legering van Iran oreekt met Israël islam en socialisme: haperende harmonie Egypte doet geen enkele concessie China LuchtmachtRhodesië bombardeert Zambia LO-leider Arafat juichend binnen in Teheran sjaad rustig A'd bestand Congres VS: Westeuropese defensie slecht Orthodoxen krijgen meer invloed in Algerije Sloppen in Napels ontsmet 'Oegandezen lijden zware verliezen' Park op plek van Hallen Sadat over Camp David: Bahro wil wel weg uit DDR HANDAG 19 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET Du ej HERAN (REUTER, UPI, AP, DPA) De nieuwe regering van Iran heeft alle betrekkingen w tt Israël verbroken. Onderwijl verlieten het afgelopen weekeinde duizenden buitenlanders tojder bewaking van agenten, die door Khomeini beschikbaar waren gesteld, het land. ren bleek dat de vroegere premier Bakhtiar niet gevangen is genomen, zoals eerder was id gemaakt. Hij is nog steeds spoorloos. s 0 [i maakte gisteren de uitwijzing m end van de 67 overgebleven Israë- cu*in het land. Alle Iraanse vertegen- igers in Israël werden terugge- De aankondiging van deze •n kwam slechts een paar uur it de Palestijnse leider Yasser it een ontmoeting had gehad premier Bazargan. Arafat arri- le zaterdag onverwacht in Tehe- en is het eerste staatshoofd dat ir Khomeini werd ontvangen. Veel omeini-aanhangers, die de afgelo- weken gevechten met het leger de sjah hebben geleverd, hebben guerrilla-opleiding gekregen van lts beweging PLO. J ifat werd in Teheran enthousiast vangen. Duizenden mensen ver- 1 ngen zich om zijn auto. die zwaar 1^|d bewaakt. Een straat in het cen- van Teheran is omgedoopt in straat. Volgens de radio van Te- heeft Khomeini beloofd dat zich zal richten „op de overwin- op Israël", zodra het land uit de problemen is. Vorige week t ifakte Israël zich al zorgen om even- militaire steun van Iran aan de itijnse Bevrijdings Beweging „De Iraanse revolutie is een [beving die misschien overslaat Palestina", zei Arafat tegenover aggevers in Teheran. ur4 Iraanse radio meldde gisteren dat n nog steeds op zoek is naar Bakh- de laatste door de sjah aange- e premier van Iran. Vorige week cte de radio bekend dat Bakh- die 38 dagen premier is geweest, aanhangers van Khomeinie ge- igen was genomen. Dit blijkt nu t het geval te zijn. ilei ioit getoond tii jdagavond zeiden persvoorlichters e dat hij gevangen zat, hoewel het 51 volutionaire Comité Bakhtiar te )it aan het publiek heeft getoond, wel het geval was met andere ;rt IJAMENA (Reuter. AFP, DPA) Ie gevechten in de Middenafri- Ce republiek Tsjaad zijn de afge- week duizenden doden geval- Volgens buitenlandse evacuees dit land, die aantallen van dui- d tot vierduizend doden noemden, le hoofdstad N'Djamena een ro lde puinhoop. Het ziekenhuis, olen, het radiostation en het ge- iw van de Verenigde Naties zou- door mortiervuur verwoest zijn. retaris-generaal Kurt Waldheim ft vrijdag al het VN-personeel op- cht gegeven te evacueren. -fc bestand tussen de legers van sident Malloum en premier Hissi- Habre, dat afgelopen vrijdag van cht. werd, is het weekeinde goed gl eleefd. Volgens Franse regerings- •".tionarissen probeert een Soeda- bemiddelingsteam een oplos te vinden voor de moeilijkheden le voormalige Franse kolonie. Na e dagen praten met beide partijen er echter nog niets bereikt, aldus Soedanese minister van buiten- dse aken izzeldina Hamid gis- berichten rechtstreeks uit Tsjaad v i zeer schaars, omdat zowel het lostation als de telefooncentrale de gevechten onbruikbaar zijn lorden. De Franse luchtmacht, die vliegveld in N'Djamena bezet om buitenlanders te bescher- h n, heeft het afgelopen weekeinde eveer duizenden mensen naar Pa- en Kameroen gevlogen. prominente gevangenen. In Teheran gingen geruchten dat Bakhtiar wel is gearresteerd, maar later weer vrij is gelaten om hem een proces te bespa ren en de kans te geven naar het buitenland te vluchten. Secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft op de Iraanse autoritei ten een beroep gedaan het leven van