Hoogleraar aanvaardt betwist eredoctoraat 'eleurstelling bij UCN-debat 'n Fles wijn wordt toch ook aan tafel geopend? Ontwerp abortus vandaag bij Kamer ?a1s£u De tekening van een lezer water beter dan ster-wonder Commentaar van anderen rugkijken naar Puebla (1) p[ 'rugkijken naar Puebla (2) Zaak gaat Universiteitsraad niet aan 3 'X€\:k Voorstellen tot verbetering lot ongehuwde vrouw Overeenstemming in kabinet ÜÜIAjI GIRO 50500 lang gewacht knus andere held Geen cent IUDAG 16 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Q 1968 maakten de Latijns-Ame- aanse bisschoppen zich in de ilombiaanse stad Medellin de m van de miljoenen armen in werelddeel die maatschappe- niet meetellen. Zij klaagden de derdrukking en repressie aan en kondigden daartegenover het igelische woord van de bevrij- Nadien kwam de bevrijdings- logie tot wasdom, die talloze :pen armen in dat werelddeel ft geïnspireerd tot daden van iet tegen de zonde van uitbui- en verwaarlozing. leek in de laatste jaren vaak veel van de Latijns-Ameri- kerkleiders waren ge- ikken van hun eigen moed in Bij de voorbereiding van de bisschoppenconferentie iceerde het secretariaat van nseigneur Lopez Trujillo een k, dat de kerk leek te wHlen igen van elke zweem van ischappelijke vernieuwing. document is bij het begin van zojuist geëindigde derde La- s-Amerikaanse bisschoppen- ferentie in het Mexicaanse Pue- terzijde geschoven zonder dat auteur hiertegen voldoende ver- :r kon opbrengen. En dat is een te opmerkelijker feit, omdat m renj atsc de paus in zijn opening van de conferentie in Puebla feitelijk steun aan het omstreden voorbe reidingsdocument verleende. De Latijns-Amerikaanse bisschop pen hebben duidelijk een andere weg gekozen dan die welke paus Johannes Paulus de Tweede hun voorhield. De paus legde zware nadruk op vastheid in de theolo gie. De bisschoppen hebben, zon der de waarde van een heldere leer te ontkennen, gemeend dat de hel derheid van de kerk beter tot uit drukking kan komen in haar maat schappelijke betrokkenheid. Evangelisatie betekent voor ons op dit ogenblik niet dat we een duide lijke catechismus maar onze pijn lijke werkhanden tonen in dienst van de minste broeders van Chris tus, de armen en berooiden, de vluchtelingen en uitgebuiten. Bij deze vaststelling hebben de bis schoppen verscheidene zwakke plekken in eigen denken getoond. Het is immers moeilijk te aanvaar den dat de kerk wel afkeurend spreekt over de reusachtige rijk dommen die particuliere personen voor zich hebben verzameld, maar zwijgt over de kerkelijke schatten. Ook die worden door de mot aan getast, zouden de theologen onder hen hebben kunnen weten. Van onze onderwijsredactie HAARLEM Prof. dr. ir. H. van Riessen zal het eredoctoraat van de Universiteit van Potchefstroom (Zuid-Afrika) aanvaarden ondanks de kritiek hierop van de universiteitsraad van de Vrije Universiteit. Volgens prof. Van Riessen heeft de raad zich bemoeid met een zaak die hem niet aangaat. ADVERTENTIE Deze week sprak de universiteitsraad van de VU met 27 stemmen voor en 2 tegen uit, dat aanvaarding van het eredoctoraat ongewenst was. De raad vroeg het college van bestuur een beroep te doen op prof. Van Riessen om op zijn besluit terug te komen. De overweging daarbij was, dat de aanvaarding van deze onderschei ding wellicht onbedoeld zou kunnen worden uitgelegd als steun van de Vrije Universiteit aan de rol die de Universiteit van Potchef stroom speelt in het Zuid-Afrikaanse apartheidssysteem. De raad vond dit in strijd met de tot nu toe gevolgde lijn, zoals deze tot uitdrukking kwam in het