ran: nu revolutie in lindere moslemstaten Iran zuivert met harde hand Mexico krijgt VS op de knieën Formatie in Italië dreigt te mislukken us Grote meerderheid voor president Zia oedseloverschotten riei 1 longer in India Rhodesië valt bases in Mozambique aan J oon Khomeini aan zijde van Palestij nen Beierse politicus voorlopig vrij Politie in Dallas wist van aanslag op Lee Oswald Na Andreotti misschien republikein Nieuwe stakingen in Engeland Bomaanslag IDAG 20 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 >1101 uf| HERAN (Reuter, UPI, AP) Iran gaat door met de revolutionaire strijd tot alle 'Ue^mitische landen zijn bevrijd, zo heeft de zoon van ayatollah Khomeini tijdens de opening het PLO-kantoor in de voormalige Israëlische ambassade in Teheran verklaard. is voor het eerst dat het plan t gelanceerd om anuit het sjüetl- Iran een islamitische revolutie ien. Seyyed Khomeini, zelf een geestelijke, zei: „Wij zullen met de strijd tot de islami- landen zijn bevrijd en de Pales- vlag naast de onze wappert", tini's zoon heeft geen officiële in het revolutionaire Iran sinds de ayatollah triomferend ballingschap terugkeerde heeft een opvallende openbare rol ge ld. Hij geldt momenteel als de •leider van Arafat tijdens diens oek aan Iran. omwenteling in Iran heeft het °°I -Israëlische bondgenootschap in lan Arabische wereld versterkt. De stijnen kunnen rekenen op de VJ pathie van ayatollah Khomeini, yj'ten interview met het Libanese kblad Monday Morning opende imeini het vuur op Washington, 1 ing, Moskou, Cairo en Tel Aviv. was vrijwel de enige organl- die niet door Khomeini gekriti- werd. De houding van Khomei- dan ook een bevestiging van -ertuiging in Israël, dat vrede Egypte nog geen waarborg is stabiliteit in het Midden-Oosten. U WC A lïeri runj - bet* nab jen litaire opleiding «menwerking tussen de Palestij- t en delen van het verzet tegen de de gaat terug tot het begin van de I n zeventig. Toen kreeg een groep )uw zo'n 45 islamitische guerrillastrij- G Kat be ifte 1 LI ln een militaire opleiding in een gilstijns vluchtelingenkamp in Li> Sinds die tijd heeft de Pales organisatie El Fatach vrijwel ds Iranezen in Libanon en Libië ïleid. Het duidelijkste bewijs van samenwerking is wel de handgra- 1 die een Iranees, die op een ver- Brits paspoort bleek te reizen, tre de naar een bioscoop in Tel Aviv. est< ;ad( nlang onthielden de Palestijnen :aa< van openlijke steun aan het ver- lrin legen de sjah. Ze wilden hun con- Jren atieve Arabische geldschieters ieJ voor het hoofd stoten. Nu de sjah 1 naai gevallen is voelt de PLO zich gen t genoeg om geen blad meer voor 3ru. iond te nemen. PLO-leider Jasser vi at is een meester in het uitspelen ;em de ene partij tegen de andere. In 'eul heeft hij nu weer een nieuwe Jkaart in handen gekregen. De da and in Iran maakt namelijk dui ten k wat een islamitische beweging, yer laar wortels onder het volk heeft. !l z) eg kan brengen, hei an pen e' at kan dit feit benutten als wa tegen zijn conservatieve Arabi- geldschieters. Het is een wapen hij evenzeer tegen het Westen gebruiken. Arafat zal het Westen op wijzen wat een stelletje Iraanse •rial Hen vermocht tegen het met de rikaanse wapens gesteunde be- un van de sjah en tegelijkertijd g 0 elijk maken dat de Palestijnen Van een onzer redacteuren Mexico is volwassen gewor den. Althans, president Lopez Portillo heeft zich volwassen durven gedragen tegen de Verenigde Staten en presi dent Carter onverbloemd la ten weten dat het uit is met de nederige houding van zijn land. Veel tastbaars heeft het drie dagen durende bezoek van Carter aan Mexi co niet opgeleverd. Een paar verdra gen van ondergeschikt belang over wetenschappelijke uitwisseling, wo ningbouw en landbouw in droge ge bieden vormen het enige concrete re sultaat. Belangrijker op de lange duur zijn echter de drie commissies, die een oplossing moeten uitwerken voor de neteligste kwesties: de weder zijdse handel, de illegale trek van Mexicanen naar de