ier executies in Iran CDU wijst snel kiesmannen aan Üexico s revolutie is in vreemde handen sraël tevreden bezoek Brown Franse staal staakt massaal 3 egering Bazargan onder druk van links Napels arm door politiek Verdediger RAF-leden veroordeeld Carter ontmoet Lopez Portillo binnenkort weer Genscher geeft Wehner repliek Sociaal-democraten ontstemd Tsjaad staakt het vuren IDAG 17 FEBRUARI 1979 BUFTENLAND HS TROUW/KWARTET 7 ERAN (Reuter, UPI, AP) De voorlopige Iraanse regering van premier Mehdi Bazargan, inder toenemende kritiek van links komt te staan, heeft gisteren vier hoge generaals uit eger van de sjah laten executeren. De generaals werden op het dak van het hoofdkwartier lüiomeini doodgeschoten, nadat ze door een moslem rechtbank veroordeeld waren. êxecuteerde generaals zijn Ne- lah Nassiri, het vroegere hoofd e zeer gehate veiligheidsdienst Mehdi Ramini, oud-chef van tie en gouverneur van Tehe- anoucher Khosrodad, oud-op- •lhebber van de luchtmacht ia Naji, oud-militair gouver- in de stad Isfahan. De terecht- van de vier generaals leidde •ran tot grote bljvalsbetuigin- ider de revolutionaire studen- iben de processen door de snel de geheimhouding ervan gro- gewekt. Zij willen openba- ;en tegen de leiders van het iem en zullen daartoe van daag een demonstratie houden op het universiteitsterrein van Teheran. Betogingen De druk op de regering Bazargan en ayatollah Khomeini nam gisteren toe door een demonstratie van 5.000 men sen bij het hoofdkwartier van de aya tollah. De betoging, die volgens opga ve van de medewerkers van Khomei ni het werk was van linkse lucht machtofficieren, richtte zich tegen de recente benoemingen van militairen op hoge posten door de regering Ba zargan. Ze eisten een volledige zuive ring van het leger van alle officieren O. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse iter van defensie Harold Brown liet de Israëlische leiders lijk tevreden achter, toen hij gisteren uit Tel Aviv naar gypitsche stad Luxor vertrok. In Egypte zal Brown ;en met president Sadat over de voortgang van het isoverleg. aëlische tevredenheid betreft zegging van minister Brown, Verenigde Staten aan Israël de (avanceerde Sidewinder zullen i. een raket die vanuit vliegtui gen andere vliegtuigen kan afgeschoten. Verder hebben Jerikaanse functionarissen la- orschemeren dat ze een ver- :tr' in Israël om 50 of 60 van de 160 iai oestellen, die oorspronkelijk "W an bedoeld waren, te mogen men. in welwillende overwe- len nemen. el Dei die onder het regime van de sjah hebben gediend en de instelling van een revolutionair volksleger. De aya tollah liet de demonstranten weten dat de benoemingen die gedaan zijn van voorlopige aard zijn. Hij riep ver der iedereen op weer aan het werk te gaan met ingang van vandaag en zich niet te laten provoceren tot rellen door agenten van de SAVAK en de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Aan het voeren van processen tegen hoge functionarissen lijkt overigens nog geen einde te komen. Binnenkort zullen weer 26 hoge militairen en poli tieke functionarissen voor een islami tische rechtbank worden gebracht. Khomeini lijkt bereid tegemoet te komen aan de eisen van de links radicale demonstranten met de giste ren uitgegeven verklaring dat binnen het kader van de te stichten Islamiti sche Republiek alle ideologiën aan het woord zullen kunnen komen. Westelijke waarnemers houden het erop dat de linkse stadguerrilleros niet bereid zijn hun wapens in te leveren totdat ze een plaats verwor ven hebben in de nieuwe regering van premier Bazargan. Evacuatie )rb vertrek verklaarde minister dat de veiligheid van Israël de e* d< veiligheid Staten voortdurend tot zijn. Iiciering r Brown kwam gisteren in de Iche stad Luxor aan. Hij zal in -"'niet alleen spreken over de ng van het vredesoverleg, maar ook over de levering van 50 Amerikaanse F-5 toestellen. Die leve ring is al door het Amerikaanse con gres goedgekeurd, maar er zijn pro blemen met de financiering. Saoedi- Arabië zou er niet zoveel trek in heb ben de toestellen te betalen, zolang Cairo met Israël over vrede praat. De Amerikaanse minister liet bij zijn aankomst in Egypte ook duidelijk blijken dat de kwestie Iran ook een belangrijke plaats bij de besprekin gen zal innemen. De Verenigde Staten hebben zich gis teren bereid verklaard diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Irak. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reageerde gisteren op voorzichtige toenade ringspogingen van de kant van het bewind in Bagdad. Dat het op korte termijn tot een herstel van de betrek kingen zal komen, wordt echter niet aangenomen. Momenteel behartigt België de belangen van de VS in Irak. In Teheran hielden zich gisteren al enkele duizenden Amerikanen gereed voor vertrek uit Iran. Gisteren kwa men de eerste 144 van hen aan op het vliegveld van Frankfurt. Functiona rissen van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij zeiden gisteren dat de komende dagen elf vluchten vanaf Teheran zullen worden uitge voerd met Jumbojets om het grootste deel van de nog 7.000 Amerikanen uit Iran te evacueren. In oktober vertrok ken al enkele tienduizenden Ameri kanen uit Iran. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken probeert begin vol gende week veertig tot vijftig Neder landers nog uit Iran te krijgen. In totaal wonen er 200 Nederlanders in dat land. De Nederlanders, onder wie een aantal journalisten, zullen wel licht met een Westduits toestel kun nen meevliegen. Van een onzer redacteuren Het armoede-virus blijft in Napels slachtoffers eisen. Te veel mensen in slechte behuizing, slechte voeding en gebrekkige voorlichting zijn de oorzaken van de ziekte, die nu al aan 67 ba by's in Napels het leven heeft gekost. Het enige echt geheimzinnige aan de epidemie is het optreden van de Italiaanse overheid. De Britse arts Marguerite Pereira verklaarde donderdag in Rome dat er niets mysterieus schuilt in de epidemie. Zij staat aan het hoofd van een groep van zeven specialisten uit Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en Joegoslavië die in Napels een on derzoek naar de sterfgevallen heeft verricht. Het virus, dat ver antwoordelijk is voor de longaan doening, is al langer bekend. Het komt ook voor in andere landen van Europa en in Amerika, meest al 's winters. Bestrijding van de ziekte is nog niet mogelijk. Volgens de artsen is er in Napels sprake van een echte epidemie, die makkelijk voorkomen had kunnen worden. Maar de bevol king van Napels heeft zelf geen geld voor grotere huizen en beter voedsel. Het centrum van de stad is omgeven met groezelige, over bevolkte wijken met nauwe straatjes. De werkloosheid onder de bewoners is groot en het gemid deld inkomen zó laag, dat Napels de bijnaam „Het Calcutta van Eu ropa" heeft. Geschrokken van de internationa le belangstelling voor de kinder sterfte hebben autoriteiten giste ren op typisch Italiaanse wijze ge reageerd: soldaten gaan nu op gro te schaal straten, scholen en open bare gebouwen ontsmetten. En het leger staat paraat met ambu lances om in te grijpen als dat nodig is. De president van het regionale bestuur in de provincie Campania. Gaspar Russo. noem de deze zet een staaltje van sensa- tiejournalistiek: „Wij hebben geen ambulances nodig, maar plannen voor meer woningen." Geld blijkt er wel te zijn. maar politiek gekonkel maakt het on mogelijk dat goed en snel te beste den. Een van de belangrijkste po litieke commentatoren in Italië. Vittorio Oorresio, schreef onlangs in La Stampa dat de stad tot 1981 nog ruim 300 miljard lire te beste den heeft (ongeveer 750 miljoen gulden) om de stad te redden van de ondergang. Maar door het par tijpolitieke gekibbel valt er al maar geen