Oost-Teheran begon de victorie Drie miljoen "ambodjanen Imgekomen' Khomeini aan de macht jsraël naar Camp David 'Tanzania schendt mensenrechten' Met Edward Kardelj valt in Belgrado sleutelfiguur weg Meer Amerikaanse hulp voor Saoedie-Arabie ianoek wil conferentie Indo-China otest tegen laal-plannen Itnodiging VS aanvaard 'Akkoord tussen Britse bonden en regering' ANDAG 12 FEBRUARI 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET ior James Oorsey lünddoekt en met hun handen op hun rug worden in het r aanhangers van Khomeini bezette Oost-Teheran drie tngen genomen soldaten aan het volk getoond. Met gewe en machinepistolen bewapende moellahs (islamitische Iers) stonden klaar om hen af te voeren. De drie soldaten, tn van de keizerlijke garde ofte wel „de onsterfelijken" Iden de fout gemaakt zich niet aan het volk over te geven, beval van ayatollah Khomeini moeten ze nu voor een jnitische rechtbank verschijnen. •Teheran leek gisterochtend een aire vesting. De laatste voorbe- agen voor het treffen met de eden van de strijdkrachten die loyaal aan de sjah zijn. werden »ffen Oost-Teheran, naast de irsiteit het voornaamste bolwerk het gewapende verzet, heeft de chten van zaterdag op zondag overleefd. Midden op de weg een vernielde tank. In de confe- ezaal van het Gorgani zieken- die in een lijkenhuis is veran- ligt in een aparte hoek de bevel ende officier van de tank. Zijn joofd is weggeschoten. Verder liggen er al zestig andere do den, onder wie twee ongeveer tien jaar oude kinderen. Allen zijn vrese lijk toegetakeld. Aan flarden geschoten lichamen, een vreselijke stank kenmerken de sfeer in de kelder van het ziekenhuis waar de lijken op de grond naast elkaar zijn gelegd en slechts door dunne witte lakens tot aan de nek zijn be dekt. De meeste doden zouden leden van de keizerlijke garde zijn. Van de zes tanks die bewapende bur- gers, guerrilla-strijders en leden van' de luchtmacht in de nacht van zater- dag op zondag'met van de daken gegooide benzimebommen en hand granaten hebbotii weten te vernielen, kon maar één vreer operationeel wor den gemaakt. Oost-Teheran boekte in de nacht van zaterdag op z>ondag een militaire overwinning. D«! keizerlijke garde die in totaal twinti e: tanks had gestuurd moest terugtrel eken. Het moreel van het volk in het veroverde stadsdeel was hoog. „Twaalf duizen# gardisten kunnen niets verrichten tegen 35 miljoen mensen. Voor ons zijn ze geen pro bleem. Zelfs de -oude mannen, vrou wen en kinderen zullen hen met hun handen bestrijden totdat het Ameri kaanse imperialisme verdreven is," aldus het comme ntaar." Onder gejuich I van de menigte rij den particuliere liuto's vrachtwagens en drietonners Man het leger volge pakt met zwaarbewapende mannen door de wijk. Oiaa de paar meter op straat en op de tiaken staan barrica des van zandzak fiien, volgepropt met benzinebommen en molotovcock tails. Roken is verboden in de wijk. Wa pens lijken er in 8 to te hoeveelheden aanwezig te zijn. .Automatische ma chinegeweren, moirtieren, bazoeka's, granaatwerpers en 'uzi's worden open lijk op straat getoond. Vrijwel ieder een houdt iets in hi anden dat als wa pen kan dienen. Wi< geen wapens van de luchtmachtbasis Farahabad of van een van de Hveroverde politie stations in Teheran kan krijgen zocht naar sikkels, messen, kettingen of stokken. Motorfietsen Jongeren rijden op motorfietsen door de straten. Het wapen in de ene hand, met de andere hand een V-teken ma kend. Fotograferen is ten strengste verboden om de identiteit van de leden van de luchtmachtbasis Fara habad en van de guerrillastrijders geheim te houden. Een met machine pistool van Israëlische makelij uitge ruste luchtmachttechnicus zwaait dreigend met zijn wapen naar ons en waarschuwt dat wij „correct dienen te schrijven". Velen hebben hun gezicht met zak doeken verborgen. Schoten knallen door de lucht. Deels om de bevolking uiteen te drijven omdat er gevreesd werd dat helikopters de wijk zouden aanvallen. Deels afkomstig van het ruim twee uur durende gevecht om de Esjhatabad-kazerne. Een