abinet blijft bij ontwerp -3p de rand van overspanning s 5 „Indonesië brengt krijgsgevangenen op Oost-Timor om" ofdlijnen in abortus-regeling overeind gebleven Praktische uitvoerbaarheid abortusregeling betwijfeld V." s s V V s s s s s s s s nitiatiefontwerp bortus SGP en GPV Provincie dwingt Renkum zigeuners op te nemen ASOCIAAL BERECHTW RDAG 17 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 onze parlementsredactle HAAG Een arts mag pas een abortus verrichten nadat hij zich ervan heeft vergewist e noodsituatie van de vrouw niet op een andere wijze kan worden beëindigd. Ook moet ch ervan verzekeren, dat de vrouw haar besluit in vrijwilligheid heeft genomen. De arts hiervoor een of meer gesprekken met de vrouw voeren. Deze voorwaarden stelt het intwerp afbreking zwangerschap, dat de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De x (justitie) gisteren bij de Tweede Kamer hebben ingediend. loofdlijnen van de ontwerp-re- die vorig Jaar november wer- publiceerd. zijn overeind ge- met uitzondering van de hc afstelling van de arts. Ge aaid zijn de vijf dagen bedenk en aanmelding en ingreep en ie-maanden-grens waarboven ireken van zwangerschappen niet meer in klinieken doch uitslui tend in ziekenhuizen mag ge schieden. Het strafbare feit waaraan een arts die in strijd met deze termijnen han delt,zich schuldig maakt, zal echter niet als misdrijf maar als overtreding worden aangemerkt. Dat is een aan- satJi onze parlementsredactie N HAAG SGP en GPV hebben gisteren een eigen "fyatiefwetsontwerp over abortus bij de Tweede Kamer i ediend. Volgens dit ontwerp is abortus alleen toelaat- r« r wanneer voortzetting van de zwangerschap de lla uw in levensgevaar brengt of wanneer de ingreep is z cht op de verwijdering van een kennelijk dode vrucht. die overige gevallen moet vol- het voorstel de vrouw die laat aborteren, worden ge it met een gevangenisstraf u ten hoogste drie jaar en de andeld arts met een gevange- 1 traf van ten hoogste vier jaar es maanden. Deze strafmaten en overeen met die in het wet- van strafrecht. en GPV willen de arts die It verdacht van overtreding de wet niet in een nadelige jspositie brengen. De arts ouk „aannemelijk" kunnen ma im dat hij „redelijkerwijs" tot het feel is gekomen dat voortzet- van de zwangerschap het le- w van de moeder zou bedreigen, wee fracties, die in de Kamer vier zetels beschikken, willen anjt wijzigingen in het wetboek strafrecht in het burgerlijk oek de bepaling opnemen, iet kind waarvan een vrouw er is, recht heeft op bescher- van zijn leven en gezond- Jners van het ontwerp zijn de eleiders ds. Abma van de en Verbrugh van het GPV. ebben hun ontwerp de titel levensbescherming menselij- rrucht" meegegeven. Naast ipiële motieven voeren zij een politiek motief aan voor hun initiatief. Zij zeggen, dat het dilemma tus sen een onaanvaardbaar wetsont werp van de regering en een krachteloze bestaande wetgeving onbevredigend is zonder een alter natief dat abortus anders dan bij levensgevaar van de vrouw als on geoorloofd afwijst. Het ontwerp van SGP en GPV lijkt, werd gisteren in politieke kring opgemerkt, nauwelijks een alternatief te bieden voor CDA- Kamerleden die niet met het rege ringsontwerp zouden kunnen in stemmen. Het CDA-verkiezlngs- programma stelde, dat abortus toelaatbaar is wanneer voortzet ting van de zwangerschap niet al leen de lichamelijke maar ook de geestelijke gezondheid van de vrouw ernstig zou bedreigen. Verbrugh en Abma zeiden bij de presentatie van hun initiatief, dat zij in eigen „orthodoxe" kring de tolerantie ten opzichte van onge huwde moeders zullen prediken. „Het ongehuwde moederschap achten wij op zich onaanvaard baar, maar het rechtvaardigt deze vrouwen niet een nog meer onaan vaardbare daad te begaan door zich te laten aborteren." zienlijk verschil. Van een overtreding wordt, anders dan een misdrijf, geen aantekening gemaakt op het straf blad. Ondanks deze wijziging is de straf maat een gevangenisstraf van hoogstens een jaar of een geldboete van 50.000 gulden dezelfde geble ven. Het wetsontwerp maakt een ein de aan de strafbaarstelling van de vrouw. Onbevoegden Abortus blijft als afzonderlijk mis drijf in het wetboek van strafrecht gehandhaafd voor gevallen waarin de ingreep wordt gepleegd door onbe voegden of door een al of niet bevoeg de arts elders dan in een kliniek of ziekenhuis die over een vergunning beschikken. De ministers hebben als uitgangs punt gekozen, dat abortus alleen toe laatbaar is wanneer de nood van de vrouw de ingreep onontkoombaar maakt. Van een algemene norm is bewust afgezien, omdat die niet voor elk individueel geval hanteerbaar is. Volgens de bewindslieden kan de wet slechts waarborgen leggen voor een zorgvuldige voorbereiding van de be slissing tot abortus. De beslissing zelf moet worden overgelaten aan de vrouw en de arts, en eventuele derden die bij de besluitvorming worden be trokken. Zij hebben elk hun eigen verantwoordelijkheid. Voor de arts betekent dat, dat hij zich ervan moet verzekeren dat abortus de enige uitweg voor de vrouw is en dat zij haar besluit zonder pressie van anderen heeft genomen. In de ge sprekken met de vrouw dient hij ook te wijzen op alternatieven (bv. adop tie). De vrouw of de arts kunnen een derde Inschakelen. Voorgeschreven wordt, dat klinieken en ziekenhuizen de beschikking hebben over mede werkers met deskundigheid op psy chologisch of maatschappelijk terrein. Gedachtenwisseling Het wetsontwerp schrijft voor de ge dachtenwisseling tussen vrouw en arts, en eventuele deskundigen, geen bepaalde procedure voor. Dat zou volgens de ministers belemmerend kunnen werken op de besluitvorming en afbreuk kunnen doen aan het be sef van de eigen verantwoordelijk heid. De ministers menen, dat de vijf da gen termijn een afdoende waarborg is tegen een overijlde uitvoering van een beslissing tot abortus. De termijn zal ook van toepassing zijn in geval len waarin de vrouw haar voornemen uitvoerig heeft overwogen. „Het strikte karakter van het voorschrift moet de consequents zijn van de hoofdgedachte van het wetsontwerp, de bescherming van het ongeboren leven," aldus hun toelichting. Een uitzondering is slechts mogelijk in dien het leven of de gezondheid van de vrouw in gevaar is. Als argumen ten voor de bedenktijd wordt verder aangevoerd dat zulke termijnen ook in West-Duitsland, Frankrijk en Ita lië worden gehanteerd. De argumenten die worden aange voerd voor de drie maanden-grens zijn dat het afbreken van meer gevor derde zwangerschappen kan leiden tot medische complicaties. Volgens de bewindslieden zijn de ziekenhui zen beter toegerust op het opvangen hiervan. Zij zeggen, dat ook moet worden bedacht dat bij het afbreken van zwangerschappen boven de drie maanden bijzondere spanningen kunnen optreden, niet alleen bij de vrouw maar ook bij het geneeskundig en verpleegkundig personeel. Op grond daarvan „lijkt" het hen „geen onredelijke eis" dat de ingreep in die gevallen in een ziekenhuis gebeurt. Opgave Klinieken en ziekenhuizen moeten volgens het wetsontwerp aan een aantal