een andere voormalige premier, Amir Abbas Hoveyda, te sparen. Amerikaanse, Britse, Duitse en Fran se vliegtuigen hebben het afgelopen weekeinde een begin gemaakt met de laatste massale uittocht van buiten landers uit Teheran. De bussen, die de buitenlanders van de stad naar het vliegveld vervoerden, stonden onder begeleiding van zwaarbewapende agenten, die van de ayatollah Kho- WASHINGTON (Reuter) Het is zeer twijfelachtig of de NAVO in staat zal zijn Europa in een conventi onele oorlog te verdedigen tegen het Warschaupact, zo concluderen twee studies van het Amerikaanse con gres. „Onze defensie lijkt meer geba seerd op hoop en wensen", aldus een rapport van een subcommissie van het huis van afgevaardigden over de standaardisering van de bewapening in de NAVO-landen. Door een tekort aan munitie en uitrusting zal de Navo het waarschijnlijk geen 30 dagen uit houden, aldus dit rapport. Deze militaire zwakte zal nadelig wer ken voor NAVO-landen in politieke confrontaties met leden van het pact van Warschau. De 3 procent stijging van de defensie-uitgaven (buiten de inflatie), die de NAVO zich tot doel heeft gesteld, is een „politiek compro mis". Zolang de Sowjets hun uitga ven met jaarlijks vier procent verho gen, wordt alleen bereikt dat het overwicht van het Warschaupact wat langzamer toeneemt. „We strooien onszelf en de mensen die op ons ver trouwen, zand in de ogen als we niet ontwaken uit onze huidige droomwe reld", zo meent de subcommissie. meini opdracht hadden gekregen de passagiers te beschermen. Naar schatting bevinden zich nog ongeveer 15.000 buitenlanders in Iran. Tegen het einde van deze week zullen de meesten zijn geëvacueerd. Volgens mensen, die met het vliegtuig uit Te heran in Frankfurt aankwamen, heb ben autoriteiten op de luchthaven van Teheran alle geld en juwelen in beslag genomen. Vrijdagavond heeft het Vaticaan bij monde van de pauselijke nuntius in Iran een boodschap overgebracht aan Khomeini. De paus bedankte de ayatollah voor „de bescherming van religieuze minderheden, waaronder 35.000 katholieken". De nuntius, mgr. Bugnini, sprak tijdens zijn bezoek aan Khomeini de hoop uit dat de katholieke scholen in Teheran geo pend konden blijven. Khomeini heeft Bugnini de verzekering gegeven dat de Islam de religieuze minderheden altijd respecteert. Aan het werk Italiaanse militairen zijn zaterdag een ontsmettingscampag ne begonnen in de sloppenwijk van Napels. Hier zijn de afgelopen weken zeker 64 zuigelingen overleden aan een virusziekte. De sterfte is onder meer te wijten aan de slechte sanitaire voorzieningen. De soldaten besproeien straten, klinieken, scholen en openbare gebouwen. Een Khomeini-getrouwe soldaat houdt de wacht als buitenlanders op het vliegveld van Teheran wachten op vliegtuigen naar Rome en Frankfurt. In antwoord op een oproep van Kho meini zijn alle werknemers in de olie- industrie het afgelopen weekeinde weer aan het werk gegaan. De olie industrie kwam echter nog maar zeer traag en gebrekkig op gang. Ook in andere sectoren kwam het werk in Iran weer op gang. Vele winkels in Teheran gingen voor- het eerst in we ken weer open, bussen reden weer, scholen gingen open en ook sommige banken hervatten hun activiteiten. JOHANNESBURG (AP) Tanzani- aanse troepen zijn de Ocgandese hoofdstad Kampala tot op 120 kilo meter genaderd. De Oegandese strijdkrachten, die met aanvoerpro- blemen kampen, hebben zware verlie zen geleden, aldus in Johannesburg ontvangen uitzending van radio Kampala. Volgens de Oegandese radiozender zijn zeven steden in het zuiden van het land, waaronder Masaka, op 120 kilometer van de hoofdstad, in Tan- zaniaanse handen gevallen. De radio gaf geen bijzonderheden over de Oe gandese verliezen. PARIJS (Reuter) De Parij- zenaren zullen over vier jaar een wandeling kunnen maken op het terrein waar eens de machtige Hallen stonden. Pa rijs' burgemeester Jacques Chirac heeft zaterdag meege deeld dat er bovengronds in elk geval een park zal komen. Voor het ondergrondse