Chaos in Iran compleet f Ziek Kiesuwkado ietkerk: voorlopig og niet met PvdA Elizabeth gesluierd Y\ht doen we dus op Valentijndag? personen auto rai r. Keizerlijke garde geeft zich over In deze krant Vier miljoen reizigers extra in streekbussen n tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Regen of sneeuw et al het bestaande omverwerpen' Oproep Khomeini !e pillen op hoop gooien Martens slaagt niet in formatie Belgisch kabinet mAV Nederlanders Overname van Nederhorst nog niet rond Ziekte kan gezin gezond maken Carter zoekt in Mexico olie Dank zij vorst, ijzel en sneeuw Trouw Gewoon beter Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TfOUW j rouw 37STE JAARGANG NR 1Ö770 - DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 HET WEER Nu en dan regen of sneeuw, maar m het Waddengebied eerst nog ijzel. Enkele mistgebieden Middagtemperaturen van om het vriespunt in het noorden tot ongeveer plus zes graden in Limburg. Vnj krachtige wind tussen oost en zuid Morgen en overmorgen: Droog weer met lichte tot matige vorst Middagtem peraturen om het vriespunt. Morgen zon op: 07.59 maan op: 20 33 zon onder. 17.51 maan onder 08.40. Advertenties voor deze iite'degse rubriek moeten uiterlijk donderdag (te post) m ons beul Zijn. Inlichtingen tel 070-9134S6 1st. 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT I 1 1. te Britse koningin Elizabeth is gisteren in de oliestaat Koeweit ingekomen voor een officieel bezoek. De vorstin werd officieel atvangen met 21 saluutschoten, wat een nogal ongebruikelijke ont- angst is voor een vrouw in de Arabische wereld. Voor de gelegenheid eeft de Britse vorstin dan ook een extra lange rok aangetrokken en ich een sluier aangeschaft om haar gastheren niet de choqueren. Lanvankelijk lag het in de bedoeling dat de vorstin ook een bezoek zou rengen aan Iran. Haar gastheer in dat land, de sjah, is inmiddels voor nbepaalde tijd met vakantie, zodat dit deel van de reis niet doorgaat. door James Dorsey TEHERAN De chaos in Iran is volledig. Niemand heeft de touwtjes meer in handen. Met de bezetting van het keizerlijke Niavaran pa leis in de hoofdstad en nog enkele andere bastions van het vorige regime, is definitief afgerekend met de erfenis van de sjah. Alleen de religieuze verzetsbeweging kan orde op zaken stellen, maar die leek gisteren volledig door de gang van de gebeurtenissen te zijn overrompeld. De lijfwacht van de sjah huilde giste- ren openlijk toen aanhangers van Khomeini het hoofdkwartier van de vorst in bezit namen. Zonder zich te verzetten gaven de militairen hun wa pens uit handen. Niet alleen de leger eenheden in Teheran, maar ook de militairen in de andere steden gaven zich gisteren over aan het nieuwe beivind. Het beeld dat Teheran vertoonde, deed sterk denken aan de Libanese hoofdstad Beiroet tijdens de burger oorlog. Met de ogen rollende, zwaar bewapende militairen trekken door de straten en regelden het verkeer. Regelmatig schoten door de straten trekkende groeperingen op elkaar. Met een geweer in de hand voelt iedereen zich sterk. URG (ANP) Van regeringssamenwerking tussen PvdA en WD zal de tomende jaren geen sprake kunnen zijn. Het zou ideaal zijn als drie partijen voor de kabinetssamenwerking inwisselbaar zouden zijn, maar g de PvdA haar dogmatische meerderheidsstrategie blijft volgen zit dat it in, aldus WD-fractieleider Rietkerk gisteren op een spreekbeurt voor TD in Tilburg. us Rietkerk koerst Den Uyl nog altijd af op een grauwe eenheldsmaat- >pij die met een onvermijdelijke dwangmatige regeling van consumptie, d en inkomen op den duur de kern van de vrije westerse samenleving zal isten. Economie en werkgelegeheid zijn naar zijn mening gebaat bij een itwoorde bevordering van de groei in plaats van afremming van die groei Den Uyl naar zijn idee wil. verantwoorde bevordering van de groei kan niet door ondermijning, door stimulering van de eigen verantwoordelijk voor burgers en schappij. Ook niet door een steeds verdergaande bevoogding maar door loediging en beloning van initiatief en creativiteit. Wij willen niét al