beslissing waar te be ginnen met de verbeteringen. Napels heeft een communistisch minderheidsbestuur, dat wordt gedoogd door de christen-demo craten. Volgens de communisti sche burgemeester, Maurizio Va- lenzi, hoopt de oppositie dat de communisten snel aan populari teit zullen verliezen als zij aan de macht blijven in een ontwrichte, politiek onbestuurbare stad. Va- lenzi zegt dat de christen-demo craten elk initiatief van het stads bestuur onmiddellijk de grond in boren: Alleen bij het te hulp schie ten van de militairen was dit blijk baar niet het geval, waarschijnlijk in de hoop dat de aandacht van de internationale pers zich weer snel naar andere ellende verplaatst. De Italiaanse aanpak van het pro bleem. STUTTGART (DPA. AP) De West- duitse advocaat Klaus Croissant is gisteren veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Bovendien mag hij vier jaar lang zijn beroep niet meer uitoefenen. De vroegere verdediger van de Baa- der-Meinhofgroep werd ervan be schuldigd dat hij tussen 1972 en 1976 contacten legden tussen gevangen le den van de Rote Armee Fraktion en sympathisanten buiten de gevange nis. Tegen Croissant werd drie en een half jaar cel en vijf jaar ontzegging uit zijn beroep geëist. Zijn vier verdedigers wilden vrij spraak en onmiddellijke invrijheid stelling omdat slechts één punt uit de aanklacht staande was gebleven, na melijk de bemiddeling bij het contact tussen gevangenen. Dit is niet straf baar MEXICO-STAD (UPI, AFP, Reuter) De Amerikaanse president Carter is gisteren na een bezoek van twee dagen aan Mexico weer naar huis vertrokken De Amerikaanse presi dent is met zijn Mexicaanse ambtge noot, Lopez Portillo, overeengeko men binnen niet al te lange tijd op nieuw bijeen te komen om over de betrekkingen tussen beide landen te spreken. In de tussentijd zullen drie Amerikaans-Mexicaanse commissies aan het werk gaan om oplossingen te zoeken voor de drie neteligste kwes ties in de verhouding tussen beide landen: de export van olie en aard gas. de handel en het vraagstuk van de illegale Mexicanen die werk zoe ken in de VS. In een toespraak tot het Mexicaanse parlement zei Carter, die Spaans spreekt, dat de Verenigde Staten een goede prijs willen betalen voor het aardgas en de olie uit Mexico. Voorts zei hij. onder luide bijval, dat hij zich persoonlijk wil inzetten voor de men senrechten van ledereen in de Vere nigde Staten, of ze nu de Amerikaan se nationaliteit hebben of niet. BONN. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher zei gisteren dat er vorderin gen worden gemaakt bij de bespre kingen over wederzijdse troepenre ducties (MBFR) in Wenen. Hij rea geerde hiermee op vorige week door de sociaal-democratische fractievoor zitter in de Westduitse Bondsdag, Herbert Wehner, geuite kritiek op de Westduitse houding bij de MBFR- besprekingen. Wehner zei vorige week dat er weinig schot in deze onderhandelingen zit door de hardnekkige Westduitse ge woonte pas over beperkingen te wil len praten als er bepaalde wapens aangeschaft zijn. Minister Genscher stelde gisteren dat West-Duitsland een wezenlijke bijdrage levert aan de MBFR-besprekingen die nu al weer zes Jaar duren. De besprekingen, die in Wenen worden gehouden, spitsen zich momenteel toe op de Juiste vast stelling van het aantal militairen en tanks van zowel NAVO als Warschau Pact dat in Centraal-Europa is gele gerd. De inspecteur-generaal van het West duitse leger, generaal Horst Hille- brandt, zei gisteren tijdens een in spectietocht in Beieren dat het aan tal tanks van het Warschau Pact se dert 1974 met veertig procent is toe genomen. De generaal zei verder dat de oefeningen van het Warschau Pact steeds van aanvallende aard zijn Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft berekend dat de kosten in het laatste kwartaal van 1978 voor defensiedoeleinden toegenomen zijn met 22,5 miljard dollar. Het gaat hier bij om lopende programma's voor de ontwikkeling van nieuwe wapens. Het Pentagon berekende dezer dagen dat de kosten voor de wapenpro gramma's tot in de jaren tachtig zul len stijgen van 210 tot 233 miljard dollar. Een belangrijk deel van deze stijging moet worden toegeschreven aan de inflatie. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Landdag van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts heeft nu reeds de kiesmannen aangewezen, die öp 23 mei moeten deelnemen aan de verkiezing van de nieuwe Westduitse president. En de SPD neemt dat de daar regeren de CDU zeer kwalijk. METZ (Reuter, DPA, AP) Meer dan 100.000 Franse staalarbeiders hebben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen het aangekondigde ontslag van ongeveer 22.000 werknemers in de staalindustrie en de sluiting van bedrijven. ?e, merikaanse minister van defensie Harold Brown ig is gisteren uit Israël naar Egypte vertrokken. Brown "d e in Israël onder meer overleg met zijn Israëlische a Weizman (links). dt De door de vakbonden uitgeroepen nationale stakingsdag leidde tot in eenstorting van het openbare leven in Noord-Frankrijk. In Valenciennes na bij de Belgische grens waren ondanks sneeuw en koude ongeveer 60.000 mensen op de been om tegen de maatregelen van de regering en de werkgevers in de staal te protesteren. Grensposten met België en Luxem burg werden bezet en de autoweg van Metz naar Luxemburg geblokkeerd. In Roubaix kwam het tot kleine inci denten waarbij de politie traangas gebruikte. Ongeveer 150 stakers blokkeerden de spoorlijn van Straatsburg naar Parijs en later op de dag de lijn Parijs- Luxemburg. In Metz, de hoofdstad van Lotharingen, bezetten mijnarbei ders het kantoor van de mijnen en gaven 10.000 demonstranten uiting' aan hun woede. In Rijssel gingen ongeveer 20.000 staalarbeiders de straat op. Volgens de vakbonden gaf ruim 80 procent van werknemers in de staal gehoor aan de staklngsoproep. Een vakbondsleider gaf het volgende commentaar op de stakingen: „Ik ge loof niet dat de arbeiders tegen het scheppen van vervangend werk in de staal zijn, maar dat zij niet zullen aanvaarden dat hele streken van de kaart geveegd worden vanwege de modernisering". Op 18 maart moeten in Rijnland Palts namelijk nog verkiezingen wor den gehouden. Verwacht wordt da( de christen-democraten een licht ver lies zullen lijden, al zullen zij de meer derheid wel behouden. De sociaal democratische oppositiepartij van de deelstaat meent dat de nieuwe Land dag de kiesmannen moet aanwijzen, of dat de oude Landdag na 18 maart hiertoe overgaat met inachtneming van het verkiezingsresultaat. De sociaal-democraten beroepen zich op een wettelijke bepaling, waarin staat dat de „Bundesversammlung", die op 23 mei de nieuwe president moet kiezen, op die dag de actuele NDJAMENA (Reuter, UPI, DPA) In Tsjaad is een staakt-het-vuren af gekondigd, na dagenlange gevechten tussen legers van president Malloum en premier Hlssene Habre. Naar ver luidt, heeft de president de wijk geno men en heeft Habre de leiding in de ex-kolonie van Frankrijk. Bij de ge vechten zouden ongeveer 500 mensen omgekomen zijn. Parijs maakte gis teren melding van vier Fransen die door verdwaalde kogels waren veron gelukt. Bijna 600 Franse burgers zijn giste ren geëvacueerd naar Libreville, de hoofdstad van Gabon. Een deel van hen reisde door naar Parijs. Om te assisteren bij de evacuatie had Frankrijk gisteren ongeveer 150 para chutisten gestuurd. In Tsjaad bevin den zich nog 2000 Franse militairen en 400 militaire adviseurs, die de uit drukkelijke opdracht hebben gekre gen zich niet in de strijd te mengen politieke machtsverhoudingen In de Bondsrepubliek moet weerspiegelen. Het is echter voor het eerst in het 30- Jarig bestaan van West-Duitsland. dat een van de partijen zich op deze bepaling