Schrijvers over hun calvinistische jeugd Nationaal Ballet met drii Fokine - paradepaardjes Veel nieuwe werken in Holland Festival Studenten bezetten lerarenopleidingen IKON-radio 'Een splinter in de ziel 'Meer uitvoeringen van minder programma's Haagse Comedie heeft weer pech En dan nog Alleen Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeeft niet. Huldeblijk aan groot choreograaf ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE Ter gelegenheid van dit programma organiseert Amnesty International in het HOT-theater een kleine expositie voer de persoon Vaclav Havel, een van de huidige woordvoerders van de TJechoslowaakse beweging voor mensenrechten. Charta 77. Havel wordt ernstig in zijn vrijheid beperkt. Bovendien loopt hij de kans opgeslo ten te worden. Wegens zijn activitei ten voor Charta 77 werd hij veroor deeld tot een voorwaardelijke straf van 14 maanden. De aandacht is in deze expositie op Havel gericht om dat Kohout in het buitenland is en niet wordt vervolgd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/NIJMEGEN Stu denten van de lerarenopleiding van de Vrije Universiteit in Amsterdam en die van Nijmegen houden sinds vrijdag hun instituten bezet. Dit uit protest tegen de plannen van minis ter Pais van onderwijs, die volgens de bezetters een verslechtering van de lerarenopleiding inhouden. Eerder deze week vonden in anj delen van het land ook deri bezettingsacties plaats, zoalsj Utrecht. Delft en elders in dam. Eisen zijn onder meer veria van de numerus fixus en wijz' van de verhouding docenten-sti ten. Ook willen de bezetters 1 van de kwaliteit en de werkgeM held in het onderwijs. AMSTERDAM In het aanstaande Holland Festival, dat zoals gebruikelijk van 1 tot en met 23 juni plaatsvindt, zullen veel nieuwe werken uitgevoerd worden waarvan een aantal speciaal op verzoek of ter gelegenheid van het festival zijn gemaakt. Zo schreef Steve Reich (een van de eerste componisten van minimal-mu sic) in opdracht van het Holland Fes tival ..Music for a large ensemble" voor 27 musici dat onder leiding van Reinbert de Leeuw wordt uitgevoerd. In dat programma (Nederlands Bla zers Ensemble) zal ook „Mausoleum van Louis Andriessen in première gaan. Een eerste integrale uitvoering van Mauricio Kegel's „Chorbuch" zal worden verzorgd door het Asko-koor en het Radio Filharmonisch Orkest geeft met het Groot Omroepkoor de wereldprermere van een stuk dat Jan nis Xenakis op opdracht van de NOS en het Holland Festival schreef Als hoogtepunten in de reeks buiten landse produkties worden door het Holland Festival genoemd: de uitvoe ring (met bijna 300 medewerkenden) door de Opera van Frankfurt van Luigi Nono's ..Al gran sole carico d'a- more". het optreden van het Würt- tembergische Staatstheater uit Stuttgart met een uitvoerig overzicht van zijn repertoire, de komst van drie dansgroepen uit New York: Merce Cunningham and dancers. Laura Dean Dancers and Musicians, en de Ballets Trockadero de Monte Carlo Voorts heeft het grote succes vorig Speciaal vandaag Speciaal morgen De NCRV ui een serie Chaplin-films op hel scherm brengen. Begonnen wordt met de virtuose tweeakter de Lommerd. Ned. 1/15.55 Liesbeth List en de dansen de en singende tweelingsius- ters Allee en Ellen Kessler werken mee aan de Mike Rur- stynshow. Ned. i'19.55 Son ja Barend presenteert haar Goed Nieuws Show Ned. 1*2.35 Aktua Ned. 2/22.50 Curd Jürgens en Genevieve Page spelen de hoofdrollen in Michael Strogoff, koerier van 4e Tsaar. Duits!. 