Zwartkruis wil eek gaan trainen Bert Oosterbosch nog geen prof Van Helden moet zich plaatsen voor Inzeil Overeenstemming met toptennissers ^y3 lorstel: al op maandag naar Italië ]FA tegen rnooi van al Madrid JAN LAMMERS OP DE AUTO-RAI Samson, 'n Leeuw van 'n shag Zuid-Afrika: weinig kans op Spelen Moskou In voorlopige selectie van wegcoach Rini Wagtmans Hockey afgelast Björn Borg verslaat Jimmy Connors Schaatskalender 1 v IDAG 13 FEBRUARI 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 "i rERDAM Wanneer het aan bondscoach Jan Zwartkruis ligt, dan betrekt de selectie iet Nederlands elftal een langdurig trainingskamp ter voorbereiding op de interland ia Italië, die op zaterdag 24 februari in Milaan wordt gespeeld. Niet zonder reden vreest o^tkruis een afgang in het San Siro-stadion tegen de Italianen die in tegenstelling tot de ie-kandidaten niet worden gehinderd door een schier-oneindig vorstverlet. Matty Verkamman ne tijd geleden zag de bonds- _Jde dreiging van een ongelijke il op zich af komen en speelde de gedachte om een trainings- net zijn selectie in te lassen bij ij eld in Zuid-Frankrijk. Ook al Oranje-leveranciers als Ajax, 'eyenoord, AZ'67 en Roda JC nfcar Zuid-Europa trokken, kon plannen niet daadwerkelijk ingevuld. week donderdag heeft Zwart- jdens de bestuursvergadering sectie betaald voetbal zijn natiek echter opnieuw aange- BiJ die gelegenheid is de mo- leid van een vertrek op maan- februari naar Italië geopperd, Oranje zich dan wellicht in op de Interland zou kunnen relden. Zwartkruis ontkent t „dit binnen de boezem van biwB is besproken", maar vindt ralsnog niet meer dan filosofie tevens: „het is eigenlijk een irfan, dat nu echter weer actueel Br Huijbregts is verantwoordelijk l t verloop van de competitie en cerprogramma. En het hangt van de clubs af of die hier in „Wjtoestemmen." ruis heeft inmiddels wel min de steun gekregen van sectie- Eric Vilé, die de moeilijk- de keuzeheer op juiste weet te schatten. Vilé wil wa de reputatie van het Neder- ftal en acht een goede voorbe- op de wedstrijd tegen Italië grootste belang. I competitieleider Huijbregts etwijfeld mee eens zijn, maar unpt met het-probleem dat Knsdag 21 februari een beker- oma is vastgesteld, waar de leveranciers PSV, AZ'67, en Ajax nog voor In actie komen. Vast staat dat don- -mn - De Europese voetbal unie is et toernooi om de Trofeo Ber- lat Real Madrid organiseert. FA heeft zijn toestemming len aan de wedstrijdenreeks al Madrid, Bayern München, AC Milan ter nagedachtenis overleden president van Real, itiago Bernabeu. Mogelijk zal A het toernooi feitelijk ver- opese voetbal unie vindt het tussen de vier succesrijkste it de geschiedenis van het e clubvoetbal een te grote sntie voor de nog lopende Eu- lekertoernooien. Te meer om- erenigingen dezelfde speelda- het Bema beu-toe rnooi heb- ozen. het toernooi officieel begint art met de wedstrijden Real- i Bayern-Milan en Ajax en op 27 februari in Amsterdam spelen, zal de UEFA op 9 In zijn vergadering te Boeka- definitieve beslissing nemen. rhand heeft de UEFA Real al ïf gestuurd waarin wedstrij- '4-31 de trofeo Bernabeu voor die v borden verboden. ,nc eft de UEFA geen toestem- ^"por het toernooi gevraagd, in- n' heeft de club alleen contact met Artemio Franchi, voor- 3e^n de UEFA. De Italiaan toon- *n tegenstander van het plan Jan Zwartkruis derdag tijdens de bijeenkomst met de clubs in Zeist de mogelijkheid van verschuiving van dat bekerprogram ma wordt bekeken. Zwartkruis is dus afhankelijk