Amerikanen uit Iran President Tsjaad op de vlucht gearresteerd presidentschap in opspraak Pinochet overleeft moordzaak Letelier Kil onthaal voor Carter in Mexico Oppositie Suriname wil debatteren over smeergelden bauxiet nlorgen massale evacuatie inieuw Rhodesisch ofegtuig beschoten Ex-Cubanen schuldig bevonden banese premier üSam onder vuur roep was op weg naar Zaire Italianen ruziën over baby's Napels - IUDAG 16 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET HS 7 Jj 5HERAN (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten beginnen morgen met een massale n, acuatie van Amerikanen uit Iran. Meer dan 4.000 Amerikanen zullen met militaire achttoestellen, burgervliegtuigen en helikopters uit het land weggehaald worden, de I Jnerikaanse regering heeft voor haar actie de medewerking toegezegd gekregen van de •ring van Iran. Washington vindt dat de 8.000 Ameri- Lm nen in Iran onvoldoende bescher- !r>e ,g genieten. Alle betrokkenen kre- i de raad gebruik te maken van de II egenheid zaterdag te vertrekken. verscheidene bases in Europa Ifr%an transportvliegtuigen van de lerikaanse luchtmacht klaar voor vervoer. De Turkse regering heeft VS toestemming gegeven gebruik maken van de basis Incirlik in het jen van Turkije. [rac !Stl verzoek van president Carter is s-president Mondale vervroegd i vakantie teruggekeerd naar Was- na gton om toezicht te houden op het loop van de operatie. Ook Europe- h! landen, waaronder Engeland, tref- voorbereidingen voor de evacua- van hun onderdanen. De betrok- ambassades in de Iraanse hoofd- j Teheran spraken de verwach- uit dat vrijwel alle buitenlanders de gelegenheid gebruik zullen lle< ken om het land te verlaten. De ,d erikanen hebben al de opdracht lde regen slechts één koffer mee te 1nen. foo USBURY (Reuter, AP) Op- uw is een vliegtuig van Air Rhode- beschoten. Niemand raakte ech- ra4Bewond en het vliegtuig liep wei de schade op. In de staart van het eu gtuig werden vijf kogelgaten ge- co den, nadat het dezelfde route had logen als de Viscount die eerder week werd neergehaald door de ihiPU. Nkomo's vleugel van het pa- ee ttisch front. Hierbij kwamen de 59 d( ttenden om het leven. Rhodesische piloten hebben de racht gekregen voortaan laag te 's< gen boven gevaarlijke gebieden, D|dat dan de relaUeve snelheid van vliegtuig ten opzichte van men- op de grond hoger is. Het is dan T^leilijker een vliegtuig te treffen ''Wi raketten. Nadeel is dat het wel oo gelijk is om met gewoon geweer- h( r het vliegtuig te raken. Het vlieg- dat gisteren getroffen is vloog op hoogte van honderd meter. Hoewel het gisteren in Iran minder onrustig was dan in de afgelopen da gen, deden er zich opnieuw botsingen voor. Zo werd er een inval gedaan in de Marokkaanse ambassade in Teheran, waarbij gewapende mannen op on derzoek uitgingen naar de beweerde aanwezigheid van wapens in dit ge bouw. Toen er niets gevonden werd, verlieten de overvallers het gebouw weer, nadat ze hun verontschuldigin gen hadden aangeboden aan de am bassadeur. De overval op de Marok kaanse ambassade kwam een dag na een soortgelijke overval op de Ameri kaanse ambassade. Het onderzoek op de Marokkaanse ambassade houdt waarschijnlijk verband met het ver blijf van de sjah in Marokko. De afgezette Iraanse vorst zou echter van plan zijn dezer dagen uit Marok ko naar een nog onbekende bestem ming te vertrekken. Gevechten Voor de derde achterèenvolgende dag deden zich gevechten voor in Tabriz, een stad in het noord-westen van Iran. Het zou hier gaan om gevechten tussen aanhangers van Khomeini en medestanders