gedeel te van het huidige gapende gat denkt de energieke burge meester aan een zwembad en andere openbare gelegen heden. Als de plannen inderdaad doorgaan en dat is gezien de voorgeschiedenis helemaal geen zekerheid is het gat na 14 jaar ergernis dan eindelijk gevuld. Sinds president Pom pidou de Hallen in 1969 tegen de vlakte liet gooien is er voor meer dan 2 miljard gulden in het project geïnvesteerd. Pom pidou en zijn opvolger Giscard d'Estaing hebben er de afgelo pen jaren onder meer een han delsgebouw en een kunstcen trum willen bouwen. Van hun ideeën zijn alleen een bunker achtig complex en een onder gronds metrostation verwe zenlijkt. CAIRO/TEL AVTV (Reuter, UPI) Egypte zal tijdens de komende hervatting van het vredesoverleg met Israël geen enkele concessie meer doen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, was gisteren echter nog optimistisch over de kansen op een akkoord. De Egyptische delegatie, die woens dag zal deelnemen aan de vredesbe sprekingen in het Amerikaanse Camp David, heeft van president Sa- dat opdracht gekregen geen enkele concessie meer te doen en te streven naar een alles omvattend vredesver drag voor het Midden-Oosten, inclu sief een oplossing voor het Palestijn se probleem. Sadat deed deze uit spraak tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van defensie Brown, het afgelopen weekeinde. Te gelijkertijd werd bekend gemaakt dat premier Moestafa Khalil, die de delegatie naar Camp David zal lei den, tevens benoemd is als minister van buitenlandse zaken. Deze functie SALISBURY (Reuter, AP) Straaljagers van de Rhodesi- sche luchtmacht hebben zaterdag bombardementen uitge voerd in het zuiden van Zambia. Volgens de Rhodesische legerleiding ging het om de vernietiging van guer rillakampen in de buurt van Living stone, vlakbij de grens tussen Zam bia en Rhodesië. Volgens een verkla ring van het leger zijn alleen militaire doelen geraakt van de Zapu, de guer rilla-organisatie van Joshua Nkomo. De Zapu zou plannen hebben om vanuit deze gebieden Rhodesië te in filtreren. De Zapu stelde zich vorige week ver antwoordelijk voor het neerhalen van een vliegtuig van Air Rhodesië. waar bij 59 mensen om het leven kwamen. Het vliegtuig was neergeschoten met een SAM-7 raket van Russische ma kelij. Na dit voorval drongen politie ke leiders in Rhodesië bij het leger aan op vergeldingsacties. Sinds Rho desië in maart vorig jaar een interim- regering kreeg, waarin ook zwarte lei ders zitting hebben, heeft het leger vier maal een aanval op Zambiaans grondgebied gedaan. Volgens de semi-officiële Zambiaanse krant Sunday Times was de aanval van zaterdag gericht op twee vluchte lingenkampen en niet op guerrillaba ses. Bij de aanval zouden geen doden zijn gevallen, omdat de meeste bewo ners het kamp juist hadden verlaten. Slechts twee personen werden ge wond. De Zambiaanse regering rea geerde slechts met een korte verkla ring, waarin alleen melding werd ge maakt van het feit dat vluchtelingen kampen waren gebombardeerd. Zwarte nationalistische guerrillastrij ders hebben het afgelopen weekeinde de spoorweg tussen de hoofdstad Sa lisbury en de stad Umtali opgeblazen. was vacant, sinds het aftreden van Mohammed Ibrahim Kamel in sep tember van het vorige jaar, nadat Egypte in Camp David een raamak koord voor vrede in het Midden Oos ten had getekend. Voornaamste onderwerp van gesprek tussen Sadat en Brown waren de cha os in Iran en de mogelijke gevolgen hiervan voor het Midden Oosten. Amerika ziet graag dat Israël en Egypte de Westerse invloed in dit gebied verzekeren. Brown kon Egyp te dan ook meedelen dat Amerika binnenkort vijftig F-5 gevechtsvlieg tuigen zal leveren. Saoedi-Arabië is bereid gevonden 525 miljoen dollar bij te dragen voor de aanschaf van de vliegtuigen, die aanvankelijk al in oktober geleverd zouden worden. De beslissing van Saoedi-Arabië, die viel na een bezoek van de Amerikaanse minister van defensie aan dat land. maakt een einde aan een langdurig geschil