P azargan stelt abinet samen Kamer op de bres voor privacy van bejaarden Druk overleg over abortus Bak Kiesuwkado Gladheidsgrens trekt langzaam naar zuiden personen auto rai In deze krant Trouw ItNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant 1 Kwakkelweer ïl m ..im- Naar Libanon khtiar aangehouden Friesland Bank Dossiers vol beschuldigingen tegen de KLM Kamer verwerpt shirtreclame Opnameprocedure voor tehuizen herzien Busdiensten in Noorden gestaakt Trouw Fris van de lever [bezorg Trouw een niettweabonneë~| Lees een krant met omtmgmg: TfOUW 37STE JAARGANG NR. 10771 - WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 rouw HET WEER A9wnrm.fi voor dzaterdag»* rubriek moeten uiterts donderdag (Ie po»l) m ons bezit zijn Inlichtingen lel 070-9134S6 UI. 7i3 In het Noorden af en toe sneeuw of ijzet Temperaturen rond het vriespunt Tot krachtig toenemende oostenwind EkJers af en toe regen en mistban ken Middagtemperaturen ongeveer plus zes graden. Matige zuidoosten wind. Morgen en overmorgen: opnieuw lichte tot matige vorst; weinig of geen neerslag Morgen zon op 07.57 onder: 17 53 Maan op: 21.37 onder: 09.11. LOSSEN NUMMERS 60 CENT 't, fi.5 L, 3 ..-I»-. V..: In de Lekhaven in Rotter dam werd gisteren de eer ste partij legermaterieel verscheept voor de Neder landse VN-troepen in Li banon. Het gaat om 43 drietonners, ziekenwagens en combi's die met het Westduitse vrachtschip „Cap Baitar" naar Haifa worden gebracht. Een vijftal Nederlandse militairen (foto links) zal het transport begeleiden, terwijl ongeveer 75 kwar tiermakers op 27 februari het transport achterna zul len reizen. Zij vliegen van Schiphol naar Beiroet en vandaar naar Israël om de voertuigen op te halen. Een dag later wordt een serie YP-pantserwagens verscheept, maar het is nog niet zeker of dat in Rotterdam of Amsterdam gebeurt, aldus de leger- voorlichtingsdienst. James Dorsey ERAN Met de arrestatie van de vorige premier Sjapoer itiar zijn gisteren alle in Iran verblijvende kopstukken het vorige bewind in handen gevallen van de nieuwe ing. De door ayatollah Khomeini benoemde premier ii Bazargan maakte gisteren de samenstelling van zijn net bekend, dat op het eerste gezicht een coalitie lijkt van nkse en rechtse vleugels van het verzet tegen de sjah. tremier Sjapoer Bakhtiar werd ochtend met een aantal gene- opgepakt op het moment dat hij ïging zou hebben gedaan in het nig van de premier Iran te veria- let was nog onduidelijk of de remier zoals vele anderen wordt ïhouden op het hoofdkwartier Diomeini zodat hij mettertijd ts verraad en moord op het volk een revolutionaire rechtbank 'orden gedaagd. t hoofdkwartier van Khomeini V blij met uitspraak r discriminatie speelden zich zeer emotionele tafere len al. Gevangen gezette generaals en voormalige ministers ontkenden om strijd de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen van het algelopen jaar. Keer op keer benadrukten de gevangenen dat zij diep religieus zijn en dat zij niets tegen het volk hebben ondernomen. De vroegere premier Hoveida en de voormalige directeur van de SAVAK, de geheime dienst van de sjah. generaal Nassiri schoven elkaar de verantwoordelijkheid toe voor martelingen die in het verleden zijn bedreven. Ook het imago van oud-premier Bakhtiar werd'door de gevangenen ernstig aangetast. Ze bestreden allen het beeld van Bakhtiar als een man die. bezield door zijn westerse opvoe ding. zichzell zou hebben opgeolferd voor het welzijn van zijn land. Vol gens generaal Rabl'ix, oud-bevelheb ber van de luchtmacht en generaal Rahimi, oud-militair gouverneur van Teheran zou Bakhtiar. die vijfentwin- tig jaar tegen de sjah streed, de strijd krachten het algelopen weekeinde