::en padvinder in de lucht li de schaduw an Hitchcock Uiterlijk weerzinwekkend Garantie tot 1992 Meubelfabriek Oisterwijk Echte Marx Brothers-onzin lUPERMAN Prolongaties en reprises Pentimento "IE THIRTY-NINE STEPS VREEMDE EENDEN IN DE BIJT Horsefeathers o 12 jaar garantie o ongekende service JQAG 16 FEBRUARI 1979 FILM TROUW/KWARTET P 6 - RHS 15 W. Wielek-Berg perman" werd op een warme zomernacht in 1933 geboren 0 iet brein van een Amerikaanse tiener, Jerry Siegel. De jende morgen huppelde die met zijn sterke man in het ld naar de aankomende cartoonist Joe Shuster. Hij gal zijn vorm en sindsdien heeft hij miljoenen en miljoenen ïsen verblijd in films, een radio-programma, een televisie kranten- en boekstrips, een musical en zoal meer. irman is afkomstig van de pla- Krypton. hij wordt door zijn rs naar de aarde gestuurd als die et punt staat te ontploffen. Hij ..Een Taak". Om die taak te eren is hij voortreffelijk uitge- Hij kan harder lopen dan een Hij kan door alle stoffen heen- in. behalve door lood Hij kan r springen dan de hoogste wol- xabber Hij kan brandstichten n blik. Hij kan een kllometers- aardscheur dichten met zijn handen. En bovenal: hij kan Al vliegende redt hij Califor- t bliksemsnelheid van de on- ang en haalt en passant het katje een klein meisje uit een boom. s. kortom, een ideale padvinder, alomtegenwoordige heilbrenger, ich fungeert hij in zijn ..gewone" V leven als bebrilde reporter van de „Metropolis Daily Planet", zo verle gen dat iedereen over hem loopt. Superman leeft Dat hij nog lang niet dood is blijkt uit het feit. dat Hollywood geld noch moeite heeft gespaard om hem anno 1978 weer eens te laten opvliegen (en dit is nog maar het begin, „Superman 2" komt volgend jaar). De film, die 135 minuten duurt en 35 miljoen dollar heeft gekost, is volge stopt met optische sensaties, met overweldigende effecten en monu mentale bouwsels: de planeet Kryp ton. vanwaar Marlon Brando met een flatteuze witte pruik voQr 3,8 miljoen dollar zijn kind naar de aarde stuurt Christopher Reeve in „Superman" is een eindeloos, bijna surrealistisch ijspaleis; de super-schurk Lex Luthor (Gene Hackman) huist In een gigan tisch onderaards station, een exacte reconstructie van New Yorks Grand Central Station. Apropos: Superman himself wordt vertolkt door Christo pher Reeve, een welgeschapen jonge man van opmerkelijke lengte. De regisseur (Richard Donner) heeft bij zo'n Superman-produktie eigen lijk maar weinig in te brengen. Niet hij dicteert de vorm en de stijl van de film. dat doen de „speciale effecten", de truc-trechniek en omdat daarvoor zoveel geld nodig is heerst in wezen alleen het kapitaal. Vreemd genoeg zijn de voor die effecten verantwoor delijke mannen niet genoemd in het uitvoerige materiaal dat ons werd uit gereikt. Wel de cameraman. Geoffrey Unsworth, en die heeft waarlijk won deren verricht. Plastic-cultuur Je kunt op „Superman" natuurlijk gemakkelijk minachtend neerzien als een produkt van de Amerikaanse plasticcultuur en een symbool van het Amerikaanse superwereldveld- wachterssyndroom. Maar toe: „Su perman" is zo onschuldig als een pas geboren kind. hij vliegt mooi. hij doet geen kwaad, hij geeft je wel degelijk waar voor je geld: 135 minuten ge boeid kijken. Glimlachend kun je ook, want de makers zijn zo wijs geweest er de nodige ironie in te leg gen. Smakelijk amusant dus. in het geheel niets meer. maar ook niets minder. Amsterdam-Cinerama, Calypso, Sas- kia en Du Midi; Den Haag-Asta en Studio 2000; Rotterdam-Cinerama, Luxor, Metro en verder in 18 theaters overal in het land, a.l. Interiors De eerste ernstige film van Woody Allen, waarin hijzelf niet meespeelt. Prachtig mooi. De gehele week in Alhambra 1. Am sterdam; Alhambra, Enschede; Metropole. Den Haag; Oscar, Rot terdam: Springhaver, Utrecht. De Klompenboom. Prachtige