Verenigde Staten en vooral de Amerikaanse belangstel ling voor de gigantische Mexicaanse olievoorraden. Carter kwam hoofdzakelijk voor de olie, die de afgelopen twee jaar in steeds grotere hoeveelheden in de Mexicaanse bodem is aangetoond. Nog in 1977 verspeelde de Verenigde Staten een exclusief contract door Mexico een veel te lage prijs te bie den. Tegen de verwachting in trok Mexico zich beledigd terug uit de onderhandelingen en had de verbaas de minister van energie Schlesinger het nakijken. Beschamend Nu Carter opnieuw om de olie kwam vragen, aarzelde president Lopez Por tillo niet deze troef volledig uit te spelen. In zijn verwelkoming op het vliegveld van Mexico las hij Carter in het openbaar de les en eiste een be handeling op voet van gelijkwaardig heid. Tijdens het diner dezelfde avond deed hij het nog eens dunne tjes over en hekelde hij de „mislei dende en beledigende behandeling" die Mexico had moeten ondergaan. Na de ijzige stilte die volgde op de woorden van Lopez Portillo. wist Car ter niets beter te doen dan zijn inge studeerde geestigheden over de opge lopen buikloop ten tafel te brengen. Deze vertoning was zo beschamend, dat Carters vrouw op een gegeven moment haar gezicht in beide handen verborg. Gewonnen De sfeer was vrijdagavond, aan het eind van het driedaagse bezoek, aan zienlijk verbeterd. Voor het Mexi caanse parlement sprak Carter na drukkelijk over onderhandelingen tussen gelijkwaardige partners. Hij gaf zelfs toe dat in het verleden de relaties tussen beide landen door „misverstanden en soms machtsmis bruik" waren bemoeilijkt. Carter kreeg voor zijn bekering een staande ovatie van het Mexicaanse parle ment. Mexico heeft de eerste ronde ln de slag om de olie ruimschoots gewon nen. Binnen een maand zullen de onderhandelingen over mogelijke le veranties „op gelijkwaardige basis" beginnen. Carter en Lopez Portillo hebben vast afgesproken dat ze el kaar in de komende zomer opnieuw zullen ontmoeten. Ook op het punt van de Mexicanen, die jaarlijks met honderdduizenden illegaal de Verenigde Staten binnen sluipen, lijkt Carter zich neer te leg gen bij het Mexicaanse standpunt. Voor het Mexicaanse parlement zei hij: „De pas ontdekte olie zal de Mexicaanse levensstandaard dicht bij die van Amerika brengen. De ille gale immigratie zal hierdoor te zijner- tijd afnemen". Met die uitspraak nam hij bijna letterlijk het standpunt van de Mexicaanse regering over. Lopez Portillo is waarschijnlijk zelf het meest gebaat bij zijn heldhaftig optreden tegen de president van een supermacht. Hij raakt hiermee zeer nadrukkelijk de goedkopere gevoe lens van nationalisme bij de meeste Mexicanen, waardoor zijn populari teit aanzienlijk moet zijn gestegen. Verkiezingen in Bangiadesj DACCA (Rueter, AFP) De Bengaalse Nationale Partij (BNP) van president Zia Ur Rachman heeft bij de zondag in Bangiadesj gehouden verkiezingen een grote overwinning behaald. Gisteravond waren nog niet alle stemmen geteld, maar de president en zijn BNP waren toch al zeker van 203 zetels van het 300 leden tellende nieuwe parlement. Jasser Arafat (links) samen met vice-premier Yazdi bij de opening van het PLO-kantoor. tot hetzelfde in staat zijn. De ont vangst van Arafat door Khomeini is nog eens een dikke streep onder deze overwegingen. Voor Israël betekent de val van de sjah dan ook een duidelijke neder laag. Iran voorzag niet alleen in zestig procent van de olie van dat land maar bood het Israëlische zakenleven ook een winstgevende markt. Iran impor teerde jaarlijks voor meer dan 200 miljoen gulden uit Israël. Doodvonnissen Een „revolutionaire rechtbank" in Teheran heeft gisteren vier generaals en een parlementslid ter dood veroor deeld. De terechtstelling zou van nacht hebben moeten gebeuren. Het parlementslid is een Koerdische afge vaardigde, de vier generaals Rabi (be velhebber luchtstrijdkrachten), Nou- ri (voormalig voorzitter militaire rechtbanken), Male (garnizoenscom mandant in de stad Ghazvin) en Mta- medi (gouverneur van Ghazvin). Premier Bazargan heeftg gisteren op nieuw vier ministers benoemd. Zij bezetten de posten van „revolutionai re projecten", energiezaken, land bouw en handel. Verbazing wekte de benoeming van de jurist Nazich tot hoofd van de nationale oliemaat schappij. Hij bezit geen enkele erva ring op dit terrein. De nieuwe leiders in het land lijken momenteel voor de eerste politieke confrontatie met een deel van het volk te staan. De arbeiders in de oliewinning, die sterk onder commu nistische invloed heten te staan, sa boteren de oproepen van Khomeini en Bazargan om de pompen weer te laten draaien zodat de tot een mini mum gedaalde produktie kan stijgen. Deze is nog steeds nauwelijks vol doende om de binnenlandse vraag te dekken. In een toespraak heeft Khomeini, die volgens zijn medewerkers overver moeid is, het volk gewaarschuwd dat er nog altijd sprake ls van „een bij zonder delicate situatie" en dat „dui velse elementen, die nog erger zijn dan de sjah, nog steeds proberen moeilijkheden te veroorzaken." Ken nelijk doelend op linkse radicalen en communisten zei de ayatollah: „Ik zal niemand tolereren die anti-islami tisch is. We zullen hen vernietigen. Met deze twee derde meerderheid is de president in staat een grondwet te laten aannemen waarbij hij zelf grote politieke macht heeft. Bangiadesj heeft momenteel een presidentieel systeem, waarin president Zia bijzon der grote bevoegdheden heeft. De president heeft, nadat hij in novem ber 1975 via een militaire staatsgreep de macht aan zich trok, de op Britse leest geschoeide parlementaire de mocratie afgeschaft „omdat zo'n sys teem in een volstrekt verarmd land als Bangiadesj niet functioneert". De oppósitle betwistte dat overigens, maar de oppositie is sterk verdeeld en verschillende partijen hebben niet aan de verkiezingen van zondag mee gedaan. Ook al omdat in het land nog steeds de noodtoestand van kracht is en de president geregeerd heeft met dictatoriale volmachten. President Zia heeft inmiddels wel ge zegd dat hij zijn belofte om de staat van beleg op te heffen zal houden. Dit zal nu gebeuren een week nadat het nieuwe parlement aan zijn zittingspe riode begint. Dat zal volgende maand zijn. Zia zegde gisteren eveneens toe dat het parlement grote bevoegdheden zal krijgen, binnen het presidentiële bestel, zoals het aannemen van wet ten, het goedkeuren van begrotingen en zo nodig het afzetten van de presi dent. Met dat laatste zal het zo'n vaart niet lopen nu de president twee derde meerderheid van het parle ment achter zich heeft. Verder lijken de bevoegdheden van het parlement wat groter als het parlement wetten kan afkeuren en begrotingen kan af wijzen. President Zia, nog steeds opperbevel hebber van de strijdkrachten, kon digde de verkiezingen vorig Jaar aan, toen hij ln juni met grote meerdeheid de presidentsverkiezingen won. Ook toen was de staat van beleg van kracht. De president hoopt nu te kun nen rekenen op uitbreiding van de ontwikkelingshulp aan Bangiadesj dat een van de armste landen ter wereld is. De president zei gisteren dat „nu het democratische proces in Bangiadesj hersteld is. buitenlandse investeerders weer toe zullen stro men." De tweede partij was gisteren de links georiënteerde Awami Liga. die 39 zetels wist te veroveren. SALISBURY (Reuter, UPI, AP) Voor de tweede maal ln drie dagen heeft de Rhodesische luchtmacht aanvallen uitgevoerd op wat het Rhodesische opperbevel „terroristische kampen" in het buitenland noemt. ver de V DELHI Gisteren werd een complex gebou wen bij Chimoio, 80 kilometer in Mo zambique, gebombardeerd. Zaterdag Moezorewa, leider van de verenigde Afrikaanse nationale raad (IJANC) de rivaliserende Afrikaanse nationale (ANP) Indiase economen verschillen van ling over de vraag of de voedseloverschotten die het land drie jaar heeft, een teken zijn van economische vooruit- of niet. Want naast deze voedseloverschotten, waaruit .erJla zelfs wil gaan uitvoeren, hebben honderden