CDA en VVD behoedzaam Toestand in het noorden verbetert «Sb Kiesuwkado At Christendemocraten Italië onwrikbaar fl.25Ww Onregelmatigheden in ziekenhuis personen auto rai i deze krant Eerste reacties op abortusvoorstel kabinet 99 Trouw Veel bewolking w Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Landelijk informatiecentrum roor oorlogsslachtoffers (homeini gaat bouwen zonder undamenten (lalaise-klimaat bij Franse films )isco-terreur is overal Het ene gat stoppen met het andere een concessies aan communisten Palestina-collecte Openbaar leven komt moeizaam op gang Twee mensen doodgevroren en nog voordelig ook! briefkaarten vorden wit Te hoge dosering radioaktieve stof toegediend Trouw Meer dan zekerheden [~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] verhuizingen? Lees een krant met overtniging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR. 10774 - ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 v* H i ICt HET WEER Veel bewolking me! af en toe wat sneeuw en in het zuiden van het land een kleine kans op ijzel Matige tot lichte vorst met middagtemperaturen omstreeks -3 graden. Matige oostenwind. Morgen en overmorgen Nu en dan neerslag en 'ichte tot matige vorst Morgen/overmorgen zon op: 07.51/07 49 onder 17 58/18 00 Maan op: /00.56 onder: 10.25/10.56 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning' Loopt dan eens bi| ons binnen In onze totobei vindt U circ* 450 woningen uit de regio, compleet met toto. gerangschikt op pnisklasse Riinsburgerweg 100. Riinsburg. telefoon 01718 - 2 93 01 De Leeuw maketaaidij b* Losse nummers 60 cent 'AGINA 2 Nadenken over kerkscheiding 'AGINA 13: PAGINA 15: AGINA 17: 'AGINA 19: 'AGINA 21: ügnalement >chuld van het publiek aan anken bijna 13 miljard ME (UPI, Reuter, AP) De Itali- se christendemocraten doen geen lessies meer aan de communisten de onderhandelingen over een we regering ir< «mmunisten hadden gisteren als eife partij in het „linkse" blok het promlsvoorstel van premier An- itti terzijde geschoven. Andreotti «/J voorgesteld om een kabinet te l!|nen. die voor de helft zou bestaan christendemocraten en voor de van de stemmen gewonnen heeft bij de Italiaanse verkiezingen in 1976, vindt dat de communisten in ieder geval in het nieuwe kabinet benoemd moeten worden. Dit is sedert 1947 niet meer gebeurd. Daarnaast vindt Berlinguer dat president Pertini een formateur moet aanstellen die van buiten de christendemocratische par tij komt. christendemocraten en voor de A ,,'^.^4 ere helft uit linkse deskundigen AlïlSt6r(l3ITI WeigGrt ier partijbanden. alisten, sociaal-democraten en Hblikeinen in Italië konden zich vinden in de voorstellen van An- »tti, maar de communisten willen te coalitie-regering met de christen- ocraten in de oppositie. De chris- emocraten noemen de plannen de communistische partij provo- nd. nier Andreotti ging gisteravond en met de Italiaanse president dro Pertini. Het was gisteravond niet bekend of Andreotti van was Pertini te vragen hem van - Jformatietaak te ontheffen. Wel is J gelijk dat de christendemocraten onwrikbaar zullen blijven opstel- omdat zij onder geen enkele voor- rde posten in het kabinet aan munisten willen geven. Na een uur durend gesprek met Andre- zei de christendemocratische ijsecretaris Benigno Zaccagnini het „niet aannemelijk is dat de Mijnen van onze politiek kunnen len veranderd". cagnini onderstreepte nogmaals de socialisten, sociaaldemocraten epublikeinen de voorstellen van reotti ..een redelijke basis voor «handelingen,, noemden. verluidt was Andreotti van plan I het toekennen van posten aan se deskundigen twee vice-pre- s aan te stellen. Dit zouden dan udere staatslieden Giuseppe Sa- t (sociaal-democraat) en Ugo La a (republikein) moeten zijn. co Berlinguer. de leider van de munistische partij, die eenderde Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook dit jaar is Am sterdam de enige gemeente die geen toestemming geeft voor de jaarlijkse collecte van Medisch Komitee Pales tina, die vandaag gehouden zou wor den. Burgemeester en wethouders ba seren hun afwijzing op de nauwe rela ties die het