het ande omverwerpen. Wij willen het goede erin graag behouden en lef inspelen op de maatschappijontwikkeling om het vele dat nog tering behoeft op een evenwichtige manier te helpen veranderen", aldus eer Rietkerk. KZ0: record ij zoutproduktie ENGELO (ANP) Akzo nt-chemie beeft in januari eer dan tien miljoen pakjes zakjes consumptiezout ge- oduceerd, waarmee een euw record werd bereikt. nrzaak hiervan was het win- rse weer, dat ertoe leidde dat mensen de gladheid gingen strijden met keukenzout, idat men niets anders had. r was op een gegeven mo ment zo'n vraag naar dit zout, »t veel winkels uitverkocht fokten. Zo kreeg een moeder via Hengelo voor haar pon die aan dauwworm leed. stekte kan worden be- foideld via pekelbaden, maar kvrouw kon dit bij baar in de fort niet voldoende bemach- aldus het personeels la van Akzo Zout-chemie. Van een medewerker BRUSSEL Wilfried Martens heeft na vijf weken onderhandelen de moed opgegeven om een nieuw Bel gisch kabinet op de been te brengen. Gisteravond gaf hij zijn formatie-op dracht aan koning Boudewijn terug. Het is hem niet gelukt het ijs tussen Vlaamse en Waalse partijen te breken. Het beraad was in een patstelling geraakt, toen de Vlaamse taalparttj, de Volksunie, vorige week boos weg liep. Martens sloot hierop ook de Brusselse Franstalige partij, het FDF., van de onderhandelingstafel uit om verder met een rooms-rode coalitie in zee te kunnen gaan. Dit zinde de Waalse socialisten en christen-democraten niet die hoe dan ook de belangrijkste partij van Brus sel in de regering willen zien. Een rooms-rode coalitie zonder taai partijen zou niet op tweederde meer derheid van het parlement kunnen rekenen, als straks de grondwet moet worden gewijzigd voor de zogenaam de gewest-vorming. Hierbij blijft Brussel met zijn overgrote meerder heid aan Franstaligen in- en omwo nenden nog steeds de grote twistap pel tussen Vlamingen en Walen. Sinds de verkiezingen van 17 decem ber zijn de Belgische politici nog geen stap dichter bij elkaar gekomen. De medestanders van Khomeini, die gisteren de laatste bolwerken van de sjah veroverden, waren nauwelijks nog in de hand te houden. Oproepen van premier Mehdi Bazargan en aya tollah Khomeini om dit weekeinde uitgedeelde wapens weer in te leveren werden nauwelijks opgevolgd. In de chaos bleef een oproep van Khomeini om van de straat te blijven en naar de moskeeën te gaan vrijwel onopge merkt. De religieuze leider verklaarde voorts dat plunderingen en het aan richten van vernielingen voortaan een daad van verraad zijn nu het bewind van de sjah definitief ten val is gebraccht. Een groot deel van de aanhang van Khomeini meent echter dat men nog maar aan het begin van de revolutie staat. Zij zijn van me ning dat de islamitische republiek die de geestelijke leider voor ogen staat niet het einddoel is. Vooral de linker vleugel van de oppositie wil veel ver der gaan. Als de regering van de voorlopige premier Bazargan wil voorkomen dat de huidige situatie in een totale anar chie uitloopt, dan zal ze snel moeten optreden. Gewapende burgers maak ten gisteren op eigen houtje jacht op functionarissen van het voormalige bewind en van de SAVAK, de zeer gehate geheime dienst van de sjah. Velen van hen gaven zich trouwens, ook vrijwillig over aan de nieuwe re gering. Een van degenen die zich overgaven was oud-premier Hovelda, die vijf maanden lang is vastgehouden op een militaire basis en die gistren opeens ontdekte dat de militairen die hem vasthielden, verdwenen waren. Hovelda verliet daarop de kazerne en begaf zich op weg naar het hoofd kwartier van Khomeini. Op een pers- Gewapende aanhangers van ayatollah Khomeini bewaken de nauwe straten in het centrum van Teheran, waar de religieuze Jcider zijn hoofdkwartier heeft ingericht. conferentie verklaarde de oud-pre mier dat er onder het regime van de sjah inderdaad fouten zijn gemaakt. Hij zei overigens niet bekend te zijn met contacten tussen de SAVAK en de Amerikaanse inlichtingendienst CIA Tot zover onze correspondent De door Khomeini aangestelde pre mier, Mehdl