Groot arbeidsverzuim in het noorden Tekening van een lezer flS» Barre weer treft ook medische hulpverlening 'rouw Commentaar streng boekje voor kinderen jurbelasting •iezelig Kosten nog onmogelijk te becijferen Ziekenhuis heeft tekort aan verpleegkundigen Onderzoek naar handelwijze van KLM-directeur handwerken de beer is los gegeneerd muizeval [RDAG 15 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5. CDA-kamerlid P. A. M. Cor- iscn dient met enige nadruk ïzen te worden voor het plei- tot invoering van een huurbe- ng voor mensen met een hoog imen. die desondanks wonen een verhoudingsgewijs goed- ip en dikwijls ook nog door de eenschap gesubsidieerd huur- De gedachte is niet nieuw, ir dat doet er niet zoveel toe lat zij logisch en rechtvaardig is jaarmee onttrokken aan een licuze beoordeling: nieuw te- »ver oud. ister Bogaers uit het kabinet- diende ruim twaalf jaar gele- op 7 november 1966 een ontwerp van deze strekking lar een levendig onthaal in de ieke wereld heeft dat nooii en ondervinden; objectief ge- iken omdat het zich beperkte jewoners van gesubsidieerde woningen (en bewoners van bsidieerde koopwoningen of goedkope huurwoningen in de sector buiten schot bleven) en meer subjectief waarschijnlijk lat er op politieke vergaderin- ook al vanwege de ingewik- teid van de zaak, weinig sier te maken was. twee jaar na de indiening minister Schut, de beste Ivoerder die Nederland na de og op het ministerie van volks vesting heeft gezien, er in het ontwerp door de Tweede Ka- te loodsen tegen de zin van A. D'66, PSP en CPN in. maar j irhalve maand later (op 23 de- ber 1968) maakte de Eerste ler korte metten met het voor- Het werd verworpen met 58 H n 3 stemmen. Onder die drie -stemmers bevond zich inder- de huidige minister van sociale dr. W. Albeda. gedachte aan huurbelasting is rechtvaardig en logisch, ten eerste omdat nog steeds de meest pijnlij ke gevallen van woningnood ge vonden worden bij de lagere inko menstrekkers voor wie het een bittere ervaring moet zijn te mer ken dat beter bedeelden (blijven) wonen in de goedkope woningen, en ten tweede omdat de huren van een deel van de woningen laag zijn door een subsidie van de overheid bij de bouw. Er is inmiddels nog een argument bijgekomen.- Wij kennen intussen het systeem van individuele huur subsidie, maar terecht heeft Cor- nelissen erop gewezen dat dat sys teem ook om een „spiegelbeeld" vraagt, dat wil zeggen: een huurbe lasting voor mensen die relatief te weinig huur betalen en daarmee een rechtvaardige verdeling van de woningvoorraad in de weg staan. Een huurbelasting is niet alleen rechtvaardig, maar ook logisch en passend binnen het systeem van de individuele vrijheid, omdat door een huurbelasting niemand ge dwongen wordt te verhuizen. De woonvrijheid blijft onverlet. Het is waar: het is niet gemakke lijk met een dergelijk voorstel op de politieke markt goede sier te maken en de oude pressiegroepen van tien jaar geleden (waaronder zich toen vreemd genoeg ook de consumentenbond bevond) en tal van bevoorrechte individuen zul len zich wel weer gaan roeren. Maar vandaar ook dat wij met enige nadruk de politieke moed van Cornelissen hebben geprezen en de wens uitspreken dat staatsse cretaris Brokx vandaag komt met de toezegging van een wetsont werp dat inderdaad een spiegel beeld is van de individuele huur subsidies en dus alle gesubsi dieerde en niet-gesubsidieerde goedkope huurwoningen omvat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wat de gis teren met hernieuwde kracht toeslaande winter het be drijfsleven heeft gekost of nog zal kosten is onmogelijk te becijferen. Waarschijnlijk is wel, dat de kostenpost met zes tot negen nullen zal moe ten worden geschreven. De winterschade zal van bedrijf