Khomeini in Iran aan de macht Nieuwe bezuinigingen kabinet Bakhtiar zou dood zijn Bazargan vandaag premier Ondernemend Sleutelfiguur van aandeelroof gepakt Kïesuwkado personen auto rai deze krant (unst ïshonderd miljoen nodig om gaten te vullen iNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Mogelijk ijzel eyland's densweg ïitse spion ngehouden Voorwaarts, mars! Trouw [~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"j Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10769 - MAANDAG 12 FEBRUARI 1979 HET WEER Veel bewolking met nu en dan regen, mogelijk met ijzel Maximumtempera turen om het vriespunt. Krachtige oostenwind. Morgen en overmorgen: Kans op neerslag. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. maar in het noorden lichte vorst Morgen: Zon op. 08.01 onder: 17.49 Maan op: 19 29 onder. 08.24. Atfwmmites voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterli||i donderdag (te post) m ons bezit Jijn Inlichtingen tel 020-9I34S6 tst 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT |*GINA 3: VVD voor uurbescherming GINA 4: Boeiende „nachtrit" van Bernlef Residentie Orkest blijft vooruitstrevend Disco en vrouwen ,GINA 5: Cambodja rie miljoen doden GINA 6: nrust bij rarenopleiding GINA 7: errit Borgers' scheid van itterkundig Museum ÜGINA 6: Samen met overgelopen soldaten gaan burgers in Teheran er met een buitgemaakte tank vandoor. önze sociaal-economische redactie HAAG Het kabinet bereidt voor zeshonderd miljoen gulden nieuwe bezuinigingen in iciale sector voor, in het kader van „Bestek '81". Van dit bedrag moet 265 miljoen gulden dit jaar worden gerealiseerd. Deze nieuwe bezuinigingen zijn nodig om de gaten te vullen de algelopen maanden in „Bestek '81" zijn gevallen. e week heeft het kabinet de missie-Lamers". genoemd naar jpambtenaar van het ministerie ociale zaken, weer aan het werk Aanvankelijk had de commis- m de ..Bestek-ministers" de Iers die het meest zijn betrok- tij de uitvoering van Bestek '81 Hen horen in welke richting de 'e bezuinigingen gezocht zou- moeten worden. Maar de com- e heeft daarop vrijwel geen na- Instructie ontvangen, zodat er an alles uit deze nieuwe bezuini- ronde kan komen. leeft het kabinet als algemene ijn dat bij het uitvallen van een nlgingsplan een vervangend moet worden gevonden in de- sector. Het grootste gat in Be- 81 is gevjallen in de plannen voor igen risico van patiënten. Het iet had 590 van de 9500 miljoen te bezuinigen tussen nu en willen laten komen uit de eigen ige van maximaal honderd gul ler jaar voor verzekerden in het nlonds, en het tientje per dag bij me in ziekenhuis of verpleegin- ng mderd gulden is inmiddels van an. Hooguit komt er voor vol- jaar nog iets wat er in de verte £t. Het tientje is al officieel door abinet gehalveerd, waardoor de en voor het eigen risico op dit ïnt staan voor 115 in plaats van irspronkelijk geplande 590 mil- gulden. Kleinere gaten zijn er in Bestek '81 gevallen door de wijziging die de Tweede Kamer heeft aangebracht in de korting op de sociale uitkeringen per 1 januari (gat van zestig miljoen gulden in 1979), en de wijziging in de beperking van meervoudige kinder bijslagen voor 16- en 17-jarigen (gat van dit jaar enkele tientallen miljoe nen, maar dit gat zal de komende jaren vanzelf kleiner worden in plaats van groter). Kostwinnersbegrip Premier van Agt vertelde vorige week dat een van de dingen die de commis- sie-Lamers nu bekijkt, het invoeren van het kostwinnersbegrip betreft. Wie recht heeft op een sociale uitke ring maar geen kostwinner is, zou dan geen volledige uitkering krijgen maar een van bijvoorbeeld zeventig pro cent. Het kabinet-Den Uyl had enkele jaren geleden in zijn bezuinigings plannen ook de Invoering van een niet-kostwinnersuitkering voor be paalde groepen gerechtigden. De commissie-Lamers heeft ongeveer een maand de tijd. Eind volgende maand wil het kabinet een nota met een overzicht van de stand van zaken met Bestek '81 overléggen aan de Tweede Kamer, zodat de Kamer daarover nog voor pasen een debat kan houden. In de zeshonderd miljoen nieuwe be zuinigingen. die de commissie-La mers moet aandragen, zitten niet de gaatjes die in de Bestek-plannen be treffende de rijksbegroting zijn