van de clubs en kan voor lopig niets anders doen dan af wachten. Overigens zal Zwartkruis in Milaan over een redelijk sterke selectie kun nen beschikken. Aanvoerder Ruud Krol ondervindt niet veel last meer van een oude spierblessure in de rech terbil, die hem in Düsseldorf tegen West-Duitsland nog tot een wissel noopte. De Ajacied acht zich fit ge noeg om tegen Italië te spelen. Voorts is Johnny Rep beschikbaar en is Dick Nanninga hersteld van een schouder- blessure. Zoals bekend hebben de internatio nals in Belgische dienst aldaar com- petitieverpllchtingen en wordt Wim Rijsbergen gehinderd door een achil lespeesblessure. Gisteren was het Zwartkruis nog niet definitief duide lijk of Johan Neeskens al dan niet beschikbaar is. Naast de voorbereiding van het Ne derlands elftal, mogen de betaalde clubs donderdagavond tevens ideeën aandragen inzake het verdere verloop van de competitie, die nu al sinds 17 december stil ligt. Het lijkt onmoge lijk om de eredivisiecompetitie op de geplande dertiende mei te beëindi gen. Ook al wordt die slul tings ter mijn met twee weken verlengd, dan nog resteren er vanaf nu slechts 14 zondagen voor de 17 ronden en aan gezien het niet voor de hand ligt dat er komend weekeinde wordt ge speeld, waarschijnlijk maar 13. Extra mogelijkheden zijn 14 april (paasza terdag), 24 mei (Hemelvaartsdag, waar oorspronkelijk de KNVB-beker- flnale voor staat gepland) en Konin ginnedag. Die laatste dag valt echter ongunstig, omdat het Nederlands elf tal twee dagen later voor de zware uitwedstrijd tegen Polen staat. De meest logische inhaaldagen zijn de woensdagen in april en mei, wan neer de zomertijd alle clubs in staat stelt om 's avonds te spelen. Voor al die woensdagen staan evenwel KNVB-bekerwedstriJden of Europa Cup-voetbal op het programma. Voor dat Europese voetbal telt Nederland weliswaar geen deelnemers meer, maar de binnen- en buitenlandse tele visie zullen het profvoetval in de meeste gevallen nopen om een dag eerder of later te spelen. Ajax, ten slotte, zit zolang het neen van de UEFA nog niet definitief is het moei lijkst van allemaal nu het naast com petitie-, beker- en interlandverplich tingen, voor 15 mei ook nog zes door deweekse wedstrijden dient te spelen in een toernooi van Real Madrid. ADVERTENTIE Iedere avond, van 19.00 uur-21.00 uur NICE Lord Killanin heeft zaterdagavond in Nice ver klaard dat „Zuid-Afrika waar schijnlijk niet aan de Olympi sche Spelen van Moskou kan deelnemen." Tijdens een kort oponthoud op het vliegveld van Nice zei hij: „In mijn ogen is het duidelijk dat Zuid-Afri ka niet tot de Spelen kan wor den toegelaten. Een land dat de Olympische regels niet res pecteert kan niet aan de Spe len deelnemen. Daarentegen zal Israël wel aanwezig zijn in de Russische hoofdstad. Over het opnieuw toelaten van Chi na tot de Olympische bewe ging zal in april in Montevideo worden gesproken". Het Amerikaans Olympisch Comitë en Los Angeles hebben zaterdag in New York een ak koord bereikt over de finan ciële afwikkeling van de orga nisatie van de Olympische Zo merspelen van 1984, die toege wezen werden aan de Califor- nische metropool. Ernstig me ningsverschil hieromtrent weerhield het organisatieco mité het definitieve verdrag met het Internationaal Olym pisch Comitë te ondertekenen. Daarop gaf IOC-directrice Mo nique Berlioux beide partijen uitsluitsel tot 1 maart om tot overeenstemming te komen. Na vijf weken onderhandelen verklaarden Robert Kane, pre sident van het Amerikaanse Olympisch