'Psychiatrisch rapport is vaak niet volledig' Nederland stimuleert economische groei nie Tuijnman wil openbaar vervoer veiliger maken Trouw de kleine krant China botst met Vietnam Almelo wil vordering van leegstaande flats Korter werken per week Krant per slee Late toets 'X Vriesdood Pleidooi voor team van deskundigen Open-tbc-geval in Bussum ontdekt Vier op de tien kan met minder geld rondkomen Werkloosheid verandert niet veel 'Reservisten bij politie misbruikt' Vernielingen maatschappelijk probleem Fietsers verongelukt OINSDAG 20 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 8 - RHS 4 20 februari 1979 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker" Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859 1000 AW Amsterdam Papegaai Help, help, klonk er luid- schreiend uit een huis in Wiesbaden. Omwonenden belden direct de politie. In- plaats van een kind in nood trof de politie een pape gaai. Het beest had zich ge oefend in echte noodkreten. De politie vond de grap niet geslaagd. Uitverkocht In heel Nederland is geen slee meer te koop. Alles is uitverkocht, ook de oude ij zeren exemplaren, die veel winkeliers nog sinds de strenge winter van 1963 in hun voorraadkelder had den staan. Behalve voor het voorttrekken van kinderen, worden de sleeën ook ge bruikt voor boodschappen. Bankroof Soms lukt het een bank de bankrover voor de gek te houden. In Den Haag heeft een slimme directeur een truc bedacht, die goed heeft gewerkt. In de kluis legde hij een stapel oude kranten, verpakt in een geldzak. Het echte geld werd gewoon on der de balie opgeborgen. Toen een bankrover vorige week binnenstapte, kon het bankpersoneel de man met een gerust hart laten ver trekken. De rover griste de zak uit de kluis. Pas thuis ontdekte de rover dat de bankdirecteur hem te slim was afgeweest. Wat hij toen zei, is niet bekend. ie I li 16 loc 'IE re yn p an >n ir ief ijr er iet in eg er Ik m n t v< ha ige tse: roi üd ho ch m rai nd >n erk ng. edt Van een onzer verslaggevers PEKING/HANOI „We zullen ze eens een lesje leren", moeten de Chinezen gedacht hebben toen ze dit weekend hun aanval op Vietnam begonnen. Want al zijn deze twee landen dan allebei commu nistisch, goede buren zijn ze allerminst. Chinese soldaten zijn op veer tien plaatsen de 720 kilome ter lange grens overgetrok ken. Volgens China hebben ze daar elf plaatsen ingenomen. Op ongeveer tien kilometer van de grens zouden de Viet- namezen hen tot staan heb ben gebracht. Aan beide kan ten zijn honderden, mis schien wel duizenden mensen gedood. China is het gTootste communistische land in de wereld, tenminste als Je kijkt naar het aantal inwoners (800 miljoen» Vietnam is met on geveer 45 miljoen mensen het derde communistische land. De twee buren in Oost-Azië zijn al eerder slaags geweest. Al In 111 voor Christus viel China Vietnam binnen en hield het bijna twee eeuwen bezet. Later heeft China Viet nam lange tijd als „vazal" be schouwd. Dat betekent dat Vietnam afhankelijk was van China en ook belastingen moest betalen aan de grote broer in het Noorden. Oorlog De geschiedenis van Vietnam is vol van oorlog. Behalve te gen de Chinezen vocht het land tegen de Japanners (in de tweede wereldoorlog), te gen de Fransen (die van 1862 tot 1954 de baas waren), en tegen de Amerikanen (die na een bloedige strijd in 1975 werden verdreven). Waarom heeft China Vietnam nu aangevallen? Waarschijn lijk om Vietnam te strallen voor wat het in Cambodja heeft gedaan. Met hulp van Vietnam is daar een regering verdreven die op de hand van China was. Een andere reden is dat Vietnam een dikke vriend van Rusland is. En Rusland is de aartsvijand Veel vakbonden willen een 35-urige werkweek. In de on derhandelingen, die de vak bonden met de werkgevers voeren over de salarissen, komt deze eis vaak op tafel. Waarom is dat? Verkorting van de werkweek is een van de mogelijkheden om de werkloosheid te bestrijden, zeggen de vakbonden. Als ie dereen vijf uur korter gaat werken per week, 35 uur in plaats van 40 uur, kunnen meer mensen worden inge schakeld. De werkgevers sputteren tegen. Het kost na melijk veel geld extra als de werkweek wordt