.Heerlijk om te doen' 'Nieuwe eisen in strijd met goede trouw' r" M Nieuwe boeken I Tilly Périn-Bouwmeester speelt weer 'tante Dora' Vice-voorzitter van CDA: fusie niet uitstellen ft (AANDAG 19 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET 7 jor Fred Lemmers [(STERDAM Op het ge bloemde tafelkleed ligt naast i schrijfmachine, waarin een iKvoltooide brief zit, het in oen omslag gestoken script ior de nieuwe televisieserie lagboek van een herders- md", die de KRO het ko us ende najaar in acht afleve- :gen gaat uitzenden. Dat a iipt is voor Tilly Pèrin- iats juwmeester verplichte lec- :ur. Evenals in de eerste ,M eks speelt zij er weer haar Ja irtij in mee als „tante ora", de vrouw die de hele jbel van buiten kent en niet iiïelt „fout" te roepen als eneer pastoor of de kape- iii-an er blijk van geeft niet zo jbel vast te zijn. ril let ls heerlijk om te doen. omdat tw'n reuze goed verhaal is. Het is hele aanpak om als een televisie- jne in de smaak is gevallen, met een rrolg te komen. Dat moet dan min os zo sterk zijn, eigenlijk sterker, «r mijn gevoel is Willy van Hemert. ook de nieuwe serie heeft bewerkt regisseert, daarin gesiaagd. Als je vraagt wat het geheim is van het "0 fcces dat „de herdershond" heeft n ik daar moeilijk een antwoord op ren. Er gebeuren geen schokkende igen in, maar toch boeit het. Ik ok omdat er een zekere blijheid en ivoud in zit. Dat spreekt veel men- aan," zegt Tilly Périn. door mr J. L Janssen van Raay Op het artikel van prof. dr Arend Jan Vermaat in Trouw van 16 februari J.l. („CDA moet eerst politieke overtuiging vastleggen") wil Ik als volgt reageren: - i Tilly Périn-Bouwmeester als ik maar een bloemetje op mijn tafel heb. aandeel in de nieuwe serie is dan in de vorige. „Maar als er een vervolg komt, zal ik daaraan meer meedoen, want in de vijfde ga ik dood. Nadat het drie bijna is gebeurd en ik beurte ben bediend door de pastoor en ilaan, ga ik nog onverwacht terwijl ik rustig in mijn stoel zit. bof dit keer, want alle scènes, ik speel, worden in de studio •men. Zodoende ben ik er niet •eest toen in januari in Lim- mijn begrafenis werd gefilmd, mijn collega's is dat heel 'ekkend geworden. Net op het it dat de kist de kerk werd n begon het te sneeuwen, leverde prachtige filmbeelden legd om te bewijzen dat ik er niet helemaal aan verslaafd ben." Toen Pierre Périn, met wie zij 32 jaar was getrouwd, in 1960 overleed zei Tilly het toneel heel resoluut vaarwel Ze had er geen zin meer in, evenmin in het directrice-zijn van De Kleine Komedie, het Amsterdamse theater, dat de Périns uit de puinhopen had den opgebouwd. „Van mij zal later nooit gezegd kunnen worden: zij stierf in het harnas," zei Tilly Périn in die tijd. Maar het kan verkeren. „Op het toneel heb ik nadien nooit meer gestaan, maar des te meer voor film camera's en voor de televisie. In okto ber ben ik nog naar Cannes geweest om in een film te spelen met Anthony Perkins en Bibi Anderson. En vorige week hebben ze me gevraagd of ik in april een rolletje wil doen in „Kort Amerikaans" van Jan Wolkers." Bejaarden utorijden ltspijt Tilly Périn echter totaal niet tze die verhalen van horen zeggen «t hebben. „Het in weer en wind ip uit moeten trekken ligt me niet >r. Ze komen me keurig met een 0 halen en brengen me na de op- nen in Hilversum ook weer thuis, ben ik vorig jaar, toen ik 85 werd, autorijden gestopt. Je moet er 1 een punt achter zetten. Die stok t mensen achter het stuur vind ik Rrantwoord. Mijn auto mis ik ens helemaal niet. Als ik nu s moet zijn neem ik een taxi. Als optelt wat een auto je allemaal aan afschrijving, reparaties, be ting, verzekering en benzine, kun daar jaarlijks heel wat taxi-ritjes maken," vindt Tilly. steekt