Trouw commentaa,'1PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE jongeren over hun toekomst afstraffing' (1) Afstraffing' (2) Diplomatieke (uit)verkoop Diplomatieke (uit)verkoop (2) Diplomatieke (uit)verkoop (3) Roerig debat Doorbraak? Agenda rode sneeuw dolfijnen callaghan wint benjamin hèhè voorbeeld WSDAG 20 FEBRUARi 19"9 BINNENLAND TROUW/KWARTET Redactie: Ferry Mingelen. Bijdragen: Jan Bezemer. Hans Goslinga. Tekening: Tom Janssen lastig hebben verscheidene Chinese leiders giste- l meegedeeld dat zi met de invasie in Vietnam fts anders voor heboen dan Vietnam een afstraf te geven voor ajn agressieve daden aan de namees-Chinese grens. De Volksrepubliek is. 5 de leiders, zekir niet van plan Vietnam onder t voet te lopen, en als het aan Peking ligt zal het Lflict beperkt blijven en geen internationale ge lgen hebben. lanks deze geruststellende woorden is het con- niet zonder gevaar en kan wel degelijk worden leid dat de Chinezen met vuur spelen. De Volks- ibliek China en Vietnam zijn immers niet de spelers in dit macabere spel. Vietnam heeft ig jaar een verdrag van vriendschap en samen- king met di Sowjet-Unie gesloten, een verdrag bi j nadere iezing meer weg heeft van een militair ioord. En Vietnam heeft in het recente verleden rezen militair geweld niet te schuwen als het gaat zijn belangen in Zuidoost-Azië veilig te llen. lijkt erop dat de Chinese leiders een koele :nsom hebben gemaakt, alvorens afgelopen za- lag tot grootscheeps geweld over te gaan. Drie iken geleden immers was er al sprake van dat er in Chinese grensprovincie Yunnan troepen werden roncentreerd. Afgelopen weekeinde was voor de hinezen blijkbaar de maat vol en, wat belangrijker de tijd rijp. Grote delen van het Vietnamese leger ebben immers de handen vol aan Cambodja, waar strijd tegen de guerrilleros van de verdreven premier Pol Pot nog steeds niet gestreden is. Verder laar militaire acties kunnen uit de hand lopen en de ig is wat er gaat gebeuren als Hanoi zijn niet laanzienlijke strijdkrachten gaat hergroeperen en grootscheepse tegenaanval inzet. Zullen de lezen zich dan zonder slag of stoot terugtrek- En als dat gebeurt (de afstraffing is immers schied) zal de Vietnamese strijdmacht dan halt !-| iuden bij de Chinese grens of al evenzeer geneigd de Chinezen op hun beurt een „afstraffing" te :n? En wat zal dan de houding zijn van de 'tal Dwjet-Unie, met zijn enorme troepenmacht aan de 'Ij hinese grens? lid ndanks de harde veroordelingen in Moskou aan l"4t adres van Peking is het niet waarschijnlijk dat de jet-leiders Vietnam zullen aanzetten tot groot- epse acties tegen de Volksrepubliek. Zonder nzienlijke militaire steun van de Sowjet-Unie is t voor Hanoi verre van aantrekkelijk een volledi- oorlog tegen de Chinezen te beginnen. En hoewel Chinese strijdkrachten vopr de Sowjet-Unie I houden opstandige bergstammen in Laos ook nog eens ongeveer dertigduizend man aan Vietnamese troepen bezig. Peking heeft berekend gebruik ge maakt van de relatieve zwakte van de Vietnamese legers aan zijn zuidgrenzen. Ook voor het Chinese prestige in de Aziatische regio was de tijd rijp dat Peking een daad ging stellen en liet zien dat niet Vietnam, maar de Volksrepubliek de belangrijkste mogendheid in dat gebied is. Met name de ASEAN-landen (de niet-communistische associatie van Zuidoost-Aziatische naties) hebben na de Vietnamese inval in Cambodja in december vorig jaar zich vertwijfeld afgevraagd wie het Viet namese geweld zou kunnen stoppen. Met de militai re actie van afgelopen zaterdag geeft Peking daar het antwoord op. De Volksrepubliek acht zich in staat zijn vroegere vazal, die het nota bene heeft aange durfd een verbond te sluiten met de barbaar uit het noorden, een halt toe te roepen. Een andere overweging voor de Chinese leiders zou de binnenlandse situatie in de Volksrepubliek kun nen zijn. China staat voor immense problemen op sociaal-economisch gebied (alleen al om die reden is een grootscheepse oorlog van Chinese zijde niet te verwachten) en