D voor huurbescherming Kritiek op functie Euro-parlement kabinet Meer verpleegkundigen nodig erder ingenomen standpunt herzien s3een man onder wrang naar banon' Demonstranten fel tegen afschaffing r - Officier van justitie: Arts 'Assisië' wordt niet vervolgd Actie ziekenhuis 'De Lichtenberg' Ondanks optimisme Vondeling over democratisering Europa iBang&Olufsen on V r\n =3 »NDAG 12 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET noi im zesduizend mensen afkomstig uit het hele land namen zaterdag in Amsterdam ™tel aan een demonstratie tegen het afschaffen van de huurbescherming. NI tefli zal moeten komen. ziet er voorts naar uit dat de Honen toch dooreen genomen -^meer zullen stijgen dan waarvan kabinet is uitgegaan. De FNV t een aanvullende looneis van - tig gulden bruto per maand h st, en in de nieuwe grafische CAO t ervan al enig effect terug te vin- ■p terwijl wordt verwacht dat ande- JAO's in de goed draaiende be- Jtstakken zullen volgen. Het is nog 1U te voorspellen wat dit betekent Bestek '81. maar een op zich e extra stijging van CAO-lonen via de doorwerking in sociale kofcringen en salarissen van over- hi spersoneel al gauw tot honderd OP s 'ervolg van pagina 1 Dat zou een nieuw gat i'n zestig miljoen gulden veroor- tn. De CDA-fractie heeft zich er al mee verzoend dat er in welke dan ook een nieuwe korting per Rijksinkomsten Bij de zeshonderd miljoen gulden nieuwe bezuinigingen is er voorts vanuit gegaan dat de toeslagoperatie van de bouw-CAO 1978 definitief niet zal doorwerken bij ambtenaren, uit keringstrekkers en minimumloners. De Sociaal-Economische Raad moet over dit hete hangijzer nog dit voor jaar adviseren, waarna regering en parlement voor de zomer de definitie ve beslissing moeten nemen. Ook is er bij het bedrag van zeshonderd mil joen vanuit gegaan dat de ambtena ren de hen toegedachte Omvang voor bezuinigingen drie miljard gulden in Bestek '81 zullen opleveren. Dit vormt waarschijnlijk echter geen Ide inlGroningen is zaterdag onder motto „Geen man onder ang naar Libanon" een de- Denstratie gehouden tegen de pending van militairen voor VN-taak naar de Libanon. Er zo'n tweehonderd man t. De demonstratie was geor- iseerd door de soldatenvak- d VVDM en enkele jongeren- anisaties in het noorden. Vol- VVDM-voorzitter Erik >ns ^er was de °Pkomst n>et f»r°- door de korte duur van voor ts eiding. Hij klaagde tevens r de medewerking van de le ng autoriteiten aan de VVDM- on iviteiten. Onder de demon- :lni tnten waren enkele soldaten 5 Zuidlaren. Ook de inmmid- uit de dienst ontslagen Jan ,L nen Baljet liep mee. Hij Ie ft een poosje in Nieuwersluis n eten omdat hij een beroep op wet gewetensbezwaren had aan, totdat onlangs zijn be ar erkend werd. Na afloop de demonstratie was er een :ting in het congrescentrum tehuis in Groningen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Nadat eerder al PvdA en CDA zich hadden uitgespro ken voor een verdergaande huurbescherming, is nu ook de WD-fractie in de Tweede Kamer van mening, dat de huurbescherming moet wor den gehandhaafd in die delen van het land, waar nog wo ningnood heerst De WD wijkt hiermee af van het standpunt dat ze voorheen had ingenomen inzake de huurbescherming. De fractie neemt bij dit alles zon der zich aan de letterlijke tekst te binden de huurbescherming, zoals die thans volgens de huurwet is gere geld. tot uitgangspunt. Met name geldt dat voor het handhaven van de huurbeschermlngstermijn van drie Jaar. aldus een verklaring die zater dag is uitgegeven. De adviesraad van D'66 heeft zich zaterdag in Utrecht unaniem uitge sproken voor handhaving van de huurbescherming en verbetering daarvan door drastische en verder gaande herziening van het wetsont werp. Het geheel werd vastgelegd in een motie en de inhoud ervan werd in een telegram gestuurd naar de lande lijke demonstratie in Amsterdam, waar ruim zesduizend mensen op kwamen voor