Schiphol was gesloten ABN Groeikasbiliet. ABN Bank Overleg bouw-CAO opnieuw in impasse Van Dam neemt afstand van eigen wetsontwerp Abortus Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Verzilveren. 'Verder praten heeft geen zin' Kritiek op beleid volkshuisvesting ET WEER door Hans de Jong Weerrapporten ™)enemende kou NDERDAG 15 FEBRUARI 1979 BINNENLAND. TROUW/KWARTET 3 t openbaar vervoer kwam gisteren nauwelijks op gang en dit betekende lange rijen chtenden bij de tram- en bushalten. t n tt Vervolg: van pagina 1 st de die niet kon garanderen dat reizi- deze treinen konden bereiken, idde de mensen aan op eigen gele- heid naar Arnhem of Roosendaal eizen, In de loop van de dag verbe- le de toestand enigszins, maar het 1 volgens een woordvoerder „hui- met de pet op". In de avond reden en alle lijnen treinen, zij het met een w verminderde dienstregeling en ^flinke vertragingen. NS verwacht ook vandaag nog Ier te moeten ondervinden van fsneeuw en vastgevroren wissels, el zal van de omstandigheden af- gen. Een planning is erg moeilijk laken, omdat de situatie van uur .uur verandert, aldus een NS- dvoerder gisteren sverkeer iei busvervoer in de noordelijke pro- ties lag de gehele dag stil; dins- avond al waren tal van lijnen uit- allen, omdat de situatie op de in te slecht was. Ook in Noord- land was het voor de busonderne- gen nagenoeg onmogelijk de ver- lingen te onderhouden. Het 'k(|ekvervoer in andere delen van het kampte met vertragingen. In rd-Brabant en Limburg, waar de atie aanvankelijk vrij normaal kreeg het openbaar vervoer het middag steeds moeilijker. de grote steden leek Rotterdam vankelijk de minste hinder te on- inden van de slechte weersom- digheden. De metro liep normaal de bussen reden in de morgen vrijwel zonder vertraging. Ten- Dlge van ijzelvorming op de bo- t eidingen moesten de tramreizi- wel met enige vertraging rake s' houden. In de namiddag stag- de het openbaar vervoer in Rot- am echter. Vastgeraakte tram- iels zorgden voor oponthoud en iodige omleidingen. bus- en tramonderneming HTM in Haag kampte de gehele dag met e vertragingen. Vooral de trams ben last van ijzelafzetting op de enleidingen. Zowel de trams als bussen reden uiterst voorzichtig. B<jdat de chauffeurs rekening moes- houden met de problemen van de lere weggebruikers. De tramver- iing Den Haag-Delft werd gister- 'v sen gestaakt vanwege de ijzel op ^bovenleidingen en omdat langs de lijn veel sneeuwverstuivingen _n. De dienst werd met bussen erhouden. 'm Intieglijk druk ,trec ht had het openbaar vervoer volgens een woordvoerder van gemeentelijk vervoerbedrijf, ifeglijk" druk. vooral dooi; de gro- iroom mensen, die door het slech- 'eer de auto thuis lieten. msterdam hebben tram en metro gisteren het zwaarst te verduren ad. Het verlaten van de tramremi- was gisterochtend vroeg op som- e plaatsen al onmogelijk, omdat de wissels vastzaten. De trams die wel konden uitrijden, moesten door de ondergesneeuwde en vastgevroren wissels afwijken van de normale rou tes. Stroomstoringen, kabelbreuken en de ontsporing van een zestal trams veroorzaakten grote vertragingen voor de passagiers. De bussen van het Amsterdamse GVB konden alle routes berijden be halve de lijn naar de dorpen Holy- sloot, Durgerdam en Ransdorp ten noorden van de hoofdstad. Ook de metro had een moeilijke dag. Vooral de sneeuwhopen op de rails op het bovengrondse deel verhinderde een normaal rijpatroon. Besloten werd met extra lange treinstellen kwartier en soms zelfs halfuursdiensten te rijden. Wegen afgesloten In de noordelijke provincies en een groot deel van Noord-Holland was het autoverkeer gisteren vrijwel on mogelijk. In de loop van de dag wer den vrijwel alle grote wegen in Gro ningen, Friesland en Drente voor het verkeer afgesloten. Ook de Afsluit dijk. de dijk Enkhuizen-Lelystad en de Noordhollandse snelwegen Pur- merend-Hoorn en Alkmaar-Haarlem werden afgesloten. In de rest van het land werden de autowegen vrijwel voortdurend ge kenmerkt door langzaam rijdend of stilstaand verkeer als gevolg- van sneeuw en ijzel. Zeeland had