van de verdreven sjah. De radio van Tabriz meldde dat een grote eenheid guerrillastrijders en le den van de luchtmacht een aanval van „agenten van de SAVAK" (de geheime dienst van de sjah) op het radiostation hadden afgeslagen. Dui delijkheid over de gevechten in Ta briz was echter niet te krijgen, omdat de verbindingen met deze stad ver broken zijn. Er zijn onbevestigde berichten dat ook voorstanders van een afscheiding van dit deel van het land van het bewind in Teheran bij de strijd be trokken zijn. In de Jaren veertig was Tabriz enige tijd de hoofdstad van de> door de Sowjet-Unie gesteunde repu bliek Azerbeidjan, die slechts een korte leven beschoren was. Bij de gevechten in Tabriz zouden zeker 700 mensen zijn omgekomen. Van een onzer redacteuren President Pinochet van Chili kan weer opgelucht ademhalen. Een rechtbank in Washington is er niet in geslaagd te bewij zen dat hij betrokken was bij de moord op de vroegere Chileense minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier. Woensdag verklaarde een jury, na een proces van vijf weken, drie Cubaanse ballingen schuldig aan de moord. Isabel Letelier, de vrouw van de vermoorde Chileense minister Or lando Letelier, sprak na de uitspraak van de jury in het proces tegen de daders van de aanslag, enige tijd met de pers. MEXICO STAD (Reuter, UPI) De Mexicaanse president Lopez Portillo heeft zijn gast, de Amerikaanse president Jimmy Carter, een onverwacht koele ontvangst bereid door te verklaren dat Mexico meer dan genoeg heeft van plotselinge Amerikaanse manoeuvres en onverwachte misleiding. Ondanks de kritische houding van de Mexicaanse regering kreeg de Amerikaanse president Carter toch een betrekke lijk warm onthaal van de bevolking, waar hij bij aankomst een toespraak in het Spaans hield. Op de voorgrond presi dent Lopez Portillo. De woorden van de Mexicaanse presi dent, uitgesproken bij het welkomst diner, kwamen kennelijk nogal hard aan bij de Amerikaanse president, maar vielen erg goed in de Mexicaan se pers, die eerder twijfels had geuit over de houding van president Lopez Portillo tegenover de Verenigde Staten. De Mexicaanse president verklaarde dat de Amerikaans-Mexciaanse ver houding zowel in termen van oplos bare problemen als In termen van conflict omschreven kan worden. Hoe aan ook. aldus Lopez Portillo. Mexico zal geen beperkingen aanvaarden in de handel met de Verenigde Staten dan op grond van zijn eigen princi pes. De Verenigde Staten zullen moe ten accepteren dat Mexico voortaan de status van een rijke olie-produce rende mogendheid zal hebben, waar mee ter dege rekening moet worden gehouden. De Mexicaanse kranten schreven naar aanleiding van Lopez Portillo's toespraak, dat die niet hard genoeg had kunnen zijn. Een woordvoerder uit het gevolg van de Amerikaanse president zei niet zo moeilijk te willen doen over Portillo's uitlatingen om- DINA~Cil6f dat die voornamelijk voor binnen lands gebruik bedoeld zouden zijn. Het drietal hoorde de uitspraak onbe wogen aan. stak daarna de vuist op en riep „viva Cuba". Zij waren slechts de uitvoerders van een moorddadig plan. waarvan de lijnen naar de gees telijke vaders wel erg dicht bij Pino chet uitkomen. Orlando Letelier en zijn Amerikaanse medewerkster Ronni Moffit kwamen op 21 september 1976 om het leven, toen een bom onder hun wagen in Washington ontplofte op het moment dat zij naar hun werk wilden gaan. Voor naaste medewerkers van Lete lier was er geen twijfel mogelijk dat de Chileense geheime dienst DINA achter de moord zat. Letelier was minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Allende. toen dat in 1973 op gewelddadige wijze door mili tairen aan de kant werd gezet. Nadat hij een jaar in concentratiekampen had gezeten, lieten de militairen hem onder internationale druk vrij. Letelier leefde als balling in de Vere nigde Staten, maar zat daar niet stil. Hij probeerde zoveel mogelijk rege ringen over te halen de dictatuur in zijn vaderland niet meer te steunen. Nadat hij onder andere in Nederland met succes gepleit had voor stopzet ting van de handel met Chili, ontnam de Chileense Junta hem zijn nationa liteit. Vijf maanden later was hij ver moord. Aardgas De spanningen tussen Mexico en de Verenigde Staten betreffen met name de prijs van het aardgas dat Mexico aan de VS gaat leveren. In een ont werp-verdrag van 1977 kwamen beide landen een prijs van 2.60 dollar over een. De Amerikaanse minister van energie. James Schlesinger heeft on langs gezegd 2.16 dollar genoeg te vinden, omdat Amerika die prijs ook betaald voor het aardgas uit het an dere buurland Canada. De man die de aanslag in feite pleeg de. de Amerikaan Michael Townley, heeft voor de rechter verklaard dat hij hierover rechtstreeks contact heeft gehad met Manuel Contreras. het toenmalige hoofd van de DINA. Townley legde vorig jaar een volledi ge bekentenis af. in ruil voor een lichtere straf. Zijn onthullingen wa ren voor de Amerikaanse justitie aan leiding bij Chili aan te dringen op uitlevering van de voormalige DINA- chef en twee van zijn medewerkers, echter zonder succes. Er bestaat wel een uitleveringsverdrag tussen de twee landen, maar over dit geval be staat nog steeds onduidelijkheid. In de rechtszaak, die gepaard ging met anonieme bedreigingen aan het adres van de rechter en de openbare aanklager, werd duidelijk dat Town ley bij de uitvoering van de aanslag vijf Cubaanse ballingen heeft inge schakeld. Twee van hen zijn nog voortvluchtig. De drie, die de afgelo pen vijf weken terecht hebben ge staan. waren lid van de Cubaanse nationalistische beweging MNC. Deze organisatie vecht tegen Castro en alles wat naar communisme riekt. Aanvankelijk wilde de openbare aan klager de rol van de Chileense rege ring in de zaak aantonen. Hij moest daarvan afzien toen de Chllenen wei gerden de ex-DINA-chef uit te leveren. Toen bekend werd dat ook de rol van de regering in Chili aan de orde kon komen, ontstond er paniek in Santia go. En die nam nog toe toen het Witte Huis de Amerikaanse ambassadeur in Santiago, George Landau, voor overleg in de zaak Letelier terugriep. Er deden in die tijd al geruchten de ronde over een diplomatieke breuk tussen beide landen. Ongeschonden Zo ver is het lang niet gekomen. Pino chet komt ongeschonden uit de strijd. De rol van de DINA kan hij afdoen door erop te wijzen dat deze organisatie niet meer bestaat. Toch houden de geruchten aan. dat de Chi leense president zelf de opdracht tot de moord heeft gegeven, of op z'n minst op de hoogte was van het plan. Het Amerikaanse dagblad New York Times publiceerde op 9 februari een verklaring, die ambassadeur Landau voor de Amerikaanse veiligheids dienst FBI zou hebben afgelegd. De ambassadeur zou onder meer gezegd hebben te weten dat generaal Pino chet zijn collega-dictator Stroessner van Paraguay persoonlijk om Para- guayaanse paspoorten had gevraagd voor twee Chileense geheime agenten die de opdracht hadden Letelier om het leven te brengen. ROET (Reuter, UPI) Het èscor- ran de Libanese premier Selim al ,s kwam gisteren onder vuur te 'e 1 en toen de eerste minister zich Vl zijn kantoor naar huis wilde