2/20.15 •O In de Rooie Haan wordt met drie politici over de abortus wetgeving gesproken. Ria Be ckers (PPR) heeft het dsar- nasst over chemische castra tie. Nelle Smit-Kroes (VVD) over wegvervoer, KLM en bin nenvaart en Ruud Lubbers (CDA) over het CDA. Hllv. 1/12.41 O „Moeten we streven naar ren vrljetljdsmaatachappij" is het bepaald niet futuristische onderwerp van een program- gevolgen van Hllv. 4/1140 In Horizon: de Europese ra ket Ariane, het rendement van elektriciteitscentrales, com puter maakt remmen bij glad heid minder gevaarlijk en nieuwe middelen tegen reis ziekte en verstopte afvoeren. Ned. 2/18.45 Een VPRO-team maakte een documentaire over allerlei facetten van katholiek leven en denken in ons land. Ned. 2/21.05 Na Ja. Natuurlijk (20.35) laat Ander Nieuws een nieuwe vorm van zending in Zuid-Ke- nia zien. Ned. 1/22.05 De WDR vertoont een docu mentaire over de destijds we reldschokkende ontvoering van de baby van het echtpaar Lindbergh. Dultal. 1/23.35 Het Noordhollands Philhar- monlah Orkest speelt o.a. het tweede pianoconcert van Rachmaninoff. Solist is Shura Cherkassy. Hilv. 4/14.02 Ds. Jac. Schouten gaat voor in de dienst van de Baptisten gemeente te Delfsijl. Hllv. 1/17.00 De AVRO start de sesdelige luisterspelserie Linkerbeen geaocht van F. R. Eekmar. Hllv. 1/22^0 door Riet Diemer HILVERSUM De IKON-ra- dioprogramma's De andere wereld van zondagmorgen en Brood en Spelen besteden morgen en volgende week zondag uitgebreid aandacht aan Nederlandse schrijvers en dichters die vaak in autobio grafisch gekleurd werk af scheid nemen van hun calvi nistische opvoeding. In „Een splinter in de zielzoals de verzameltitel van de ver schillende programma's luidt, heeft David Mol eerst ge sprekken met schrijvers en dichters als Oerrit Krol, Maarten 't Hart. Jan Siebe- Unk en Rutger Kopland. Ze reisden naar plaatsen die een belangrijke rol speelden in hun jeugd, maar die dat ook doen in hun werk. Met Oerrit Krol. die juist deze week de Muitatuliprijs heeft gekregen, werd een paar weken geleden de stad Groningen, waar Krol opgroeide, be- zocht Met vijftien graden onder nul was het er toen ook al koud op die zondagmorgen dat ze samen door de binnenstad dwaalden. Dat ls ook wel te horen aan de haperende stem van Krol. al zijn de emoties daar ook niet vreemd aan. De oude kerken in Groningen staan centraal in een aantal van zijn verha len David Mol: „In zijn In mijn ogen onnavolgbare novelle De zoon van de levende stad toont hij zo n milde kijk op mensen die gelo ven. Voor het eerst sinds twintig Jaar ging Krol weer ter kerke In de Nieuwe Kerk. Er wordt een gezang gezongen dat hij ergens citeert Maar wat vroe ger gezang 116 was. is nu 459 en alleen de melodie is dezelfde gebleven. De woorden zijn tot zijn grote teleurstel ling gewijzigd. Heimwee „Ik ben op iets heel interessants ge stuit". zegt Mol tijdens het beluiste ren van de ruw-gemonteerde gesprek ken. „Bij al die schrijvers tref je een soort heimwee naar de vormen waar- In het calvinistisch geloof van vroe ger gegoten werd. Van nieuwe berij ming en bijbelvertaling willen ze niets weten Een merkwaardige tweeslachtigheid eigenlijk. Aan de ene kant is er het heimwee, de nostal- Veel mensen zijn ook niet zo absoluut in hun afscheid en ik denk dat ze zich nog wel christen zouden noemen als dat gevraagd zou worden." Tenslotte komt de dichter Rutger Kopland aan het woord over zijn laat ste bundel Al