de minste last van sneeuw en ijzel. maar door gladheid deden zich toch verscheidene slippar tijen voor. waarbij hoofdzakelijk ma teriële schade ontstond. Het vrachtverkeer over de weg heeft, doordat tal van wagens stil staan, nu al voor een grote verliespost gezorgd. Volg?ns het NOB-wegtransport in Rijswijk reed in het noorden van het land nog geen vijf procent van het vrachtwagenpark; in deze regio staan momenteel zevenduizend vrachtau to's vanwege het weer in de garage. De schade wordt door de NOB ge schat op 3.5 miljoen gulden per dag. Ben groot deel van de bevoorrading is doof het niet-rijden van het beroeps- goederenvervoer stil komen te liggen. Als er dan nog gereden wordt, blijkt het lossen van de lading door de gladheid veelal onmogelijk. De boe ren werden volgens het NOB niet alleen getroffen door het feit dat ze de melk niet kwijt kunnen, maar ook doordat ze geen voer voor hun vee ontvangen. Op tal van plaatsen deden zich giste ren aanrijdingen voor, in een paar gevallen met dodelijke afloop. Op de provinciale weg 36 door de Alblasser- waard raakte de 55-jarige G. H. Mij huis uit Papendrecht als gevolg van de gladheid in een slip. Hij botste frontaal tegen een tegenligger en was op slag dood. Op een onbewaakte overweg tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug werd een personenauto gegrepen door een trein uit de richting Dordrecht. De bestuurder, de 33-jarige heer E. D. H. Bosman uit Dordrecht, werd levens gevaarlijk gewond, zijn 22-jarige pas sagier C. A. Haksteen was op slag dood. Vermoedelijk heeft de automo bilist de trein niet gezien door grote wolken stuifsneeuw van een tege moetkomende trein. De 74-jarige T. Mollink uit Tilburg is gistermiddag bij een bushalte in haar woonplaats door een slippende stads bus geschept en daarbij zodanig ge wond geraakt dat zij later in een ziekenhuis overleed. De bus reed we liswaar langzaam, maar kon de vrouw bij het naderen van de halte niet meer ontwijken, aldus de politie. Vluchten afgelast Gisteravond rond half acht ging de luchthaven Schiphol weer open voor het binnenkomend luchtverkeer, toen er twee banen waren ontdaan van hun sneeuw- en ijslaag, waaraan urenlang met man en macht was gewerkt. De KLM liet gisteravond laat weten, dat alle DC-9 lijnvluchten naar Euro pese bestemmingen die vandaag tot elf uur zouden worden uitgevoerd, zijn geannuleerd. Twee interconti nentale diensten van vanmorgen naar Chicago en Toronto zijn even eens komen te vervallen. Voor het eerst sinds het bestaan van Schiphol moest wegens de gladheid de luchthaven worden gesloten. In de sneeuwjacht raakten de sneeuwploe gen elkaar kwijt, waardoor het onmo gelijk werd de banen van hun g'.adde laag te ontdoen. De KLM die behalve haar eigen vliegtuigen ook de afharv deling voor een groot aantal buiten landse luchtvaartmaatschappijen verzorgt, moest deze werkzaamheden enige tijd staken. Op Zestienhoven bij Rotterdam lag al het lijnverkeer stil. Hoewel de start- en landingsbaan schoon waren, was er geen luchtverkeer, omdat de toestellen onder het ijs zaten. De lijn diensten konden ook niet worden uit gevoerd. omdat de meeste buiten landse luchthavens gisteren nauwe lijks bereikbaar waren. „Lijndansen" Als gevolg van het slechte weer heb ben de Nederlandse elektriciteitsbe drijven te maken gehad met een aan tal stroomstoringen. Het meeste last van de zeer winterse omstandigheden hadden het Friese electriciteitsbe- drijf (PEB) en de provinciaalse Gel derse electriciteitsmaatschappij (PGEM). Er deden zich nogal wat draadbreuken voor, terwijl er ook sprake was van ..lijndansen" van de hoogspanningskabels. waardoor kortsluiting kon ontstaan. Dit lijn dansen was het gevolg van een harde wind en ijsafzetting op de kabels en had ook invloed op het telefoonver keer. dat gisteren ernstig was ge stoord. Verschillende netnummers waren onbereikbaar, ook onbereik baar. doordat veel mensen opbelden naar hun werk of huis of informeer den of voorstellingen, vergaderingen of cursussen wel doorgingen. Buiten de Randstad zal er vandaag zo goed als geen post worden be zorgd, omdat de nachtposttreinen vannacht niet reden. Ook de goede rendienst van de NS lag vannacht Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3c jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar f 1.503,66. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt Rente WOrdt iDcbcdragenxlOvoorcenCrocikasbiljetvanflO.OOO,- vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. Van onze sociaal-economi sche redactie WOERDEN Het CAO-over- leg in de bouw 280.000 werknemers is gisteren op nieuw in een impasse geraakt. Werkgevers en vakbondsbe stuurders verlieten elkaar na een dag druk onderhandelen zonder een nieuwe afspraak te maken. „Verder praten heeft geen zin, zei een woord voerder van de bouwbonden. De werkgevers zeggen op alle belangrijke vakbondseisen „nee" en daar laten ze het bij. We zullen nu op korte termijn ledenvergaderingen gaan uit schrijven". Vorige week nog meldden de onder- handelingspartijen dat er plotseling beweging was gekomen in het ook toen al vastgelopen CAO-overleg. Werkgeversvoorzitter S. J van Eijke- lenburg toonde zich zelfs „optimis tisch", hoewel de voorzitter van de hout en bouwbond CNV. Dilo van Commennée ook toen te kennen gal dat de bonden „praktisch niets waren opgeschoten. Breekpunten De breekpunten zijn opnieuw de 20 gulden aanvullende loonsverhoging, die de FNV-bonden vragen, de uit breiding van de regeling voor ver vroegde uittreding tot 62 jaar, verho ging van de vorstverletuitkering met vijf procent en het inbouwen van vijf procent prestatietoeslag in de basis- lonen. De federatie bouwbonden FNV gaf gisteren opnieuw te kennen dat zij bereid was de extra-looneis van twin tig gulden te gebruiken voor de finan ciering van de vervroegde uittreding eh de andere vakbondsverlangens. De werkgevers lieten weten dat de twintig gulden wat hen betreft „niet bestaat" en dat dat geld dus ook niet kan worden geruild tegen andere vak bondsverlangens. Heil De werkgevers waren overigens wel bereid om een nieuwe afspraak te maken, maar de vakbonden zagen daar geen heil in. Volgens hen is ei met de werkgevers ook geen zaken te doen over punten als de vakantie spreiding. het verbod op overwerk, de reisgeldvergoeding etcetera. „Ei blijft gewoon niets over om over te praten", zo werd er opgemerkt. Het enige onderhandelingsresultaat dat gisteren werd bereikt was de af spraak dat de vorstverletuitkering na een vorstperiode van vijftien dagen met tien gulden bruto per dag kan worden verhoogd. De bouwbonden hebben vanaf het begin van de onderhandelingen ge dreigd met acties, wanneer de werk gevers zouden blijven vasthouden aan hun standpunt dat de financiële ruimte ook voor werktijdverkor ting uiterst beperkt is. Gisteren kondigden de bonden aan dat zij nu eerst ledenvergaderingen zullen uit- schrijven. Van enige actie in de bouw kan er op dit moment geen sprake zijn. Als gevolg van de weersomstan digheden ligt de bouw eü weken stil. praktisch „plat", onder meer omdat er op de rangeerterreinen niet kan worden gewerkt. Sneeuwt oeslag Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken is voor de tweede keer deze winter akkoord gegaan met een sneeuw- en ijzeltoeslag voor een aan tal aardolieprodukten. Met ingang van vandaag mogen de leveranciers 0.5 cent per liter extra berekenen. De toeslag geldt voor autogasolie, trac- torgasolie, petroleum, en huisbrando lie. Voor zware stookolie bedraagt de toeslag vijf gulden per duizend kilo. Noodtoestand Ook in andere Europese landen heeft de winter opnieuw hard toegeslagen. Het noorden van West-Duitsland werd voor de tweede maal dit jaar door noodweer geteisterd. Een dikke laag sneeuw leidde tot een verkeers chaos. De Westduitse autoriteiten besloten zelfs de noodtoestand af te kondigen. Scholen werden gesloten en het verkeer lag nagenoeg stil. In de deelstaat Sleeswijk-Holstein, waar de sneeuw soms enkële meters hoog lag. werd een groot aantal gehuchten van de buitenwereld afgesloten. Hier en daar werd gebruik van auto's voor privé-doeleinden verboden. De verlo ven van alle soldaten werden inge trokken. De