verkort. Ze' moeten meer mensen in dienst nemen, terwijl ze aan de mensen voor een kortere werkweek evenveel moeten betalen als bij een 40-urige werkweek. Toch ziet het er' naar uit, dat er een 35-urige werkweek komt. Ook in het buitenland wordt er druk over gepraat. De vakbonden vinden niet goed dat er zoveel van mensen aan de kant zit ten, die ook willen werken. Ze willen het werk over alle lief hebbers verdelen. van China. Dus behalve Viet nam moet ook de Russische poolbeer een lesje krijgen. Wie 's morgens vroeg of 's avonds laat een krantenwijk loopt, heeft er in de sneeuw een hele kluif aan. Veel jon gens en meisjes hebben zich echter aangepast aan de bar re weersomstandigheden. Er zijn er die schaatsend hun krant bezorgen, anderen ge bruiken de slee. Soms valt er niets te bezorgen, omdat de auto die de kranten moet brengen niet kan rijden. Het is te glad èn te gevaarlijk. De abonnees zijn over het alge meen dik tevreden over de prestaties van de krantenbe zorgers. En de directie ook, want die heeft de jongens en de meisjes een extraatje beloofd. Mientje Muis In het dorp, vlakbij de Pol derweg is Mientje Muis van ochtend dood gevonden. De oorzaak is nog onbekend. Mientje Muis had een krui denierszaakje, maar dat is nu gesloten. Vaste klanten moeten er rekening mee houden dat er in andere winkels geen vers „gepikte" kaas te koop is. Uit Dierenkrant van Eelco Akse (11) Amersfoort. In het noorden van het land hebben heel wat kinderen vo rige week hun school niet kunnen bereiken. Lekker vrij dus. Maar hoe ging dat met de zesdeklassers die dinsdag en woensdag de schooltoets moesten maken? Hans Sibon (van het CITO, waar de toetsen vandaan ko men) zegt daarover: „Tiental len scholen hebben ons opge beld wat ze moesten doen. We hebben gezegd dat ze zelf maar moesten beslissen. Als de halve klas er niet is, kun je moeilijk een toets afnemen. Dan is het beter de zaak een of twee dagen uit te stellen." Maar dan kunnen de kinde ren toch opbellen naar vriendjes, neefjes en nichtjes in andere delen van het land 1 die de toets Wel gemaakt heb- ben? Dan kennen ze de opga- I ven toch? Hans Sibon: „Ik weet niet of dat gebeurt. We hebben wel gevraagd of kranten die de toetsen na afloop publiceren, dat dit jaar niet wilden doen. En als kinderen elkaar gaan opbellen, ja, dat moeten ze zelf weten. De toets geeft in formatie over je eigen presta ties. Als je een verkeerd beeld van jezelf wilt hebben, moet je dat zelf weten." O Morgen wordt het laatste 1 deel van de toets afgenomen, i IJs en weder dienende. Bang voor Rus I Een echtpaar uit Letland 1 heeft achtentwintig jaar in een grot geleefd uit angst voor de Russen. De man had tijdens de laatste wereldoor- log tegen de Russen gevoch-u ten, toen deze zijn land bin- nenvielen. (Letland is sinds- dien een provincie van de I Sovjet-Unie.) Het echtpaar vertrok naar Australië, waar i de man en de vrouw uit angst I voor de Russische veilig- heidsdienst in een grot gin gen wonen. Alleen het Leger I des Heils kende hun geheim. 'w De boeren zijn blij meat de winter. Ze zeggen altijd dat de grond goed dóór moet vriezen. Maar misschien vinden ze het nu ook wel welletjes. Toch blijft de vrieskou goed voor de bodem. De vorst zorgt er namelijk voor dat de aarde losser wordt. De dode bladeren worden beter verteerd doordat het vocht in de cellen van het blad bevriest en het weefsel kapot maakt. Voor de insecten is het minder leuk. De onzichtbare insec ten in de grond moeten voor hun leven vechten. De meeste doen dat door zo diep mogelijk in de grond te kruipen. Zij zoeken een plaatsje waar het nog een beetje warm is om een winterslaap te houden. In winterslaap hebben ze heel weinig nodig. Maar lang niet alle insec ten lukt het om zo de winter door te komen. Vooral in het water is het leven onmoge lijk geworden. De vissen en de kleinere dieren zoals kikkers en slakken kunnen geen zuurstof meer vinden. Dit komt niet door de kou maar door de sneeuw. Want onder het ijs stroomt nog gewoon water van 4 graden boven nul. Nee, het komt door de sneeuw óp het ijs. Die zorgt ervoor dat er geen zuurstof in het water gemaakt kan worden. De water planten hebben