Laanzicht: leren op eigen benen te staan I®" uu' f Stookkosten zullen winsten van Westlandse tuinders opslokken Spaanse sfeer Therapeutische gemeenschap voor jongeren Plannen voor bouw in Leidse Leeuwenhoek niet vertragen KORT NIEUWS: Begrafenis- crematie- Kerkhof en zn. Anti-ontslagacties in voorbereiding bij Standard Electric Rond de kerk VOLLE EVANGELIE GEMEENTE door Arie Bergwerff DEN HAAG Op het terrein van het psychiatrisch centrum Bloemendaal in Den Haag ligt, tussen de vele andere gebouwen, de therapeutische gemeenschap Laanzicht. In het gebouw wonen een aantal jongeren tussen de 15 en 25 jaar. Ze zijn stuk voor stuk vastgelopen en niet meer in staat „gewoon" mee te draaien, of dat nu thuis, op school of op het werk is. In Laanzicht werken ze met elkaar en met de staf aan een nieuw begin. De jongeren op Laanzicht hebben problemen met gedrag en identiteit en hebben moeite met het aangaan en onderhouden van relaties Dit kan zich onder andere uiten in drug gebruik. agressiviteit, antisociaal gedrag en afzondering van de omge ving Dit isoleert hen vaak: thuis komen er spanningen en op het werk of op school komen ze ook meer en meer alleen te staan. Ken merkend voor de jongeren in Laan zicht is dat ze tot het besef gekomen zijn dat dit eigenlijk een onmogelij ke situatie is ..Ik weet het niet meer' en ..tk kan het niet" zijn de conclusies die ze uit hun eigen situ atie getrokken hebben. In Laan zicht kunnen de jongeren samen met de staf aan deze weinig opwek kende conclusies gaan werken. „Het ontwikkelingsproces van de Jongeren is geremd" aldus beleids- psychiater Max Lesnlk-Oberstein. „wij willen dat in samenwerking met hen weer op gang brengen". Hij wijst erop dat de bewoners vaak weinig Inzicht in hun problemen hebben. „Ze moeten leren zichzelf te helpen en op eigen benen gaan staan" Het streven is het teveel aan onaangepast gedrag om te zetten in een meer aangepaste leefwijze. Laanzicht is overigens niet bedoeld voor alle jongeren. Er is in het ge bouw waar ruimte is voor 16 jongeren geen plaats voor zwak- begaafden of jongeren met hersen- stoomissen. Ernstige alcohol- en drugsverslaafden en jongeren met ernstige agressiviteit worden niet tot de gemeenschap toegelaten. Deze jongeren worden doorverwe zen naar die plaatsen in het wel- zijnsveld waar speciaal gewerkt wordt aan deze problemen. Leren leven Het ontwikkelingsproces weer op gang brengen kan alleen als de Jon geren actief meewerken aan de ei gen behandeling. Laanzicht is een leefgemeenschap waarin ze kunnen leren leven. Niet alleen met zichzelf, maar ook met anderen. In de be schermde omgeving van Laanzicht kunnen de jongeren „oefenen" in de dingen die van hen verlangd wor den als ze weer terugkeren in de maatschappij. Die maatschappij wil bijvoorbeeld dat ze verantwoordelijkheid kun nen dragen. In Laanzicht zijn ze dan ook heel direct verantwoordelijk voor wat er in de gemeenschap ge beurt. Niet alleen de complete huis houding ligt in de handen van de jongeren, die zelf de boel moeten schoonhouden en voor het eten moeten zorgen. Beslissingen in huis worden genomen nadat er veel en vaak overlegt is tussen staf en be woners: de staf is uiteindelijk ver antwoordelijk. In Laanzicht dus geen staf, die zich slechts in het zweet werkt om het de jongeren zo comfortabel mogelijk te maken maar een staf die. waar nodig, een helpende of corrigerende hand toe steekt. Laanzicht werkt volgens de princi pes van de therapeutische gemeen schap. Het programma is opge bouwd uit meerdere onderdelen, waaronder sociotherapie. psycho therapie en