•Snel maatregelen voor de ^pyang van winterschade' vdA en D'66 denken aan igen abortusvoorstel Abortusvoorstel vol onduidelijkheden Isotopen-laboratorium werkte door na sluiting anco (CNV): fonds voor directe hulp in het noorden ^positie zoekt eerst steun bij VVD-Kamerleden Wachtmeester keert terug in Nieuwe Tonge Uit nieuw onderzoek blijkt: Vijftig kalveren gestikt bij brand North Sea Ferries zetu't hoogst in Engelanaaf ...En doeternu ook compleet verzorgde autoieizen bij. Incl. hotels. Naar Schotland,Nooid Engeland, Wales en Ierland. Vijf-dagen-termijn wordt op verschillende manieren uitgelegd NIPO enquête: Fors verlies VVD door opmars D'66 Rita INDAG 19 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een onzer verslaggevers ONINGEN „De regering moet niet wachten maar nu al concreet maatregelen aangeven de winterschade in het noorden moet worden opgevangen". Dit zegt Frits Hanco, rictsbestuurder van de industriebond CNV in Groningen. „Ik heb de indruk dat men rustig afwachten, maar als maatregelen drie tot vier weken op zich laten wachten, dan zijn er ssen al een aantal bedrijven failliet". es I. n «r Hanco wil premier Van Agt ;n aan diens uitspraak dat er bedrijven failliet zullen gaan het barre winterweer. „Maar hij tziè niets concreets gezegd", aldus o co. Volgens hem beperkt de scha- tU ch niet tot de onwerkbare dagen van vorige week. De winter houdt nog aan en de dooi kan straks ook nog veel ellende en wateroverlast bren gen. Hanco houdt rekening met min stens tien onwerkbare dagen. Dat gaat ondernemingen vele tonnen kos ten. alleen al aan doorbetaling van lonen. „Vooral kleine bedrijven ko men dan in de knoei en dan is het zaak niet te treuzelen en snel beslis singen te nemen." Minister Wiegel verklaarde gisteren dat het Inventariseren van de schade \A tulp van militairen met rupsvoertuigen heeft er sterk toe bijgedragen dat de wegen in :ainingen. Friesland en Drente gedurende het weekeinde weer een beetje te berijden den. „nog wel effe kan duren". De bewindsman bestreed tijdens een be zoek aan het noorden klachten als zou de regering pas erg laat op de noodsituatie hebben gereageerd. Doorbetalen Volgens de heer Hanco gaat het niet aan de werknemers te duperen. De lonen moeten gewoon worden door- betaald. HIJ meent dat een desbetref fende uitspraak van het vroegere col lege van rijksbemiddelaars (voorgan ger van de SER) ook nu nog van kracht is. Deze uitspraak dateert uit 1945 en hield in dat onwerkbare da gen door slecht weer gewoon moeten worden uitbetaald. „Die uitspraak is nooit herroepen", aldus Hanco. Hij realiseert zich ech ter dat bedrijven in grote moeilijkhe den kunnen komen. De noordelijke districtsbestuurder meent daarom dat er door het rijk een fonds moet worden gevormd, waaruit direct al hulp kan worden geboden. „Als men drie tot vier weken wacht is het voor sommige bdrijven te laat". Afwentelen op de bedrijfsverenigin gen kan volgens Hanco ook slechts in beperkte mate. Sommige bedrijfsver enigingen zijn zo goed als ter ziele, zoals bijvoorbeeld die In de textielin dustrie, die door uitkeringen in het verleden al geheel zijn uitgeput. Naar zijn mening zal het effect van de regeringsmaatregelen in het kader van het integraal structuurplan noor den des lands (ISP) volstrekt verloren gaan als er niet snel maatregelen ko men. „De tienduizend arbeidsplaat sen die de regering het noorden heeft toegezegd tot en met 1981 worden dan voor een groot deel aan de andere kant weer verloren", meent hij. Provincies Behalve het bedrijfsleven hebben ook de drie noordelijke provincies zelf grote kosten gemaakt. De Drent se gedeputeerde A. J. Eshuis schat dat het Drente enkele miljoenen gaat kosten. De Groningse gedeputeerde J. van der Ploeg rekent er op dat de schade voor het bedrijfsleven