het bewind in Peking is minder stabiel dan de leiders ons willen doen geloven. Een militaire actie tegen een „buitenlandse agressor" is in veel landen al eerder een probaat middel geble ken om een nationale eenheid te smeden en om de aandacht van eigen binnenlandse problemen wat af te leiden. momenteel geen partij zijn. zal Moskou zich wel twee maal bedenken alvorens China binnen te vallen. Alleen al de overweging dat na een eventuele overwinning de Russen een land met naar schatting 800 miljoen inwoners onder de duim moeten hou den, moet de Sowjet-leiders te denken geven. De rol van de Verenigde Staten in het geheel lijkt zich te moeten beperken tot een stevig aandringen op de Chinese leiders zich verre te houden van verdere militaire avonturen. Per slot van rekening hebben de Amerikanen enige ervaring in Vietnam en verder is de relatie Washington-Peking wel even anders dan die tussen Moskou en Hanoi. Juist omdat die relatie anders is, weten de Chinezen dat ze (in ieder geval voorlopig) niet automatisch kunnen rekenen op Amerikaanse militaire steun. Vandaar hun geruststellende woorden dat het slechts om een afstraffing gaat. Maar het blijft spelen met vuur. omdat de Vietnamezen waarechijnlijk heel andere ideeën over „afstraffingen" hebben. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ik dt hov u/4.er ofo Ex-minister Van der Stoel (PvdA) mag zijn opvolger op buitenlandse zaken. Van der Klaauw, wel dank baar zijn. Door Van der Klaauws ongemotiveerde uitval naar het buitenlands beleid van het vorige kabinet, geniet Van der Stoel nu ineens grote populariteit. Het is roerend om hem zelf vanuit de PvdA-linkervleugel te horen prij zen over zijn grote bekwaamhe den als minister. Natuurlijk, het beleid dat Van der Stoel voerde, steekt met kop en schouders uit boven het beleids matige luchtledig, waarin de heer Van der Klaauw zich zo op zijn gemak lijkt te voelen. Maar de verering die Van der Stoel nu ten deel valt. steekt toch schril af te gen de aanvallen die hij als minis ter voortdurend van PvdA-zijde kreeg te verduren. Hij werd al te gen de zin van het Pvd A-partij be stuur minister, fungeerde als pis paal op menige PvdA-bijeen- komst en kreeg constant kritiek op zijn behoedzame benadering van zaken als de NAVO. zuidelijk Afrika en de erkenning van Gui- nee-Bissau (om eens een typisch PvdA-stokpaardje uit 1973 te noe men). Eensgezind was de kritiek uit die hoek dat Van der Stoel ook stijf was. te slecht met mensen om kon gaan om zijn beleid echt „te verkopen". Het is goed hieraan te herinneren, nu vorige week reorganisatieplan nen voor de voorlichting van bui tenlandse zaken zijn uitgelekt. Het is namelijk verleidelijk deze plannen uitsluitend en in direct verband te zien met de weder waardigheden van de huidige mi nister. Immers, een zwakke minis ter heeft bij uitstek baat bij een actieve afdeling voorlichting en een deskundige woordvoerder. Zij kunnen dè minister op het moeilij ke pad der publiciteit voor mis stappen behoeden en ook probe ren, het beleid dat de minister eigenlijk had willen voeren, over het voetlicht te krijgen. Van der Klaauw heeft op dit punt niet erg geboft. Zijn officiële woordvoerder is een carrière-di plomaat, die zich met weinig en thousiasme heeft laten benoemen en nu onder weg naar een echte ambassadeurspost zonder veel ac tiviteiten op zijn bevordering wacht. Zijn verschijning ken merkt zich, getuigen insiders iro nisch, „door flapperende jaspan den, waarmee hij zich, als zijn minister weer eens in de puree zit, haastig uit de voeten maakt". Het bericht vorige week dat deze woordvoerder voortijdig be noemd zou worden tot ambassa deur in Kameroen, verbaasde in gewijden dan ook niet. Zijn plaats zou worden ingenomen door de heer Ekker. een ex-joumalist die zich overigens al vele jaren in de diplomatieke dienst als persman in Mexico-stad en Washington nuttig heeft gemaakt. De benoe ming zou gebeuren onder gelijktij dige samenvoeging van de voor lichtingsdiensten van buitenland se