solidariteit met verslaafden' roep vrouwen kiest bewust et ongehuwd moederschap Personalia larom ds. Wouters meeliep in een mars van 'junkies': 'Voorkomen dat je contact met groep verliest een gezin, geen vaste relatie' n Moluks comité wil behoud Bronbeek Verslaafden tegen politie in methadonbus Donors moeten vaker bloed kunnen geven Verkeersplan onder de loep DAG 13 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Fritx van Exter TERDAM De gerefor- >de dominee Douwe Wou- (48) liep vorige week idag voorop in een pro- iars van zo'n driehon- Surinaamse heroïnever- Clden en sympathisanten het Amsterdamse stad- De hoofdstad had nog eerder een demonstratie junkies meegemaakt, dagen later, vrijdag, be- Jide de dominee dezelfde igroep van jongens en |es bij het kraken van het theater de Stadsdoelen binnenstad. Enkele me- ;JIyerwijderd van het pand ïaide Regenboog; de inter- dijke hulpverleningsor- latie waarvan Wouters itter is. ioo d tussen beide gebeurtenissen ef dde hij aan het koortsachtig ijk. leren en onderhandelen met ja neester en wethouders van e rdam, Surinaamse welzijnsin- gen en de zwerfgroep, die zich sluiting van hun trefpunt, het in de binnenstad, ge- /erijd had in het centrum Anton de g. er i di zige gestalte van Wouters leek gen emakkelijk te bewegen in het gezelschap van Surinaamse en andse verslaafden en handela- ___|riminelen en prostituées. Hij zich ogenschijnlijk niet aan ch afspeelde in de bedompte in van het SOSA, het centrum de Kom en nu de Stadsdoelen: kken geld, de heroïne die van ar wisselt, de messen die het ire spul bij elkaar schrapen, de de ogen en lopende neuzen na /pruik en de opgeverfde jonge s die van tijd tot tijd weer de opgaan om geld te verdienen. lige weerstand of afgrijzen je- eze groep is bij Wouters niets te n. Ook niet van misplaatst zelf- jden, want daar hebben deze n weinig aan. „Het is geen lots- idenheid wat mij drijft, want ik een verslaafde. Maar wel een van solidariteit met mensen de valkuil van de verslaving Als je met ze praat krijg je niet ruk dat het om criminelen gaat. kt een verlangen om begrepen loipen te worden. Je hoeft ze walen niet te verduidelijken oi praten, want die kennen ze zeil I goed." cheiden igenboog kreeg tot voor kort i een bescheiden rol toebedeeld ulpverlening. De instelling had nmigen het image van een ama- ische vereniging; blijde vrijwil- Dominee D. Wouters ligers die zonder veel kennis en erva ring met de bijbel in de hand de jongelui van hun dwalingen proberen af te houden. Met name een subsidie aanvraag voor de hulpverlening aan Surinamers werd afgewezen. Maar toen Amsterdam, na de sluiting van het SOSA, geconfronteerd werd met de grote groep Surinaamse heroïne- verslaafden stond de gemeente open voor elk aanbod van de Regenboog. Wouters: „De Regenboog begon in 1974 vanaf de grasmat. In het Vondel park waren duizenden jongeren met hun slaapzakken neergestreken. Wat goedwillende mensen uit de kerk zijn in hun vrije tijd daar aan de slag gegaan. Zij kwamen al gauw in aanra king met de heroïneproblemen en dat gaf een hele schok. In de begintijd zijn fouten gemaakt en we hebben de problemen wel eens onderschat. Maar we hebben de spot en de kritiek over ons heen laten gaan en zijn er nu zelf eigenlijk wel verbaasd over dat we staande zijn gebleven." De Regenboog werd vakkundiger. „We hebben veldwerkers die bewezen hebben dat ze het moeilijke werk aankunnen." De erkenning is een tijd lang uitgebleven en de subsidies zijn nog steeds aan de krappe kant. De kerkelijke achterban Steunt het werk voor een belangrijk deel. Stroomversnelling Wouters en de Surinaamse werker van de Regenboog, Waldi Breeveld, hebben zich met veel energie en vast beradenheid in de problemen van de zwerfgroep gestort. Een groep ver slaafden die, zoals dat heet, „onbe reikbaar is voor de hulpverlening". Druggebruikers van wie veronder steld wordt dat ze niet gemotiveerd zijn om zich van hun verslaving te ontdoen. De sluiting van het SOSA-gebouw, de vorige maand, veroorzaakte