Comitë, en John Argue (namens Los Angeles) zaterdag op een persconferen tie in New York, dat er een akkoord was bereikt. In het nieuwe verdrag staat onder meer dat er een garan tiefonds zal worden gesticht van 50 miljoen dollar (ruim 100 miljoen gulden). Als na af loop van de Spelen sprake zou zijn van een batig saldo zal dit worden verdeeld. De organisa toren en het Amerikaans Olympisch Comitë ontvangen dan 40 procent van dit bedrag en de Amerikaanse sportfede raties 20 procent. Het organisatiecomité en het Amerikaans Olympisch Comi të zullen voorts zorgen voor een waarborgsom van 500.000 Zwitserse franken (ruim 600.000 gulden) zoals het Inter nationaal Olympisch Comitë eist. De vertegenwoordiging van West-Duitsland zal voorts bij zowel de Winterspelen van Lake Placid als de zomerspe len van Moskou niet meer deel nemen als „Duitsland", maar als „Bondrepubliek Duits land". Met deze verandering, die door het nationaal olympische co mité van West-Duitsland werd bekend gemaakt, is een einde gekomen aan de benaming Duitsland, die sinds 1952 is ge bruikt. Na Helsinki nam ook de gecombineerde afvaardi ging van West- en Oost-Duits- land onder de naam Duitsland deel aan de Spelen van Mel bourne, Rome en Tokio. SCHIJNDEL Bert Oosterbosch, één van de gouden vier uit de ploe gentijdrit van het laatste wereldkam pioenschap. is in weerwil van zijn profplannen weer opgenomen in de voorlopige wegselectie van Rini Wagtmans. De 21-jarige Oosterbosch zal vrijwel zeker tot Juni, na Olympi- a's ronde van Nederland, amateur blijven en in die tijd zal vermoedelijk het touwtrekken tussen de Belgische ploegleider Romain Deloof en Peter Post beslist zijn. Rini Wagtmans heeft voorlopig acht tien man geselecteerd, de groep be staat uit: Guus Bierlngs, Bart van Est, Bert Oosterbosch, Adri van Poel, Jos Lammertink, Johnny Broers. Frank Moons, Henk Mutselaars, Bert Wekema, Ad Wijnands, Egbert Koer sen, Erik Vlsschers, Jacques van Meer. Theo de Rooy. Jack de NIJs. Ad van Peer. Jan Jonkers en Hennie Stamsnijder. De groep kan. volgens Wagtmans, in drie delen worden gesplitst, namelijk de mensen die in de eerste plaats kandidaat zijn voor de Individuele wegwedstrijd en de ploegentijdrit, de renners voor het meerdaagse ronden- werk en de groep Jongeren die zich kan voorbereiden op de Olympische Spelen van Moskou in 1980. De wegcoach van de amateurs heeft voorlopig al zes man in gedachten voor de ploegentijdrit, namelijk de twee die overbleven van 1978 Bie- rings en Van Est en verder De Rooy, Koersen. Lammertink en Mutsaars. „De selectie voor het viertal", voegde Wagtmans er aan toe, „zal pas eind juli plaatsvinden. Dan zal die groep, net als vorig jaar. zich specifiek op dit karwei voorbereiden onder leiding van Jan Gisbers, die het in 1978 ook en erg goed heeft gedaan. Een selec tie voor het tijdrit-kwartet betekent overigens niet dat die renners niet in aanmerking komen voor de indivi duele wedstrijd". De aanwijzing van achttien renners, bij wie zes uit de ploeg waar Oisbers ploegleider is. houdt niet in dat ande re amateurs uit de boot zullen vallen. „Ik heb", verklaarde Wagtmans, „tij dig een keuze willen maken nadat ik een gesprek met de ploegleiders alle mogelijke medewerking toegezegd heb gekregen. De geselecteerde ren ners kunnen rekenen op steun en begeleiding, maar ieder ander die op vallend rijdt, zal de deur naar de selectie open vinden." DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Hockey Bond (KNHB) heeft, in verband met de slechte ge