'Handelsbetrekkingen soms discrimineren' FAMILIEBERICHTEN Minder bezoekers Personenauto RAI Ria Beckers wenst openheid inzake chemische castratie Staatssecretaris doorbreekt systeem medicijnvoorziening Gegadigde voor Fennis-woningen trekt zich terug Kok pleit voor gesprek met drie partijen FNV-bonden eisen 35-urige werkweek bij de banken MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 TROUWKWARTET kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur /Goede morgen Piet en Rie Hartlijk gefeliciteerd met jullie 25-jarig huwelijk. Vader Goede morgen lieve moeder Van harte gefeliciteerd met uw 80ste verjaardag. Jo en Nel Corrie en Wim Willie en Rens 1899 Soli Deo Gloria op vrijdag 23 februari a.s. hoopt onze lieve Moeder en Oma, mevrouw A. Visser-Heuperman haar 80-ste verjaardag te vieren. Als u haar wilt gelukwensen met deze blijde dag. bent u welkom tussen 16.00 en 18.00 uur in de lounge van hotel Casa 400, James Wattstraat 75, Am sterdam. Haar dankbare kinderen en kleinkinderen 1097 JW Amsterdam, februari 1979 de Sitterstraat 11' „De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets" Vertrouwend op haar Heer en Heiland is rustig en kalm van ons heengegaan, onze lieve moe der en oma Martina Arina Hoogendijk weduwe van Dirk van Houweling op de leeftijd van 83 Jaar. Nieuwerkerk a d. IJssel: C. M. van Houweling J. H. van Houweling-van Noort Renswoude: A. W. Jochemsen-van Houweling M. Jochemsen en kleinkinderen Nieuwerkerk a d. IJssel, 17 februari 1979 's Gravenweg 94 De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 21 februari om 12.00 uur op de Nieuwe Algemene begraafplaats te Nieuwerkerk a d. IJssel. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de aula van de begraafplaats. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Na een geduldig ziekbed van twee maanden ontsliep in Zijn Heer en Heiland mijn lieve man. onze zorgzame vader, groot- en over grootvader Edo de Jong op de leeftijd van 80 jaar echtgenoot van S. Kapinga 1 Thess. 4 16 en 17 Oostwolde (Old.). 16 februari 1979 Noorderstraat 50 S. de Jong-Kapinga Rotterdam: M. Penninga-de Jong B. Penninga Meppel: G. Meijer-de Jong J. T. Meijer Meppel: H. de Jong C. M. de Jong-Posthumus Dieren: T. J. Dijkhuis-de Jong H. Dijkhuis Klein- en achterkleinkinderen Thuis bever geen bezoek. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op woens dag 21 februari om 14.00 uur op de begraaf plaats te Oostwold. Hieraan vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in de gerefor meerde kerk aldaar. Samenkomst om 13.15 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in „Ons Gebouw" naast de kerk. „HERE, Gij doorgrondt en kent mij: Gij verstaat van verre mijn gedachten en Gij legt Uw hand op mij." Psalm 139 Voor ons geheel onverwacht is heengegaan onze lieve zoon, broer en zwager Wim Dankbaar op de leeftijd van 27 jaar. J. A. Dankbaar Gerda Dankbaar Jenneke Dankbaar Berry van den Brink Apeldoorn. 17 februari 1979. Fultem Noltheniuslaan 34. De begrafenis vindt plaats op woensdag 21 februari om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats aan de Ramsbrugweg te Wenum Hieraan vooraf wordt een korte rouwdienst gehouden in de Pmeikerk. Zwolseweg 381. die om 13.00 uur aanvangt Gelegenheid tot condoleren van 12 15-12 45 uur in de Pmélkerk of na afloop van de begrafenis in de aula. En die op de troon zat, zeide: Zit, ik maak alle dingen nieuto. En Hij zeide tot mij: Schrijf; toont deze woorden zijn waarachtig en getrouw. Openb. 21 5 In volle zekerheid des geloofs is in Jezus ont slapen onze lieve moeder, grootmoeder en tante Henriëtte Margaretha Plate weduwe van Hendrik Willemstijn, in de leeftijd van 84 jaar. French Forest (Australië): J. A. Willemstijn J. Willemstijn-Siefkens Norlane (Austraüë): J. J. H. Brouwer-Willemstijn L. H. Brouwer klein- en achterkleinkinderen Hilversum: Namens famibe Plate: M. C. de Jong-Plate Correspondentie-adres: Adm. de Ruyterlaan 135, Amsterdam: Namens famibe van Wesep: G. Ietswaart-van Wesep neven en nichten van Wesep Amstelveen: B. J. van Wesep E. van Wesep Correspondentie-adres: Vesuvius 40 Kockengen, 16 februari 1979 Kerkweg 23 Geen bezoek De teraardebestelling vindt plaats op dinsdag 20 februari om plm. 