Rechten indiaan en aiosneger vertrapt' sl Onderzoek 'wanbeleid' bond oorlogsinvaliden Weer kans op een abortus-luchtbrug Toestand in noorden weer bijna normaal Texel ^rechtelijk iderzoek kenhuis amer kritiseert Surinaamse regering zorgdheid over "timing van estatieteams WD doet beroep op oppositie over abortusregeling Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Belangstelling voor rij-examen weer gestegen Na mislukken bemiddelingspoging Als voorstel van de regering aanvaard wordt: Duitse vrouwen wellicht naar Britse kliniek SDAG 20 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie I HAAG De Nederlandse regering moet erop toezien dat de ontwikkelingshulp aan Hg name niet ten koste gaat van de bosnegersen indianen in dit land. Dat is de mening van de o< DSitiepartijen en het CDA in de Tweede Kamer. ADVERTENTIE eg. dvoerders van deze partijen uit- isteren in de vaste Kamercom- j, ie voor ontwikkelingssamenwer- ln kritiek op het beleid van de jj, taamse regering, die voor de uit- \g van ontwikkelingsprojecten est-Suriname de grond van deze 0nffor7npk ^jilkingsgroepen zonder enige (je i van proces zou annexeren. lingssamenwerking ontraadde beide moties. „De gedachte die er achter zit. vind ik sympathiek. Maar ik vind dit een zaak voor de Surinaamse rechter en niet voor ons," zei hij. osnegers en indianen, die er van r op zoon hebben gewoond, me- bepaalde grondrechten te heb- De moeilijkheid is alleen dat hun niet officieel als eigendom ge- iaittreerd staat. Volgens het Kamer- ze an Zeil (CDA) wordt die omstan- iid door de regering van Surina- en angegrepen om zonder meer tot ei xering van gronden in west-Suri- over te gaan. die komt dan wel voor," aldus het nji erlid, „dat die bevolkingsgroe- t ipeens oog in oog komen te staan ee, een bulldozer en dat ze hun land over kop moeten verlaten." 'vdA-fractie diende gisteren een in, waarin de regering wordt lagd op dit soort situaties toe te Bij de besteding van Nederland- twikkelingsgelden, aldus de mo- de bestaansbronnen, voor va deze voortkomen uit de „grond en" van autochtone bevolkings- >en niet worden aangetast. Het ssj kamerlid Van der Spek kwam ze een verdergaande motie, waarin irop aandrong geen ontwikke- ïulp meer te verstrekken voor- het probleem van de grond- is opgelost. De Koning van ontwikke- „De reacties van PvdA en D'66 zijn niet bemoedigend. Het is hun goed recht, evenals dat van liberalen en christen-democraten, voor hun me ning te blijven uitkomen en te blijven strijden. Zij hebben echter ook de plicht mee te werken aan het beëindi gen van de huidige toestand waarbij de wet abortus verbiedt en met straf bedreigt, terwijl in feite een toestand van ongebondenheid bestaat. Die toestand brengt de rechtszekerheid in gevaar en kan artsen en vrouwen in over het ptan tot vorming 1HEDE (ANP) De burgemees- z an Enschede, het oud-Tweede- q irlid H. Wierenga, heeft in een aan minister Wiegel (binnen- irrestatieteams. Er is, vindt hij, doende zware criminaliteit om irtdurende paraatheid van de rH >0™ Volgens het Kamerlid Van Zeil is een Surinaamse commissie al geruime tijd bezig met een onderzoek naar de grondrechten van de bosnegers en indianen. Dat de resultaten van dit onderzoek zo lang op zich laten wach ten. vindt volgens het Kamerlid zijn oorzaak in het feit dat de commissie sterk verdeeld is. Een niet onaanzien lijk deel van de commissie zou achter de bosnegers en indianen staan en dat zou de Surinaamse regering niet zo goed uitkomen. Van Zeil vreest nu dat de uitslag van het onderzoek voorlopig nog binnens kamers blijft, zodat de ontwikke