steldheid van de velden, reeds nu alle wedstrijden voor het komende week einde afgelast. OSLO Het staat nog steeds niet vast dat Hans van Helden zal kunnen starten In de wedstrijden om de Gouden Schaats in Inzeil, de zogenaamde recordwedstrijden. Volgens Egbert van 't Oever zal Van Helden, die lnUOOrrGCOrCl momenteel een trainingstrip met zijn coach Jappie van Dijk door Noorwe-. gen maakt, zich het komende weekeinde wel moeten melden in Groningen. „Daar rijden we om de Grunobokaal, een wedstrijd die telt als selectie voor Inzeil. Er is indertijd een afspraak gemaakt dat de kernploegen alle andere individuele rijders, die in aanmerking willen komen voor een plaats in de ploeg voor Inzeil, zich daar moeten kwalificeren. De KNSB heeft dat beaamt. Als een gewest wedstrijden organiseert moet je dat initiatief honoreren met je aanwezigheid. Als Van Helden niet komt zal ik de bond verzoeken hem geen startbewijs te geven. Je kunt voor hem toch niet altijd een uitzondering maken." MOSKOU De 20-jarige Rus Oen- nad WaloekewitsJ heeft gisteren het wereldrecord hinkstapsprlngen ver beterd en gebracht op 17 meter 29 centimeter. WaloekewitsJ verbeterde daarmee zijn eigen zondag gevestig de wereldrecord met 11 centimeter. BOCA RATON De tennisoorlog gaat niet door. Jimmy Connors, Bjöm Borg, Guillermo Vilas, John McEnroe en Vltas Gerulaitis hebben voor dit jaar alsnog overeenstemming bereikt met de internationale proftennis council over hun deelnemen aan de Grand Prix-toernooien. Het meningsverschil rees enkele we ken geleden, toen de council nieuwe regels opstelde voor het Grand Prix- circuit van 1979 teneinde ook de min der lucratieve evenementen, zoals de kampioenschappen van Australië, te vooralen van een behoorlijk deelne mersveld. Vertegenwoordigers van belde partijen zijn in Boca Raton overeengekomen, dat de council per speler zes toernooien verplicht kan stellen. De spelers hebben op hun beurt het recht één daarvan te weige ren. Verder mogen de spelers gedu rende de periode dat het Grand-Prix- clrcult wordt afgewerkt, uitkomen in zes exhibitie-evenementen in plaats van in drie, zoals aanvankelijk was gesteld. Op de tenniskalender zijn niet min der dan zeventien weken Ingeruimd voor dik betaalde demonstratiepar tijen en andere evenementen, die niet meetellen voor de Grand Prix. Op trage buitenbanen kan Jimmy Connors overigens niet op tegen Bjöm Borg. Dat is weer gebleken in Boca Raton (Florida) waar Borg de eindstrijd van het groot-slemtoe rnooi tegen Connors met 6-2 en 6-3 won. Borg werd daardoor 300.000 gulden rijker, de verliezer kreeg de helft. John McEnroe won de strijd om de derde plaats met 6-4 en 6-2 van Guil lermo Villas, die hij nog nooit eerder had verslagen. McEnroe ging met 90.000 gulden naar huis en Vil as kreeg 60.000 gulden. Renee Richards heeft haar eerste finale in een groot dames-toemooi niet kunnen winnen. Chris Evert was in Seattle sterker, 6- 1. 3-6, 6-3. Betty Stöve en Frangolse Durr won nen de eindstrijd van het dubbelspel met 7-6, 4-6, 6-4 van de Engels-Ameri kaanse combinatie Sue Barker/Ann Kiyomura. SKI Het was gisteren te koud In Lake Placid om de laatste dag van het programma van de voor-Olympische Noorse sklwedstrljden af te werken. De belde estafettes werden afgelast wegens een temperatuur van min 24 graden De Internationale skifederatie heeft bepaald dat wedstrijden moeten worden afgelast als het kouder Is dan min twintig graden. BASKETDAL - Bondscoach Jos Pelk heeft voor de centrale training van het