Wij zijn geen klusjesjongens' bouwbond CNV wil en eigen CAO afsluiten Zwaardere straffen voor beunhazerij ieristweigeraars gaan staken voor beter werk Van Kemenade laakt beleid Pais 'Ik wilde een daad stellen' louding bouwbonden FNV onverantwoord' Christelijke middenstand 'Open school komt in moeilijkheden' ETEN Brand verwoest ambassadegebouw 'Vestigingsbeleid jonge artsen moet worden verbeterd' u op weg actieve vertegenwoordiger vrouwelijke kracht mannelijke medewerker J lOAG 16 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTFT 9 - |^r Huib Goudriaan dii [STERDAM Dienstweigeraars willen niet meer als klus- ongens worden behandeld door de staat. De tijd die hun tijdgenoten in militaire dienst doorbrengen (een periode voor de dienstweigeraars bovendien vijf maanden langer ITBrt) willen zij niet langer doden met zinloos werk. Dit is W [eveer de strekking van een zwartboek, dat de Vereniging nstweigeraars onlangs heeft uitgegeven over het tewerk- lingsbeleid ten opzichte van de dienstweigeraars. De on- en je van de gewetensbezwaarden zal aanstaande dinsdag tot ™e ng komen in een landelijke staking van honderden dienst- geraars en een manifestatie in Utrecht. Vereniging Dienstweigeraars >S|t dat de gewetensbezwaren tegen lire dienst weliswaar worden er- maar dat die erkenning voor de der Nederlanden kennelijk lip- r enst is gebleven. De staat geeft ens de vereniging (met ruim dui- leden de belangrijkste spreek- van de dienstweigeraars) iedere nxtstplichtige het recht om dienst te 1 I teren, zonder dat recht tastbaar a" naken door kansen op „vervan- enjde dienst". Inplaats van een vorm „vredesdienst" voor gewetensbe- arden open te stellen, lijkt het er er op dat de staat dienstweige- nog steeds straft. Het zwartboek: No n dienstweigeraar wordt het wel Hojmoeilijk gemaakt. Hij moet niet in een veel te lange procedure ting worden betaald. Tenslotte be taalt de staat ook alle diensplichtige militairen, waarom de tewerkgestel de dienstweigeraars dan niet?", aldus het zwartboek. Grootste boeman Het bureau tewerkstelling van het ministerie van sociale zaken (vroeger behorend bij het ministerie van de fensie) is de grootste boeman voor de dienstweigeraars. In een brief aan mi nister Albeda van sociale zaken heeft de vereniging zich over dit bureau dat de dienstweigeraars werk verschaft, beklaagd. De kritiek richt zich op het „opbergen van grote groepen dienst-* weigeraars in archieven, arbeidsbu- reau's en bibliotheken", waarbij geen rekening wordt gehouden met de twee jaar (vöör hij wordt erkend, ^amëiten vaï^deYndWlduelé diena" gewetensbezwaarde; red.) door- ilen. hij moet bovendien negen- laanden dienen in een tewerk- (hand- en spandiensten op iries en andere instellingen) hij niets kan doen met zijn •ven om dienst te weigeren." elf bepalen" ïhij dan wel zou willen doen? Het k vervolgt: ..Volgens ons het mogelijk zijn vervangende te doen bij instellingen die >n aan de bevordering van de- ische verhoudingen, emanci- geweldloze conflicthantering, liten binnen de gezondheids- onderwijs en milieuorganisa- de bevordering van de „zachte" ilogie en sociale woningbouw." iu dus een vervangende dienst ten komen, die tegemoet komt aspiraties en bekwaamheden van dienstweigeraar: ..Hij moet zelf nen bepalen wat hij zinvol vindt." hoe dat zou moeten worden be- d? Antwoord: „Erkenning van ge- ïnsbezwaren door de overheid dt in het financieren van de con-' ïenties van die erkenning. De ver gende dienst n\oet uit de belas weigeraar. Ook in deze brief wordt betoogd dat de staat zou moeten den ken aan „vervangende dienst" of „vredesactie" in de vorm van werk in ziekenhuizen of bij groeperingen, die zich bezighouden met de derde we reld. De gal wordt uitgespuwd over de „mobiele werkploeg", een soort