elastingplan casino's aakt niet veel kans Nederland dreigt hulp aan Antillen te stoppen ld voor slachtoffers rlog achtergehouden' ENGELSE SCHRIJVERS STAKEN NOG NIET Beenmerg-transplantatie soms hoopgevend voor kinderen met leukemie Resten van onthoofde graaf tentoongesteld een de VVD is voor kwijtschelding Ook CDA heeft bezwaren tegen regeringsvoorstel Antilliaanse minister Pourier: cht bij officier van justitie chter geeft richtlijnen r zwijgplicht' [ei Vorig jaar 241 klachten over Haagse politie Buitenlandse zaken wil verbetering van eigen voorlichting AG 17 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 inze sociaal-economische redactie HAAG Het voorstel van de regering om de casino's hun belastingschuld kwijt te len, maakt weinig kans in de Tweede Kamer. Van de grote partijen is alleen de VVD het eens. Het CDA regeringspartij wil hoogstens een gedeeltelijke kwijtschelding. De stelt veel kritische vragen over het voorstel van de regering. CDA en PvdA uiten ook op de Raad voor de Casinospelen, die toezicht moet houden op de casino's en onder itterschap staat van oud-Kamervoorzitter Van Thiel (KVP). jkt uit de eerste schriftelijke van de Kamerfracties op het gsplan. De casino's van Zand- Valkenburg (Limburg) staan voor enkele honderden mil- guldens aan kansspelbelas- het krijt bij het rijk. Dit is het van een verkeerd gekozen sy- ran heffing, waarbij het casino igvrije prijzen geeft en zelf de ng voor zijn rekening neemt. ring wil nu een nieuwe heffing n, en wel met terugwerkende zodat de casino's alleen dat n de schuld hoeven betalen erblijft wanneer het nieuwe van meet af aan zou hebben t. Het opeisen van de schuld iting van de casino's beteke- dus de regering. Afbetaling uld zou betekenen dat de casi- eer dan tien jaar lang geen auden maken, terwijl gemaak- t toch weer in de schatkist zou zodat het hier gaat om broek- estzak, redeneert de regering. iatste redenering is bij het het verkeerde keelgat gescho- regerlng zou dan ook conse- noeten zijn en de belasting en voor de casino's, want de e winst zou dan toch naar de it gaan, aldus de CDA-reactie. wijst het CDA erop dat de casino stichting al een maand na opening van het casino in Zandvoort de rege ring heeft geschreven dat de belas tingheffing niet klopte. Toen heeft het toch nog zeventien maanden ge duurd voordat het kabinet een stand punt bepaalde. Het CDA wil daarom een afbetaling, waarbij met beide as pecten wordt rekening gehouden. Onenigheid is er ook over de belas tingheffing voor de toekomst. Ook hier is de WD het eens met het voorstel van de regering. Maar PvdA en CDA voelen veel voor inhouding van belasting aan de speeltafel per spel, dus bij de speler. Dat zou dan moeten bij prijzen boven de duizend gulden. De WD is met de regering hiertegen, omdat dit een onwerkbare methode zou zijn, die de sfeer aan de speeltafel bederft en spelvertragend werkt. CDA en PvdA wijzen er echter op dat de casino's in ons land inder tijd zijn toegestaan ten behoeve van de kleine gokkers, en die mikken niet op prijzen boven de duizend gulden. De spelvertraging bij grof gokken ls het CDA Juist welkom, omdat dan „de speler regelmatig een ogenblik van bezinning wordt gegund". Het oude, onwerkbare systeem blijkt ontworpen op initiatief van de Raad voor de Casinospelen. Die heeft daar van echter pas veel later de regering op de hoogte gesteld. CDA en PvdA vragen zich nu af of deze activiteiten wel passen in de taak van de raad als orgaan, dat namens de regering de casino's moet controleren. Er komt nu ook een rapport van de Algemene Rekenkamer over de casino's. De CDA-fractie laat weten dat zij, als dat rapport er is, „diepgaand wenst te discussiëren over de gang van zaken in en rond de Stichting Casino Spelen (exploitant) en de Raad voor de Casi nospelen (controleur)". ■standpunt vindt kwijtschelding juist, iet invoeren van een onwerk- ebleken heffingsysteem de s van de wetgever. Bovendien het parlement