miljoenen ïsen in het land te lijden van honger en ondervoeding. en zondag voerde de luchtmacht aan- unie van Zimbabwe (Zanu) van domi- had onlangs een buffervoor- van ongeveer 16,4 miljoen ton ÏOrl n, te weten 10,2 miljoen ton tar- J°P 6,1 miljoen ton rijst en kleine ;eI* eeheden andere voedselgranen. de oet nog het een en ander worden esjgst en de verwachting is, dat in jaar de voorraad meer dan 20 t ton groot zal zijn. en andfceonomen, die aarzelen het bezit grote graanvoorraden (graan is oomaamste voedsel van de Indi- fcvolking) een gunstig teken te len, erkennen wel, dat men beter in schotten dan tekorten kan heb- maar zij onderstrepen aan de re kant, dat de voorraden alleen hebben kunnen ontstaan, door- Ie bevolking eenvoudig niet het heeft om genoeg te eten. De se regering biedt via tienduizen- speciale winkels graan aan met ubsidie van ruim een kwart van de kostprijs. Niettemin is het graan te duur voor talloze miljoenen armen. De Indiase regering hanteert een zo genaamde armoedegrens, die in houdt, dat de mensen die zich niet voldoende voedsel kunnen aanschaf fen om per dag 2.400 calorieën binnen te krijgen, tot de armen worden gere kend. De sceptische economen wijzen er op, dat bijna de helft (ongeveer 48 procent) van de plattelandsbevolking tot deze categorie behoort. In arme landen als India nemen de mensen de meeste calorieën op via de consump tie van graan. De statistieken tonen aan, dat de Indiase bevolking gemiddeld wel heel weinig graan gebruikt, namelijk slechts ongeveer 400 gram per dag. Dat is weinig zelfs in vergelijking met andere zeer arme landen, zoals Pakis tan en Egypte, waar de mensen ge middeld resp. 496 en 565 gram per dag binnen krijgen. vallen uit op guerrillakampen in het zuiden van Zambia. In Mozambique hebben eenheden van het Afrikaanse nationale bevrij dingsleger voor Zimbabwe (Zanla) van Robert Moegabe hun basis ter wijl in Zambia het revolutionaire volksleger van Zimbabwe (Zipra) van Joshua Nkomo opereert. Nkomo en Moegabe werken dan nog wat onge makkelijk samen in het Patriottisch Front, dat de vernietiging van de blanke suprematie in Rhodesië voor ogen heeft. Waarnemers menen dat de verhoogde militaire activiteit van het Rhodesi sche leger te maken heeft met de verkiezingen die in april in Rhodesië gehouden moeten worden. Het Rho desische opperbevel zou de verschil lende guerrilla-groeperingen met haar harde acties zoveel vrees in wil len boezemen dat de guerrilla's zullen afzien van gewelddadige acties in Rhodesië tijdens de verkiezingen. Overigens zijn ook de verkiezings campagnes van de verschillende par tijen ln Rhodesië verre van vredig. Gisteren beschuldigde bisschop Abel nee Ndabaningi Sithole van kwalijke praktijken en geweld om de kiezers in de zwarte woonoorden rond Salisbu ry op zijn hand te krijgen. KARLSRUHE (DPA) - De Beierse socialistische afgevaardigde Fritz Cremer die wordt verdacht van spio nage voor de DDR, komt tegen beta ling van een borgsom van 300.000 mark voorlopig op vrije voeten. Dit heeft het Westduitse hooggerechts hof in Karlsruhe bepaald. Cremer heeft steeds ontkend dat hij zich aan spionage schuldig zou heb ben gemaakt. Hem wordt echter ver weten dat hij contacten heeft gehad met functionarissen van het Oost- duitse ministerie voor de staatsveili- held. Zo zou hij afgelopen zomer ln Stockholm een onderhoud hebben gehad met het hoofd van de geheime dienst van de DDR. Markus Wolf. Daarbij had de Zweedse geheime po litie hem in het oog gehouden. KANSAS (UPI) Een voor malige agent van de Ameri kaanse federale politie FBI, James Hosty heeft in een vraaggesprek verklaard dat politiemensen in Dallas in no vember 1963 enkele uren voor de moord op Lee Harvey Os wald op de hoogte waren van een mogelijke aanslag. De politie had namelijk een anoniem telefoontje gekregen, waarin de vermoedelijke moordenaar van president John Kennedy met de dood werd bedreigd. De FBI was daarna tegen het overbrengen van Oswald van de plaatselij ke