan in het rechtstreeks lidmaatschap van het CDA. Zo kan een proces van eenwording gestalte krijgen dat aan zienlijk natuurlijker is dan waartoe het thans opgelegde tijdschema ver plicht. Daarom willen we de drie partijra den, die 3 maart moeten beslissen over de voorgenomen fusie tussen KVP, ARP en CHU oproepen pas op de plaats te maken, en zich te onthou den van stappen die de algehele sa mensmelting als de enig resterende mogelijkheid van het ogenblik zou den beogen. Van een onzer verslaggevers I DELFT De nieuwe leraren-* opleiding Ubbo Emmius inj Groningen is opnieuw bezet.' Ruim 300 studenten besloten daar gistermiddag toe. De voornaamste eis van de bezet ters is een gesprek met de minister van onderwijs Pais. De bezetting vanal vorige week woensdag van de nieu we lerarenopleiding (NLO) Zuidwest-Nederland in Delft duurt voort, evenals die in Amsterdam en Nijmegen. Brieven, gesprekken en een demon stratie op Het Binnenhof van 5.500 studenten van NLO's, uit het hele land, hebben de inzichten van de mi nister volgens de bezetters niet kun nen wijzigen. De eisen van de bezet ters komen in het kort hierop neer: geen verlaging van de numerus fixus, geen gedwongen ontslagen van do centen en geen financiering van drie nieuwe instituten ten koste van de huidige zeven NLO's. Bovendien eisen de bezetters van Pais dat hij laat zien, hoe hij becijfert dat een NLO-student acht maal zo duur is als een MO-student. De bezetters, die zelf komen op „twee maal zo duur" (ten gevolge van een kwalitatief betere opleiding) zijn van mening, dat Pais met zijn beleid pro beert de NLO terug te schroeven, ten gunste van de MO-oplelding. De mi nister breekt hiermee het beleid af, dat opgebouwd is door zijn voorgan gers Van Veen, Veringa en Van Kerae- nade, aldus de actievoerders. Veel aandacht besteden de bezetters aan het bestrijden van de negaUeve publiciteit over de NLO tengevolge van de bezuinigingsmaatregelen en de volgens de bezetters onjuiste in formatie over inkrimping van de ar beidsmarkt voor leraren. Het gevaar bestaat, dat wanneer minder studen ten zich aanmelden, de plannen voor Pais om de NLO af te bouwen, zullen worden verwezenlijkt. Ongeacht of deze plannen in de Kanier worden aangenomen. Daarom blijft, ook tij dens de bezetting, de administratie, voor de aanmelding van nieuwe leer lingen open. vraagd en inmiddels heeft de Raad van State laten weten daartoe te wU- len overgaan. De zaak zal pu op 2? maart worden behandeld. Ergens heen door Hans Schmit De bezorgdheid die Nederland aan de dag pleegt te leggen over de vervuiling van de Rijn wordt stroomopwaarts niet altijd en niet overal met evenveel begrip ontvangen. Een journalist uit de Elzas die onlangs in Nederland een kijkje kwam nemen, viel van de ene verbazing in de andere. In de streek waar hij woont, is het de gewoonste zaak ter wereld grote hoeveelheden afvalzout van de kalimijnen in de Rijn te storten. Dat stroomt vanzelf naar de zee, die toch al zout is. Wat echter bijna niemand in de Elzas weet, is dat miljoenen mensen van dat Rijnwater afhankelijk zijn voor hun drinkwatervoorziening. Het wa ter dat in de Delta uit de kraan stroomt, is Rijnwater dat met veel moeite geschikt wordt gemaakt voor menselijke consumptie. Want de be woners van die rivierdelta hebben niet, zoals de Fransen, de beschik king over natuurlijke bronnen waar van het water, met vele toegeschre ven geneeskrachtige werkingen, per fles wordt gedistribueerd en geconsu meerd. Toen de Franse Journalist zijn vrouw belde en haar vertelde dat hier Rijnwater uit de kraan stroomt en dat dat nog gedronken wordt ook, viel hem een ongeloofwaardig gelach ten deel. Zolang bovenstrooms nog niet overal een duidelijk inzicht bestaat in de gevolgen van verontreinigende lozin gen. verdient het aanbeveling de boer op te gaan. De Rotterdamse wethou der Van der Pols deed dat in zekere zin op het onlangs in Düsseldorf ge houden congres van een aantal ste den die in het stroomgebied van de Rijn liggen en die zich zorgen maken over de vervulling van deze rivier. Van der Pols wees er bij die gelegen heid onder meer op dat in het streven naar groei is vergeten de toenemende vervuiling aan te pakken. Met de ge volgen van die nalatigheid worden wij