soepel met de regering moet worden geregeld, om dat de provincies zelf daartoe de mid delen niet hebben. „De provincie is toch al zowat failliet en nu misschien wel helemaal". Van een onzer verslaggevers NIEUWE TONGE De 2700 inwo ners van het dorpje Nieuwe Tonge op Flakkee hebben toch nog hun zin gekregen: wachtmeester J. H. Gaas enbeek (31) is terug. Een half jaar geleden ontstond grote beroering in dit dorpje, toen bekend werd dat wachtmeester Gaasenbeek van de rijkspolitie zou worden over geplaatst naar Numansdorp. Als re den voor zijn (onvrijwillige) vertrek uit Nieuwe Tonge werd aangevoerd dat Gaasenbeek ..te lief" was voor de inwoners en dat hij te weinig bonnen uitschreef. De dorpsbevolking nam dit niet en In allerijl werd een actieco mité opgericht om Gaasenbeek voor Nieuwe Tonge te benouden. De overplaatsing ging echter door ondanks de smeekbrief die het actie comité naar het ministerie van justi tie stuurde. De afgelopen week ls alles toch nog goed gekomen. De algemeen inspec teur van het korps, inspecteur-gene raal P J. Plattel, besloot dat Gaasen beek terug mag naar „zijn" dorp, voorgoed Gebleken is namelijk dat op de wachtmeester niets aan te merken is. want Gaasenbeek kreeg bij zijn werk in Numansdorp alleen maar goede aantekeningen Vreugde alom in Nieuwe Tonge en vooral bij de leden van het actiecomi té. „Gaasenbeek bereikt nu eenmaal meer met een paar woorden dan met een bekeuring en we zijn blij dat zijn chefs daar nu ook eindelijk achter zijn gekomen." aldus een blije dorpe ling. Gaasenbeek zelf wil geen woor den meer vuil maken aan deze affaire. „Ik ben weer terug en dat is het belangrijkste." ALKMAAR (ANP) Het isotopenlaboratorium van het Cen traal Ziekenhuis in Alkmaar is na de sluiting door het bestuur, begin december 1978, gedeeltelijk in gebruik geweest. De directie van het ziekenhuis heeft dit gisteravond meegedeeld aan Alkmaars burgemeester C. L. M. Roozemond, voorzitter van het bestuur van het medisch centrum van Alkmaar. In Winschoten is gister middag brand uitgebro ken in kindertehuis Zon negloren. Alle kinderen zijn ongedeerd uit het tehuis gehaald, aldus de gemeentepolitie. De 37 kinderen die in Zonne gloren woonden zijn on dergebracht bij particu lieren en andere kinder tehuizen. De brandweer is de zaak meester. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. onze parlementsredactie HAAG PvdA en D'66 zullen de komende dagen an of zij voor wijzigingsvoorstellen .op het abortusont- i Ginjaar/De Ruiter op steun kunnen rekenen van WD- isjierleden. Wanneer dat niet zo is, zullen zij een eigen m itiefvoorstel indienen, dat in grote lijnen zal overeenko- rij) met het destijds gestrande initiatief van PvdA en WD. -fractieleider Terlouw en het PvdA-Kamerlid Roethof ch >en dit zaterdag aangekondigd. in< of «mden het regeringsvoorstel zo- t u ;t er nu ligt 'volstrekt onaan- Zi baar'. Terlouw noemde het ont- u een 'hoogst onprincipieel' com' ski is, een 'monstrum'. Met Roethof ilj van mening, dat de regering gedachten heeft willen verzoe- as lie elkaar niet verdragen'. t-J ezpractieleider Lubbers zei zater- oor VARA-radio, dat de CDA- 3p rieden straks niet gedwongen je i worden hun stem aan het abor- itwerp van de regering te geven. Tllen de vrijheid hebben volgens eweten te stemmen. Wel moet nefactielid bedenken dat de be- o de wet een schijnwet is. aldus dd' DcfcDA-Kamerleden Van Leijen- en Van Dijk hebben, bleek uit leslommentaren, grote moeite met [egeringsvoorstel. Hun twijfels i met name het ontbreken van lgemene norm In de wet. die hrijft wanneer abortus wel en eer niet aanvaardbaar is. «ijenhorst zei: 'Als de arts zich op zijn subjectieve mening terugtrekken, is het de vraag of ..Jem wel voldoende meegeeft om 3 en zo goed mogelijk besluit te n. Als het gesprek tussen vrouw Is een farce zou zijn. dan betwij- of de hele keuze van de regering lalbaar is.' iljk verklaarde, dat zolang niet wet omschreven is wanneer ab- wel en niet is geoorloofd, de arts jan toetsen. 