pas torale van Ermanno Olmi over Ita liaans landleven aan het eind van de vorige eeuw. De gehele week in 't Venster, Rotterdam; Concert huis, Groningen; Camera, Lelden; Scène 1. Arnhem. Herfstsonate. Klassieke film van Ingmar Bergman met Ingrld Berg man en Llv Ullmann in de hoofd rollen. De gehele week In Studio K. Amsterdam; Movies 2. Utrecht; Bijou. Hilersum; Studio. Maas tricht; Roxy, Haarlem. Una giornata particolare Ontroe rende film van Ettore Scole over twee kleine mensen die worden vermalen door de molens van Mussolini's dictatuur, met Sophia Loren en Marcello Mastroianni in de hoofdrollen. De gehel week in Rivoli, Amsterdam. Studio, Delft. 2001, A space Odyssey De beste science-fiction-film ooit gemaakt, door grootmeester Stanley Ku brick. De gehele week in Desmet, Amsterdam Schiedam. Passage. Padre Padrone. Film van de Itali aanse gebroeders Tavlani over een Sardijnse herdersjongen, die uil zijn isolement wordt bevrijd dooi de macht van de taal. 16 tm 18 febr. Filmhuis Arnhem; 16 febr Volkshogeschool Cadler en Keer. De Mens uit Marmer. Magistrale film van de Pool Andrzej Wajda over de speurtocht naar een arbei der die werd vereeuwigd en in ver getelheid verzonk. 16 febr. Veritas, Utrecht 18 febr. Inpoet, Heerlen. Deutschland im Hcrbst. Sponta ne reacties van Westduitse filmers op de gebeurtenissen in de herfst van 1977 (moord op Schleyer. dood van drie RAF-leden in de Stammheim-gevangenls). De ge hele week in Studio.l Utrecht. La Sotte. De beste film van de Italiaanse regisseur Michelangelo Antonloni, in de Jaren zestig een openbaring. De gehele week in P.O.C., Eindhoven. Ludwig Film vol sombere gran deur van Luchino Visconti over de krankzinnige koning van Beieren. De gehele week in Rembrandt 2. Eindhoven. ieuwe „Thirty-nine steps" met Robert Powell en John Mills. oor mij heb nooit vel heil gezien in het overmaken van sieke films. Neem nu „The thirty-nine steps", een van de emdste en meest karakteristieke werken van Alfred hcock, daterend uit 1935. gebaseerd op een boek van John 3 ian. >9 trad Ralph Thomas piasserig Ijp voetsporen van de meester, nu de Engelse regisseur Don Sharp 'O' og eens (dunnetjes) over. Geen fide films zal. zoals het grote eld. een plaats veroveren in de Ot liedenis van de cinematografie, tra |kt me dan ook ondankbaar en werk. •te fout van Don Sharps versie erft vanaf het begin de boeven met i. toenaam en domicilie bekend 'Clpaardoor is de verrassing uit de verwijderd, al poogt hij dat te pelen door een stuntscène, de hoofdpersoon Hannay, een ïccAos man die in de dagen vooraf- ed I aan de eerste wereldoorlog zo- oor de leden van een Duitsgezin- Irganisatie als door de politie achtervolgd van Londen naar land omdat ze menen dat hij I ^heleboel weet, lang, heel lang hangt aan de wijzer van de Big Ben teneinde hem het voortgaan te belet ten. Maar kan die op tegen de onver getelijke vlucht van Hannay, met handboeien vastgeklonken aan een tegenstribbelend meisje, zoals Hitc hcock die in ons geheugen wist te prenten? Nee, duizendmaal nee. Eerlijk is eerlijk: de nieuwe „Thirty nine steps" heeft weliswaar weinig sfeer maar wel vaart. En er wordt goed in gespeeld, onder andere door Robert Powell, David Warner en John Mills, Niet door Karen Dotrice als de vrouw in het spel. Toegegeven, haar rol is onmogelijk, er alleen inge- frommeld voor de romantiek die we best kunnen missen, maar met wat meer persoonlijkheid had ze er toch iets van kunnen maken. Amsterdam-Rembrandtplein.th„ 16 jr. door O. Ouwendijk Tijdens het afgelopen festival van Film International zijn er ook twee films van Nederlandse herkomst te zien geweest, die qua betekenis concurrentie met het vele goede, dat van uit het buitenland werd aangeboden, met gemak aan konden. Het waren de films „Samuel Fuller and the big red One" van Thijs Ockersen