nu geconfronteerd en die gevol gen kunnen zeer vérstrekkend zijn. Van der Pols noemde concrete voor beelden, zoals de teruggang van de zeehond in het Nederlandse wadden gebied. Een teruggang die, zo die al in het buitenland bekend mocht zijn, nauwelijks in verband met de vervui ling van de Rijn wordt gebracht. Van der Pols wees in Düsseldorf ook op het probleem van het verontrei nigde havenslib een zaak die Ne derland voor grote problemen stelt, maar die internationaal nauwelijks tot de verbeelding spreekt. Dat slib is afkomstig uit de rivieren en havens om Rotterdam en Dordrecht en moet voortdurend worden opgebaggerd om de vaargeulen en de havens op diepte te houden. Anders zou de grootste haven ter wereld al snel een dode have zijn. Jaarlijks moet mo menteel 21 miljoen kubieke meter worden opgebaggerd het meeste hiervan (dertien miljoen kubieke me ter) wordt voor de kust van Hoek van Holland in zee gestort; het overige komt op het land. Toegenomen De hoeveelheid op te baggeren slib is na de tweede wereldoorlog snel toege nomen: er moet nu zeven keer zoveel worden gebaggerd als in 1946. Dat komt onder meer door de uitbreiding van de havens (de stroomsnelheid is daar lager, waardoor het slib eerder neerslaat) en de steeds grotere diep gang van de schepen. Vroeger ver dween het slib op het land: zo is het Kralingse bos in Rotterdam op ha venslib gebouwd. Ook zijn talloze nieuwe bouwlokaties in de Randstad met havenslib opgehoogd. De problemen dienden zich aan toen het slib in steeds ernstiger mate ver ontreinigd bleek. Zware metalen, ge chloreerde koolwaterstoffen, olieres ten en andere op de Rijn geloosde stoffen (niet alleen afkomstig van bo venstrooms gelegen industrie maar ook van bedrijven in Rijnmond) bin den zich deels aan het slib. Die stof fen lopen zeer uiteen wat giftigheid en afbreekbaarheid betreft. Geen en kele gemeente is nog bijzonder hap pig op het havenslib. Begrijpelijk, gezien de ervaringen van de gemeen te Vlaardingen. De met havenslib op gespoten Broekpolder bleek onge schikt voor bij voorbeeld de aanleg van volkstuintjes omdat de giftige stoffen in de gekweekte groenten worden teruggevonden. Grootste vuilnisvat Inmiddels was echter een andere op lossing gevonden: de zee. het grootste en geduldigste vuilnisvat van de aarde. Aan de lozing op zee kleven ernstige bezwaren: de giftige stoffen verdwij nen zonder dat iemand weet waar heen en met welke gevolgen. Met als het ware de ogen dicht storten we grote hoeveelheden gif in zee. Bekend is dat voor de kust van Hoek van Holland, op de plaats waar het slib wordt gestort, het bodemleven wordt vernietigd en de vorming van plankton wordt belemmerd. Duide lijk is ook dat. gezien de heersende kuststroom. een deel van het gif naar de Waddenzee wordt gevoerd. De pre cieze gevolgen laten zich slechts ra den, maar bekend is dat het gif zich ophoopt in de vetlaag van vogels, vissen en zoogdieren, dat vissen in het onvolwassen stadium uiterst ge voelig zijn voor verontreinigingen en dat filtrerende bodemdleren als mos selen en oesters veel schade kunnen oplopen. Toestemming Een krachtig verbod van deze lozin gen lijkt dan ook op zijn plaats, maar het tegendeel is waar. In december gaf minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) de gemeente Rotterdam toestemming tot 1981 slib op de los- wal-noord bij Hoek van Holland te lozen, terwijl dit Jaar ook het sterk verontreinigde slib uit drie havens mag worden geloosd, dat vroeger niet in zee mocht worden gestort. Het betreft hier de zuidelijke Botlek, de St. Laurenshaven en de derde petro leumhaven. Een in 1975 Ingestelde commissie van Zuid-Holland, Rijnmond en Rotter dam noemde het slib uit de Botlek en omgeving „verontreinigd" en zei dat het ongewenst is verontreinigde spe cie in zee te storten, omdat elke be heersing dan uitgesloten is. Tegen de beschikking van minister Tuijnman hebben een aantal organi saties (Natuur en Milieu, Waddenzee vereniging, Werkgroep Noordzee. Vis serijschap) beroep aangetekend bij de Raad van State. Eén van de over wegingen is dat de lozing in strijd is met twee internationale verdragen tegen verontreiniging van de zee, die Nederland heeft ondertekend Een bezwaar van het Visserijschap is dat de