eredoctoraat voor ds. C. F. Beyers Naudé in 1972 en de verbre king van de betrekkingen met Pot chefstroom in 1976 Persoonlijk Het college van bestuur had al bij voorbaat verklaard, dat het deze mo tie niet zou uitvoeren. Volgens het bestuur heeft de universiteitsraad in dit soort kwesties geen bevoegdheid. De aanvaarding van een eredoctoraat is een persoonlijke kwestie. Opmerkelijk blijft intussen wel dat eredoctoraten al vaker een rol ge speeld hebben in de verhouding tus sen de VU en Zuid-Afrika. Dat begon al in 1965 toen vanuit Zuid-Afrika kritiek werd uitgeoefend op het ere doctoraat. dat de VU verleende aan de Amerikaanse negerleider, ds. Mar tin Luther King. De promotor van dr. King, prof. dr. G. Kuiper Hzn. achtte in die tijd een eredoctoraat voor ie mand als de Zuid-Afrikaanse ds. Bey ers Naudé aan de VU nog nauwelijks haalbaar. Toen dit in 1972 wel gebeur de, was in Zuid-Afrika de kritiek niet van de lucht. Dr. Van Riessen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de VU. zoekt zelf geen politieke bijbedoelingen achter de onderscheiding die hij begin mei zal ontvangen. Hij krijgt het eredoc toraat voor zijn wetenschappelijke werk, met name ook voor zijn bijdra ge aan de wijsbegeerte der wetsidee. Geen verband Prof. Van Riessen ziet ook geen ver band tussen deze wijsgerige stroming en de apartheidspolitiek. Er zijn wel mensen die hieraan argumenten ont lenen ter verdediging van de apart heidspolitiek, maar volgens prof. Van Riessen komt het omgekeerde ook voor. De Zuidafrikaanse hoogleraar Van de Vijver (ook verbonden aan Potchefstroom) baseert bijvoorbeeld zijn kritiek op de regeringspolitiek mede op de wijsbegeerte der wet sidee. De heer Van Riessen meent zelf dat de wijsbegeerte der wetsidee „irrele vant" is voor de discussie over de apartheidspolitiek. Zijn eigen stand punt komt erop neer. dat hij kritiek heeft op bepaalde uitwassen van het regeringsbeleid (bij voorbeeld de dood van Steve Biko), hij staat ook achter de zogenaamde Koinonia-ver- klaring, maar de inrichting van thuis landen is in de gegeven omstandighe den de beste oplossing, aldus prof Van Riessen. Hij ergert zich aan zwart-wlt-denkers die Zuid-Afrika zien als de belicha ming van alle kwaad, maar zich tege lijkertijd kritiekloos opstellen tegen over Rusland of China. angelisatie als maatschappelijke rokkenheid is echter een te be- grijke centrale vaststelling, dan we nu de Latijns-Amerikaanse ichoppen willen aanvallen op ikke marginale uitspraken of olijke omissies. De bisschoppen iben aangetoond dat Medellin 8 niet een alleenstaand incident eweest, dat nu vergeten is. Nee hebben Medellin bevestigd en enkele punten verder geconcre- erd. En dat is moedig, omdat nra|bisschoppen inmiddels weten, hun boodschap van bevrijding bij alle Latijns-Amerikanen n welkom is. Vooral de rijken machtigen, de dictators en jun- weten nu dat de kerk niet ger hun schaamte wil bedekken 3 de armen weten dat zij een n idlanger hebben, die weliswaar rnl de macht van het zwaard, ir wel die van het woord bezit, id bla zou reeds vorig jaar okto- zijn gehouden, ware Paus Pau- niet opgevolgd door een zo .yj felijk mens dat na een maand LUI opnieuw een paus moest worden gekozen. Tengevolge van deze tra gische gebeurtenissen werd de con ferentie van Puebla uitgesteld. De secretaris-generaal wilde haar in november laten doorgaan, angstig als hij was. dat de conferentiegan gers wel eens te veel eigen wil konden ontwikkelen. Waar de leiding bevreesd voor was, is kennelijk gebeurd. De tal loze waarschuwingen van bevrij dingstheologen hebben de bis schoppen