die mooie beloften. Mol. „Prachtige gedichten, die waard zijn heel klassiek te worden. HIJ heeft het daarin over het omgaan met G. G. is de godsfiguur uit zijn Jeugd, die hem wel kende, maar waar hij niets van wist. Hij praat over de angst die dat vroeger bij hem heeft veroorzaakt." David Mol ls er stellig van overtuigd, dat werk van dergelijke schrijvers vaak boeiend en uitdagend is voor mensen binnen de kerken. In de cul tuur zie Je een reflectie van de hele situatie waarin de positie van de kerk is aangetast. Schrijvers en dichters zijn ermee bezig en geven soms heel nauwgezet een beschrijving van de worsteling bij het afscheid nemen van het milieu. Ik denk dat als men sen in de kerk zich rekenschap geven van de rijkdom die Je aantreft in deze boeken en gedichten er best iets mee gedaan kan worden. Misschien be grijpt men er iets van waarom Jonge ren steeds minder dan vroeger naar de kerk komen. Er worden harde noten in dit pro gramma gekraakt en sommige zaken worden caricaturaal, maar schitte rend beschreven, zoals het ouderlin genbezoek door 't Hart. Misschien valt er iets van te leren. Je moet je er in ieder geval niet voor afsluiten. Zul ke programma's kunnen misschien op twee manieren uitwerken. Mensen die zich thuis voelen in de kerkelijke structuur kunnen zeggen: zo erg is het bij ons niet. Jongeren die uit de kerk zijn gestapt kunnen er mis schien hulp aan hebben bij het ver werkingsproces van de eigen calvinis tische opvoeding". De andere wereld van zondagmorgen met de vier gesprekken wordt mor genochtend uitgezonden van 10.50 tot 12.00 uur op Hilversum 2. In Brood en Spelen, morgenavond half acht op Hilversum 2, komt daarop een vervolg als vier dichters die we tenschappelijk betrokken zijn bij het volgen van de ontwikkelingen in de recente Nederlandse literatuur in gaan op het verschijnsel van het af scheid nemen van de calvinistische jeugd. Het zijn: Anton Korteweg, Tom van Deel. Ad Zuiderent en Wim Hazeu. Volgende week zondagmorgen komt dr. Okke Jager aan het woord. Ook hij ls een van de weinigen die zich heeft beziggehouden met dit ver schijnsel. Hij gaf er colleges over aan de Theologische Hogeschool in Kam pen. Aan hetzelfde programma doet de psychiater dr. P. H. van den Hoofdakker mee. die onder het pseu doniem Rutger Kopland, gedichten schrijft. jaar van de voorstellingen in de sec tor niet-westerse klassieke en volks kunst aanleiding gegeven dit jaar weer een aantal manifestaties in dit genre te brengen. Daarbij komt. in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen en het Haags Gemeentemuseum, het accent te liggen bij groepen uit Afrkia. Danny Kaye Van de Nederlandse instellingen die bijzondere programma's zullen ver zorgen worden genoemd de Neder landse Opera Stichting (Tristan und Isolde onder Hans Vonk in de regie van Oöts Friedrich). het Residentie Orkest (met een groot Schönberg- projekt). het Concertgebouworkest (dat behalve door Giulini en Dorati ook door Danny Kay zal worden gedi rigeerd). Het Radio Kamerorkest en het Nederlands Kamerorkest (met twee eigen Holland Festival muziekt- heaterprodukties) en verder o.a het Rotterdams Phllharmonisch Orkest, de Nederlandse Bachvereniging, het Ro Theater. Bewth en de René Solle- veld Productions. Ook de vaste pro grammaonderdelen als Poetry Inter national en het Internationaal Koor festival ontbreken niet. Minder programma's Ondanks het grote aantal medewer kenden (van wie er hier enkele zijn