Sowjets dreigen China na inval in Vietnam "V V Heer Kïesuwkado id koninklijk huis reeg miljoen dollar' In deze krant jwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Overwegend droog hr. Instituut topt in Europa lutterfly in orspronkelijke itvoering Moderubriek kheed bevestigt in rapport: euwpret Noorden komt weer op gang Jongetje (9) verdronken Radio Hanoi meldt tegenaanvallen en bestoking steden *4 32.000 kuikens met gas gedood Echtpaar vergiftigd door koolmonoxide Kernenergie mag van de Zwitsers Trouw Verfrissend eigenzinnig ^~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee""] rouw 37STE JAARGANG NR 10775 MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 HET WEER Zwaar bewolkt maar geen sneeuw van betekenis. Weinig wind. Tempera tuur van -5 tot -10 graden 1 Morgen en overmorgen Veei bewolking en overwegend droog. Matige tot lichte vorst. zon op07.47 onder: 18.02 maan op02.04 onder11.32 Affvrmrniics voor deze zaterdagse rubriek moeten uiter1i||i donderdag (Ie post) in ons bezit zijn. Inlichtingen tel: 020-9134S6 1st 783 Losse nummers 60 cent AGINA 2: AGINA 3: bortusvoorstel vol nduidelijkheden AGINA 4: PAGINA 5: Islam en socialisme PAGINA 6: Vice-voorzitter CDA: Geen uitstel fusie PAGINA 11: PAGINA 7: nks de verbeterde situatie waren veel boeren in het len de afgelopen dagen nog niet in staat hun dagelijkse productie af te leveren. Omdat de voorraadtanks in gevallen al vol waren restte niets anders dan het iel in de sloot te gieten. iINGTON (AP, AFP) De Amerikaanse vliegtuigfa- Lockheed heeft officieel toegegeven in het begin van de zestig een schenking van een miljoen dollar te hebben tl aan een lid van het Nederlandse koninklijk huis. Deze on was iemand „die ook een belangrijke overheidsfunc- tkleedde die verband hield met de Nederlandse strijd- ten" ied heeft dit bevestigd in een t aan de Amerikaanse beurs- ssie. een overheidsinstelling ast is met het onderzoek naar ige betalingspraktijken van aanse ondernemingen in het land. In het rapport noemt ted de naam van de betrokke- Wel wordt bevestigd dat het tussen 1960 en 1962 in vijf gen van 200.000 dollar op een rse bankrekening werd overge- nadat men „om praktische n" had afgezien van de schen- an een vliegtuig, een Jetstar, kenning voor de adviezen die eze persoon waren verstrekt", dviezen hielden verband met koop van vliegtuigen aan de indse strijdkrachten. De ing van een miljoen dollar reft Lockheed toe. tevens be am de „blijvendeoositieve in- L van de betrokkene te waar- in Japan e over deze Nederlandse steek- igenaffaire heeft Lockheed in >port ook inlichtingen gegeven Geen bewijs *nry, is 't geen sprookje! over betalingen die het concern in Japan heeft gedaan. Daarbij ging het om bijna tien miljoen dollar, die tus sen 1970 en 1975 werden betaald aan een grote zakenman, een overheids functionaris en enkele politici. Lock heed sleepte hierdoor een contract voor de levering van militaire vlieg tuigen in de wacht ter waarde van 458 miljoen dollar. Ook heeft de fabriek bevestigd in de jaren 1968 tot 1971 een bedrag van 1,5 miljoen dollar aan steekpenningen te hebben uitbetaald ten behoeve van een vliegtuigleve rantie in Italië. De Nederlandse kant van deze om vangrijke steekpenningenaffaire kwam al in december van 1975 aan het licht door onder meer een verkla ring van de voormalige Loc kheed pre sident Carl Kotchian, die voor een Amerikaanse senaatscommissie toe gaf dat Lockheed 1,1 miljoen dollar had uitbetaald aan „een hoge Neder landse overheidsfunctionaris". Toen duidelijk werd dat Kotchian hiermee prins Bernhard had bedoeld, besloot het toenmalige kabinet een onafhan kelijke commissie van onderzoek (de