zaken en ontwikkelingshulp. Het bericht was voorbarig, maar dat er wat te gebeuren staat, is zeker. Buitenlandse zaken heeft oude plannen tot samenvoeging van beide voorlichtingsdiensten weer van stal gehaald en die ter bestudering aan Ekker voorge legd. Als hij er wat in ziet, kan Ekker een benoeming tot hoofd van de nieuwe gecombineerde voorlichtingsdienst tegemoet De bedoeling is. zegt buitenlandse zaken, om de voorlichting door samenwerking van de beide dien sten (of de culturele voorlichtings dienst er nog bij komt is onzeker) te verbeteren. Buitenlandse zaken zou een voorbeeld kunnen nemen aan de actieve manier waarop ont wikkelingssamenwerking de eigen Zie roerig debat winkel verkoopt. Een bredere voorlichting bij voorbeeld naar ac tiegroepen op het buitenlands ter rein, folders over het Nederlandse Midden-Oosten-beleid. de men senrechtenpolitiek, net zoals ont wikkelingshulp met echte journa listen en eigen folders en krantjes aan de weg timmert. Zo zou, op den duur, heel voorzich tig een eind kunnen worden ge maakt aan de stoffige opvatting dat de woordvoering op buiten landse zaken uitsluitend door di plomaten kan geschieden. Het is geen nieuw plan, soortgelijke plannen werden in de jaren 1973- 74 ook al gelanceerd. Omdat Van der Stoel toen ook slecht over kwam in de publiciteit? Het is niet bekend. Feit is dat de plannen toen niet doorgingen. Van der Stoel voelde wel voor een wat ac tievere verkoop van zijn beleid „zonder in regeringspropaganda te vervallen." zoals hij nu zegt. Pronk, de toenmalige minister van ontwikkelingssamenwerking, moest er echter niets van weten: „De voorlichtingsdiensten van buitenlandse zaken en ontwikke lingshulp hebben geheel verschil lende taken", zegt hij nu. „Buiten landse zaken is gericht op de tra ditionele behartiging van de Ne derlandse belangen. Bij ontwikke lingssamenwerking gaat het meer om voorlichting over de proble men in de derde wereld, het be wustmaken van de Nederlandse bevolking. De activiteiten die je dan steunt, kunnen wel eens strij dig zijn met de engere Nederland se belangenbehartiging. Bij een gecombineerde voorlichtings dienst zul je, ondanks alle garan ties van het tegendeel, zien dat de traditionele benadering van bui tenlandse zaken de boventoon gaat voeren." „Dit heeft allemaal niks met een betere voorlichting te maken. Het gaat er de ambtenaren van buiten landse zaken alleen maar om ont wikkelingshulp weer onder hun hoede te krijgen. Het beleid mag niet strijdig zijn, maar de verschil len van opvatting behoren door de ministers politiek te worden uitge praat en niet tevoren door ambte naren te worden weggemasseerd. Dat minister De Koning (ontwik kelingssamenwerking) zich niet tegen deze plannen verzet, is een bewijs temeer dat de winkel van ontwikkelingshulp wordt uitver kocht aan andere departementen. Het is schandelijk dat de voorlich ting ontwikkelingshulp wordt ver kocht om het beleid van Van der Klaauw te stutten." aldus Pronk. Minister De Koning heeft kenne lijk minder moeite met de al of niet vermeende „machtsoverna me door buitenlandse zaken". Zijn relaties met Van der Klaauw zijn politiek veel inniger dan die tus sen Pronk en Van der Stoel. Be wust heeft De Koning zijn werk kamer gekozen naast die van de minister van buitenlandse zaken. De bewindslieden zullen hun eens gezindheid en hun plannen bin nenkort mogen toelichten in de Kamercommissie van buitenland se zaken. Politiek Den Haag is zeer geïnteresseerd in de interne organisatie van de Nederlandse, buitenlandse sector. Tweede-Kamerleden houden hun adem in. De debatten volkshuis vesting moeten worden afge maakt. Na de roerige start van vorige week laat het zich raden dat de Kamer in tweede termijn nog menig folkloristisch tafereel tje tegemoet gaat. Waarschijnlijk zal het verzoek om schorsing, dat donderdag tot een voortijdig einde van de vergade ring leidde, niet opnieuw in stem ming worden gebracht. Immers de socialisten hebben ruimschoots de tijd gehad voor fractieberaad. Wel is er