creatieve therapie. Deze uit het welzijnsjargon afkomstige termen willen eigenlijk het volgen de zeggen: de sociotherapie betreft vooral het hanteren van verplich tingen. het dragen van verantwoor delijkheid en het omgaan met huis regels. Psychotherapie wordt gege ven in groepen van acht bewoners. Iedere groep heeft tweemaal per week anderhalf uur gespreksthera pie. Onderlinge conflicten worden dan bespreekbaar gemaakt. Van be lang is de omgang tussen de groeps leden onderling en de emotionele verwerking van de problemen. Meer gericht op individuele problemen wordt gewerkt in psychodrama. Voorop in dit alles staat het ervaren van veiligheid en het aanleren van zogenaamde sociale vaardigheden. De creatieve therapie mikt vooral op het ontwikkelen van de fantasie en de vrije uiting van de Jongeren. Vertrouwensrelatie De Jongeren in Laanzicht hebben ook allemaal een staflid als vaste begeleider. De ervaring heeft ge leerd dat Jongeren naast alle groepsactiviteiten wel de mogelijk heid moeten hebben om een ver trouwensrelatie op te bouwen met een vast teamlid. Jongeren die naar Laanzicht ko men, beslissen zelf of ze er opgeno men willen worden. Ze worden ui teraard wel naar de voordeur ge loodst door instanties als GOD, hulsarts of justitie. Bij aanmelding wordt een afspraak gemaakt voor een oriënterend gesprek met een teamlid. In dit gesprek worden hoofdzakelijk informaties over de gemeenschap verstrekt. Enkele da gen later volgt een tweede gesprek met de assistent psychiater. De jon gen of het meisje wordt verzocht in de tussentijd zijn eigen levensver haal op papier te zetten. In het gesprek wordt nader ingegaan op de problematiek van de persoon in kwestie. Diezelfde dag nog vindt er ook een gesprek plaats met twee van de bewoners. De „nieuwe" wordt vaak duchtig aan de tand gevoeld, maar daar staat tegenover dat hij ook eens van de andere kant hoort hoe het is in Laanzicht. Dit alles moet leiden tot een ge meenschappelijke visie. De persoon in kwestie belt daarna op om te vertellen hoe hij tegenover opname staat na alle beluisterde geluiden. Hij of zij krijgt in hetzelfde gesprek te horen hoe Laanzicht tegenover zijn of haar komst staat. Gaan bei de partijen akkoord, dan is de opna me verder een kwestie van tijd. Ziet de persoon in kwestie het bij nader inzien toch niet zitten, dan houdt alles op. Er komt niemand Laan zicht binnen, zonder dat hij of zij dat zelf wil, aldus de staf. Opnametijd Laanzicht hanteert geen vaste op nametijd. Gemiddeld ligt de behan- delingsduur tussen de zes en negen maanden. De bewoners verlaten Laanzicht wanneer ze menen dat ze de confrontatie met de maatschap pij weer aankunnen. Dat kan na vier maanden zijn, dat kan ook lan ger dan de genoemde negen maan den duren. Vertrek uit Laanzicht wordt uitvoerig besproken met de staf en de andere bewoners. Er volgt dan een ontslagfase van ongeveer twee maanden, waarin duidelijk wordt gewerkt aan een afbouw. Te vens is er de mogelijkheid van een zogenaamde nazorggroep gebruik te maken. De bewoner wordt lang zaam „losgeweekt" uit de be schermde omgeving van Laanzicht. In die periode zal in praktijk ge bracht moeten worden wat in Laan zicht is getracht aan te leren. Hoe dat lukt is een moeilijk te beant- woorden vraag. Veel van wat ei daarna gebeurt hangt af van eer aantal aspecten: hoe gaat de ex- bewoner om met wat geleerd is, hoe reageert de maatschappij na de op name. Vaak blijkt opname in een psychiatrisch ziekenhuis een drem pel te zijn om terug te keren in de maatschappij. Niet iedereen kan hetzelfde doel be reiken, maar