geval len. Het gaat hier, volgens een brief van minister Andriessen van eind no vember. echter om slechts vijftig mil joen gulden. Wel zou dit bedrag deze week wel eens groter kunnen worden, wanneer de Tweede Kamer zou vinden dat de huurverhoging in juli geen zes maar vijf procent moet bedragen. Dat kost de schatkist dit jaar nog niet extra geld, maar in 1981 een kleine veertig miljoen gulden. Doordat vanuit de WD geluiden voor een huurverho ging van vijf prócent zijn gehoord, is de kans groot dat dit het wordt. Voorts is er een kans dat de Kamer geen genoegen neemt met de wijze waarop het kabinet de motie-Den Uyl voor duizend extra woningen in de sociale woningbouw wil uitvoeren. Vijf gulden-risico In de zeshonderd miljoen gulden die de commissie-Lamers moet vinden, is nog geen rekening gehouden met drie andere ..lekken" die zich voor Bestek '81 nu al aandienen. Dit betreft de vijf gulden eigen risico per verpleegdag opbrengst 115 miljoen gulden waarvan het kabinet zelf. bij monde van premier Van Agt. al aanstalten maakt erop terug te komen. Voorts is er een kans dat het CDA de korting op de sociale uitkeringen per 1 juli opnieuw zal willen in een vorm als die van 1 januari. O Vervolg op pagina 3 TEHERAN (AFP, Reuter. DPA, UPI) De macht in Iran is in handen van de geestelijk leider, ayatol lah Khomeini. De door hem benoemde tegenpre- mier Bazargan zal vanmorgen officieel tot premier worden benoemd, om Iran te leiden naar een islami tische staat. In feite was de bekendmaking van de militairen dat zij zich neutraal zou den opstellen de doodsteek voor de regering van premier Bakhtiar, die nog door de sjah was aangewezen. De belangrijkste steunpilaar van Bakhtiar. het leger, viel weg en de aanhangers van Khomeini hadden vrij spel. Vannacht deden in Teheran geruch ten de ronde dat Bakhtiar zelfmoord had gepleegd, maar zeker was dit allerminst. In de stad werd op grote schaal feest gevierd. Het parlementsgebouw en de woning van Bakhtiar werden be stormd, en de officiële radio heette plots de stem van de revolutie. Gevechten Bazargan Na bloedige gevechten zaterdag tus sen soldaten onderling, besloot de legerleiding zondag zich neutraal te gaan opstellen om verder bloedver gieten te voorkomen. Veel soldaten overhandigden hun wapens aan bur gers en kregen er bloemen voor terug. Hier en daar werd echter zwaar ge vochten omdat verscheidene onder delen trouw bleven aan de sjah en Bakhtiar. Met het uur werd de tegen stand echter minder en de ayatollah Khomeini riep de soldaten op zich bij hem aan te sluiten om het volk te dienen. De keizerlijke garde was nog het felst in het verzet maar zondag avond werd door de „stem van de revolutie" bekendgemaakt dat ook deze soldaten, die het trouwst waren aan de sjah, zich hadden gevoegd bij de „beweging van de Islamitische re volutie". Het „ad hoe islamitische revolutio naire commando" van de ayatollah onder leiding van kolonel Tavakkoli verscheen bij een oproep aan de mili tairen zich bij het volk aan te sluiten voor het eerst op het platform. Nog niet eerder was er sprake van een militair bevel aan de kant van de sji'itische leider. De opstandelingen hebben de berech ting geëist van generaal Rahlml, de militaire gouverneur van Teheran die verantwoordelijk was voor de staat van beleg. Hij wordt ervan beschul digd verantwoordelijk te zijn voor honderden doden. Medewerkers van Khomeini hebben ook verklaard dat de afgezette premier Bakhtiar be recht zou moeten worden omdat hij zich door de sjah heeft laten be noemen. Als waanzinnigen De religieuze leider, wiens verzet te gen Bakhtiar onverwacht snel tot een compleet succes heeft geleid, riep de bevolking via de door zijn aanhan gers overgenomen radio-stations op rustig te blijven, maar desondanks trokken miljoenen als waanzinnigen door de stad om de overwinning te vieren. Khomeini heeft zijn aanhan gers opgedragen de ambassades on aangeroerd te laten. Over het aantal doden dat dit week einde in Teheran is gevallen is nog weinig bekend. Het moeten er hon derden zijn, zo zeggen waarnemers. Zaterdag sneuvelden al honderden militairen bij onderlinge gevechten toen de luchtmacht openlijk verzet ging bieden. Ook zondag zijn weer honderden mensen bij de