straf- peleton voor „lastige" dienstweige raars in Den Haag, dat wordt ingezet voor allerlei klusjes op de ministeries. De zwakke rechtspositie van de dienstweigeraars is tevens onderwerp van kritiek. De jongens zouden min of meer gedwongen worden tewerk gesteld. doordat er nauwelijks in spraak is bij de sollicitatieprocedure. „Bij ontslag bestaat er geen enkele mogelijkheid om je te beroepen op een arbeidscontract. Ontslagen kun nen zodoende volkomen willekeurig worden gegeven; dit kan doordat het bureau tewerkstelling gewetensbe zwaarden (afgekort: TEG) formeel de werkgever is", oordeelt de vereniging. Geval Often De Haarlemmer Fred Otten (24) wordt in het zwartboek naar voren gebracht als een van de „gevallen", die slachtoffer zijn geworden van de Ben te Raa, 21 jaar, zoon van een gereformeerde landbouwer uil Almere, is een dienstweigeraar, die tevreden is met zijn „ver vangende dienst". Hij stelde zelf voor, na als dienstweigeraar te zijn erkend, bij de Stichting Rechtswinkel in Amsterdam te gaan werken. Deze instelling was bereid de ongeveer 15.000 gulden per Jaar op te brengen voor de loonkosten (de overheid draagt hierin slechts een deel bij). „Op 2 mei 1978 ben ik daar be gonnen en dat werk bevalt me: een goed alternatief. Mijn me ning over de behandeling van dienstweigeraars in het alge meen is negatief. Ze worden be schouwd als een groep goedko pe en rechteloze arbeids krachten." De bezwaren van Ben te Raa tegen de militaire dienst zijn vooral gericht tegen de bewape ningswedloop en de politiek van het machtsevenwicht als zodanig. „Ik hoorde in de kerk elke zondag preken en moest dan telkens constateren: jullie doen anders dan jullie zeggen. In de bijbel staat „gij zult niet doden", maar de confessionele partijen verdedigen de bewape ningswedloop onder het mom van het machtsevenwicht, dat de vrede zou bewaren. Ik vind dat een twijfelachtig stand punt: de Verenigde Staten wil len sterker zijn dan de Sowjel- Unie en de Sowjet-llnie wil weer sterker zijn dan China en omgekeerd. Op die manier ont staat er een waanzinnige bewa peningswedloop. waarbij het belang van de industrie (ook in Rusland) een grote stimuleren de rol speelt". „Ik vind het bovendien heel walgelijk dat de vakbonden voorop lopen te schreeuwen als er wapens, bij voorbeeld straal jagers. moeten worden gekocht. Kortom, ik wilde door een daad te stellen laten zien dat ik het officiële standpunt over de de fensie lariekoek vind. Ik zou er nog bij willen zeggen dat ge steld dat het machtsevenwicht zinvol zou zijn die wapens dan toch maar worden uitgepro beerd in de derde wereld. Daar wordt de ene bloedige oorlog na de andere gevoerd met de wa pens die Oost en West leveren". zinloosheid van het vervangende werk, dat hij moest doen. Op 1 no vember 1977 weigerde hij langer kaartjes op alfabet te zetten bij het bureau rijbewijzen van de provinciale griffie In Haarlem. Fred vertelt ons: „Het was voor mij een principiële kwestie geworden; ik had toen totaal veertien maanden vervangende dienst gedaan admi nistratief werk, dat ik eigenlijk niet wilde, maar als de minst kwaaie kans had aanvaard maar toen wilde ik ander werk." Fred vroeg meer dan eens overplaatsing en wachtte tever geefs. Totdat hij hoorde dat slechts de verklaring van een psychiater, dat hij niet meer tegen het werk op de griffie kon, ander werk zou kunnen opleveren. „Dit vond ik waanzinnig en in een brief heb ik uiteengezet, waarom ik het werk op de griffie voortaan zou weigeren." In deze brief geeft Fred onder meer als motivering voor zijn werkweige- ring: „Ik vind het onredelijk dat je een psychiatrisch geval moet zijn om voor ander werk in aanmerking te komen. Ik vind het ook onredelijk en onrechtvaardig dat de vervangende dienst vijf maanden