namelijk licht nodig om zuurstof te kunnen vormen. Het ijs houdt het licht niet tegen maar de dikke laag sneeuw, die er nu ligt wél. De water- 20 februari 1979 dieren kunnen net als mensen niet zon der zuurstof leven en gaan dood. Schaatsen De waterbewoners zijn er erger aan toe dan de vogels en dieren op het land. Er zijn maar weinig mensen die de vissen helpen. En als ze het doen, helpen ze verkeerd. Ze slaan een wak in het ijs. Doordat er te veel vissen op één wak afkomen, zijn de overlevingskansen niet groot. De vissen zijn er meer mee gehol pen als er wordt geschaatst. Als er banen worden geveegd op het ijs, krijgen de vissen weer een beetje licht. IK ut Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het psychia trisch rapport dat over een verdachte wordt uitgebracht, geeft de rechtbank in veel ge vallen geen volledig beeld van de onderzochte. De rechtbank moet vaak afgaan op het oor deel van een enkele getuige- deskundige. Het zou beter zijn de psychiatrische rappor tage toe te vertrouwen aan een team van deskundigen. Dit standpunt huldigt prof. dr. F. H. L. Beyaert, geneesheer-directeur van het Pieter Baan Centrum in Utrecht, dat zijn psychiatrische rapporten wel in teamverband laat samenstellen. Volgens hem staat zo n interdiscipli naire aanpak garant voor een objec tieve en uitgebalanceerde beoorde ling van een verdachte. Beyaert vindt dat eigenlijk elk gerechtshofressort zou moeten beschikken over een team van deskundigen, bestaande uit een psychiater, een psycholoog, een maatschappelijk werker en een Jurist. De geneesheer-directeur van het Pie ter Baan Centrum, de psychiatrische observatiekliniek van het gevange niswezen, zou ook graag meer moge lijkheden zien om verdachten in kli nische observatie te houden. Dat kan nu alleen in Utrecht, waar een capaci teit voor 225 verdachten per jaar be staat, terwijl de behoefte twee- tot viermaal zo groot is. Beyaert maakte deze opmerkingen tijdens een bijeenkomst waarop hij een toelichting gaf op de rede waar mee hij gisteren het ambt van buiten gewoon hoogleraar in Utrecht aan vaardde In de faculteit der rechtsge leerdheid geeft hij onderwijs in de psychiatrische aspecten van de rechtspraktijk. In zijn oratie belicht te hij de rol van de psychiater in het strafproces, die zich naar zijn mening onafhankelijk dient op te stellen. Van een onzer verslaggevers ALMELO De gemeente Almelo ergert er zich aan dat aan de Mozartlaan in de wijk Aaldrinkshoek een dertigtal koopflats al geruime tijd leeg staat, terwijl het aantal ingeschreven woningzoekenden zich in deze plaats naar de drieduizend loopt. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen om indien de kwestie niet langs minnelijke weg geregeld kan worden op grond van de woonruimtewet tot vordering over te gaan. „Er is in één Aimelo kennelijk geen markt voor deze koopflats", zei een ambtenaar op het stadhuis. Dat zal blijken uit het feit dat ze maar blijven leegstaan, soms meer dan een half jaar. terwijl ze worden aangeboden voor prijzen die in de buurt van slechts tachtigduizend gulden liggen. Het vermoeden bestaat, dat met de flats via doorverkoop ook wordt ge speculeerd „Maar dat is moeilijk met zekerheid te zeggen. Eigenares van de te verkopen flats is de Beleggingsmaatschappij Eurobei te Rotterdam, maar er zouden ook enige andere eigenaars zijn (mogelijk ook Belgen» Aanvankelijk waren het huurwoningen. Op een gegeven ogen blik zijn de woningen echter in de verkoop gedaan. Nu er zo veel flats steeds maar leeg blijven staan, wil het gemeentebestuur dat deze weer voor de verhuur beschikbaar komen. Als tussenpersoon fungeert het De venter makelaarskantoor Both en Partners B V. De ..vorderingscommissie" die in Al melo nog steeds fungeert, is inmid dels bij de zaak betrokken Al een hele tijd is geprobeerd de affaire in overleg tot oplossing te brengen. Op het gemeentehuis bestaat de indruk, dat de kwestie nu „meer ultimatief" moet worden aangepakt. Volgens Beyaert bedreigt de niet in teamverband optredende getuige- deskundige het gevaar dat hij partij kiest. In de oratie werd er de nadruk op gelegd dat de rapportage geen bouwstenen voor de bewijsvoering