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Kockengen. De teraardebestelling zal worden voorafge gaan door een rouwdienst in de Gereformeer de Kerk, welke aanvangt om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula. Voor ons onverwacht werd door God thuis gehaald onze lieve tante, mevrouw Henriëtte Margaretha Willemstijn-Plate in de leeftijd van 84 jaar. Wij zullen haar liefde en zorgzaamheid zeer missen. Namens de familie Van Wesep: Amstelveen: Boukje J. van Wesep Ed van Wesep Kockengen, 16 februari 1979 Kerkweg 23 Correspondentie-adres: B. J. van Wesep, Vesu vius 40, Amstelveen. Na een langdurige ziekte nam de Here uit ons midden weg onze beste broer en zwager Theodoras Philippus van der Waal op de leeftijd van 56 jaar. ,J)e Heer is mijn Herder" Harderwijk: M. M. de Jong-van der Waal M. J. de Jong Apeldoorn: Th. van der WaaJ W. van der Waal-Geels Harderwijk: W. T. Rob-van der Waal E. H. Rob Vlaardingen: W. van der Waal N. van der Waal-van der Schaft Vlaardingen: F. van der Poel-van der Waal K. J. van der Poel 17 februari 1979 De overledene is opgebaard in het rouwcen- trum van de Monuta Stichting, Loolaan 67 te Apeldoorn, waar gelegenheid is tot condoleren dinsdag 20 februari van 19.45-20.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 21 februari om 12.00 uur op de algemene begraaf plaats „Heidehofte Ugchelen (Apeldoorn). Vertrek van het rouwcentrum om 11.30 uur. In het huis mijns vaders zijn vele wo ningen, ik ga heen om u plaats te bereiden Johannes 142 Heden ging van ons heen in de ouderdom van 94 jaar onze lieve moeder, zuster, schoonzuster en tante Gerritje Catharlna Wijnbeek-van der Meij weduwe sinds 1920 van Johannes Jacobus Wijnbeek De Here deed haar rustig inslapen. 's Gravenhage, 17 februari 1979, Van Weede van Dijkveldstraat 15. 's Gravenhage: Joop Wijnbeek Didy Wijnbeek Hazerswoude-Rijndijk; D. P. Cok-Van der Meij Den Helder: E. van der Meij-Bais Neven en nichten Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Moeder is overgebracht naar „1 Staten- huys". Statenlaan 78. Bezoek woensdagmiddag van 4-5 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben donderdag 22 februari te 12.30 uur in het familiegraf op de begraafplaats ..Oud Eik en Duinen". Vertrek vanaf "t Statenhuys te 12.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begra fenis in de wachtkamer van de begraaf plaats. Gij zijt volmaakt, Gij zijt rechtvaardig Heere Psalm 119:69 Na enige jaren liefdevol verzorgd te zijn ge weest in „De Lozerhof", behaagde het de Hee re van ons te nemen, onze lieve zorgzame vader, opa, broer, zwager en oom. Arie Cornells Buijs weduwnaar van Jacoba Buijs in de ouderdom van bijna 80 jaar De Lier: G. Buijs C. Buijs-de Jong Voorburg: J. Buijs E. Buijs-de Rooij 's Gravenhage: C. Buijs kleinkinderen en verdere familie 's Gravenhage, 18 februari 1979. Correspon dentie-adres: Van Nijenrodestraat 45. De Lier Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7-8 uur en woensdagmiddag van 3-4 ur in rouwcentrum Scheveningen ,,'t Statenhuys," Statenlaan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 22 februari te 2.30 uur op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf 't Statenhuis te 2 uur. Deze krant heeft een speciaal telefoonnum mervoormensen die zin hebben in een abon nement 020-65 93 88 Heden werd uit onze familiekring weggeno men, onze zwager en oom Arend Jan ten Hove weduwnaar van A. J. van Stempvoort op de leeftijd van 86 jaar. „Oom wist aan Wien hij zich toever trouwde" Namens de familie: K. Glastra Apeldoorn, 16 februari 1979 Verpleeghuis „Casa Bonita" Correspondentie-adres: Venuslaan 5 De overledene is opgebaard in het rouwcen trum van de Monuta Stichting. Loolaan 67 te Apeldoorn, waar gelegenheid is tot tekenen van het condoleanceregister dinsdag a.s. van 19.00-19.30 uur. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 21 februari om 11.00 uur op de algemene begraaf plaats „Heidehof' te Ugchelen (Apeldoorn). Vertrek van Loolaan 67 om 10.30 uur. DANKBETUIGING Mede namens mijn kinderen hartelijk dank voor de vele gelukwensen, bloemen en cadeaus, die ik ont vangen heb van familie, vrienden en kennissen bij de viering van mijn 90ste verjaardag op 10 februari 1979. C. Knuist-Muilwijk Berkel en Rodenrijs Bej.teh. Hergerborch UW MINI-ADVERTENTIE OP DEZE PAGINA HEEFT EEN MOOIE KANS DOOR 1,2 MILJOEN MENSEN GELEZEN TE WORDEN. WANT ZOVEEL MENSEN WORDEN ER BEREIKT DOOR HET PAROOL. TROUW EN DE VOLKSKRANT. DE COMMISSIE VOOR JEUGD, SPORT EN RECREATIE vergadert op vrijdag 23 februari om 14.00 uw in de raadzaal aan de Groenmarkt over <it volgende punten: - concept-structuurschets Laakkwartier- Noord - rapport sport-medisch adviescentrum - streefschema integratie welzijnsplanning - rapportage overleggroep sport/spelhalpr> jekt Schimmelweg - harmonisering zwembadtarieven binnen h« gewest s-Gravenhage - inrichting buitenruimte behorende bij hel sociaal-cultureel centrum Kraayenstein - brief van de heer R. Puister over ligplaats N in de Scheveningse haven - garantie geldlening t.b.v. de bouw van p| club/kleedgelegenheden op het Oosterpark door de Haagse sportverenigingen ..Sport-' vereniging 1935", „De Jagers" en „Marathon". Wanneer u over een of meer agendapunten meer wilt weten, kunt u de tekst van de stuk ken die worden behandeld, inzien in het Ge- al meentelijk Informatiecentrum aan de Groenj| markt (geopend op maandag tot en met vrij dag van 09.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur). Deze stukken zijn boven dien tegen betaling van de kosten verkrijgbaei in het stadhuis, Burgemeester De Monchy- plein 14, bij de afdeling Interne Zaken, karnat 2023, telefoon 624121, toestel 2198. Spreekrecht Wanneer u tijdens de vergadering iets wilt zeggen of iets wilt vragen naar aanleiding van een van de agendapunten, kunt u dit aan de voorzitter kenbaar maken, bij voorkeur voor aanvang van de vergadering. Den Uyl en Emmerij pleiten voor meer gelijkheid in ontwikkelingslanden Van een onzer verslaggevers UTRECHT PvdA-Kamerlid Joop den Uyl is niet wars van discriminatie in onze handelsbetrekkingen met de Derde Wereld, mits dat gepaard gaat met acties van vakbonden en politieke partijen tegen, wat wij van hieruit beschouwen als wantoestanden in ontwikkelingslanden. Den Uyl en Louis Emmerij, rector van het Instituut voor Sociale Studies, waren zaterdag inleiders tijdens een studiedag van de Evert Vermeer- stichting over werk in de Derde Wereld. Emmerij zei dat een nieuwe economi sche wereldorde samen dient te gaan met een nieuwe sociale orde in ont wikkelingslanden. Daar moet een be tere Inkomensverdeling ontstaan, willen sociale uitbarstingen zoals nu in Iran worden voorkomen. Daar leef de. zei Emmerij, een kleine elite in de 21e eeuw en de grote meerderheid van de bevolking in de 19e eeuw. Dat kon geen stand houden. Gevraagd hoe dat te bereiken valt. Van een onzer verslaggevers AMSTREDAM De gistermiddag gesloten tweejaarlijkse personenau to-tentoonstelling in de RAI heeft als gevolg van de slechte weersomstan digheden minder bezoekers getrok ken dan de vorige keer: 393.384 tegen 411.262 ln 1977. De topdag van deze 41ste Personenauto-RAI was vorige week zondag met ruim 60.000 bezoe kers. Van een onzer verslaggevers HELVER8UM PPR-fractievoorzlt- ter Rla Beckers wil dat er een regis tratie komt van alle gevangenissen en inrichtingen in Nederland, waar chemische castratie plaatsvindt. Me vrouw Beckers is niet tevreden met het antwoord van staatssecretaris Haars van justitie op vragen, die ze had gesteld naar aanleiding van een geval, waarin een pedofiel invrij- heidsstelling was beloofd op voor waarde dat hij zou instemmen met chemische castratie. Volgens de staatssecretaris is er in dit geval sprake geweest van toelaatbare handelingen. Mevrouw Beckers is hier echter niet van overtuigd, omdat naar haar mening de rechter-commis- saris is afgegaan op verklaringen van slechts één psychiater. Bovendien be twijfelt ze of de persoon in kwestie wel volstrekt vrijwillig heeft inge stemd met de behandeling. De medicijnen die moeten worden ingenomen, hebben niet alleen een lichamelijke uitwerking maar hebben wel degelijk ook invloed op iemands