Plezierige muzikale reis met 'Flairck' JUTE: korte termijnkunst AVRO brengt tweede serie Roots in najaar Fuchs directeur van Documenta NOS-cursus dirigeren van moderne muziek NOS: omroep bijdrage tot 130 gulden verhogen Nieuwe boeken* Voetbalinterland rechtstreeks via Hilversum 3 De letter M over Belgisch feminisme Symposium over sport en massamedia Meer films over „derde rijk" op Westduitse tv TV-gesprekken na conferentie van bisschoppen Geschiedenis eindigt bij heden Actualiteit vergt nieuwe vormen DINSDAG 20 FEBRUARI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET EINDHOVEN (ANP) Drs. Rudy Fuchs directeur van het Stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven, is door een adviesraad in het Westdult- se Kassei voorgedragen als artistiek directeur voor de Documenta. Deze vijfjaarlijkse Internationale tentoon stelling van beeldende kunst vindt plaats in 1982. De adviesraad bestaat uit museumdirecteuren, tentoonstel lingmakers en critici uit verschillen de landen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Eindhoven wordt de benoeming van Fuchs door de advies raad 22 maart verwacht Het ligt ln de bedoeling dat Fuchs bij het Van Ab bemuseum een Jaar met onbetaald verlof gaat. Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM De Internationale Dirigentencursus van de NOS. die van 6 augustus tot en met 1 septem ber in Hilversum wordt gehouden, zal geheel ln het teken staan van de muziek van de twintigste eeuw. Als docent is de dirigent Michel Tabach- ruk aangetrokken. Het ls voor de eerste keer dat de cursus in zijn geheel is gewijd aan de moderne muziek. BIJ vorige cursus sen ging het om korte moderne perio den. die aansloten op de eigenlijke cursus. Medewerking wordt verleend door het Radio Filharmonisch Or kest. het Radio Kamerorkest, twee pianisten en vocale en instrumentale solisten, in totaal ongeveer tweehon derd beroepsmusici Aan de cursus zijn twee cursistencon certen verbonden. Om tot de cursus te kunnen worden toegelaten moet men een middelbare schoolopleiding hebben, in het bezit zijn van het eind diploma conservatorium (orkestdi rectie) of een gelijkwaardige oplei ding hebben genoten, ervaring heb ben als dirigent en niet ouder zijn dan 36 jaar Een aanmeldingsformulier is verkrijgbaar bij de NOS. Program mabureau Radio. 1200 JB. postbus 10. Hilversum Speciaal vandaag In Tijdsein aandacht voor de problemen bij een langdu rig verblijf in de ruimte. Ned. 1/20.50 Onderwerpen in VARA-Vl- sie: een reportage over gevaar lijke werkomstandigheden bij een verffabriek in Milaan en opnieuw aandacht voor het centrum voor geboorterege ling in Leiden. Ned. 2/22.10 Over onxe behuizing in de loop van vele eeuwen gaat de serie 58 Miljoen Nederlanders. Ned. 1/22.20 De onlangs overleden Duit se acteur Theo Lingen is te tien als dirigent van seer uit eenlopende en soms komische musiekuitvoe ringen. Duitsl. 123 00 Dr. C. N. Peijster. hoofd commissaris van politie in Den Haag. is gesprekspartner van Fons Disch Hilv. 2 16.03 Dietrich Fiscber-Dieskau. bariton, en pianist Gerald Moore sijn te beluisteren in Schuberts liederencyclus Die Winterreis* op teksten van Wilhelm Müller Hilv. 220.15 De Skymasters musiceren in het La ren se Jazx-cafe. Hilv. 121.40 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS zou graag willen dat de omroepbij drage in 1980 wordt verhoogd met vier gulden. De bijdrage komt dan op honderddertig gulden per jaar. Wie alleen radio heeft gaat 38,50 betalen. Dat betekent een verhoging van een gulden per jaar. Een brief