verbetering van de huurbescherming en geen afschaffing ervan. miljoenen guldens extra uitgaven in groot probleem, want de bonden van de collectieve sector. ambtenaren gaan hiervan inmiddels ook uit. Gevolgen Problemen met Bestek '81 kunnen er nog wel ontstaan wanneer minister Andriessen (financiën) er niet in slaagt het tekort op de rijksinkom sten te financieren. Door het onver wacht grote tekort op de betalingsba lans is de ruimte voor overheidslenin- gen op de kapitaalmarkt geringer. Die leningen kunnen daardoor eerder de gevreesde, te vermijden effecten veroorzaken. Daar staat tegenover dat deskundigen bij de OESO (orga nisatie voor economische samenwer king van westerse industrielanden) blijkens een concept-rapport over Ne derland, duidelijk minder zwaar til len aan de gevaren van een groot financieringstekort dan minister An driessen en vooral president Zijlstra van de Nederlandse Bank. Uit verschillende delen van het land was men naar de hoofdstad gekomen voor deze demonstratie, die georgani seerd was door comité's Huurbe scherming uit heel Nederland. De be togers trokken van het Museumplein naar het Beursplein via een route dwars door de stad. Volgens de orga nisatoren zal het bij de Kamer inge diende wetsontwerp, dat voorziet in de afschaffing van de huurbescher ming. ingrijpende en verslechterende gevolgen hebben voor de rechtsposi tie van de huurder. Wethouder G. J. Wolffensperger van herhuisvesting in Amsterdam noem de tijdens de slotmanifestatie op het Beursplein het wetsontwerp namens het gemeentebestuur onaanvaard baar. Zonder krachtige wettelijke be scherming geldt voor de huurders en helemaal voor de zwaks ten in onze samenleving maar één wet: die van de jungle, aldus de wethouder. „Ge zien de zwakke positie van de huur der in zijn verhouding tot de verhuur der heeft de gemeente de plicht af zwakking van de rechten van de huurder, zoals nu geregeld in het wetsontwerp, met kracht van de hand te wijzen." Hij wees in dit ver band op het aantal geregistreerde ur gent woningzoekenden in Amster dam, dat momenteel 42.000 bedraagt. Namens de organiserende comité's verklaarde Ton Huyskens, dat huur bescherming broodnodig is, omdat huurders zich dan kunnen bescher men tegen onredelijke huurverhogin gen, tegen slecht onderhoud, tegen Intimidatie van huisjesmelkers en te gen zwendel bij de verkoop van eta ges (horizontale verkoop). In haar verklaring stelt de WD-frac tie dat voor gebieden waar geen wo ningnood is, de huurbescherming moet worden verbeterd, maar dit hoeft niet zover te gaan als in gebie den waar gebrek aan woonruimte is. De WD wil de positie van de huur ders versterken door invoering van een voorkeursrecht voor huurders bij verkoop. 7 Het was dit weekend enorm druk op de personenauto-RAI in Amster dam. Het was zelfs een hele opgave om een blik te werpen op de vele nieuwe auto's, zoveel mensen waren er (foto boven). Voor de velen die met de auto naar de expositie kwamen, was het bijzonder moeilijk een parkeerplaatsje te vinden. De politie trad namelijk niet al te lankmoe dig op tegen eigenaars van verkeerd geparkeerde auto's. De inwoners van de straten rondom het RAI-gebouw hadden namelijk geprotes teerd tegen de overlast: zij konden zelf niet in hun eigen woonwijk terecht (foto onder.) Van een onzer verslaggevers BREDA De Bredase offi cier van justitie, mr. J van Leeuwen, ziet geen aanleiding een strafvervolging in te stel len tegen de arts dr. J. Huys- mans en directeur E. van Dongen van het zwakzinnigeninstituut Huize Assisië in Udenhout. „Uit het onderzoek van de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Brabant zijn geen gronden naar voren gekomen om over te gaan tot strafrechtelijke vervolging." al dus mr. Van Leeuwen. Wel wordt de zaak voorgelegd aan het medisch tuchtcollege in Den Bosch. Het rapport van de inspectie is vorige week vertrouwelijk toegestuurd aan de Tweede Kamer. In