en „Pentimento" van Frans Zwartjes. Op de eerstgenoemde film hoop ik nog terug te komen, maar Zwart jes' film is nu al in roulatie gekomen. „Pentimento" is een typische Zwart jes-film. Zowel in zijn geestelijke op zet als in zijn filmische expressie. Het is niet één twee drie te raden wat de titel precies betekent. Ik heb er bij Zwartjes zelf naar geïnformeerd en hij gaf me de navolgende uitleg. Het woord is afkomstig uit de schilder kunst Het heeft betrekking op het natuurlijk chemische verschijnsel dat, bij overschildering van voorstel lingen op een doek. op de duur de verschillende beelden door elkander heen zichtbaar worden. Deze door- heenschemering van verschillende werkelijkheden door elkander heen is altijd al de kracht van Zwartjes' fjlm- kunst geweest. Zwartjes is geen realistisch filmer. Hij staat, in zijn methodiek, mijlen ver van de kneuterigheid in het kleine realisme dat zo karakteristiek is voor het meeste nederlandse filmen. Prik je hem op realisme vast. dan bega je onherroepelijk grote vergissingen. Zoals bleek bij de discussie, die na de vertoning van Zwartjes' film in Rot terdam werd gevoerd. Krenking, welzijn Het directe beeld van „Pentimento" laten we dus, met in de gedachten het door Zwartjes omschreven ver schijnsel van de doorwerking van di verse werkelijkheden, de film even nemen zoals die schijnbaar zich ont rolt het directe beeld van „Penti mento" kan gevoelens van weerzin opwekken. Blijkens uitlatingen tij dens de discussie is dat ook bij ettelij ke toeschouwers gebeurd. Het directe beeld is het beeld van de krenking die de waardigheid van het menselijke in allerlei vormen wordt aangedaan. Krenking in zijn lichamelijkheid, zijn geslachtelijkheid, zijn zwakheid, zijn omstandigheden. Deze krenking gaat uiteraard gepaard met aan de ene kant sadisme, aan de andere kant masochisme. De vraag die men zich kan stellen is natuurlijk, of dit de werkelijke over heersende situatie is van ons mense lijk samenleven. Gemeten aan de ui terlijke schijn speelt het gebeuren (geen verhaal, maar het gebeuren met de mens) zich af in een wereld die enerzijds doet denken aan een bouw vallig ziekenhuis, anderzijds aan een abattoir. In die wereld (het is de mis vormde mensenwereld) bevinden zich artsen, verpleegsters en patiënten. De patiënten Zijn allemaal vrouwen. Het is geen pro- of antifeministisch standpunt van Zwartjes, maar het dulden van geweld is over het alge meen genomen typisch toebedeeld aan de vrouw. Zoals zij ook, traditio neel genomen, de uitlokster is van perversiteiten en gewelddadigheden. Het is voor haar een „beestachtige" situatie, waar zij ternauwernood per soonlijk deel aan heeft. Zij is slach toffer en als zodanig hèt getroffen mensbeeld van de dominerende nei ging tot gewelddadigheid in onze maatschappij. Het is een verre van optimistische schildering, die Zwart jes biedt. Zij nadert het Salo-isme van Pasolini, al is zij er geen afdruk van. Amsterdam-Cinetol 2, 16 Jr. Croucho Marx tossen de professoren in „Horse feathers" Boulevard-kluchten van Franse oor sprong (Feydeau was de meester van dit genre) hebben in alle windstreken een ongelooflijk taai leven. Onveran derlijk is er sprake van echtelieden die vreemd gaan (of vreemd willen gaan) en dan in koortsachtige situa ties belanden, waarbij meer wordt gehold, gedraafd en gelogen om aan ongewenste onthullingen te ontko men. dan bemind. Gehold en gedraafd wordt er in „Vreémde eenden in de bijt" van de Italiaan Luciano Salce weinig (ten slotte zijn de tijden wel een beetje veranderd) maar voor de rest zijn alle ingrediënten van de antieke lol aan wezig. Een vrouwtje kondigt haar man aan, dat ze hem gaat verlaten terwille van een Franse vriend. De echtgenoot (allerminst vlekkeloos op het gebied van de huwelijkstrouw) ontdekt opeens een hartstochtelijke liefde