lingsprojecten, waaraan ook Neder land meewerkt, zonder moeilijkhe den kunnen worden uitgevoerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG WD-voorzitter Kort hals Altes doet een beroep op de oppositiepartijen om het abortus wetsontwerp van het kabinet-Van Agt niet zonder meer van de hand te wijzen. rechtvaardigen. nga zegt bezorgd te zijn over icalerende werking van een der- machtsvertoon. „Het gevaar it dat de politie-agenten op een En moment veel beter zijn uit- dan de criminelen. De reactie die zich ook zwaarder gaan V penen en dan is er in feite niets ost. Integendeel, want de kans neer gewapende confrontaties groter." ;eifns de burgemeester van En- e twijfelt hij niet aan de functie ie arrestatieteams, maar vraagt :h af of er zo'n groot aantal moet n. Uit overleg tussen de politie van de grote gemeenten in C. te is naar zijn zeggen gebleken aar geen behoefte aan zo'n team at. „Elke oplossing waarbij of de ene of de andere visie sterk naar voren komt. gaat in tegen de opvatting van een grote minderheid. Daarom ver dient naar mijn opvatting een rege ling de voorkeur, waarmee zo veel mogelijk mensen vrede kunnen heb ben. al zal niemand geheel bevredigd zijn. Alleen dan kan abortus uit de politieke strijd worden gehaald en kan weer een toestand van rechtsze kerheid ontstaan." aldus Korthals Atles. Overigens lieten vrijwel alle fracties zich gisteren kritisch uit over het beleid van de Surinaamse regering. Voornaamste grief is dat de uitvoe ring van ontwikkelingsprojecten stagneert door een gebrek aan inzet en initiatief. Aan de andere kant werd wel onderkend dat er in Suriname te weinig kader en geschoold personeel is om aan de ontwikkeling van het land krachtige impulsen te geven. MOP Voor ontwikkelingsprojecten heeft Nederland sinds de onafhankelijk heid van Suriname 2.7 miljard gulden toegezegd. Van dit bedrag werd 1,1 miljard uitgetrokken voor projecten in het kader van het zogeheten meer jaren ontwikkelingsprogramma (MOP). Tot nu toe is er van dat be drag echter slechts 370 miljoen aan projecten tot stand gebracht. In tegenstelling tot wat in Suriname hierover is gezegd door de waarne mend fractievoorzitter van de Suri naamse regeringspartij NPK, is deze achterstand volgens minister De Ko ning niet te wijten aan Nederland. Hij weet de achterstand aan de beperkte uitvoeringsmogelijkheden van Suri name. Het PvdA-Kamerlid mevrouw De Bools en de PSP'er Van der Spek lietèn zich zeer kritisch uit over het centralistische bestuurssysteem van Suriname. Maatschappelijke organi saties worden niet of nauwelijks bij beslissingen betrokken, aldus de Ka- merjeden. Verder wordt de situatie naar buiten toe beter voorgespiegeld dan zij in werkelijkheid is. Dat geldt volgèns de Kamerleden bij voorbeeld voor de werkgelegenheidssituatie. Het Surinaamse planbureau spreekt van hooguit 8 9.000 werklozen, ter wijl het in werkelijkheid om veel meer gaat. Oud-minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking wilde van De Ko ning de uitspraak horen dat de voort zetting van de Nederlandse ontwik kelingshulp afhankelijk wordt ge steld van een Surinaams beleid dat gericht is op verzelfstandiging. Vol gens Pronk oiftbteek,t een dergelijk beleid nu. De minister weigerde echter gehoor te geven aan het verzoek van zijn voorganger. Hij wilde niet vooruitlo pen op het moment waarop de ont wikkelingshulp moet worden geëva lueerd. Via een drietal moties vroegen vrijwel alle fracties de minister te bevorde ren dat de stagnatie in Suriname zo snel mogelijk wordt opgeheven. De Koning vertrekt in april naar Surina me om daar met de minister van opbouw overleg te plegen. ADVERTENTIE id onzer verslaggevers ot (AAR De Alkmaarse hoofd- van justitie, mr J J.Abspoel. een gerechtelijk vooronderzoek naar de behandeling van pa- i in het Centraal Ziekenhuis in aar met het radio-actieve iso- 'odium 131. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer^ geld voor dan u denkt. ïog meer Boekhandel J. ileSlegtgli.v. Kal verst raat 1012 l'K Amsterdam.Tel.02<l-22 33. Kotter/lam. Den Haag. Kindhoven.Utrecht. Arnhem, Groningen. Haarlem, fmtiden. Enschede. Antwerpen. Gent. Hotel-arrangementen: 3-daagse reis, vanaf 82,— 5-daagse reis, vanaf 150,— 8-daagse reis, vanaf 240,— (2 resp. 4 of 7 dgn. vol-pension bootvervoer en verzekering) Bungalows appartementen: een mid weekje Texel al vanaf ca. 100,— Inlichtingen en boekingen: VW Texel Postbus 3 1790 AA De Burg Tel. 02220-2844 RIJSWIJK (ANP) De belangstel ling voor het verkrijgen van een rijbe wijs is vorig jaar weer gegroeid. In de eerste elf maanden waren onder de 782.402 aanvragen voor een rij-exa men 302.966 nieuwe kandidaten. Dit betekent een toename van vier pro cent ten opzichte van dezelfde perio de in 1977, toen zich 291.273 gegadig den voor het eerst meldden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De toestand in het noorden van het land wordt langzamerhand weer normaal. Hoewel de meeste binnenwegen nog glad zijn, worden de hoofdwegen over het algemeen steeds beter berijdbaar. Tijdens de avondspits werden gisteren nauwelijks moeilijkheden bij de politie gemeld. Het openbaar vervoer kampt nog steeds met vertragingen, hoewel ook in die situatie verbetering komt. De meeste streekbussen rij den weer en op het spoorwegennet gaven gisteren nog maar enkele treindiensten problemen. Vooral op de lijnen Zwolle-Leeuwarden en Zwolle-Groningen, alsmede diensten tussen Groningen. Delf zijl en Roodeschool werden giste ren nog noemenswaardige vertra gingen gemeld. Over de resteren de treindiensten in het land toon de de NS zich gisteren tevreden. Waterberging In de drie noordelijke provincies worden al voorbereidingen getrof fen voor het zo goed mogelijk ver werken van het vrijkomende wa ter. indien de bergen sneeuw als gevolg van een plotseling invallen de dooi zullen smelten. Met het gebruik van zwaar BB-materieel zullen vooral door sneeuw en ijs verstopte watergangen worden vrijgemaakt. Het vervoer van gevaarlijke stof fen wordt nog steeds streng gecon troleerd. De indruk bestaat dat er regelmatig transporten zonder een daartoe verleende vergunning plaatsvinden. Voor een zo doel treffend mogelijke controle zal de rijkspolitie vanuit helikopters een oogje in het zeil houden. Trans porten waarvoor wel een vergun ning is afgegeven mogen uitslui tend onder politiebegeleiding plaatsvinden om de kans op onge lukken door gladheid zo gering mogelijk te maken Voor giftige stoffen en explosieven geldt nog steeds een algeheel rijverbod. Melk Het weggooien van overtollige melkvoorraden blijkt achteraf maar op beperkte schaal te heb ben plaatsgevonden. Volgens de provinciaal voedselcommissaris in Groningen, drs. D. Veltman, is in die provincie zo n 95 procent van de melk bij de fabrieken afge leverd. Voorts zijn de afgelopen dagen weer alle boeren bevoor raad met veevoedertransporten. Het droppen van voedsel voor die ren vanuit helikopters wordt van daag voortgezet vanaf de vliegba sis Leeuwarden. Een beeld van de ravage die gisteren bij Woerden ontstond toen een intercity-trein op volle snelheid inreed op een vrachtwagen. De chauffeur van de vrachtwagen zag het ongeval aankomen en wist zijn cabine