Bazargan. betrok giste ren de residentie van zijn voorganger, de door de ijah benoemde maar in middels afgetreden SJapoer Bakhti- ar. Het personeel van de ministeriële residentie onthaalde de nieuwe pre mier zeer hartelijk. Inmiddels is door radio Teheran bekend gemaakt dat SJapoer Bakhtiar nog in leven is. Aanvankelijk waren er geruchten, dat hij onmiddellijk na zijn aftreden zelfmoord zou hebben gepleegd. Ra dio Teheran deelde mee dat de oud- premier op een veilige plaats was. Inmiddels heeft premier Bazargan generaal Gharaini benoemd. Hij ver vangt de door de sjah benoemde ge neraal Abbas Gharabaghi. Zowel Ba zargan als generaal Gharaini waren aanhangers van de in 1953 ten val gebrachte premier Mossadeq, die eer der dat jaar de sjah ook al dwong het land te verlaten. Vervolg op pag. 7, kol. 4 Ons commentaar staat op pag 5 De Iraanse ambassadeur in Neder land Achmad Eghbal, heeft gisteren zijn trouw betuigd aan ayatollah Khomeini. Ten bewijze van zijn loy aliteit plakte hij gisteren een foto van de ayatollah op de deur van de Iraanse ambassade in Wassenaar. De Iraanse attaché Hatef (rechts) was kennelijk al evenzeer ingenomen met de machtswisseling in Teheran. ADVERTENTIE Bloemen houden van mensen. Woensdag 14 februari. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. Deze cijfers maakte secretaris F. En gelen van ESO. samenwerkingsor gaan van praktisch alle streekver- voerbedrijven, gisteren bekend. Vol gens hem was de bedrijfsschade bij de streekbussen betrekkelijk gering. Dank zij het vakmanschap van de chauffeurs bleef de materiële schade beperkt tot wat blikschade aan de bussen en deden persoonlijke onge lukken zich niet voor. Op enkele lijnen (bij voorbeeld over de Afsluitdijk) lag het vervoer soms stil, maar dat kost de vervoersbedrij ven betrekkelijk weinig, omdat veel klanten reizen op abonnementen die toch al zijn betaald. Slechts twee busbedrijven kwamen door de glad heid helemaal stil te liggen: de ALAD en Onze Tram die lijndiensten onder houden op de smalle dljkweggetjes In de Bommelerwaard. Deze bedrijven moesten al hun bussen één tot twee dagen in de garage houden. Veel schade In tegenstelling tot de streekvervoer ders heeft het Amsterdamse gemeen tevervoerbedrijf door het winterse weer van de afgelopen maand wel veel schade geleden. Volgens het GVB gaat het om bijna drie miljoen gulden, waartegenover extra Inkom sten van drie ton staan wegens meer passagiers in bus en tram. De groot ste schadepost vormen de tramba nen, waarvan het wegdek op veel plaatsen ls stukgevroren. Het herstel hiervan kost twee miljoen gulden, maar het is nog niet zeker of we dit zelf moeten betalen of de dienst pu blieke werken, aldus het GVB. De andere kosten werden veroorzaakt door schade aan trams en bussen en aan personeelskosten voor het DEN HAAG (ANP) .Je kunt de straat wel op, maar het is niet al te veilig", aldus een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Teheran. Het is niet eenvoudig om in Teheran aan voedsel te komen. De meeste winkels zijn gesloten. Af en toe is er een klein winkeltje open, waar wat levensmiddelen te koop zijn. „We le ven op onze voorraden, want we kon den het natuurlijk wel zien aanko men en hebben het een en ander ingeslagen." In Iran zijn op het ogenblk 175 Ne derlanders, van wie er ongeveer ze ventig in Teheran wonen. Op de Ne derlandse ambassade werken nog tien Nederlanders. Voorzover be kend is geen van de Nederlanders tijdens de gevechten in Iran gewond geraakt. De meesten hebben het land verlaten nadat de regering dit had aangera den. Degenen die er nu nog zijn (som migen nog met hun gezin) vormen de harde kern, aldus de woordvoerder van de ambassade, die zei vrijwel geen aanvragen te krijgen van men sen die alsnog het land uit willen. „Iedereen weet natuurlijk, dat dat nu toch niet kan," zei hij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Aarden ne (economische zaken) zal geen defi nitieve stappen nemen ln de kwestie Nederhorst voordat hij opnieuw de Tweede Kamer heeft ingelicht. De bewindsman heeft dat gisteren be loofd aan