SWAPO is verdeeld over VN-verkiezingen Carter: Militairen blijven nog in Korea Het weer hebt u niet in de hand, een Volvo wei. Rus en Amerikai oneens over wee Als u dóórdenkt Sam Nujoma wil niet meedoen Al een flink aanbod voor 'bomenbank' Nieuwe boeken VOLVO DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET P 6 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In de SWAPO, de bevrijdingsbeweging van Namibië begint zich steeds meer een scheiding der geesten voor te doen. Terwijl de interne vleugel van de organisatie onder leiding van Daniel Tjongarero wil meedoen aan verkiezingen in september onder toezicht van de Verenigde Naties, komen er berichten uit Angola dat de leider van de bewapende externe vleugel. Sam Noejoma. bezwaren heeft tegen de VN-plannen, die eerlijke verkiezingen moeten waarborgen. Sam Noejoma wil terugtrekking van alle Zuidafrikaanse troepen, terwijl de Verenigde Naties Zuid-Afrika toe staan om nog 1500 man in het vroege re Zuidwest-Afrika te houden op en kele door de VN bepaalde bases tot dat de onafhankelijkheid van het land een feit is. De 75 blauwhelmen van de Verenigde Naties moeten dan de veiligheid waarborgen. Noejoma weigert bovendien zijn gu errillakampen in Namibië te ontman telen en staat niet toe dat vertegen woordigers van de Verenigde Naties er komen kijken. Daarnaast is Noejo ma het met eens met het stichting van kampen van de VN waar gevluch te Namibièrs opgevangen worden om te kunnen stemmen. De interne vleugel van de SWAPO, die zich niet direct met de guerrilla bezighoudt en die niet over wapens beschikt, is bereid om aan verkiezin gen mee te doen. Van meet af aan is deze vleugel akkoord gegaan met de plannen van de Daniel Tjongarero die vorige week in Nederland was. voordat hij naar Amerika vertrok om een gesprek te hebben met de VN wil zo snel mogelijk uitsluitsel over de gesprekken tussen de Verenigde Na ties en Zuid-Afrika over de regeling van ..eerlijke" algemene verkie zingen. Woordvoerders van de interne vleu gel van de SWAPO beweerden, dat de SWAPO eensgezind is en dat er geen sprake is van een splitsing in de be weging. Een andere woordvoerder in Windhoek zei echter dat de interne vleugel geen contact had met de vleu gel van Sam Noejoma. die voorname lijk buiten het land opereert. Hij dis tantieerde zich openlijk van daden, begaan door de externe vleugel. De interne vleugel van de SWAPO wil nu eindelijk wel eens weten waar ze aan toe is en wil liefst zo snel mogelijk met de verkiezingscampagne be ginnen. De SWAPO zal het moeten opnemen tegen de door Zuid-Afrika gesteunde DTA (Democratische Turnhalle-alli antie) en de middengroepering NNF (Namibisch Nationaal Front), waarbij zich ook de SWAPO-dissidenten van Andreas Shipanga bevinden. De DTA zit ruim in de geldelijke middelen en heeft met de grootscheepse verkie zingscampagne voor de door Zuid- Afrika georganiseerde verkiezingen in december 1978. al heel wat Nami bièrs voor zich gewonnen. Bij deze verkiezingen verwierf de DTA tachtig procent van de stemmen. SWAP O-in tem is niet bang voor de DTA. zo bleek uit opmerkingen van de delegatie die vorige week in Neder land was. „We behalen zeker 70 pro cent van de stemmen", aldus de opti mistische voorlichter Tlhabanello uit Windhoek. Volgens hem „zal Zuid- Afrika alles doen om de Namlbiërs zover te krijgen in september ook op de DTA te stemmen, zoals ze ook via intimidatie en andere methoden de Namlbiërs dwongen naar de stembus te gaan in december. „Onder toezicht van de VN moet het echter mogelijk zijn om eerlijke verkiezingen in Na mibië te houden", aldus de SWAPO- woordvoerder. Invloed westen Bevreesd is SWAPO-intern wel voor de Invloed van westelijke landen die proberen invloed te krijgen in andere partijen in Namibië. „Het