ÏBazargan's positie in Iran nog zwak Niet alleen in het Duitse verleden wroeten' Rechts stemadvies an Spaanse kerk VS stoppen steun Nicaragua Barse blik over Britse vuilnis Westen neemt te weinig bootvluchtelingen op VN: beloften niet nagekomen Oppositie verheugd Adviseur Tito ernstig ziek Brown zoekt het vertrouwen van Arabische landen Brezjnew en paus vragen gratie Bhutto Leger Rhodesië handhaaft orde met harde hand Elk jaar epidemie bij Britse baby's 'Uitspraken Deng oorlogsverklaring' ■^ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ng oor James Dorsey e" 'EHERAN De schaduw-premier van Iran, Bazargan, heeft gisteren toegegeven nog niet "i terk genoeg in zijn schoenen te staan om al met een volledige regering voor de dag te komen. glet namebinnen het leger zouden op de hoogste posten nog veel weerstand tegen Khomeini v estaan/ iaa 3 ie politieke impasse in Iran duurt voort. Er wordt veel met de wapenen gekletterd, maar n', rijwel niet geschoten. De Iraanse oppositie heeft geduld: ayatollah Khomeini is tot geen nkel compromis bereid maar zal een frontale botsing, althans voorlopig, niet provoceren. ijdens een beleidstoespraak voor enduizenden mensen gisteren op de üversiteit van Teheran stelde de 'jn remier van de Islamitische over- Z ingsregering. Mehdi Bazargan zich |tcrst voorzichtig op. Hij verklaarde macht in het land over te willen lei anen en een referendum onder in- v mationaal toezicht over Iraans toe- P^mstige staatsvorm te willen hou Tegelijkertijd gaf Bazargan te bronnen dat er nog geen akkoord met hoogste militaire leiders in Iran i bereikt. achtsvoername ai de te era zargan maakte mede om deze re- n gisteren de leden van he kabinet "•jog niet bekend. Hij is van plan stap- voor stapje naar de machts- emame toe te werken. Zijn kabinet hij pas bekendmaken als hij een- inister van defensie heeft, die de leraals in bedwang kan houden. door Khomeini benoemde pre- lier getroost zich alle moeite om de Londen woonachtige voormalige ivelhebber van de Iraanse strijd- achten, generaal Jam, die veel aan- en bij de strijdkrachten geniet, voor Be post te winnen. argan moest gisteren toegeven hij de machtsovername niet vol- _.„s de grondwet kan voltrekken. i,0Jndat die bepaalt dat noch de Islam staatsgodsdienst, noch de monar- &eèie in het land veranderlijk zijn. De ak mj "v L' in onze correspondent ADRID De Spaanse bisschoppen hebben de katholieken n Spanje geadviseerd bij de algemene verkiezingen niet op linkse partijen te stemmen. rsl tiefeen gisteren gepubliceerde verkla- waarschuwen de bisschoppen jr politieke partijen die de legalisa- van abortus verdedigen, een echt- cièeidingswet voorstaan of voorstan- ev zijn van openbaar (niet-katho- e 1 c) onderwijs. Iraanse oppositie is er echter van overtuigd aan de vooravond van de definitieve overwinning te staan. Slechts de laaste hindernis van som mige topmilitairen moet worden ge nomen. Tot hen moet het besef door dringen dat de Iraanse revolutie niet te stuiten is, dat zij zich bij de volk swil neer dienen te leggen. Achter de schermen proberen meer dan tien bemiddelaars in de onmid dellijke omgeving van de topmilitai ren aanhangers te werven. Officieren krijgen de belofte dat zij bij een Isla mitische republiek niets te vrezen te hebben. Bazargan riep het volk giste ren nadrukkelijk op om de wet niet in eigen handen te nemen. Geen compromis Een compromis met Iraans wettige premier Schahpoer Bakhtlar is ech ter uitgesloten. Bazargan erkende gisteren dat Bakhtiar een aantal goe de maatregelen had genomen, waar de oppositie het mee eens is. Niette min blijft het bewind van Bakhtiar in zijn ogen onwettig omdat het door de sjah benoemd