mag bevatten, maar ook geen plei dooi ten gunste van de verdachte mag zijn. De als getuige-deskundige optredende psychiater, aldus Bey aert, moet zich tussen de partijen opstellen, wat niet betekent dat hij niet voor zijn mening zou mogen uit komen. De hoogleraar gaf zelf blijk van zijn mening over het justitieel systeem door te wijzen op het belang van een „solide rechtspositie" voor de burger die met de overheid in conflict komt. Volgens hem is die positie vooral van belang voor de zogeheten kansarme groepen, waaruit degenen die met de justitie in aanraking komen, meren deels afkomstig zijn. Sprekend over de geringe kansen van bepaalde groepen, betrok Beyaert ook recent onderzoek naar het zoge heten gebroken gezin, waarin de va derfiguur ontbreekt, in zijn betoog. Daarbij wees hij erop dat niet alle gebroken gezinnen over één kam kunnen worden geschoren: kinderen van bij voorbeeld fabrieksarbeiders hebben minder kansen om zich in de maatschappij te handhaven dan kin deren van vaders met een „goede baan", die om respectabele redenen vaak afwezig zijn. Volgens Beyaert moet met zo'n gegeven in veel sterke re mate dan nu het geval is. rekening worden gehouden bij de inrichting van de rechtspraak. BUSSUM (ANP) In Bussum is een geval van open tuberculose geconsta teerd. Het slachtoffer is een twintig jarige jongen, die met nogal veel mensen in aanraking kwam. Het consultatiebureau tot bestrijding van de TBC in Hilversum heeft een onderzoek ingesteld naar eventuele besmetting en heeft tot nu toe onge veer tachtig mensen, een zogenaam de mantoux-injectie toegediend. Van hen bleken zestien een positieve reac tie te hebben, hun zijn preventief werkende tabletten voorgeschreven. Er is volgens het consultatiebureau geen gevaar voor verdere besmetting. De Jongen is in een ziekenhuis opge nomen. hij is aan de beterende hand. DEN HAAG (ANP) Vier op de tien Nederlanders zouden met minder geld kunnen rond komen. Gemiddeld kunnen zij zich volgens eigen zeggen be druipen met een salaris dat 4,3 procent lager ligt dan hun hui dige inkomen. Dat is de uitkomst van een enquête die het NIPO heeft ge houden in aansluiting op zijn peiling naar de inkomenstevre denheid van de Nederlander, begin januari. Van alle onder vraagden zei 42 procent het met minder te kunnen doen, 46 procent ziet daar geen kans toe en 12 procent weet het niet. „Hoe het onderzoek ook bena derd wordt, een nullijn is voor velen mogelijk", concludeert het NIPO uit deze cijfers. iel. elc ec BRUSSEL (ANP) Nederland kan zich dit jaar bepaald niet veroorloven, stimulerer maatregelen voor de economie te nemen. Daar is geen ruimte voor. Dit heelt minis Andriessen (financiën) gisteren in Brussel gezegd. Voorzitter politiebond: UTRECHT (ANP) Veel Nederland se politiekorpsen laten volgens de Nederlandse Politiebond leden van de reservepolitie werk doen waarvoor ze niet zijn opgeleid, zoals het deelne men aan verkeerscontroles en „mee draaien" in de gewone surveillance dienst. Voorzitter L. van der Linden van de politiebond zei dat de reservisten ge durende de avonduren door vrijwilli gers worden „bijgespijkerd". Toch gebeurt het volgens hem regelmatig dat deze mensen hetzelfde werk doen, waarvoor de gewone politieman een complete opleiding op de politie school heeft ontvangen. Zo kan het gebeuren dat een reservist tijdens de surveillance plotseling wordt geconfronteerd met een echte lijke twist. Zijn beroepscollega heeft tijdens zijn opleiding aan de politie school geleerd hoe men in dit soort precaire situaties dient te handelen. De reservist echter zal het moeten doen zonder de nodige ondergrond. Van der Linden spreekt van misbruik van de reservepolitie. Nde Nederlandse Politiebond heeft in het geheel geen bezwaar tegen de inzet van de reservisten, maar dat moet dan wel gebeuren in die politie taken waarvoor ze zijn bedoeld, zoals bewakingsdiensten, hulpverlening bij rampen en eventueel bij verkeers regeling Volgens Van der Linden la ten de korpsen de reservisten vaak onder het mom van oefening vooral in de weekends meedraaien met de gewone politiedienstea In Brussel was de Europese minister raad bijeen, waarbij de