het gebouw ligt één exemplaar, dat onder toezicht mag worden ingezien door de Kamer leden. Dr. A. Bartels, voorzitter van de Daniël de Brouwerstichting waar toe Huize Assisië behoort, heeft vori ge week zaterdag wel de belangrijk ste gegevens uit het rapport in de openbaarheid gebracht. Hij deed dat in Udenhout tijdens een vergadering van de oudervereniging en maakte daarbij de ouders zijn excuses voor hetgeen op het instituut de afgelopen jaren is gebeurd. Hersenfoto's De inspectie heeft onder meer vast gesteld dat er 180 röntgenfoto's van hersenen van pupillen zijn gemaakt in combinatie met een rugprlk en bijna 1300 „gewone" hersenröntgen- foto's. Die foto's werden van belang geacht voor het opsporen van de oor zaken van zwakzinnigheid, maar de ouders waren van dit alles niet op de hoogte. Verder werden in Huize Assisië door de arts drie operaties verricht zonder dat daarbij voldoende gekwalificeerd personeel aanwezig was. Ook werden drie insulinekuren toegepast op pu pillen met ernstige gedragsstoornis sen. De inspectie stelde tevens vast, dat er specialistische onderzoeken waren verricht en dat de medische verrichtingen niet met de nodige zorgvuldigheid waren vastgelegd in de daarvoor bestemde dossiers. Voor zitter Bartels van de Daniël de Brou werstichting heeft In dit alles overi gens geen aanleiding gezien om dr. Huysmans te schorsen. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Ruim 360 verpleegkundigen, de directie en een groot aantal artsen van het Amersfoortse zieken huis „De Lichtenberg" heb ben bij staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezond heid geklaagd over de ver pleegkundige situatie. In een brief pleiten ze voor een ver ruiming van de normen die het centraal orgaan zieken huistarieven (COZ) voor ver pleegkundigen heeft vastge steld. Hiermee kan het aantal verpleegkundigen dan wor den uitgebreid en volgens de ondertekenaars is die uitbrei ding hard nodig. De COZ-norm schljft één verpleeg kundige per 1,55 bed voor, de verhou ding leerlingen-gediplomeerden is 60 tegen 40 procent, terwijl de begelei dingsnorm één praktijkbegeleidster is op 29 leerlingen. De briefschrijvers zijn van mening dat de norm niet meer voldoet aan de eisen die gesteld worden om de kwaliteit van de zorg aan de patiënt op juiste en verant woorde wijze uit te voeren. „De kans op het maken van fouten wordt steeds groter, waardoor de pa tiënten gevaar lopen," aldus de brief. Er zou in het ziekenhuis een zeer gespannen situatie zijn ontstaan doordat er voortdurend een te zware wissel op het verpleegkundig perso neel wordt getrokken. Uitbreiding Uitbreiding van het aantal verpleeg kundigen is volgens het ziekenhuis een voorwaarde om de gezondheids zorg voor zowel de patiënt als de verpleegkundige leefbaar te houden. De verhouding leerlingen-gediplo meerden zou op 50 tegen 50 procent gebracht moeten worden en de bege leidingsnorm één praktijkbegeleid ster op 14 leerling-verpleegkundigen, Daarnaast moet ook de strakke COZ- norm ten aanzien van de verpleeg kundige per bed veranderen De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) is overigens met het centraal orgaan ziekenhuistarieven hierover in onder handeling, Inzet bij dit alles is dertig duizend verpleegkundigen meer. wat twee miljard extra kost. In maart zal er uitspraak worden gedaan De actie van „De Lichtenberg" staat niet op zichzelf, want ook in het Elisa- beth-Gasthuis in Haarlem en in het Amsterdams Slotervaartzlekenhuis worden handtekeningenacties gehou den tegen de COZ-norm. Op donder dag 15 februari is er verder in Utrecht een landelijke manifestatie van ver pleegkundigen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE heeft wat voor u Als u onderstaande bon op- stuurt ontvangt u GRATIS 1 i een katalogus met het ge hele B&O programma en een komplete dealerlijst Een attentie van "de Deense vormgevers van beeld en geluid" Stuur