op tijd te verlaten. De machinist van de trein is met lichte verwondingen aan zijn been in een ziekenhuis behandeld. Unie BLHP eist van Philips geen werktij d verkorting EINDHOVEN (ANP) - De Unie BLHP (Hoger personeel) zal tijdens de komende CAO-onderhandelingen van Philips geen arbeidstijdverkor ting eisen. Dat blijkt uit de voorstel len van de Unie die gisteren aan de directie sociale zaken van Philips zijn overhandigd. Wel zei deze vakorganisatie dat on derzocht moet worden welke moge lijkheden er zijn om de wekelijkse arbeidstijd te verkorten. Daarbij moet ook een eventuele produktivi- teitsstijging worden betrokken. „Wij hebben bewust geen concrete voor stellen gedaan met betrekking tot een arbeidstijdverkorting, omdat we dat op dit moment niet zinvol achten. Eerst moet maar eens duidelijk wor den onderzocht welke kosten een der gelijke maatregel voor Philips met zich meebrengt en welke effecten er van verwacht kunnen worden", aldus Ger van Os van de Unie BLHP in een toelichting. ADVERTENTIE Stuur bloemen als 'n fleuropkikkertje De Fieurop bloemist overbrugt voor u alle afstanden in 130 landen Fieurop intertiora itaat garant voor uw Dloemengroet Koninginne gracht 135 2S14AM oen Haag Van onze verslaggevers DEN HAAG De Haagse officier van justitie mr. R. J. Bouwer zal op korte termijn nagaan of een onderzoek moet worden ingesteld naar de beschuldiging dat het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers (BNMO) een financieel wanbeleid voert. Binnen veertien dagen zal hij gesprekken voeren met de raadslieden van de BNMO en van het gewezen hoofdbestuurslid J. M. Westerhoff, die de beschuldiging heeft geuit. Zoals wij zaterdag berichtten, be schuldigt Westerhoff het hoofdbe stuur van de BNMO ervan dat het ten behoeve van oorlogsinvaliden ingeza melde gelden aan hun bestemming heeft onttrokken. Hij spreekt van een bedrag van 35 miljoen gulden, dat „zoek" zou zijn. Het hoofdbestuur van de BNMO heeft gisteren in een reactie op deze beschuldiging laten weten dat de offi cier van justitie in Den Haag om een onderzoek heeft verzocht. „Het be stuur", aldus de verklaring, „is van mening, dat het geen enkele blaam treft en wenst zo spoedig mogelijk klaarheid in deze zaak." Mr. Bouwer, bij wie Westerhoff mid den vorig Jaar al zijn klacht depo neerde. heeft tot nu toe geen onder zoek ingesteld, omdat, naar hij giste ren zei, de raadslieden van beide par tijen hem hadden verzocht de zaak voorlopig te laten rusten. Voordat hij aan een onderzoek toekwam, kreeg hij te horen dat drie „wijze lieden" door middel van arbitrage de zaak uit de wereld wilden helpen. Vorige week. aldus de officier, liet Wester hoff hem weten dat de bemiddelings poging mislukt was. De klager ver zocht de officier het uitgestelde on derzoek alsnog in te stellen Nazorgproject Het hoofdbestuur van de BNMO voert de klacht van Westerhoff terug op een meningsverschil over een zo geheten nazorgproject. Westerhoff stelt dat de BNMO het daarvoor be schikbare geld (ingezameld via de Al gemene Loterij Nederland) niet in dat project heeft willen steken, terwijl er van de zijde van de bond op wordt gewezen dat eerst overeenstemming is mr Abspoel is er vermoede- )rake van overtreding van de ïergiewet. Het ziekenhuis en ^betreffende laboratorium wa- olgens hem weliswaar in het van een vergunning voor het :n van de radio-actieve stof. de voorwaarden voor die ver zijn naar zijn waarneming eden door te grote doses toe te en zich bovendien niet te be- tot diagnostiek, nu er geval- therapeutische behandeling zijn geworden. door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM Wanneer het abortus-wetsontwerp, dat er nu ligt, zal worden aangenomen (inclusief de regeling van de vijf dagen bedenktijd) zit het er dik in, dat er weer een abortus-luchtbrug naar Engeland zal worden georganiseerd. Niet voor Nederlandse, maar voor Duitse vrouwen, voor wie deze vijf-dagen-bedenktijd een onoverkomelijke moeilijkheid vormt om zich nog in Nederland te laten helpen. Juist het feit, dat een abortus in Nederland binnen één dag achter de rug is, is voor de meeste Duitse vrouwen de re den dat zij zich in Nederland laten helpen. In Duitsland zelf, althans in bepaalde deel staten, is abortus ook moge lijk, maar dan alleen tijdens een vijfdaags verblijf in een ziekenhuis. Wanneer Nederland een ver plichte bedenktijd van vijf da gen zou invoeren, zou het voor veel Duitse vrouwen, vooral die uit Zuidduitse staten als Beieren, waar nog geen enkele mogelijkheid tot abortus be staat, onmogelijk en onbe taalbaar worden om zich nog in Nederland te laten behan delen. Dat betekent, dat er voor veel Duitse vrouwen weer een zeer problematische toestand zal ontstaan. Zoals bekend bestaat verre weg het grootste deel van alle cliënten van de negentien ab ortusklinieken in ons land uit Duitse vrouwen (in 1977 wer den er hier 16.500 Nederlandse tegen 66.000 Duitse vrouwen geaborteerd). Dat de Duitse vrouwen in zo groten getale naar ons land komen, ligt aan verschillende oorzaken. Heel belangrijk is het feit. dat een abortus in Nederland poliklinisch kan gebeuren, waardoor men bin nen een dag geholpen en weer thuis is. In Duitsland moet elke abortus in een ziekenhuis gebeuren, wat een opname van minstens een week. soms wel langer en een ingreep on der volledige narcose inhoudt. En hoewel de Duitse vrouwen deze abortus door het zieken fonds vergoed krijgen, reizen ze liever naar Nederland, waar ze er 300 of 350 gulden voor moeten betalen. Maar hier hoeven ze dan ook maar één dag weg uit hun dagelijkse leven, tegen een week in hun eigen land. Goede naam Een andere reden dat de Duit se vrouwsn naar Nederland komen, is de goede naam die de Nederlandse hulpverlening op dit gebied heeft. (Ter illu stratie: In West-Duitsland sterven tachtig maal zo veel vrouwen aan een abortus als in Nederland in ons land 0.2 op de 100.000 ingrepen, in Duitsland zestien op de 100.000. Tot nu toe is er in Nederland in al die jaren dat hier in klinieken geaborteerd wordt slechts één dode geval len, tegen acht alleen al in 1977 in West-Duitsland). Wanneer de Duitse vrouwen in de toekomst toch nog in één dag geholpen willen wor den, kunnen ze alleen nog maar naar Engeland. Dat heeft grote nadelen: niet al leen voor de prijs, maar ook voor de hulpverlening. In de Nederlandse abortusklinie ken spreekt men Duits, zodat men kan zorgen voor een goe de opvang in de eigen taal. In de Engelse klinieken spreekt men deze taal niet, zodat er geen sprake kan zijn van eni ge opvang en nazorg van de vrouwen. (een soort Duitse Rutgers stichting). Deze kliniek, die ongeveer dezelfde opzet heeft als de Nederlandse klinieken, is met intensieve hulp van Sti- mezo-Nederland (de overkoe pelende stichting, die een aan tal klinieken in Nederland heeft) tot stand gekomen. Duitse artsen die daar wer ken, zijn in Nederlandse kli nieken opgeleid. Dit is de eer ste abortuskliniek in West- Duitsland. België Bremen Inmiddels is In de Duitse stad Bremen een bescheiden abortuskliniek geopend door de vereniging Pro Familia Vooralsnog is het niet erg waarschijnlijk dat er meer van dergelijke klinieken zul len volgen, omdat de verschil lende deelstaten