"NV wil regeling gedwongen verzuim NSEM komt bond tegemoet De Rente-, Plus- en Stemekening. Nederland heeft belang bij monetaire stabiliteit inst verdubbeld Douwe Egberts Banken bezorgd over betalingsmoraal Iran ME adviseert beroep op Werkloosheidswet er Noordelijke arbanken samen Serieuzer beleidscoördinatie nodig voor slagen EMS Miljardendans Textielfabriek zordt museum Renterekening: Plusrekening: Sterrekening: \foondelen: Zoopem ieri: postgiro en TO rijkspostspaarbank JSDAG 20 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 n een onzer verslaggevers (STERDAM Het CNV heeft met het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) itact opgenomen, om te komen tot een landelijke regeling met betrekking tot de inbetaling bij gedwongen arbeidsverzuim. Het CNV vindt zo'n regeling urgent nu vooral het noorden vele honderden werknemers hun werk niet konden bereiken als gevolg van weersomstandigheden de vorige week. L oot' werkgevers in de metaalnijver- I hebben, op advies van de FME taalwerkgeversI. hun personeel n weten dat geen aanspraak kan den gemaakt op loon voor niet erkte uren of dagen. In de noorde provincies bedroeg de vorige k (tijdens de sneeuwstorm) het omstpercentage in de bedrijven iddeld twintig tot dertig procent. et FME wijst haar leden op de moge- Jheid van WW-uitkeringen voor de Ktfknemers. die, noodgedwongen, werk niet konden bereiken. Be- irder Klaassen van de Industrie- d CNV in Groningen betwijfelt of dit mogelijk is. Hij gaat er ralsnog van uit. dat het loon nor- j zal worden doorbetaald. Dit te- omdat in de metaal-CAO de aling is opgenomen, dat de werk bij werkloosheid tijdens het istverband, twee weken het nor- e loon doorbetaalt. FME legt dit artikel anders uit. woordvoerder: „de bedoelde it heeft betrekking op artikel 1638 het Burgerlijk Wetboek. Dit arti- voorziet in loonbetaling in om- idigheden, waarin de werkgever overmacht geen werk kan geven, was de situatie zo, dat de werkne- door de weersomstandigheden ünderd werd te werken en in deze atie voorziet noch de wet, noch de leilijkheden land- en tuinbouworganisaties in loordelijke provincies verwachten NGEDAM De Nutsspaar- in Appingedam, de Bonds- bank in Loppersum, de Bonds- bank Noord-Oost-Groningen in ichool en de Spaarbank Spijk J» per 1 januari 1979 volledig fuse- Er wordt een nieuwe stichting richt, die de voorlopige naam t van Stichting Bondsspaarbank de Eemsmond). j de nieuwe spaarbank is door DO rekeninghouders ruim 103 toevertrouwd. De werkgelegen- I blijft geheel gehandhaafd. niet. dat boeren een massaal beroep zullen moeten doen op de Rijks groepsregeling Zelfstandigen. Hoog stens een aantal tuinders zal op de regeling zijn aangewezen, doordat ze als gevolg van de afgelopen sneeuw en vorstperiode, in financiële moei lijkheden zijn gekomen. Bestuurder Maat van de (Groningse CBTB verklaart geen precies over zicht te hebben van de schade, die boeren en tuinders deze winter heb ben geleden. Geldt voor de hele agra rische sector in het noorden de ver hoogde stookkostenpost, voor de veehouderij komt daar nog bij de schade die het gevolg is van ingestor te stallen (bij verzekering: het eigen risico) en het omzetverlies. Dit laatste gaat vooral op voor melk, die niet kon worden afgeleverd. Vol gens Maat zijn er gevallen bekend van melkveehouders, die per dag 1.500 liter melk (van zestig cent per liter) in de sloot moesten lozen. Omdat de financiële positie van de melkveehouderij het afgelopen jaar is verbeterd, verwacht Maat niet, dat een beroep op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen nodig zal zijn. Dit zal wel het geval zijn bij een aantal tuin ders. Bevroren Bij de Groningse CBTB zijn gevallen bekend van tuinders, wier aanplant en verwarmingsinstallaties zijn be vroren en waar de schade is opgelo pen tot een half miljoen gulden. Daarbij komt nog, dat een bevroren aanplant in enkele gevallen betekent, dat dit jaar niet meer op omzet en dus op inkomsten kan worden gerekend, aldus Maat. het levensonderhoud te voorzien (zo hoog als het wettelijk minimumloon). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Internationale bankwezen lijkt zich ln toenemende mate zorgen te maken over de betalingsmoraal van de nieuwe Iraanse regering. In elk geval is de rust, die het bankwezen tot dusverre niet ln de laatste plaats uit een zeker eigenbelang aan de dag legde met betrekking tot de situatie in Iran, voor een deel verdwenen. vergroot Een dergelijke drang zou namelijk grote risico's met zich heb ben gebracht voor de duurzaamheid van het stelsel. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een klein land als Nederland met zijn open economie heeft grQot belang bij de totstandkoming van een zone van monetaire stabiliteit en stabiele wisselkoersverhou dingen met zijn belangrijkste handelspartners. Aldus drs A. Szasz, directeur van de Nederlandsche Bank, in een artikel ln Overgangfase het tijdschrift „Internationale Spectator". Hij geeft hierin zijn persoonlijke visie op de totstandkoming en de inhoud van het Europees Monetair Stelsel (EMS) Dit EMS, zo stelt drs Szész vost, is op het eerste gezicht niet anders dan de voortzetting van een reeks niet ver werkelijkte en inmiddels bijna verge ten Europese monetaire voornemens, beginnend met het eind 1969 geno men besluit tot verwezenlijking van een economische en monetaire unie in 1980. Het grote verschil tussen toen en nu is de Duitse houding. Terwijl Schmidt destijds nadrukkelijk waar schuwde tegen de inflatoire gevolgen van een monaristische aanpak (poo ling van reserves, uitbreiding van kre dietfaciliteiten) wordt nu het EMS overwegend gekenmerkt door een monaristische benadering. De rede nen voor de standpuntverandering van de Bondskanselier zijn, aldus drs Szész, deels politiek, deels econo misch. taire technieken dan op het weerbar stige terrein van de beleidscoördina tie. Aldus tijdelijk de illusie wekkend, de weg naar integratie zonder tranen te hebben gevonden. Volgens het artikel, heeft Nederland ten aanzien van de monetaire tech nieken sterk gepleit voor een stelsel, even stringent als de „slang". Hierin deelde het de Duitse inzichten. Ook wenste Nederland Duitsland geen stelsel op te dringen, waartegen daar ernstig bezwaar zou hebben bestaan, al zou dit de kans op onmiddellijke Britse deelneming wellicht hebben Deze overwegingen, zo merkt drs Szész op, die ook bij de discussies in de overgangsfase zullen spelen, kun nen in strijd komen met de wens „het politieke momentum niet verloren te doen gaan door technische bezwa ren". Wat dan een spanning lijkt tus sen overwegingen van algemeen bui tenlands beleid en specifiek monetai re politiek, is in feite een afweging tussen de korte en de langere termijn. De landbouwproblematiek, die de in voering van het EMS op 1 Januari J.L heeft belet, valt buiten het bestek van de beschouwing van drs Szész. Dat, zo stelt hij, doet echter niets af aan de grote betekenis, die landbouwregelingen voor het mone taire stelsel kunnen hebben. Dit was dan ook de aanleiding voor de Zwitserse dochter van de Ameri kaanse Dow Banking Corp. om dezer dagen beslag te laten leggen op de rekeningen van de Iranians Bank, een kleine Iraanse bank, in Londen en in New York. Ook andere banken zouden Inmiddels overwegen zich op deze wijze veilig te stellen. De schul den van Iran (overheid en particuliere bedrijven) aan buitenlandse banken worden geraamd op ruwweg 6,4 mil jard dollar, overeenkomende met een kleine 13 miljard gulden. De deviezenreserves van Iran lieten zich eind oktober van het vorige jaar becijferen op 10 miljard dollar, onge veer 20 miljard