enige kans op een motie waarin het beleid van minister Beelaerts wordt afgekeurd, maar het is zeker dat die. bij gebrek aan steun in de Kamer, wordt ver worpen. De Kamer kan beginnen aan de tweede termijn. Maar dan? In de eerste vergadertermijn is het voor namelijk aftasten tussen de ver schillende partijen onderling en tussen Kamer en regering. Staatssecretaris Brokx en Bee laerts van Blokland konden zich toen nog bedienen van door amb tenaren voorgekauwde antwoor den en toch ging het mis. In twee de termijn ls veel meer eigen in zicht en improvisatie nodig. Dan moet worden ingegaan op vragen die op dat moment ter tafel komen. 'Het in hoog tempo voorlezen van antwoorden door de bewindslie den van volkshuisvesting leverde al de nodige hilariteit op. Bee laerts kreeg het verzoek om „dat bandje" wat langzamer af te draaien. Brokx hield zich zo letter lijk aan zijn tekst, dat zelfs afkor tingen door de Kamer schalden. „Dat antwoord is al eerder gege ven in t.k." Het leek wel een tijd schrift, en Brokx moet dat ook gedacht hebben. Het moest echter zijn: „dat antwoord is al eerder gegeven in de Tweede Kamer." Aanvallen, interrupties en losse opmerkingen zijn er nog volop te verwachten. Kamervoorzitter Vondeling zal het moeilijk krijgen om de vergadering in goede banen te leiden. Vorige week al moest hij aan de noodrem trekken door PvdA-Kamerlid Kombrink te sommeren dat hij zijn mond ver der moest houden of anders de Kamer verlaten. Allesbehalve da gelijks werk voor de Kamervoor zitter, ook al wil men hem weieens de schoolmeester noemen. Een keer eerder is een Kamerlid uit de vergadering verwijderd. Dat was in de vijftiger jaren, toen de batten over defensie en buiten landse zaken, als gevolg van de koude oorlog met nogal wat emo ties gepaard gingen. Het betrok ken Kamerlid een communist verscheen enkele momenten la ter doodleuk weer in de Kamer, waarop hij opnieuw verwijderd moest worden. Voorzover bekend is dat de enige keer na de oorlog dat op een der gelijke wijze de verhitte gemoede ren in de Kamer beteugeld moes ten worden. Totdat Kombrink vo rige week als een kwajongen door de schoolmeester teruggewezen werd. De socialist is niet verwij derd. Hij had er echter dermate de smoor in, dat hij mokkend de kof fiekamer opzocht. Wel bedingt het voorstel een zorg vuldige afweging tussen het be lang van het ongeboren leven en de noodsituatie van de vrouw. De verantwoordelijkheid daarvoor komt te berusten bij arts en vrouw te zamen. Een verschuiving dus van de ver antwoordelijkheid. van de over heid naar de burger. De wijze mannen van de Raad van State hebben deze „doorbraak" ook ge signaleerd en voorzien van vraag tekens. In zijn advies merkte de raad op. dat de regering geheel is voorbij gegaan aan de vraag of aan bur gers de beschikking over ongebo ren leven mag en behoort te wor den overgelaten. Het ontwerp er kent immers, aldus de raad. dit beschikkingsrecht van burgers (arts. vrouw en anderen die bij de beslissing worden betrokken). „Een dergelijke erkenning zal voor velen een moeilijke zaak zijn." waarschuwde de raad. die de erkenning van dit beschikkings recht „een unieke situatie" noem de. Hebben de ministers zich daar rekenschap van gegeven?, vroe gen de regeringsadviseurs zich af. De regering antwoordde royaal: „De hele toelichting kan worden opgevat als het antwoord op die kardinale vraag. Juist dit vol strekt unieke element bij beslis singen over abortus, maakt dat die beslissingen met de grootst mogelijke zorgvuldigheid dienen te worden voorbereid. Het wets ontwerp heeft hieraan in een reeks bepalingen uitdrukking trachten te geven." Een fundamentele doorbraak in het CDA. noemde fractieleider Lubbers zaterdag bij de VARA het loslaten van de opvatting dat de wet zou moeten omschrijven wan neer abortus wel en niet is toege staan. „Daar zijn we doorheen," zei hij. De eerdere abortusvoorstellen van confessionele zijde. Stuyt/Van Agt en Gardeniers/Van Leeuwen, be vatten zon algemene norm wel: abortus nee, tenzij de