in meerderheid kenne lijk zo bewust gemaakt, dat zij verlangden dat de bijeenkomst eerst in januari zou plaats hebben. De drie maanden uitstel hebben er voor gezorgd dat de bisschoppen zich niet lieten manipuleren en dat zelfs de bezwerende woorden van de paus niet hebben kunnen voor komen dat de rooms-katholieke kerk van Latijns Amerika nu dui delijk op een evangelische koers is gekomen. De Pinochets, de Gei- sels en de Somoza's zullen er nog wel van horen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, iury politieke prent, postbus 859, 1000 AW. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. NAAR OLIGARCHIE.. ,t" ir Theo Koele dn N HAAG „Je kunt je alleen maar moedeloos voelen." „Het meest a" lenlijke is nog steeds niet geregeld." Teleurgestelde woorden van achter- £j ivolgens de Tweede-Kamerleden Ter Beek (PvdA) en Van Houwelingen sd )A) in het debat, deze week. over de bouw van een ultracentrifugefabriek in itn itsland. Een jaar geleden liet de Kamer zich door minister Van Aardenne de onomische zaken) vertellen, dat die fabriek er niet zou komen. Nu "%gereert Van Aardenne, dat de Kamer die fabriek eigenlijk aan zichzelf te in heeft. „In de loop van het vorig jaar zijn ze door Duitsland weer naar voren gehaald." De mi nister heeft daar wel een ver klaring voor: Nederland heeft lang geaarzeld over de uitbrei ding van Almelo, hetgeen de Duitsers wantrouwig maakte. De Duitsers hebben daarom, zo redeneert de minister, hun zinnen steeds meer op een ei gen fabriek gezet. M i Aardenne is geenszins on- de indruk van de teleur- ig en verontwaardiging ie Kamer. ,,U hebt de Ka- misleid" was het keiharde ieel van Brinkhorst (D'66) r uitladingen, die de minis- begin vorig jaar deed. De mer debatteerde toen over uitbreiding van de UC-iu- ïk in Almelo, met het oog de levering van verrijkt nium aan Brazilië. (land, Duitsland en Ne- hadden in het begin van de jaren zeventig een ver- njkiiigsprcTramma van 2000 ton opgesteld. Voor de uitvoe ring werden fabrieken neerge zet in Engeland (Capenhurst) en Nederland (Almelo). Pas bij uitbreiding van het totale programma zou de bouw van een Duitse fabriek actueel worden, hield Van Aardenne begin vorig jaar nog de Kamer voor. Hij kon beter weten. De drie landen hadden al in 1974 afspraken gemaakt over een mogelijke „derde vesti gingsplaats". te weten in Duitsland. Ten minste twee Kamerleden droegen, bij het debat van januari '78, die ken nis bij zich: de huidige CDA- fractieleider Lubbers en het PvdA-Kamerlid Van der Stoel, beiden als bewindsman in het kabinet Den Uyl be trokken bij die oude afspra ken. Er werd echter niet over gerept. „De afspraken waren sluime rend geworden" is de verkla ring van Van Aardenne nu. Eigen val Van Aardenne kwam in het debat van deze week echter met zichzelf in tegenspraak, toen hij zei dat al „bij het aantreden van het kabinet een bijzonder diep wantrou wen bij de partners was aan getroffen". Het wantrouwen dateerde dus niet van vorig jaar. maar had al eerder bij met name de Duitsers postge vat. Ter Beek: „De minister is in eigen val getuind." Ook het PPR-Kamerlid Jan sen verwijt de minister een verkeerde voorstelling van za ken. Een motie-Jansen, met het oogmerk de Kamer meer greep te geven op leverings contracten, zou het wantrou wen van de Duitsers gevoed hebben, zo viel uit de woorden van de minister op te maken. Die motie werd echter pas eind vorig jaar ingediend, op een moment dus dat vol gens de minister zelf de Duitsers de oude afspraken weer tot leven hadden gewekt. Eigen schuld of niet. de Ka mer heeft bij de bouw van