gulden. Daarnaast is Engeland aan Iran nog een bedrag van 800 miljoen schuldig. Dit bedrag is namelijk in 1975/76 door de sjah aan Engeland ter beschikking ge steld, toen dit land met ernstige beta lingsbalansproblemen te kampen had. Deviezenreserves Onbekend is overigens tot welk be drag de Iraanse deviezenreserves de laatste tijd zijn ingekrompen. In elk geval zou het wel eens zo kunnen zijn, dat alleen al de uit normale handels transacties van Iran voortvloeiende verplichtingen meer dan de helft van de reserves van destijds uitmaken. Een en ander neemt niet weg, dat met name het Amerikaanse bankwezen hoopt, dat de nieuwe Iraanse regering zich als de toestand ln het land eenmaal weer normaal zal zijn een even betrouwbare schuldenbetaler zal tonen als ook het geval is met de mohammedaanse regering van Irak, Syrië en Lyblë. Ook al zijn de laatste tijd alle betalingsverplichtingen door Iran niet nauwgezet nagekomen, toch menen de Amerikaanse banken niet dat hun kredieten aan Iran ernstig gevaar lopen. Beslag Intussen heeft de Amerikaanse Te lephone and Telegraph Co. (A T &T.) als eerste Amerikaans Industrieel be drijf beslag laten leggen op een reke ning van de „keizerlijke regering van Iran" ter grootte van meer dan 30,2 miljoen dollar bij de Manufacturers Hanover Trust Co. in New York. Ach tergrond van een en ander is het contract, dat American Bell, een dochter van A.T.&T. met de regering van de sjah had lopen inzake de leve ring van telefooninstallaties aan Iran tot een bedrag van 90 miljoen dollar. In het kader van dit contract, dat voor een deel al was afgewikkeld, ontving A.T.&T. de laatste twee maanden geen betalingen meer van Iran. A.T.&T. verwacht, dat als de nieuwe Iraanse regering het contract zal an nuleren er voor haar een verlies van zeker 55 miljoen dollar uit zal rollen. Het is niet uitgesloten, dat het voor beeld van A.T.&T door soortgelijke acties van andere bedrijven zal wor den gevolgd. De Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen is destijds in het leven geroepen om zelfstandigen, die buiten hun schuld in financiële moeilijkheden ra ken, te helpen. De regeling, die net als T de Bijstandswet wordt uitgevoerd Inflatiepercentages door de gemeenten, voorziet in tijde lijk financiële steun, mits redelijker wijs kan worden aangenomen, dat de zelfstandige na de hulp zijn bedrijf weer rendabel kan voortzetten. De Rijksgroepsregeling Zelfstandigen kan het karakter hebben van kapi taalverschaffing (een rentedragende geldlening), of als een uitkering om in RECHT Douwe Egberts heeft zich vorig jaar kunnen stellen van de inzinking in 1977. De nettowinst verdubbel- vrijwel ten opzichte van dat jaar: van ƒ42,2 tot 80,6 joen. Het rendement kwam weer terug op een peil dat de d van bestuur gewenst acht voor continuïteit en expansie. Hij merkt op, dat voor 1979 in Europa zeer uiteenlopende inflatiepercenta ges worden verwacht. Voor de geloof waardigheid van de wisselkoersver houdingen echter is nodig, dat hier uitzicht op verbetering bestaat. On misbaar is ook een monetair beleid, dat de mogelijkheid heeft zich in vol doende mate te richten op extern evenwicht. Een serieuzer aanpak van de beleidscoördinatie dan tot nu toe is voorwaarde voor het slagen van het EMS, aldus drs Szész. Hij meent, dat zelfs de regeringslei ders zich tot dusver meer geconcen treerd hebben op de uit politiek oog punt naar verhouding pijnloze mone- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het grootste warenhuisconcern van de Bondsrepubliek, Karstadt, zag in 1978 kans zijn omzet met 13,9 procent te vergroten tot 8,41 miljard D-mark, dat is cir ca 9,1 miljard gulden. Kaufhof is tweede met 7,38 miljard DM (ƒ8 miljard), een vooruitgang van 4,2 procent en Horten der de met DM 3,66 miljard (gelijk aan 1977). De Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel meldt deze gegevens in een in formatie-bulletin. De grootsten onder de Nederlandse groot winkelbedrijven liggen een stuk achter hoewel zij naar ver houding eigenlijk groter zijn. Wanneer men althans de om vang van de Duitse markt (vier vijfmaal de Nederlandse) als maatstaf neemt. Aan de andere kant zijn de activiteiten van de Duitse en Nederlandse winkel ondernemingen niet helemaal vergelijkbaar. Onder de Nederlandse detail handelsconcerns is Ahold (Al- bert Heijn, Simon, Miro etc.) de grootste met een omzet van 5 miljard. Vroom Dreesmann bereikte in 1977 bijna de 4 miljard en KBB (Bijenkorf. Hema, Maxis etc.) kwam in 1977 net boven 2 miljard. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De directie van de Nederlandse Standard Electric Maatschappij (NSEM) heeft laten weten, zich graag te laten overtuigen door een beter werkbare oplossing dan het ontslag van ruim honderdvijftig werknemers, zoals wordt voorgesteld in de voorlopige nota werkgelegenheid van het bedrijf. Deze mededeling is een reactie op de ultimatieve brief van de Industrie bonden NW/NKV, waarin deze bon den een wijziging van dat voorstel eisten, omdat zij anders activiteiten zoudën ontwikkelen om de directie van NSEM tot andere gedachten te dwingen. Volgens directeur M. Jonker heeft het bedrijf niet eens de kans gehad in een open gesprek de nota goed met el kaar door te nemen. Hij voegde hier aan toe, dat alle oplossingen be spreekbaar zijn. De Industriebonden NW/NKV heb ben uit dit antwoord de conclusie getrokken, dat de directie van de NSEM is teruggekrabbeld en dat niet langer gedwongen ontslagen uit gangspunt zijn bij het overleg over de toekomst van het bedrijf. Gezien de onrust onder het personeel hebben de bonden geelst, dat deze week met het open overleg wordt begonnen. Intussen wordt voortgegaan met de voorbereiding van acties. De NSEM is een dochter van het Amerikaanse nr-concern. .ADVERTENTIE imzet nam met 4 procent toe van 4 tot 2,02 miljard. Deze omzet- was geheel te danken aan de 20 ent stijging van de verkochte Heelheden want de prijzen, vooral koffie, daalden met 15 procent, toffieconsumptie is weer terugge- d op het niveau van 1974, het ste normale jaar voor de prijsex- B/ iteit was er bij kerftabak en (hoewel het theeverbruik ten tij de hoge koffieprijs hoger was), 'uktgroep sigaren leed echter iw een belangrijk verlies. Als van de in 1978 genomen maat- verwacht het bestuur, dat in •liessituatie in twee a drie jaar ide zal komen. De afzet stond invloed van de dalende siga- iumptie. zij het dat Douwe Eg- zijn positie op de teruglopende landse markt kon versterken. Ilopende boekjaar bij DE duurt 18 [nden (1 januari 1978 tot 30 juni De onderneming gaat dus van 'EN HAAG (ANP) - Het Jan- linkcomplex. een in 1900 naar Angels voorbeeld gebouwde extielfabriek in Enschede, is [P de monumentenlijst gezet. Staatssecretaris Wallis de 'hes heeft B en W van Ensche- le ongeveer 1,75 miljoen gul len restauratiesubsidie toege- egd, zodat in het complex een extielmuseum kan worden ge- 'estigd. Naast deze subsidie irijgt de gemeente voor het hrichten van het museum voor 'ijf achtereenvolgende jaren log >er jaar een bedrag van 300.000 gulden. terder is de monumentenlijst angevuld met een 19e eeuwse toeve in Hulsberg, het land- 'Jis „Reelaer" in Raalte, twee 9e eeuwse panden in Wijhe. •n oorspronkelijke 18e eeuwse lerij in Raamsdonk en een fnaarswoning bij de molen Valk" in Berkel en Roden- IJs De in 1862 gebouwde ;hutsluis bij de Berkelse •weth in die plaats kwam ook °P de lijst. een kalenderjaar over op een gebro ken boekjaar. De resultaten van Su perior Tea and Coffee Company in Chicago zullen met ingang van 1979 in de cijfers worden opgenomen. SUMABEL: Beleggingsmaat schappij Sumabel heeft in 1978, on danks een positief