slecht be wapende massa weet met bijlen en sikkels bouwsteen na bouwsteen uit een muur van de kazerne te halen totdat er een twee meter groot gat ontstaat. De inmiddels met echte wa pens uitgeruste aangekomen revolu tionairen bestormen de kazerne als eersten. Zij die slechts de hand op een mes of iets dergelijks hebben weten te leggen achter hun aankrabbelend. De meeste in de kazerne gestatio neerde soldaten geven zich snel over. Zwarte vlaggen in de lucht zwaaiend. De kleine zich verzettende minder heid moet toezien hoe de kazerne in brand gestoken wordt. Voor de poort van de kazerne staan twee uitgebrande tanks en zeven drietonners. De veroverde pantserwa gens uitgerust met lichte machinege weren worden door de wijk gereden. De snelle overwinning is echter niet zonder slachtoffers. Sirenes van de ziekenwagens huilen door de wijk. Bij het Gorganiziekenhuis rijden de am bulances, sommige met kapot ge schoten voorruiten af en aan. Luchtmachtbasis De strijd voor het volk ligt in handen van de leden van de luchtmachtbasis Farahabad gesteund door de guerril lastrijders. Farahabad herstelt zich nu van de gewapende opstand. Een opstand die haast per ongeluk is be gonnen. Farahabad is een opleidings centrum voor luchtmachttechnici. Omdat de technici al enige tijd aan demonstraties voor Khomeini deet nemen werd drie weken geleden een eenheid van twintig keizerlijke gar disten en een tank op de basis gesta tioneerd. Nadat vrijdagavond Khomeini's ille gale televisiezender de beelden uit zond waarop Mehdi Bazargan tot pre mier van de islamitische overgangs regering werd uitgeroepen begonnen de ongewapende luchtmachtleden een demonstratie. De gardisten vroegen onmiddellijk steun, uit vrees dat hen wat zou ge beuren. Farahabad werd door tanks omsingeld en met machinegeweren beschoten. De militaire politie die de basis moest bewaken beantwoordde het vuur, niet wetend wie de aanval lers waren. Twaalf militairen werden gedood. Toen zaterdagochtend het personeel van de basis aan het werk ging, kreeg men al in de gaten wat er gebeurde. Al gauw kwam het opnieuw tot scher mutselingen. Het hoofd van de school, die poogde een eind te maken aan de botsingen, werd door gardis ten neergeschoten. Nadat de dienst doende officier bij het wapendepot na ,,te lang praten" weigerde wapens uit de delen werd hij dood geschoten. De lagere officieren, de dienstplichti gen en de leerlingen namen de lucht machtbasis over. Ruim twee uur lang weerklonk het geratel van machinegeweren. Buiten de basis waar vooral woningen van luchtmachtpersoneel gevestigd zijn, verzamelde zich een steeds woeden der wordende massa. De emoties stonden op barsten. Langs de weg huilende vrouwen. Vertwijfeld pro beerde het volk zandzakken de lucht machtbasis binnen te brengen om de luchtmacht te steunen. Jongeren schepten zand in zakken in een ver twijfelde poging maar iets te doen. Een bus met gewapende burgers werd enthousiast ontvangen. Groot gejuich ontstond toen een helikopter naar beneden werd gehaald. Avondklok Met de val van Farahabad was er geen weg meer terug Khomeini noemde de avondklok illegaal en riep het volk op om de straat op te gaan. Bakhtiars „laatste waarschuwing" aan het volk werd van tafel geveegd. Telnduizenden mensen bouwden za terdag laat in de middag barricades op, staken auto's in brand en schreeuwden. Boven Teheran hingen grote zwarte wolken. In Oost-Tehe ran werden loopgraven gegraven. De universiteit veranderde in een ves ting. De ingang werd gebarricadeerd in afwachting van de komst van het leger. Tot diep in de nacht van zaterdag op zondag, dreunden de schoten door de lucht. Zondagmiddag waren vrijwel alle politiestations in de stad vero verd en de overwining was toen al een feit. de I .SINKI, HONGKONG (Reuter, UPI, AP) Onder het nei ireven regime-Pol Pot in Cambodja zijn drie miljoen isen (meer dan 40 procent van de bevolking) omgekomen, deel was slachtoffer van massamoorden, terwijl anderen Ie gevangenis stierven of van ontbering omkwamen. Oil] tui al goejiieuwe leider