voorwaarden voldoen, willen zij van de minister een vergunning krijgen. Zo moet de arts elke maand aan de geneesheer-directeur opgave doen van het aantal zwangerschaps afbrekingen dat hij heeft verricht, van eventuele bijzonderheden daar bij, de duur van de zwangerschappen op het moment van afbreken, eerdere arbortussen, de leeftijd van de vrouw en de eventuele inschakeling van des kundigen. Bij de registratie zullen naam en adres niet worden opgenomen. Om de persoonlijke levenssfeer van de vrouw te beschermen zal alleen de provincie waar zij woont worden ge registreerd. De geneesheer-directeur moet de geregistreerde gegevens om de drie maanden naar de geneeskun dig Inspecteur sturen. Deze kan op grond daarvan besluiten tot een on derzoek. Wanneer er in een kliniek of ziekenhuis handelingen worden ver richt die in strijd zijn met de wet, kan de minister de vergunning intrekken. Gedurende het onderzoek moet het verrichten van zwangerschapsafbre kingen onverwijld worden gestaakt. Het wetsontwerp bevat verder de be paling, dat niemand verplicht is mee te werken aan het afbreken van een zwangerschap. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Raad van State, het hoogste adviesli chaam van de regering, blijkt over de belangrijkste onder delen van de nieuwe abortus regeling kritiek en twijfels aan de praktische uitvoer baarheid, te hebben geuit. Dat bètreft om té beginnen de dertien weken termijn. Een zwangerschap die langer dan dertien weken heeft geduurd, mag niet in abortusklinie ken, maar uitsluitend in ziekenhuizen worden afgebroken. De Raad van State heeft erop gewezen dat het me disch gezien moeilijk is de duur van de zwangerschap precies aan te ge ven. Voorts meent de Raad dat abor tusklinieken zodanig ingericht kun nen zijn dat daar de meer gecompli ceerde abortussen boven de dertien weken ook kunnen worden verricht. De Raad van State betwijfelt voorts de praktische uitvoerbaarheid van de verplichting voor de medicus om zich ervan te vergewissen dat de proble- ^.1 mi wl >i ivot. ii mnof rtnonl" ?ai Ho hnicorte TT T-vii jL,i:;»_ _i eet u wat u moet doen?" zei de huisarts. „U een andere baan zoeken. Weg uit dat Irijf. De sfeer deugt er niet en u bent niet chikt als vertegenwoordiger." heeft gelijk, dacht de man. Ik kan in het Irijf geen goed doen. Altijd ruzie. Hoe vaak ik de laatste jaren niet ziek geweest? en de vertegenwoordiger thuis kwam, stond besluit vast: Hij zou onmiddellijk gaan riteren naar een andere baan. Een baan die hopelijk minder ruzies, spanningen en na- !id zou brengen. Naar zijn werkgever wilde onder geen beding meer terug. op het eerste gezicht nam de vertegenwoor- een wijs besluit. Zijn gezondheid was er de jaren bepaald niet op vooruitgegaan, na drie ziekenhuisopnames hield hij last maagklachten en van nerveuze beenklach- Hij kon het jachtige bestaan van een verte- woordiger, gecombineerd met de druk die de Bctle op hem uitoefende, niet aan. Keer op r was hij overspannen en de huisarts was t de eerste geneeskundige die tegen hem zei hij een andere baan moest zoeken. De clalist in het ziekenhuis dacht er precies zo up J r er ei i m£ aa oneer zijn sollicitatiepogingen nu maar snel «n geslaagd, zou er niets aan de hand zijn 'eest. maar voordat hij een nieuwe baan had, est hij bij de controlerend arts verschijnen, n ging het mis. „U bent niet meer arbeidson- chikt wegens ziekte de vertegenwoordiger al vier maanden thuis maar wegens de er in uw bedrijf", zei de verzekeringsarts. •r de vertegenwoordiger was dat