gevangenis naar die van de staat maar de politie van Dal las zette door. Volgens de nu gepensioneerde agent besloot de FBI toen niet meer mee te werken aan de overbrenging van Oswald. Tijdens het trans port schoot nachtclubeigenaar Jack Ruby Oswald neer. Hosty had zich voor de aanslag op Kennedy al met de familie Oswald bezig gehouden, dit naar aanleiding van de Russi sche afkomst van Oswalds vrouw Marina. Volgens een te lefoniste van het FBI-bureau in Dallas had Oswald Hosty in verband daarmee een dreige ment gestuurd. „Ik blaas jullie kantoor op als jullie mijn vrouw niet met rust laten", aldus zou Oswald in een brief je hebben geschreven. Vlak na de gebeurtenissen in Dallas was Hosty overgeplaatst naar Kansas City. De campagne voor de algemene verkiezingen in Spanje is in volle gang. Hier dingen in Madrid de verschillende partijen met leuzen naar de gunst van de kiezers. ROME (Reuter, UPI) De Italiaanse christendemocratische formateur Giulio Andreotti zal zijn pogingen een nieuwe regering te vormen staken, verwachten politieke kringen in Rome. President Sandro Pertinl zou na deze stap een politicus van een andere partij de formatie-opdracht kunnen geven en de naam die dan het meest wordt genoemd is die van de leider van de republikein Ugo La Malfa. Ook zijn manoeuvreerruimte is zeer klein omdat de na de christendemo craten grootste partij, die van de communisten, er op blijft staan in een nieuwe regering te worden opge nomen en de partijgenoten van An dreotti dit categorisch weigeren. Alles wijst dan ook steeds sterker in de richting van vervroegde algemene verkiezingen. De enige kans om die te vermijden is een positiekeuze van de kleinere socialistische partij, waarbij een zakenkabinet zou worden ge doogd door stemonthoudlng. Er zou dan geen meerderheid tégen zo'n ka binet zijn te vinden. De socialisten hebben ln het verleden de eisen van de communisten gesteund. Zoals het eruitziet zal Andreotti eind deze week zijn opdracht teruggeven. Als vervolgens La Malfa gaat forme ren en hij slaagt dan krijgt Italië in deze 75-jarige republikein de eerste niet-chrlstendemocratische premier sinds de stichting van de republiek ln 1947. Lukt het ook La Malfa niet dan. zo ls de verwachting, zal de president de christendemocraten voor de keuze stellen een nieuwe regering te vormen of verkiezingen te riskeren De chris tendemocratische partijleider Flami- nio Piccoli zou bijvoorbeeld een coali tie met kleine partijen kunnen vormen. LONDEN (Reuter) Het personeel bij de Britse spoorwegen en de Lon- dense ambulancediensten heeft gis teren tot nieuwe wilde stakingen be sloten. Bij de spoorwegen legt het onderhoudspersoneel vandaag voor vierentwintig uur het werk neer. Eveneens voor een dag gaan de 17.000 werknemers bij de ambulance-dien sten in staking Hier gaat het om een loonsverhoging van 40 procent. De republiek Ierland zit met ingang van gisteren een week lang zonder post door een staking bij de PTT. Er wordt 37 procent loonsverhoging geëist. Niet-automatische telefoonge sprekken zijn evenmin mogelijk. KAISERAUQ8T (Reuter) Het twee verdiepingen tellende voorhrh tlngspavlljoen van de Zwitserse kern centrale te Kalaeraugat. bij Bazel, >a bi) een bomaanslag verwoest. De schade wordt op meer dan een mil joen gulden geschat. r James Dorsey RAN Iran is begon- aan de opbouw van een samenleving. Het ote deel van de bevol- heeft gehoor gegeven de oproep van Khomeini het werk te hervatten. De g-Bazargan is druk be roet de voorbereiding van ten die Iran een islami- karakter moeten geven, de strijdkrachten en on- politici worden zuiverin- doorgevoerd. n Teheran verschijnende Frans- blad Journal de Teheran meld- o weekeinde dat vorige week ln 1 250 officieren en politici zijn Pakt Tijdens het weekeinde hl nog eens 26 generaals en vier «els vastgezet. Meer dan dertig Of andere hoge officieren zijn met pensi oen gestuurd en de keizerlijke garde, het deel van de strijdkrachten dat het meest loyaal aan de sjah was, is