be- elil en. Niemand werd bij de beschie- le 1 gewond. De Libanese radio meld den niet door wie er op de premier aai choten werd. De aanslag kwam na aa nacht van artillerie- en tankbe- oeJetingen tussen Syrische troepen de Arabische vredesmacht en sv®|itse milities in de Libanese hoofd- raa 1 Beide partijen geven elkaar de tuti uld ervan met schieten te zijn rat onnen. PARIJS (Reuter, UPI. AP) De troepen van Tsjaads premier Hissene Habre hebben gisteren de militaire eenheden die nog trouw zijn aan president Felix Malloum van dit land verder teruggeslagen. De president heeft zijn toevlucht gezocht op het vliegveld bij de hoofdstad N'djamena. Alle tekenen wezen er gisteren op dat president Malloum in feite afstand heeft gedaan van de macht in zijn land. De president zou vervangen zijn door de vroegere minister van buiten landse zaken, die momenteel hoofd is van de politie, Wadal Abdelkader Ka- mougue. Deze zou het verzet tegen Habra nog willen voortzetten. Het Soedanese persbureau meldde gisteren dat de troepen van de op standige premier Hissene Habre gis teren nog steeds vorderingen maak ten in de hoofdstad N'djamena. De strijd laaide weer op na een kort bestand dat dinsdag was overeenge komen tussen premier en president Tijdens dit bestand wisten de Franse troepen die zich in Tsjaad be vinder ongeveer duizend Fransen, die in de hoofdstad wonen, veilig naar hel vliegveld van de hoofdstad te bren i <J NS JAS A (AP, AFP, Reuter) In de Afrikaanse staat Rwanda zijn gisteren twaalf dig irlingen gearresteerd, die van plan waren in buurland Zaïre „moeilijkheden" te veroorza- q. De twaalf behoorden bij een groep van 48 huurlingen, die waren gerekruteerd in het Igische Luik. der de huurlingen bevonden zich lerlanders, Belgen, Fransen en Btduitsers. Ze logeerden in een ho- in Gizyani in Rwanda en hadden >ens en munitie bij zich. Hun het greis naar Rwanda en de kamers 1 iet hotel waren besproken door de gische bank Bruxelles Lambert. Afgelopen maandag zijn 250 Belgi sche parachutisten naar Zaire gevlo gen om de militairen van Mobutu „op te leiden". In de provincie Goma is een bataljon van het leger van Zaire aangekomen om eventuele ongere geldheden het hoofd te bieden. te b bank noemt zichzelf niet verant- V* irdelijk voor het feit dat het juist dC* irlingen waren die bij het reisbu- van de bank geboekt hadden. [ens het Zaïrese persbureau _iP zouden de huurlingen gaan hten tegen het leger van Mobutu de provincie Goma samen met fnstanders van het Zaïrese Oeganda In Oeganda, waar driftig geprobeerd wordt het regime Amin omver te wer pen, is gisteren het lichaam van een huurling gevonden, die sneuvelde bij een incident op het Victoriameer. Hier schoten Oegandese soldaten op een bootje „gestuurd door het Tanza- niaanse leger". Naar verluidt steunen in Oeganda huurlingen een guerrilla beweging die het opneemt tegen Amin. In veel Afrikaanse landen spelen blanke huurlingen een belangrijke rol in interne oorlogen. Premier Smith van Rhodesië gebruikt veel huurlin gen om zijn eigen verzwakte troepen te versterken. In de strijd in Angola, Benin, Biafra. Congo en Jemen wer den eveneens huurlingen gebruikt. Een bekende huurlingenlelder is de Fransman Bob Denard die voor veel geld huurlingen aantrekt vla adver tenties. Zo stond in 1977 in de France Soir een advertentie waarin „een po sitie met toekomst in het buitenland" werd aangeboden aan kandidaten die minimaal 22 jaar waren en liefst ook onderofficier. gen. Ook president Malloum zou zier onder Franse bescherming gestelc hebben. De president en de premier