'Hij weet dan niet hij zich aan te houden heeft, •epaalt hij of er sprake is van Isituatie? Als de overheid zo- at in het delegeren van verant- p elijkheid, kun je dan nog spre- an publieke rechtsbescherming kt ongeboren, leven?' aldus Van heid heeft er niets mee te maken, uat wijs ik af. De overheid heeft tot taak op te komen voor het leven In wor ding.' De CDA-voorman benadrukte, dat de verantwoordelijkheid van de arts zich niet beperkt tot uitsluitend de medische aspecten. 'Een volstrekt medische behandeling wijs ik af. De arts moet zich in elk geval verdiepen en zich ervan vergewissen dat de noodsituatie van de vrouw het afbre ken van de zwangerschap ontont- koombaar maakt.' WD-staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes verklaarde het tegenoverge stelde. Zij zei, dat de verantwoorde lijkheid van de arts alleen een medi sche ls. 'Hij kan medewerking weige ren als hij de ingreep medisch niet verantwoord vindt,' aldus de liberale bewindsvrouw. RUTTEN (ANP) Bij een brand in een boerenschuur in Rutten (Noord oostpolder) zijn gisteren vijftig kalve ren en pinken door rook verstikking om het leven gekomen. Het vuur ontstond toen het rieten dak van de schuur onder de druk van een groot pak sneeuw instortte en op een heteluchtkachel terechtkwam. De schade wordt geraamd op hon derdduizend gulden. Het bestuur heeft de medisch direc teur dr. G. Hooiveld en de adjunct- directeur M. J. Wildvank formeel op de hoogte gesteld van de feiten en hen meegedeeld dat nadere maatre gelen worden overwogen, aldus Roo zemond. Volgens Roozemond zijn van 22 de cember 1978 tot begin januari van dit jaar invitro-onderzoeken verricht in het laboratorium. Bovendien heeft op 18 december op een patiënt een on derzoek met het isotoop j 131 plaats gevonden. Van deze feiten is. aldus Roozemond, geen mededeling aan het bestuur gedaan. Uit het onderzoek, dit weekeinde, is ook gebleken dat er wel een patiëntenadministratie is. Dat is vol gens Roozemond in strijd met de rapportage hierover door de directie. De directie wist volgens Roozemond dat de administratie nog intact ls. De ontdekkingen van dit weekeinde zijn voor het bestuur aanleiding ge weest om naast het laboratorium ook het kantoor te sluiten en te verzege len. De administratie is eveneens in verzegelde bewaring genomen en ter beschikking gesteld aan het staats toezicht op de volksgezondheid. AMSTERDAM - De 33-jarige H. N. Wolf uit Heemstede is in de vroege morgen van zaterdag bij een verkeersongeluk in Amsterdam om het leven gekomen. Wolf bestuurde een auto, die door onbekende oor zaak tegen een boom aan de Amstei- veenseweg botste. Het slachtoffer stierf ter plaatse. ADVERTENTIE. Dagelijks Rotterdam/ Europoort-Huil v.v. Een kaartje aan Antwoordnummer 800TR 3000 WB Rotterdam onder vermelding 'Vakantiereizen' en u krijgt de folder meteen thuis. door Hans Goslings DEN HAAG Fractieleider Terlouw van D'66 heeft het abortusvoorstel Ginjaar/De Ruiter een „hoogst onprinclpeel" compromis genoemd. Door twee uiteenlopende principiële uitgangspunten te willen verenigen, heeft het kabinet een „monstrum" voortgebracht, zei hij zaterdag voor de VARA-radlo. Hij voorspelde, dat het ontwerp het daarom niet zal halen. De principiële WD-ers en CDA-ers zullen het afwijzen, meende hij. ■j mktijd Ofvoerders van PvdA. D'66 en 'erden om andere redenen kri- in#P de vijf dagen bedenktijd. De 1st Roethof zei het uit medisch/ 1 oogpunt ongehoord te vinden t arts op de vrouw moet inpra- Terlouw noemde het beledigend cl vrouw. 