indertijd afge- dat binnen zes maanden een heffingsregeling zou kunnen ontworpen. Die mogelijkheid rniet benut. Het zou, aldus de ïolslagen onredelijk" zijn om ttlgen van dit falen van de r nu af te wentelen op de >A-zijde wordt er echter op dat het onwerkbare systeem worpen op grond van infor- van de stichting die de casi- gaan exploiteren. De casino's de enorme schuld dus ook hzelf te wijten. Andereijds Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse regering heeft gedreigd de ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen stop te zetten als er geen maatregelen worden genomen om het eilandenge- bied uit de financiële en economische problemen te halen. Dat heeft de Antilliaanse minister Pourier van ontwikkelingssa menwerking in Willemstad verklaard. De boodschap met het dreigement zou zijn gebracht door de directeur van het kabinet voor Antilliaanse za ken. drs Moerman en een medewer ker van dit kabinet. Zij verblijven op het ogenblik op de Antillen. en onzer verslaggevers 1AAG Het hoofdbestuur van de Bond van Nederland- litaire oorlogsslachtoffers (BNMO) wordt er door het ire hoofdbestuurslid J. M. Westerhoff van beschuldigd it ingezamelde geld niet ten goede doet komen aan de Westerhoff heeft die beschuldiging neergelegd in een die hij bij de officier van justitie in Den Haag heeft end. Westerhoff, die in Zwitser- oont, geeft het hoofdbestuur BNMO geen uitvoering aan dat vooreiet in sociale be en nazorg van Nederlandse ivaliden en hun gezinnen, i zou in 1976 al zijn goedge- flloor de provincie Utrecht en redacteur wetenschappen k KAG Het is uiteindelijk aan ter om uit te maken in hoever- bestuur van de Organisatie rbeh idi< igjegepast natuurwetenschappe- lerzoek (TNO) de werknemers perken in hun vrijheid van suiting. Dat antwoordt mlnls- inenburg (wetenschapsbeleid) lamens zijn collega's Albeda ïel op vragen van drie PvdA- -iapp Kien. n Poppe, Klein en Kombrink geïnformeerd of het volgens iters binnen de algemeen gel- •pvattingen over vrijheid van luiting van werknemers valt, bedrijfsleiding meedeelt dat mogen doen of zeggen dat in met het algemene beleid dat die bedrijfsleiding wordt tten twee kanten aan. aldus burg. Het is mogelijk dat de jen over vrije meningsuiting nationale verdragen en in de et ook doorwerken in de ver- tussen burgers onderling tussen werkgever en werkne- aar zijn nog geen rechterlijke ken over red.) Andereijds aanvaarding van een arbeids- door de werknemer een be- van de vrijheid van menings- meebrengen. „hetgeen voort ik het feit dat hij deel uit- van een bepaald werkver- schrijft Peijnenburg. beid van meningsuiting zal worden afgewogen tegenover *id om een (arbeidslovereen- sluiten. En het toetsen van mg hoort volgens hem niet ïisters thuis, maar bij de de gemeente Doorn, waar het gereali seerd zou moeten worden. Via de Stichting fondsenwerving voor militaire oorlogsslachtoffers (SFMO- )zou de BNMO over het benodigde geld beschikken, maar zou dat wor den vastgehouden bij de bank Van Lanschot, waarvan BNMO- en SFMO-vooreitter W. Ch. J. M. van Lanschot tot voor kort medefirmant was. Het geld waarover de SFMO beschikt, is afkomstig van de Alge mene Loterij Nederland, waarvan Van Lanschot bestuurslid is. De BNMO wijst de beschuldiging van Westhoff met kracht van de hand. Volgens hoofdbestuurslid drs. J. O. Linssen wordt in nauwe samenwer king met het ministerie van defensie hard gewerkt aan de voorbereiding van het door Westerhoff bedoelde project, dat, zo wordt gezegd, nu een maal een „uitermate zorgvuldig on derzoek" vereist. Volgens Linssen is er geen sprake van dat de provincie Utrecht en de gemeente Doorn de desbetreffende plannen al hebben goedgekeurd. Westerhoff, aldus Linssen, is in maart vorig jaar als hoofdbestuurslid van de BNMO opgestapt, nadat hem was gebleken dat de door hem ontvouwde inzichten niet door anderen werden gedeeld. Zijn klacht heeft hij overi gens al in mei ingediend, zoals giste ren door