een stroomversnelling. De gemeente zei geen andere keuze te hebben dan de zwerfgroep weer de straat op te stu ren. Er was sprake van een „maat schappelijk onaanvaardbare situa tie" in het brandgevaarlijke en onhy giënische gebouw. Een aantal gebrui kers, dat wilde afkicken kon terecht bij de Surinaamse hulpverleningsor ganisatie Srefidensie. Daklozen wer den opgevangen door de sociale dienst. De Regenboog bood vlak voor de sluiting aan veertig tot vijftig jon gere gebruikers te helpen. Het project Foto: Erwin Verheijeo moet nog door het ministerie van CRM goedgekeurd worden. Maar voor de grootste groep was er niets. Enkelen smeekten vertegen woordigers van de gemeente om een andere ruimte; desnoods een keet of ongebruikte loods. Maar B. en W. zeiden niet de verantwoordelijkheid te kunnen en willen nemen voor een nieuwe ontmoetingsplaats van ge bruik en handel. De zwerfgroep trok nog voor de slui ting van het SOSA naar het centrum Anton de Kom. waar zij zich nestelde op de benedenverdieping. Tot wan hoop van de Surinaamse welzijnsin- stelling Best, die in het gebouw ge woon is allerlei (drugvrije) activitei ten te organiseren en dat nu in gevaar zag komen. Een ontruiming door de politie werd nog net voorkomen nadat zeven Suri naamse welzij nsinstellingen, de Re genboog en de Raad van Kerken de handen ineen hadden geslagen en een actie begonnen voor een nieuw onder komen. Verantwoordelijkheid Dominee Wouters: „Ik vind niet dat wij ons aan de verantwoordelijkheid kunnen onttrekken. Je moet voorko men dat je het contact met deze groep verliest en het opgebouwde vertrouwen verspeelt. Als ze zich weer verspreiden versnippert het pro bleem en ontstaan er overal kleine brandhaarden. Ze worden onbereik baar voor de hulpverlening en de han delaren kunnen de leiding geven aan een proces van sociaal kwaad waar geen rem op is. Het gaat erom wie het vertrouwen van de zwerfgroep heeft: de handel of wij. Dat is de grote strijd. Als er niet snel iets gebeurt wint de handel het." De negen instellingen hebben grote druk op de gemeente uitgeoefend om een nieuw onderkomen ter beschik king te stellen. De gebruikers die ge woon zijn het daglicht te schuwen en hechten aan de anonimiteit gingen er zelfs de straat voor op. „Wij willen afkicken" stond er op borden en werd geroepen voor het stadhuis. Uit de demonstratie bleek al dat het om mensen gaat die ervan afwillen. Al leen de wilskracht en het doorzet tingsvermogen ontbreekt. „Wij willen afkicken", riepen ze. Dan begrijp je dat de verslaving hun hoog zit. Ze hebben hun eigen nood gezien en schreeuwen de samenleving om hulp. Driehonderd Junkies op straat, dat maakte diepe indruk op mij." De gesprekken met de gemeente heb ben nog niets concreets opgeleverd. Er is wel een grotere bereidheid om te praten over een nieuw trefpunt dan voorheen. Maar de handel zal kost wat kost geweerd moeten worden. Een moeilijke opgave voor de negen instellingen, maar ze willen het pro beren. In afwachting van een legaal onderkomen kraakte de zwerfgroep vrijdag de bouwvallige Stadsdoelen om de stichting Best te ontlasten. In het pand zal al begonnen worden met de hulpverlening. Vuil niet opgevangen Wouters is blij met de bereidheid van de gemeente om de plannen serieus te bespreken, maar heeft ook kritiek: „De sluiting van het SOSA, zonder enig alternatief voor deze groep, was een slechte zaak. Daarmee bezemde de gemeente de problemen voor zich uit en schoof de verantwoordelijk heid van zich af. Maar het vuil werd nergens in opgevangen." Hij pleit voor een groter verantwoor delijkheidsgevoel van de samenle ving voor de verslaafden. „Het gaat om een kansarme groep die te maken heeft met werkloosheid, discrimina tie en slechte huisvesting. Als de mo derne samenleving niet verandert zal op de golven van de welvaartsmaat schappij het schuim van de versla ving liggen en zich uitbreiden. De samenleving zal meer moeten doen aan werkelijk welzijn dan zich te ver slingeren aan de welvaartssympto men: het vrije weekeinde, huisje, boompje, beestje." Wouters onthoudt zich van al te veel bijbelse spreuken, maar het „Ben ik mijn broeders hoeder" vindt hij een treffend motto waarmee de samenle ving zich zou kunnen inzetten voor de verslaafden. „Zonder veel illusies, maar wel met een klein beetje geloof en hoop." Overleden ZEIST Dr. Jean Vic tor de Bruijn, beter bekend als „Jung le Pimpernel", is op 65-Jarige leeftijd in een ziekenhuis in Zeist overleden. De Bruijn ging in 1939 als bestuurs ambtenaar naar het voormalig Nieuw-Guinea, waar hij in de tweede wereldoorlog een prlvé-vercetsorgani- satie op touw zette. Tijdens de bezet ting door Japan verborg hij zich in het bergland, van waaruit hij met vliegtuigen verzetswerk verrichtte in strijd van het Amerikaanse leger te gen de Japanners. Doordat hij aan de bezetter wilde ontkomen, trok hij zich steeds dieper terug in het moei lijk toegankelijke gebergte van Nieuw-Guinea, waar hij zich volledig aanpaste aan het primitieve leven van de Papoea's. In 1965 kwam hij terug in Nederland en hij werkte tot zijn pensionering in 1972 als hoofd van het centraal bureau opleidingen van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Hij was offi cier in de orde van oranje-nassau, drager van het bronzen kruis, het kruis van verdienste en het oorlogs- herinneringskruis. Overleden Op zestigjarige leeftijd is plotseling overleden de heer J. van Eek, burgemeester van het Gelderse Brakel. De heer Van Eek was burge meester van Brakel sedert 1967. Daarvóór was hij werkzaam bij uitge verij Samson in Alphen aan den Rijn. De heer Van Eek was ook penning meester van de provinciale diaconale commissie van de Nederlandse Her vormde Kerk in Gelderland. Cisca Dresselhuys TERDAM Ongehuw- oeders hebben altijd be- l. Maar in plaatst dat aantal de laatste jaren l dankzij een sterk ver- de mogelijkheid voor ge enregeling of een even- abortus stijgt het aanzienlijk. Het aantal nechtelijke geboorten is 77 bijvoorbeeld met 7,6 nt gestegen vergeleken Et jaar daarvoor tot 4688 len per jaar. it kan de conclusie getrokken n, dat er „iets" aan de hand is it ongehuwd moederschap. Ten is er de groei van het aantal n. dat ongetrouwd samen- en in deze relatie een kind dat dan wettelijk te boek staat n „buitenechtelijke geboorte", behalve deze groep stijgt ook ntal alleenstaande ongehuwde rs. Daaruit blijkt, dat veel en anders aankijken tegen het een-kind-hebben dan vroeger. &'as vrijwel iedereen erop uit de lande jonge moeder toch maar het huwelijksbootje in te krij- oordat het kind er was. Of de ouders in spe daar nu wel of oor voelden. (Veel van deze ge en huwelijken eindigden later echtscheiding, zo blijkt uit de ings-statistieken). Een onge- moeder was in die tijd een )ot. die in de steek gelaten was; dien werd ze vaak gezien als hande voor haar familie. wel heel iets anders dan wat Ide meisjes en vrouwen nu me en ook in hun leven tot uit ing brengen: namelijk een die een kind wil hebben, kiest ee beslist niet automatisch fn relatie met de vader van het iaar keuze voor het kind staat meer los van de relatie met de Deze vrouwen willen een kind. net een gezin of een vaste ver- ig met een man *P BOM-vrouwen (Bewust On- de Moeders) in Amsterdam be- Tekening uit de brochure „Bewust ongehuwd moeder" staat nu ruim een jaar. De aanzet voor deze groep werd gegeven door Cecile, een 29-jarige maatschappelijk werkster, die in juli 1977 een adver tentie zette in een aantal kranten. De tekst van deze advertentie, die onder het kopje „diversen" stond, luidde: „ik zoek een aantal vrouwen, die net als ik vanuit een bewuste keuze ongehuwd zwanger zijn of dit overwe gen. Doel: ervaringen uitwisselen, el kaar ondersteunen, samenwerken bij het oplossen van praktische zaken." Discussie Er reageerden maar weinig vrouwen op deze annonce. In september 1977 volgde een inter view van de initiatiefneemster in Het Parool. Dit artikel deed de discussie over het bewust ongehuwd moeder schap ontbranden. Bovendien meld de zich toen