beroept De christen-democraten beroepen zich op een andere wettelijke bepa ling. namelijk dat de aanwijzing van de kiesmannen „onverwijld moet ge schieden na de publikatie van de ver deelsleutels voor de afzonderlijke deelstaten. Die publikatie geschiedde veertien dagen geleden, op 2 februari Ter gelegenheid van de presidents verkiezing van 1974 gebeurde dat op 14 februari. Met het besluit van de CDU-meerderheid in de Landdag van Rijnland-Palts is formeel voldaan aan de bepaling betreffende het „on verwijld aanwijzen". De SPD heeft echter ook gelijk als zij stelt dat het betrokken besluit niet overeenstemt met de andere bepa ling, „dat er een actueel spiegelbeeld" moet zijn. Mogelijk zal er een gerech telijke uitspraak moeten komen om oit te maken, wie er gelijk heeft. nsfr H DO ees Blokland Ge ds vijftig jaar na de Mexicaanse revolutie is de strijd om het hl «zit nog steeds niet gestreden. De grondwet verbiedt het groot- lezit. Landloze boeren kunnen grond van de staat in erfpacht als zij zich eerst in een groep organiseren. Een dergelijk stuk ncAeet ejido; de boeren krijgen het gratis maar mogen het niet en of verkopen. De problemen op het schiereiland Yucatan, in het e zuidoosten van Mexico, tonen aan dat er van de idealen van de s lanse revolutie, wat betreft de landhervormingen, nog weinig g 1 is gekomen. zon ite mensen In het Zuldmexicaanse kgifaban wonen in hutten met een dak ibladeren. Een heel gezin leeft in Veel staat er niet in: in de hoek on irie stenen met een ijzeren plaat acb larop de vrouwen dagelijks dunne *kjes van maïsmeel bakken. Veel i i hebben ook een trapnaaimachine, jie vrouwen hun traditionele jurken Varkens en kippen zoeken in en ut naar voedsel, iet at te mensen wonen in stenen huizen om i. midden in het dorp Don Mauro is te Hi is in Saban als maïskoper en heeft later zijn handel uitge- tt een winkel, waar de dorpelingen vet, kaarsen, suiker en andere benodigdhe den kunnen kopen. De mensen zijn arm en kopen daarom de produkten steeds in klei ne hoeveelheden. Don Mauro maakt daar handig gebruik van door bijvoorbeeld voor een bodempje vet een prijs te berekenen, die als je het omrekent ver boven de liter- prijs ligt. In deze streek is maïs het belangrijkste landbouwprodukt. De boeren verbouwen het nog steeds op de traditionele wijze: ze hakken in het bos de bomen om en laten het hout drogen Voordat de regentijd begint steken ze het hout aan, zodat de as een vruchtbare laag kan vormen. Hoe hoger de omgehakte bomen, des te beter de op brengst. Het maïsveld is maar twee jaar achtereen te bebouwen, daarna moeten de boeren een nieuw stuk zoeken. Door deze manier van landbouw moeten de boeren met hun gezinnen voortdurend verhuizen. Zo kwamen in de jaren vijftig veel families aangelokt door de hoge bossen naar de streek waarin Saban ligt. als gevolg van een rassenoorlog in de vorige eeuw was dit deel van Mexico lange tijd vrijwel onbewoond geweest. Toen deze families in Saban aan kwamen, woonden daar een paar andere mensen. Dezen hadden van de staat een ejido toegewezen gekregen, maar omdat ze niets met de nieuwkomers te maken wilde hebben, trokken ze weg. De nieuwkomers beschouwden zich als hun plaatsvervangers in de ejido, hoewel ze geen enkel wettelijk recht op de grond hadden. De meesten van hen vingen daarom in het begin van de jaren zestig een procedure aan, om een stuk land in particulier bezit te krijgen. Wettelijk bestaat de mogelijkheid maximaal twee honderd hectare eigen grond te bezitten. Rondom het stuk, dat als ejidogrond was toegewezen, lag nog volop land dat door niemand werd gebruikt en formeel aan de staat toebehoorde. Ook Don Mauro begon zo n procedure en met behulp van het geld dat hij met zijn handel en uitbuiting van zijn landarbeiders heeft verdiend, bleek hij in staat zijn aan spraken aanzienlijk zekerder te stellen dan die