ont bonden. Alle mensen die worden gevangen genomen, worden naar het hoofd kwartier van Khomeini gebracht. Ve len zijn al in het geheim berecht door een islamitische rechtbank. Hoewel de vervolging van functionarissen van het oude regime alleszins begrij pelijk is, dragen de toegepaste prak tijken bij aan de indruk dat het met de rechtszekerheid ln de nieuwe Isla mitische staat niet zo best zal zijn gesteld. De sympathieke kanten van de revolutie, als het kosteloos ter beschikking stellen van brood, open baar vervoer, water en onderwijs doen aan die indruk niets af. De pers wordt gewaarschuwd zich vooral Isla mitisch op te stellen en de samenstel ling van de revolutionaire islamiti sche raad is nog steeds niet bekend gemaakt. De wijze waarop het nieuwe regime afrekent met de vertegen woordigers van het oude bewind maakt duidelijk dat de nieuwe machthebbers nog niet zeker zijn van hun zaak. Gelukkig De bevolking van Iran lijkt echter gelukkig met de manier waarop de zuiveringen worden doorgevoerd. Voor links gaan de zuiveringen zelfs' niet ver genoeg. Niemand stoort zich aan de toegepaste Nacht und Nebel- taktieken. Het beste voorbeeld daar van is de rechtspleging die afgelopen vrijdag leidde tot de terechtstelling van vier hoge generaals. Donderdag besloot de regering-Bazargan de be zittingen van de keizerlijke familie ln beslag te nemen, degenen die van moord worden verdacht voor de Isla mitische rechtbank te halen en oud- ministers in staat van beschuldiging te stellen Onmiddellijk na dit be sluit, benoemde premier Bazargan de leden van de revolutionaire recht bank die de vier hoge generaals moest berechten. Het proces duurde ruim twee uur. De vier generaals wer den veroordeeld wegens moord, ver raad, martelingen en corruptie en werden daarop, zonder dat ze de kans kregen ln hoger beroep te gaan, on middellijk terechtgesteld. Tot de leden van de revolutionaire rechtbank behoorde onder meer vice- premler Ibrahim Jazdl. Deze gaf blijk van zijn taakopvattingen toen ruim een week geleden tijdens e^n pers conferentie gevangenen werden ge toond. Tot die gevangenen behoor den de Inmiddels terechtgestelde ge neraals Rahlmi en Najl. Als een aan klager bij Neurenberger processen stelde Jazdi vragen aan de gevange nen. Maar hij verdraaide de antwoor den van de gevangenen haast nog voordat ze hun verklaringen hadden afgelegd. Dezelfde avond werd het voormalig hoofd van de geheime dienst van de sjah (SAVAK), generaal Nasslri, op de televisie ondervraagd door Khalil Rezal. Deze Rezai, vader van acht kinderen, verloor drie zoons en een dochter die lid waren geweest van de modjadehien. ZIJ kwamen tussen 1971 en 1975 om het leven bij botsin gen tussen deze guerrillabeweging en de strijdkrachten. Het verhoor voor de tv kon nauwelijks nog als fair worden beoordeeld. Waarschuwing Dit neemt niet weg dat Nasslri en de zijnen ernstige misdaden hebben be gaan. Maar men had hun toch een eerlijk proces kunnen geven, zoals Israël in 1960 bij voorbeeld de morele kracht had Adoif Eichmann alle fases van de democratische rechtpleglng te laten doorlopen alvorens hem ter dood te brengen, terwijl hij in de ogen van het Joodse volk bij voorbaat al des doods schuldig was. De veroordelingen en executies in Iran hebben echter een grote politie ke betekenis. Ze moeten bewijzen dat de regering-Bazargan van plan is hard op te treden, en ze zijn tegelijk een waarschuwing aan links dat de regering niet met zich laat spotten. Want het conflict tussen linkse en rechtse tegenstanders van het vorige bewind wordt nu met de dag duide lijker. De executies zijn voorts een waar schuwing aan het adres van de hoge officieren die zich nog op vrije voeten bevinden. Een dag voor de executie van de vier generaals werden ze door de nieuwe staf-chef op de hoogte ge steld van de herstructurering van de Iraanse strijdkrachten. Ook zij weten nu wat hun te wachten staat, als ze verzet overwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7