het parket in Den Haag werd bevestigd. Volgens een woordvoerder van het parket is de klacht in behan deling genomen door officier van jus titie mr. J. R. Bouwer. Hoofdbestuurslid Linssen zei giste ren dat de BNMO daarvan nooit in kennis is gesteld. Daaruit leidde hij af dat de klacht nog steeds niet in be handeling is genomen. ALMELO (ANP) Er komen steeds meer Turkse fascisten naar Twente wat tot grote spanningen in de Turk se gemeenschap leidt. Bedreigingen komen regelmatig voor terwijl ook een geval van mishandeling is aange geven. Het anti-fascismecomité Twente heeft dit geconstateerd. Veel leden van fascistische organisa ties ontvluchten Turkije volgens het comité omdat zij daar worden ver volgd. Met een vals paspoort zouden de fascisten naar Westeuropese lan den komen om zich daar bij al be staande steunpunten van hun organi satie te voegen. In kringen van de Tweede Kamer wekt de uitspraak van Pourier nau welijks verbazing. De ontwikkelings hulp voor de Antillen, wordt gezegd, is al eerder als stok achter de deur gebruikt om de Antilliaanse proble men opgelost te krijgen. De moeilijkheden op de Antillen kwa men in november vorig jaar nog uit gebreid in de Kamer aan de orde bij de behandeling van de begroting voor de Antillen. Eerder was er een parle mentaire delegatie op de Antillen ge weest. Deze had onder meer gecon stateerd dat er te veel ambtenaren bij het Antilliaanse overheidsapparaat worden aangesteld. Verder bleek St. Maarten een onvoldoende democra tisch bestuur te hebben en zouden politieke en ambtelijke belangen hier en daar worden vermengd. Ook minister Van der Stee, die Antil liaanse zaken in zijn portefeuille heeft, heeft er nooit enige twijfel over 'laten bestaan dat hij ontevreden is over de situatie op de Antillen. Hij is volgens Pourier met name gegriefd over het feit dat de Antilliaanse over heden (zowel de centrale regering in Willemstad als de eilandsbesturen van Curasao en Aruba) de adviezen over personeelsaangelegenheden bij de overheid niet hebben opgevolgd. Deze adviezen zijn uitgebracht door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Minister Pourier zei het ermee eens te zijn dat Nederland eisen stelt bij de hulpverlening. Maar naar zijn mening zullen de Antillen ook zelf intern de zaak grondig moeten gaan bekijken. Begin dit jaar had een Antilliaanse commissie een alles omvattend plan op tafel moeten leggen voor de ont wikkeling van de Nederlandse Antil len. Maar nu blijkt dat deze commis sie pas in de zomermaanden met haar werk klaar is, aldus Pourier. KINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERB „Aan de oostkant van Cler- kenwell lag het Moerbei park: een paar honderd me ter lang en breed, met belom merde paden, zuilengangen, paviljoens en priëlen met buxus, wilde rozen en win gerd begroeid; het geheel in geklemd tussen de muren van de Lorrenstraat en het Nieuwe Gevangenispad de tuin van twee maal een kindertijd." Het is het einde van Leon Garfiels „De tuin der vreug den", maar het zou ook het begin kunnen zijn van deze meeslepende roman, die je bovendien nog kunt lezen als een detective: wie heeft het begaan? Dat kan de auteur trouwens niet zo veel sche len. Wél de lezer, die huive rend zijn weg zoekt door de bladzijden vol ruig Londens leven in Garfields „eigen" pe riode: de achttiende eeuw. Hij roept het oude stadsdeel Clerkenwell (dat nóg alle sporen toont van zijn voort durende bewoners: de am bachtslieden als vuurwerk makers, stempelmakers, la- kenmakers en corsettenhan- delaars) voor je op als liep je er zelf. Hij geeft leven aan de hoofdpersoon Martin Young, predikant geworden omdat hij als jongste zoon van een landedelman niet veel an ders te kiezen had, later ma gistraat erbij. Zijn gemeente draagt de predikant-magis traat op handen, al kent hij ook zijn ijdelheden: liefde voor mooie vrouwen, en een zwak voor kaaskoeken die je in het park kunt eten. Fanny Bush, een van de parkhoe- ren, is