tot bedrijf verschillen, maar voor elke onderneming gelden de kosten van produktieverlies als gevolg van ar beidsverzuim en de verhoogde stook kosten om het klimaat in de afdelin gen leefbaar te houden. Vooral het bedrijfsleven in de noorde lijke provincies heeft gisteren te kam pen gehad met te laat of helemaal niet gekomen werknemers. Het trein en busverkeer kwam er vrijwel stil te liggen en de mensen met eigen ver voer kregen al heel vroeg in de mor gen het advies van ..Driebergen" hun vervoermiddel te laten staan. Bij Hoogovens in IJmuiden. met werknemers die verspreid wonen over bijna heel Noord-Holland, was de op komst van de middagploeg (twee uur) heel slecht. Om 14.30 uur waren er van de 28 bussen slechts vijf binnen. De ochtendploeg (6 uur) is ..redelijk goed" opgekomen, maar het pro bleem was. aldus de woordvoerder die mensen weer naar huis te krijgen. Gistermiddag bivakkeerden om streeks 600 man van de ochtendploeg in de bedrijfskantine, wachtend op vervoersmogelijkheden. In zuidoost-Nederland waren de pro blemen op het punt van arbeidsver zuim aanzienlijk geringer. Philips in Eindhoven meldde, dat „iedereen ge woon op tijd was". (Een telefoonge sprek met de Consumentenbond in Den Haag. leerde, dat daar de helft van het personeel niet verschenen was). Wat de stookkosten betreft meldde de Nederlandse Gasunie kort geleden al. dat de gasleveringen aan huishou dens en bedrijven flink zijn gestegen. Ook de oliehandel moppert niet ten aanzien van verkopen van stookolie. De problemen van deze nering liggen op een ander vlak: hoe de olie op het bestemde adres af te leveren. Meer in het oog springt de schade in met name de bouwsector, het wegver voer en het verzekeringswezen. Voor veel bouwvakkers ging gisteren de eenenveertigste vorstverletdag in. Het bedrag aan vorstverlet is uitge keerd. is precies bekend bij het So ciaal Fonds Bouwnijverheid. Dit in stituut kon echter nog geen medede lingen daaromtrent doen. Het binnenlandse en het grensover schrijdende vervoer is gisteren zowat stil komen te liggen. Volgens een zegsman van het Nationale Orgaan Beroepsgoederen vervoer (NOB) is in de vier noordelijke provincies „slechts vijf procent van de tran sportcapaciteit op de weg en zal de situatie in Noord-Holland niet veel beter zijn". De schade van de noorde lijke transportondernemers werd voor gisteren alleen al geschat op 3,5 tot 4 miljoen gulden. De situatie in het internationale wegvervoer is niet beter. De woordvoerder: „Van onze leden hoorden we dat hun vrachtwa gens diep in Duitsland en Scandina vië tot stilstand zijn gekomen". Het schadebedrijf van het verzeke ringswezen heeft het dit jaar druk gehad met claims ten aanzien vap blikschade aan auto's en waterscha de in wonineen en bedrijven. De auto verzekeraars denken al (voorzichtig) aan premieverhoging, terwijl de brandassuradeuren (waaronder wa terschade valt) de vorige maand het totaal aan schadeclaims schatten op veertig miljoen gulden. Dit bedrag zal na gisteren beslist hoger uitvallen. Groente Op de groenteveiling van Baren- drecht (volle grondsgroenten) ls in de eerste vijf weken van dit jaar de om zet met twee miljoen gulden vermin derd tot negen miljoen Die twee mil joen komen bijna helemaal voor reke ning van de terug gelopen aanvoer van spruitjes. Wordt in normale jaren ongeveer 300 ton aangevoerd, dit jaar is de maandaanvoer teruggelopen tot 10 ton. Ook de aanvoer van prei en winterbloemkool is tot bijna nul te ruggebracht. Enige compensatie vin den boeren en tuinders nog in de hogere prijzen voor de normaal aan gevoerde knolselderij, witlof, winter penen en rode. witte en gele kool. De Westlandse veiling Westerlee ken de gisteren een dag van normale aan voer. De reden daarvan is. dat de