genoemd) zal het aantal verschillen de programma's niet zo groot zijn als vorige jaren. Daarentegen wil men in totaal méér uitvoeringen geven, het geen de keuzemogelijkheden voor het publiek vereenvoudigt. Ook zullen er buiten de grote steden minder uitvoe ringen worden gegeven, waarmee de zogeheten spreidingsgedachte eni germate op de achtergrond komt. Een andere principiële wijzigging in de programmering betreft de thema tiek. Men spreekt van een „relative ring van de thema-programmering. „Men heeft de afgelopen drie jaar met de thema-programma's de ervaring dat de met het Holland Festoeval samenwerkende instellingen niet al tijd aan de themaprogramma's willen of kunnen meewerken. Ook beperkt een strikte hantering van een thema (niet westerse muziek, de stem, Ame rika) de keuze uit buitenlandse mani festaties. In de toekomst zal daarom gewerkt worden met een ruim alge meen thema waarmee men alle kan ten op kan. Danny Kay, de bekende Amerikaanse filmacteur, zal in het kader van het Jaar van het kind, tijdens het Holland Festival het Concertgebouworkest dirigeren in een liefdadigheidscon cert ten bate van Unicef. David Mol (rechts op de voorgrond) in gesprek met van rechts naar links: Wim Hazeu, Tom van Deel, Ad Zuiderent en Anton Korteweg. Foto: Erwin Verheljen gie naar vroeger, zoals in het orgel spel en de sfeer. Aan de andere kant is er Juist het zich hard ertegen afzet ten. het niet meer accepteren. En dan komt het zoeken naar nieuwe wegen, nieuwe zingeving. Het gesloten we reldbeeld van het calvinisme van vroeger is voor velen opengebarsten." Maarten 't Hart ontving voor Het vrome volk ook eens de Muitatuli prijs. De Jury oordeelde: Het afstan delijke en precies geformuleerde ver slag van de religieuze verminking die het lot van zoveel dertigers en veerti gers tot in lente van Jaren zal bepalen verdient o. 1. gewaardeerd te worden. Davld: „Dat ls misschien te sterk uitgedrukt, maar het geeft Iets weer van de funcUe die deze romans heb ben voor een aantal mensen." Regenwulpen Samen met 't Hart loopt hij door de polders bij Maasland. Het is een mis tige ochtend, de bomen zijn prachtig berijpt en de zon komt op. Deze plek is beschreven in zijn nieuwste boek Een vlucht regenwulpen. Waar hij zich in vroeger werk vrij scherp afzet te tegen zijn christelijke opvoeding is er in dit boek toch weer de God die ingrijpt in zijn leven. Ook in dit gesprek is er weer het nostalgisch verlangen naar het verle den, dat op een teleurstelling uit loopt. Ais na veel gezoek het laatste harmonium in de familie wordt ge vonden blijkt het zo versleten dat het de laatste adem uitblaast midden on der de radio-opnamen en midden on der het spel van Maarten die zijn lievelingspsalm, nummer 138, tracht ten gehore te brengen. In het ouderlijk huis van Jan Siebe- link wordt voor dit readloprogramma getracht de oude sfeer van vroeger op te roepen van toen zijn streng calvi nistische vader nog leefde. Deze las 's zondags zijn gezin preken van ander half uur voor, omdat de dominee te licht was. Zijn moeder, zo blijkt uit het gesprek, vindt het wel moeilijk te aanvaarden dat haar zoon zo weinig wil weten van het christelijk geloof. Davld Mol: „Ik denk dat ze model staat voor veel ouders die in de lijn van het christelijk geloof hebben op gevoed. Maar die tot hun verbijste ring zien dat hun kinderen er niets meer mee te maken willen hebben. Hoewel het volgens mij een verkeerde conclusie zou zijn om dit als