een fabriek op Duitse bodem het nakijken. Echter, wat er met het uranium uit de Duitse fa briek zal gebeuren, is geen puur Duitse aangelegenheid. Nederland heeft een stem in het kapittel, mits het „ver drag van Almelo" in de jaren tachtig wordt voortgezet. De verdragspartners Duitsland en Engeland hebben over „dit U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Vraag dus om Spa in het flesje. Spa is natriumarm mineraalwater. Spa maakt niemand na. Vanaf 55 jaar DEN HAAG (ANP) De emancipa tiecommissie heeft een aantal maat regelen voorgesteld om de positie voor ongehuwde vrouwen vanaf 55 jaar die een inkomen hebben bene den de weistandsgrens te verbeteren. De maatregelen hebben betrekking op korter werken per dag waarbij een uitkering de inkomensderving voor een groot deel moet compenseren of hele dagen werken met een extra uitkering om de verzorgingstaken te verlichten. De emancipatiecommissie schrijft dit in een advies aan de ministers van sociale zaken, volksgezondheid, justi tie, verkeer en waterstaat en aan staatssecretaris Kraaijeveld van emancipatiezaken. De commissie wijst er op dat in het verleden tengevolge van sexediscri- minatie een onrechtbaardige verde ling van de lasten en achterstelling van deze groep is ontstaan Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering zal vandaag het wetsontwerp inzake abortus bij de Tweede Kamer Indienen. Premier Van Agt deed de Kamer gisteren de verrassende mededeling, dat het eerder deze week gerezen probleem was opgelost en dat het kabinet over het wetsontwerp overeenstemming had bereikt. meest wezenlijke punt" ech ter geen enkele zekerheid ver schaft, constateerde Van Hou welingen (CDA) deze week met spijt. Pakket wensen De twee landen willen nog niet verder gaan dan een „in tentieverklaring" ten gunste van verdere samenwerking. Alleen het WD-Kamerlid Porthelne is daar al tevreden mee. CDA en PvdA willen de regering een pakket wensen meegeven voor de komende onderhandelingen met Duits land en Engeland. Beide lan den laten de door Nederland zo begeerde samenwerking namelijk afhangen van een „gemeenschappelijk export beleid". De Kamer mikt op ruime in spraak bij het uitstippelen van dat beleid. Van Houwelin gen (CDA); „De regering moet binnen twee. drie maanden in een notitie aangeven hoe zij wil onderhandelen. De Kamer moet zich daarover ook bui gen en kan ook eigen voor waarden meegeven, hoezeer de regering daar ook bezwaar tegen zal maken." De Kamer heeft de regering gevraagd ook het advies van de Raad van Sta te, het oorspronkelijke wetsontwerp en de ontwerp-uitvoeringsbesluiten openbaar te maken. Het initiatief voor dit verzoek kwam van PvdA- fractieleider Den Uyl. die zei zo volle dig mogelijk informatie nodig tè heb ben om te kunnen beoordelen of zijn fractie alsnog tot indienen van een eigen initiatief-voorstel dient over te gaan. Den Uyl vroeg ook om een brief van de regering waarin uiteengezet wordt van welke aard het probleem was dat deze week plotseling de kop opstak. Dit vereoek kreeg niet de steun van de regeringsfracties. Verwacht wordt, dat premier Van Agt het op staats rechtelijke gronden naast zich zal neerleggen. ook niet vruchtbaar zou zijn wanneer het kabinet mededeling zou doen over de geschillen die in het kabinet hebben gespeeld. ADVERTENTIE Volledig beeld In de motivering van zijn ongebruike lijke verzoek wees Den Uyl op het pleidooi van CDA-fractieleider Lub bers begin deze week voor een snelle behandeling van de abortuskwestie in het parlement. Een eerste voor waarde daarvoor is volgens PvdA- fractieleider dat de Kamer