gisteren geveilde groenten eergiste ren al zijn aangevoerd en toen waren de omstandigheden normaal. Op de velling houdt men alleen zijn hart vast als de toestand van de wegen vandaag net zo slecht is als gisteren en groenten-handelaren niet zullen kopen, omdat ze hun waar toch niet kunnen afleveren. De tuinders zullen, als het vandaag inderdaad niet mee zit, de strop moeten dragen. Kranten Een bedrijf, dat in dit globale over zicht van vorst- en sneeuwgetroffe- nen niet onvermeld mag blijven, is het krantenbedrijf. Als de krant, neem Trouw, door een sterk gedunde redactie al wordt „volgeschreven", dan is er nog de onzekerheid of er voldoende correctoren, zetters, op makers en drukkers zijn om de krant „tastbaar" te maken. En als de per sen dan midden in de nacht de krant ophoesten, dan is het nog de vraag of chauffeurs ermee kunnen uitrijden en bezorgers er kans toe zien heel huids brievenbussen te benaderen. Sneeuw, vorst en ander winters onge mak bezorgen zeker het krantenbe drijf veel hoofdbrekens. Is een stag nerende produktie van staal of gloei lampen in te halen, bij de krant, die in wezen pas in de brievenbus is gepro duceerd. is dat niet het geval Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De hevige sneeuwstormen hebben vooral In de drie noordelijke provincies gisteren voor grote moeilijkheden gezorgd. Niet alleen voor het verkeer, maar ook voor de medische dienstverlening. Bovendien raakte in de provincie Groningen het dorp Stedum woensdag geheel ingesneeuwd, terwijl behalve In dit dorp ook in de plaatsen Ten Boer en Middelstum de stroom uitviel. d ;n een wals rolt het verzet over Het bleek te sterk voor de ook niet zó zwakke sjalt. Het willk te imposant voor het leger rlO| van de best uitgeruste ter j!s :ld). Zal het nu ook te sterk ,ichen voor ayatollah Khomeini, iymbool van datzelfde verzet? L begint er angstig veel op te rea n dat de geestelijke leider niet reldlijke macht bezit om zijn :en ang in de hand te houden, ket perspectief is niet allen voor Heerika angstaanjagend. Uiter- ga is het tragisch dat de Ameri- jdE( se ambassade in Teheran is ee| Drmd en dat er bij de daarop v ende schietpartij doden en ge- den zijn gevallen. Maar tragi- r is nog de bedreiging van Iran iret id lie ebellie is vele Iraniers naar het J? d gestegen. Na alle successen is het weinig aantrekkelijk weer de oude rol te moeten gaan spelen van gehoorzaam burger, op tijd aanwezig op kantoor, in de fabriek of op school. Het doel van de revolutie, verdrijving van de sjah en vestiging van de islamitische republiek, is bereikt de revolu tie is nu doel op zichzelf geworden. Dit stelt het land voor grote econo mische en morele problemen. De economische zijn nu al duidelijk. De morele gaan komen als de revolutionairen die aanvankelijk zo eensgezind leken, openlijk al hun eigen doeleinden na gaan stre ven. De bestorming van de Ameri kaanse ambassade doet vrezen dat die tijd is aangebroken. In een land dat zo lang is onderdrukt, zijn vele rekeningen te vereffenen. Dat het volk dit zelf gaat doen, is uiterst griezelig. De BB in Friesland en Groningen kreeg dan ook de beschikking over een apart net van telefoonlijnen, het zogenaamde inductor-lijnennet, in verband met de overbelasting van het normale telefoonnet. Hierdoor kunnen buiten het gewone net om verbindingen tot stand worden ge bracht met ziekenhuizen en gemeen tehuizen. Lag in Friesland en Groningen het vrachtverkeer en het streekvervoer geheel stil treinen reden er zeer onregelmatig in Drente was er van autoverkeer nauwelijks nog sprake. De rijkspolitie en Rijkswaterstaat in het district Assen moesten aan het eind van de middag alle sneeuwruim- werkzaamheden staken, omdat er „geen doorkomen meer aan" was. Ge strande