een verve- Ie opmerking, want de Ziektewet schrijft nadruk voor dat een verzekerde alleen „bij eschiktheid tot het verrichten van zijn ar- wegens ziekte" recht op ziektegeld heeft. door Huub Elzerman hem nu zo bar en boos behandelde hij kreeg in plaats van een zlektegelduitkering een WW- «nd die van zijn werk wegblijft omdat hij de uitkering maar omdat hij wilde weten waar o r in het bedrijf niet meer kan verdragen, is hij aan toe was. Per slot van rekening is het of gebrek. zóaïs de wê^ev^kennèlijk roorogèn P 7in iron Ho tirat «lot 7nndor mnor ïlolr" pn pinrlctnllnn van 7lplrlpivpl rl« WAO on iron ris ...j i i De zenuwarts had dit soort gevallen kennelijk al meer aan de hand gehad, want hij gaf zelf aan op welk punt de bedrijfsvereniging verweer zou voeren. Dat klopte precies. De bedrijfsvereni ging herhaalde dat de vertegenwoordiger al vaker overspannen was geweest en dat zijn beroep te veel stress veroorzaakte. „De ontslag name is wél medisch gemotiveerd," concludeer de de bedrijfsvereniging, „maar er is geen spra ke van ziekte of gebrek in de zin van de Ziek tewet. De Raad van Beroep wat het met deze uiteeen- zetting niet eens. „De artsen," zei de raad, „zijn van mening dat de vertegenwoordiger onge schikt was zijn werk te verrichten wegens de sfeer in het bedrijf. Bij de beoordeling van zijn werk moet rekening worden gehouden met het geheel van omstandigheden, waarmee de man in de werksfeer wordt geconfronteerd. Er is onvoldoende reden om de arbeidsongeschikt heid van de man niet te beschouwen als een ziekte of gebrek in de zin van de Ziektewet. aldus de raad. Kreeg de vertegenwoordiger nu toch een ziekte- gelduitkering in plaats van een WW-uitkering? Nee. zover kwam het niet, want nu ging de bedrijfsvereniging in hoger beroep en zo kwam de zaak terecht bij de Centrale Raad van Be roep. Bij dit hoge rechtscollege stuitte de uit spraak van de Raad van Beroep op bezwaren. „Zolang de man vertegenwoordiger is geweest, waren er moeilijkheden in de werksfeer", zei de centrale raad. „Dat leidde zo vaak tot klachten dat de huisarts er aanleiding in vond de man er met nadruk op te wijzen dat hij er beter aan deed een meer passende betrekking te zoeken Volgens de centrale raad deed zich hier een geval voor waarin „de geestelijke geaardheid van de betrokkene hem ongeschikt of vermin derd geschikt maakte tot het verrichten van bepaalde arbeid. Hoewel dit tot ziekteverschijn selen kan leiden zoals die zich ook aanvanke lijk hebben voorgedaan kan in een dergelijk geval echter niet worden gesproken van ziekte als het werk dat hij doet, prettiger zou zijn. kunnen dus niet stellen dat hij arbeidsonge- Ikt is wegens ziekte." Ie zin van de wet niet zonder meer „ziek" en eindstation van de Ziektewet de WAO en van de krijgt dus geen uitkering. WW de Algemene Bijstandswet. Dat kan finan cieel nogal wat schelen. De Raad van Beroep paar dagen later bevestigde de verzeke- ging niet over één nacht ijs. Er werd een reeks sarts zijn oordeel nog eens in een briefje aan getuigen gehoord. Eerst was daar de controle bedrijfsvereniging: „Solliciteert druk, en zou rend arts: „Deze man is niet meer arbeidsonge- 'atten als hij werk had. Hij zou ook hervat- schikt wegens ziekte, maar wegens de sfeer in het bedrijf. Niet alleen ik ben van mening dat hij ander werk moet zoeken. Ook andere artsen, „^„0 met name de huisarts, hebben dit, naar zeggen "e van de patiënt, herhaalde malen aangeraden." oordeel kostte de vertegenwoordiger zijn De verzekeringsarts, die een medisch rapport