naUonale damesteam, dat het toernooi om het wereld kampioenschap In Seoel (29 april tot 13 meO voorbereidt, voorlopig twaalf speelsters uitge nodigd. Het zijn: Carla de Liefde. Anita Blange, Slmone Jongerlus (allen BOB). Irene Maar schalk (Rotterdam Zuid), Lla van Reemst. Dul- clna Seca. Francis Brakel (allen Landlust). Rla van der Meya, Marga van der Meys (belden Racing Amsterdam). Inge van der Veen. Jolan- da Verhoeven en EUen Posthumus (allen AMVJ). Binnen afzienbare UJd zullen nog enige speelsters aan deze selectie worden toegevoegd. Na overleg met het bestuur van de damesltga, de vereniging Rotterdam Zuid en het bonds bes tuur is besloten op verschillende zondagen In de maanden februari en maart te trainen. Dit «ras voor vier speelsters van de Rotterdamse club (Mickey 8teenmcU. Oerda de Ridder. Ellls Boa en WUma Kasiusi aanleiding te bedanken voor de trainingen van het Oranjeteam. ZIJ verklaar den het niet te kunnen opbrengen naast de trainingen en wedstrijden van hun club. DAMMEN - Van Aalten. Van der Wal. HoolJ- berg. Stokkel Jansen. De Ruiter. Bronstrlng en Van der Borst hebben zich geplaatst voor de finale van de strijd om de nationale titel waar voor Drost. De Boer, BasUaannet. Boom. Wlerv ma en Clerc al waren uitgenodigd. 8KI In A are (Zwe) heerste de Zweed Ingmar Stenmark zowel bij de slalom als de reuzeslalom voor de wereldbeker Stenmark heeft nu de leiding van de Zwitser Peter LQscher In het wereldbekerklassement overgenomen. DINSDAG 13 FEBRUARI GENEMUIDEN: Overijssels kampioenschap Juni oren a en b (Jongens en meisjes), 18.30 uur. 05208- 1080. WOENSDAG 18 FEBRUARI ENKBUIZEN, prestatietocht Enkhuizen-Lely stad. 60 en 100 km. 11.00-14.00 uur starten ln Enkhulzen en Lelystad (bij de 81uls>, 02280-6091/ 4268 AALSMEER: wedstrljdtocht 100 km heren a en b, start Kudelstaart, Dorpshuis 14.00 uur. 02977- 21387. »PfL München vindt, vertelde er Neudecker, dat de belan de UEFA zeker niet geschaad „Deze wedstrijden moeten ie eerste plaats als een toer- als vriendschappelijke "J ingen worden gezien." Aan re kant kan Neudecker zich e bezwaren van de Europese ië o «rganisatie wel indenken. 30- '66 leek het hem wenselijk van r vast te leggen dat er geen tv- ngen zouden komen, wan- eventueel concurrerend zou- üinen werken en bovendien zou u n de data van de Europese ?de ïmooien kunnen afstappen md oods op dinsdag en donder- dajn spelen. Jeet niets van een eventueel van de UEFA. Vice-vooreitter 33pering vertelde dat hij zater- contact heeft gehad met er bepaalde technische kwes- toestemming van de KNVB ?r* beeld). „In dat gesprek heeft geen enkele wijze laten door ren dat er moeilijkheden op zouden zijn. Omdat wij eer- signaal over een mogelijk van de UEFA hadden verno- b ik er enkele weken geleden sproken met Colombo, de eiiq van AC Milan. Hij wist van y, aar zegde mij toe contact op met Artemio Franchi, die oonlijk goed kent. Colombo berichten als er iets bijzon- p i de hand was. maar hij heeft v dets van zich laten horen KOMPLOT Van: De Christelijke Pers Aan: De Arbeiderspers Vlucht onmiddellijk stop alles is ontdekt Vanaf een onbekende hooizolder er gens in Nederland: hartelijk wel kom. Tsja, de tijden veranderen. Het komplot dat de Christelijke Pers met de Arbeiderspers smeedde om mr. Eric Vilé ten val te brengen, is helaas voortijdig ontdekt. En nota bene, door het slachtoffer zélf. Je kunt van hem zeggen wat Je wilt, dat hij een draaitol is, dat hij dom me opmerkingen maakt, dat hij voornamelijk uit is op een mooie