westen wil een regering in Namibië, waarin geen enkele partij de overhand krijgt en zal dus andere partijen steunen om een overwicht van de SWAPO te voorkomen", aldus TlhabanneUo. Ze zijn bang voor een meerderheid van de SWAPO, omdat ze zelf zulke grote belangen in Namibië hebben. Industriebonden FNV: 'Unilever bereidt zich voor op 35-urige werkweek' UTRECHT (ANP) Volgens de indu striebonden FNV bereidt Unilever zich in het geheim voor op een 35- urige werkweek. Het is de bonden gebleken dat het concern vanuit het hoofdkwartier in Rotterdam aan alle werkmaatschappijen opdracht heeft gegeven om snel rapport uit te bren gen over de gevolgen van de invoe ring van een 35-urige werkweek voor de produktle. „Het feit dat een toonaangevende on derneming zich op drastische werk tijdverkorting voorbereidt maakt het beleid van dc werkgevers in de me taalindustrie extra ongeloofwaar dig". aldus „Actie", het nieuwe blad van de industriebonden Unilever vraagt zich af hoe de bonden aan hun gegevens komen want volgens een woordvoerder is er geen sprake van dat het hoofdkwartier opdracht heeft gegeven tot het samenstellen van dergelijke rapporten Bescherming burgers schiet ernstig tekort BRUSSEL (ANP) Aan de voor zorgsmaatregelen voor de bescher ming van burgers in tijd van oorlog kleven nog „talrijke gebreken". Des- kundigen uit de NAVO-landen heb- ben dit vastgesteld tijdens een twee- daagse conferentie in Brussel !De Deense deskundige Erik Schulz zei gisteren dat in de NAVO-landen „een massa ontoereikendheden" zijn geconstateerd. Volgens hem zijn de Scandinavische landen en Nederland er nog het best aan toe Schulz zag als een van de belangrijk ste problemen die moeten worden opgelost, dat bij het uitbreken van een oorlog of een scherpe toespitsing ;van de toestand in de Bondsrepu bliek massa's vluchtelingen zich in ^beweging zullen zetten, waardoor alle snelverkeerswegen en toevoerwegen 'verstopt zullen raken. ASSEN(ANP) Orontmij NV. ingenieursbureau voor de in richting van landelijke en ste delijke gebieden, is definitief begonnen met een „databank voor bomen", waarmee in sep tember vorig jaar als proef be gonnen is in Groningen. Fries land. Drenthe en Overijssel. Een eerste door de bemidde ling van deze bank tot stand gekomen project, de verplaat sing van een zestigtal eiken van de rijksweg Groningen- Drachten naar een dorpsver- nieuwingsgebied in Grootegast in het zuidelijk westerkwartier van Groningen, staat voor zijn verwerkelijking. De Orontmij wil met deze bank bereiken dat reeds tot redelijke wasdom gekomen bomen (15 tot 30 jaar), die moeten wijken voor wegenbouw, aanleg van leidingen en dergelijke, elders een waardevol nieuw bestaan kunnen gaan lelden, bijvoor beeld in stadsvernieuwingsge bieden. nieuwe woonwijken en recreatiegebieden. Vraag en aanbod worden daartoe gere gistreerd. zodat periodiek een overzicht van de „bomen- markt" kan worden uitge geven. De bank heeft al een aanbod van ongeveer zeshonderd bo men geregistreerd, in de eerste plaats eiken en verder veel lin den en kastanjes. De vraag is nog niet zo groot, maar ing. v. Glas van de Grontmij ver wacht dat die zich ook gaat ontwikkelen nu met de uitgifte van het „marktoverzicht" is be gonnen en men in het hele land actief wil zijn. Isaac Bashevis Singer „Vroege Sab bat". Oorspronkelijke titel „Short Friday". Vertaald door Jet van der Mijn. Bij A. W. Bruna ft Zoon te Utrecht en Antwerpen. 