verkoopbaarheid van consumptie- vis in gevaar komt. Een dergelijk beroep vergt doorgaans nogal wat tijd, zodat het mogelijk is dat er pas een uitspraak valt wanneer het slib is gestort. Natuur en Milieu heeft daar om een versnelde behandeling aange- Het is gemakkelijk gezegd: niet meer in zee, maar dat neemt niet weg dat het havenslib ergens heen moet. Want aan baggeren valt niet te ontkOr men, wil- minister Tuijnman niet eett andere plicht (het open houden van de havens) verzaken. De eerder gel- noemde commissie pleitte voor het opslaan van verontreinigd havenslip op het land, waarbij technische maat regelen moeten worden genomen orn verspreiding te voorkomen, zoals hot aanbrengen van een ondoorlatendé basislaag. Ook kan worden gedacht aan storting van het havenslib lp grind- en kleiputten langs de Maaa, Rijn en Waal. Concrete plannen voor de stort in de Kaliwaal in bruten zijn 'echter op grote tegenstand van de plaatselijke bevolking gestuit. Verder bestaan er plannen met het slib hijt Oostvoornse meer te ontdiepen. Ook de milieugroepen menen dat voorlopig moet worden overgegaan tot storten op het land: het is moge lijk voorzieningen te treffen om vefc spreiding tegen te gaan, zodat d« giftige stoffen bij elkaar blijven. D Jurjen Keuning van Natuur en M6 lieu: „Er zijn ook mogelijkheden to| hergebruik. rf •a Uit onderzoek is gebleken dat uit hel slib bakstenen voor binnenmurefl kunnen worden gemaakt. Ook kun» nen blokken worden gemaakt vooÉ dijklichamen en dergelijke. HergeZ bruik eist echterwel een nauwkeurig^ indeling van wat „schoon" en wat „vuil" is. Wat de verontreiniging be treft, zullen we toch naar een funda mentele oplossing toe moeten: het treffen van maatregelen aan de bron. Er zullen zuiveringsinstallaties moe ten worden gebouwd, ook in Neder land." Onverdroten gaat de (kleine) uitgever C. J. Aarts te Amsterdam voort met zijn serie Amsterdamse cahiers. Daarin verschijnen gedichtenbun dels. waarvan de inhoud luchtig en speels is, nimmer zouteloos en altijd met een goed gevoel voor proporties. Wat aan deze (studentikoze) poëzie opvalt is dat zij met vaardige hand en met menig kneepje is geschreven. De Amsterdamse cahiers kunnen zich verheugen in toenemende belangstel ling, getuige alleen al de oplage van de thans verschenen herdrukken. Van SJoerd Kuypers „Mooie gedich ten" verscheen de achtste druk in een oplage van 500 exemplaren. Kuypers' eerste lledjesbundel „De dichter zingt" is als nummer 046 uitgekomen. 4.50). Van Fetze Pijlman is „Oldambt" en van Igor Streepjes „Weer een gezicht dat met de billen vloekt" in tweede druk verschenen 4,50) Een uitgave waarmee Aarts veel eer behaalt is de burleske van de gerenommeerde Ger- rit KomriJ „Op de planken", waarvan de eerste druk in 1973 in een oplage van 65 exemplaren verscheen. De tweede, uitgebreide, druk bevat alle gedichten over het leven van de tra gédienne Zlzi Maelstrom en de to neelkunstenaar 8acha Culpepper De uitgave geeft een voortreffelijk in zicht in de grote kunstvaardigheid van de auteur. Een prettig auteur om in een margi naal fonds te hebben is ook de geesti ge en vindingrijke tekstschrijver Wil lem Wilmink, van wie nu in boekvorm het kinderverhaal Jan Olifant met tekeningen van Joep Bertrams ver schijnt. In het opdrachtvers staat o a, „Aarts heeft hierbij geen winst op 'I oog/ (of het moest wezen dat hij loog)? doch slechts de eerbaarheid en deugd van onze vaderlandse jeugd.2 9,50). 3 Onder de titel „Het mooiste melsji van de klas" verzamelde tenslotte Driek van Wissen zijn sonnetten, dli vrijers-, huwelijks- en studentenlevci tot onderwerp hebben. Daarnaast vatten de sonnetten, die op gewiekst wijze van woordspelingen an staande uitdrukkingen gebruik maken, com mentaren op het gebruik van de pil* en op het roken. Te zamen maken zift ontsnapping aan verstikkende ernsf mogelijk, (ƒ4,50). Bezoek De minister van landbouw van de 8owjet-Unie, de heer V Mesyats, is gisteren uit Moskou Schiphol aangekomen. Hij brengt opi uitnodiging van zijn Nederlandse' ambtsgenoot Van der Stee een be-i zoek van een week aan ons land Hifi zal bezoeken brengen aan verschil lende landbouwbedrijven en Indus-* trieën in het hele land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9