CDA: federatie of fusie? Tekening van een lezer nderzoek malversatie ij verkiezingen in Suriname in slotfase Trouw Commentaar POLITIEK nog 21 -rijken en -dommen lbortus De AR-idealen en de politieke praktijk Zwendel in valse schilderijen: Hagenaar bekent leuk weg met 't misverstand stuur 'n brief I =$ATERDAG 17 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET wetsontwerp-De Ruiter/Gin- r over de afbreking van zwan- jchap betekent in feite de beze- ||ing van de praktische erken- w, dat onze samenleving kenne- k niet meer in staat is op dit punt 0 algemene norm te formuleren. ministers erkennen blijkens de jmorie van toelichting dat de wet :herming moet bieden aan on tren leven. Tegelijk echter rdt daaraan toegevoegd dat X bescherming in de bestaande latie niet naar behoren kan wor- verwezenlijkt en dat daarom wetgever eigenlijk niet veel an- overblijft dan het scheppen een procedure, die een zo Idig mogelijke besluitvor- ig garandeert. t laatste is niet veel, maar toch niet niks al is er voor lusiasme geen plaats. Het is erkenning van een nederlaag" even wij op 16 november 1978, M de ministers De Ruiter en ijaar de uitgangspunten van wetsontwerp op een perscon- entie hadden toegelicht. Dat rdeel geldt nog steeds. K moeizame en langdurige dis- isies in het kabinet (met de vele nkondigingen en het daaraan bonden prestige-verlies voor de Jiisters) illustreert nog eens hoe Jleilijk het is een brug te slaan sen enerzijds de stringente m „het mag niet" en anderzijds erkenning dat de burger (in u de vrouw en de arts) zelf de lissing neemt over het wel of afbreken van de zwangerschap dat het in de praktijk heel (l^eilijk is dit met een rechterlijke die bij te sturen. eite draagt de-overheid met dit 3e? sontwerp haar macht hier een *5 m te stellen over aan de burger, ministers erkennen dat de wet ver cherming moet bieden aan het eboren menselijk leven, maar ezelfde zin wordt daar mismoe- aan toegevoegd dat deze be aming in de bestaande situatie naar behoren kan worden ver- kelijkt. Het is met name op let e overdracht in feite een lejorisch moment dat de Raad State in zijn advies nog eens "p1 a de aandacht legt. lort is waarnemend directeur (lo- 0 scret :retaris-generaal) van het minis- en de belangrijkste man in de n-2 leke organisatie van premier Ar- bij de laatste verkiezingen. See- en zijn mede-verdachten wordt r,~ aste gelegd dat zij geld, maar ook eI. sten van het ministerie van op- ac v hebben gebruikt in de verkie scampagne van Arron en dat er r de stembusresultaten is ge- ïld in het district Commewijne. zo' district is met twee zetels in het pa ement vertegenwoordigd. Seed- roert tot zijn verdediging aan, dat ïeeft gehandeld in opdracht van toi minister van opbouw, Michael n tbridge een partijgenoot van in. In Suriname wordt verwacht, p de justitie de zaak niet zal sepo- ^ln zodat er een openbaar proces t. waarbij dergelijke beschuldi- Zo sterk komt de nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van vrouw en arts, dat de ministers zelfs menen dat die eigen verant woordelijkheid „pas dan volledig tot haar recht kan komen, wanneer van overheidswege zorg is gedra gen dat aan bepaalde omstandig heden en voorwaarden is vol daan." Enthousiasme hierover lijkt ons niet op zijn plaats. Je kunt alleen maar met voldoening vaststellen dat het kabinet op dit punt niets verhult. Het zal voor velen die hechten aan een stringente, door de overheid gestelde norm pijnlijk zijn dit te moeten aanvaarden maar gegeven de weerbarstigheid en het pluriforme karakter van onze samenleving zou het verdoe zelen van die constatering onop recht zijn geweest. Door die duide lijkheid heeft het kabinet het op dit punt ook voor het parlement makkelijker gemaakt. Het kan nu een