Medisch Komitee onder houdt met het Palestina Komitee. De laatste groep zet zich onder meer in voor de vorming van een Palestijnse staat. Volgens b. en w. zou deze rela tie de gevoelens treffen van mensen die zich met Israël verbonden voelen. B. en w. rekenen het tot hun taak deze gevoelens te beschermen. Het college wijst daarbij op het grote Joodse volksdeel in de hoofdstad. Het Medisch Komitee Palestina en het Palestina Komitee zijn veront waardigd over de afwijzing. De comi tés voeren aan dat hun financiën vol ledig van elkaar gescheiden zijn en dat de opbrengst van de collecte vol ledig ten goede komt aan humantaire doelen. Dit Jaar zouden leermiddelen voor kleuterscholen in Palestijnse vluchtelingenkampen in Libanon ge kocht worden. Het Medisch Komitee mag wel collecteren in Eindhoven. Groningen. Breda. Leiden. Nijmegen en Den Haag. Utrecht moet nog een beslissing nemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regerings partijen CDA en WD hebben gisteren behoedzaam maar niet negatief gereageerd op het wetsontwerp inzake abor tus, dat de regering gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De hoofdlijnen van dit ontwerp, dat de minis ters Ginjaar (volksgezond heid) en De Ruiter (justitie) vorig jaar november bekend maakten, zijn overeind ge bleven. Deze hoofdlijnen zijn een bedenktijd van vijf dagen tussen aanmelding en ingreep, een drie maanden-grens, „De zware strafbepalingen wekken de indruk dat het om hoge uitzonde ringen moet gaan, maar in de prak tijk zal het er waarschijnlijk op neer komen dat het wetsontwerp in feite een grote vrijheid Iaat", aldus een voorlopige reactie van mr. W. B. van der Mijn, secretaris van de koninklij ke Nederlandse maatschappij tot be vordering der geneeskunst Hij ver wacht overigens niet, dat het abortusontwerp in de medische we reld tot een eensgezind standpunt zal leiden. Dr. J. Rinzema, voorzitter van het deputaatschap pastoraat van de ge reformeerde kerken in Nederland zei een psychisch-sociale begeleiding van de vrouw wel noodzakelijk te vinden. „Maar in een democratische samenleving als de onze kan het recht op abortus niet meer worden ontkend. De beslissing hierover moet steeds bij de vrouw blijven en de begeleiding mag dan ook niet be voogdend zijn". waarboven zwangerschapsafbreking niet in klinieken maar uitsluitend in een ziekenhuis mag geschieden en handhaving van abortus in het wet boek van strafrecht. Uit het gelijktijdig gepubliceerde ad vies van de Raad van State blijkt, dat dit hoogste adviescollege van de rege ring kritiek en twijfels heeft geuit over de praktische uitvoerbaarheid van de wet. De Raad zet met name vraagtekens bij de hanteerbaarheid van de termijnen. Wijziging heeft de regering aange bracht in de strafbaarstelling van de arts. Wanneer deze in strijd met de termijnen (vijf dagen rn drie maan den) handelt, wordt dit strafbare feit aangemerkt als een overtreding en niet als een misdrijf. Het kabinet-Van Agt is, wil het de ontwerp-regeling met succes door het parlement loodsen, aangewezen op de steun van praktisch alle leden van de regeringsfracties. SOP en GPV hebben gisteren een eigen initiatief- wetsontwerp ingediend, waarbij ab ortus alleen is toegestaan als het le ven van de vrouw in gevaar is. De eerste reacties van de fractielei- Vervolg op pagina 3 ders. Lubbers van het CDA en Riet- kerk van de WD waren ingehouden, maar nergens negatief. Beiden spra ken hun voldoening uit over het feit. dat het kabinet erin geslaagd is een wetsontwerp tot stand te brengen. Rietkerk sprak van „een knappe prestatie" Lubbers constateerde met instem ming, ..dat abortus alleen dan ge rechtvaardigd is wanneer de vrouw zich in een noodsituatie bevindt die niet op een andere wijze kan worden beëindigd." Hetzelfde geldt voor het uitgangspunt, „dat de beoordeling van de noodsituatie wordt overgela ten aan de vrouw en de arts tezamen, ieder in eigen verantwoordelijkheid" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met man en macht is er gisteren gewerkt om de verschillende door gaande wegen in de noordelij ke provincies sneeuwvrij te maken. Daarbij