bestuurdersplaats met ruime on kostenvergoeding, dat hij het be taalde voetbal in de nesten werkt, dat hij van plan is Inter Football weer aan werk te helpen, Je kunt zeggen wat je wilt; hij heeft z'n ogen niet in z'n zak zitten. Afgelopen zaterdag onthulde hij het bestaan van het grote linkse komplot in een interview met de GPD-bladen, Trouw, Vrij Neder land en Voetbal International. Dat is een „bepaalde hoek", zeg maar gerust een uiterst linkse hoek. waar men er achter is gekomen dat mr. Eric Vilé op de WD stemt. En dan worden die rooien blind. Ze pakten Hogewoning al aan omdat die op D'66 stemde. Dus Je kunt wel na gaan met wat voor extremisten we hier van doen hebben. Zeg nu zelf. Heeft, om maar wat te noemen, Trouw ooit behoorlijke kri tiek gehad op het beleid van Vilé? Nee toch. Ja, wat ze wel kunnen, aangegeven waar hij de zaak ver draait, duidelijk maken dat het hem om het even is. wel of geen shirtreclame, als hij maar mag blij ven zitten, wijzen op de directe ge varen voor het betaalde voetbal. Dèt noem je toch geen kritiek. Dat zijn, hoe zal ik het zeggen, dat zijn persoonlijke aanvallen. Men speelt op de man. In plaats van dat men de bal, dat is toch de oorsprong van alle ellende, de schuld geeft gaat de uiterst linkse pers erop wijzen dat het aan de voorzitter ligt. Omdat die op de WD stemt. Terecht fluistert mr. Eric Vilé de GPD-bladen dan ook toe dat hij vermoedt dat na premier Van Agt nu mr. Eric Vilé aangepakt wordt -fr \.c' •Cp.' \Ov onder het motto: „Beschadiging mr. Eric Vilé". Zo ziet men maar weer met wat voor helder deducerende geest we hier van doen hebben. Dus al die persoonlijke aanvallen, daar lijdt hij niet bepaald onder. Hij slaapt rustig, 't Is niet leuk. maar om je d'r nou ook maar meteen iets van aan te trekken, nee, dat nou ook weer niet. Trouwens, de rest van de Nederlandse pers staat toch volmondig achter Vilé. Daar be grijpt men tenminste hoe de ver houdingen behoren te liggen tussen de nieuwe meester en de oude knecht. Daar kun Je toch ook nog heel veel plezier aan beleven. Daar noteert men tenminste zonder in een onbedaarlijke lachbui los te barsten dat Vilé het Parlement even met gelijke munt heeft terugbe taald. Hoe zeer de Tweede Kamer daarvan geschrokken is zal vanmid dag bij de stemming over de shirtre clame blijken. Hoe wij ooit nog van deze hooizol der af komen is een vraag. Hoe het betaalde voetbal ooit nog van Vilé af zal raken is een raadsel. BORDEN (1) Twee geplande onderdelen van Stu dio Sport zijn dit weekeinde komen te vervallen. De NOS-tv toonde geen opnamen van de korfbalwed strijd Deetos-Blauw Wit en zond ook geen beelden uit van de atle tiekontmoeting Nederland-België. Beide keren omdat er sprake was van teveel reclame rond veld of baan. De korfbalbond is boos op Studio Sport. Niet omdat die wed strijd niet uitgezonden werd. Maar wel omdat Ruud ter Weljden de kijkers vertelde dat Deetos-Blauw Wit niet uitgezonden kon worden wegens een overdaad aan reclame. Dat ervaart de korfbalbond als na trappen. Er zal werk van gemaakt worden. De NOS maakte wel opnamen van de wedstrijd maar besloot in de pauze te stoppen. Herman Kuiphof zag de beelden in de studio binnen komen. „We hebben dat een tijdje gevolgd, maar het was bar en boos. Het is vervelend, maar het is niet om te pesten. Wij sturen onze men sen niet graag voor niets op pad met alle materiaal". Deetos heeft inderdaad nogal wat reclameborden langs het veld staan. Dat is een onderdeel van de financiering want Deetos bezit een