met de zilveren aansteker, tonder handbereik ligt, een nieuwe »ret aan. Ze rookt aan één stuk ior. Als het pakje sigaretten op is ilt ze uit de grote kast, die zo'n etje als provisiekamer dienst doet, een nieuw. „Het roken kan ik sltlaten. Ik heb het wel eens gepro- er- erd. maar het lukt me niet. Alleen ea Mlags raak ik geen sigaret aan. Dat oe- bik mezelf een tijdje geleden opge- Vervelen is er bij Tilly Périn niet bij. Naast dat filmen is er nog zoveel meer dat haar belangstelling heeft. De be jaarden met name. Nog steeds vindt zij het erg jammer, dat ze vorig jaar een paar honderd stemmen tekort kwam om als lijsttrekker van de Be jaardenpartij in de Amsterdamse ge meenteraad te komen. „Ik denk dat veel bejaarden langzamerhand wel tot de conclusie zijn gekomen, dat het onverstandig ls geweest dat ze niet op ons hebben gestemd. In de grote partijpolitiek tellen bejaarden niet mee. Daar gaat het om veel be langrijker zaken, zoals de economie van het land. Nog steeds wordt te gemakkelijk vergeten dat er alleen in Amsterdam al 85000 bejaarden zijn Vooral in deze winter met al die vorst en sneeuw wordt er vreselijk geleden door tal van ouderen. Ik weet wel, er wordt incidenteel heel wat gedaan maar al die kleine acties hadden wij zo graag willen bundelen." „Er zijn zo veel mensen die tussen de wal en het schip zitten. Onlangs hoor de ik nog van een bejaard echtpaar ergens drie hoog, die al een paar dagen zonder brood zat omdat het de straat niet opdurfde met die glad heid. De grote schreeuwers, daar hoef je geen medelijden mee te hebben. die redden zich wel, maar de vele bejaarden, die te bescheiden zijn en hun mond houden omdat ze bang zijn anderen overlast te bezorgen, daar gaat het om." „O ja, nu ik het-over die bejaarden heb, moet ik je voor ik het vergeet even een heel gek verhaal vertellen. Over burenhulp gesproken: hier aan de overkant woont een goede vrien din van mij. Ze belt me drie keer in de week om te vragen of ze wat voor me moet meebrengen uit de stad. Nu moet je weten dat die vriendin net zo oud is als ik. Om te gillen, niet!" Tilly Perin kan de problemen van het ouder worden goed aan. „Ik voel me nooit alleen, ben nooit eenzaam. Je moet Je tijd kunnen vullen." En dat laatste doet ze onder andere met het maken van gedichtjes. „Vroeger heb ik heel wat afgerijmd. De laatste Ja ren doe ik het heel serieus. Als ze leuk worden geef ik ze weg. Martine Bijl heeft er onlangs nog eentje van me DlGfStUkjG gehad. Toon Hermans stuur ik ook wel eens wat." Croissants (foto: Henk Tukker! kunnen brengen als ik mijn ellebogen had gebruikt, maar dat ligt me niet. Ik heb er hard voor moeten werken. Als ik denk aan die beginperiode bij Willem Royaards, toen ik veertig gul den in de maand verdiende en soms een gulden extra als ik achter de schermen voor Royaards. die niets van pianospelen terecht bracht maar op het toneel deed alsof, een stuk van Grieg ten gehore bracht op een twee de piano die daar was neergezet." „Als je dan ziet hoe het tegenwoordig toegaat. Als ze nu van de toneel school komen zijn het meteen ster ren. Dankzij subsidies van de over heid, die toch op moeten, anders krij gen ze het volgende jaar minder, heb ben ze vaak een gage van 250 gulden per avond, zelfs voor een kleine rol. Dat vind ik bespottelijk. We leven tegenwoordig in een rare wereld. Wat dat betreft ben ik soms blij dat ik al zo oud ben." De voorgenomen fusie van het CDA per 1 juni 1980 is geen abandonne- ment, maar de vrucht van een samen gaan. De afstamming van de boreling zal duidelijk herkenbaar blijven, voortgekomen als hij is uit ARP. CHU en KVP, zulks terwijl de recht streekse leden voor een belangrijke bloedtransfusie zorgdragen. De fusie