'Hoe kun je de arts (woordelijkheid geven voor een ab beslissing van de vrouw?', hij zich af. u: *s bestreed dat de gesprekken at1 vrouw en arts de vrijheid en (woordelijkheid van de vrouw 'ten. Hij vond die veronderstel- ie °»el tegenover vrouw als arts itiprend. is Lubbers heeft het CDA een fnentele doorbraak gemaakt it ai te zien van een algemene geïn de wet. 'We kunnen nog een *""Jer gaan on zeggen: De over- Wat valt er op het oordeel van de D'66-er af te dingen? Frac tieleider Rietkerk van de WD zei vrijdag, dat het kabi net met het tot stand brengen van het wetsontwerp een knappe prestatie heeft gele verd. Wat Den Uyl als forma teur in 1977 niet lukte, te be middelen tussen „de vrouw beslist" en „de vrouw beslist niet", hebben de ministers Ginjaar en De Ruiter wel klaargespeeld. Een knappe prestatie. Dat bestrijdt ook de linkse oppo sitie niet. Maar de vraag is wel. of een op papier kunstig gesmede constructie recht doet aan de beginselen van beide partijen en in de prak tijk uitvoerbaar zal blijken. De Raad van State, het hoog ste adviescollege van de rege ring, heeft over de praktische uitvoerbaarheid sterke twij fels geuit. Het kabinet heeft het advies echter, op enkele uitzonderingen na, terzijde gelegd. Dat stond bij voor baat vast. De twijfels en kri tiek van de raad golden juist die onderdelen van het wets ontwerp waarop het compro mis balanceerde. Het omver halen van een van de pijlers zou desastreuze gevolgen hebben gehad. Vijf dagen termijn De compromispchtige trek ken van het ontwerp zijn het sterkst terug te vinden In de vijl dagen-termijn. Daarover is dan prompt ook de meeste tegenspraak ontstaan. De uitleg van deze bepaling wis selt met de kleur van de poli ticus. Het kabinet verdedigt de vijf dagen als een els van zorgvul digheid. In de bedenktijd moet de nood van de vrouw worden afgewogen tegen het belang van de bescherming van het ongeboren menselijk leven. Aangegeven wordt hoe dat moet gebeuren. De arts moet zich ervan ver gewissen dat de noodsituatie van de vrouw niet op een an dere wijze dan door abortus kan worden beëindigd. Hij zal in het bijzonder acht moeten slaan op de omstandigheden waaronder de vrouw tot haar beslissing is gekomen. Hij moet nagaan of die omstan digheden zo dringend zijn, dat zij het afbreken van de zwangerschap aanvaardbaar maken, aldus de toelichting. Over deze passage zijn van verschillende kanten vragen gerezen. Linkse Kamerleden hebben opgemerkt, dat deze voorwaarden een verant woordelijkheid op de schou ders van de arts laden, die hij vanuit zijn medische discipli ne niet kan waarmaken. Strekt de verantwoordelijk heid van de arts zich niet uit tot slechts de medische as pecten? Aan de andere kant vragen CDA-ers als Van Leijenhorst en Van Dijk zich af, aan wel ke normen de arts zijn beoor deling moet toetsen bij het ontbreken van een algemene norm ln de wet, die om schrijft wanneer abortus wel en niet geoorloofd is? De ministers zeggen, dat de bepaling een strikt karakter heeft en dus ook van toepas sing moet zijn voor die geval len waarin de vrouw haar voornemen reeds uitvoerig heeft overwogen. „Het strikte karakter van het voorschrift moet de consequentie zijn van de hoofdgedachte van het wetsontwerp, de bescher ming van het ongeboren men selijk leven", aldus de toe lichting. Bestraffing Hoe strikt is echter die bepa ling? De gedachtenwisseling tussen vrouw en arts wordt volgens het ontwerp niet aan een voorgeschreven procedu re gebonden. Dat zou. zeggen de ministers, belemmerend kunnen werken op een goede besluitvorming en afbreuk kunnen doen aan het besef van de eigen verantwoorde lijkheid. De arts die in strijd met de vijf dagen-termijn handelt, loopt de kans te worden ge straft met een gevangenis straf van maximaal een Jaar of een boete van hoogstens 50.000 gulden. Een onderstre ping