in ieder geval is de groei van de jongeren in kwestie bevorderd in de periode Laanzicht, aldus de staf. i 'i/ fs> De kou jaagt de stookkosten in de Westlandse kassen hoog op. tei Ijk &y: Westlandse RABÖ-bahKeri rieDDen ai aangekondigd voor tuinders die door de gestegen kosten in moeilijkheden geraken een speciale betalingsrege ling in petto te hebben. Voor een gedeelte van het te betalen bedrag kan tegen redelijke voorwaarden uit stel verleend worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Siberisch klimaat dat zich de afgelopen maanden over Nederland heeft ontfermd, speelt ook de tuinders in het Westland par ten. De groente-, fruit- en bloementelers hebben de gas kraan ver moeten opendraai en om hun kassen warm te houden. Wanneer het gasbe drijf de gepeperde rekening presenteert zal menig tuinder dan ook moeten constateren, dat het verschuldigd bedrag dit jaar zijn gehele winst opslokt Het Haagse energiebedrijf en de De aanvoer op de veiling Westland Zuid in deze maanden veel sla is goed op peil gebleven. Ook deze week. De prijzen waren voor de tuin ders niet slecht. Voor de telers van tomaten en komkommers is de toe komst onzeker. Ze maken nu extra kosten en weten nog niet wat de prijzen van hun produkten, die pas over enkele maanden op de markt komen, zullen doen. Het aantal Westlandse tuinderijen dat hiervan gebruik zal moeten ma ken is nog niet te schatten. Per be drijf verschilt het percentage dat méér verstookt moet worden. Maar directeur G.L. van Geest van de vei ling Westland Zuid in 's-Gravenzande verwacht dat vergeleken bij voor gaande jaren de kosten over Januari en februari zeker vijftig procent ho ger zullen liggen. Een miljoenenzaak. Goede groei Definitieve schets dit jaar op tafel Van ome correspondent LEIDEN De ontwikkeling van de bouwplannen voor de Leeuwenhoek achter het academisch ziekenhuis in Leiden mag niet vertraagd worden. Op deze vertraging is door het CDA in de Leidse raad aangedrongen om meer tijd te hebben voor de bestudering van de gevaren van de laboratoria in de Leeuwenhoek. B. en w. van Leiden voelen niets voor uitstel, de definitieve plannen voor het omstreden bouwterrein willen ze nog dit jaar op talel hebben. Dit ls de uitkomst van de bespreking van het programma van eisen voor de Leeuwenhoek, die deze week in enke le raadscommissies plaatsvond. De Leeuwenhoek is het terrein dat glo baal begrensd wordt door de Wasse- naarseweg, de Plesmanlaan, de spoorlijn Leiden-Den Haag en rijks weg 44. B. en w. willen er de komende jaren 2500 woningen bouwen. de Leeuwenhoek, maar ook voor de Stevenhofjespolder (het laatste na tuurgebied van Leiden achter de Rijndijk) en voor Roomburg moeten nog dit jaar uitgewerkt worden, aldus Waal. De Monsterse tomatenkweker H.A. van Holsteijn: „Het ls moeilijk te zeggen of we de kosten eruit halen. Ook In Marokko en Spanje schijnen de telers met kou te maken te heb ben. In april-mei kijken we die kant uit. De gewassen staan er goed voor. Andere jaren werd de groei soms ver traagd, doordat het weer te zacht was. Dan moest je bijluchten." Van Holsteijn verwacht voor zijn bedrijf een verhoging van de stookkosten van 25 procent. Relatief gezien wei nig, maar het zou volgens hem ge noeg kunnen zijn om zijn winst weg te vagen. Hij verzucht: „Met zo'n winter besef je nog eens wat een kwetsbaar bedrijf je hebt. Gelukkig leven we hier in een gehoorzaam land. Als je in de krant leest van sabotagedaden in andere landen waar helle energiecentrales worden opgeblazen, lopen de rillin gen over je rug. Veel mensen in het Westland hebben