de liefde van zijn leven. Deze roman is in Engeland een allegorie genoemd van het kwaad dat de mens in de wereld gesticht heeft. De Tuin der Vreugden is dan te gelijk de tuin waar de mens zijn pleziertjes beleeft, maar waar je ook elk ogenblik een mes tussen Je ribben kunt krijgen. Een paradijselijke tuin, waar de slang zich ver bergt in de bomen in de vorm van de vuile, haveloze zwerf kinderen, die als egels ver stopt tussen de struiken de vrijende paartjes beloeren, en van alles wat er gebeurt verslag uitbrengen aan de ei genares van het park, me vrouw Bray. Tegen betaling uiteraard. Garfield gaat moord noch doodslag uit de weg en geen schelmerij is hem vreemd. Het liegt er niet om wat het kind Boutje ver telt: „Ze zaten stijver in el kaar gedraaid dan een bun del wasgoed, mevrouw. Ik heb nooit van m'n leven zo iets gezien, zo in mekaar en zo uitgekleed". Hij is een van de donkere wezens die als ooft uit de priëlen vallen om te spioneren. En dat zijn nog maar details. Zelfs wie de moordenaar is lijkt niet van belang: Garfield gebruikt de elementen van zijn plot als catalisator voor zijn verhaal. En dat gaat over het gevecht tussen goed en kwaad. Meer dan in zijn vorige ro mans heeft hij de overwegin gen van zijn karakters bestu deerd; ook de mildheid en het mededogen van de hoofdpersoon die zijn men sen op het goede pad tracht te brengen. Hij laat scherp het verschil zien tussen een mens zoals hij zich toont naar buiten, én zoals hij van binnen is. Briskltt, één van de straatjongens, ziet in de moeder van Chop (een door iedereen verstoten gevange ne) de ideale moederfiguur, die hij wil liefhebben. Maar op de lezer komt zij over als een schrikaanjagend voor beeld van de diepte waartoe een menselijk wezen kan zinken. Toch eindigt het boek in een optimistische toon: er is al tijd hoop. Ook voor de niet meer onschuldige, opgroei ende Jongen, die vaak zijn hoofdpersoon is. Die weet dat de wereld geen paradijs is, maar toch nog niet is op gewassen tegen de verloede ring van veel van zijn mede schepselen. Garfields stijl is uniek; je herkent hem aan zinnen en beelden. „Buiten spleten scharen van bliksem de wolken en de hemel begon te rommelen." Hij pakt met zijn verbeeldingskracht en fantastische beschrijvingen de lezer bij zijn kraag en fluistert hem zijn dromen in. Nachtmerries kun Je ook zeg gen, want de wereld van zijn verhalen is geen kinderka mer. Hij is er tegen dat zijn werk tot de kinderliteratuur gerekend wordt, en terecht; sommige boeken vindt hij „natte luiers" omdat veel schrijvers denken dat de Jon ge lezer niet alleen een sim pele smaak heeft, maar ook een simpele ziel. Terwijl ze vanaf hun twaalfde robuust genoeg zijn om weerstand op te bouwen als ze erachter ko men hoe de volwassen wereld in elkaar zit. „Wat ik probeer te schrijven is de ouderwetse „Familieroman", toeganke lijk voor twaalfjarigen en leesbaar voor hun ouders." Het is de grote kracht van zijn werk: er fs nu eenmaal geen muur tussen kinderen en wat groter uitgevallen mensen. En een boek mag moeilijk, mag een uitdaging blijven. Dit is literatuur voor ledereen die zich kan identi ficeren met de opgroeiende Jongen, die vaak de hoofd persoon is en in de verwar ring van de grote-mensen- wereld op zoek naar zichzelf. Daarom ook een boek over meisjes, toevallig van even grote klasse. „Zoek het zelf maar uit", door Alison Prin ce. Een kostschoolverhaal, maar niet van de giechelende soort en zonder de opgefokte toon van zoveel ..meidenboe- ken". Je kindertijd is niet per definitie je leukste tijd, en Je schooltijd niet altijd éen op volging van Jolige avonturen en leraartje pesten. Integen deel, je moet het zelf maar uitzoeken, de schooldagen door, kwetsbaar voor kwaaie woorden, twijfelend aan al les, bang voor vastberaden leraressen, in zorg over hoe Je te handhaven, piekerend over een zieke vader. Want schoolkinderen hebben meer aan hun hoofd dan de meeste ouderen weten. Dit boek