in Cambodja, voor van de revolutionaire volksraad Samrin, heeft dat tegen de Fin- of. Kaarle Nordenstreng gezegd, enstreng is de voorzitter van de mationale journalistenorgani- nnen, zo liet Heng Samrin weten, helemaal uit elkaar gevallen, hebben geen duidelijk beeld eel gezinnen herenigd kunnen len." ster van voorlichting Keo Tsjan- oegde daaraan toe, aldus Norden- ïg, dat veel mensen naar hun; gere woonplaatsen terugkeren en icholen hun deuren weer hadden (end. Heng Samrin verzekerde kleine ondernemers vrij hun gang kunnen gaan. De voormalige Cambodjaanse presi dent prins Norodom Sihanoek heeft gepleit voor een vredesconferentie over Indo-China. Sihanoek werd door Pol Pot uit zijn verbanning gehaald en op de valreep naar de Verenigde Naties gestuurd, om te redden wat er te redden viel. Het heeft niet meer mogen baten. Een conferentie als die in 1954 de akkoorden van Genève onderteken de, staat Sihanoek voor ogen, maar met meer deelnemers. Sihanoek stel de de vijf leden van de Veiligheids- oraad voor, alsmede Japan. India en ?en ïeid van beweging en godsdienst de Zuidoostaziatische landen Thai- he ;t land, en zei dat grote bedrijven land, Maleisië, Singapore, Indonesië Je 1 tseigendom zullen zijn maar dat en de Filippijnen. Bovendien wil Si hanoek vrije verkiezingen in Cam bodja. onder toezicht van de Verenig de Naties. Burgers in Teheran p lunderen een tank. die eerst buiten gevecht is gesteld Vervolg van pagina 1 Gevaarlijk spel var IJS (Reuter, AP) President Zaterdagochtend kwam de ontwi kke- ling in Iran in een stroomversneiUing toen regeringstroepen en muitende luchtmachttroepen in de wijk Falara- bad in Teheran met elkaar slaags raakten. Daarbij werd een waar Over de militaire activiteiten bij de Chinees-Vietnamese grens zei Siha- _r~ - - -7- - -77noek dat dit „een gevaarlijk spel" raaaten. jjaaroij w ard van Frankrijk heeft zijn reis was omdat ze konden leiden tot een bloedbad aangericht. Afrika onderbroken vanwege de oorlog op grote schaal - Sihanoek meende dat het de bedoeling van China was druk op Vietnam uit te oefenen, om het zo voor de pro-Pol Pot-troepen die een guerrilla-oorlog zijn begonnen in Cambodja, wat lich ter te maken. reedheid te worden gehouden voor een eventuele bescherming van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Verder zullen zes in Engeland gesta tioneerde Amerikaanse helikopters naar Turkije worden gedirigeerd om zo nodig te worden ingezet bij de evacuatie van in Iran verblijvende Amerikanen, als dat nodig mocht blijken. verproblemen in de Franse staalin- 1 rie. Een groot aantal werknemers 'rt' staal is de straat opgegaan om >c,s rotesteren tegen de plannen van 10 s om het aantal werknemers in industrietak drastisch te ver eren. otharingen, Bretagne, de havens ochelle en Rochefort en in Parijs kwam het tot acties waarbij de ie ingreep. Bij Parijs zijn onge- n30 demonstranten en vijf politie ten gewond geraakt toen de poli- robeerde tc verhinderen dat de- stranten de verkeersweg naar vliegveld Charles de Gaulle wil- afsluiten. China heeft een protestnota bij Viet nam ingediend, waarin, feller dan tot nu toe, Vietnamese soldaten ervan worden beschuldigd op Chinees grondgebied te zijn doorgedrongen, Chinese soldaten en burgers zijn ge dood. Vietnam van haar kant heeft in brieven aan de Verenigde Naties ge waarschuwd voor de Chinese oorlogs dreiging. In de loop van zaterdag werd in de omgeving van de universiteit, altijd een belangrijk punt geweest in de strijd tegen de monarchie, hevig ge vochten. De avondklok werd Mog scherper gesteld en ondanks dreigi in de woorden van premier Bachti'ar trokken duizenden 's avonds op aan wijzen van Khomeini de straat op waarbij opnieuw gevechten uit braken. Zondag kwam dan de feitelijke ineen storting van de monarchie en de ope ning van de weg naar een islamitische staat doordat de militairen Bakhtiar lieten vallen. tUZALEM (UPI. AFP, Reuter) Israël heeft gisteren de Amerikaanse uitnodiging 01 vaard om de besprekingen met Egypte in Camp David te hervatten. Israël is