voor zijn wettige gade en poogt haar te behouden. Hoe? Door zowel haar vriend (die barst van de nobles se) als zijn vriendin (die een faaie bouw aan een leeg hoofd paart) voor een week-end uit te nodigen in zijn riante stulp. Wat volgt laat zich ra den. Jaloezie over en weer, heibel en herrie, gedoe over al dan niet gedeel de slaapkamers (met bijbehorend ge- sluip door gangen) en tenslotte een hereniging van het echtpaar. Wezenloos, vervelend en volkomen uit de tijd. Irritante kleinburgerlijk heid is troef, waarom Monica Vltti. eens de sfinx in klassieke films als „La Notte" zich voor zulk werk leent, behoort tot het rijk der raadselen. Amsterdam- De Uitkijk, 12 jr. door D. Ouwendijk In tamelijk vlot tempo worden oude films met de befaamde Marx Bro thers op het scherm teruggebracht. Het verrassende ervan is. dat ze in hun humor zo fris zijn gebleven. Op een andere manier fris dan b.v. films van de vroeger zo verguisde filmko mieken Laurel en Hardy. Is er bij de Marx Brothers sprake van „onzin" (wat de betekenis is van Horse Feathers", onder welke titel een uit 1932 daterende film nu weer in roulatie is gekomen), ook bij Laurel en Hardy is het „allemaal onzin" wat de klok slaat. Maar Laurel en Hardy maakten zich zelf tot mikpunt van onzin, terwijl de Marx Brothers de onzin opspoorden in de samenleving. Zij zijn meesters geweest in het on dermijnen van alle mogelijke gewich- tig-doenerijen. Hun kracht was de persiflage, die over het algemeen een genadeloos doorpriemend karakter heeft. Op het eerste gezicht lijkt het mis schien alsof „Horse Feathers" een persiflage is op het Amerikaanse col- lege-gedoe. Tot op zekere hoogte is dat ook zo: het oude idool-systeem wordt behoorlijk gekraakt. Maar de persiflage geldt niet minder het genre films at in het verleden van het zwij melende filmbeeld over dat college- gedoe werd gemaakt. In „Horse Feathers" (allemaal onzin, dus) krijgt Groucho Marx de leiding van het Huxley college. Bij zijn in stallatierede rekent hij (op de beken de Groucho manier) genadeloos af 'met de dikdoenerij van zijn voorgan ger. Hij schopt venijnig aan tegen „het onderwijs" als een hypokriete show. Als hem wordt gevraagd waar om hij professor aan de school is geworden, geeft hij het even verbluf fende als rake antwoord: „Ik ben op deze school gekomen om mijn zoon er af te krijgen". Een omdraaiing van de dingen, die ht gelijk helemaal aan de kant van Groucho brengt. Kostelijk in de hele persiflerende opzet is ook het „ballet van de professorendat onder leiding van Groucho wordt uit gevoerd. Het Amerikaanse College, zowel in de werkelijkheid als in films, kan niet zonder de all-american boys; vrolijke genieën op de schoolbanken, maar vooral helden op de sportvelden. Eén all-american boy is hele ploegen de baas. Ieder kan zich daarom gemak kelijk indenken, wat er gebeurt als de Marx brothers zich als all-amerlcan boys gaan weren. Dan staat „de we reld" stil. De school van Groucho, de Huxley school, moet het opnemen tegen de eeuwige concurrent, de Dar win school (de namen op zich vormen al een geestige verwijzing). De manier waarop gewonnen wordt is een ver makelijke combinatie van slimheid, doortraptheid, onnozelheid en cor ruptie. Horse feathers allemaal onzin. Amsterdam City 4, a.l. ADVERTENTIE Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. O geloogd massief Europees eiken (xflL&i fél o voorzien van eigen brandmerk j Amsterdam, Leidsekade 98-99, Bcrkel (ZJL), Noordeindseweg 116, Beverwijk, Parallelweg 100, Ede, Grotcstraat 72/74, Hcerenvccn, Dracht 142, Hengelo (O), Dcldencrstraat 3-5, Oisterwijk, Hcusdcnscbaan 65, Roosendaal, Dokter Brabcrsstraat 24, Utrecht, Hollantlaan 26, Valkenburg (L), Rcinaldstraat 7, Zuidlaren, De Millystraat 7, Zwolle, Melkmarkt 48.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15