in egelduitkering. want de bedrijfsvereniging verband met de WW-aanvraag maakte, liet we- he. 1de de zienswijze van de arts: „U krijgt geen ten dat het naar zijn oordeel medisch gemoti- 'ere uitkering krachtens de ziektewet, daar veerd was dat de vertegenwoordiger ontslag et ongeschikt wordt geacht tot werken." De nam. Hij zou niet kunnen werken tot hij ander egenwoordiger was het daar in het geheel werk zou hebben gevonden. Een zenuwarts rap- mee eens. De arts heeft mij duidelijk ge- porteerde: „De man was arbeidsongeschikt voor dat ik overspannen ben en dat geldt nog de functie van vertegenwoordiger in de bestaan ds als een ziekte, redeneerde hij. Hij ging in de werksituatie. Mocht deze mening echter aan- er beroep tegen de beslissing van de be- gevallen worden onder het motto „wel arbeid- kvereniging. songeschikt. doch dan niet wegens ziekte of gebrek in de zin van de ziektewet", kan ik j t deed hij niet omdat de bedrijfsvereniging daarmee ook verenigen stond. Op grond van deze overweging kwam de centrale raad tot de conclusie dat de ziektegeld- uitkering van de vertegenwoordiger terecht door de bedrijfsvereniging was ingetrokken. De vertegenwoordiger had zich, met andere woor den. onmiddellijk weer bij zijn werkgever moe ten melden, toen hij door de controlerend arts hersteld werd verklaard. Zijn verweer dat hij als gevolg van de verpeste werksfeer nog steeds arbeidsongeschikt was, leverde onvoldoende grond op voor een ziektegelduitkering. Het liep allemaal nog goed af. omdat hij in verband met zijn „medisch gemotiveerde" ontslag in aan merking kwam voor een WW-uitkering. Maar iemand, die geen risico wil lopen, zal er in zo n geval toch verstandig aan doen niet al te veel te vertrouwen op de WW-kas. Het blijft een kwes tie van wikken en wegen of iemand, die om medische redenen zélf ontslag neemt, onvrijwil lig werkloos is. Tijdig solliciteren naar een baan met minder stress en meer plezier is niet alleen veiliger, maar ook veel gezonder. Dat geldt zeker voor iemand die toch al op de rand van overspannning balanceert s s s -Dubbelzachte Jonge - Schiphol heeft door de sneeuwoverlast de nieuwe Russische ambassa deur in ons land, de heer Tolstikow, gisteren een wat ongebruikelijke ontvangst bereid. De slurven konden niét gebruikt worden, waardoor de ambassadeur (tweede van links) en zijn echtgenote (links) via een verouderd trapje naar beneden moesten. men van de vrouw niet anders dan door abortus opgelost kunnen wor den. Die problemen zullen vaak van niet medische aard zijn (financiële, sociale moeilijkheden), daarover kan de arts niet oordelen. Hij zou dus verplicht andere deskundigen moe ten raadplegen, maar het wetsont werp stelt dit uitdrukkelijk niet ver plicht, argumenteert de Raad. Het kabinet stelt daar tegenover dat de abortusinrichtingen moeten beschik ken over bij voorbeeld een maat schappelijk werkster. De arts kan die naar eigen oordeel raadplegen of niet. Dat is volgens het kabinet voldoende. Het kabinet heeft de dertien weken grens echter gehandhaafd. Het meent dat een ziekenhuis beter uitgerust zal zijn tegen mogelijke algemene medi sche crisissituaties ten gevolge van deze moeilijke abortus, dan de uit sluitend op abortus gerichte kliniek. Het kabinet geeft toe dat de dertien weken grens niet precies vast te stel len behoeft te zijn, maar het vindt dit nadeel niet zo overwegend om daar om van deze grens af te zien. De Raad van State merkte vervol gens op dat de vijf dagen termijn het voor vrouwen uit het buitenland zeer