over wie de vliegtuigen moest betalen. Brown vloog gisteren terug naar de Verenigde Staten na een be zoek van negen dagen aan het Midden-Oosten. Goede kans Het Israëlisch kabinet heeft gisteren de samenstelling bekend gemaakt van de delegatie, die vandaag naar Camp David zal vertrekken. Aan het hoofd staat de buitenlandse minister Mosje Dajan. die wordt bijgestaan door acht hoge ambtenaren. Dajan, die van het kabinet slechts beperkte bevoegdheden tot onderhandelen kreeg, zal aanstaande zondag weer voor beraad naar Israël terugkeren. Daarna vertrekt hij opnieuw naar Camp David. In een gisteren in Duitsland gepubli ceerd interview zei Dajan dat er een goede kans bestond op een vredesver drag met Egypte, omdat de stand punten elkaar dicht zouden zijn gena derd. Een opinie-onderzoek in Israël heeft aangetoond dat het merendeel van Dajans landgenoten er anders over denkt: slechts één op de vier Israëli's denkt dat er binnen drie maanden een vredesverdrag komt. Vervolg van pagina 1 Enkele maanden gele den verdreef Hanoi het door de Chi nezen gesteunde bewind van premier Pol Pot, die nu via een guerrillatac tiek probeert terrein te herwinnen. Oproep Waldheim De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Kurt Waldheim heeft de strijdende partijen in het noorden van Vietnam opgeroepen de gevech ten te beëindigen. Ook pleitte hij ervoor dat alle partijen zich matigen om tot een vreedzame regeling van het conflict te komen. Waldheim ver klaarde dat hij zeer bezorgd is over de situatie en dat hij overleg heeft ge pleegd met vertegenwoordigers van China. Vietnam. Kampoechea en de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Koeweitse minister Abdallah Bisha- ra. Deze heeft het afgelopen weekein de telefonisch overleg gepleegd met de leden van de raad. De voornaam ste vertegenwoordiger van China bij de VN Tsjen Tsjoe heeft gezegd dat als de raad bijeen wordt geroepen er ook moet worden gesproken over de „Vietnamese agressie tegen Kampoe chea". De Amerikanen hebben zich uiterst behoedzaam over het conflict uitgela ten. China is opgeroepen haar troe-i pen uit Vietnam terug te trekken en Vietnam wordt gevraagd hetzelfde te doen met de troepen in Kampoechea. „Wij zijn tegen beide invasies" aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Washington heeft contact op genomen met China, Vietnam en de Sowjet-Unie en hen gevraagd zich te beheersen. Volgens de woordvoerder heeft de Chinese vice-premier Teng onlangs bij zijn bezoek aan de VS gezinspeeld op een inval in Vietnam. President Carter zou zich hier toen tegen hebben gekeerd. Niet nieuw De strijd tussen China en Vietnam is niet nieuw er was al sprake van een Chinese invasie in het zuidelijke buurland ln 111 voor Christus maar de werkelijke klap kwam vorig Jaar voorjaar toen Hanoi de kleine mid denstand ging aanpakken, waarvan honderdduizenden Chinezen in het land het slachtoffer werden. Sinds dien werden de grensincidenten bloe diger en dreef China met zijn vergel dingsacties Vietnam verder in de handen van Moskou. China heeft op het ogenblik naar schatting 4,3 miljoen man landstrijd krachten tegen de Vietnamezen 615.000 man. maar een groot deel van de landmacht ligt langs de grens met de Sowjet-Unie. Een deel van de voor de Chinese actie samengetrokken troepen van Peking wordt gevormd door onderdelen van tien divisies zo'n 170.000 man die eerst tegeno ver Taiwan lagen. Het Vietnamese leger telt 600.000 soldaten, verdeeld over 25 infanteriedivisies en twee op leidingsdivisies. De Chinese lucht macht beschikt over 5000 vliegtuigen, waarvan 4000 Migs en ruim 500 bom menwerpers van diverse Russische makelij. De Vietnamezen hebben 300 toestellen, waarvan 260 Migs. Daar naast heeft Hanoi echter zeer precies werkende luchtdoelraketten. WEST-BERLIJN (AFP) De Oost- duitse dissidente econoom Rudolf Bahro die in de DDR acht Jaar gevan genisstraf uitzit, heeft in een brief aan „Der Spiegel" in Hamburg mee gedeeld dat hij bereid is de DDR te verlaten als