met deze Inhoud wil de Raad van Beheer van de NOS (de dagelijkse leiding) aan de minister van CRM zenden, tenminste als het NOS-bestuur daar vrijdag goedkeuring aan hecht. Flairck wordt gevormd door (v.l.n.r.) Hans Visser, Sylvia Houtzager. Peter Weekers en Erik Visser. door Stan Rijven AMSTERDAM Zo koud als het buiten was. zo warm was het zondagmiddag in het Am sterdamse Nieuwe de la Mart- heater. En dan niet vanwege de overvolle zaal. maar juist vanwege de warmte die van het podium straalde: een con cert van „Flairck". Twee uur lang viel er te genieten van een muzikale reis door de Balkan en Ierland vermengd met vleugjes klas siek repertoire en veel humor van de ..reisleiders". De Iers klinkende naam Flairck is een samentrekking van de woorden vlerk, wat ln plat Neder lands ..hand" betekent, en flair waar mee de manier van presenteren wordt aangeduid. Beide elementen waren dan ook ruimschoots aanwezig. Voor het handwerk zorgden: Eric Visser (op sitar. 12- en 6-snarige gitaar) van wiens hand de meeste composities afkomsüg zijn en Peter Weekers, die eveneens componeert en die zeer han dig de piccolo, dwars-, bamboe- en panfluit bespeelt Voorts Sylvia Houtzager violiste en harpiste, die in het programma als volgt wordt aan gekondigd ..Haar naam doet reeds enige muzikaliteit vermoeden Een vermoeden dat wordt omgezet in ze kerheid als zij de strijkstok ter hand en de vlooi onder de kin neemtTot slot Hans Visser op 12-snarige gitaar en akoestische basgitaar Van dit HILVERSUM (ANP) - De NOS-radio zendt zaterdagmiddag een recht streekse reportage uit van de vriend schappelijke voetbalwedstrijd Italiè- Nederland die wordt gespeeld ln Mi laan Het verslag is te beluisteren van 15 00 uur tot 16 45 uur op Hilversum 3 laatste instrument, afgeleid van de Mexicaanse guitarron. zijn slechts drie exemplaren in Nederland te vinden. Het muzikale concept van Flairck is afkomstig van Eric: „Ik heb een tijd in Ierland en de Balkan gezeten en al jaren liep ik met dit idee rond. Vorig jaar mei hadden we. na een jaar repe teren. ons eerste optreden. In augus tus werd al onze eerste elpee „Varia ties op een dame" opgenomen en sindsdien is het hard gegaan De reizen van Eric en de achtergrond van de groepsleden (drie volgen een conservatoriumopleiding) zijn goed in de muziek van Flairck terug te vinden. Het ls een mengeling van ritmes uit de Balkanmuziek, van principes uit Keltische volksmuziek waarin een langzame melodie de bo ventoon voert en van de structuur, die afkomstig ls uit de klassieke mu ziek. Te zamen met improvisaties le vert dat een gevarieerd resultaat op waarin een scala aan stemmingen te beluisteren valt van zoet-poëtisch tot fel-agressief. Dit alles werd zonder elektronische versterking uitgevoerd. De gitaristen spelen zowel solopartij en als basismelodieën, die door de violiste en fluitist worden benut voor grappige duetten of adembenemende solo's. Dat gold zeker voor Peter Wee kers, die aan zijn pan- en dwarsfluit de meest subtiele en vreemde gelui den wist te ontlokken. Vocaal viel er ook te genieten wanneer namelijk de instrumenten werden gestemd of een nummer werd aangekondigd. Gecombineerd met het geïnspireerd musiceren werd de flair volledig waargemaakt. Daarom: warm aanbe volen in deze winterse dagen. Van avond (dinsdag) in Zwolle, a.s. zondag in Waddinxveen. Op deze wijze betuigt de NOS instem ming van het standpunt van tie mi nister, dié deze verhoging al heeft aangekondigd. De NOS wijst er wel op, dat Indien de omroepbijdrage Jaarlijks ln dezelfde mate