van Tsjaad stonden al langer op weinig vriendelijke voet met elkaar. De pre mier, Hissene Habre. leidde tot voor kort het opstandige door Libië ge steunde FROLINAT, dat vooral in het noorden van Tsjaad actief is. Na verloop van tijd verliet hij deze bewe ging om zich bij de regering te voe gen. maar zijn strijd om de macht in Tsjaad gaf hij daarmee niet op. Afge lopen maandag gaf hij zijn eigen le ger opdracht het presidentiële paleis te bestormen. Ook werd een aanval gedaan op het vliegveld van de hoofd stad. Giscard De Franse troepen, die vorig jaar door de regering van president Mal loum te hulp werden geroepen in de strijd tegen het FROLINAT. zullen niet tussenbeide komen in het con flict tussen de premier en de presi dent. Dit is gisteren meegedeeld door de Franse preisdent Giscard d'Es- taing. Giscard beloofde dat de Franse troepen wel alle Franse onderdanen in Tsjaad, een voormalig Franse kolo nie in het centrum van Afrika, zullen beschermen. Hij zei een aantal vlieg tuigen naar dat land te zullen sturen om hen op te halen. Giscard drong verder aan op een poli tieke oplossing van de moeilijkheden in Tsjaad, dat in 1960 onafhankelijk werd. Hij suggereerde een decentrali satie van het bestuur om de verschil lende stammen in het land uit elkaar te halen zonder de eenheid van het land aan te tasten. Het noorden van Tsjaad wordt bewoond tfoor moslem- stammen, het zuiden wordt over heerst door christelijke bevolkings groepen. Door de strijd in Tsjaad komen er al sinds maandag geen rechtstreekse berichten meer uit dat land. De mees te gegevens zijn afkomstig van het Soedanese persbureau. De Franse luchtvaartmaatschappijen hebben alle vluchten op N'djamena inmid dels stopgezet. Hoeveel levens de ge vechten tussen de legers van premier en president tot dusver gekost heb ben is volstrekt onbekend. NAPELS (UPI) Autoriteiten op verschillende bestuursniveaus zitten elkaar in de haren over passende maatregelen tegen de virus-epidemie die baby's in Napels treft. President Gaspare Russo van de proivincie Ca labria heeft een dringend beroep ge daan op de kinderartsen in het ge bied, zich dag en nacht beschikbaar te houden voor visites. Veel overleden baby's waren al buiten bewustzijn toen zij naar het ziekenhuis werden gebracht, terwijl juist behandeling na de eerste ziekteverschijnselen be langrijk is. Russo veroordeelde het plan van de stedelijke gezondheidsautoriteiten om het leger de sloppenwijken te laten desinfecteren als „journalistie ke sensatiezoekerij". Volgens het te hulp geroepen internationale team van deskundigen hangt het optreden van de Infectie in het algemeen sa men met onhygiënische toestanden en dichtbevolkte stadswijken. Het personeel van de rioolwaterzuive ringsinstallaties hééft na twee dagen staken het werk hervat. Hun achter stallige loon zal worden uitbetaald. Van onze correspondent PARAMARIBO De oppositie in het Surinaamse parlement heeft gisteren geprobeerd in het parlement de zaak van de bauxiet-smeergelden aan de orde te stellen. Het gaat de oppositie er vooral om een rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in handen te krijgen, waarin verslag wordt gedaan van de manier waarop In 1973 Suriname een contract met het Amerikaanse bedrijf Reynold heeft afgekocht voor 6,1 miljoen Suri naamse guldens. Volgens het con tract zou Reynolds de bauxiet in het gebied van West-Suriname exploite ren. maar later kwam Suriname zelf daar op terug. De nieuwsgierigheid van de oppositie richt zich vooral op de rol die mr. Ewald Karamat Ali in deze zaak heeft gespeeld. Karamat. Ali