allemaal aparte regelingen en voor schriften hebben Wat in de ene staat mogelijk is, is dat nog niet in de andere. Boven dien bestaat er in Duitsland nog een hevige strijd tussen de gynaecologen in de zieken huizen en de „gewone" artsen; de gynaecologen vinden dat zij de enigen zijn. die een ab ortus kunnen en mogen uit voeren (een soortgelijke strijd kende ons land zo'n tien jaar geleden) Voor de andere buitenlandse vrouwen die in Nederland ge aborteerd worden, zijn de ge volgen minder ernstig dan voor de Duitse; voor de tien duizend Belgische vrouwen, die zich hier per Jaar laten behandelen, is een extra reis naar Nederland nog wel te doen. Overigens ls Stimezo- Nederland ook voortdurend bezig in België contact te leg gen met artsen en hulpverle ners om daar abortushulp van de grond te krijgen. Maar vol gens een woordvoerder van Stimezo zijn de Belgen niet erg happig om eigen klinieken te beginnen: ze vinden het best dat ze in Nederland goed en snel geholpen kunnen wor den. Of het wegvallen van veel buitenlandse cliënten tot ge volg zal hebben dat er in ons land klinieken gesloten zullen moeten worden, kan nog niet gezegd worden. Het is moge lijk. Het Ls echter ook denk baar dat de bestaande klinie ken, die allemaal met part time artsen en andere hulp verleners werken gewoon ver der gaan, alleen op een meer bescheiden schaal. aO j moest worden bereikt met het minis terie van defensie. Het ministerie, dat participeert in de exploitatie van het project, heeft vol gens de BNMO pas vorige week toe gezegd een deel van de kosten van de explotatie voor zijn rekening te zul len nemen Het project behelst de bouw van een. volgens de BNMO. ..hotelachtig ver blijfsoord" in Doorn, waarin de voor nazorg in aanmerking komende leden van de bond gedurende twee tot drie weken zouden kunnen verblijven De bouw van zo'n oord werd in 1976 voorgesteld door een commissie on der voorzitterschap van de oud-mi nister van defensie, W den Toom Het BNMO-bestuur nam het plan niet over. onder meer omdat de voor exploitatie benodigde gelden niet voorhanden zouden zijn. Volgens het bestuur werden wel plannen gesmeed voor een aanzienlijk uitgebreider pro ject. dat meer oorlogsinvaliden hulp zou kunnen bieden, maar waarvan de verwezenlijking afhankelijk was van het ministerie van defensie Die me dewerking is nu toegezegd Westerhoff wijst in zijn beschuldiging op de rol die BNMO-voorzitter W Ch J M van Lanschot mogelijk heeft gespeeld Van Lanschot zou er belang bij hebben gehad dat het voor het project benodigde geld in beheer bleef bij de bank waarvan hij mede firmant was Het hoofdbestuur van de BNMO zegt in zijn verklaring dat de algemene ledenvergadering „volledig op de hoogte is van het financieel beheer en dat dit door accountants is goedge keurd" Verstrengeling De fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer. Ria Beckers, heelt gisteren over deze kwestie acht vra gen gesteld aan de minister van Justi tie Zij wil weten of de uit de Algeme ne Loterij Nederland afkomstige mil joenen waarover Westerhoff spreekt ooit op de plaats van bestemming zijn aangekomen De minister wordt gevraagd of hij op de hoogte is van de nieuwbouwplan nen in Doorn en of de beschuldlgin gen van laksheid juist zijn Ria Beckers wil ook weten wat de minis ter denkt van de verstrengeling van functies van de BNMO-voorzitter Zij wijst erop dat de heer Van Lanschot ook bestuurslid is van de Algemene Loterij Nederland en zij wil weten of de statuten van die organisatie zori functieverstrengeling toelaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3