hebben willen dwingen de opstande lingen in het oosten van de hoofdstad Teheran te bombarderen. De sfeer in en om het hoofdkwartier van Khomeini deed gisteren weinig goeds verwachten. Geblinddoekte Afghani's werden met hun handen op de rug gebonden door de nauwe stra ten geleid op beschuldiging dat zij agenten van de Sowjet-Unie zijn. Ze zouden zijn binnengesmokkeld door hoge functionarissen van het oude bewind Een bus met veertig Britten werd binnengereden. Ze werden op gepakt toen ze bezig waren met het verhuizen van hun kantoor, dat door een brand onbruikbaar was gewor den Zijn ZO blij blij blij Vervolg op pag. 12, kol 1 en meer nieuws over Iran op pag. 7 P De grootste regionale bank Toonbeeld van Friese degelijkheid Leeuwarden Telefoon 05100-43123 PAGINA 2: Ds Hegger verlaat Gereformeerde Kerken PAGINA 3: Dr G. Huls: bijzondere school op verkeerde weg PAGINA 10: 'Het bedrijfsleven heeft goed geboerd' PAGINA 7: In Tsjaad gaat het om de knikkers PAGINA 5: PAGINA ECONOMIE: Consumentenrubriek Klachten over makelaarsloon zullen blijven PAGINA SPORT: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM moet de procedure bij het opnemen van bejaarden in een bejaardenhuis ernstig gaan herzien. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een motie van de PPR. die daarom vraagt. Alleen de Boerenpartij is tegen een herziening. De PPR baseert haar bezwaren op een rapport van de gezondheidsraad. Daarin wordt gesteld dat de privacy van bejaarden bij hun opneming ern stig wordt bedreigd. Het rapport is een voorbereiding op de wet op de bescherming persoonsgegevens, die volgend jaar wordt verwacht. Fractievoorzitter van de PPR. me vrouw Beckers. „Op het ogenblik re gelt een indicatiecommissie de opne ming van bejaarden. Daarbij is de bejaarde bij voorbeeld verplicht een maatschappelijk werker in zijn huls toe te laten. Die Indicatiecommissie kan ook inlichtingen gaan inwinnen over de persoon in kwestie bij derden, buren en zo. Hij heeft niet het recht die gegevens in te zien of er bezwaar tegen te maken." „De huisarts verstrekt aan de indica tiecommissie gegevens over bij voor beeld asociaal gedrag of verslavingen aan een of ander. Zo'n arts heeft geheimplicht en het zou juister zijn als de bejaarde wordt gevraagd of hij akkoord gaat met allerlei gegevens die over hem worden verstrekt. Wat het medisch onderzoek betreft: als een lid van de commissie een nader onderzoek wil heeft hij daartoe het recht. Dan moet de bejaarde weer geloven aan een medisch, psycholo gisch of psychiatrisch onderzoek, ter wijl hij geen enkele zeggenschap heeft." „Dan heeft de commissie op een ze ker moment alle gegevens en stuurt die aan een aantal tehuizen in de streek waar de bejaarde wel wil zit ten. Wat er met de gegevens gebeurt weet de bejaarde niet. Dit alles ls in strijd met de regels die de regering al in 1965 heeft opgesteld. Die regels worden spoedig herzien en ze gaan ons nog niet ver genoeg maar aan de spaarzame waarborgen die hierin zijn vastgelegd wordt door de indica tiecommissies nog niet voldaan. „In die motie wordt dus gevraagd aan Wallis de Vries garanties te scheppen dat het onderzoek naar gegevens van bejaarden tot het strikt noodzakelij ke wordt beperkt en met duidelijke rechtswaarborgen wordt omgeven. Verder moeten er richtlijnen komen in de huidige procedure, die de regels uit 1965 op z'n minst eerbiedigen", aldus mevrouw Beckers UTRECHT Een steeds groter deel van Nederland heeft last van spiegelgladde wegen pi's gevolg van IJzel. De gladheids- grens lag gisteravond om tien uur op de lijn Zaanstad- Apeldoorn. Ten noorden van deze lijn waren veel wegen onberijdbaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt en de ministers De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksgezondheid) doen ver woede pogingen om het wetsontwerp over abortus voor alle leden van de regeringsfracties aanvaardbaar te maken. De bewindslieden voeren hiervoor regelmatig overleg met de fractieleiders Lubbers van het CDA en Rietkerk van de WD. Vorderingen worden echter zo moei zaam gemaakt, dat de Tweede Ka mer minstens nog enkele dagen op het wetsontwerp zal moeten wachten. Van officiële zijde kon gisteren niets met zekerheid worden meegedeeld omtrent het tijdstip van indiening. Het kabinet heeft de steun van bijna alle leden van CDA en WD nodig om het wetsontwerp met succes door de Tweede Kamer te slepen. Bovendien moet worden voorkomen dat vanuit de regeringsfracties wijzigingsvoor stellen worden ingediend. Zou een van de beide fracties met een amen dement komen dan zal de andere niet willen achterblijven en kan het kabi net in moeilijkheden komen. Fractieleider Lubbers heeft het kabi net tot dusverre geen zekerheid kun nen verschaffen over de opstelling van zijn fractieleden. Onzekerheid is er vooral over de stellingname van vice-fractievoorzitter Van Leijen- horst en zijn medestanders. Vervolg op pag. 5, kol. 6 ADVERTENTIE In Friesland en Drente werden giste ren de meeste busdiensten gestaakt. De 8poorwegen hebben in de loop van de avond alleen In de kop van Noord-Holland problemen onder vonden. Op sommige plaatsen In het noorden had de IJzel zich centimeters dik op de wegen afgezet. Strooien had geen zin omdat nieuw ljzel het zout steeds weer bedekte. Gedeputeerde 8taten van Groningen maakten gisteren be kend dat er nauwelijks genoeg strooi- zout is voor een of twee keer strooien. Automobilisten worden op sommige plaatsen ook geconfronteerd met af knappende takken die te zwaar wor den door de ijzelafzetting. Het pro vinciaal elektriciteitsbedrijf van Friesland is ook door ijzelafzetting in moeilijkheden geraakt: de elektrici teitsdraden dreigen onder de zware te breken. Bij de verkeerscentrale van de rijks politie in Driebergen kwamen gister avond veel meldingen binnen van on gevallen. Noemenswaardige persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Senator De Cloe pleit bij de behandeling van de wet op de geluidhinder voor de stille stortbak. Het gerucht dat de Eerste Kamer door een cordon sani tair van de werkelijkheid des dagelijksen levens zou zijn afgesneden, lijkt hiermee voorgoed doorge spoeld. Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (ook tijdens avonduren) 6 sprookjes op I LP (A) Verlek) door Ion v.tn Duinhoven. Ko v«iii Dijk I Ictiy Blok en Ino v-.in F;ia\ven Lektuurhanger(B) Nooil meer zoeken inur de krint of (v-guls. Dekor.itiel jute lekltiurli.inger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en pr.iktiM.li hcrvendicn Echt n.iturvl leder mclgevlochten koontje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en ;imi Kindje van kcr.imick. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvang! u een van deze kadoos naar keuze. I Naam nieuwe abonnee:I Met algemene stemmen nam de Tweede Kamer gisteren een motie van het VVD-Kamerlid Ploeg (op de foto vierde van links aan tafel) aan om het militair tehuis Bronbeek vooralsnog open te houden. Een groep bewoners van dit tehuis was hierover zo verheugd, dat de goede afloop gisteravond nog werd gevierd met een etentje in een „uiteraard"' Indisch restaurant in Den Haag. Meer nieuws op pagina 3. Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee:» Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis. Daarna gaat hel kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f 7.- koning Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1