werd het zwa re geniematerieel van het le gerkorps ingezet. Het genie personeel zal aan het werk blijven, totdat de spoor- en wegverbindingen zijn her steld. Alle weekeinde-verlo ven zijn ingetrokken, terwijl in de Johan Willem Friso-ka- zerne in Assen zeshonderd man paraat worden gehouden voor assistentie. Premier Van Agt bracht gisteren met de ministers Scholten van defensie en Tuijnman van verkeer en waterstaat een bezoek aan het noorden om daar ter plekke de situatie te bekijken. Hij noemde de toestand in Friesland, waar eerst werd heengegaan „bar en boos" en liet weten dat „er geen be drijf over de kop hoeft te gaan door deze extreme weersomstandigheden. Zij kunnen rekenen op hulp." Het CNV vindt, dat de werkgevers werknemers die door het winterse weer niet op hun werk konden ko men, gewoon moeten doorbetalen. Een groot aantal werkgevers in het noorden van het land heeft de werk nemers laten weten dat zij geen aan spraak kunnen maken op betaling van loon voor de door de weersom standigheden niet gewerkte uren of dagen. Bij de vakbonden komen hier over honderden telefoontjes binnen van ongeruste leden, die bang zijn dat ze aan het eind van de maand minder salaris zullen krijgen. Het CNV is van mening, dat men het barre weer in het noorden eigenlijk best als een ongeval kan beschouwen dat de werknemer buiten zijn schuld overkomt. GRONINGEN De sneeuwstormen van de afgelopen dagen, gepaard gaande met strenge vorst en een ijzi ge wind hebben opnieuw aan twee mensen het leven gekost. Gistermid dag werd de dertigjarige H. N. van Eisden uit Oosternieland dood aan getroffen achter een boerderij in Roodeschool. Hij bleek te zijn dood gevroren. Bij Oosterwolde werd een man dood aangetroffen bij zijn ingesneeuwde auto Hij zou woensdag al zijn overle den als gevolg van de kou of mogeljjk door uitlaatgassen. Nadere bijzonder heden kon de politie gisteravond laat niet verstrekken. 8tm18FEBR? geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (ook tijdens avonduren) Hoewel in Noordoost en Zuidwest- Friesland nog tientallen dorpen zijn geïsoleerd, evenals ruim zeventien boerderijen in het noorden van Gro ningen, kon gisteren toch worden ge sproken van een betere situatie dan de dagen ervoor In Drente waren de wegen weer berijdbaar, het streekver voer kwam weer gedeeltelijk op gang, terwijl ook de spoorwegen met een beperkte dienstregeling met stoptrei nen door het hele land reden. Overi gens waren deze diensten in het noor den gehalveerd. Ook de post bezorg de voorzover mogelijk weer in de noordelijke provincies, terwijl van daag een volledige bestelling zal plaatsvinden op de adressen die be reikbaar zijn. Het telefoonverkeer is weer zo goed als normaal, evenals de stroomvoorziening. In Groningen heeft de politie in ver scheidene gemeenten het autorijden door partculieren verboden, omdat deze de sneeuwruimers ernstig hinde ren. Verwacht wordt dat dit verbod ook het komende weekeinde van kracht zal blijven. „Alle mensen gaan nu blijkbaarin hun auto's kijken wat er aan de hand is", aldus de politie. Bij de Groninse politie zijn verder meldingen binnengekomen van het leegroven van gestrande auto's, hoe wel er ook al veel warenweggesleept. Met een helicopter is gisteren naar het academisch ziekenhuis in Gro ningen een pacemaker gebracht van een fabriek in Dieren. Het apparaatje wordt weekeinde ingeplant. Helikop ters van de luchtmacht wierpen ver der bij boederijen voer af voor de dieren en brood voor de mensen, die nog steeds geïsoleerd zaten. Een dele gatie van het Landbouwschap brengt dit weekeinde een bezoek aan Noord- Nederland om zich van de moeilijkhe den. waarmee de landbouw worstelt op de hoogte te stelen De goederendienst van de NS is van nacht weer gaan rijden en bedrijven die de afgelopen dagen moeilijk zijn komen te zitten met hun grondstof- fenvoorraad. zullen in het vervoer Minister-president Van Agt worstelt zich door de sneeuw in Bareveld tijdens zijn be- zoek aan het Noorden. voorrang krijgen. Wat de posttreinen betreft hebben de Spoorwegen de af gelopen dagen ongeveer zestig pro cent van het aanbod op de plaats van bestemming kunnen krijgen. Ver wacht wordt in het weekeinde de achterstand helemaal in te halen. 