komt tot stand door aan vaarding van het fusie-protocol met bijlagen. Het fusie-protocol is de overeenkomst tussen ARP, CHU en KVP, waarbij het CDA als federatie wordt omgevormd tot een eenheids partij. zulks nadat het congres van het CDA hiermede akkoord is gegaan. De opstellers van het fusie-protocol hebben er zorgvuldig voor gewaakt dat de continuïteit gehandhaafd blijft en dat de bestaande partijen in plaats van van de aardbodem te ver dwijnen, met al hun hebben en hou den tot het CDA toetreden. Waarborgen Brieven schrijven doet ze ook. „Ik ben juist bezig met een brief aan koning Klant, Dat zit zo. Ik eet als ontbijt altijd een croissant, die ik bij een bakker hier in de buurt haal. Daar betaal ik 75 cent voor. Onlangs vertelde mijn werkster me dat zij bij haar bakker elders in Amsterdam voor een croissant twee kwartjes neertelt. Ik heb er haar een mee laten brengen en je ziet noch proeft enig verschil. Die croissant van vijftig cent is even lekker. Dat vind ik een schandaal. Waarom moet er zo'n groot prijsverschil zijn in dezelfde stad. Dat wil ik wel eens aan koning Klant voorleggen." Toneelspelen zat de dochter van de grote Louis Bouwmeester in het bloed, al was ze eerst nog een blauwe maandag onderwijzeres. Ze gelooft ook wel dat ze door die naam een streepje voor heeft gehad. „Maar rol len heb ik er niet door gekregen. Daarbij komt het toch aan op wat je presteert. Ik heb prachtige rollen ge speeld, maar een ster ben ik nooit geweest. Misschien had ik het verder Tilly Périn is als ze terugziet een tevreden mens. „Om geld en bezit heb ik nooit veel gegeven. Als ik maar een bloemetje op mijn tafel heb en als ik er zin in heb een biefstukje kan kopen is het goed. Ik ben het liefst doodgewoon. Als ik de schmink van mijn gezicht haal ben ik mezelf met al mijn hebbelijkheden. Waarom zou je interessant doen of uit de hoogte". „Mijn werkster is al bijna vijftig Jaar bij me. Ze is een soort vriendin gewor den. Ik heb altijd goed met personeel kunnen omgaan. Die mensen zijn toch niet minder dan ik. Ze werken voor hun broodje. Ik heb een talent gekregen en daar heb ik mee gewerkt. Miljoenen mensen worden geboren, groeien op, trouwen, krijgen kinderen en gaan dood en zijn snel vergeten omdat ze eigenlijk niets hebben ge daan in hun leven. Het is in mijn leven ook niet altijd zonneschijn ge weest, maar ik heb iets voor anderen mogen betekenen. Ik heb duizenden mensen laten lachen en duizenden mensen laten huilen. Ik hoop dat ze later nog eens aan me zullen denken, ze tegen elkaar zullen zeggen: o ja Tilly Périn, die heb ik nog zien spelen! Ach.en als ze me vergeten is het ook niet erg hoor." Als waarborgen noem ik: 1. Alle bestaande bestuurlijke orga nen behouden gedurende de eerste benoemingstermijn hun persoon lijke samenstelling. De voorzitter en de beide ondervoorzitters, de leden van congres, algemeen be stuur en dagelijks bestuur blijven na 1 Juni 1980 voor een volle ter mijn zitten. Gezien de huidige sa menstelling betekent dit dat de thans bestaande invloed van de huidige partijen gehandhaafd blijft. 2. BIJ tussentijds aftreden van een bestuurder wordt hij vanuit zijn oorspronkelijke groep (ARP, CHU, KVP of rechtstreeks lid) opge volgd. 3. Hetzelfde geldt voor de voorzitter, de leden van het dagelijks bestuur en van het bestuur van de verban den van het CDA op provinciaal, regionaal, gemeentelijk en plaat selijk niveau. Er verandert in de bestuurlijke samenstelling van het Recht CDA in al zijn geledingen in het geheel niets. voorzichtig genoeg vindt, en bang blijft dat zijn dierbare partij door de overmacht van de drie andere componenten met liquidatie wordt bedreigd, geldt als soelaas dat er een commissie van bindende advi seurs in het leven wordt geroepen. Die commissie is bevoegd klach ten te behandelen als bij de opstel ling van een kandidatenlijst voor een vertegenwoordigend lichaam of voor een partij-orgaan in rede lijkheid geen recht is gedaan aan de opbouw van het CDA uit de verschillende componenten, zijnde ARP, CHU. KVP en rechtstreekse leden. 