automobilisten werd aange raden zoveel mogelijk elders maar onderdak te zoeken in afwachting van „betere tijden". Ingesneeuwd Het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen liet via de regionale omroep Noord omroepen, dat verpleegkundi gen in de stad Groningen contact moesten zoeken met uitzendbureaus. Dit omdat veel verpleegkundigen van buiten niet waren komen opdagen. Ook elders deden zich moeilijkheden voor bij de medische dienstverlening. Zo sneeuwde een huisarts uit Baflo op weg naar een patiënt onderweg in en moest de laatste kilometers op handen en voeten afleggen. Omdat de dokter niet in Pieterburen kon komen werd een zwangere vrouw vanuit Winsum met de trein naar Groningen vervoerd, waar een ambu lance gereed stond voor verder ver voer naar het ziekenhuis. In Groningen moesten verder bijna alle middelbare scholen worden ge sloten, terwijl voor vandaag alle scho len ook de lagere dicht zullen blijven. Ook het vliegveld Eelde was voor alle luchtverkeer gesloten, ter wijl zo goed als alle bijeenkomsten, vergaderingen en voorstellingen wer den afgelast. De hevige sneeuwval kan behalve Kortsluiting veel ongerief ook ernstige gevolgen hebben voor de agrarische bedrijven. Zo raakten Friese en Groningse boe ren gisteren vaak hun melk niet kwijt, omdat de rijdende meikont- vangst de tanks niet kon komen op halen in verband met de slechte weers-omstandigheden. De boeren dreigen hierdoor vandaag in moeilijk heden te komen. Men kan de melk dan aan de kalveren voeren en voor de rest weg laten lopen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ADVERTENTIE lie om* gebruiksvoorschriften bevat een 1/2 gram acetosal In Groningen deed zich het probleem voor van stroomuitval op sommige plaatsen, doordat stuifsneeuw kort sluitingen veroorzaakte in transfor matorhuisjes van het elektriciteitsbe drijf daar. Ook hierdoor kwamen agrariërs in de problemen. „De mees te boeren waren nog niet klaar met melken, toen gistermorgen de stroom uitviel," aldus mevrouw De Lange, echtgenote van een veehouder in het dorpje Den Hom. Dit dorp met zo'n 350 inwoners ligt in de gemeente Aduard. Volgens mevrouw De Lange kun nen koeien, die te lang niet worden gemolken ziek worden en zelfs dood gaan. Het elektriciteitsbedrijf EGD was gisteravond laat nog bezig met pogingen de stroomstoringen op te heffen. Dit is echter een tijdrovend karwei, omdat er op verschillende plaatsen eerst metingen moeten wor den verricht. Het is moeilijk om daar te komen en het EGD-personeel moest worden voorafgegaan door sneeuwschuivers van de gemeenten die trachtten de weg vrij te maken. Door de hoge sneeuwduinen om sommige plaatsen wel een meter hoog vorderde dit maar uiterst traag. In de getroffen gebieden kwamen de bewoners die hun huizen verwarmen met centrale verwarming ook nog in de kou te zitten. „Het wordt hier steeds kouder en warm eten hebben we vandaag niet gehad. Ik drink nu maar een lauw kopje koffie van nog niet helemaal afgekoeld water uit de boiler" aldus mevrouw De Lange. Hevige sneeuwstormen hebben tot chaotische toestanden op de wegen geleld. Vele wegen waren zelfs enige tijd onberijdbaar: hier proberen au tomobilisten hun in de sneeuw vast geraakte voertuigen uit te graven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Twee registeraccoun tants zullen een onderzoek instellen naar de handel en wandel van de heer Kleiman, hoofd van de KLM-vesti- ging in New York. De twee zijn drs. P. Lingen, verbonden aan het ministerie van financiën, en J.C. Burggraaf, fir mant van Dijker en Doornbos ac countants. Staatssecretaris Smit- Kroes heeft dat gisteren aan de Twee de Kamer meegedeeld. De accountants zullen nagaan of Kielman aandeelhouder, bestuurder of commissaris is geweest „van enige