9 Vervolg op pagina 3 In het noorden van het land is de bevolking massaal aan het werk om de boerderijen uit hun isolement te halen en de wegen weer berijdbaar te maken, zoals hier in Hoog-Haalen, Drente. EN HAAG (ANP) De licht- tel-lichtbruine briefkaart, rils mensenheugenis in ge- vik, wordt vervangen door briefkaart van wit karton eerste zijn deze maand al oor de PTT in omloop ge licht. et witte karton heeft dezelfde «aliteit als de vorige brief- >art De kleur is om estheti- !be redenen gekozen. Er zijn ids 1975 al witte adreswijzi- dgskaarten Het gebruik hier- 'o is aanleiding geweest om op witte briefkaarten over Kaan. u j( nc -i China gooide de deur open en buitenlandse delega ties met getrokken orderboekjes struikelen over elkaar. Onze man die ter plekke was (niets verkocht overigens) is terug en heeft nog eens rustig nage dacht. En wat doet ie? Hij zet vraagtekens. Lederen halstasje (C) Sierlijke eemout! en pr.ikiiwh txnehdién licht naturel letter met gevlochten toontje Ketting met armband (D) De nieuwe madetiend ketting en anti handje van keramiek Miiiik iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging, Lit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze I Naam nieuwe abonnee:I 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ion van Duinhoven Ko van Dijk. Hclty Blok cn Ina van Htavsen Lektuurhanger(B) \iH>ii meer zoeken naar dc krant ol tv-gkk Dcknraiict jute lekuiurhanger Van een onzer verslaggevers ALKMAAR In het isotopenlaboratorium van het medisch centrum in Alkmaar (het Centraal Ziekenhuis en het Sint Elizabethziekenhuis) zijn in de periode van oktober 1977 tot en met november 1978 in 63 gevallen hogere doseringen van de radioactieve stof jodium-131 toegediend dan is toegestaan. Voorts is geconstateerd dat de pa tiënten die tn het isotopenlaboratori um zijn behandeld, in daarvoor niet geschikte ruimten zijn verpleegd en dat de urine van de patiënten op onverantwoorde wijze op het riool is geloosd. Dit blijkt uit een eerste onderzoek dat door de directie van de ziekenhui zen is ingesteld naar de gang van zaken in het laboratorium, dat 4 de cember 1978 werd gesloten. Het hoofd van het laboratorium, dr A. G. Hil- vera, is toen geschorst. Het bestuur van het medisch centrum heeft giste ren de regionale geneeskundige in specteur van de volksgezondheid, L. Bienfait. verzocht het onderzoek ver der ter hand te nemen en de noodza kelijke maatregelen te treffen Omdat het bestuur rekening houdt met de mogelijkheid dat feiten naar voren komen die onder de aandacht van de justitie behoren te worden gebracht, is ook de hoofdofficier van justitie in Alkmaar, mr. J. Abspoel. op de hoogte gebracht In het isotopenlaboratorium in Alk maar mag. volgens de op grond van de kernenergiewet verleende vergun ning. voor diagnostisch ondereoek ge bruik worden gemaakt van het iso toop Jodium-131 met een maximale dosering van 0,1 milllcurie. In de 63 ontdekte gevallen is de toegestane dosering 5 tot 80 keer te hoog geweest Volgens de voorzitter van het be stuur, burgemeester C. L M Rooze- mond. van Alkmaar, is deze dosering medisch gezien niet onverantwoord. De gegeven doseringen worden ook elders toegepast, bijvoorbeeld bij sommige schildklierafwijkingen. Het laboratorium in Alkmaar heeft daar echter geen toestemming voor en is daar ook niet voor geschikt Wie de patiënten zijn. is niet bekend, terwijl ook niet vaststaat om hoeveel patiënten het gaat. omdat een pa tiënt meerdere behandelingen kan hebben gehad. De administratie die daartoe opheldering zou moeten ge ven. blijkt te zijn verdwenen de dag nadat het onderzoek werd ingesteld. Vervolg op pagina 3 met duurder wel bete; Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro; Uw naam: Uw adres. Plaatsen postcode: - Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van.Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mc'. als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze DA. OB.OC. DD. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1