blijft stij gen, dan wel een steeds groter beroep zal moeten worden gedaan op de al gemene reserve. Uit die reserve zou in 1981 een bedrag van 31 miljoen gulden moeten wor den gehaald, in 1982 zal dat 41 mil joen gulden en ln 1983 ongeveer 56 miljoen gulden zijn. Daarmee zal dan de algemene reserve, die eind 1977 ongeveer 295 miljoen gulden bedroeg, geslonken zijn tot 126 miljoen gulden. .De NOS wil ook in 1980 en in 1982 uitbreiding van de televisiezendtijd. Dit om concurrentie van de buiten landse televisie, die door de ontwik kelingen van satelliet- en kabelont vangst steeds groter zal worden, aan te kunnen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Hoe is bet in België met de vrouwenemancipatie en het feminisme? Deze vraag wordt in het KRO-programma „De letter M" van vanmorgen gesteld. De programmamakers spreken met vrouwen die zich al of niet bezighou den met emancipatie, met de vrouwe lijke minister De Bakker van cultuur en met mevrouw Julie-Mulier, voor zitter van het Vrouwenoverlegcomité, een overkoepelende organisatie van vrouwenorganisaties. Tenslotte is er een gesprek met Renée van Meche- len. werkzaam bij een documentatie centrum dat zich speciaal richt op vrouwenemancipatie, over boe het volgens haar was, ls en moet worden. „De letter M" wordt uitgezonden tus sen 9.40 en 11.00 uur op Hilversum 2. Ook op de radio zal de zendtijd wor den uitgebreid. Per 1 oktober zal de zender Hilversum 4 tot acht uur 's avonds ln de lucht zijn, in plaats van tot vijf uur. HILVERSUM Over «Het fenomeen sport in de massamedia" organiseert de AVRO op 29 maart het derde sym posium over communicatieweten schappen. Televisiecommentatoren uit binnen- en buitenland zullen hun visie geven op de sportverslaggeving voor net medium televisie. Uit Engeland is dat John Motson, uit West-Duitsland Harrie Valerien en uit Nederland Her man Kuiphof. Hun referaten zullen worden afgewisseld met televisiere portages van onder meer boksen, ten nissen, skiën, voetballen en zwemmen. Verder zal Dick van Rijn, die twee dagen later met pensioen gaat, spre ken over „vijftig jaar sportreporta- ges" en houdt mr. H. W. Sandberg, hoofdredacteur van Het Parool, een inleiding over „sportjournalistiek een vak in een te nauwe jas". KEULEN (AFP) De Westdeutsche Rundfunk (WDR), die onlangs de Amerikaanse televisieserie Holo caust over de uitroeiing van de Joden door nazi's heeft uitgezonden, heeft besloten nog twee series over het „derde rijk" op de televisie te brengen. Het eerste programma gaat over de aanleg van het autowegennet ln Duitsland voor de oorlog en het twee de over een jonge joodse man, die uit het getto van de Poolse hoofdstad Warschau is ontsnapt. Vicente Aleixandre. In een domein. Gedichten. Keuze, vertal iVl en nawoord van J. Lechner. Meu i: hoff Amsterdam 1978. 60 blz. li1"" In 1977 ontvangt de Spaanse dicl Ine Aleixandre de Nobelprijs voor 110 ct tuur. De reden ervan maakt dit b je enigszins duidelijk, met de nai op enigszins. De dichter behoort een groep die men wel de generéan; van 1927 noemt en waarvan de C( kendste dichter in Nederland Lort geworden. Deze generatie is vck geboeid door het werk van de bal dichter Gongora (1561-1627) en als veel Spaanse literatuur, uit volkskunst. De gehele generaü^ vrijwel in ballingschap gestof Alelandre blijft bij het uitbreken^ anje. i enif in inf aar.» alt tfff de Burgeroorlog ziek in Spanji ervaringen van Burgeroorlog en tig Jaar dictatuur daarna zijn werk £ls ondertoon herkenba; Uit zijn eerste gedichten valt lezen de euforie