mij uitgebreide doku- mentatie B&O et Jres oonplaats B&O antwoordnr 124 1200 WK 's-Graveland (geen postzegel) AMERSFOORT (ANPI Dr Vondeling, lijstaanvoerder van de PvdA bij de komende Europese Verkiezingen, denkt in het rechtstreeks gekozen Europees parlement iets te kunnen doen aan de democratisering van Europa. „Als ik geen mogelijkheden zag zou ik er weinig voor voelen er mijn tanden op stuk te bijten. Dan zou ik beter op het Binnenhof, achter de waterlinie, kunnen blijven zitten", zei Vondeling zaterdag in Amersfoort tot een gezelschap kritische leden van de SJ, de socialistische jongeren in de Partij van de Arbeid. De SJ vindt de Europese ge meenschap fundamenteel on democratisch en pro-kapita listisch. Zij zeiden in Amers foort dat „de EEG een blokka de is op weg naar het socialis me", dat de EEG-verkiezin- gen schijnverkiezingen zijn en dat de Partij van de Arbeid haar kritiek laat liggen door haar streven naar zoveel mo gelijk stemmen. Oud-landbouwcommissaris in de Europese commissie, dr Mansholt, hield de jongeren voor dat de door hem verfoei de kapitalistische structuur ook in Nederland aanwezig is. Maar toch praten wij over de WIR, de wet investeringsreke ning. altijd in het kader van die kapitalistische maat schappij, stapje voor stapje en dat kan ook in Europa, vond Mansholt. Topconferentie Erg belangrijk noemde hij de rol die het bestuur van de fe deratie van socialistische par tijen moet gaan vervullen. In dat bestuur wordt op het ogenblik gewerkt aan een top conferentie van socialistische partijen die de toekomstige structuur en de bevoegdhe den van de socialistische fede ratie moet bepalen De top conferentie zal dit najaar wor den gehouden en worden bij gewoond door de partijlei ders. de lijsttrekkers en de fractievoorzitters van de nati onale parlementen. Met de jongeren is Mansholt het eens als zij stellen dat het Europese parlement geen be voegdheden heeft, althans er geen gebruik van maakt. Met dit hangen en wurgen zijn so cialisten niet gediend. Een flink deel van de Duitse chris ten-democraten en de conser vatieven in Italië hebben ei genlijk vrede met de bestaan de situatie waarin de EEG als intergouvernementele organi satie door blijft modderen. „Daar kunnen wij ons als soci alisten niet bij neerleggen. Er is strijd nodig om te komen tot een structuur waarbinnen het verdrag van Rome wordt Kamervoorzitter A. Vondeling en de vroegere EEG-commissaris Mansholt bij de socialistische jeugd. uitgevoerd. In het vasthouden aan het verdrag van Rome ligt volgens Mansholt eeri werke lijke kans. Dr Samkalden, voorzitter van de Europese beweging, vindt dat het Europese parlement de bevoegdheden die het heeft onvoldoende heeft ge bruikt. Die bevoegdheden zijn er in het huidige verdrag. Als het straks rechtstreeks geko zen parlement stevig op zijn standpunten blijft staan dan kunnen Frankrijk, Engeland of Duitsland daar met geen mogelijkheid meer omheen, voorspelde hij. Onvoldoende Vondeling tenslotte vergeleek de situatie met het moment waarop hij in 1946 lid werd van het Nederlandse parle ment. Toen had het parle ment lang niet de Invloed die het nu heeft. Zo zullen ook in Europa de bevoegdheden van het parlement bevochten moeten worden, meende hij. Hoe de „oude mannen" zich ook Inspanden, zij slaagden er niet ln de „Jeugd" te overtui gen. De meeste Jongeren hiel den het erop dat met de ver kiezingen voor het Europese parlement iets wordt gekozen dat duidelijk niet kan functio neren. Hotel-arrangementen; 3-daagse reis, vanaf 82,— 5-daagse reis, vanaf lS0,— 8-daagse reis, vanaf 240,— (2 resp. 4 of 7 dgn. vol-pension boo tv ervoer en verzekering) Bungalows /appartementen: een mid weekje Texel al vanaf ca. 100,— Inlichtingen en boekingen: VW Texel Postbus 3 1790 AA De Burg Tel. 02220 - 2844 .v. TT „Dit is een prima methode om alle maal droog te blijven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3