1978. Paper- hack. Aantal pagina's Z40. Prijs 19.98. Singer werd In 1904 dicht bij War schau geboren Naar aanleiding van zijn bekroning In 1978 met de Nobel prijs voor literatuur werd ln „Trouw" een uitvoerig levensbericht en be schouwing over zijn werk gepubli ceerd Thans Is in Nederlandse verta ling zijn „Short Friday" verschenen. De bundel bevat korte verhalen die vrijwel alle in het oude Joodse Polen spelen. Jiddische verhalen dus. Ik heb ze stuk voor stuk geboeid gelezen Het is een uiterst vreemde wereld waarin de westerse lezer wordt Ingevoerd De mensen schijnen vaak karikaturen van mensen Ze hebben alle hun lichamelijke of geestelijke gebreken Het zijn gettomensen. Daarbij is niets menselijks hun vreemd De meeste van de figuren zijn vrome mensen 3UJ houden zich nauwkeurig aan de rituelen Hun ge loof maakt de indruk Wél heel ver afgedwaald te zijn van het oude ge loof. Hun geesteswereld WoiW. be volkt met duivelen De hel. het gehër- na. heeft door de demonen een yfciP dige macht Verscheidene van de verhalen zijd fantastisch, ja. sur realistisch Het laatste verhaal heeft aan de bundel zijn naam gegeven. Het vertelt van WASHINGTON, SEOEL (Reuter. UPI) De Amerikaanse president Carter zal voorlop militairen uit Korea terugtrekken nu gegevens bekend geworden zijn over de enorme van het Noordkoreaanse leger. Daarmee komt Carter tegemoet aan de verlangens groot aantal parlementariërs. Daniel Tjonarero Twee jaar geleden besloot de Ameri kaanse president de grondstrijd krachten, in totaal 33.000 man. over een periode van vijf jaar geheel terug te trekken. Het afgelopen jaar be sloot Carter de geplande terugtrek king van 6.000 man te beperken tot 3.500 man. Nu heeft hij besloten de terugtrekking geheel stop te zetten in afwachting van een nadere bestude ring van de Amerikaans-Chinese rela ties en de toenaderingspogingen van beide Korea's. De Zuidkoreaanse regering heeft gis teren opnieuw een beroep gedaan op het bewind in Pjongjang om te ko men tot besprekingen op regeringsni veau. Het Noordkoreaanse regime wil echter niet op het niveau van regerin gen praten. Wel heeft dat land beslo ten vier afgevaardigden te sturen naar het overleg op 20 februari aan de bestandslijn bij Panmoenjon te stu ren om daar te komen tot de oprich ting van een voorbereidingscommis sie voor nationale hereniging. Op 5 februari stelde Noord-Korea voor een dergelijke commissie op te richten ter vervanging van de huidige coördinatie-commissie. Terwijl Noord-Korea wil dat zoveel mogelijk maatschappelijke en politieke groe peringen aan een dergelijk overleg deelnemen (dus ook de Zuidkoreaan se oppositie) houdt Zuid-Korea staande dat overleg op regeringsni veau veel zinvoller Is. GENÊVE (Reuter) Amerikaanse en Russische deski verschilden op de eerste zitting van de wereldklimaa rentie van de VN van mening over de vraag of andermans klimaat kunnen beïnvloeden. Conferentievoorzitter Robert White: „Naties kunnen nog steeds eenzijdig een verscheidenheid aan projecten aanvatten op het gebied van energie-, grond- en watergebruik, die het kli maat mogelijk tot over hun grenzen heen beïnvloeden." Als volgende spreker noemde E. K. Fedorow dat met nadruk „nauwelijks mogelijk". Achtergrond van deze uitwisseling is het Russische plan om twee rivieren die nu in de Noordelijke IJszee uit monden. naar Kazakstan in het zui den af te laten buigen. Sommige des kundigen vrezen van die ingreep een diepgaande invloed op de poolijskap White pleitte voor de ontwikkeling van milieu-effectrapporten op we reldschaal. die door alle landen aan vaard zouden worden. De conferentie wordt beheerst door onzekerheden. White: „Zelfs een vast stelling dat de wetenschaj staat is om met enige betC heid de toekomst te voorsp V waardevol zijn." De belajcj vraag waarvoor men staat ii de invloed van kooldioxidi staat door het steeds toeni-^ bruik van fossiele brandsto D ontbossing. Dat het daardo< cipe warmer wordt, staat maar hoe belangrijk het ef c worden, is minder duidelijk li geval is het de afgelopen ja i der geworden, meldde de Kenneth Hare. Volgens White zou het jaar