moeilijk maakt in Nederland een ab ortus te ondergaan. Deze vrouwen worden daardoor gediscrimineerd en dat mag volgens de overeenkomsten ter zake in de Europese Gemeen schap niet. Het kabinet bestrijdt dit. Het benadrukt dat de vijf dagen ter mijn in het belang van zorgvuldige afweging is gekozen en ook voor Ne derlandse vrouwen geldt. In die zin worden buitenlandse vrouwen dus niet anders behandeld. Van formele discriminatie is geen sprake. Het kabinet deelt ook niet de door de Raad van State geuitte vrees dat de registratie van alle plaatsgevonden abortussen, de persoonlijke levens sfeer van de vrouw zal aantasten. Het kabinet wijst erop dat namen en ad ressen van betrokken vrouwen niet worden vermeld Het kabinet houdt ook vast aan de nadere uitwerking van de nieuwe abortuswet in een algemene maatre gel van bestuur. Het kabinet vindt dat een wet zelf niet met gedetailleer de uitwerkingen moet worden belast. De Raad van State meende dat dit wel in de wet moet gebeuren dat de uitvoeringsbepalingen zo essentieel voor de wet zelf zijn. Het kabinet was het tenslotte ook niet eens met de mening van de Raad van State dat een abortus, volgens de gestelde regels verricht tot een nor male medische ingreep is geworden waarvoor overtreding alleen via het medisch tuchtrecht vervolgd zou kunnen worden. Het kabinet vindt dat juist de afweging van de nood van de vrouw tegenover het ongeboren leven abortus nu juist niet tot een normale medische ingreep maakt. ADVERTENTIE Van onze correspondent LISSABON Timorese vluchtelingen in een Rode Kruis- kamp bij Lissabon beschikken over aanwijzingen dat capitu lerende guerrilla-strijders in Oost-Timor door het Indonesi sche leger worden geëxecuteerd. Volgens de Timorezen in Lissabon heeft een groep van ongeveer twintig Fretilin-aanhangers zichzelf in okto ber vorig jaar met vrouwen en kinde ren aangegeven bij de Indonesische bezettingsmacht. De mensen waren volkomen uitgehongerd en zagen geen andere mogelijkheid meer dan overgave. In 1978 gold een amnestie voor alle Fretilin-strijders die zich vrijwillig zouden aangeven bij de au toriteiten. De guerrilla-strijders ga ven zich over in het zuidelijke Vique- que. Later werden zij overgebracht naar de gevangenis in het nabijgele gen Ossu. Familieleden die de gevan genen nog in Viqueque hadden gezien kregen een week later in Ossu te horen dat zij waren terechtgesteld. De Timorezen in Portugal die over deze aanwijzingen beschikken willen anoniem blijven. Zij vrezen repres- saille-maatregelen tegen hun familie leden op Oost-Timor. De Indonesi sche autoriteiten laten zelf weinig los over wat er op het eiland gebeurt. De brieven worden gecensureerd en jour nalisten kunnen de vroegere Portuge se kolonie alleen onder Indonesische begeleiding bezoeken. Voor de Oost- timorezen zelf is het vrijwel onmoge lijk het eiland te verlaten. Oorlog Toch is uit de spaarzame ooggetuige verslagen op te maken dat eind vorig jaar de oorlog nog in volle gang was. Het vroegere ziekenhuis in Dill lag nog vol Indonesische militairen en regelmatig stegen er van het vlieg veld bommenwerpers op. Het Indone sische leger zou het directe contact met de guerrilla's echter zoveel moge lijk vermijden. Hoofdzaak zou het vernietigen van de landbouw zijn in de bergen waar dc guerrilla's zich schuil houden. Het Indonesische le ger zou voor dit doel onder meer ontbladeringsmlddelen hebben ge bruikt. Op 31 december 1978, de laatste dag van de amnestie, werd de voorzitter van het Fretilin, Nicolau Lobato, neergeschoten