onomwonden keuze maken, waarbij wij ons op dit moment op een pijnlijke wijze bewust zijn dat het ontlopen van een keuze alleen maar een persoonlijke voldoening zal geven, doch de huidige abor tuspraktijk met al zijn uitwassen onverlet laat. Premier Van Agt heeft al op voor hand aangekondigd dat de vrijheid tot amenderen voor het parlement slechts beperkt zal kunnen zijn. Gegeven de moeite en het verdriet waarmee dit wetsontwerp tot stand is gekomen, maar meer nog gege ven de duidelijke keus die met het wetsontwerp gemaakt is, mag dit geen ongeoorloofd pressiemiddel worden genoemd, zoals Den Uyl vorige week in deze krant deed. Het kabinet wil niet het risico lopen dat de abortusproblematiek andermaal onoplosbaar zal blijken te zijn. Het is staatsrechtelijk vol komen geoorloofd van meet af aan op de consequentie te wijzen en in een zo vroeg stadium al het „on aanvaardbaar" uit te spreken over eventuele wijzigingsvoorstellen. Dat sluit de individuele verant woordelijkheid van de Kamerle den niet uit. Integendeel door een dergelijke opstelling van de regering wordt die individuele ver antwoordelijkheid nog eens onder streept. Het laatste woord is aan het parlement. DEN HAAG Het is, zeker voor het gemiddelde AR P-lid, niet eenvoudig te peilen wat er nu precies aan de hand is. Jarenlang is er met vallen en opstaan, met veel geduw en getrek gewerkt aan de tot standkoming van een CDA en dan ineens is er de onoverko melijke twijfel bij een belang rijke stroming in de ARP: nu geen fusie. En dat terwijl aan de basis (op pro vinciaal en gemeentelijk niveau) de zaak al vrijwel rond was. De anti revolutionairen kunnen het, althans op dat niveau, redelijk vinden met CH-ers en KVP-ers. Ze weten zich op z'n minst getalsmatig, maar vaak ook nog meer dan dat, gesterkt, en nu weer terug naar het aloude isole ment? Zijn „ze" helemaal gek gewor den in Den Haag? door Willem Breedveld Verbazing en begrijpelijk ergernis van die kant. Laten we daarom nog eens kijken naar de idealen, de gevoe lens die de afgelopen Jaren in het CDA zijn geïnvesteerd. Zo'n ideaal is bij voorbeeld het weidse evangelisch geïnspireerde vergezicht dat Willem Aantjes met zijn „bergrede"-verhaal ontvouwde. Het openstaan voor de hongerigeri en de dorstigen, het actief werken aan een rechtvaardiger sa menleving. De wens ook de maat schappij zodanig in te richten dat een maximaal beroep wordt gedaan op ieders verantwoordelijkheid. Het ap pèl ook op een nieuwe levensstijl. Een thema dat Bob Goudzwaard in zijn boek „Kapitalisme en vooruitgang", maar evengoed ook in het CDA-pro- gramma „Niet bij brood alleen" heeft uitgewerkt onder het trefwoord: het afleggen van goed rentmeesterschap. Verzand Stuk voor stuk mooie Idealen, die echter in de barre praktijk nogal eens verzandde in een zich al te gemakke lijk neerleggen bij de bestaande situ atie, een zekere onwil ook om te tor nen aan de bestaande ordening en het eigenlijk wel mooi vinden dat het Een beeld van het CDA in een pril stadium: overleg tussen (van links naar rechts) Mellema (CH), Biesheuvel (AR) en Schmelzer (KVP) in de Tweede Kamer. Een foto uit 1970. CDA toch maar een probaat middel is gebleken om het verfoeide socialisme binnen de perken te houden. Het kwam vaak neer op het voeren van een politiek, die oud-premier De Jong eens treffend omschreef als het pas sen op de winkel. Rust, orde en een overheid die niet te veel vergt van haar burgers. Het leven is toch al moeilijk genoeg, leek vaak het andere ideaal. Tussen deze tegenstrijdige idealen had Willem Aantjes een op zichzelf bewonderenswaardig evenwicht op gebouwd. De CDA-fractie opereerde onder zijn leiding krachtig vanuit het CDA-programma „Niet bij brood al leen": kwam daarmee weliswaar her haaldelijk in botsing