lichamelijke of geestelijke gezondheid van de vrouw ernstig zou worden be dreigd. De afweging tussen de bescher ming van het ongeboren mense lijk leven en de gezondheid van de vrouw werd in handen gelegd van de arts. Hij moest zijn beslissing nemen in overleg met de vrouw en één of meer deskundigen. Het wetsontwerp van het liberaal/ christen-democratische duo Gin jaar/De Ruiter bevat geen algeme ne norm. Daar is bewust van afge zien. omdat zo'n norm niet voor elk individueel geval hanteerbaar Na de voortzetting van het debat over volkshuisvesting zal de Ka mer zich deze week bezighouden met onder meer financiële duister nis bij de KLM in New York. het Europese beleid, milieu-wetge ving. onderwijs en de aanleg van de Almere-spoorlijn. De Eerste Kamer handelt onder meer de begroting van volksge zondheid em milieuhygiëne af. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLËMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Wat verwachten jonge mensen van de toekomst? Heieen van vijftien, een gymnasiumleerlinge, heeft er nog niet zo vaak over nagedacht, vertelt ze in Contour, maandblad van YWCA Neder land. „Je zit op school en het enige wat belangrijk lijkt is je diploma halen. Als je je afvraagt welke vakken je in je keuzepak ket zult nemen, wordt er meteen gevraagd: wit wil je worden? wat zou je willen studeren? Of: voor welke beroepsopleiding heb je in teresse? Maar het is voor mij de vraag óf ji wel een beroep zult kiezen. N;emand denkt er aan dat je mitschien gewoon iets an ders wilt." Het zit haar niet lekker dat er zon vanzelfsprekend verband wordt gelegd tussen opleiding en wensen van de leerling: „Ik zit op het gynnasium, hè. Zou ik nou bijvoorbeeld zeggen: ik wil in de verpleging, dan zeggen ze: waar om ga je dan niet naar de havo? Het toch zonde om met een gymnasiumdiploma een beroep te kiezen, waar je ook met een havi- of mavodiploma kunt ko men. Nou. dat vind ik stom. Ze zien je hele schoolopleiding al leen maar als een middel om later iels te worden, iets nuttigs te gaan doen. Wat je zelf belangrijk en dus leuk vindt om te doen doet er niet toe." Voor Heieen is de toekomst dus nog erg vaak. maar Reinout, een paar jaar ouder, is daar al zwaar in teleurgesteld. Hij werkt, maar noodgedwongen. Vroeger ver wachtte hij veel van zijn toe komst. Thuis leerde hij om „erg toekomstgericht" te denken, zo als hij het in Contour uitdrukt Van jongsaf aan wist hij al dat hij arts wilde worden, maar dat zat en zit er nog steeds niet in. Hij had de pech dat net tegen zijn eindexamen lotingen en studen tenstops werden ingevoerd. Rei nout lootte uit. Hij ging psycho logie studeren in de verwachting het jaar daarop over te kunnen stappen naar geneeskunde. Het pakte anders uit. Tot viermaal toe lootte hij uit. De psycholo- giestudie lag hem helemaal niet. Hij kijkt nu niet meer vol ver wachting vooruit; dat heeft hij wel afgeleerd. Hij leeft wat je noemt bij de dag. „Nu is dat een heel bevredigend bestaan voor me. Af en toe werk ik als chauf feur en ik doe wat ik leuk vind. Dat is niet jarenlang vol te hou den. maar daarover probeer ik me geen zorgen te maken. Ik tracht iedere dag zo prettig mo gelijk te maken en me zoveel mogelijk te amuseren. Op het moment dat deze levenswijze me niet meer bevalt zal ik wel iets anders vinden, tenminste, daar ga ik nu van uit." Reinout heeft er veel van opge stoken: „Mocht ik ooit kinderen opvoeden, dan zou ik proberen ze minder toekomstgericht te leren denken dan mijn ouders me ge leerd hebben." En over werkloos heid: „Ik heb de indruk dat het voornamelijk de oudere genera tie is die zich moeilijk kan ver plaatsen in het uitzichtloze be staan van veel jongeren. Ik er vaar de uitzichtloosheid niet als een probleem, maar als een wijze van leven." Desondanks blijft het „erg teleurstellend als je merkt, dat wat je verwacht van de toe komst niet te realiseren is." Op bergtoppen in Tsjechoslowa- kije is dit weekend rode sneeuw gevallen Een vreemd kleurtje voor sneeuw, en dat komt. mel