een zo volledig mogelijk beeld krijgt van hetgeen zich sinds de bekendmaking- van de hoofdlijnen van het abortus- ontwerp half november in het kabi net heeft afgespeeld. Lubbers zei, dat het niet wenselijk en j Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding p/a Koninklt|k Instituut voor de Tropen Mauritskade 63.1092 AD Amsterdam Ook van die beruchte STER- bloedvlekken (waar komen die toch altijd vandaan?) in de la kens gevonden? Grijp dan niet direct naar dat hoog geprezen wasmiddel, waarmee de viezig heid er uit zou vliegen, maar pro beer het eerst met gewoon koud of lauw-warm water. Dat is niet alleen goedkoper, maar het helpt ook veel beter, als we meneer Jacques van den Wijngaard mo gen geloven. En waarom zouden we niet? Hij heeft een heel boekje over het onderwerp geschreven („Reinigen, een vak apart"), weet er als een van de bijna-bazen van een chemisch bedrijf alles van en doet er volgens zijn uitgever Tie- bosch in Amsterdam zijn uiterste best voor om het juiste reini gingsmiddel op de juiste plaats terecht te laten komen. Vandaar dat hij niet in de eerste plaats dat wonderwasmiddel. maar water aanraadt voor die in de reclame alomtegenwoordige bloedvlek ken. Of een warm sopje van een neutraal afwasmiddel. Pas als dat ook niet helpt zal waterstof- peroxyde uitkomst moeten bren gen. en in het uiterste geval oxaalzuur. Maar in elk geval nfet dat wasmiddel. Zulke Informatie vind je terug in de vlekkentabel. waarin de schrijver geen vlekje schijnt te zijn ontgaan (zelfs staat er in hoe je vlekken van wenkbrauwstift. satésaus en schoensmeer uit je kleren krijgt) en waarin nog iets opvalt: ei- en bloedvlekken, altijd in één adem genoemd en met hetzelfde wondermiddel te ver wijderen. moeten volgens hem al lebei anders aangepakt worden. Voor het ei mag je het van Van den Wijngaard ook wel eerst met een afwassopje proberen, maar als dat niet helpt komen er toch heel andere middelen aan te pas dan voor het verwijderen van bloedvlekken. En ook in dit geval is er geen sprake van dat over het paard getilde wasmiddel al zou er misschien wel iets van die pro- dukten die wèl helpen, in de was- poeder kunnen voorkomen. Ondanks deze handige vlekken tabel is „Reinigen, een vak apart" toch niet iets waar iedere huisvrouw onmiddellijk 17,50 voor zou willen neertellen. Het wordt niet voor niets een „hand boek voor de reinigingsvakman" genoemd, en relnigingsvakman- nen zijn we nu eenmaal niet alle maal. Zo zal een huisvrouw of - man weinig belang hebben bij de produktenlijst. waarin alle reini- gings- en onderhoudsprodukten met naam. toenaam en fabrikant zijn opgesomd. De meeste pro- dukten zullen de leek volslagen onbekend zijn. maar de gewone huishoudspulletjes staan er ook bij. Bovendien zeggen vaktermen als strippers en verzegelaars niet- vakmensen vermoedelijk weinig, zoals ook de uitdrukking „machi nale vaatwasmiddelen" ons zeer onlogisch voorkomt (nooit van gehoord dat een wasmiddel ma chinaal kan zijn). Maar daarvoor is het dan ook een boekje voor vakmensen. Wat er niet in staat is. hoe je je stoep schoonmaakt als ie vol sneeuw ligt. Zeker omdat iede reen dat natuurlijk wel weet en er hopelijk ook naar handelt. Ze heeft er lang mee gewachd. maar nu ze het eindelijk gewaagd heeft èn geslaagd is. mag de 53- jarige Britse mevrouw Shirley Ravenscroft zich de eerste groot moeder ter wereld noemen die in haar eentje per zeilboot de Atlan tische Oceaan overgestoken is. Met de Tessa", een acht meter lang zeiljacht, vertrok ze op 4 Januari van Tenerife op de Cana- rische Eilanden. Ondanks stor men. slapeloze