echter niet n plan een milder standpunt in te nemen. Egypte had vorige week de Amerikaanse lodiging aangenomen. fsprekingen op Camp David zul- aan tussen de ministers van bui- a' ndse de delegaties tussentijds hun regerin gen kunnen raadplegen. Naar ver- --ïdse zaken Vance van de VS, luidt heeft president Carter een aan- 'rm van Israël en premier Khalil tal compromisvoorstellen gedaan r Egypte. De Israëlische premier over de Palestijnse kwestie. n zal Dajan geen grote volmach- neegeven naar Camp David, om- Egypte heeft de VN-commissie voor ie Amerikaanse president Carter de rechten van de mens gevraagd jn uitnodiging heeft geschreven „dringende en doelmatige maatrege- ie onderhandelingen met tussen- len" tegen Israël te nemen na „wille- gevoerd zullen worden, zodat keurige maatregelen van de He- Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Andrew Young, twee afgezanten van de Iraanse religieuze leider Khomeini ontvangen. Young verklaarde na af loop van het onderhoud volgens de New York Times dat de twee afgezan ten hem hadden verzekerd dat in een islamitisch Iran de rechten van de mens zouden worden geëerbiedigd. H contact op te nemen met de leiders Op economisch en militair gebied van de Joodse gemeenschap in de Verenigde Staten, om hen te verzeke ren dat de Iraanse joden niets van een Islamitisch bewind te vrezen zou den hebben. De Verenigde Staten zullen met spoed een detachement mariniers naar Turkije zenden om daar in ge- LONDEN (UPI, Reuter) - De Britse r egering, vakbonden en werkgevers h ebben samen plannen opgesteld om d e economische crisis in het land aan U? pakken. Dit meldt het gezagheb- tx ?nde zondagsblad The Observer. De overeenkomst kan betekenen dat de uitgebreide stakingen binnenkort vsin de baan zijn. V'-olgens het bericht hebben de vak bonden een plan opgesteld waarbij etïn loonsverhoging van 16 procent alis maatstaf wordt gehanteerd. Bo vendien zijn de bonden bereid mee te sta even naar een vermindering van de inflatie tot onder de 5 procent. Tot. 194 '2 gaat de regering ieder jaar met door J. den Boef Er is een tijd geweest dat Edward Kardelj (de tijdens het afgelopen weekeinde overleden naaste medewerker van presi dent Tito) voorbestemd leek om de leiding over de veelvolke- renstaat Joegoslavië over te nemen. Kardelj (achttien Jaar jonger dan Tito) was de grote partij theoreticus die als vertrouweling van de presi dent de ideologische onderbouw ont wierp voor de eigen weg, die Joegosla vië in 1948 moest gaan, nadat Josef Stalin met Tito had gebroken in een poging om hem ten val te brengen. Hij was met name nadat Milovan Djilas en Alexander Rankovic (die als minister van binnenlandse zaken naar de macht wilde grijpen) met Tito in conflict waren gekomen de tweede man in Belgrado. Hij werd in 1910 geboren in een arbei dersgezin in Laibach, gelegen in de noordelijke deelrepubliek Slovenië. Op 18-jarige leeftijd werd hij lid van de illegale communistische partij. En nadat hij enkele jaren dwangarbeid had verricht, daartoe veroordeeld we gens zijn politieke activiteiten, werd hij in de leiding van de Sloveense partij opgenomen. Van 1934 tot 1937 leerde Kapdelj de Sowjet-Unie ken nen als hoogleraar aan de communis tische Universiteit van de nationale minderheden van het Westen in Moskou. Publikaties In 1937 werd hij lid van het centrale comité van de Joegoslavische com munist! sche partij en begon hij met de publicatie van marxistische ge schriften. Behalve artikelen in het illegale partijschrift Proletariër pu bliceerde hij onder het pseudonieum Sperans een verhandeling over de „Ontwikkeling van de Sloveense na tionale kwestie". Toen in 1941 de troepen van Hitier Joegoslavië over vielen, was Kardelj mede-oprichter van het Sloveense bevrijdingsfront en werd hij lid van de centrale staf RIAD (Reuter, DPA) De Verenigde Staten willen met het oog op de problemen in Iran en de Sowjet-invloed in olierijke gebieden meer gaan samenwerken met Saoedie-Arabië. breeuwse staat in de bezette Arabi sche gebieden. De Israëlische praktij