7. De leden van ARP, CHU en KVP zijn vanaf de federatiedatum al Ud van het CDA. Zij blijven dit ge woon na 1 Juni 1980. Niet overhaast De vergaderingen van 3 maart a.s. van de partijraden van ARP, KVP en die van de unieraad zijn voor de tot standkoming van het CDA en daar mee voor de christelijke politiek in Nederland van cruciaal belang. Voor verder uitstel is geen reden. Na een verkering van 8 Jaren (1967 tot 1975) en een officiële verloving van 5 jaren (1975 tot 1980) kan niemand toch in gemoede spreken van een overhaast huwelijk. Over de grondslag is over eenstemming bereikt, dat is de Heili ge Schrift. De verloving vond plaats onder de moeilijkste politieke om standigheden: ARP en KVP in de regering, CHU in de oppositie. Deson danks besloten de drie partijen met overweldigende meerderheden tot het aangaan van een federatie op basis van een groeimodel met uit drukkelijk de eenheidspartij als eind doel. De omstandigheden zijn thans oneindig veel gunstiger, en nu zouden opeens de leden van de drie partijen in de fusie niet meer willen. Dat bete kent dat zij ln feite het CDA niet meer zouden willen. Hetzelfde geldt voor het program van uitgangspunten. Men vergete rilet dat partijen al overeenstemming hadden bereikt over een program van uit gangspunten. Dit moet worden bij gesteld, maar het zal altijd bijgesteld moeten blijven worden. Ook hier dus geen reden voor uitstel. Uitstel is bo vendien ongerechtvaardigd tegeno ver de rechtstreekse leden. Keer op keer is hun voorgehouden dat per 1 juni 1980 aan hun tenachtergestelde positie een eind zou komen. Zij heb ben er recht op dat thans wordt be slist. Maar ook de kiesvereniging en afdelingen hebben er recht op thans zo spoedig mogelijk de fusiestukken ter Inzage te krijgen om eventueel amendementen in te dienen. Derhalve hoop lk dat, na deze zorg vuldige voorbereiding, partijraden en unieraad op 3 maart 1979 besluiten fusieprotocol met bijlagen bij voor keur ongewijzigd de partijen in te sturen. Mr J. L. Janssen van Raay is advocaat te Rotterdam, vice- voorxitter van het CDA, voor- ai t ter van de brede statuten commissie, en was voorzitter van de federatieve statuten commissie en secretaris van de CHU. 4. Alle opvolgingsafspraken, getrof fen voor de fusie-datum met be trekking tot vertegenwoordigende lichamen blijven ook na die datum voor de volle termijn waarop die afspraken betrekking hebben ge handhaafd. In de betreffende ge meenteraden, provinciale staten enz. verandert er per 1 juni 1980 dus ook niets. 5. De fractie van de Tweede Kamer zou, tussentijdse verkiezingen daargelaten, een nieuwe samen stelling krijgen na de fusiedatum, immers in 1981. Nochtans wordt overeengekomen dat de kandida ten nog worden benoemd door de oude partijen volgens haar eigen procedures. Van 1981 tot 1985 blijkt in de Tweede Kamer de in vloed van de huidige partijen ge handhaafd. 