men hem er de gelegen heid toe geeft, zo heeft de zender Freies Berlin in West-Berlljn meege deeld. Bahro is op 30 Juni 1978 achter geslo ten deuren veroordeeld wegens het publiceren van een boek waarin hij „het despotisme van de industrialisa tie" aanviel en een „legale communis tische oppositie" ln de DDR eiste. In zijn brief aan het weekblad in Hamburg spreekt Bahro de overtui ging uit dat voor een marxist en com munist zoals hij „werkterrein in West- Europa en meer in het bijzonder in de bondsrepubliek" te vinden is. or Jan Keulen -GIERS Algerije noemt zich een socialistisch land, waar de Islam :h een belangrijke rol speelt. Het land zegt geen tegenstelling te zien isen de islam en de ontwikkeling van een moderne samenleving, zoals Iran. Turkije en Tunesië wel gebeurt. Toch blijkt die geconstrueerde J rmonie tussen islam en socialisme soms wat kunstmatig. eed, die kolonel Chadli Benjedld als president van Algerije aflegde, ver- ordt in één zin de filosofie van de Alge- C! staat: „Ik zweer bij de almachtige de islamitische godsdienst te respecte en te verheerlijken, het Nationaal Hand- t, de grondwet en de wetten van de ubliek te respecteren en te verdedigen de definitieve keus voor het socialisme te pee teren". islam speelt in Algerije een overheersen- rol in het dagelijks leven. Salah Fellah, van de meest gezaghebbende publicis- van Algerije, zegt hierover: „Veel be dringen hebben geprobeerd in Algerije tel te schieten. Soms ging dat met veel >ld gepaard, maar gelukt is het nooit. HOflCJGnC) zou haar de morele waarden ontnemen, die juist ten grondslag liggen aan haar opmer kelijke geschiedenis, en zou haar werkelijke bedoelingen ontkennen". Fellah herinnert eraan, dat al in 1954, toen de gewapende strijd tegen de Fransen los barstte, de vrijheidsstrijders van de FLN een „democratische Algerijnse staat" na streefden „in het kader van de islamitische waarden". De islam is steeds een bindend element geweest in het verzet van de onder ling zo verschillende Arabische en berber stammen van Algerije tegen 130 jaar Frans konolialisme. islam antwoordde zelfs op de meest _issieve kolonisatie met een samenhan- ri geheel van normen en waarden. De m reageerde als een universele bescha- die niet kapot te krijgen Is. Onze lalistische revolutie te beperken tot al- n maar een materialistische dimensie Toen Algerije in 1962 op zoek moest naar een eigen identiteit na het einde van de onafhankelijkheidsstrijd koos men voor het socialisme én de islam. De opstand tegen de Fransen was vooral het werk geweest van de godsdienstige verpauperde boeren. Met name de eind vorig jaar overleden president Boumédienne was ervan overtuigd dat het land moest industrialiseren. Maar zou die industrialisatie dan niet botsen met de eeu wenoude dogma's van de islam? In 1974 vatte Boumédienne op het moslem wereldcongres in Pakistan de mening van de Algerijnse leiders zo samen: „Een honge rige maag wordt niet gevuld met verzen uit de Koran". Om die honger te verdrijven kozen de Algerijnen voor het socialisme: nationalisering van de olie- en gasbronnen, de in- en uitvoer, de voornaamste indus trieën en een deel van de landbouw. Toch is de islam bij dit alles een overheer sende rol blijven spelen. Je ziet dat onmid dellijk in het straatbeeld, dat gekenmerkt wordt door vele gesluierde vrouwen. Tot een natuurlijke harmonie tussen het geloof cn de politiek heeft de ontwikkeling in Algerije echter nog niet geleid. Bepaalde vormen van islamitisch bijgeloof, zoals die vooral op het platteland nog heersen, (ver ering van hellgen en tovenaars, geloof in heksen en heilige plaatsen), worden van staatswege bestreden. Verzet Kritiek op het regeringsoptreden komt zo wel van het liberale deel van de religieuze leiders als van de orthodoxe vleugel. De liberale „oelema's" vinden dat de staat de islam misbruikt voor totalitaire doeleinden. Belangrijker is echter het verzet uit ortho doxe kring, dat zich keert tegen de „verwe reldlijking" door het