nachten, ziekte en een gewonde arm arriveerde ze onbeschadigd in Bridgetown op Barbados. De gewonde arm had ze nog vóór de grote oversteek opgelopen. Tijdens een hevige, dagenlange storm zwiepte een deur met grote kracht tegen haar arm en hoofd, waardoor ze een uur buiten westen was. In Lissa bon werd de arm behandeld, waarna oma Ravenscroft on danks de smeekbeden van haar familie alsnog de oceaan over stak. Vijftig jaar geleden waren de bendes van Al Capone en George Moran bittere vijanden van el kaar. Op Valentijnsdag liet Al Capone toen in Chicago zeven leden van de tegenpartij door huurmoordenaars neerschieten. Wellicht zijn de Capones en Mo- rans nu nog altijd niet de dikste vrienden, maar voor het oog is de verstandhouding uitstekend Meer dan honderd mensen met de namen Moran en Capone heb ben dit jaar op Valentijnsdag ge zellig met elkaar gedineerd in een restaurant in Chicago. De eige naar die hen uitgenodigd had en de zaak passend met geweren en vioolkisten versierd, heeft niet kunnen nagaan of ze nog echte nazaten van de beruchte gang sters waren. „Maar het was wel een knusse reünie." zei hij. Pas onder de preek merkte gene raal William Robertson, militair attaché van de Britse ambassade in Dublin hoofdstad van de Ierse republiek dus dat hij niet bij een herdenkingsdienst voor een bevriende, maar een vijande lijke held zat. De generaal moest als Brits vertegenwoordiger een rouwdienst bijwonen in de pro testantse kerk van Bandon, bij Cork. in het zuiden van het land: in die dienst zou een held uit de tweede wereldoorlog herdacht worden. Bij vergissing daar houden ze het tenminste maar op reed de chauffeur van de am bassade hem naar de plaatselijke rooms-katholleke kerk, waar een mis werd opgedragen ter nage dachtenis van een veteraan van het door de Britten verboden Ier se republiekeinse leger, de IRA „Ze kunnen mijn dochter houden wat mij betreft. Ik betaal geen cent voor haar," aldus een Itali aanse moeder. Gianna Cattaneo uit Milaan, over haar ontvoerde dochter Eveilne (46). „Er zijn nou eenmaal moeders die niets om hun kinderen geven." verklaarde Gianna in het dagblad Gazzetti- no Padano. „Toevallig ben ik er één van Mijn kmderen interesse ren me niet en :k pieker er niet over ook maar één lire losgeld voor Eveline te betalen. Niemand hepft me er trouwens om ge vraagd en bovendien ken ik twee of drie namen van de ontvoer ders. De rente groeit steeds: eindwaarde na rente 7,50% 2 jaar 11 155 63 rente 7,75% 3 jaar 11 250.98 rente 8,00% 4 jaar I 1 360.49 rente 8,50% 5|aar slot- waarde I 1 503.66 „Hoe Begin en Sadat historie maakten staat nog niet in de geschie denisboekjes. Wel in de krant. De krant, daar leren ze wat van." Gisteren hebt u dat nog in dit blad kunnen lezen. Van de krant steek je iets op. Iedereen. Ook een instelling als de ABN. Op 3 februari lieten we u dit staatje van die bank zien, waarop verduidelijkt werd hoe de rente op een „groeikasbiljet van 1000 van jaar tot jaar groeit: van 7,5 tot 8,5 procent, „x - voor een groeikas biljet van 10.000" stond er onder. Ho ho, riepen wij toen, de rente zeker ook maal tien dan? Nogal verwarrend In elk geval. De bank heeft die krant blijkbaar ook gelezen en er iets van opgestoken. Gisteren stond dezelfde advertentie er weer in. Met nagenoeg hetzelfde staatje. Alleen dat gewraakte regeltje onderaan (zie ook hier onderaan) is wat gewijzigd: „De bedragen x 10 voor een groeikasbil jet van 10.000" staat er nu. 'Zo zie je maar weer: de krant kun je niet missen. Geen dag. Voor alle zekerheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5