ken, zoals de vestiging van Joodse nederzettingen betekenen volgens Egypte een „belangrijk beletsel" voor de pogingen om te komen tot het werkgevers en werknemers aan de sluiten van een vredesverdrag. Egyp- tali ;1 zitten om de lonen opnieuw te te vraagt de VN een eind te maken bek ijken. aan de vestiging van nederzettingen Dit. weekeinde hebben 17.000 werkne- en foltering van Arabische gevan- meis in de staatsgezondheidsdienst genen. het werk neergelegd. De Amerikaanse minister van defen sie, Harold Brown, sprak gisteren met prins sultan ben Abdel Aziz, de Saoe- die-Arabische minister van defensie over een betere samenwerking op economisch en militair gebied. Het was de bedoeling van Brown om Sa oedie-Arabie gerust te stellen, nu de angst in dit gebied voor de Sowjet- Unle toeneemt. Tegen officieren van de koning Feisal-academie in Riad zei Brown dat de VS hun land de extra kracht zullen geven, die nodig is om een aanval van buitenaf te weerstaan. „Laat niemand twijfelen aan onze bereidheid en kunde om in vrede of oorlog een goede vriend te zijn", aldus Brown. Naar verwacht zullen de Amerikanen Noord-Jemen militaire bijstand tot een bedrag van 600 miljoen gulden geven, om de druk van de marxisti sche regering in Zuid-Jemen te weer staan. Bij het bezoek van Brown aan Saoe die-Arabië deed zich een voor de Amerikaanse delegatie niet zo'n pret tig incident voor. De Saoedle-Arabi- sche kroonprins Fahd liet Brown twee uur wachten. De Amerikaanse ambassade hield bij hoog en laag vol dat dit geen opzet was en dat Saoe die-Arabië geen uiting had willen ge ven aan ongenoegen. Zaterdag maakte het blad As Saflr uit Libanon melding van een machts strijd in de koninklijke familie in Soedle-Arabië. De bevelhebber van het garnizoen Al Haradsja. Moham med Achmes Soewelli zou naar Irak gevlucht zijn, nadat hij het bevel van de minister van defensie om op te treden tegen demonstranten naast zich neer had gelegd. In het oliege- bled Dahran zouden demonstraties van arbeiders met geweld onderdrukt zijn. De invloedrijke raadsman van Koning Khalid. Kamal Adham, die goede contacten had met president Sadat van Egypte, is afgezet en de minister van defensie Abdel Aziz zou de troon willen bezetten, aldus het Libanese blad. Edward Kardelj van het Joegoslavische volksbevrij dingsleger en van het partisanen- korps. Tijdens de oorlog bezette hij de hoog ste posten in het nieuw ontstane staatsapparaat en specialiseerde hij zich op de ontwikkeling van het nieu we politieke systeem en ontwierp hij de Joegoslavische grondwet. Kardelj was lange tijd één van de vice-presi- denten van de centrale regering en voorzitter van het parlement in Bel grado. Hij hield zich ook uitvoerig bezig met de buitenlandse politiek, leidde talrijke officiële delegaties bij bezoeken aan het buitenland en ver- tegenwoordige Joegoslavië op be langrijke internationale conferenties. Kardelj, die vanwege zijn loyale hou ding tegenover Tito met name sinds 1948 in de Sowjet-Unie niet geliefd was streefde nooit naar macht, ook al was hij volgens Djilas in diens enkele Jaren geleden gepubliceerde memoi res „De allerbelangrijkste man in het centrale comité van de partij". Naarmate de tijd verstreek en Tito een goede gezondheid bleef genieten, werd het langzaam duidelijk dat Kar delj Tito nooit zou opvolgen. Een slopende ziekte, die zich al een aantal jaren geleden aankondigde, maakte dat onmogelijk. Twee Jaar geleden werd Kardelj ge opereerd en leek er hoop dat hij zou genezen. In de afgelopen maanden verslechterde zijn gezondheidstoe stand echter snel. Het overlijden van Kardelj zal geen directe invloed heb ben op de kwestie van de eventuele opvolging van Tito. Behalve de 53- Jarige Sloveen Stane Dolanc, partij secretaris en vertrouweling van de president, lijkt ook de 50-jarige Kro aat Branko Mikulic in aanmerking te komen. De gezondheidstoestand van Tito, die nu een bezoek aan het Mid den-Oosten brengt, geeft in dit op zicht echter nog geen reden tot zorg. Toch wordt het wegvallen van Kar delj in Joegoslavië niet