met het beza digder kabinet-Van Agt, maar de spanning tussen beide idealen bleef en dat was misschien wel de voor naamste voorwaarde om ARP-loya- llsten tot en met enkele geheide con servatieve KVP-ers en CHU-ers in één verband bij elkaar te kunnen houden. Met het even abrupte als schokkende vertrek van Aantjes uit de poliUek viel die spanning voor een belangrijk gedeelte weg en daarmee ook het belangrijkste schild tegen de neiging de evangelische oproep min of meer te vergeten. Maar wat misschien nog belangrijker is: ook het zicht op me dewerking van wat progressiever ge oriënteerde KVP-ers kwam met de heer Aantjes te vervallen. Want daar mikte hij altijd op. Zijn koers was: we gaan door met het CDA. desnoods door een diep dal inclusief de kans op scheuring maar onder geen be ding wilde hij aan terugval op de oude partijlijnen. Een scheiding der geesten zou volgens Aantjes alleen zinvol zijn langs de lijn progressief/ conservatief en zulks vanuit de er kenning dat er nu eenmaal christe nen zijn die het evangelie behoudend en christenen die het progressief in terpreteren. Koers-Aantjes Onmiskenbaar hield Aantjes met deze koers de club bij elkaar en wist hij ook menig KVP-er aan te spreken. Bij de laatste verkiezingen kreeg hij veel voorkeurstemmen uit Zuid-Lim burg en in de fracüe wist hij zich gesteund door mensen als Frinking, Dijkman, Weijers en anderen. Of Aantjes ooit succes met deze koers zou hebben geboekt staat niet vast. DOmOCrdtlG Een feit is wel dat de andere A.R.- loyalisten De Boer. Scholten. Van Houwelingen er anders over denken ZIJ missen trouwens ook het vermo gen van Aantjes om KVP-ers aan te kunnen spreken. en CHU samen wegen nu eenmaal zwaarder dan die van de ARP. Het is ook dit geharrewar, dat de grondslagdiscussie weer in het cen trum van de belangstelling heeft ge bracht. De anti's missen met name de persoonlijke aanspreekbaarheid op de grondslag. Dit gemis is des te pijnlijker, omdat het alternatief, na melijk de aanspreekbaarheid op de politieke overtuiging, nog ontbreekt. Het geheel overziend is er dus de laatste tijd nogal het een en ander losgemaakt, genoeg in ieder geval voor een belangrijke stroming binnéh de ARP om een volledig fusie op dit moment niet verantwoord te vinden. Oud-partijvoorzitter Veerman wilde daarom het anti-revolutionaire en- goed zo veel mogelijk in stand hou den. De voorzitter van de Arjos Klaas de Vries sprak alweer enkele weken geleden zijn bezorgdheid uit over de politieke koers van het CDA en die bezorgdheid heeft zich nu meege deeld aan de helft van het partijbe- stuur van de ARP. Feit is echter ook dat deze ontwikke ling voor de basis grotendeels nieuw is. De leden daar worden niet of nau welijks geconfronteerd met de pro? blemen van hun „voormannen" én zij varen bijgevolgd nog op het oude kompas. De meeste voorzitters vai) de Kamercentrales zijn daarom voor een onverwijlde voortzetting van de fusie van het CDA. En daarmee t?f kent zich ook een meerderheid af op de partijraad, die straks voor de fusie zal stemmen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. fnn RAMARIBO Het onderzoek van de Surinaamse justitie :ekfr machtsmisbruik en knoeierijen bij de parlementsverkie- jen in het najaar van 1977 is nu in zijn laatste fase. Alle btenaren van het ministerie van opbouw, die in verband t deze zaak waren gearresteerd, zijn nu weer op vrije ten, met uitzondering van mr A. M. Seedorf. gingen over en weer in het openbaar zullen worden herhaald. Luchtvaart Een andere kwestie, die In Suriname nu boven de horizon uitkomt, heeft de SLM, de Surinaamse luchtvaart maatschappij tot onderwerp. Direc teur Bert Maas is daar, na een dienst verband van veertien jaar ontslagen. De bedoeling is nu dat hij door een