een twaalftal vrouwen voor de groep. Eind september 1977 hield men de eerste bijeenkomst: van de aanwezigen waren vier vrouwen in verwachting, drie met een kind en vijf vrouwen met het vaste voornemen alleen een kind te willen. Vanaf dat ogenblik noemde men zich de BOM- groep. In het jaar dat de groep nu bestaat zijn er een paar kinderen geboren, er is veel gepraat tussen de vrouwen, maar men is, naar de mening van iedereen, eigenlijk nog niet genoeg toegekomen aan discussies van we zenlijke aard, juist omdat er zoveel gebeurde. „Wij zijn erg met onszelf bezig geweest, met de directe ervarin gen en gebeurtenissen, het krijgen van de kinderen zal daartoe hebben bijgedragen. We mogen de ogen niet sluiten voor de verschillen tussen ons (er zitten bij de groep vrouwen die ongehuwd moeder zijn omdat ze geen abortus wilden, maar er zitten ook vrouwen bij, die uit feministische/ politieke overwegingen tegenstan ders zijn van het traditionele gezin). We mogen deze verschillen niet onder tafel werken. We zullen ons anders moeten gaan organiseren enerzijds direct praktisch gericht (eikaars kin deren opvangen, informatie inwin nen. kleren doorgeven), anderzijds gericht op actie en scholing. Daar naast moet ook het praatgroep-achti- ge karakter blijven bestaan, omdat we elkaar nodig hebben. De maat schappij tolereert ons, maar dat wil niet zeggen, dat ze „met ons" is men neemt ons het bewust ongehuwd moederschap niet in dank af", schrij ven de twee ongehuwde moeders Ce cile Jansen en Laurien Teepe in het boekje „Bewust Ongehuwd Moeder", dat dezer dagen verschenen is. Verhaal In dit boekje onder meer het verhaal van Cecile, haar redenen om wel een kind en geen man te willen en het verslag van haar bevalling, waarin zij werd bijgestaan door twee goede vrienden. Cecile is afkomstig uit een klein dorp, zij woonde in Amsterdam al geruime tijd in een leefgemeen schap. Na haar studie aan de sociale academie te hebben voltooid, lukte het haar nog niet om werk te vinden. In een interview voor de bevalling vertelde ze, waarom ze een kind wil de: „Ik wil al heel lang een kind. Het lijkt me leuk. Ik wil, dat hele scala van, noem het maar, traditionele ver langens, ervaringen meemaken: zwanger zijn, bevallen, opvoeden. Ik wil het alleen niet samen met een echtgenoot of vaste vriend. Ik geloof niet in de gezinsvorm zoals wij die kennen. Ik vind dat een te kleine, geïsoleerde groep. Ik heb ook niet veel vertrouwen in die relatie met die ene man. Ik vind zo'n relatie wel belangrijk, maar ik wil niet samenwo nen. Niet dat ik alleen wil wonen, daar zie ik ook niets in. Mensen zijn niet gemaakt om alleen te zijn, maar ik heb behoefte aan meer dan één mens om me heen, vrienden, vrien dinnen die je steunen. Ik heb zeker wel vijf Jaar nagedacht voor ik die beslissing om een kind te krijgen durfde nemen. Natuurlijk vraag je je af. mag ik dat wel doen. is het niet egoïstisch, wat heb ik zo'n kind te bieden? Een reactie, die ik nogal veel hoor is „een kind moet een vader hebben". Maar ik weet het niet. Voor mij is het echt niet bewezen. Ik zie zo weinig goede „klassieke" gezin nen. Een echtscheiding is voor vrijwel elk kind een walgelijke ervaring en opgroeien in een gebroken gezin is ook niet ideaal. Waarom zou een kind, dat oploeit in een omgeving waar ze er blij mee zijn, niet weerbaar kunnen zijn?" Gemis vaderfiguur Als reactie op de uitlatingen van de BOM-groep kwam de emeritus-hoog leraar in de kinderpsychiatrie me vrouw prof. dr. E. Frijling-Schreuder (70) met de volgende mening. „Het staat vast dat een kind de eerste tijd de verzorging nodig heeft door dezelf de mensen. Niet deze keer die en morgen weer die. Het staat wel vast dat gedurende de eerste drie levens jaren onderbreking van het contact met de vaste veraorgers altijd een grote ingreep is. En vrouwen die al leen zijn, kunnen niet voor een kind zorgen, zoals dat nodig is, omdat ze moeten werken. Ik heb helemaal niets tegen werkende vrouwen, inte gendeel. maar de eerste jaren moet