van een mens die aan de aarde gebonden wil weten deze iedere dag als opnieuw als a lende creatuur ontdekt. Geloof inl leven die de laagheden overt doortrekt zijn werk. Aldus de taler. HILVERSUM Ter afsluiting vu uitzendingen die de KRO-tele» heeft gewijd aan de Latijns-Am kaanse Bisschoppenconferentie Puebla, wordt op donderdagar tussen negen uur en half tien op derland 1 een nabeschouwend sprek uitgezonden over de result) van de conferentie. Gesprekspartners zijn: pater J Saelman, die vice-voorzitter is Solidaridad, de interkerkelijke hi actie voor Latijns Amerika, en aan conferentie heeft deelgenomen, d.' van Nieuwenhoven, die lector is in missiologie aan de Katholieke t versitelt te Nijmegen, en in Put als waarnemer was, en prof. dr. R' Rossum, rector van de Hogesdi voor theologie en pastoraat te Hi len. Gespreksleider is Frans Wy van de afdeling informatieve r gramma's van KRO-televisie. In de discussie wordt geprobeerd' j beeld te geven van de koers d* katholieke kerk in Latijns Am« zal kiezen, vooral met betrekking de politieke en sociale situatie in continent. Daarbij komen vragen aan de als: „Welke invloed had het 1 van de paus op de conferentie?' stelt de kerk zich op met bef tot de dictatoriale regimes schillende landen?" „Welke wordt gemaakt, als het gaat gleuze bezinning en sociaal el ment?" Van onze radio- en tv-redactie NEW YORK Zeer waarschijnlijk zal de AVRO. die de tweede serie Roots heeft gekocht, deze dit najaar op het scherm brengen. Dat is dan twee jaar na de uitzending van de eerste serie Roots over de geschiedenis van de negers ln Amerika. Deze bestond uit elf afleveringen. Roots-2 bevat drie afleveringen minder Het succes in Amerika blijkt bij de eerste vertoning alweer bijzonder groot Zondag verscheen Roots-2 voor het eerst op het scherm. Om enig tegenwicht te hebben heeft de con currerende omroep dan ook Sound of Music op het andere net ingezet De basis voor de tekst van Roots-2 vormen de laatste 35 pagina's van het gelijknamige boek van Alex Haley, een superbestseller. waardoor hij mil jonair is geworden. Hoewel dit van verschillende kanten is betwijfeld, zegt Haley, dat hij in dit boek zijn eigen voorgeschiedenis heeft nage trokken. Voor negers in Amerika is dit vaak ondoenlijk omdat ze pas achterna men kregen na de burgeroorlog. In 1767 werd een zekere Kunta Kinte door Amerikanen uit de Afrikaanse staat Gambia ontvoerd. Haley zou na twaalf jaar speurwerk zijn terechtge komen in het dorpje waar zijn voor voor-vader heeft gewoond. Voor Roots-2 hebben vier scriptschrijvers gebruik gemaakt van deze 35 laatste bladzijden en van duizend pagina's memo die Haley heeft geleverd. Filmsterren Ze bevatten de geschiedenis van twintig Jaar na het eind van de slaver nij tot de dag van vandaag. Aan Roots-2 doen meer filmsterren mee dan tevoren. Namen worden ge noemd van Mario Brando, die voor het eerst aan een televisiestuk mee doet. Olivia de Havilland. Diahann Carroll en James Earl Jones, die Alex Haley neerzet Brando speelt de vroegere nazi-par tijleider van Amerika. George Lin coln Rockwell, een man die Haley ooit heeft geïnterviewd toen hij jour nalist was. Rockwell komt pas in de laatste aflevering op de proppen. De serie eindigt met het vertrek van Ha ley naar West-Alrika, waar hij in de staat Gambia een kenner van de ge schiedenis van negerrassen ontmoet, die hem vertelt over de ontvoering van zijn voorvader Kunta Kinte Roots-2 is zeker geen goedkope serie te noemen. De kosten zijn meer dan 33 miljoen gulden Wat de AVRO moet betalen