eigenhandig vervaardigde sporthal. Juist vanwege dat eigen bezit kan de korfbalbond daar geen rechten doen gelden. Elders is dat wel zo, als tenminste de gemeente (als eige naar van de sporthal) geen veto over reclameborden heeft uitge sproken. In die andere gevallen ver dwijnen de borden op verzoek van de korfbalbond bij belangrijke wed strijden en worden vervangen door de borden van de sponsor van de korfbalbond. Daar knijpt de NOS dan weer wel een oogje voor dicht, want zo'n overdaad is dat ook weer niet. BORDEN (2) De atletiekinterland Nederland- België speelde zich af in het sport paleis Ahoy' in Rotterdam. Vorige week woensdag stond al vrijwel vast dat Studio Sport geen opna men zou komen maken vanwege de reclame op de wielerbaan. Tijdens de wedstrijden lijken de renners daar over de advertentiepagina's van een familietijdschrift te fietsen. Omdat de atletiekbaan binnen de wielerplste ligt zou met niet om al die reclames heen kunnen. Ook Ahoy' boos. Want zoals ge woonlijk wijst men op andere spor ten waar men het niet zo nauw neemt met de borden. Wat kon er dit weekeinde dan wel door de beugel? Studio Sport zond de volleybalwed strijd Corbulo-AMVJ uit. Op de shirtjes hadden de spelers de na men van de sponsors staan. Langs het veld stonden de reclameborden van Corbulo-sponsor Stoop. Verder kwam er geen reclamebord aardig in beeld want Studio Sport had de camera's op één niveau vast gezet. Dat betekende dat hoge ballen niet werden opgenomen omdat dan weer extra reclame in beeld zou komen. Slechts af en toe werd in hoog tempo uitgeweken naar het scorebord waarbij nog één reclame bord snel gepasseerd werd. Dan was er ijshockey. Met Frans Henrichs die maar één keer de spon sor van Heerenveen noemde. Maar wel met shirtreclame en met nogal wat reclame op de boarding van de baan. Volgens de NOS-normen ech- ier niet overdadig veel reclame. En vervolgens was er de handbal- wedstrijd Hermes-Slttardia. Mèt weer shirtreclame maar zonder re clameborden, althans met nauwe lijks waarneembare borden. Waar komt het dus op neer? Dat er hele duidelijke afspraken moeten komen tussen Studio Sport en de sportclubs waarbij precies is vast gesteld wat er wel en wat er net niet meer kan, zodat de clubs niet hal verwege een wedstrijd moeten ho ren dat het „bar en boos" is. Want de korfbalbond is natuurlijk wel een uitzondering met de uitspraak van directeur Fred Hartin'g: „Geen televisie? Dan hebben we pech gehad". BORDEN (3) En dan zijn er natuurlijk ook nog de overige omroepen. Die lijken zich voornamelijk aan niets te storen. Neem bijvoorbeeld de Tros. Uiter aard was er zaterdag ln een sport- item van Tros Aktua aandacht voor de prestatie van Jan(tje) Lammers bijna een week eerder bij de Grand Prix van Brazilië waar hij laatste werd. Maar een voortreffelijke laat ste, dat wel natuurlijk. De Tros had als „verslaggever" Rob Slotemaker naar Brazilië afgevaar digd. Een prachtig idee, om iemand die commerciële banden heeft met Jan(tje) Lammers op reportage te sturen. En dus verscheen de naam van de sponsor van Lammers, dat is ook de firma die zowel de schoor steen als de eigenaar van huize Duys laat roken, ruimschoots in beeld. Geen centje pijn. Wat zeg ik, geen honderden guldens pijn. Je doet gewoon maar raak. De om roepwet? Wat nou omroepwet. Je kunt nauwelijks meer zonder com mercie heeft AVRO's Siebe van der Zee al verkondigd in een briljant betoog dat er op neer kwam dat hij één keer zonder kleerscheuren door rood stoplicht was gereden, wat