6. Voor wie dit allemaal nog niet Het stellen van nieuwe eisen in dit stadium is in strijd met de goede trouw. Diegenen, die liever hun oude partij behouden en het CDA niet wil len. hebben het volste recht zulks naar voren te brengen en tegen te stemmen, maar na 12 Jaar fusle-be- spreklngen kunnen niet nu opeens nieuwe obstakels worden opgewor pen. Dit geldt met name voor de ongerijmde els dat het CDA eerst maar eens een politieke overtuiging moet vastleggen. Hoe hebben we het nu. Er is een politiek program opgesteld, er functi oneert een CD A-fractie in de Tweede Kamer, de drie partijen kennen el kaar door en door sedert vele tiental len Jaren en dan zou nu gevraagd moeten worden wat de politieke over tuiging van het CDA eigenlijk ls? De eis had gesteld kunnen worden vóór de aanvaardlgn van de federatie, met de CHU in de oppositie en drie frac ties ln de Tweede Kamer. Thans is dit aspect achterhaald. Leven met de jaren, een praktische gids voor al uw doen en laten ln de derde levensfase, door Harriet Frezer. Uitg. Gottmer, Haarlem. 5e druk. 166 blz 24.50. Bij uitgeverij Querido te Amsterdam zijn de volgende Salamanderpockets verschenen: De aard van een hond, door B. Traven (111 blz); Het zondags bed, door T. de Vries (2e druk 157 blz.); Het verbonden van S. Vestdijk (2e druk 191 blz.), Lange wande ling naar de eeuwigheid, van K. Von- negut (124 blz.). Prijs per deeltje 6.20. Geloof en twijfel, ruimte voor per soonlijk geloven geschreven door R. E. Creel. Uitg. De Toorts. Haarlem. 179 blz 25.-. Een man is zijn vrijheid waard, ro man van W. Heinrich. Uitg. De Boeke rij Amsterdam. 382 blz ƒ29.50. Bij dezelfde uitgeverij verscheen Mal- medy, het laatste offensief (Ardennei 1944). door W. Berthold. 388 blz 29.50. Het Woord, door Irving Wallace (eej -sder verschenen onder de titel Ik, Ja cobus, bij De Boekerij) is nu uitgeko men bij uitgeverij Elsevier, Amster dam. 521 blz 32.50. Twee romans in één van L. Andrews: Operatie hart en Wijkzuster. Uitg. Hollandia, Baar. 140 blz 24.90. Vragen uitsluitend In envelop sturen naar poatbus 507, 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. non lAAG Een van onze kinderen heeft Paar batterijen, „vergeten". Het tht dat er uitgelopen is, heeft heel vlekken veroorzaakt in een gepolitoerd tafeltje. Hoe krij- B we die er weer uit? Weet u een Wdeltje? JTW'OORD „Er uit" gaan die uit wen plekken beslist niet. want 'tocht is waarschijnlijk verdund •telzuur. Het enige, dat er op zit. is pelgrimage naar uw verfhande- die wel iets heeft om het hele Wtje een ander aanzien te geven. Uag estaat er in ons land een Wüsatie, die zich bezig houdt met rJurering van de Paasvuren? JïWOORD Voor zover ik weet. be- de jurering vooral in de beoor- llng door de buurtbewoners. In WjsseKTwente!) was er altijd een we wedijver. Tegenwoordig wor- 1 deze zaken met een welwillend Jfdoor VW's en buurtverenigingen I Zeeslagen. Georganiseerde folklo- iets krampachtigs. Ik zou me "jen voorstellen, dat er een jure- IWJ te pas zou komen ln dat geval 'mooiste palmpaas, de langst- ■wende paasbaak, de meest char- Pinksterbruidgroep en. waar dit Jaar mee bezig was: de beste ■**onlngen(in de optochten). Voor de organisatoren van de laatste groep hebben we met enige moeite allerlei versjes opgeduikeld. Uit het uitblij ven van énige reactie hierop, hebben we geconcludeerd, dat die versjes niet deugden of dat de hele optocht een flop was. VRAAG Een mooie houten tafel wordt steeds weer vlekkerig en vies met kringen enzovoort We willen het oppervlak zo graag glanzend houden. ANTWOORD Ja, dat is een heel ge vecht om zoiets mooi te houden, maar het is niet bevorderlijk voor de goede stemming in een gezin als er meubels zijn, die men moet ontzien. Een salontafel kan voorzien worden van een glasplaat, die beslist gemak kelijker in onderhoud ls. maar ook kan men zijn toevlucht nemen tot een Glitzaprodukt, dat niet alleen voor (eet)tafels, maar ook voor parketvloe ren een oplossing van veel moeilijk heden biedt. Het is wel erg gllmmerig, maar met een vochtige doek kan men alle verontreiniging opnemen. Een of twee keer per Jaar schuurt men het eraf en dan kan het volgens voor schrift vernieuwd worden. Drogist en of