reisagent of touroperator", daarmee andere zakelijke banden heeft aange knoopt of er inkomsten of voordelen aan te danken heeft. Ook wordt de relatie tussen Kielman en twee recre atie-projecten (het Bonaire hotel en Boraire Beach Resort) bestudeerd. Tenslotte wordt bekeken of de KLM- man inkomsten of voordelen, in wel ke vorm dan ook, van enige KLM- leverancier of een andere relatie van de luchtvaartmaatschappij heeft ont vangen. De accountants zullen hun bevindingen schriftelijk rapporteren aan zowel de KLM als aan de staats secretaris Mevrouw Smit-Kroes zal er de Kamer van op de hoogte brengen. De Tweede Kamer ls gisteren niet toegekomen aan een debat over de gang van zaken bij de KLM tn New York Wegens de slechte weersom standigheden heeft de Kamer korter vergaderd dan de bedoeling was. en moest het KLM-debat van de agenda afgevoerd worden. „Hallo, met uw maag. Zou u me wat minder hard kunnen laten werken? Tussen de maaltijden door wil ik graag wat rusten Een maagklacht dus. Zo duide lijk dat een kind het kan snap pen Dat moet ook, want de klacht staat in het „Klein ge- zondheidsboek voor kinderen", een van oorsprong Amerikaans boekje dat in een Nederlandse bewerking is verschenen bij uit geverij Veritas in Alphen aan de Rijn. Het is geschreven door Kathryn Smith die de lezingen van haar man. een arts. voor kin deren „vertaalde". Het boekje, vol plaatjes (bijvoorbeeld eentje van een maag die zijn „baas" opbelt), is al begrijpelijk genoeg voor kinderen die nèt kunnen le zen, en er wordt van alles in be handeld. Zo begint het boekje: „Hoger springen, harder rennen, meer le ren. je lekker voelen, langer le ven. Hoe doe Je dat? Lees maar" Het gaat er dus wel totaal aan voorbij dat je bijvoorbeeld goed leren en langer leven echt niet helemaal zelf in de hand hebt. al doe je er nog zo je best voor Maar je kunt er natuurlijk wel zoveel mogelijk zelf aan doen Sporten en spelen in de frisse lucht, scho ne kleren, niet te lang in de zon liggen veel in beweging zijn. ge zond eten („ontbijt als een ko ning"). veel (water) drinken, tan den poetsen en nooit gaan roken. Sommige stellingen van Kathryn Smith zullen niet iedereen aan spreken: „bij de slager krijg je tweedehands voedsel", en „sinds de mensen meer vlees eten leven ze vaak veel korter" alsof vlees de grootste boosdoener is. Andere dingen worden erg origi neel uitgelegd. Hoe iemand aan wat dan ook verslaafd kan raken bijvoorbeeld: een jongen heeft een kleine, nog ongevaarlijke slang als huisdier. Als het beest wat groter wordt wil hij hem af richten. zodat het hem altijd zal gehoorzamen. Maar de slang wordt zo groot, sterk en onge hoorzaam, dat ie zijn baasje al gauw overheerst en de jongen niet meer tegen hem op kan. Zo kan het dan ook gaan met de drinkgewoonte: „Iemand die te veel drinkt (een alcoholist) denkt dat hij zó met drinken kan stop pen. Maar te laat komt hij tot de ontdekking dat hij niet met die gewoonte meer kan breken" Waren het niet de Nederlandse kinderen bij wie onlangs een ho ger cholesterolgehalte is gecon stateerd dan bij hun leeftijdgeno ten over de grenzen' Of een nogal streng boekje als dit effect op hen heeft, moet je maar afwach ten. want er mag niet veel meer. Het boekje houdt ze voor dat ze veel water moeten drinken en zo min mogelijk thee. koffie en cola. geen snoepjes, ijsjes en koek moeten eten. en trouwens hele maal geen tussendoortjes. Het lijkt op z'n minst twijfelachtig of kinderen die opgroeien met patat mèt in de ene hand en hapt-zo- heerlijk-weg-lekkers in de ande re. bereid en in staat zijn om ineens aan hun gezondheid te gaan werken. Maar het is de moeite van het proberen waard, vooral omdat het „Klein gezond- heidsboek voor kinderen" maar 5.90 kost. Op alle scholen in Genêve