van de andere aanvragers. Toen na 1965 de oogsten in de nabijgelegen provincie Yucatan steeds slechter werden, trok een grote stroom migranten richting Saban. waar nog steeds hoog bos voor kwam De mensen die er al woonden, wilden niet dat deze migranten op 'hun' grond kwamen werken en ze zeiden dat er geen plaats meer was. Ze eisten de ejidogrond voor zichzelf op en het land er omheen beschouwden ze als hun eigendom, want daar hadden ze aanvragen voor lopen. Verderop was ook geen plaats voor de nieuwkomers, want daar lagen al andere ejidos. De nieuwkomers gingen er echter van uit dat de bewoners van Saban geen enkel recht op zowel de ejido als op de „eigen grond" hadden en dat zij dus ook aanspraken konden doen gelden. Zij hakten dus het bos plat. op de plaats waar zij dachten dat de bodem goed was. ook al maakte iemand anders aanspraak op die grond. Dit leidde regelmatig tot vechtpar tijen Het gevolg was een algemene verwarring rond de bewerking van het land De mensen die het langst in Saban woonden, probeer den erkenning als ejidoboeren te krijgen De nieuwkomelingen slaagden er echter in met de steun van de boerenvakbond de oppervlakte van de ejido drastisch te laten uitbreiden, waardoor de aanspraken van velen op een stuk eigen grond de mist in gingen. De boeren, die vaak al meer dan tien jaar op het eigendomsrecht van zo'n stuk grond hadden gewacht, tekenden be roep aan. Hierdoor werd weer de uitbreiding van de ejido stop gezet. Bijen Don Mauro is er alleen maar wel bij geva ren. Tot voor vijf jaar legde hij op het stuk land. waarvoor hij een aanvraag had inge diend. enorme maïsvelden aan. Voor het zware werk nam hij landarbeiders in dienst. Een van hen is José. die ook voor de bijen kasten zorgt. Met hulp van José wist Don Mauro zijn acht bijenkasten uit te breiden tot een onderneming van 240 kasten. Don Mauro zag kans deze prima kracht door schulden aan zich te binden. Tegenwoordig krijgt José rijn loon niet eens meer in han den. Zijn v-juw kan het hoogstnoodzakelij ke in de w ikel komen halen, waardoor de schuld toei ?emt. Het loon trekt Don Mauro van de schuld af. maar er blijft altijd wel wat staan. Don Mauro hield op met het verbouwen van mais. omdat steeds meer nieuwkomers dat op zijn grond gingen doen Toen dezen een flink stuk ontbost hadden. liet Don Mauro het omheinen en er gras op inzaaien. Van het in de honinghandel verdiende geld kocht hij 45 koeien, die hij daar liet grazen Daardoor worden zijn aanspraken op een stuk grond sterker. Hij heeft dan ook als enige al te horen gekregen dat hij vrijwel zeker kan rekenen op een stuk grond van zeker dertig hectare. Bureaucratie Voor de anderen is er nog steeds niets officieel en definitief geregeld en de partijen blijven bij hun al eerder ingenomen stand punten. In deze situatie moet de president van Mexico het definitieve besluit over de uitbreiding van de ejido en eventuele erken ning van eigen stukken grond nemen. Hoe lang het dan nog duurt voordat de inwoners van Saban grondrechten krijgen, is onze ker. Bij de oorspronkelijke ejido, die in 1937 werd toegewezen, kwamen de certificaten die het recht op het gebruik van de grond geven pas in 1951. Door een enorme bureaucratie komt er dan ook weinig terecht van de landhervormin gen. zoals de Mexicaanse revolutie van 1917 dat wilde. De kleine boeren hebben grote problemen om rechten over een klein stukje grond te krijgen, terwijl grootgrondbezit nog steeds op mime schaal voorkomt. Zelfs de wet werkt hier aan mee; iemand die een stuk eigen grond wil. heeft recht op 200 hectaren, terwijl voor ejidoboeren twintig hectaren is voorgeschreven De Mexicaanse revolutie is in vreemde handen gekomen. Kees Blokland studeert ontwikkelingsec» nomie aan de Vrije Universiteit en ver bleef als stage drie maanden in Saban.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7