is een knappe stu die over twee meisjes, die Ja renlang bevriend zijn. Alleen hebben ze een totaal ver schillende houding ten op zichte van het leven, en dat helpt hen over veel zaken heen. Bobbie is emotioneel, dromerig, beducht voor alles, en voor de dreunen die je oploopt in dit leven, gelijk wij allen. Fanny Anthony is vrolijk, maar ook cynisch, ze kan relativeren, gevolg van een veel volwassener opvoe ding door ouders, die haar als gelijke behandelen. Daar door uit ze zich gemakkelijk, is niet geremd, en niet zo gauw in paniek als Bobbie. Een voorbeeld: als de keuken wordt gekust door de jongen, die met Bobbie's zusje getrouwd is. geniet ze daar met hart en ziel van. omdat ze weet dat het om een opwelling gaat. Maar de naïeve Bobbie is ontdaan en reeds beducht voor allerlei gevolgen. Detail na detail van alledaags leven komen we tegen in dit dikke boek; het gezeur over de kleur van de schooluniformen, het ver schil in behandeling van kin deren en volwassenen door grote mensen; conflicten, verliefdheden (Fanny op de toneelclubleider) en meege sleept worden: Bobbie door de Broeders" die lui die in beddespreien lopen, en over vrede en liefde en al dat ge doe praten. Alles delen ze sa men: ze werken niet, maar delen wel een hoop pamflet ten over God uit". Schoolre gels. hoe wurm Je je er uit; conflicten thuis: is dit de enige rok die je hebt? Het lijkt wel of je erin geslapen hebt. „Heb ik ook," zei Bob bie. Praten en denken en dro men over hoe alles moet. hoe Je presteren zult wat „men" verwacht; hoe troost en be scherm Je elkaar in dit leven? Een boek om te hebben, en een schrijfster om jaloers op te worden! Vertaald door Fréd. v.d. Velde, hier en daar stroef, met mooi dromerige bandomslag van Marion Crezéé. Na deze formidabele romans even relaxen met de kleine ren. over het meisje Henriët- te dat geen grootmoeder heeft („die was bij haar ge boorte overleden, van schrik of van iets andere") (nietzó'n leuk grapje) maar wel Tante Trip, die liever mensen had dan dieren, en ook haar pa pegaai verkocht, die alleen maar kon zeggen: „Zo denk ik er ook over, zo denk ik er ook over." Dat soort flauwe grappen ken ik nu wel, had tante gezegd, jij gaat de laan uit. „Zo denk ik er ook over" had de papegaai geantwoord (en dat vind ik nu weer wél geestig. „Karei Eykman schreef een ln Amsterdam gesitueerd detectiefje: Tante Trip en Henriëtte richten, als pa en moe (en helaas, moe is weer het soort trut dat waar schuwt tegen vuilmaken van Jurk-en-koop-wat-bloemen- voor-Je-tante, datris-attent" (sterven ze dan nooit uit of is het lekker makkelijk in boe ken?) Want tante steelt de show met haar idee de 10.- van de bloemen veel leuker te besteden. Een advertentie, waarin twee personen zloh aanbieden voor lichte detec tlve werkzaamheden, levert meteen allerlei ongure en gure riepen op. die op van alles uit zijn; mevrouwen die willen roddelen, bankdirec teuren die niet deugen, boe ven die ontmaskerd worden Een prima hoofdstuk over treinen en het Centraal Sta tion; een episode in het wa renhuis, waar de hulpdetecti- ves veel te weinig arrestaties verrichten omdat ze zelf jatten. Het is met dit boekje zoals met de hoofdpersonen: grin nikend gingen ze naar bed en grinnikend vielen ze in slaap Pa en moe komen terug uit Londen, opgeknapt van een weekend in bed met televisie Henriëtte neemt snikkend afscheid, maar zal na alles wat er is gebeurd tenminste geen trut worden zoals Tante vaststelt. Met zeer eigen handschrift van tekenen door Heieen van der Wusten geïllustreerd, en niet van dat benauwde: de tekeningen lo pen over een hele pagina! Leon Garfield - DE TUIN DER VREUGDEN, uitg. Leopold, 16,90. Alison Prince - ZOEK HET ZELF MAAR UIT, Querido, 16,90. Karei Eykman - De tectivebureau DE HELPEN DE HAND, de Harmonie 12,90. Een zeker teken dat ondanks het barre weer het voorjaar toch in aantocht is, vormen deze vier zwarte lammetjes, deze week geboren in de stal van boer Van Kraaikamp in Opheusden. Moeder en kroost mochten direct de witte wereld in. Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN Transplantatie van beenmerg lijkt volgens voorlo pige resultaten uit Amerika een hoopgevende behandeling te zijn voor kinderen met bepaalde soorten leukemie. Dit deelde dr. J. M. J. J. Vossen gisteren in Leiden mee bij de aanvaar ding van het lectorschap in de kinder-immunologie. AO-boekJe 1751: Vondel en het gezag, door Marga van Beek en Jeanne Lendfers. uitg. Stichting IVIO, Lely stad. 20 blz. 1.75. Van een onzer verslaggevers WEERT In de St Martinuskerk in Weert wordt zater dag en zondag en bijzondere tentoonstelling gehouden. Te kijk ligt daar het vrij gave skelet, enige restanten van de lijkkist waarin dat eens rustte, en een tinnen bus, met een gebalsemd hart. Het zijn de stoffelij ke resten van graaf Philips van Horne, eens de medewer ker van prins Willem van Oranje. De graaf werd, zoals alle vader landse geschiedenisboekjes ver melden, ln 1568 in Brussel ont hoofd. Negentien dagen later werd zijn lijk naar Weert gebracht en daar bijgezet. In 1839 werd zijn graf voor de eerste keer geopend, toen Weert op het idee kwam de laatste rustplaats van de beroem de graaf van een gedenksteen te voorzien. Alvorens daar geld voor uit te geven wilde Weert eerst na gaan of het lichaam van graaf Philips inderdaad in het gewelf lag. Dat bleek zo te zijn. Op het geraamte lag een tinnen bus met het opschrift: „Hier rust de graaf van Horne. juni 1568". In de bus zat het hart van de graaf, dat uiteen viel toen het met de buiten lucht in aanraking kwam. De bus werd daarop ijlings dlchtgesol- deerd en blijft ook bij de komende „expositie" gesloten. Aanleiding tot het openen van het grafgewelf was dit keer de restau ratie van de Weerter kerk. Tijdens werkzaamheden aan de vloer ont dekte men dat het grafgewelf op een paar botten na leeg was. Het geraamte met het losse hoofd en de tinnen bus vond men een paar meter verder. De stoffelijke resten van de graaf blijven op de huidige vindplaats. De grafsteen, die dus niet de plaats van het eigenlijke graf aangeeft, wordt evenmin ver plaatst als de grafkelder maandag weer dicht gaat. Wel zal ln de kerkelijke en gemeentelijke ar chieven precies worden beschre ven tot welke ontdekkingen men deze week ls gekomen. Mocht men later nog eens op zoek gaan naar de laatste rustplaats van de graaf Van Horne. dan zal men niet voor onverwachte verrassingen komen te staan. DEN HAAG (ANP) Over het optreden van de Haagse politie zijn ln 1978 241 klachten ingediend. Dit blijkt uit het Jaarverslag klachtenbehandeling 1978 van de gemeentepolitie van Den Haag. In de periode november 1976 november 1977 de periode waar over het vorige Jaarverslag werd op gemaakt kwamen er 286 klachten binnen. Het grootste deel van de klachten werd schriftelijk ingediend. Zeker 60 klachten werden in een per soonlijk gesprek of in een telefoonge sprek geuit. Van de 241 binnengekomen klachten hadden er acht betrekking op het privé-gedrag van agenten dat, aldus het jaarverslag, in geen van de geval len in verband stond met de functie uitoefening. Van de overige 233 klachten werden er 53 beoordeeld als gegrond, 48 klachten als gedeeltelijk gegrond over 16 klachten bestond twijfel, 105 klachten waren onge grond en elf klachten zijn nog ln behandeling. Alle klagers werden door de hoofdcommissaris ingelicht over de conclusie omtrent de klacht. De klachten betroffen in 55 gevallen onbeleefd optreden of slechte presen tatie. Van die klachten werden er 23 gegrond verklaard. Bijna 50 klachten gingen over niet of niet adequaat optreden. Verder waren er onder meer klachten over discriminatie, be schadiging van goederen, schending van de privacy, misbruik van de fouil leringsbevoegdheid. misbruik van de binnentredlngsbevoegdheid en het plegen van verkeersovertredingen door de politie. Een aantal typen leukemie kwaad aardige woekering van witte bloed cellen