hoge waterstand bedreigt op nieuw de hele Oostzeekust. Door de storm bijeengedreven watermassa's vormen een gevaar voor de havenin stallaties in Sleeswijk-Holstein. Het schiereiland Portland aan de zuid kust van Engeland is volledig van het vasteland afgesneden door een zware storm, die de golven tot achttien me ter hoogte opzweepte. Geholpen door leger en marine redde de politie ruim zeventig gezinnen wier huizen door de zee waren meegesleurd. Ook België, waar het in de loop van woendag is gaan sneeuwen, is in de greep van de winter geraakt. In Brus sel daalde de temperatuur in een uur tijd met zes graden. Auto's raakten van het spiegelgladde wegdek af. Het treinverkeer was vrij normaal. In Oostenrijk raakten gisteren onge veer dertig militairen bedolven onder een lawine. Een van hen kwam daar bij om het leven, vier anderen raak ten gewond Van onze parlementsredactle DEN HAAG Ex-staatssecretaris Van Dam. nu Tweede Kamerlid voor de PvdA heeft in het begrotingsdebat voor volkshuisvesting afstand genomen van het mede door hem ondertekende wetsontwerp tot regeling van de huurbescherming. Volgens Van Dam is het tegen zijn wil tot stand gekomen en moet de verantwoording „voor het rammelende wetsontwerp" gezocht worden bij Van Agt. die destijds minister van justitie was in het kabinet-Den Uyl. sneeuwstorm, die gisteren vooral f het noorden van het land woed- fn daar uitschieters gaf tot negen- 81 kilometer per uur. deed denken de storm van 19 januari 1963. i toen werden er dorpen gelso- rlt d- In Delft moesten enkele lagere idolen d deur sluiten, toen bleek er onvoldoende brandstof voor den was. Een meneer uit Heeg w Wnerde mij verder aan een zware Wwstorm die Nederland op 7 irt 1947 teisterde. eigen gedachten gaan weer te- naar de strenge oorlogswinter 1942 toen er zowel in januari als ■*niari en in de eerste week van 11 srt sneeuwstormen over ons heen- men die het verkeer totaal belem- den. Trams uit die dagen gaven vrij snel op. De eerste sneeuw- ÏP m van de jaren '40 sjoeg medio uari toe Soldaten, gelegerd in ird;Brabant. die met de laatste ?p n in hun provincie arriveerden, f 'amen dat de laatste tram naar 1 Woonplaats het Het afweten Ve- :>jn toen maar dwars door de hoge uwduinen gaan lopen Die ïuwstorm gaf na de rustige jaren len een schok Nu ik toch met oude verhalen bezig ben spring ik ook even verder terug naar de legendarische winter van 1890/'91. In die winter reed Pim Mu iier al een privé-elfstedentocht. zijn vader en zoon met hem. W. Bregman in Wateringen heeft van die winter nog volgende herinnering „Als stookmateriaal had men toen weinig anders dan hout en turf schrijft hij. „Bij mijn schoonvader thuis had men een dikke essenboom met een knot zoals van een knotwilg gerooid. Daar een knot met de boom uiterst moeilijk te kloven is, legde men de boom in zijn geheel in het vuur. Toen deze drie weken had liggen branden, vloog er nog een katuil uit. In mei volgend op deze winter voeren jon gens grote ijsschotsen uit de vaarten naar de Loosdulnse vaart, waar zij sneller smolten, omdat er warm water inkwam door de wasserijen." Ook nog een rijmseltje: „Wien heugt niet meer die strenge winter Toen menigeen zijn laatste splinter Graag wijd' aan het immer hong'rig vuur Dat dag en nacht wel aan mocht blijven Door kou zo streng, zo lang van duur De vloed was tot de boom bevroren Geen oudje heugde dat tevoren De Zuiderzee' t was een mirakel bood enkele dagen het spektakel alsof ze reeds was drooggelegd Men ging van Staveren naar Enk huizen Met sleen als voorheen met buien Ik vraag wat zulk een winter zegt De actuele weersituatie wordt geken merkt door hogedrukgebieden boven midden-Scandinavië en één. Iets ster ker toenemend, ten noorden van Schotland. Aan de andere kant vult een depressie van 985 millibar op boven Noord-Frankrijk en trekt naar het oosten. Als gevolg daarvan zal er vandaag in ons land nog een stormachtige tot krachtige oosteüjke tot noordooste lijke wind waaien. Van de kant van Denemarken kan er nog wat sneeuw komen of hier en daar een sneeuwbui Het blijft in de