verfhandelaar kunnen er meer over vertellen Aanvulling op een bericht omtrent Rotterdamsche Homoeopathische artsen (uw probleem van 8 Januari). Dr. P.M.C. van Kempen zal per 1 april a.s. het spreekuur ln de Schepen straat beëindigen en zich volledig concentreren op zijn Leidse praktijk, een en ander ls mogelijk gemaakt door de vestiging van dokter Nicolai, tel. 010-850188, Brielselaan 182, Rot- terdam-Zuid. VRAAG: Een gekleurde prent (23x32) van een berglandschap met waterval (Wolff plnx Descourtts sculp). Dediée S.A.R.le le Prince Albert de Saxe Prince R. de Pologne Due de Teschen. Oouverneur Gene ral des Pays Bas Autrichlens, par son tres humble et tres obéissant servi- teur R.Hentzi. Dan een wapen, waar op twee adelaars en twee ruiters en opschrift Vue de la chute du torrent de Gelten. Wat betekent dit alles? ANTWOORD: Prins Albert van Sak sen (1728-1882) was een van de twaalf kinderen van Frederik August H. keurvorst van Saksen en als August II koning van Polen Hij wordt hier wel een koninklijke prins van Polen genoemd, maar veel voordeel van die staat had hij niet. Dat gold ook voor zijn gemalin, een van de 16 kinderen van Maria Theresia. Het keurige hu welijk met de kale prins werd dan ook gefinancierd met een „hertogdom" ergens in Bohemen, dat niet veel gro ter was dan een landhuis met een paar boerderijen. Teschen heeft thans een Tsjechische naam. Dat zal ook het geval wel zijn met Gelten en de waterval, die op de plaat staat. Onvindbaar onder deze namen. Door zijn zwager Jozef n werd Albert aan gewezen als veldmaarschalk in Oos tenrijkse dienst in de Zuidelijke Ne derlanden. Op de plaat wordt hij Gouverneur Oeneraal genoemd, maar noch de ene noch de andere titel betekende iets anders dan zet baas/krullenjongen van een vorst, die meer despoot dan verlicht was, al beschouwde hij zich wél als een heer ser met ruime ideeën. De allernede rigste en gehoorzame Hentzi is verder onbekend. HIJ zal zijn redenen wel gehad hebben om Albert die plaat aan te bieden. Misschien ls het een kopergravure, die uit een boek is ge haaid om in te lijsten. Het formaat wijst er wel op. Het was de gewoonte om bepaalde boeken op te dragen aan een beschermer of hooggeplaat ste persoon. Heel dikwijls vraagt men ons naar platen, kopergravures uit zulke boeken, vaak in fraaie lijsten opgehangen in de huizen van gezeten burgers uit de Biedermeiertijd. De tekenaar (Wolff) en graveur (Descour- tis) zijn in onze handboeken niet te vinden. Waarschijnlijk zijn gegevens over deze kunstenaars bij de bombar dementen van Dresden verloren ge gaan of misschien nog aanwezig ln de registers van de Duitse Kunstenaars in München óf in de daarmee over eenkomende registers in België ln Brussel of Antwerpen. Daar gelaten dat het voor ons onbetaalbaar is om telefonisch naar gegevens te vragen, beperken we ons tot de gegevens, die we in ons eigen land nog kunnen opdiepen. Het wapen met de twee koppige adelaar (het is maar één beest) duidt op het koninkrijk Oos- tenrijk-Hongarije. Wat die ruiters be treft, daarvan zouden we eerst een afbeelding moeten zien. Vraag: over transpiratievlekken in kleding. ANTWOORD: Aan vlekken en uitge beten kringen in gekleurde stoffen is niet veel of liever niets meer te doen. Kringen ln witte stoffen na een goede wasbeurt behandelen met waterstof- peroxyde (3%) of Egfa wolblank. Een witte kring in gekleurde stoffen kan nog wel eens opknappen met water en ammonia. Ook alcohol wil wel eens helpen. Betreft het kledingstuk ken van Jongelui tussen 15 jaar en volwassen leeftijd, dan kan die trans piratie ook wat geur betreft, blijven doorwerken. Behalve de leeftijd kan ook het dieet (knoflook, Chinees eten, bier) ermee te maken hebben. Wit