dus van het stringente karakter van de termijn. Het feit is echter niet strafbaar wanneer de arts de abortus eerder verricht om daarmee een dreigend gevaar voor het leven of de gezondheid van de vrouw af te wenden. Het kabinet heeft deze straf uitsluitingsgrond in het wets ontwerp opgenomen op ster ke aandrang van de Raad van State. De uitzonderingsbepa ling lijkt echter wel de strikt heid van het voorschrift te ondergraven. Het algemene begrip „gezondheid" laat zich op meer dan één manier in vullen. Dat geeft de arts ruimte en maakt de bewijs voering uiterst lastig. Mistigheid Los van de principiële, emoti onele en practische bezwaren die van oppositlezijde tegen de bedenktijd zijn aange voerd. bevat de bepaling zelf en vooral de toelichting daar op nog tal van onduidelijk heden. Die mistigheid biedt politici van liberale en christen-de mocratische huize voorals nog de mogelijkheid de zaken naar zich toe te vertalen. Zo zei de WD-staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes zater dag voor de VARA-micro- foon, dat de verantwoorde lijkheid van de arts uitslui tend een medische ls. Ze riep de vergelijking op van ie mand die naar de tandarts gaat om een kies te laten trekken. Als die arts dat niet verantwoord vindt, zei ze, kan niemand hem verplich ten dat toch te doen. Voor dezelfde microfoon zie CDA-fractieleider Lubbers luttele minuten later: „Een volstrekt medische behande ling wijs lk af. De verantwoor delijkheid van de arts is niet alleen een medische. Hij zal zich ln elk geval moeten ver diepen en zich ervan moeten vergewissen dat de vrouw ln een noodsituatie verkeert die niet anders dan door het af breken van de zwangerschap kan worden opgelost." Een bepaling die voor zulke tegenstrijdige uitleg vatbaar ls. kan niet deugen, tenzij de ministers alsnog het tegen deel kunnen bewijzen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Een fors verlies voor de CDA/WD-regeringscoalitle en winst voor de (grote) oppositiepartij en: dat zou het resultaat zijn als er nu Kamerverkiezingen zouden worden gehouden. Dit blijkt uit een onder zoek van het NIPO. waarvan de resul taten zaterdag in het radioprogram ma In de Roole Haan werden bekend gemaakt. De opiniepeilingen wijzen uit dat met name de WD fors zal moeten Inleve ren wanneer nu verkiezingen zouden worden gehouden. Vergeleken bij de Kamerverkiezingen van 1977 zouden de liberalen er maar liefst vijf zetels op achteruit gaan en uitkomen op een totaal van 23 zetels. De andere regeringspartner, het CD^. zou twee zetels van de huidige 49 moeten inle veren. waardoor de regeringscoalitie hafir huidige meerderheid (77 zetels) zou verliezen. Als grote winnaar uit het verklezlngs- onderzoek komt naar voren D'66. Vol gens het Rooie Haan/NIPO-onder- zoek zouden de democraten er vijf zetels op vooruitgaan en uitkomen op dertien zetels. De PvdA zou drie ze tels kunnen toevoegen aan de 52 dlc ze er nu heeft. BIJ de kleine partijen was de winst van de CPN opmerke lijk: van twee naar vier zetels. Volgens de onderzoekers ls het verlies van de WD te wijten aan de jongere kiezers, die in groten getale de voor keur blijken te geven aan vooral D'66. Trok de WD in de tijd dat Wiegel fractievoorzitter was nog ruim 20 pro cent van de stemmen van de Jonge kiezers naar zich toe, nu is dat nog maar zes procent. 8CHAIJK (ANP) Bij een verkeers ongeluk op de oude rijksweg Den Bosch-Nijmegen is gisteren de veer tienjarige A. Felder uit Grave om het leven gekomen. Het meisje zat met vier familieleden in een personenauto die door nog onbekende oorzaak te gen een boom botste. Het meisje was op slag dood Een van de andere Inzittenden raakte zwaar gewond. „Hebt u een idee hoe ik mijn geld het beste kan investeren?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3