de volstrekte nutteloosheid van alle andere rode stoplichten moest aan tonen. Nou Ja, de AVRO. Die had zich trouwens ook met AVRO's Sportpanorama op Jan(tje) Lam mers gestort. Wat dat moet worden als die jongen een keertje echt hard gaat rijden? AVRO's Sportpanora ma. Wie eerst AVRO's Televizier heeft gezien rolt onder tafel van het lachen bij Sportpanorama dat is opgebouwd uit goedbedoeld ama teurisme, hoog aangeprezen IJdel heid en sportverdwazing. Kortom, de tuttigste omroep van Nederland waardig. Jan(tje) Lammers dus in gezelschap van Toine Hezemans en omroeper Frits Suer op de RAI. want het was toevallig weer zo'n avond waarop Siebe van der Zee z'n commerciële achterdeur had opengezet. En dus mocht Hezemans uitgebreid een auto van twee ton aanprijzen waar mee komend seizoen enige reclame activiteiten zullen worden ontwik keld. Omdat dat gebeurt op een autoracebaan was dat sport. Ook mocht Hezemans nog even zijn sponsor noemen en toen ledereen benieuwd was te vernemen waar het nu eigenlijk om ging, flitsten vier doelpunten van Engeland over het beeld. Want dat is pas echt televisie. Tenslotte werd er, wat een onverbeterlijke grap. volstrekt te recht op de presentator geschoten. Op zo'n moment van Intense treu righeid vraag Je Je af waar Studio Sport dan mee bezig is. POST Wat is in Deventer de inhoud van het woord „ludiek"? Dat is, dat je met een schuld van 28.000 gulden aan het gemeentelijk energiebe drijf, een deel van de schuld kunt afkopen door 26.000 rekeningen van dat bijdrijf rond te gaan brengen. Dat overkwam de korfbalclub Hel las waar de meteropnemer geruime tijd niet was geweest. In de gemeen teraad vond men dit een hele ludie ke oplossing. Een mens huilt wat af vandaag de dag. „De meteropnemer, mevrouw." „Nu zullen we 't hebben. Wat is le laag." „Wat is ie laag." „De post meneertje. Iedere avond weggeweest om brieven rond te brengen. Dat helpt nog veel beter dan isolatie." SUCCES Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Even afgezien van die Hei den. was het weer een succesvol weekeinde. Vorig schaatsseizoen viel het een Ietsepietsie tegen maar dat kwam omdat de gewichtentrai ning niet helemaal evenwichtig was geweest Dat was dit seizoen aan merkelijk beter. En dan zie Je ook meteen dat de resultaten gaan ko men. De Interland tegen Noorwegen leverde geen debacle meer op maar slechts catastrofaal verlies. Tijdens de Nieuwjaarswedstrijden ln Oslo was de progressie duidelijk merk baar toen iedereen de 5000 meter uitreed. Bij de Europese kampioen schappen ln Deventer bleek dat Ne derland ook nog ln de breedte was gegroeid. En bij de wereldkampi oenschappen werden de staatsama- teurs uit Oost-Duitsland duidelijk verslagen. En dat allemaal dankzij TJaard Kloosterboer die twee Jaar geleden van de Noren leerde hoe Je via gewichten de wereldtop kunt bereiken. Keihard werken, noemt hij dat. En als die Noren hem bin nenkort nog vertellen dat Je er hard bij moet schaatsen, reken maar dat we volgend Jaar onze positie zullen consolideren. Ach. ach, omdat die man toevallig niet kan schaatsen en jij wel. Nog wat Brak? Onze J C. Brak: Inderdaad. Laten we niet vergeten Egbert van 't Oe ver in de hulde te betrekken. Als het een beetje mee zit verslaat hij Hans van Helden deze week definitief. Het heeft enige moeite gekost. Maar Kloosterboer en Van 't Oever heer sen op alle affronten, 't Is Jammer van het schaatsen, maar ik heb in jaren niet meer zoveel pret gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15