gevechten om het leven gekomen. Nu het leger echter nagenoeg geheel aan de kant van Khomeini is gaan staan wordt verwacht dat de gevech ten spoedig zullen ophouden. De chef van de generale staf, generaal-majoor Abbas Ghalabari, heeft Khomeini la ten weten met hem te willen samen werken. Stroomversnelling De militaire leiding liet zondagmid dag weten dat zij tot nu toe gepro beerd had haar plicht te vervullen om de legale regering te steunen. Zij wil den zich neutraal opstellen om een einde te maken aan het bloedvergie ten. Zondagavond bleek dat de mili tairen zich met het volk verbroederd hadden en dat er nauwelijks of niet sprake was van een haat die na alle gebeurtenissen van de afgelopen maanden misschien verwacht kon worden. Meer nieuws en een verhaal van James Dorsey uit Teheran.op pag. 5. (AP, DPA) Er is weer een duitse spion aangehouden. Het Irtd Gerbe, de 38-jarige secreta- van de afgezant van West- land bij de NAVO in Brussel De die werkte voor Oost-Duits- had toegang tot geheime NA- ocumenten, en gaf gegevens over de troepenbesprekingen i Oost en West en het overleg atrategische kernwapens. ouw was, zo luidt het verhaal in uitse pers. in 1975 verliefd ge- op Christoph Wilier, een bloe- >an in Bonn. In werkelijkheid hij voor de Oostduitse gehei- *nst. Toen de vrouw naar Brus- erd overgeplaatst ging de man en maakte zijn werkelijke iden- bekend. Eind vorig jaar ver- a haar vriend naar de DDR. toen erkte dat hij werd geschaduwd Maken militaire rij-instructeurs van hun beroep hun hobby? In elk geval lessen zij nu in verenigingsver band 's avonds burgers. Er is wel eens gepleit voor vermaatschappelijking van de krijgsmacht. Zou dit nu de bedoeling zijn geweest? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met de arrestatie van een employé van de Kas-Associatie in de Amsterdamse Spuistraat heeft de politie zaterdag de sleutelfiguur in handen gekregen achter een aandelendiefstal ter waarde van 4,8 miljoen gulden. Vrijdag arresteerde de Amsterdamse politie zes mensen die van heling verdacht worden. 6 sprookjes op I LP (A) Vcrtckl dixtr Ton van Dtnnhuven. Ko vjn Dijk. I Icliy Blok en Ina van Faas-sen. Lektuurtianger(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gid.v Dckor.ilicl jute lekluurtumger. Deze zes arrestanten werden na ver hoor vrijgelaten. De bankemployé is echter ingesloten, maar hij wil niet praten, aldus hoofdinspecteur Van Riessen van de Amsterdamse recher che die de man kenschetst als iemand die geen idee had van wat hij nu precies aan buit in handen had. De medewerker van de Kas-Associa tie nam in september de coupures van zes series Heineken-aandelen uit de kluis weg. In de boeken probeerde hij de diefstal onzichtbaar te maken. De afgelopen maanden heeft de man naarstig naar manleren gezocht om de effecten te gelde te maken, waar voor hij de zes andere verdachten inschakelde. Hoofdinspecteur Van Riessen meent dat ze in hun pogin gen vrij ver gekomen zijn. Vorige week liep het zestal tegen de lamp toen de mannen bij een bank aan de Overtoom kwamen aanzetten met de copieën van de verduisterde coupures. Er werd een afspraak ge maakt om de transactie vrijdag j.l. af te handelen. De gewaarschuwde poli tie kon de mannen op het afgespro ken uur arresteren. Onder de arres tanten waren mensen die zeer goed op de hoogte waren van de effecten handel, onder wie enkele directeuren van bv's. ADVERTENTIE Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en pr.ikiiv.li hmcndiea Echl naturel leder mclgevlochten koordje Ketting mei armband (D) De nieuwe model/end ketung en ann handje van keramiek. Maak iemiind abonnee op Trouw, hei ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. I Naam nieuwe nhonnpp- Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnce:_ Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres. Plaatsen postcode:TcL: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mc'. als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze: DA. B. C. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2791'000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456 Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI look ti|dens avonduren)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1