geest, aldus mevrouw Beckers. Pas wanneer bekend is hoe vaak en waar chemische castratie ls toegepast, kan een discussie over deze materie op gang komen, meent ze. De PPR-ster verwijst ln dit opzicht naar Engeland, waar onlangs alle gegevens met be trekking tot chemische castratie in gevangenissen en inrichtingen ln de openbaarheid zijn gebracht. „Dat moet hier ook gebeuren", aldus me vrouw Beckers in het VARA-radio- programma In de Rooie Haan. zei Emmerij dat het waarschijnlijk al te laat is ln de internationale onder handelingen tussen Noord en Zuid om nadrukkelijk met een nieuwe so ciale orde voor de ontwikkelingslan den op de proppen te komen. Los overigens nog van de vraag of de Derde Wereld dat gepikt zou hebben. Nu al wordt westerse bemoeienis met bij voorbeeld mensenrechten vaak af gedaan als „neo-kolonlalistisch" en „huichelachtig". Groei In industrialiserende Derde Wereld landen als Maleisië, Korea, Taiwan en Singapore is sprake van economi sche groei, maar niet van een sociaal- economische ontwikkeling waar ie deréén wat aan heeft. De lonen zijn er laag en de arbeidsomstandigheden slecht, zoals onlangs nog bleek uit een rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Vasolastine-affaire UTRECHT (ANP) Het hoofdbe stuur van de overkoepelende artsen organisatie KNMG verwijt staatsse cretaris Veder-Smit dat zij het sys teem doorbreekt waarmee de genees middelenvoorziening in Nederland moet worden beschermd en op een hoog niveau gehandhaafd. De Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst uit dit verwijt in een brief aan de staatssecretaris over de vasola stine-affaire. De Raad van State verwierp onlangs het beroep tegen de weigering van het College ter beoordeling van ge neesmiddelen om vasolastine te re gistreren. Ook volgens de Raad van State is niet aangetoond dat het „en zympreparaat" de aangeprezen wer king bezit. Door dit besluit mocht het na 1 februari niet meer in Nederland worden verkocht. Maar na protesten van patiënten die menen dat vasola stine hen wél helpt, besloot de staats secretaris om vla een algemene maat regel van bestuur vasolastine toch op de binnenlandse markt te hand haven. Het bestuur van de KNMG heeft er wel begrip voor dat een manier wordt gezocht om een, in elk geval niet schadelijk, middel waarvan mensen denken dat het helpt, verkrijgbaar te laten blijven. Maar de artsen vinden het dan wel een voorwaarde, dat het niet door het lekenpubliek als genees middel wordt gezien. Voor vasolasti ne ligt dat moeilijk, omdat het per injectie wordt toegediend, wat alleen onder verantwoordelijkheid van een arts mag gebeuren. Als er geen wegen worden gevonden die het enerzijds mogelijk maken dat bepaalde artsen en patiënten vaso lastine blijven gebruiken, en ander zijds het bestaande systeem van ge neesmiddelenvoorziening onverlet la ten. moet het produkt volgens het KNMG-bestuur toch worden geweerd. Tegenover bij voorbeeld deze landen sluit Den Uyl discriminatie in handel niet uit. Ook tegenover Argentinië, Chili en andere Latijns-Amerikaanse landen zou handelsbeperking of een boycot mogelijk veranderingen kun nen bewerkstelligen. De discussie ging die kant op na eerdere opmerkingen van Den Uyl over juist bevordering van de wereld handel en specialisatie in de werelde conomie. Daarbij zou ieder land of Iedere groep van landen zich moeten toeleggen op produkten die juist daar goed en goedkoop gemaakt kunnen worden, zoals ook binnen de Europe se Gemeenschap gebeurt. Kritiek daarop was dat handelsbe vordering zonder meer, ongunstig kan uitpakken voor Juist de armste landen en de armste groepen ln de Derde Wereld. Armste landen hebben economisch niets te bieden, en in de andere landen profiteert een elite. De „gewone" mannen en vrouwen rest weinig anders dan tegen een schamel loon ln de nieuwe fabrieken werken. Den Uyl pleitte daarop voor een se lectief groelbeleid, het stellen van voorwaarden 'aan die landen als ze niet worden nagekomen, desnoods op straffe van handelsbeperking van onze kant, maar bleef bij zijn stel ling dat ontwikkeling van de Derde Wereld afhankelijk ls van een nieuwe, wereldwijde