een bezorgde Kamercom missie voor economische zaken. De minister heeft, achter gesloten deu ren, de T'amerleden ingelicht over de uiterst noeilijke onderhandelingen over dt overname van Nederhorst- bouwbedrijven door bouwgigant OGEM. Meende de minister tot voor kort nog dat de overname binnen enkele da gen, hooguit weken geregeld kon wor den, gisteren durfde hij zich niet meer uit te laten over de duur van de besprekingen. Van Aardenne ligt nog steeds overhoop met de bewindvoer der en de vereffenaar van het Neder- horst-concern De moeilijkheden rond financiële eisen, die zij in het belang van de Nederhorst-aandeel- houders en schuldeisers op tafel heb ben gelegd, waren gistermiddag nog niet opgelost PAGINA 2: Muziek voor Pasen, Hemelvaart en Pinksteren PAGINA 3: PAGINA 5: Parlementsrubriek PAGINA 7: PAGINA 8: De Kleine Krant PAGINA 9: Dominee solidair met verslaafden PAGINA ECONOMIE: Zakenlieden deden 'goede zaken in Midden-Oosten PAGINA SERVICE: Amerikaanse auto in op mars in Europa, weer, vervolgverhaal, radio- en tv-progrramma's, puz zel, strips. ADVERTENTIE Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (ook tijdens avonduren) Van een onzer verslaggevers UTRECHT De streekvervoerders hebben de afgelopen maand dank zij vorst, ijzel en sneeuw vijftien procent meer klanten gehad dan in januari vorig jaar. De streekbussen vervoerden ongeveer vier miljoen reizigers extra, die goed waren voor een kleine vijf miljoen meer aan inkomsten. sneeuwvrij maken van tramrails en busbanen. Net als de NS, die in de eerste vier ijzige weken van dit Jaar 5.4 miljoen gulden aan extra reizigersinkomsten boekte, kregen overigens ook de streekbussen vooral extra klandizie van mensen die normaliter de auto pakken, maar bij gladheid de voor keur geven aan het openbaar vervoer. Ook gisteren was dit het geval, toen als gevolg van sneeuw en ijzel het verkeer in grote moeilijkheden kwam. Bij de NS was het reizigers aanbod groter dan normaal evenals bij enkele grote busondernemingen Voor zover bekend heeft de gladheid aan twee mensen het leven gekost De 15-jarige M. de Jong uit Breda slipte met zijn flets en kwam onder een vuilniswagen terecht. De 46-Jari- ge M. van Loveren uit Hilversum bot ste als gevolg van de gladheid op de provinciale weg Ommen-Den Ham te gen een boom. Twee mede-inzitten den raakten gewond, van wie één ernstig. Files Op de rijkswegen kwamen gistermor gen lange files gepaard met veel oponthoud voor. Er was een aantal kleine aanrijdingen, maar zonder ern stige ongelukken, aldus de rijkspoli tie in Driebergen die verklaarde zeer tevreden te zijn De Spoorwegen had den weinig last van de sneeuw. Alleen op de lijn Amsterdam-Amersfoort en ln Noord-Holland deden zich vertra gingen voor. doordat er wissels vast zaten. Ook het streekvervoer kwam over het algemeen redelijk op gang, terwijl op Schiphol enkele uitgaande vluchten vertragingen opliepen van jeei^kw^ujtle^to^eer^halfjj£ir^^^^ Een ziekte kan besmettelijker zijn dan in de boekjes staat. Maar er zijn ook gevallen waarin ziek worden bepaald een gezonde uitwerking heeft. Dat zijn geen voor de hand liggende gedachten. Maar daarvoor haalt u Trouw ook niet in huis. Meer op pagina 3. 6 sprookjes op I LP (Al Verteld d«*>r lort van Duinhoven. ICo v.tn Dijk. Hcliy Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar tie kmnl of tv-gklv De korund julc krkluurhanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch Ixivcmlieii F.chl naturel leder niel gevlochten koordje Kening mei armband (D) De nieuwe modetrend: ketung eh ami handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mcl een over tuiging Uil erkentelijkheid ontvangi u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:. Plaats cn postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:TH De nieuwe abonnee ontvangi dc eerslc twee weken aUe nummers vai\Trouw gratis Daarna gaai hel kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze:DA DB. OG D. (aankruisen au.b Bon in open envelop zonder postzegel zetxlen aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1