een in dertig jaar bijna ven bevolking en voedselvraag. een fundamentele verander keren in het vermogen van d om de mensen te herberger e minste een verandering in c" waarop dat toegaat." twee arme, jonge, kinderloze mensen, heel vroom en elkaar zeer liefheb bend. die op sabbatavond met elkaar de liefdesdaad verrichten. Dit wordt ontroerend en dus heel kuis beschre ven. In eikaars armen vallen zij ln slaap en vinden de dood door kolen dampvergiftiging. Dat wordt niet ver teld. doch de lezer kan niet anders dan deze conclusie trekken. Een rijke, fascinerende bundel. Virginia Woolf „Flash". Oorspron kelijke titel „Flush". Vertaald door Gerardine Franken. Nawoord van Thomas F. Staley. Bij De Bezige Bij te Amsterdam. 1978. Aantal pagina's 155. Linenback. Flush is een cocker spaniel. Toch Is dit verrukkelijke boekje niet slechts het levensverhaal van een hond Vir ginia Woolf heeft in haar werkje de hond genomen als speelse aanleiding tot het schrijven van een biografie van Elizabeth Barrett, een invalide jonge vrouw, die in 1846 Robert Browning ontmoet. De romance tus sen deze twee zeer begaafde mensen loopt uit op een schaking Met haar geliefde gaat zij naar Italië, waar zij ook, in Florence, begraven ligt Brow nings gebeente rust ln Londen. In de Westminster Abbey. Hoe vreemd het klinke. Flush is toch de hoofdpersoon. Virginia Woolf heeft haar uiterste best gedaan, door de ogen van het dier zijn meesteres te H«*?ien Men zou zeggen, dat dit niet Kai. 1T-- kan ook niet Maar als je de korte roman gelezen hebt. ga Je toch een' beetje twijfelen. Er ls veel humor in het boek. Boeiend is tie schildering van de milieus in Londen en Florence. Een fijn boekje. De Volvo 240-serie werd ontwikkeld in Zweden. Een land waarde natuur behoorlijk te keer kan gaan.Vanzelfsprekend dat zo'n auto volledig is opgewassen tegen de nukken van ons vaderlandse weertje. De uitgebalanceerde wegligging en perfecte bestuurbaarheid maken.dat u de Volvo 240 onder nagenoeg alle omstandigheden onder controle houdt. Wielophanging, vering en de starre achteras- constnictie zorgen samen mei staalgordel radiaalbanden voor een perfecte grip op de w eg. De directe tandheugelbesturing maakt dat u licht en zuiver stuurt Het gescheiden remsysteem v olgens het triangelprincipe biedt u de zekerheid van snel. en vooral koersvast remmen. En als één der remcircuits zou uitvallen, dan nóg behoudt u door dit unieke systeem 80% van het remvermogen. En zodanig, dat de auto volledig bestuurbaar blijft Rijden in een Volvo 240 is onder alle weers omstandigheden comfortabel. Ventilatie en ver warming zijn volledig regelbaar, zodat u in een aangenaam verwarmde of gekoelde auto rijdL En goed zicht: geen beslagen ruiten, krachtige ruitevvissers met een ongewoon groot vloeistof reservoir voor de sproeiers, sterke halogeen koplampen. Volvo's Dynamische Veiligheid. Bij het voorkomen van ongelukken, maar ook bij het beperken van de gevolgen van een ongeluk. Volvo's zijn erop gebouwd u in actieve en passieve veiligheid het optimale te bieden. U kunt erop vertrouwen.dat een Volvo uw besturing feilloos uitvoert. Daardoor rijdt u meer ontspannen en dus veiliger. Dal noemt Volvo 'Dynamische Veiligheid'. Waar veiligheid en rijgenoegen in eikaars verlengde liggen. Het is natuurlijk niet nodig om mei een proef1 rit in de Volvo 240 te wachten op weer. zoals dit vveerkaartje voorspelt. De Volvo-dealer in uw omgeving zal u nu al graag een uitgebreide proefrit laten maken. Oralis bijeen Volvo TQ.VolvoTouringService. Onmiddellijke hulpverlening door heel Europa-o.m. bij pech. een aanrijding, ziekte, ongesal en diefstal - een heel jaar gratis. Voho Nederland Personenauto B.V. RMbus l<». 4153 ZG Beevl

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8