wel een aggregaat gekocht. Na die berichten uit het noorden dat de stroom uitviel." Bloemen Voor de bloementeelt in het Westland ligt de situatie zonodig nog ongunsti ger dan in de groente- en fruitsector. Secretaris J. Varekamp van de Co- operatieve Centrale Westlandse Snij bloemenveiling in Honselersdljk on derscheidt twee zaken: „Wat de teelt betreft zijn uiteraard de stookkosten de pan uitgevlogen. Verder heeft de kou vertragend gewerkt op de groei gei al leri in de kassen. Sommige verwarmij ors installaties zijn niet op deze extr m omstandigheden berekend. Naai XL handelskant bekeken ls de markt perkt. De straathandel is geheel mei gevallen. In januari is er voor ruil Qjei miljoen gulden minder geveild, d 25 procent. Hopelijk gaan de pril v nog omhoog, want ook In het bul di land ls het koud geweest. Well ,d| krijgen we minder concurrentie." J rekamp blijft overigens optimist en gaat er van uit dat pas aan eind van het jaar de balans kan den opgemaakt. zi flC S E De afzet is volgens chrysantenl Van Marrewljk uit Honselersdijl^ een van de grootste problemen, p8 sneeuw maakt het vervoer naa noordelijke gebieden, Scandinavi Noord-Duitsland erg moeilijk. W( ten vorige week net goed aan de p maar dit is een lelijke streep doo rekening." En wat de stookkosten betreft: mijn bedrijf zijn die de afgelc maanden zeker 60 70 procent h geweest. Vorig jaar konden de 1 menkwekers gemiddeld met f winst de kosten al niet dekken stookkosten zijn 30 procent vai teelkosten."Van Marrewijk vr1 verder de invloed van importoloe uit Israël, Kenia en de Canari Eilanden. „Een schaarste is er ni verwachten." Spruitjes Genoemde bedrijfstakken hel het moeilijk, maar slechter da tuinders die spruitjes in de k( grond hadden, kunnen ze het i krijgen. Rond de jaarwisseling voor 25 30 miljoen gulden aan s tjes bevroren. Met als gevolg da peperdure importspruitjes uit 1 land in de winkel liggen. Enke moeilijkheden gekomen spruitj Iers hebben reeds bij het minis van landbouw om ram pengele vraagd. Collegezalen Radio-activiteit De therapeutische gemeenschap Laanzicht door Adr. Hager DEN HAAG Het ging er gisteravond Spaans toe in de aula van het Haagse Gemeentemuseum. De alt-mezzo Cora Canne Meyer zong liederen van Spaanse componisten op Spaanse teksten Zij deed dat onder auspiciën van de Zingende Zolder, het Haags Cultureel Trelpunt en de vereniging Vrienden van het Lied matie gaf over de compositorische achtergronden. Al deze liederen zong zij op indrin gende. fascinerende wijze en met een grote intensiteit. Haar vocale beheer sing was perfect, de voordracht leven dig en boeiend, gedacht vanuit de geest van de liederen. Cora Canne Meyer, pianist Thom Bollen en Dick Visser bezorgden het publiek een warmbloedige Spaanse avond op hoog niveau. ADVERTENTIE Die programmakeuze zal ongetwij feld geïnspireerd zijn door haar rol in Carmen, de opera van Bizet waarmee zij recent wederom eclatante succes sen boekte. Doch deze zangeres kan meer. veel meer. Niet alleen bestrijkt zij een uitermate breed terrein van het operavak. ook het lied beheerst zij tot in de perfectie. Dankzij haar uitzonderlijke vocale kwaliteiten, haar theatertalenten en haar muzika le gaven zijn veel deuren van concert zalen in binnen- en buitenland voor haar open gegaan Ook gisteravond' Zij zong liederen van de componisten De Falla. Sagu- er. Granados en Guridi. met gitaar be geleiding van Dick Visser, een viertal volksliederen, enkele liederen uit het Spanisches Liederbuch van Hugo Wolf en liederen op teksten van Gar cia Lorca. gecomponeerd en in het Frans