driemanschap zal worden opgevolgd. Algemeen directeur van de SLM moet dan worden ir Johanns, nu nog verbonden aan het ministerie van openbare werken en vervoer. Er is ook nog plaats voor twee gewone directeuren en één daarvan is de broer van premier Arron, de huidige stationschef aan het vliegveld Zan derij. Het is daarom niet toevallig dat één van de argumenten tegen een fusie die op dit moment wordt gehanteerd dat van het veranderende karakter van de KVP is. De KVP heeft volgens deze redenering de band doorgeknipt met de werknemersmassa en zij zou er daarom ook geen belang meer bij hebben het nog langer voor deze groep op te nemen. Kortom, anders dan bij Aantjes blijkt hieruit een on overkomelijk wantrouwen in de KVP. Bij dit sceptisisme heeft zich ook gevoegd een klimmend gevoel van onbehagen over het tot nu toe gevoer de kabinetsbeleid. De Kamerdebat ten zouden op pijnlijke wijze hebben duidelijk gemaakt dat het kabinet het ontwapeningsvraagstuk niet se rieus neemt, dat het te onbekommerd meewerkt aan de ontwikkeling van de kernenergie (Urenco), het de laat ste tijd de bezuinigingen in de ge zondheidszorg ook nog pijnlijk af wentelt op de zwaks ten (de vijf gul den eigen risico voor ziekenfondsver zekerden) en het weinig impulsen geeft voor een nieuwe levensstijl (tra- dionele aanpak van het werkloos heidsvraagstuk). Principieel Weliswaar staat daartegen over dat de fractie zich de laatste weken zeer principleeel opstelt en men een con frontatie met het kabinet niet blijkt te schuwen. Joep de Boer bijvoor beeld stelde zich uiterst kritisch op in de discussie over de nucleaire taken van ons leger. Een deze week stond de CDA-fractie in de voorste linie om de volkshuisvestingswensen tegen de zin van Andriessen op te schroeven. In ARP-kring is men daarvan echter niet zo onder de indruk. Verondersteld wordt dat de KVP nu haar beste beentje voorzet, zodat op drie maart de partijraad van de ARP ongehinderd de definitieve stap kan zetten naar de fusie van het CDA. Dit gevoelen van onvermogen iets van de idealen in de politieke prak tijk te brengen valt samen met klim mende irritatie binnen de partijen. Er zijn ruzies over de bezetting van de verschillende posten. In A.R.-kring beklaagt men zich over de magere inbreng van de andere partijen, maar ook tussen de partijvoorzitters Ver geer en Van Leeuwen botert het niet zo best. Beide heren gaan elkaar zo veel mogelijk uit de weg. Het tableau is er een van verwarring, zodat men zich met name in anti revolutionaire kring bezorgd afvraagt hoe dit straks zal toegaan wanneer de partijen gefu seerd zijn. De stemmen gaan dan extra zwaar tellen. En die van KVP De vraag is er daarmee een geworden of de ARP het zich kan veroorloven-, dat een belangrijke minderheid ono verkomelijke bezwaren tegen de fusie heeft. Democratie wordt vaak be dreigd door de dwang van de publie ke opinie, die hand in hand gaat met de getalsmatige meerderheid. Het is de lijn van het conformisme. Mag dit conformisme een belangrijke ARP stroming uitschakelen? Want dat is het resultaat van de wil van de meer derheid. De bekende rechtsfilosoof Alex de Tocqueville schreef in de vorige eeuw al: nooit zal ik aan de meerderheid toekennen, wat ik aan de enkeling zal weigeren, namelijk absolute macht. Niet toevallig staat deze passage in een verhandeling over de democratie in de Verenigde Staten. Daar koos men bewust voor een federatieve staat, in plaats van de unitaire staat. Het geloof in dit federalisme heeft in de Verenigde Staten veel eenheid ge bracht, die er bij een opgelegde een heid wellicht nooit gekomen zou zijn. Mogelijk is daarom voortzetting van de federatieve structuur voor het CDA zo gek nog niet. DEN HAAG (ANP) De Haagse poli tie heeft een 55-jarlge