is met medicijnen te behan delen met een goede kans op succes. Bij andere typen ls het wel mogelijk de afwijking terug te dringen, maar blijkt dit slechts tijdelijk te zijn. In verschillende centra in Amerika en Europa zijn enkele honderden leuke- miepatlënten in het eindstadium van hun ziekte behandeld met beenmerg transplantatie. ZIJ krijgen daarmee de beschikking over een nieuwe en gezonde collectie bloedvormende cel len meestal afkomstig van een broer of zuster. Maar de resultaten waren niet bevre digend. aldus dr. Vossen, gemiddeld leidde de transplantatie maar bij één op de acht patiënten tot volledig her stel. BIJ andere patiënten, bij wie de functie van het beenmerg is uitgeval len (aplastlsche anemie) biedt trans plantatie vijftig procent kans op vol ledig herstel. Vroeg De slechte resultaten bij patiënten met leukemie zouden kunnen samen hangen met hun slechte algemene toestand en de effecten met een aan tal belastende kuren met medicijnen. Het lijkt logisch, aldus dr. Vossen, de transplantatie vroeg in het beloop van de ziekte uit te voeren, dat wil zeggen nadat een eerste kuur met medicijnen de woekering heeft terug gedrongen. Het transplantatieteam ln 8eattle (Washington) is eind 1976 met deze tactiek begonnen. Een Jaar later was 67 procent van de betrokken groep patiënten nog in leven. Van een con trolegroep die in het eindstadium van de ziekte werd getransplanteerd, was na een Jaar nog veertien procent in leven. Hoewel het nog wat vroeg is voor een definitieve conclusie, zei dr. Vossen, zijn deze resultaten wel hoop gevend. Afweging BIJ het beproeven van ingrijpende medische behandelingen been mergtransplantatie brengt de kans op ernstige complicaties met zich en is ook overigens erg belastend ls het een gebruikelijk beeld dat men begint met „hopeloze" patiënten voor wie de ongewisse risico's moreel aan vaardbaar zijn. De vraag is dan. of men in dat stadium nog succes kan verwachten, en wanneer er voldoende' zekerheid ls om de nieuwe methode in een eerder stadium te gaan toe passen. Dr. Vossen ging expliciet op die afwe ging in. De keuze van de groep kinde ren die voor transplantatie in aan merking komen, moet zo scherp mo gelijk zijn, zei hij. waarbij met name het type leukemie van doorslagge vende betekenis is, en ook de psycho sociale toestand van patiënt en fami lie. (Na de transplantatie is geruime tijd geïsoleerde verpleging noodzake lijk.) En er moet gestreefd worden naar goede uitwisseling van gegevens met andere transplantatiecentra, en zo mogelijk naar gecombineerd on derzoek. Er kunnen dan sneller con clusies worden bereikt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken onderaoekt mo menteel mogelijkheden om de voor lichting door het departement te ver beteren Een mogelijkheid waaraan nu gewerkt wordt, is het tot stand brengen van betere samenwerking tussen de voorlichtingsdiensten van buitenlandse zaken en ontwikke lingshulp. Buitenlandse zaken heeft dit gisteren bekend gemaakt. De woordvoerder van buitenlandse za ken ontkende „absoluut" dat deze mogelijke reorganisatie verband houdt met de slechte pers die minis ter Van der Klaauw (buitenlandse zaken) al zowat sinds zijn eerste op treden als minister krijgt. Oud-minister van ontwikkelingssa menwerking Pronk (PvdA) uitte gis teren kritiek op het voornemen van buitenlandse zaken. Hij meent dat de beide voorlichtingsdiensten geschei den behoren te blijven. De voorlich ting van buitenlandse zaken heeft volgens hem veel meer met de verde diging van het beleid te maken, ter wijl zij bij ontwlkkelingssamenw» r king geconcentreerd is op de bewu:.t making van de Nederlandse bevr>|. king van de problemen in de Derde Wereld. Die twee doeleinden kunnen wel eens strijdig met elkaar zijn. al dus Pronk In Den Haag wordt ver wacht. dat studie over de mogelijke samenwerking tussen de beide voor lichtingsdiensten nog wel even zal duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11