was de advo caat van Reynolds, maar hij was toen (en is nu nog steeds) ook adviseur van de Surinaamse regering en president commissaris van Grassalco het Su rinaamse overheidsbedrijf, dat straks in plaats van Reynolds de bauxiet- voorraad in WestrSuriname zal moe ten ontginnen en verwerken. Premier Arron zei over deze zaak, dat Amerika niet gerechtigd is het rap port aan Suriname te overhandigen, omdat er geen overeenkomst over dergelijke zaken bestaat tussen het Amerikaanse en het Surinaamse mi nisterie van justitie. Eerst moet een dergelijk verdrag gesloten worden, wil de Surinaamse oppositie in deze zaak een voet aan de grond krijgen. Inmiddels heeft Arron twee ministers en een staatssecretaris benoemd ter vervanging van de uit zijn kabinet weggelopen bewindslieden van de Ja vaanse KTPI. De drie nieuwe bewindslieden zijn alle drie van Ja vaanse afkomst, maar zij zijn geen lid van de KTPI. Arron zelf heeft het drietal nadrukkelijk op een perscon ferentie gepresenteerd als „NPK-mi- nlsters", dus leden van zijn coalitie. Oppositieleider Lachmon heeft in middels nog eens en met meer klem dan ooit tevoren om nieuwe verkie zingen gevraagd, omdat hij uit erva ring weet dat binnen de Surinaamse politiek de Javaanse bevolkings groep op de wip zit. Nu Arrons coali tie de steun van de KTPI verloren heeft, is er geen kijk op dat Arron op dit ogenblik een meerderheid uit de stembus zou halen. Arron laat zich echter niet door de verhalen van Lachmon afleiden. Hij heeft gezegd te blijven doorregeren, ook al is zijn meerderheid in het par lement uiterst zwak (20 tegen 19 stemmen). LUXEMBURO (ANP) De vice- voorzitter van de Europese commis si e. Henk Vredellng heeft gisteren kri tiek uitgeoefend op West-Dultsland omdat aan de Duitse grens boeken in beslag zijn genomen van een Italiaan se communistische uitgeverij. De boeken waren bestemd voor de boe kenbeurs in Frankrijk. e'U J. den Boel n onverkwikkelijke strijd, waarin ook kanselier Helmut Schmidt zich htstreeks heeft gemengd, dreigt het presidentschap van de Bondsre- bliek Duitsland in discrediet te brengen. Er is al veel kwaad geschied. leeli srlijk op 31 mei moet er een nieuwe iinx itduitse president worden gekozen voor ~l a ambtsperiode van vijf jaar. die op 1 juli 04 dit jaar ingaat. Dat moet gebeuren door 5 kiesmannen in een zitting van wat men niet Bundesversammlung" noemt. Van deze ven mannen zijn er 519 lid van de Bondsdag de afgevaardigden van West-Berlijn Len stemrecht). De overigen worden de deelstaten afgevaardigd, nadat de con ïring in Bonn aan de hand van de cijfers i k deelstaatverkiezingen voor alle politië le Partijen aantallen heeft vastgesteld, irtii fens de huidige stand van zaken hebben »ee christen-democratische partijen (de CDU van Helmut Kohl en de tot nog toe alleen in Beieren opererende zusterpartij CSU van Franz Josef Strauss) in de „Bun desversammlung" een meerderheid van on geveer 30 stemmen. Het grote probleem is echter dat de rege ringspartijen om begrijpelijke redenen de benoeming van een president uit chis- ten-democratische kring opnieuw willen voorkomen. En dus zetten zij zich in voor de herverkiezing van de huidige president, de tot de liberale FDP behorende Walter Scheel. Het zou van goede smaak hebben getuigd, als ook de christen-democraten zich zonder meer achter een nieuwe kandi datuur van Scheel hadden geschaard. Het heeft niet zo mogen zijn. De christen democraten waren bereid Scheel te steu nen, echter op voorwaarde dat de FDP in Bonn de samenwerking met de sociaal-de mocraten van Schmidt