Algerijnse socialisme. Het regime zou te veel nadruk leggen op de islam als beschaving en te weinig op de islam als religie. Een mooi voorbeeld van de nadruk op de islam als beschaving was het antwoord dat ik kreeg op een vraag aan een lid van de Algerijnse vrouwenbond over de betekenis van de sluier in het toch zo vooruitstreven de Algerije, dat ook de emancipatie van de vrouw hoog in het vaandel heeft staan. Ze zei: „We dragen die sluiers als een overblijf sel uit de Franse tijd, toen de kolonialisten niet het recht hadden de gezichten van de Algerijnse vrouwen te zien". Daarmee gaf ze een puur politieke betekenis aan de sluier, terwijl er toch ook belangrijke religieuze redenen zijn voor het dragen ervan nog afgezien van het feit dat de sluier al lang vóór de Franse bezetting gedragen werd en de Fransen nu al weer zeventien jaar uit Algerije verdwenen zijn. Het oneigenlijke gebruik van de islam als beschaving door het regime heeft een reac tie opgeroepen van tal van geheime mos lembroederschappen en van de Hoge Isla mitische Raad, die ook op het congres van de FLN vertegenwoordigd was. Zo voerden de orthodoxen oppositie tegen de kandi daat van de radicalen. Salah Yahiaui, en steunden zij de presidentskandidatuur van de als gematigd bekend staande Chadli. Ook verder is de invloed van de othodoxen op het congres van de FLN duidelijk merk baar geweest. Zo staat in de resolutie over opvoeding en cultuur de islamitische mo raal nog vóór de principes van de socialisti sche revolutie. Het eerste punt van deze resolutie zegt: „In de opvoeding moet een levensstijl worden aangenomen in overeen stemming met de islamitische moraal" en „de principes van de revolutie, zoals gedefi nieerd door het Nationaal Handvest". In punt vier van dezelfde resolutie: „Het gods dienstig onderwijs moet komende genera ties voorbereiden op een volledige, goede kennis van de islam, zowel in zijn godsdien stige als in zijn culturele dimensie. De islam is een van de meest fundamentele onderde len van onze beschaving en het is de gods dienst van de strijd, de gestrengheid, de rechtvaardigheid en de gelijkheid" Deze teksten zijn een compromis tussen de socialisten en de orthodoxe moslems. Ze verklaren de lengte van de debatten op het FLN-congres van enkele weken geleden. Andere facetten van deze resolutie zijn het besluit om een theologische faculteit ln het leven te roepen en de beslissing om het onderwijs ook het hoger technisch onder wijs volledig te Arabiseren. Vooral dat laatste is een moeilijke klus, omdat de jonge Algerijnse industrie voornamelijk met Amerikaanse. Duitse en Russische ad viseurs werkt en omdat het Frans onder de Algerijnse intelligentsia nog een voorname plaats inneemt. Geen klassen Het Algerijnse staatssocialisme heeft steeds een „veilige" afstand bewaard tot het marxisme. Het socialisme zou er niet komen door een klassenstrijd. De maat- 'schappij is volgens de Koran niet verdeeld in twee tegenover elkaar staande klassen. In de ogen van de Algerijnse leiders is het socialisme niets anders dan een verdieping van de nationale onafhankelijkheid de eco nomische onafhankelijkheid. Islam, het bindende element van het Algerijnse natio nalisme, en socialisme grijpen in elkaar, Daarbij wordt de islam opgevat in zijn „dynamische, vrije en ontwikkelde beteke nis". Immers, een islam opgevat als een haard van conservatisme zou de harmonie verbreken. Toch zou de toenemende Invloed van de orthodoxie Algerije wel eens parten kunnen gaan spelen. De gezinsplanning zal onmoge lijk blijven, hoe noodzakelijk ook gezien de bevolkingsexplosie van het moment en een woningnood, waarbij men nu al anderhalf miljoen huizen tekort komt. De achterstel ling van de vrouw zal hoe schrijnend ook in een geïndustrialiseerde samenleving voorlopig blijven. De politieke strijd tussen orthodoxen en de progressieve elementen zal in het Algerije van na Boumédienne een belangrijke rol gaan spelea

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5