zullen voortaan meisjes èn Jongens les krijgen in naaien en breien. Het besluit kwam er in het parlement van het kanton maar krap door (42 stemmen vóór, 37 tegen), want nogal wat leden verzetten zich heftig tegen deze „vervrou welijking". Anderen vonden juist dat jongens dit soort vaardighe den net zo goed onder de knie moeten hebben als meisjes, om dat mannen tegenwoordig steeds vaker zelf hun knopen moeten aanzetten en zo. Het worden dus wat je noemt nuttige hand werken Op deze manier wordt in het „Klein gezondheidsboek voor kinde ren" uitgelegd wat er allemaal met een graankorrel gebeurt. Een jongen wordt op straat bestolen en krijgt dan een kleinigheid terug, waar hij nog dankbaar voor is ook, „Zoiets gebeurt er ook met het koren dat naar de molen gaat waar er wit meel van gemalen wordt. Er wordt een heleboel uit de graankorrel gehaald. En er wordt een heel klein beetje teruggedaan. Dat is .verrijken'. En dan eten we wittebrood, witte rijst, macaroni, en dan denken we genoeg te eten te krijgen. Maar in werkelijkheid worden wc beroofd. Help!" „Pas op! Overstekende beren!" schijnt een driehoekig verkeers bord met een loslopende beer er op te willen zeggen Onzin na tuurlijk. maar het bord staat er echt. bij de noordelijke toegang van Delfstrahuizen in de Fnese gemeente Haskerland. Het ls daar geplaatst als herinnering aan een opmerkelijk, onvoorstel baar voorval dat het dorp en de politie toch even in rep en roer bracht Dorpsherbergier Henk Bonnema meende vorige week «n alle ernst, meldt de Leeuwarder Courant, in de witte weiden langs het TJeukemeer een heuse beer te hebben gezien. De politie van Joure ging er met karabijnen ge wapend op af. maar de beer was in geen velden of wegen te zien. Het kan. denken ze daar. een grote, ruigharige hond geweest zijn. of misschien wel een wild zwijn, maar de krant houdt het op heerlijke nonsens" en het dorp eigenlijk ook: een paar da gen geléden zijn dorpelingen met een „beer op sokken" een als beer verkleed heer naar de herbergier getrokken, en als ze dat bord zien moeten ze nog steeds lachen. In Engeland is bij de wet gere geld dat niemand achtergesteld mag worden wegens zijn of haar sekse Een mooie maatregel, maar in het plaatsje Pill zitten ze daardoor wel in de moeilijkhe den Twee leden van het plaatse lijke brandweerkorps houden hun baan voor gezien als protest tegen de aanwezigheid van een 23-jarig meisje tussen de dertien mannen. De beide weglopers, on der wie een 49-jarige vader van zes kinderen, voelen zich naar hun zeggen zeer gegeneerd met het meisje in hun omgeving. De kazerne is maar klein en bezit niet meer dan één douchegele- genheid en geen enkele kleedka mer En aangezien ze allemaal wel eens moeten douchen en zich verkleden, ligt het probleem voor de hand Voor de dame in kwestie is er geen enkele moeilijkheid, want haar moeder woont vlakbij en daar wast en kleedt ze zich. Intussen zit de brandweercom mandant wel met twee man min der. maar dankzij die wet mag hij het meisje er niet uitgooien Makkelijker dan met welke mui zeval dan ook had de Ameri kaanse regering muizen kunnen doden met alle rapporten die ze in de loop van de tijd over het vangen van muizen heeft laten opstellen. Die rapporten, waarin tot in de kleinste bijzonderheden beschreven was uit welke soor ten metaal en hout een muizeval en andere vang-apparatuur moe ten zijn vervaardigd, waren op gelopen tot een pak papieren van meer dan een kilo zwaar. Laat dat op het gedierte vallen en niet eén muls had het over leefd. Intussen is het te laat voor zo'n papieren muizeval: het be langrijkste uit alle rapporten is nu in een pagina samengevat en daar moeten de muizenvangers het voortaan mee doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5