het einde van het christendom uit te leggen. Ik denk dat dit een soort tastend zoeken is naar nieuwe vormen en ervaringen. door Eefje van Schalk AMSTERDAM Voor het Nationale Ballet blijkt het initiatief om programma's rondom bepaalde choreograaf te concentreren een geslaagde formule te zijn. Na de ballet-avoni rondom Balanchine en Jooss brengen zij nu ook zo'n huldeblijk aan Michael Fokine (lip 1942), de Russische ballethervormer die onder het impressariaat van Serge Diaghilev in begin van deze eeuw voor een revolutie binnen de destijds verstarde balletwereld zorgd Fokine volgde namelijk de gedachte dat de ciiché's en trucjes van de ro mantische avondvullende balletspek takels doorbroken moesten worden: elk ballet vereist een eigen bewe- glngsstljl en lengte, overeenkomstig het thema en ln harmonie met de aankleding en de muziek. Hierdoor leverde Fokine ongekend nieuwe cre aties. die variëren van lyrische, ab stracte stemmingsballetten, exoti sche spektakels tot folkloristische pantomimes. De academische tech niek bleef altijd zijn basis, maar Foki ne stelde dramatische inhoud en kwaliteit boven technische vormge ving en kwantiteit. Daardoor ontdeed hij het conventionele ballet van zijn oude keurslijf en maakte hij de inte gratie van nieuwe, vaak pantomimi sche gebaren mogelijk. Fokine had bovendien het grote geluk voor „Les Ballets Russes" van Serge Diaghilev te kunnen werken (1909-1915) en had toen de beschikking over legendari sche dansers als Nlinsky en Karsavi- na, decorateurs als Bakst en Benois en een componist als Strawlnsky. Paradepaard jes Voor het Nationale Ballet moest het dan ook een hele uitdaging zijn om drie van zijn onderling zo verschillen de paradepaardjes in één programma te brengen, vooral omdat zich rond hen een grote mythevorming heeft voorgedaan en aan hoge verwachtin gen voldaan zal moeten worden. Ge kozen werd voor de neo-romantiek van „Les Sylphides" (Chopin), de spectaculaire lyriek van „Le 8pectre de la Rose" (Von Weber) en het Russi sche volkssprookje „Petroushka" (Strawlnsky). In Les 8ylphides gaat het om een poëtisch totaalbeeld, waarin één man (Henny Jurriënsi centraal staat tus sen 19 witte luchtgeesten, die hem inspireren in een ehterisch bewe gingsspel. suggestief aangegeven met vloeiende armgebaren en passende groepsformaties. Een voortzetting van de 19e eeuwse „ballet blanc"- traditie. met de halflange witte tutu's en een maanverlicht boslandschap, maar dan verwerkt tot een abstracte sfeertekening. Door het uitstekende decor en ook de aankleding van Toer van Schayk. maar vooral door de lichte, soms ingehouden dans van so listen Alexandra Radius en Jeannet- te Vondersaar kwam er inderdaad op de mazurka's en de prelude van het middendeel een onwezenlijk toneel beeld te voorschijn. En dat ondanks de niet altijd even muzikale invulling van het corps de ballet, dat deze nogal traag gespeelde versie van Les Van onze kunstredactie DEN HAAO De Haagse Comedie wordt door pech achtervolgd. De pre mière van het eenakterprogramma bestaande uit „Audiënte" van Vaclav Havel en „Brand in het 8ousterraln" van Pavel Kohout wordt voor de tweede keer uitgesteld. Het werk van deze twee Tjechische schrijvers is nu voor het eerst te zien op 22 februari. Sylphides tot een vrij lijdzaam geheel maakte. Ovaties Het ongrijpbare, vervloeiende effect van Fokine's choreografieën zou ook in de pas de deux „Le Spectre de la Rose" aanwezig moeten zijn, on danks de spectaculaire