ministers van financiën en economie de economi sche situatie van de Europese Ge meenschap onder de loep namen. In Nederland kan, aldus minister An driessen, dit jaar een economische groei van ongeveer 3 procent worden bereikt. Voor de gehele Europese Ge meenschap wordt gerekend op een gemiddelde van 3,5 procent, terwijl in het afgelopen jaar een gemiddelde van 2,8 2,9 procent is bereikt. Volgens de Duitse minister, Matthö- fer, zal de Duitse economie dit jaar met zeker 4 procent groeien en wel licht zelfs met 5 procent. In het gezelschap van de Europese ministers werd echter ook duidelijk, dat de situatie in het Midden-Oosten en in het bijzonder die in Iran, een onzekere factor vormt, die een in vloed kan hebben welke nu nog niet te berekenen valt. De gevolgen van de stagnerende olie-export uit Iran zullen pas in het najaar duidelijk worden. Cijfers Waarom van Nederland dit jaar geen stimulering van de economie te ver wachten valt heeft minister Andries sen met wat cijfers duidelijk ge maakt. De inflatie, zo zei hij, zal zich dit jaar in Nederland rond de 4 pro cent bewegen. Aan de werkloosheid zal niet veel veranderen, maar wel heeft Nederland af te rekenen met een grote vraag- en aanbod-proble matiek op de arbeidsmarkt. Andriessen zei voorts, dat in jaar tijd het Nederlandse aandee de internationale handel met oi veer 8 procent is teruggelopen. Z( wekkend noemde de minister de ging van de import van consump goederen (die in de periode 197! niet minder dan 50 procent bedn terwijl de totale import met 13 if cent steeg). ei Andere Nederlandse problemen z de toeristenbalans loopt terug n naar schatting, in het afgelopen j zo'n 4,5 miljard gulden. De gasexporten blijven achter bij de mingen (al is dat incidenteel) en tekort op de Nederlandse betalir®* balans beloopt over het afgeloi jaar zo'n 3,5 miljard gulden. w DEN HAAG (ANP) Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat wil doorgaan met het plaatsen van mobilofoons in bussen en trams, zodat de politie sneller kan worden ingescha keld bij ordeverstoringen bij het openbaar vervoer. De minis ter heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. De werkgroep stelt voor om de s tie te verbeteren door voorlichtOOf aan het publiek, meer controle, vanging van kwetsbare materis Een inventarisatie van de onregelma tigheden in bussen en trams in de eerste negen maanden van 1978 heeft overigens uitgewezen dat het met verstoringen van de orde en veilig heid wel meevalt. De toestand bij het streek- en stadsvervoer vormt geen uitzondering, maar wel vormen toe nemende vernielingen een algemeen maatschappelijk probleem. Deze conclusie komt van een werk groep. waarin vertegenwoordigers van het ministerie en van het stads en streekvervoer zitting hadden. De werkgroepheeft een rapport gemaakt dat de minister gisteren heeft over handigd aan de vaste Kamercommis sie voor verkeer en waterstaat. Hij stelde daarbij dat hij ook streeft naar door sterkere en door strafreChl optreden, zo nodig met snelrecl cedures. htóar :htf een verhoging van de boete op rijden zonder een geldig kaartje. Uit het rapport van de werkgroep blijkt, dat het stadsvervoer het meest wordt geplaagd door zwartrijders. In bussen voor het streekvervoer komt dit nauwelijks voor omdat de passa giers doorgaans hun kaartje bij de chauffeur moeten kopen. Wel heeft het streekvervoer, evenals het stadsvervoer, last van vernielin gen, die volgens de werkgroep vooral worden aangericht door scholieren, voetbalsupporters en jongelui die in het weekeinde terugkeren van dans gelegenheden. In de zomermaanden blijken de beschadigingen minder voor te komen dan in de overige maanden van het jaar. ■ril CHAAM (ANP) Bij een verkeei geluk zijn gisteren twee 15-jarige woonsters van Chaam om het gekomen. Twee andere raakten gewond. Een automobi *9 raakte tijdens een inhaalmanoeu in een slip en verloor de macht het stuur. Hij kwam in botsing een tegemoetkomende truck. en, Twee fietsers, de 15-jarige Patri oo Coremans en de even oude Ellie den Broek waren op slag dood. weg was ter plaatse smal als gcv van een sneeuwrand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10