vertaald door Ton de Leeuw. Al deze composities voorzag zij van een toelichting waarbij zij tevens infor- LIEDKUNST In het Haags Ge meentemuseum aan de Stadhouders- laan in Den Haag is zondag de tweede van een serie Inleidingen over de lied kunst in Oostenrijk vanaf de 17de eeuw. De inleiding wordt gehouden door A. N. Verveen en duurt van half drie tot half vijf. Aan de orde komen ditmaal Schubert en Hugo Wolf. EUROPA In de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Haag is vandaag vanaf half tien een door de Vrouwenraden in de regio Den Haag georganiseerde Europa Studie- en In formatiedag. Sprekers: mr Patijn („Europese verkiezingen waarom?") en mw. dr. Van Heel-Kasteel („De vrouw en Europa"). Vertoond worden de films „Een parlement voor Euro pa" en „De Eurobus". Daarna een forum en discussie. De kosten zijn 7,50 per persoon. In de Leeuwenhoek staan niet alleen de gebouwen van het Academisch Ziekenhuis, maar ook laboratoria van de universiteit. Hierin wordt gewerkt aan biologische en chemische proe ven, maar ook aan processen waarbij radio-activiteit vrijkomt. De vraag over het al dan niet verantwoord zijn in de nabijheid van die laboratoria huizen te bouwen is het grote knel punt bij de ontwikkeling van het terrein. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning): „Ik geef toe dat bouwen in de Leeuwenhoek een riskante zaak is, maar er zijn gewoon geen bouwloca ties zonder problemen meer over. Die zijn al volgebouwd." Woordvoerder Ham van het CDA vindt de risico's van de Leeuwenhoek te groot. Hij pleit ervoor de industrieën die in het te ontwikkelen gebied Roomburg (achter de wijk Meerburg) gepland zijn. zich in de Leeuwenhoek te laten vestigen. B. en w. kunnen daar niet mee akkoord gaan; voor bedrijven kan geen tweederangs veiligheids norm gelden, vindt het college. Aan houden van het onderzoek tot de re sultaten van het uitgebreide risico- onderzoek naar de Leeuwenhoek be kend zijn (dat onderzoek wordt op dit moment uitgevoerd) is door wethou der Waal verworpen. De plannen voor ADVERTENTIE verzorging sinds 1892 Zorg voor volledige en cor recte uitvoering vasfe tarie ven, kosteloze Inschrijving Gr. Hertoginnelaan 227 Den Haag - Tet. 451676 rouw-ontvangkamers Raadslid Bordewijk (PvdA): „Onder druk van milieu-actiegroepen worden we aangespoord om de Stevenhofjes polder te sparen en eerst In de Leeu wenhoek te bouwen. Nu wordt dat ook afgewezen om milieu-redenen. Een rare zaak, want als de situatie daar zo gevaarlijk is, zouden er ook geen collegezalen door de universiteit neergezet zijn." De universiteit is de grootste tegenstander van woning bouw in de Leeuwenhoek, zij wil er universiteitsgebouwen neerzetten. Voor het landingsterrein voor heli kopters van het Academisch Zieken huis, verwacht Waal wel een oplos sing. Raadslid Walenkamp (CDA) acht de voorschriften van de rijks luchtvaartdienst voor zulke „heliha vens" een grote belemmering voor woningbouw in de Leeuwenhoek. Dinsdag praten de commissies verder over de plannen voor de Leeuwen hoek. DEN HAAG Bi) 'Standard Eiectric in Den Haag worden acties voorbe reid tegen de directie van het bedrijf die van plan is 155 man te ontslaan. Leden van de industriebonden NW en NKV die bij het bedrijf werkzaam zijn, hebben een comité gekozen dat de acties moet voorbereiden. Aan de directie van Standard Electric, een onderdeel van het Amerikaanse mammoetconcem ITT, is gisteren een brief overhandigd waarin om een snel antwoord wordt gevraagd op de eisen die de industriebonden hebben gesteld: bij reorganisatie van het be drijf