sprongen waarmee deze „geest" de verlangens van het verliefde meisje moet symbo liseren. Hoewel Laurel Benedict en Clint Farha voor hun interpretatie staande ovaties ontvingen, was de romantische zweem in dit ballet toch ver te zoeken. Met ongelooflijke sprongen en een enorme souplesse beheerst Farha het toneel, maar hij is beslist geen roos. Eerder een katach tige faun, die op een dierlijke wijze zijn vertederende danspartner in zwijm brengt. Maar voor de volle Am sterdamse Stadsschouwburg was dit toch de climax van de avond, want het derde ballet „Petroushka" ging de solisten (Graham Lustig. Maria Aradi en Zoltan Peter) heel wat min der gemakkelijk af. k< Uitdaging De Petroushka-rol is voor elke danser 'ei een uitdaging, want het verbeekso van een half mens- half pop fi vereist veel. H^t is voor mijn gefm Graham Lustig niet echt gelukt n melancholische en tragische ver ch van de neergestoken Petroushka met een vervloeking en wanhc p. kreet zijn tovenaar op het plein St. Petersburg aanklaagt, tot eer zenlijke bezieling te brengen, pantomimische gebaren, de 1 aankleding en de muzikale entou zijn hiervoor in optima forma aa zig en vooral het corps de ballet er hard aan te trekken om nog lejoi digheid in deze Russische brou\ uit de vorige eeuw te krijgen, mal echte stemming wilde maar niel men. Bovendien heeft het vreemd om de vrouwen op het hun jasjes uit te laten trekken een rondedans, terwijl de ms stampvoetend met hun armen om de kou te verdrijven. Aan de hoge verwachtingen v( 1, heeft deze Fokine-avond dus ni alle opzichten voldaan, maar moeten deze drie balletten tot 1 aanwinst gerekend worden, al het maar omdat ze de histoni- vernieuwing in het ballet van K eeuw duidelijk illustreren en zek( T moeite waard zijn om te zien. ge b' O In Theater aan de haven in Den Haag wordt er een vrouwentheater festival gehouden. Vanavond treedt Proloog op met „Vrouwen als het aan ons ligt", gevolgd door het Haags vrouwenhuiskoor. Donderdag 22 fe bruari is er het vrouwencabaret van Natasja Emanuels met „Een traan voor elke roos" en komt hetzelfde gezelschap vrijdagavond terug met een discussieprogramma onder de ti tel „Vrouw en verzet". Het festival wordt afgesloten op zaterdag 24 fe bruari met het optreden van „Mar en Sien van het Werkteater. Tijdens het festival is er een fototentoonstelling van Lotte Walkate en is er iedere dag vanaf 19.30 uur een Infomarkt. Alleen op de voorstelling van 22 februari worden geen mannen toegelaten. „Ulrike in Wonderland" is een to neelspel van Bert Verhoye dat de Zwarte Komedie (VZW) uit Antwer pen zondag 18 februari om 15.01 >c 20.30 in theater De Populier in sterdam speelt. Centraal staan, z L de titel doet vermoeden, leden va/ bi Baader-Meinhof-groep. Uitga! e van de vragen omtrent hun afko a, daden en veroordeling schreef st Verhoye dit stuk voor twee actifo en een gitarist. Het Footbarn Theatre uit cL( wall is weer terug. Tot en met zoi 18 februari geeft deze Engelse pa en mime-groep voorstellingen la „Jungle Fever" in de Melkweg ln le sterdam en gaat daarna op toe m door Nederland. Het Footbarn T lb tre staat bekend om het eigenzi )n uitbeelden van alom bekende vt d( verhalen of klassieken zoals R n Hood en „De Storm" van Shakes t re. Dat gebeurt meestal in hoog po, met een perfecte timing, acr tiek en komische dialogen. ADVERTENTIE TROUW/KWARTET Scène uit Petroushka van Michael Fokine

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4