ze zoveel mogelijk bij haar kind zijn." Verder meent mevrouw Frijling dat het gemis aan een vaderfiguur schade zal toebrengen aan het kind. „Een kind heeft behoefte aan een moeder én een vader Het is bekend dat kin deren die om een of andere reden zonder vader zijn, zich er een fantase ren en aangetoond is. dat dit minder goed is voor de ontwikkeling." Het argument van de vrouwen, dat ook zij die geen vaste relatie hebben, recht hebben op een kind, wijst mevrouw Frijling af. Zij meent dat een kind recht heeft op een gezonde ontwikke ling, die het op deze manier vrij zeker zal ontgaan. Een van de bewust ongehuwde moe ders reageert in het boekje op deze kritiek: het is de psychologe drs. Loe- kie Eibers. Zij zegt onder meer: „Zou u niet vermoeden dat het voor een baby nogal wat verschil zal maken of hij het ongeplande en waarschijnlijk ongewenste kind is van een zelf nog onvolgroeide tiener ide groep, waar uit tot nu toe meestal de ongehuwde moeders voortkwamen» of het kind van een volwassen vrouw, die na rijp beraad tot zijn komst besloten heeft en hem van het begin af aan met vreugde groot brengt? De maat schappij bestaat uit vrouwen en man- Buitenechtelijke geboorten blijven toenemen DEN HAAO (ANP) Het aantal bui tenechtelijke geboorten In ons lanc blijft sUJgen. Op het «nblik is eer van de 37 geboorten jCÖfcnechteliJk Dit ls bekend ge n-, a aJöybor de Neder landse vereniging Jïtn organisaUe# voor huipverlenliuÖöj zwangerschap en alleenstaand {Snfcrschap, (FIOM). Vorig Jaar werdefSï.dM buitenechte- lljke kinderefegaboren, een stijging I van 7.6 pcteCcn opzichte van 1976 (4.355). De TOtnlglng onUeent deze cijfers aan het centraal bureau voor I de statlsUek. De organlsaUe noemt de stijging des te opmerkelijker om- dat de bekendheid en verkrijgbaar- held van voorbehoedmiddelen groot is en het aantal huwelijken en f boorten dalen. ASSEN (ANP) Ook het landelijk actie-comité Zuid-Molukken (LAC) vind* dat Bronbeek moet blijven. In een vÊTTüaring zegt het LAC dat de regeringsbeslissing om het tehuis voor gepenSTbneerde KNIL-militairen te sluiten „niet anders kan worden gekwalificeerd dan als grove verwaar lozing". Het LAC houdt zich gewoonlijk al leen bezig met het overheidsbeleid ten aanzien van Zuidmolukse KNIL- mllitalren, maar ls in het geweer ge komen „uit diepe verontwaardiging over het feit dat tegenover bejaarden en andere minderheidsgroepen uit het voormalige Nederlands-Indië blijkbaar alles maar kan". Als de rijksoverheid de sluiting van het tehuis doorzet, aldus het LAC. „dan moet de provincie ingrijpen. Ge deputeerde Staten van Gelderland kunnen dan via de wet op de bejaar denoorden de belangen van de inwo ners van Bronbeek veilig stellen". ARNHEM (ANP) Zeventien ver slaafden in Arnhem hebben in een brief aan de GG en GD en aan de raadscommissie voor de volksge zondheid geprotesteerd tegen de aan wezigheid van politie in de Arnhemse methadonpost aan de Westervoortse- dijk. Die aanwezigheid was voor de maatschappelijk werker van de post de reden om ontslag te nemen. Twee rechercheurs van de Arnhemse politie verbleven vorige maand op verzoek van de GG en GD gedurende twee dagen in de methadonpost. Dat gebeurde nadat een fles methadon was gestolen en omdat enige verslaaf den personeel van de post zouden hebben bedreigd. In verband met de diefstal is inmiddels één persoon aan gehouden. De briefschrijvers menen dat het voor een goede begeleiding van drugs-verslaafden van primair belang is. dat er een vertrouwensrelatie is tussen de hulpverleners (GG en GD) en de hulpvrager (verslaafde). „Het wordt wel erg moeilijk als verslaafde vertrouwen te krijgen in de metha donpost als ook de politie aanwezig is om iedereen die voor een kuur bin nenstapt. te registreren" Iedere verslaafde die op de metha donpost een kuur volgt, moet dage lijks een portie methadon halen. De politie was In Januari dus ln staat alle verslaafden die een kuur volgen, te zien, aldus de groep verslaafden ln hun brief. Volgens hen werkt de aan wezigheid van politie in de post „drempelverhogend". Verslaafden die nu nog een kuur willen volgen, zullen zijn afgeschrikt en willen niet het risico lopen bij de politie bekend te raken". Uit Trouw. 