koopman uit die stad. W. J. L., aangehouden op verdenking van het opzettelijk verko pen van vervalste schilderijen. Het betreft werken van de schilders Paul Klee. Lovis Corinth en Oscar Ko- koschka. De politie schat de waarde van de vervalsingen op een paar honderd gulden. De man verkocht ze voor en kele duizenden guldens per stuk. Een echte Klee is volgens de politie vele tienduizenden guldens waard. De po litie heeft dertig vervalsingen In be slag genomen. L., die heeft bekend, U na verhoor op vrije voeten gesteld. De man bood de gesigneerde schilde rijen, die afkomstig zouden zijn uit oude famlliebezlttingen, aan in ad vertenties in kranten in West-Duits- land en België. Twee Westduitsers hebben aangifte gedaan. L. heeft verklaard dat hij de vervalste doeken heeft gekocht van een koop man uit Noordwijk. Die heeft op zijn beurt gezegd de werken te hebben gekocht van een inmiddels overleden inwoner van die plaats. Volgens dé politie is de koopman uit Noordwijk vooralsnog niet strafbaar. Hij heeft de werken voor erg lage prijzen en niet als echt aangeboden, aldus de politie. Sinds 1946 hebben elf vorsten hun troon verloren, maar er zijn er nog heel wat over: welgeteld éénentwintig landen kunnen zich nu nog keizerrijk, koninkrijk, prinsdom, groothertogdom of an derszins -rijken of -dommen noe- men. gelukkig wel met iets vor stelijks er vóór, anders konden ze hun rijk-dom maar beter onmid dellijk laten vallen. We hebben Iran dan al niet meer meegere kend. want de sjah van Perzië zoals velen de Iraanse heerser blijven noemen zal wel niet meer op zijn pauwentroon kun nen terugkeren. Onbetwist de oudste van al die monarchen is de Japanse keizer Hirohito. misschien nog niet eens in leeftijd (hoewel hij beslist wel een oudje is), maar zeker als staatshoofd: hij zit al sinds 1926 op zijn troon. Buiten hem kent de wereld nog maar één keizer: Bo- kassa de Eerste van het Centraal Afrikaanse Keizerrijk. Hij is met een ook de „Jongste" uit het rij tje. althans het kortst een rege rend vorst: toen zijn rijk nog maar een paar jaar geleden onaf hankelijk werd. liet hij zichzelf gelijk maar tot keizer uitroepen. De meeste van de éénentwintig - dommen en -rijken worden door een koning of koningin gere geerd. Dat zijn er vijftien in to taal, en daarnaast heb je nog één m ah ar ad ja (Sigme Singhi Wangt- sjoek van Bhoetan), één prins (Rainier van Monaco), één groot hertog Jan van Luxemburg) en één die zich kortweg „vorst" laat noemen: Franz Josef de Tweede van het dwergstaatje Liechten stein. Sommige heersers hebben prach tige, moeilijk te onthouden en waarschijnlijk zeer welluidende namen (maar dat is niet na te gaan als je niets van de taal weet): de koning van Tonga heet bij voorbeeld Taufa'ahau Tupou de Vierde, die van Lesotho Mos- joesjoe de Tweede, die van Nepal Birendra blr Blkra sjah Dewa. Daarbij vergeleken zijn Hassan (Marokko), Olaf (Noorwegen). Khaled (Saoedi-Arabië), Boude- wijn (België). Karei Gustaaf (Zweden) en Ju an Carlos (Spanje) wel heel gewoontjes, en zelfs Boe- mi bol (Thailand) klinkt ineens niet zo exotisch meer. Er zijn een heleboel koninginnen, maar onder hen maar drie echte: onze eigen koningin Juliana na tuurlijk, koningin Elizabeth de Tweede van Engeland en konin gin Margrethe van Denemarken. Alle drie zijn zij zelf staatshoofd, de rest van de koninginnen bun gelt er maar zo'n beetje bij. Hun echtgenoot heeft de macht, zij zelf mogen zich alleen koningin noemen zolang het hun vergund is aan zijn zijde te zitten. Uit dat kleine aantal vrouwen tussen al die mannen blijkt wel dat de emancipatie in dat vak nog niet ver gevorderd is. Al is pas de jongste van tien kinderen in een vorstelijk gezin een jongetje, dan nog moeten de negen oudere meisjes voor hem wijken