langer duurt dan de militaire, zeker zolang je als gewe tensbezwaarde twee jaar maatschap pelijk aan banden wordt gelegd door de langdurige erkenningsprocedure en zolang er binnen de vervangende dienst geen mogelijkheid wordt gege ven tot vorming op het gebied van de sociale verdediging en geweldloze weerbaarheid." Fred Otten ziet in de vijf maanden extra die de gewetensbezwaarde moet doorbrengen als tewerkgestelde een straf. „Een straf omdat je een geweten hebt." Na 1 november 1977 werkte hij twee maanden voor de wereldwinkel en daana kwam hij op het secretariaat van de Vereniging Dienstweigeraars. In april 1978 meld de hij zich bij de gemeentepolitie: „Daar heb ik een verklaring gete kend, dat ik geen vervangend werk meer wilde doen, anders was ik als deserteur of misdadiger op de telex gekomen. Op 1 november vorig jaar moest ik voorkomen bij de politie rechter van het arrondissement Haar lem, maar die besloot de zaak door te verwijzen naar de meervoudige ka mer. Op 7 december kwam ik voor drie rechters het duurde anderhalf uur en ik vond het allemaal heel positief en er werd acht weken cel geëist, maar de uitspraak was vier weken. De officier van justitie vond dat te weinig en is in hoger beroep gegaan." Sociale verdediging Ondertussen is Fred Otten nu vier eneenhalf jaar bezig met zijn dienst plicht. Vindt hij dat offer nog steeds zinvol? „Ja en mijn motivering voor de weigering nog langer op de griffie te werken is ook steeds sterker gewer den. Ik had een jaar geschiedenis gestudeerd in Leiden, ging in 1974 in dienst en zag toen bij de basisoplei ding in Apeldoorn in dat het niet zomaar toneelspelen was. maar een serieuze voorbereiding op elkaar do den. Toen wilde ik zo gauw mogelijk wegwezen; het duurde anderhalf jaar voordat ik was erkend als dienstwei geraar." Ben je voor weerloosheid of zie je andere dan militaire mogelijkheden tot verdediging? „Ik ben niet bereid grondgebied te verdedigen, maar wel mensen en dat kan zonder geweld, namelijk met so ciale verdediging. De hele bevolking moet worden geoefend in geweldloos verzet. De huidige bewapeningswed loop, het feit dat we elkaar wel veer tig keer kunnen vernietigen is hier voor een extra stimulans." Is die sociale verdediging wel realis tisch? De Praagse lente werd met geweld gesmoord en hoe verschaf je een hele bevolking zo'n sterke moreel? „Ik vind Praag 1968 juist een prima voorbeeld dat pleit voor sociale ver dediging. De Russische soldaten wa ren gewend op geweld te reageren en machteloos zolang de Tsjechen zich geweldloos verdedigden (hele divisies moesten worden teruggetrokken, om dat de militairen geen antwoord daarop hadden). Pas toen een paar Tsjechische studenten begonnen te gooien met Molotow-cocktails, veran derde dat. Ja. ons moreel zou moeten worden verhoogd maar daarvoor moeten we in onze samenleving alle reerst leren op een sociale manier met elkaar om te gaan." Vind je dat de samenleving de dienstweigeraars nog niet accep teert? „Ik vind dat de maatschappij ons steeds meer accepteert. Vroeger wa6 de dienstweigeraar een wereldvreem de figuur en nu willen ze ons op de tewerkstellingsobjecten graag heb ben. De kern van mijn bezwaar tegen de huidige vervangende dienstplicht is dat het geen zinnig alternatief voor ons is. Ik zou bij voorbeeld iets willen doen voor de vredesbeweging, de der de wereldgroepen of de wereldwinkel. Mij is nu elf maanden vredeswerk ontstolen. En daarvoor is niet de sa menleving verantwoordelijk, maar een kleine groep ambtenaren op het bureau tewerkstelling van het minis terie van sociale zaken." onze sociaal- nomische redactie RECHT De Hout- en iwbond CNV wil proberen eigen CAO met de werk ers in de bouw af te slui- nu de bouwbonden FNV ïieuw weigeren verder te derhandelen met de