21 januari 1978 nen. Daarom ls het voor elk kind belangrijk om met belde geslachten goede relaties te leren onderhouden. Maar moet dat per se via een samen- wonlgsverband met de biologische vader? Hoe „aanwezig" zijn deze va ders eigenlijk in het huidige door snee-gezin? Wie zal uitmaken wat voor een bepaald kind het belang rijkst is: de bloedband en de frequen tie van het contact, of de kwaliteit van dat contact en van het contact tussen de hem omringende ouderen (vergelijk de kinderen van geschei den of van ln onmin levende ouders, die het wat dit laatste aspect betreft soms behoorlijk moeilijk hebben)". Tolerantie In een ander hoofdstuk van het boek je worden de reacties van de omge ving op de Ideeën van de bewust ongehuwde moeders besproken. Met name vrouwen toonden wel herken ning en waardering Opvallend was. volgens de schrijfsters, dat enkele oudere vrouwen weinig moeite had den met hun idee: moeders, vaders, bfoers en zusters reageerden door gaans tolerant. „Je was Immers fami lie van ze". Maar er waren ook meer negatieve reacties. Die kwamen vaak van mannen, die zich aan de kant gezet voelden. De meest gehoorde reacties waren toch wel: „Het kind moet toch een vader hebben, weet Je wel zeker dat Je het aankunt?, hoe vertel je het later aan Je kind?, wel egoïstisch hoor, alleen een kind ne men, weet Je wel wat Je het Jcind aandoet, een kind zonder vader, dat hoort niet." De BOM-groep zal op 17 maart een landelijke dag houden voor a s. onge huwde moeders Het boekje van de groep „Bewust ongehuwd moeder" is voor 7,50 te krijgen bij Laurien Teepe. Rozen gracht 101 in Amsterdam. DEN HAAO (ANP) Het moet mogelijk worden gemaakt, dat donors vaker bloed afstaan dan nu ingevolge de wet op het menselijk bloed is toegestaan. De centrale raad voor de volks gezondheid stemt in met voor stellen van de centrale medi sche bloedtransfusie-commis sie van het Nederlandse Rode Kruis in deze richting. Volgens de wet mag nu bij een mannelijke donor hoogstens eenmaal per vier maanden bloed worden afgenomen en bij een vrouwelijke donor hoog stens eenmaal per zes maan den. Vrouwen die al tien keer bloed hebben gegeven, mogen dat daarna nog maar één keer per jaar doen. De Rode Kruis-commissie heeft staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid ge vraagd dat te veranderen ln hoogstens eenmaal per drie maanden voor mannen en een maal per zes maanden voor vrouwen (zonder beperking na tien keer). Bovendien wil de commissie de leeftijdsgrenzen wijzigen van 21 tot 65 in acht tien tot 65. Op dit moment mo gen minderjarigen tussen de achttien en 21 jaar alleen maar donor zijn met schriftelijke toestemming van hun ouders of voogd. De centrale raad heeft geen be zwaar tegen de voorgestelde termijnen, omdat gebleken is dat die ..van verschillende ge zaghebbende zijden ln de medi sche wereld" worden aanvaard. Van onze correspondent VLAARDINGEN - Door middel van een voorlichtingscampagne zal de Vlaardlngse burgerij worden uitgeno digd zijn zegje te doen over het op handen zijnde verkeersplan. Zowel het verkeerscirculatieplan als de ver keersproblematiek komen in dit plan aan de orde. Het merendeel van de verkeersplannen ligt echter ai vast. In het inspraak-structuurplan wer den al veel bindende aanbevelingen gedaan en deze laatste inspraakron de ls alleen nog bedoeld om de laatste puntjes op de laatste i te zetten. De gemeenteraad heeft vorig Jaar al be sloten dat een 5-tal parkeergarages in en rond het centrum worden gesitu eerd Ook op de plaats van deze gara ges ligt al min of meer vast. Olster- n vond kwam ln het stadhuis een com missie bijeen die deze inspraakronde gaat voorbereiden. In die commissie zijn o m. de Kamer van Koophandel es.de gemeente vertegenwoordigd. ia II

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9