en zal het Jongetje troonopvolger zijn. Toen de politie hem in de kraag greep, had die Engelse liefhebber van aardige meisjes thuis al acht endertig stuks in de la liggen. Geen meisjes natuurlijk, maar hun brillen. De man. een 31-jarige postbode, kon er niet omheen: zag hij een leuk. gebrild type aan komen. dan zette hij fluks zijn zwarte maskertje op en griste de bril van de neus van zijn slachtof fer Soms zwaaide hij met een mes om extra indruk te maken, maar daar heeft hij nooit iemand mee verwond. „Tja. waarom deed ik dat nou?" zei de postbode peinzend tegen de politie. „Ik zou het ook niet weten Als ik een leuk meisje zie. vind ik haar bril ook zo leuk." 2 jaar f 1.155.63 3 jaar f 1 250.98 ■v 4 jaar 11 360.49 5 jaar slot- waarde 11 503.66 (De bedragen x 10 voor een Croeikasbiljet van f 10.000,-.) Waar de fout ook gemaakt mag xijn in dit omvangrijke bedrijf, een feit is dat u gisteren geheel buiten uw schuld niets hebt kunnen begrijpen van dat rentestaatje. Dat plaatje had er nou ook net niet bij moeten staan. Het ging om een regeltje eronder, dat nergens meer terug te vinden was. Aanvankelijk stond daar „x 10 voor een groeikasbiljet van 10.000", waarover wij twee weken geleden gevallen waren omdat je op die manier ook de rente in tienvoud zou kunnen eisen, maar liefst 75 tot 85 procent. Kennelijk om zulke misverstanden te voorkomen beeft de betrokken bank er daarop dit van gemaakt: „de bedragen x 10enzovoort. Om nu weer het gerezen misverstand over alle misverstanden op te helderen druk ken we beide regels, de oude en de verbeterde, hierbij nog eens af. In september 1976 werd Sawito Kartowlbowo. gepensioneerd burger-ambtenaar en mysticus, tegelijk met vier anderen in Indo nesië gearresteerd op beschuldi ging van het smeden van een komplot ter omverwerping van het bewind van president 8oe- harto. Kartowlbowo werd ten las te gelegd dat hij verscheidene gerespecteerde religieuze leiders er toe zou hebben aangezet docu menten te ondertekenen, waarin de regering beschuldigd werd een situatie in stand te houden die het moreel van het land onder mijnde, de veiligheid van de na tionale identiteit in gevaar bracht en „de polsslag van de wettelijke souvereinitelt" deed stilstaan. In de documenten wordt aangedrongen op een machtsoverdracht aan een com missie van vier. onder leiding van de voormalige vice-president dr. Mohammed Hatta die met ex- president Soekamo indertijd de republiek Indonesië uitriep Bij de ondertekenaars van het be langrijkste document („8treven naar verlossing") staan de namen van onder meer kardinaal Justi- nus Darmojoewono. leider van de Indonesische rooms-katholieken, en van dr. T. B. Stmatoepang. voorzitter van de Indonesische Raad van Kerken. Bij hun ver hoor verklaarden deze en andere ondertekenaars misleid te zijn en het document ondertekend te hebben zonder zich voldoende re kenschap van de werkelijke in houd gegeven te hebben. Karto wlbowo zelf verklaarde, in een goddelijke openbaring de op dracht ontvangen te hebben tot het opstellen van de documen ten. Zijn herhaalde verzoeken om prominente bewindslieden en de ondertekenaars van de documen ten als getuigen décharge op te roepen, werden door het hof van de hand gewezen. De openbare aanklager eiste een gevangenis straf van twintig Jaar. Tegen het uiteindelijke vonnis van acht jaar zijn zowel aanklager als be klaagde in beroep gegaan. Als altijd beleefde brieven (ln En gels) met het dringende vcreoek om Sawito Kartowlbowo onmid dellijk en onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen, kunnen ge richt worden aan: H E. President 8uharto, President of the Repu blic of Indonesia Istana Nega ra. Jalan Veteran Jakarta. In donesia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5