commissie-Donner) in te stellen. Tilly Bouwmeester speelt 'tante' Dora Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dank zij het uit blijven van krachtige wind en de hulp van vele honderden militairen en vrij willigers bij het sneeuwvrij maken van doorgaande wegen is de situatie in de drie noordelijke provincies ge durende het afgelopen weekeinde aanmerkelijk verbeterd. De sneeuw ploegen zijn er in geslaagd om alle van de buitenwereld afgesneden dor pen weer bereikbaar te maken. De meeste hoofdwegen zijn weer matig tot redelijk te berijden, al zal door de aanwezigheid van zwaar sneeuw ruimmateriaal in bepaalde gevallen slechts van één rijbaan gebruik kun nen worden gemaakt. De rijverboden in veel noordelijke gemeenten zijn in de loop van het- weekeinde voor een groot deel opge heven. Verwacht wordt dat vandaag ook de resterende zullen worden inge trokken. De Afsluitdijk is gister avond met één rijstrook voor het ver keer in beide richtingen opengesteld. Doordat een aantal benzinestations door de voorraad brandstof heen was, is op sommige plaatsen het vervoer van gevaarlijke stoffen overdag weer toegestaan indien daartoe een ont heffing is verleend. Vanaf de luchtba sis Leeuwarden wordt vandaag voed sel gedropt voor de dieren in de Drentse bossen. Het busvervoer is gisteren weer lang zaam op gang gekomen, zij het nog op beperkte schaal. Ook hierin wordt vandaag verbetering verwacht. De Nederlandse Spoorwegen hebben gis teren meegedeeld dat op alle lijnen weer treinen rijden, ook in het noor den van het land. Wel moet nog reke ning worden gehouden met mogelijke vertragingen omdat de dienst op sommige plaatsen is „uitgedund". Zaterdag is men er voor het eerst sinds woensdag weer in geslaagd de veerdienst tussen Ameland en het Friese Holwerd tot stand te brengen. Met de hulp van een IJsbreker slaagde een veerboot van Wagenborg er in de steiger in Holwerd te bereiken. Voor lopig zal dagelijks éénmaal vanaf Ameland (vertrek 10.00 uur) en één maal vanuit Holwerd (vertrek 16.00 uur) een dienst worden onderhouden. Meer nieuws op pag. 3. AMSTERDAM (ANP) De negenja rige Sven van Schagen is gistermor gen op het Noordhollands-kanaal in Amsterdam-Noord in een wak geval len en verdronken. De jongen wilde een meeuw bevrijden, die met zijn staart in het ijs vast zat. Een vriendje dat er bij was sloeg alarm, maar dui kers konden het slachtoffer niet op tijd naar de kant brengen. Op het kanaal wordt regelmatig met IJsbre kers gevaren. MOSKOU, PEKING (Reuter, UPI, AFP) De Sowjet-Unie heeft gedreigd dat zij Vietnam te hulp zal komen als de Chinezen hun troepen niet uit dat land terugtrekken. Volgens radio- Hanoi hebben de Vietnamese soldaten sinds de inval van China zaterdag duizenden Chinese militairen uitgeschakeld en zestig tanks vernietigd. Moskou zei gistermiddag dat zij Chi- na er voor had gewaarschuwd dat de verplichtingen op grond van het vriendschaps- en samenwerkingsver drag met Vietnam zullen worden na gekomen. In de verklaring, die door het officiële Russische persbureau TASS openbaar is gemaakt, vraagt de regering van de Sowjet-Unie China de aanval op Vietnam te staken „voor het te laat is". De Chinese troepen moeten zich onmiddellijk terug trekken. De Chinese aanval, aldus de Russi sche verklaring, getuigt eens te meer van de onverantwoordelijke wijze waarop de Chinese leiders degenen die vrede nastreven behandelen en van de misdadige lichtzinnigheid waarmee zij naar de wapens grijpen. Het verdrag met Vietnam gaat onder meer over wederzijdse steun in geval van een aanval of een dreigende aan val. Honderden demonstranten heb ben het afgelopen weekeinde voor het Chinese ambassadegebouw