GIR0100200 DEN HAAG Is er dan niemand op wie je kunt rekenen als je wilt leren lezen en schrijven in een land waar 90% van alle ouders analfabeet is? Jazeker Deze tekening komt uit een voorlichtingsmap die op Guinee-Bissau wordt gebruikt om de bevolking duidelijk te maken hoe belangrijk het is om te leren lezen en schrijven. Op Gast aan Tafel-deelnemers. Die zijn bereid een finandële bijdrage te leveren voor de strijd tegen het analfabetisme in Guinee- Bissau. De oorzaak daarvan? Toen Guinee-Bissau in 1974 onafhankelijk werd, lieten de Portugezen een land achter waarvan ze de land bouw, de gezondheidszorg en het onderwijs schandelijk hadden verwaarloosd. Een uitgebuite bevolking - waarvan 90% analfabeet was - stond voor de loodzware opgave om helemaal uit het niets een menswaardig bestaan te gaan opbouwen. Alleen in een aantal gebieden die al voor 1974 door de onafhankelijk heidsbeweging (E A J.G.C.) waren bevrijd, was de situatie hoopvoller. Want daar was de bevolking er door enorme inspanningen in geslaagd de eerste successen te boeken in de strijd tegen honger, armoede en analfabetisme. En wel door op eigen GUINEA kracht een uniek onderwijssysteem op te zetten, waar in leren èn werken hand in hand gaan. Een harde noodzaak. Nog steeds, omdat het agrarische Guinee- Bissau te arm is om allen gratis onderwijs te laten volgen zoals bij ons. Door bijvoorbeeld 's motgens op het land te werken en 's middags te leren, dragen de leerlingen nu zélf bij aan de kosten van hun onderwijs. Ze werken op die manier mee aan de wederop bouw van hun land. Terwijl bovendien de combinatie van theorie en praktijk de nuttig ste leerschool voor het latere leven vormt in het agrarische Guinee-Bissau. Door de geweldige inzet van de bevolking blijkt die onderwijsaanpak ook na de onafhankelijkheid op steeds meer plaatsen succes te hebben. Maar die opzet kon niet van de grond komen, voordat onder andere financiële bijdragen uit Neder land het de jongeren in Guinee-Bissau mogelijk hadden gemaakt om landbouwgereedschap te kopen. Pas daarna konden ze gaan werken om te leren. Die noodzaak van financiële bijdragen bestaat nog steeds. Omdat op nog veel meer plaatsen in Guinee-Bissau jongeren landbouwgereedschap moeten kunnen kopen om zo aan hun eigen onderwijs te kunnen werken. En omdat ook projecten moeten worden opgezet om de ouders van die kinderen te leren lezen en schrijven. Daarom is het nodig dat ook in 1979 mensen meedoen met de Gast aan Tafelaktie. Zoals u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14