arbeidsverdeling en uit breiding van de handel. Het stellen van voorwaarden aan die landen vond Emmerij aansluiten bij zijn pleidooi voor meer inkomensge lijkheid in de Derde Wereld. Klein In zijn Inleiding wees Den Uyl erop dat het aandeel van de ontwikke lingslanden op de Nederlandse markt klein is. Het bedraagt niet meer dan 2,5 procent. Meer invoer vanuit de Derde Wereld leidt niet zonder meer tot werkloosheid. Andere landen bij voorbeeld de Oosteuropese maar ook binnen de Europese Gemeen schap zijn daar eerder schuldig Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdammer W. van der Kleijn, initiatiefnemer van de Volkswoningbank in oprichting, heeft zich voorlopig teruggetrokken als gegadigde voor 4000 woningen van de Rotterdamse mammoethuis baas H. J. P. Fennis. Hij heeft dit gedaan naar aanleiding van het ver zoek van de huurders van de Fennis- woningen aan de gemeente Rotter dam de woningen van Fennis over te nemen. De huurders zijn van mening dat alleen de gemeente en de woning bouwcorporaties ln staat zijn tot een „sociaal verantwoord beheer". De heer Van der Kleijn heeft zaterdag vla een Rotterdams avondblad laten weten af te zien van overname van de Fennls-woningen, omdat hij niet wil worden belast met de slechte naam die Fennis heeft. (Fennis wordt ver weten niet of nauwelijks iets te doen aan het onderhoud van zijn omvang rijke woningbezit in Rotterdam, red.). Van der Kleijn ontkent overigens een stroman te zijn van Fennis. Wanneer het de gemeente Rotterdam en de woningcorporaties niet lukt rond te komen met Fennis, wil Van der Kleijn zich opnieuw melden als gegadigde voor de 4000 woningen, met de aankoop waarvan zo n 50 mil joen gulden gemoeid zou zijn. Emmerij: „Laat Iran een waarschuwing zijn". Ontwikkelingslanden worden niet ge holpen, aldus Den Uyl, door een snë le economische groei in eigen land Hoge groei in het verleden heeft d« verschillen tussen arme en rijke lan den eerder vergroot dan verkleind Prijsstijging die met economische groei gepaard gaat. treft de ontwikke lingslanden het meest. Van hogere grondstoffenprijzen hebben vooral de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie J baat gehad. HILVERSUM (ANP) FNV-voorzit- ter Wim Kok voelt veel voor een over leg tussen regering, werknemers en werkgevers, waarop vooral zou moe ten worden gesproken over de soci aal-economische ontwikkelingen op de middellange termijn. HIJ zei dit gisteren in „AVRO-magazi- ne". Kok reageerde hiermee op een uitlating van NCW-voorzitter De Wil De Wit vindt dat het CAO-overleg tl veel over details gaat en te weinig over de ontwikkelingen op middel lange termijn. Volgens Kok kan het niet anders dan dat het CAO-overleg over de korte termijn gaat. Maar hij zei er wel voor te voelen om naast dit overleg, dat ln het najaar plaats vindt, een driepar- tljenoverleg ln het voorjaar op gang te brengen, waarbij het kabinet aan de weet kan komen hoe er ongeveer wordt gedacht over de hoofdlijnen van zijn beleid op sociaal-economisch j gebied. UTRECHT (ANP) Een 35-urige werkweek in 1979 is een van de be langrijkste eisen die de dienstenbon den FNV op tafel hebben gelegd in het bankbedrijf (circa 75.000 werkne mers). Daarnaast verlangen de bon den een extra loonsverhoging van twintig gulden bruto per maand Voor werknemers van 63 en 64 jaar moet de mogelijkheid worden ge- schapen tot vrijwillige vervroegde uittreding. Dat moet gebeuren met behoud van inkomen voor de mensen met een salaris tot minstens 45 mille en met behoud van de pensioenop bouw. Verder eisen de bonden onder meer twee extra vakantiedagen. De dienstenbonden vinden dat het bankbedrijf, bij de CAO-onderhande- linger) het voortouw moet nemen Centraal bij de bonden staan afspr* ken over de werkgelegenheid in het bankbedrijf waar eveneens duizen den arbeidsplaatsen op de tocht staan door de automatisering. Dt FNV-dienstenbonden zien de 35-urig» werkweek plus de vrijwillige ver vroegde uittreding als een van dl belangrijkste instrumenten om hei J werk over meer mensen te verdelen, 1 aldus een mededeling van de bonden f

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6