netto beleggings- resultaat van 136.000 (v.j. 16.000 gul den) een verlies geboekt van 123.531 (v.j. 95.355) gulden. Dit is het gevolg van valutaverliezen ad ruim 250.000 gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. MACINTOSH (confectie) heeft het aanvankelijke reorganisatieplan, dat voorzag in een deelname van de over heid in het aandelenkapitaal van 15 miljoen, moeten bijstellen omdat de overheid niet aan dat plan wilde. Thans wordt uitgegaan van een parti cipatie van 10 miljoen. Hierover wordt momenteel onderhandeld met de overheid. Er wordt nog steeds gezocht naar een oplossing voor de vestiging Emmen, waar de werkgelegenheid van 170 man op de tocht staat. Mocht dit niet lukken bij het eerdere steunplan voor Macintosh werd uitgegaan van het handhaven van de volledige werkgelegenheid in de bedrijven dan zal Emmen uit de Macintosh-' organisatie moeten verdwijnen. KLM: De beladingsgraad is in ja nuari. na in de voorgaande drie maanden steeds wat lager te zijn ge weest, gestegen in vergelijking met dezelfde maand van 1977: 56,9 tegen 55,0 procent. Hiermee kwam de bela dingsgraad over de eerste tien maan den (april 1978 tot en met Januari 1979) van het lopende boekjaar uit op 60.3 procent tegen 58.6 procent ln dezelfde periode van 1977-78. O MBB: De Chinese academie van ruimtetechnologie heeft met het Westduitse concern Messerschmitt- Boelkow-Blohm (MBB) een overeen komst gesloten voor samenwerking bij de ontwikkeling van televisiesa tellieten. De Westduitsers beginnen met de levering vaif-drie satellieten die tv-programma's zullen uitzenden voor rechtstreekse ontvangst op tv- toestellen met speciale antennes. De Chinezen willen de produktie van meer satellieten in toenemende mate zelfstandig ter hand nemen. In totaal zou het gaan om tien tot twintig satellieten. Welk bedrag met de transactie is gemoeid is niet bekend gemaakt. i I» If iT I Wat is de makkelijkste manier van sparen? Iedereen met een postrekening kan thuis z'n eigen spaarrekening openen. Daarbij kunt u kiezen uit dne verschillende mogelijkheden: De Renterekening geeft 4% rente. Ideaal voor mensen die hun geld voor korte tijd apart willen zetten. Bij opname wordt geen aftrek berekend. De Plusrekening geeft 6% rente. Bij opname wordt 1% aftrek over het opge nomen bedrag in mindering van het tegoed gebracht. Voordeliger dan de Renterekening wanneer u uw geld langer dan 6 maanden laat staan. De Sterrekening geeft 7% rente. Bij opname wordt 2% aftrek over het opge nomen bedrag in mindering van het tegoed gebracht. Voordeliger dan de Renterekening ■wannefcr u uw geld langer dan 8 maanden 'laat staan. Bij deze rekeningen kunt u zelf uw geld op elk gewenst moment simpel terugboeken naar uw postrekening. Het staat dus nooit vast. Wanneer u uw spaargeld opneemt voor de aankoop van een eigen huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen, vervalt de aftrek bij de plus- en sterrekening. Uw spaarrekening krijgt hetzelfde nummer als uw postrekening. En dat is makkelijk, want bijschrijven en terugboeken doet u met uw gewone girokaart. Natuurlijk kunt u ook op deze spaar rekeningen automatisch sparen. Zo'n girospaarrekening kunt u heel eenvoudig openen. Simpelweg met 'n gewone girokaart. U vult het bedrag in dat u als eerste inleg van uw postrekening wilt over schrijven. Daaronder zet u: Van postrekening naarrekening (met de spaarrekening van uw keuze). Even ondertekenen en weg sturen in een gewone giro-envelop. En u hebt 'n girospaarrekening! Zo spaart u als thuisbankier extra makkelijk en voordelig. Bovendien profiteert u met deze spaar rekeningen van de dagelijkse renteberekening. Hierbij is het gestorte bedrag rentegevend vanaf de dag van storting tot de dag waarop het bedrag weer teruggeboekt wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13