rest van deze week waarschijnlijk ook zondag en maan dag koud winterweer met aanvanke lijk matige tot strenge vorst. Er zijn vooral in het noordoosten minima mogelijk tussen -10 en -15 graden Amsterdam De Bilt Deelen sneeuw Eelde Eindhoven sneeuw Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen sneeuw Zd Limburg sneeuw Aberdeen sneeuwb. Barcelona Berlijn sneeuw Bordeaux Frankfort regen OenCve Helsinki Innsbruck Klagenfurt geheel bew Kopenhagen drlftsn Lissabon Locarno Londen Ma Jnd regenb Malaga licht bew Mullorce München Nice licht bew Oslo on bew Panjs motregen Rome regen 8pllt Stockholm Wenen mist Zurich licht bew Het CDA-Kamerlid P. A. M. Cornelis- sen had een aantal verwijten over het volkshuisvestingsbeleid van het ka binet-Den Uyl aan het adres Van Dam gericht, waaronder de regeling van de huurbescherming. die nu alge meen door de Kamer als rammelend wordt ervaren. Een boze Van Dam reageerde daarop met de vraag of Cornelissen bereid was Van Agt uit te nodigen in de Kamer verantwoording af te leggen over het gelaakte wetsontwerp. De PvdA trok fel van leer tegen de beide bewindslieden op volkshuisves ting. minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx.Na eerdere aanvallen op Brokx moest ditmaal vooral de minister het ontgelden. Beelaerts zou volgens Van Dam geen beslissingen durven nemen en zich verschuilen achter zijn staatssecre taris. De interrupties van de PvdA-fractle werden op een bepaald moment Ka mervoorzitter Vondeling te machtig. Om de agenda van de Kamer, die door de weersomstandigheden al da nig in de war was gestuurd niet ver der uit de hand te laten lopen, ver bood hij verdere interrupties, juist toen WD-woord voerder De Beer het woord nam. Dat was meer dan de socialisten konden verdragen en de opmerkingen bleven komen. De soci alist Kombrink kreeg daarop te ver staan dat hij zijn mond moest hou den of anders de Kamer moest verla ten. waarop Kombrink mokkend uit de vergadering liep HOOGWATER vrijdag 16 februari. Vlivsingen 1-14-16.45: HartngvlieOluiaen 4 41 16 52. Roller- dam 6.13-18.49. Schevrnlngen 5 49-17.54): IJmui den 5 45-17 54. Den Helder 10.14-22.18 Harllngrn 0.04-12.42: OelfiiJI 2.15-14.44. 9 Vervolg van pagina 1 De problemen die nu in het kabinet zijn gerezen zin een indirect gevolgan de kritiek van de Raad van State op het wetsontwerp. De raad meende, dat het kabinet niet kon volstaan met het indienen van het wetsontwerp alleen. De Kamer zal ook moeten weten hoe een en ander zal worden uitgevoerd. De uitvoering wordt gere geld bij het opstellen an dit uitvoe ringsbesluit. Het bezwaar van de liberale en twee christen-democratische ministers te gen stringente richtlijnen Is. dat op die manier toch weer normatief te werk zal worden gegaan Ze vinden dat niet consequent. In het wetsont werp is bewust afgezien van het opne men van een algemene norm. Even min zijn criteria opgenomen voor het al dan niet verrichten van de-Ingreep. Als uitgangspunt is gekozen, dat ab ortus toelaatbaar is wanneer de vrouw zich in een noodsituatie be vindt Maar van welke aard die nood zou moeten zijn, ls niet nader om schreven. Oppositieleider Den Uyl heeft giste ren scherpe kritiek geleverd op de gang van zaken rondom het abortus- ontwerp. Hij zal vandaag de mede werking van de Tweede Kamer vra gen om van het kabinet tekst en uitleg te krijgen over de reden van de vertraging In een verklaring zegt Den Uyl. dat vanaf december de in druk is gegeven dat het kabinet er uit is Op grond daarvan heeft hij. naar hij zegt. berust in enig uitstel van de toegezegde motivering aan de Ka mer Nu blijkt dat het kabinet zich opnieuw over de kwestie moet uit spreken. meent Den Uyl dat er sprake is van ergerlijk gesol met een belang rijke zaak „Juist in deze ernstige zaak had het kabinet geen llchtvaar dige toezeggingen mogen doen", al dus Den Uyl. Premier Van Agt liet de Kamer giste ren weten, dat „bij de afhandeling ter inzending van het wetsontwerp bin- 'nen het kabinet zich daarover alsnog zou hebben uit te spreken

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3