en Willy Brandt zou opzeggen en een coalitie met CDU en CSU zou aangaan onder leiding van Kohl. Deze „partnerruil" was echter politiek onmoge lijk. omdat zij tot een breuk in de FDP zou hebben geleid, die haar ondergang zou heb ben betekend. En zo gebeurde het dat CDU en CSU met een eigen kandidaat naar voren kwamen: Karl Carstens, president van de Bondsdag. Daarna gebeurde het onvermijdelijke: de kandidaat van de oppositie in de Bondsdag werd van alle kanten „doorgelicht Eerst werd het al bekende feit herhaald, dat Cars tens lid van de NSDAP was geweest, zij het onder verzachtende omstandigheden. Zijn kansen leken verkeken, totdat bleek dat Scheel eveneens lid van de NSDAP was geweest, hoewel nauwelijks actief. In 1974 had men Scheel vóór zijn verkiezing tot president in kleine kring afgeraden om in het publiek van dit lidmaatschap gewag te maken. De meeste kritiek op Carstens kwam uit SPD-krlngen. Kanseher Schmidt zag zich genoodzaakt tussenbeide te komen, toen ook Scheel in opspraak raakte en toen de oppositie eraan herinnerde dat hij (Schmidt) „als Hitier-Jugend-leider ook in een bruin uniform had rondgelopen". De kanselier hield zijn partijgenoten voor. dat zij het verleden moesten laten rusten. Er leek reden om aan te nemen dat de partij strijd om het presidentschap in rustiger vaarwater terecht zou komen. Gelogen Dat gebeurde niet. Carstens werd voorge houden dat hij zou hebben gelogen, toen hij in 1974 voor een onderzoekcommissie van de Bondsdag had ontkend, als chef van het Bureau van de toenmalige kanseher Kurt- Georg Kieslnger (CDU) van Januari 1968 tot oktober 1969 iets afgeweten te hebben van de betrokkenheid van de geheime dienst (de onder hem ressorterende BND) bij interna tionale wapenhandel. Op 11 januari liet de openbare aanklager in Bonn echter weten dat het onderzoek niet voldoende aankno pingspunten had gevonden, die de beschul diging tegen Carstens zouden rechtvaar digen. Toen ook deze affaire (voorlopig althans) van de baan was. oefende men van SPD- zljde kritiek op het feit dat Carstens als voorzitter van de Bondsdag de 23ste mei, de Dag van de grondwet, had uitgekozen voor de presidentsverkiezing. Men vond zijn keus onsmakelijk en had praktische bezwa ren. omdat de kiesmannen op deze feestdag niet in hun kiesdistrict kunnen zijn Maar men ontdekte ook dat er tegen die tijd nog drie deelstaatsverkiezingen zijn, waarvan het resultaat de samenstelling van de „Bun desversammlung" in het voordeel van SPD en FDP kan veranderen. Vandaar hun voor keur voor uitstel tot 30 of 31 mei. Wil men het resultaat van die deelstaatsver kiezingen laten doorwerken bij het bepalen van het aantal kiesmannen voor elke partij, dan moet de regering in Bonn met het vaststellen van deze cijfers wachten tot na de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein op 29 april. In 1974, toen er ook deelstaatverkie zingen werden gehouden, werd de verkie zingsdag op 15 mei bepaald en publiceerde de regering in Bonn de cijfers betreffende de kiesmannen al op 14 februari. De chris ten-democraten willen zich nu aan deze al 30 Jaar bestaande gewoonte houden. Ander huis Intussen zwijgt president Scheel, die in Keulen al een huis heeft gehuurd dat eind mei beschikbaar moet zijn. Men zegt dat hij alleen voor een tweede ambtstermijn be schikbaar is ais een duidelijke meerderheid hem openlijk steunt, hetgeen nog niet het geval is. Niet uitgesloten is echter, dat op 23 mei een voldoende aantal CDU-dissidenten de herverkiezingen van Scheel mogelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7