in Mos kou geprotesteerd tegen „de Chinese agressie jegens Vietnam. De betogin gen kunnen het werk zijn van Vietna mese studenten, die in grote getalen in de Sowjet-Unie verblijven. Ook an dere Oosteuropese landen hebben te gen de Chinese inval in Vietnam pro test aangetekend. Slachtoffers Volgens radio-Hanoi zijn grote groe pen Chinese militairen door de Viet namese legers ingesloten. De hevig ste gevechten doen zich volgens dit station voor in het noordwestelijke grensgebied van Ba Xat. Lao Cai en Moenx Khoeng en in de omgeving van de noordoostelijke grenssteden Dong Dang en Hoe Nghi. Eerder had radio-Hanoi gemeld dat de Chinezen aanvallen deden op noordelijke ste den. dat er veel slachtoffers waren gevallen maar dat de aanvallen even wel waren afgeslagen. Volgens het station heeft de regering van Vietnam de Chinezen opgeroe pen zich terug te trekken. „Het Viet namese volk en de strijdkrachten zijn vastbesloten de Chinese aanvallers een lesje te leren en ze het land uit te jagen", aldus zou volgens radlo-Ha- noi de regering hebben verklaard. In- do-China-kenners in de Thailandse hoofdstad Bangkok durfden zich gis teren nauwelijks uit te spreken over de Vietnamese bewering dat de aan val is afgeslagen. Eén van hen zei de indruk te hebben dat Peking Viet nam eens flink op zijn falie wil geven. In een eerste reactie op de gevechten heeft het officiéle Chinese persbu reau Nieuw China verklaard dat de -1 I Een oude Chinese vrouw wijst verontwaardigd aan waar de Vietnamese agressor toesloeg in haar niets vermoedende dorpje. Vietnamezen spoorwegstations, scho len en een rubberplantage ln de pro vincie Yoennan hebben bestookt maar dat Chinese troepen deze aan vallen hadden afgeslagen. Over de Chinese acties in Vietnam heeft Nieuw China met geen woord gerept. In een begeleidend commentaar van het Volksdagblad wordt de indruk gewekt dat de Chinezen slechts rea geren op Vietnamese grensinciden ten. De Chinese televisie zond slechts oude opnamen van grensconflicten uit. Vietnam en Kampoechea (met een door Hanoi aan de macht geholpen regime) hebben in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh een verdrag van vrede, vriendschap en samenwer king gesloten. Vervolg op pag. 5kol. 7 LEEUWARDEN Op een kulken- mesterij in het Noordfriese Blija zijn zaterdag 32.000 mestkuikens van vier weken oud met blauwzuurgas afge maakt. De kuikens waren in de kou komen te zitten omdat de waterlei ding van de mestschuur het begaf en de centrale verwarming uitviel. De eigenaar had geen andere keus dan ze af te maken. EDE (ANP) De politie heeft eergis teren het echtpaar Wlllemsen (68 en 62) dood aangetroffen ln hun woning aan het Soembaplein. De dood was kennelijk vrijdagavond ingetreden door koolmonoxydeverglftiging. De schoorsteen waarop de gaskachel was aangesloten, bleek te zijn ver stopt door roet en een afgebrokkeld stuk cement. De politie werd gewaar schuwd door een wijkverpleegster die het echtpaar eerder op de dag dood aantrof. Mededeling Dank zij de grote inspanning van allen die bij de vervaardi ging en de bezorging van Trouw zijn betrokken, is tij dens de barre weersomstan digheden de krant verschenen. Soms bleek het ondoenlijk abonnees te bereiken. Met ex cuses voor het ongemak hopen wij dat vanaf heden geen le zers van de dagelijkse nieuws voorziening verstoken blijven. De Directie Deze commissie rapporteerde op 26 augustus 1976 weliswaar dat de prins zich „veel te lichtvaardig heeft bege ven ln transacties, die de indruk moesten wekken dat hij gevoelig was voor gunsten", maar leverde niet het directe bewijs dat de prins het bedrag van 1 miljoen dollar (zo'n drie miljoen gulden) ook