wordt niet meegedeeld Maar wat de Amerikaanse adverteer ders voor televisietijd moeten neer leggen weten we weer wel 460.000 gulden per minuut speelt Kunta Kinte, de jonge gerslaaf waarmee Roots gint. Levar Burton j rol. door Dirkje Houtman HAARLEM Een vredesduif wordt losgelaten, vliegt langs het vrijheidsbeeld en neemt plaats op de aardbol. Die verandert spoorslags in een mond waar de witte duif nietsvermoe dend invalt en wordt fijngemalen. Een enorme boer, die getuigt van een goedbekomen maal, ontpopt zich als de openingsscène van dit animatiefilmpje, dat een onderdeel vormt van het Haarlemse JUTE-project Een merkwaardige naam voor een bijzondere onderneming waaraan vier kunstenaars lOerrtt van Dijk. Wlgbolt Kruyver. Luc van de Lage- maal en Pleter Zwaanswtjk) werken. Uitgangspunt van dit project, dat in opdracht van het Frans Halsmuseum wordt uitgevoerd, is de verbinding tussen actualiteit en kunst tot uit drukking te brengen. En de hierbo ven geschetste gang van de vredes duif is niet alleen het vignet voor het animatiefilmpje maar ook kenmer kend voor de aanpak en uitwerking van het project. Het geeft aan dat we met met wereldverbeteraars te ma ken hebben die kunst als middel ge bruiken om het publiek politiek te vormen Integendeel, centraal staat de artistieke interpretatie van het nieuws, het kunstwerk. En die per soonlijke verwerking kan komisch of ernstig zijn of een wrange humor be zitten. Netwerk Het JUTE-project bestaat uit twaalf afleveringen, waarvan er elke derde woensdag van de maand een aan het publiek gepresenteerd wordt De vier kunstenaars kiezen een onderwerp uit de actualiteit ln de hoop dat het over vier weken niet als afgezaagd uit de actualiteit verdwenen ls Noord- Ierland en Het Vriendschapsverdrag tussen Amerika en China waren de eerste twee onderwerpen. „Onze jon gens in de Libanon" komen nu aan de beurt. Vanuit de verschillende disci plines werkt elk van hen een aspect naar keuze uit. Het collectief heeft hier een maand de tijd voor. die op gaat aan een week documenteren een dag brainstormen. De rest van de tijd wordt besteed aan het uitwerken van ideeën. Elke aflevering bestaat uit vijf onderdelen, die bij voorkeur niet in museum of galerie getoond wor den. Beeldend kunstenaar Pleter Zwaanswljk richt de etalage van de Vishal op de Grote Markt in. Luc van de Langemaat maakt een Ingezonden mededeling, die op de dag van de presentatie ln het Haarlems Dagblad verschijnt en hij ontwerpt een affiche (geen aankondiging maar een zelf standig onderdeel) dat de nacht voor de presentatie door de stad verspreid wordt Deze onderdelen blijven een maand lang Intact. Het ls een soort netwerk. Je leest er 's morgens over in de krant; als je in de stad loopt zie je het affiche met JUTE erop dat ln je onderbewustzijn blijft schemeren, vervolgens loop je langs de vishal en zie je de etalage van Pieter Zwaanswljk. Het is een net werk dat zich steeds nauwer om je heen sluit en verrast. Minder snel in het oog springen de theatervoorstelling van Wigbold Kruyver. die onder de titel „12 diep zinnige gesprekken met mijn hond" vandaag om 12.30 en morgen om 19.30 in de Toneelschuur te zien is en het animatiefilmpje van Gerrit van Dijk dat aan deze voorstelling vooraf gaat en vrijdag in de „Alles is anders show" van Aad van den Heuvel ver toond wordt. Conferencier De theatervoorstelling duurt gemid deld een half uur. Voor „Onze Jongens in Libanon" heeft Wigbolt Kruyver een conference gemaakt, die het pu bliek niet ziet, maar wel hoort. Op het toneel loopt