in het plaatsje Mau- besse. Op 3 februari zou volgens Indo nesische legerberichten ook vice-pre sident Antonio Duarte Carvarino in een gevecht dodelijk getroffen zijn. Vluchtelingen in Lissabon hebben echter de indruk dat Fretilin-strijders die zich aangeven bij de autoriteiten —of door het leger worden gearres teerd zonder pardon worden neer geschoten. De officiële woordvoerder van het Fretilin in Lissabon houdt vol dat de guerrilla-strijders nog steeds het overgrote deel van de bergstreken onder hun controle hebben. Maar de indruk bestaat dat hij geen contact meer heeft met het Fretilin-comman do op Timor. De ongeveer 1500 vluch telingen in Portugal zijn voor het merendeel sympathisanten van het gematigder UDT. Zij wonen nu al meer dan drie jaar in een Rode Kruis- kamp van tenten en barakken, dat veel te wensen over laat. De UDT- Timorezen willen dat de Portugese autoriteiten hun rechten in Oost-Ti mor doen gelden. Officieel beschouwt de Portugese regering Oost-Timor nog steeds als Portugees gebied. Ook de Verenigde Naties hebben de Indo nesische invasie van 1975 veroor deeld. Het Indonesische leger maakte zich op bloedige wijze meester van het eiland kort nadat het Fretilin de onafhankelijkheid had uitgeroepen. Van een onzer verslaggevers RENKUM Het provinciaal bestuur van Gelderland heelt de gemeente Renkum verplicht gedurende enige jaren een zigeu nerfamilie met vijf woonwagens toe te laten. De zigeuners zullen zich stationeren op een tijdelijk woonwagenkamp. Uitbreiding van het kamp is hiervoor nodig, en dat gaat de gemeente Renkum 72.000 gulden kosten Hiervan is een bedrag van vijftienduizend gulden op CRM te verhalen De gemeente Renkum is het niet eens met de beslissing van Gedeputeerde Staten. Zij zal daar beroep tegen aan- tekeken. Omdat het beroep geen schorsende werking heeft, moet zij intussen het tijdelijk woonwagen kamp wel voor de komst van de zi geuners gereed maken. Het gaat om de familie Brandt. De heer Brandt vestigde zich destijds in Oosterbeek, omdat hij zich niet thuis voelde in een van de centrale woon wagenkampen, die destijds in Neder land werden gesticht. Na zeven Jaar kregen zij echter, zoals op het ge meentehuis wordt gezegd, „de krie bels". Zij hadden destijds voor een huis gekozen omdat dat van de alter natieven. die hun werden aangereikt, het minst slechte was Brandt hoorde dat de aangrenzende gemeente Arnhem voor een zigeuner familie een apart famlliekamp had ingericht. Daarom verkocht de heer Brandt zijn huis en schafte zich vijf caravans aan om standplaats in Am- hem te nemen. De gemeente Arnhem, beducht om in de toekomst met meer van dit soort gevallen te worden ge confronteerd. sommeerde hem te ver- trekken Hiertegen ging de familie Brandt in beroep, zowel bij Gedeputeerde Sta ten van Gelderland als bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, maar zij werd in beide gevallen in het ongelijk gesteld. De groep reisde ver volgens af naar de gemeente Heteren, maar ook deze wees haar uit. Via zijn advocaat wendt de heer Brandt zich dan tot het provinciaal bestuur met het verzoek een tijdelijke standplaats te krijgen Dit bestuur bepaalde dat de gemeente Renkum hem en zijn gezin een plek moet aanwijzen, op grond van het feit dat zij er al zeven jaar hebben gewoond, zodat er duide lijk sprake is van een sociale binding met deze gemeente Te zijner tijd zal het tijdelijke kamp een definitief kamp worden Hiervoor is wijziging van het bestemmingsplan nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9