goed in Biotex weken, uitspoelen en (meestal) in de kookwas. Voorkomen is beter dan genezen. In synthetische stoffen kunnen soms vlekken en luch tjes ontstaan, die er nooit meer uit gaan. Dat ligt aan de soort van de stof. VRAAG: Hoe is het loon van de mo dale werknemers vastgesteld? Als we tellen van 1 tot 7 is het gemiddelde 3,5 en de modus 4. Van welke bedragen gaat men uit bij 1 tot en met 7. ANTWOORD: Dat was wel even een doordenkertje, maar ik geloof toch wel dat we u op een andere manier moeten antwoorden: Het loon van de modale werknemer is een hulpmiddel van het Centraal Planbureau om vast te stellen hoe het loon voor of achter uit gaat. Men neemt als modale werk nemer een werknemer met twee kin deren en prikt even beneden de pre- miegrens over de ziekenfondsverze kering om het gewenste cijfer te krij gen, waarmee men verder kan wer ken. Bij het Centraal Planbureau zal men u. als u meer wilt weten, verdere inlichtingen kunnen verschaffen. VRAAG: Onze veloursgordijnen zijn vuil Zou ik ze zelf wassen en hoe, of laten stomen? Antwoord; Niet het wassen maar het drogen is het grote probleem. Bij Dra- Ion velours gaat het gemakkelijker dan bij katoenen velours. Vraag al tijd ln de winkel, bij het kopen, hoe het reinigen precies moet, zonder dat de gordijnen krimpen, verkleuren of pletten. Heeft u katoenen velours, dan zal men u waarschijnlijk aanra den de gordijnen te laten stomen. Hoe u het ook doet: het is een grote klus, met heel veel kans op missers. Zijn uw gordijnen wel vuil genoeg? Als het echt nodig is. laat lk de mijne stomen. Niet goedkoop, maar voor zulke dure gordijnen mag dat toch weL VRAAG: In welk boek staat het be kende versje „Als 't kindje binnen komt, juicht het hele huisgezin? ANTWOORD: In de Camera Obscura van Hildebrand en wel in het hoofd stuk: De Familie Stastok, een boek dat in alle bibliotheken en misschien in vele huizen ook nog wel te vinden ls. VRAAG: Naar de namen van liedjes uit een Amerikaanse speelfilm, die uitgezonden werd via Duitsland 1. ANTWOORD. Als dit geen mopje is. zoudt u eens kunnen informeren bij het station waar de film uitgezonden werd. Met de gegevens die u dan ontvangt, zou u verder kunnen infor meren bij muziekkrant Oor te Am sterdam. IJsselstraat 20, 1078 CH. VRAAG: Ik heb een goed schilderij, gesigneerd Ludolph Berkemeier 1920. Zegt deze naam u iets? ANTWOORD: Zelfs zeer veel: Lud. Julius Berkemeier (1864-1931) wordt met ere genoemd in het grote hand boek van Pieter Scheen. Hij werd opgeleid aan de akademie van Beel dende Kunsten te Dusseldorf, later te Welmar, werkte met adviezen van W H. Wijsmuller. Hij was lid van Artl et Amicitia (Amsterdam), schilderde, aquarelleerde etste, tekende, en litho grafeerde landschappen, de zee. boer derijen en werkte graag te Noordwijk. waar hij ook is overleden. Schilderij en van hem zijn ln het Frans Hals museum (Haarlem) en ln het Haagse gemeentemuseum. Het handboek van Pieter Scheen ls in de meeste bibliotheken van enige betekenis, in te zien. VRAAG: Ik vond een paar kleurets- Jes van Toorop, van klein formaat ln potlood gesigneerd. Hebben ze enige waarde? ANTWOORD: Het ls wel gek: konden we tot voor kort geen behoorlijke documentatie over het werk van Toorop vinden, thans worden we ver rast met allerlei tentoonstellingen en een heel Toorop)aar We adviseren u eens een afspraakje te maken In het Kröller Mullermuseum te Otterloo (Hoge Veluwe» waar het centrum van de publiciteit rondom Jan Toorop resulteert ln een grote tentoonstel ling van zijn werk. De etsjes zijn niet zo.groot, zodat u ze gemakkelijk mee kunt nemen om ze te laten bekijken en u heeft dan de Informatie uit de eerste hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7