een soldaat wacht, sa men met zijn hond. Uit de luidspreker die over het terrein schalt hoort hij de moppen die de soldaten in de ont spanningsruimte onbedaarlijk doen lachen. Aan het quasi-leuke dat zich in de tent afspeelt gaat de soldaat langzaam ten onder. Kruyver speelt niet alleen de soldaat maar ook de conferencier Voor die geluidsband heeft hij al zijn mannelijke kennissen met een kano en een flesje bier naar de Toneelschuur gelokt om gepaste soldaten-reactie te krijgen. Tegeno ver deze manipulatie van onze jon gens in Libanon plaatst Gerrit van Dijk de manipulatie van hen in Ne derland. In het animatiefilmpje laat hij interviews zien met soldaat Hitler- mann. A. Rafat, J. Oranje en aalmoe zenier Geizen Pieter Zwaandsdijk is ernstiger in zijn aanpak. Hij is vol gens Van Dijk veel emotioneler en identificeert zich veelal met minder heidsgroepen. In dit Llbanonproject werkt hij de machteloze positie van de Palestijnen uit. Hij gebruikt ln zijn werk vaak polyester beelden, projec ties. grafiek, foto's of een combinatie ervan Deadline Het JUTE-gebeuren is een bijzonder project omdat het aan de ene kant een andere relatie met het publiek opbouwt (kunstenaars gaan met hun werk naar het publiek toe. wat de toegankelijkheid vergroot); aan de andere kant moeten de medewerkers in een zeer kort tijdsbestek een kunstwerk produceren. Een onge bruikelijke en spannende manier van werken, die van Invloed ls op de resul taten. Want door de snelheid waar mee moet worden gewerkt, kan het collectief niet op inspiratie wachten Er is een deadline en die kent geen genade. „Door die deadline heb je niet erg veel tijd om het onderwerp tot ln detail te doorgronden. Maar," meent Gerrit van Dijk, „een directe Inval is vaak genialer, meer to the point, dan een doordachte oplossing. Als je er te veel over doordenkt raak je te betrokken en kom je uit op pamfletkunst." En Luc van de Lage- maat vult aan „Dan krijg je zoiets als Tros-Actua „De kogels fluiten om m'n oren" of je gaat een actiecomité oprichten." Van Dijk concludeert: „De vorm gaat dan ten onder aan de betrokkenheid en het kunstwerk wordt er minder door." Zolderkamer Met deze manier van werken door breekt het JUTE-collectief het tradi tionele beeld dat veel mensen van een kunstenaar hebben: een figuur die op zijn zolderkamer vertwijfeld op inspi ratie zit te wachten. Het is iemand die niet alleen in zijn gedrag maar ook in zijn uiting bijzonder is en niet erg toegankelijk voor degene die niet met 1 - kunst is grootgebracht. „De verschil- lehde afleveringen vólgen elkaar snel op," zegt Van de Lagemaat. „De men sen zien dat kunst in kort bestek wordt gemaakt. In een museum zie Je niet hoe lang een kunstenaar erover doet" en Van Dijk vervolgt: „Bij de oprichting van JUTE in 1972 voelden we dat we op die oude manier niet konden werken. Je plaatst jezelf bui ten een geheel. Maar we geloven be slist niet in „de kunstenaar in de wijk" of „kunst voor het volk". We geloven wel dat je kunst dichter bij ecc hu de mensen kunt brengen, maar moet dat vanuit de kunstenaar 501 komen en niet van hogerhand (irj r terie van CRM) worden opgelegd er In deze manier van werken staat kunstwerk centraal maar de ma van presenteren ls anders. Me: t gevolg dat de vormen noodgedi V gen meeveranderen. De andere t* dering van het publiek werkt zoi aa twee kanten vernieuwend. Pro? aa rend zelfs. 0; Het JUTE-collectief op bezoek bij mevrouw Brinkers, moeder van een soldaat die Libanon wordt gestuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4