werk- rers. onderhandelingsdelegatie zal e bondsraad adviseren akkoord te n met de voorstellen van de bouw- kgevers. Ongeveer negentig pro- van onze verlangens is ingewll- en in zo'n situatie voel ik niets r het afbreken van het overleg", is voorzitter D. van Commenée de bouwbond CNV In een toelich- op het opnieuw vastgelopen )-overleg in de bouw (280.000 knemers). bouwbonden FNV hebben zich ;ens hem zo vastgebeten in hun n. dat er voor hen nauwelijks een terug is. Ze weigeren nu opnieuw de werkgevers te praten. „Maar betekent wel dat de voordelen, zouden voortvloeien uit een nieu- CAO aan de bouwvakker worde- thouden. Deer voelen wij nieuws Vandaar dat wij wel willen ver praten met de werkgevers, aldus Commenée. die de FNV-bonden „onverantwoordelijke houding" WJt. bouwbonden FNV eisen een extra «verhoging van 20 gulden, ver egde uittreding tot 62 jaar. een loging van de vorstverletuitke- I van twee maal vijf procent en nals de CNV-bond verwerking prestatietoeslagen in het basis- i. Die eisen wensen de werkge- met een verwijzing naar de dzaak om tot een lastenverlich- te komen in het bedrijfsleven, in te willigen. werknemers pas volgend Jaar iets aan. De werkgevers bieden nu een vorstverletuitkering van 110 procent plus tien gulden per dag na vijftien dagen vorst. Wanneer je er vanuit gaat dat de meeste bouwvakkers al zo'n 25 dagen in het vorstverlet zitten en dat het best nog een paar weken kan vriezen, dan praat Je al gauw om een uitkering van zo'n vierhonderd gulden. Ik vind het volstrekt onver antwoord om zo'n bedrag nu te laten zitten in de hoop dat er voor volgend jaar een betere regeling uit de bus komt. Als het volgend Jaar toevallig niet vriest, krijgt niemand iets", ai- dus Van Commenée. Tochtvrij De bondsvoorzitter wijst erop dat de werkgevers ook op een aantal kleine re punten verlangens van de bonden hebben ingewilligd. Een CNV-voor- stel is bijvoorbeeld de bepaling dat werkgevers voortaan in de periode van 15 oktober tot 15 april verplicht zijn de werkruimten met behulp van provisorische middelen tocht vrij te maken. „De werkgevers zijn daarmee akkoord gegaan en dat bete kent voor veel bouwvakkers een ge weldige verbetering van de werkom standigheden", aldus Van Comme née. HIJ wijst er ook op dat zowel FNV als CNV hebben afgesproken dat zij terwille van de werkgelegen heid de nul-lijn in de lonen zouden accepteren. „Als Je alle wensen van de bouwbond CNV bij elkaar optelt, kom Je op een loonkostenstijging van één procent. De bouwbonden FNV op twee procent. Hoewel wij graag met de FNV-bonden op een lijn blijven, Van onze soc. economische redactie DEN HAAG Het NCOV (christelijke middenstand) wil dat zwaardere straffen worden gezet op beunhazerij. Verder zou de „economische controledienst beduidend uitgebreid" moe ten worden, zodat ook 's avonds en in de weekeinden meer kan worden gecontroleerd op zwartwerkers. Ook legt de rechter „vaak bijzonder geringe" straffen op aan beunhazen, van bijvoorbeeld slechts vijftig of honderd gulden. D. van Commenée kan ik toch niet anders concluderen dan dat er fors wordt overvraagd", aldus de voorzitter van de Hout- en bouwbond CNV. Zijn bond zal nu op 23 februari ln de bondsraad de vraag aan de orde stellen of er afzonderlijk moet worden gestreefd naar een nieu we bouw-CAO. worden uitgevoerd door rechtmatig gevestigde ondernemingen. Subsi dies zouden pas moeten worden uit betaald na overlegging van de reke ningen van bonafide bedrijven. Nu worden subsidies vaak uitgekeerd op basis van prijsopgave vooraf, waarna de gesubsidieerde instelling alsnog in zee kan gaan met een beunhaas. Bouwvergunningen zouden ook al leen moeten worden afgegeven wan neer vaststaat dat het werk wordt uitgevoerd door een rechtmatig ge vestigde