alleen als een groot persoonlijk verlies beschouwd, maar ook als een gebeuren, dat de onzekerheid over de gang van zaken in Joegoslavië zonder Tito nog groter kan maken. Kardelj had een heel belangrijke bemiddelende rol kunnen spelen tussen de leidende figuren van de verschillende deelrepublieken en de partijleiders, die in Belgrado het voor Tito al zo moeilijk geworden werk te zijner tijd moeten over nemen. INGTON (UPI) Tanzania bestuurd door een pleitbezor- WfVan de rechten van de mens, v( ns Nyere, maar deze trekt zich- weinig aan van de mensenrech- en rechtvaardigt dat met een 5 rijzing naar de staatsveiligheid. Amerikaanse ministerie van landse zaken schrijft dat in Jaarlijkse rapport over mensen- betreft de rest van Afrika zegt I departement dat het met de men- j'] echten slecht gaat in Zaïre, Ethi- n en Somalië, door oorlogen en anden. In Nigeria, Mozambique, 'bia, en vooral Kenia is het een beter. •pië vinden de grofste schen dingen van vrijheden plaats, maar de levensomstandigheden van de armsten in het land zijn verbeterd, aldus het rapport. In Ethiopië's buurland, Somalië, ging het met de mensenrechten de goede kant op, maar het tij keerde na de mislukte staatsgreep in april vo rig jaar. De regering in Zaïre merkte door de opstand in Sjaba hoe broos de veiligheidsverhoudingen in het land waren. Talrijke schendingen van mensenrechten waren er het ge volg van. Nigeria, de andere reus in Afrika, houdt zich, zo zegt het minis terie van buitenlandse zaken, aan het schema voor de terugkeer naar een burgerregering in de herfst. Wat betreft Mozambique beschikt het de partement niet over berichten dat wreed, onmenselijk of vernederend wordt opgetreden. Het rapport, geëist door het congres voor de 115 landen die Amerikaanse steun krij gen, zegt dat in Azië vooral Zuid- Korea, de Filippijnen en Indonesië de mensenrechten aan hun laars lappen. In Zuid-Korea moeten arbeiders, voq ral vrouwen, lang werken in be nauwde en ongezonde ruimten, tegen een laag loon en worden de eigen arbeidswetten overtreden. De rege ring doet er niets aan uit vrees dat be drijven sluiten, aldus het 700 pagi na Js tellende rapport. Zuid-Korea heeft een grondwet die de vrijheid van meningsuiting en politiek han delen beperkt, op een buitensporige Pnrriintip m 1 nier in verhouding tot de dreiging 1 UF11^ (N oord-Korea) die boven het land hayigt. De Fillippijnen hebben slnchts zeer kleine stapjes gezet op de weg naar de democratie en de staat van beleg heeft tot gevolg dat de mensenrechten ernstig worden beknot. Geloofwaardige berichten bestaan over martelingen en betrok kenheid van militairen bij politieke moorden. De corruptie viert hoogtij op de Filippijnen, ten koste van de economische ontwikkeling. Corruptie blijft ook in Indonesië een probleem, en heeft tot gevolg, dat de mensen niet krijgen wat zij voor hun dagelijks leven nodig hebben, aldus het rapport In Indonesië is vooruit gang geboekt op het terrein van de mensenrechten door politieke ge vangenen in vrijheid te stellen, maar aan de andere kant worden nog steeds mensen vastgezet zonder vorm van proces. Vooral lieden die betrokken zouden zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1965, en studenten en islamitische tegenstan ders van de regering. Stopgezet Nicaragua en EI Salvador zijn in Zuid-Amerika de landen die het meest ernstig mensenrechten schen den. Overigens is donderdag de eco nomische en militaire steun door de Verenigde Staten aan Nicaragua stopgezet, omdat dat land weigert akkoord te gaan met een internatio nale bemiddelingscommissie. Uru guay, Haïti en Guatemala zijn even eens grove schenders van mensen rechten, maar daar wordt de situatie iets beter. Van enige schending spreekt het rap port in Peru, Paraguay, Mexico, Co lombia, Ecuador. Panama, Honduras en Bolivia, terwijl een goede staat van dienst hebben Costa Rica, Vene zuela, Jamaica, Barbados, de Baha ma's, Brazilië en Chili worden niet genoemd, omdat ze geen Amerikaan se steun krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5