den Tsjechoslowaakse kranten, doordat er gelijk met de sneeuw roodbruin zand uit de Sahara meegevallen is. Ondanks dat stukje Sahara is het er overigens niet warmer geworden. Callaghan heeft de verkieiingen gewonnen. Net als de Britse pre mier (Downingstreet 10) draagt zijn tijdelijke Londense onder komen het nummer 10. De ter rier heeft al zijn rivalen op een hondenshow in Londen versla gen en daarmee de ministerpre sident een goed voorbeeld gege ven voor de verkiezingen later dit jaar. Het enige wat de pre mier nu nog te doen staat is dit goede voorbeeld volgen. De vissers van de Japanse Iki- cilanden hebben van twee orga nisaties voor natuurbescherming Green Peace en een particulie re Amerikaanse vereniging een aanbod van duizend gulden ge kregen, als ze tweehonderd dolfij nen willen vrijlaten die ze in een baai gevangen houden. Een jaar geleden kwamen de vissers van Iki in het nieuws, doordat ze zo'n duizend dolfijnen afslachtten die zich op hun visgronden aan „hun" vissen tegoed deden. Dit jaar hebben ze tot nu toe bedui dend minder slachtoffers ge maakt. maar ze dreigen wel er veel meer te zullen doden als de Japanse regering geen afdoende maatregelen neemt. De dolfijnen die nu in de baai gevangen zitten zouden naar aquaria en onder zoekinstituten gebracht worden, maar de natuurbeschermers heb ben daar niet veel vertrouwen in. De vissers hebben beloofd eerst goed over het geboden geld en de mil te zullen nadenken voordat ze een definitieve beslissing nemen hebben ze daar een wedstrijd van gemaakt die nu voor de tweede keer gelopen is. Jim Rafferty, een 26-Jarige bankemployé, won dit maal door de 1575 traptreden in 12 minuten en 19 seconden te nemen. Hij versloeg 24 mededin gers onder wie vier vrouwen en zag tegelijk voor het eerst in zijn leven zijn woonplaats vanaf de top van het gebouw, want daar was hij nog nooit geweest, hoewel hij in New York geboren en getogen is. Pas op he. nipper tje besloot hij mee te doe i. vroeg zijn baas twee snipper mrtjes, verkleedde zich gauw en kwam nog maar nèt voor de start aan. vertelde hij. naar adem snak kend. Wie kan het vlugst over de trap pen naar het dak van het toren hoge Newyorkse Empire State Building rennen? In New York Benjamin, een Amerikaans jon getje van drie. blijft uitsluitend in leven dankzij een beademings toestel. Hij is al bewusteloos sinds hij vorig jaar gewond werd bij een verkeersongeluk. Ook al zou hij ooit nog eens uit zijn coma ontwaken, dan nog heeft Benjamin volgens zijn artsen geen enkele kans meer op een normaal leven omdat hij onher stelbaar hersenletsel heeft opge lopen. Tot nu toe hebben de ou ders vergeefs aan het ziekenhuis verzocht het leven van hun kind niet langer te rekken Uiteinde lijk hebben ze de rechter in Los Angelos te hulp geroepen, die nu beslist heeft dat In dit geval de wens van de ouders geëerbiedigd dient te worden. De vader mag de artsen nu opdragen het beade mingstoestel weg te halen, zodat het jongetje sterft. Redacteur Harald Irnberger van het Weense tijdschrift Extrablatt heeft een koekje van eigen deeg gekregen, weet het reclameweek blad Adformatie. Imberger had het kerstnummer van zijn blad „versierd" met een blote dame. slechts op sommige plaatsen be dekt met kerstboomglitterdtn- gen. Een duidelijk lustobject dus, en de redactie van het feministi sche blad „Auf" vond het dan ook geen aardig grapje. Een re dactrice belde Irnberger op en maakte een afspraak voor een gesprekje na de kantooruren dan zou de keuze van omslagen voor Extrablatt eens goed door gepraat moeten worden. Irnber ger zag er geen kwaad in en stem de toe Maar in plaats van die ene redactrice verschenen er 23 vrou welijke journalisten die hem zon der pardon opdroegen zich uit U kleden. Toen hij niet. onmiddel lijk aan de opdracht gevolg gal hielpen de vrouwen hem een handje en maakten vervolgens enkele foto's van de geheel ont klede redacteur. Een van die fo to's zal nu als omslag van „Auf" gebruikt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5