gelijkwaardige arbeid voor 155 werknemers en geen gedwongen ont slagen Bij Standard Electric Den Haag werkt totaal 1100 man. De groep van 155 moet per 1 januari 1980 de straat op. in de Badkapel in Scheveningen is zondagmorgen om tien uur een bij zondere dienst. Voorganger is prof. dr. H. Berkhof uit Leiden. Organist is Gerard Breës. In de Laakkerk aan de Isingstraat 165a in Den Haag wor den zondag twee gemeentediensten gehouden, 's Morgens om tien uur gaat ds. J. Winter voor en het thema is dan: „Geboorte en wat danMe dewerking verleent mevrouw E. A. van der Kooij-Van Vliet. Om vijf uur gaat ds. K. H. Wigboldus voor en diens thema is „Sterven en wat dan. Medewerking wordt verleent door de heer R. H. Loen (trompet), 's Avonds om acht uur is er nabespreking over beide thema's in de jeugdkelder van de Laakkerk. In de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg in Leiden-cen- trum is zondagmorgen om tien uur een speciale jeugddienst. Voorganger is Sipke van der Land en medewer king verleent de Amerikaanse groep New Hope. In de Oude Kerk aan de Herenstraat in Voorburg is zondag morgen om half elf een Delta-dienst. Voorganger is ds. G. J. de Vries en het onderwerp is „Wat is waarheid?" Mu zikale medewerking wordt verleend door de Kantorij van de Oude Kerk o.l.v. Wim van der Panne, die tevens het orgel bespeelt. Zondagmiddag om drie uur neemt ds. S. W. Verploeg afscheid van de hervormde gemeente van Alphen aan den Rijn met een dienst in de Sionskerk. De predikant van de buitengewone wijkgemeente Oudshoorn-Ridderveld heeft een be roep aangenomen naar Ermelo, waar hij op 4 maart zijn intrede hoopt te doen Ds. Verploeg was de grote ani mator van de begin vorig jaar in gebruik genomen Sionskerk. De Alp- hense wijkgemeente blijft maar korte tijd zonder herder: ds J. Ouwendijk uit Besoijen heeft inmiddels het be roep naar Alphen aan den Rijn aan genomen. In de Nieuwe Badk te Scheveningen is zondagmo om half zes een jeugddienst. V ganger is ds. W. R. van der Zee, vormd predikant in Den Haag. 1 onderwerp van de dienst is „Ondi e zonder de wet" en het is de tw< dienst in een serie van drie over onderwerp. Medewerking wordt leend door het koor Morgensl o.l.v. Koos van der Werff, orga^ Gerard Breas en Theun SchupJB (trompet). In het gebouw aail Monsterseweg 90 in Poeldijk is II dagavond om zeven uur een II „Evangelische Samenkomsten Pil dijk" georganiseerde gezinsdie Voorganger is ds. Keijzer uit M land. In de Wassenaarse Do kerk aan het Plein is zondagav om zeven uur een Open Deurdie Onderwerp voor deze maal is „Ge en Twijfel" en voorganger is ds Steenstra. Het onderwerp speelt i )ej het maandblad „Open Deur-Go ,pr Tijding". Medewerking verlenen 1 Chr Gemengd Rijnstreekkoor Katwijk o.l.v. Jacques Colijn en o iet nist Wim Landsman. In de Wa kerk aan het Princenhof in Deli zondagavond om half acht een Ri staddienst, waarin voorgaat ds.^a.J Hagen uit Voorburg. In een gi aantal Haagse kerken staat zon de vreemdeling centraal. De zon is door de interkerkelijke werkgi lab Kerk en Vreemdelingen uitgeroe mb tot Dag van de Vreemdeling. V vreemdeling centraal dus, niet oiwrif er bekeerlingen door verwachpar git i Omdat wij in Jezus naam hun willen zijn. Aanmeldingen voor willigerswerk onder deze groep rr mensen en nadere inlichtingen nen verkregen worden bij het G.K.S.. Jan van Nassaustraat Den Haag (tel. 245991). ADVERTENTIE RIJSWIJK ZONDAG 10UVR LAAN HQPRUST 1 V] *k b te CREMATIE VERZORGING Dm T »*n EgmOnd 8jd*u"-.«r»q )9 Grawnhsg* IMOm-S.'HVSbgg 4S4000

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6