aannemer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is het gisteren tot een botsing gekomen tussen oud minister Van Kemenade en zijn opvolger Pais Een boze minister van onderwijs beschuldigde het PvdA-Kamerlid ervan dat deze ten onrechte twijfel probeerde te wekken aan wat de regering wil doen voor het onderwijs aan kansarmen en de Open School. Hij noemde de opstelling van het Kamerlid benedenmaats. het laatste overleg hebben de kgevers wel toegezegd dat zij een nere uittredingsregeling voor 63- gen aanvaarden Verder zijn zij oord gegaan met een extra va- itiedag, verhoging van vijf procent de vakantietoeslagen, loonder- jstoeslagen bij vakantie en pensi- premies. uitbreiding van de vorst- ToPZPfTffinf? letuitkering en een toeslag van gulden per dag na een vorstperio- van vijftien dagen. Van Kemenade maakte zich er kwaad over dat de minister geen toe zegging wilde doen dat hij de bezuini gingsmaatregel van een miljoen gul den voor de proefprojecten van de Open School ongedaan zou maken. Volgens het Kamerlid moeten er nu spijkers met koppen worden gesla gen. omdat de Open School anders in de grootst mogelijke moeilijkheden komt. De bezuinigingsmaatregel vloeit voort uit eind vorig jaar ingediende amendement van het WD-Kamerlid Ginjaar-Maas. Mevrouw Ginjaar wil de een miljoen uit de pot van de Open School halen en dat bedrag overheve len naar het dag/avondonderwijs Een Kamermeerderheid ging met het amendement akkoord. eel ingewilligd CNV-bonden willen vijf procent vorstverletuitkering, zei Van g hmenée. maar daar hebben de Voor de voorzitter van de stichting proefprojecten Open School. J W Rengelink. was dat aanleiding om zijn functie neer te leggen Tijdens het door Van Kemenade aan gevraagde interpellatiedebat over deze zaak herinnerde het PvdA-Ka- merlid de minister nog eens aan de toezeggingen die hij had gedaan bij de behandeling van de onderwijsbe groting in december. Pais had toen gezegd dat de bezuinigingen van een miljoen gulden zou moeten worden teruggedraaid als zou blijken dat het experiment van de Open School hier door in gevaar zou komen. Van Ke menade constateerde dat er tot dus ver nog niets gedaan is. Niet fair Wel is duidelijk, aldus het Kamerlid, dat de al toegezegde uitbreidingen van de Open School op een aantal plaatsen niet kunnen doorgaan, dat het leermateriaal niet kan worden aangepast, dat de ontwikkeling van zogenoemde beroepsschakelpro- gramma's voor vrouwen niet op gang kan worden gebracht en dat de hulp aan 125 spontane groepen van de Open School moet worden stopgezet. Verder zouden er enkele vacatures niet kunnen en mogen worden ver vuld. Volgens Van Kemenade krijgt het project op die manier geen faire kans. Pais benadrukte dat het een beslis sing van de volksvertegenwoordiging is geweest om op de proefprojecten Open School een miljoen te beknib belen en niet van de regering. Dat de regering volgens hem groot belang hecht aan het volwassenen onderwijs en de Open School illustreerde hij aan de hand van cijfers. In 1977 was er voor het volwassenenonderwijs 45 miljoen gulden uitgetrokken, het jaar daarop 63 miljoen en voor dit Jaar 76. Pais zei verder dat hij bij onderwijs begroting nog heeft geadviseerd om het gewraakte amendement in te trekken „uit zorg voor de Open School". Dat dit niet is gebeurd, ligt aan de Kamer, zo redeneerde hij. Overigens garandeerde de minister dat de proefprojecten van de Open School, waaraan op het ogenblik 1360 deelnemers verbonden zijn, hoe dan ook worden verlengd. Hij wilde alleen nog geen concrete toezeggingen doen. omdat er nog overlegd wordt met de stichting proefprojecten Open School. Op dit moment is een bedrag van 6.5 ton ln het geding, dat volgens de stichting dit jaar zeker nodig is. Pais Uet doorschemeren dat het