werkelijk had ontvan gen. Het bedrag was wel overge maakt, werd in het rapport geconsta teerd. In eerste instantie zou het zijn overgemaakt aan de advocaat Weis- brod in Zürich, die het op zijn beurt weer moest doorsturen naar de bank rekening van kolonel Pantschoulid- zew. een huisgenoot van de familie van prins Bernhard. De prins heeft tegenover de commissie-Donner steeds ontkend het geld te hebben ontvangen. Wel heeft hij gezegd er van op de hoogte te zijn geweest dat er met Lockheed een commissierege ling bestond die in de plaats was gekomen van het vliegtuig dat hij zou krijgen. Pas in het jaar van het onder zoek in 1976 zou de prins volgens zijn verklaring hebben vernomen dat het om een miljoen dollar ging. Eric Heiden, de all-round specialist schaatsen heerste dit weekeinde ook bij de wereldkampioenschappen sprint, waar Nederland voornamelijk opviel door valpartijen. Alles over dit kampioenschap staat op pagina 9. BERN (Reuter, UPI) De Zwitsers hebben gisteren in een nationaal refe rendum het voorstel afgewezen naast het federale parlement ook de ge meentebesturen de beslissingsbe voegdheid te geven over de bouw van nieuwe kerncentrales. Aanneming van het voorstel zou een ernstige te genslag hebben betekend voor het kernenergieprogramma van de Zwit serse regering. Het Zwitserse parlement, de regiona le krachtcentrales en de particuliere kernenergie-industrie waren de afge lopen weken geconfronteerd met een hecht georganiseerde milieu-bewe ging, die voor het voorstel 120.000 handtekeningen bij elkaar had ge haald. Naast stringente regels voor de ontwikkeling van kernenergie hield het plan ook in, dat al bestaande centrales opnieuw aan een onderzoek zouden moeten worden onderworpen. De milieubeweging is van mening dat alleen op deze wijze de noodzakelijke veiligheidsregels serieus ln acht kun nen worden genomen. Hun tegen standers hielden de kiezers voor dat Ja" tegen het voorstel de bouw van nieuwe centrales zou verhinderen. Hierdoor zou de elektriciteitsvoorzie ning ln gevaar komen, de nationale economie worden geschaad en de voor Zwitserland belangrijke kerne nergie-Indus tire worden belemmerd ln haar ontwikkeling. De sociaal-de mocraten stonden positief tegenover het voorstel, de posterijen en de spoorwegen riepen hun werknemers op tegen te stemmen en de bonden lieten de leden vrij. De Zwitsers stemden ook tegen voor stellen om de reclame voor alcohol en tabak te verbieden en de kiesgerech tigde leegtljd te verlagen van 20 naar 18 Jaar, Wel werd besloten dat de regering ln het vervolg de wandelge bieden zal moeten beschermen. „Naast me op de tramhalte stond een keurig oud heertje met een zwierige alpino op z'n spierwitte haar." Begin van een incident dat, ook volgens de auteur, nergens op slaat. Voor sommige kranten, en voor sommige mensen, een reden om het toch te be schrijven. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ion vsin Duinhoven. Ko v.in Dijk. Hetty Blok en Inn vttn Faassen. Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken n;i;ir de kr.inl of tv-gids Dekor.ilierjute lektuurhiinger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bovendien. Echt naturel letter met gev lochten koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend, ketting en arm bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. I Naam nieuwe abonnee: Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee:-, Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres.-— Plaats en postcode:- TeL_ De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792 '000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-91,3456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1