wellicht mogelijk is dit bedrag alsnog weg te slepen bij het dag-avond-onderwijs. Dit schrijft het NCOV ln een brief aan de commissie midden- en kleinbedrijf van de Tweede Kamer. De commissie bespreekt binnenkort het probleem van de beunhazerij met de regering. Het NCOV pleit ook voor nieuwe maatregelen tegen de beunhazerij, maar vindt dat vooral de bestaande instrumenten beter moeten worden benut. Er is meer samenwerking ge boden tussen politie, economische controledienst (ECD) van het minis terie van economische zaken, de fis cale opsporingsdienst van het minis terie van financiën, arbeidsinspectie en loontechnische dienst van het mi nisterie van sociale zaken, en sociale recherches van de gemeenten. Als nieuwe maatregelen pleit het NCOV ervoor dat subsidies alleen DEN HAAG (ANP) Het gebouw van de Zuidkoreaanse ambassade in Ne derland. een vrijstaande villa aan dc Rustenburgerweg in Den Haag. is gis teren door brand verwoest Een briga dier van politie rook een brandlucht bij het gebouw en ontdekte dat aan de achterzijde de vlammen al naar bulten sloegen. De brandweer kon niets meer redden. Er w&s toen de L-ront holnt brand uitbrak niemand in de ambas- Ut? (Mal It I ItJipi sade. De Zuid-Koreaanse ambassa deur en de Haagse burgemeester Schols sloegen het bluswerk gade. AMSTERDAM (ANP) Door de steeds groter wordende vestigings problemen moeten honderden Jonge huisartsen jaren wachten voordat zij hun kennis in praktijk kunnen bren gen. Dit schrijft het Landelijk overleg van arts-assistenten (LOVAA) aan de Landelijke huisartsen vereniging. De verantwoordelijke Instanties waaronder de LHV zouden met spoed maatregelen moeten nemen om aan de ongewenste situatie een eind te maken. Dat moet gebeuren door een goed vestigingsbeleid, waar bij de vaak veel te grote, bestaande huisartsenpraktijken moeten worden verkleind. Nog steeds zijn volle wachtkamers en gebrek aan tijd voor de patiënt eerder regel dan uitzonde ring, aldus het LOVAA. Bovendien heeft een peiling onder aankomende hulsartsen aan het licht gebracht dat de motivatie om zich tijdens de studie in te zetten, ernstig lijdt onder het .zwarte gat" dat erop volgt. Sommigen werpen zich al tij dens de studie in de concurrentieslag om steeds duurdere praktijken, overi gens vaak tevergeefs. Voor het rayon Gelderse Achterhoek zoeken wij een Enige kennis op het gebied van lastechniek is vereist. Schriftelijke sollicitaties te richten aan. H. STRUIK ZOON B V Oiepenveenseweg 8 Postbus 115 7400 AC DEVENTER P.C.B. Wegvervoer een groeiende organisatie op het gebied van het wegtransport, zoekt a. voor haar afdeling Buitenland een jonge veelzijdige Haar werk zal bestaan uit het geven van informatie en het verlenen van diensten aan onze leden Wat vragen wij voor deze functie: H.A.V O. opleiding, Actieve kennis van Duitse en Franse taal; Enige administratieve ervaring is wenseti|k; Goede contactuele eigenschappen Wat bieden wij: Een goede salariëring. Prima secondaire arbeidsvoorwaarden. Na een grondige inwerkperiode actieve deelname in het onderhouden en het uitbreiden van externe contacten. b. Voor de afdeling Binnenland een Zijn werk zal beslaan uit het geven van informatie op sociaal-economisch en |uridisch terrein. Voor deze functie is gewenst: Opleiding opME A O niveau of studerende daar voor. bi| voorkeur E/J; Goede contactuele eigenschappen. Enige administratieve ervaring. Wij bieden: Goede salanenng met moderne secondaire ar beidsvoorwaarden en bij voldoende toewijding goede promotiekansen Schnlteliike sollicitaties Ie richten een de Directie van P C B Wegvervoer. Treubstraet 27. 2280 HV Rtiswtjk Voor telefonische inlichtingen kunt u vragen naar de heer HA CM Bergmans, tel 070-907820

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9