werd. Khomeini was aanvankelijk bereid Stilst&nd Bakhtiar tegemoet te komen, maar hoe langer hij in functie blijft, des te De Iraans economie is door de al lager wordt het aanbod ter compen- maanden durende stakingen tot stil- satie van zijn aftreden. Twee weken stand gekomen. Bazargan riep de sta geleden was de ayatollah nog bereid kers gisteren op pas als Bakhtiar is om Bakhtiar tot premier van de over- afgetreden weer aan het werk te gangsregering te benoemen. Een gaan Ondanks deze oproep menen vertrouwelingen van de Islamitische overgangspremier dat slechts de te gen de regering gerichte stakingen voortgezet zullen worden. Stakingen die het volk treffen moeten op korte termijn beëindigd worden. Ook Bazargan lijkt de politieke geva ren van de economische crisis te on derkennen. Hij waarschuwt het volk om niet teveel in al te korte tijd te verwachten. „Ik heb de meest gevaar lijke en cruciale verantwoordelijk heid die wie dan ook in de afgelopen 72 jaar van het grondwettig bestuur heeft gekregen." week geleden werd hem een ministerspost aangeboden. Nu rep pen vertrouwelingen van Bazargan over de mogelijkheid Bakhtiar als Iraans ambassadeur naar de Verenig de Staten te sturen. In kringen van westerse diplomaten in Iran twijfelt men er niet aan dat de oppositie in Iran uiteindelijk aan de macht zal komen. Dat meer dan de helft van Iraans bevolking Khomeini op dit ogenblik steunt, staat als een hdfdonderdag^ewin^eheran^iim Bars een borstbeeld van de beroemde Britse schilder Sir Joshua Reynolds over de een miljoen mensen de straat op wist trieste bergen huisvuil in de straten van Londen. De door de voortdurende staking groeiende te krijgen namen slechts tienduizend stapels afval beginnen een gevaar te vormen voor de gezondheid van de Londenaren. mensen gisteren deel aan een demon- stratie ten gunste van Bakhtiar en de sjah. Diplomaten in Teheran zijn het er over eens dat de kans op een staats greep steeds kleiner wordt. Veel ge vaarlijker. acht men de mogelijkheid dat de armen over enkele weken, wanneer er misschien tekorten aan- voedsel en andere levensbehoeften ontstaan, in opstand zullen komen. HONG KONG (AP, Reuter) De hoge commissaris voor vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft er gisteren bij westerse regeringen op aan gedrongen hun beloften na te komen en de bootvluchtelingen op te nemen. De doorstroming van de vluchtelin gen zou „geen gelijke tred hebben gehouden met de aantallen, die opge nomen zouden worden." De Verenig de Staten. Engeland. West-Duitsland. Australië. Zweden. Frankrijk en Zwitserland hadden tot nu toe be loofd de vluchtelingen uit Vietnam onderdak te bieden. Alleen Frankrijk heeft zich tot nu toe gehouden aan zijn belofte. Gisteren stemde het land er in toe 79 vluchtelingen te huisves ten van de Tung An die voor Manilla ligt. In Hong Kong is gisteren de ontsche ping verboden van de 3000 Vietname se vluchtelingen die woensdag met het Panamese vrachtschip „Skyluck" aangekomen zijn. Een regerings woordvoerder noemde het een routi nemaatregel. Hij wist niet hoe lang het verbod van kracht zou blijven. De bevolking van Hong Kong is fel ge kant tegen onbeperkte toelating van vluchtelingen, die het slachtoffer van afpersing zouden zijn. Vluchtelingen van de Huey Fong heb ben toegegeven dat ze hebben be taald voor hun vlucht uit Vietnam. Via tussenpersonen telde ieder onge veer 3200 gulden neer. Een man die met zijn gezin van zes personen was ontvlucht zei dat de kustpatrouilles in Vietnam „een oog je toe deden bij de vluchtpogingen, vooral als het om Chinezen ging." kk ADVERTENTIE 1979: Ook voor het Palestijnse kind. Kollekte: 15,16 en 17 februari MEDISCH KOMITEE PALESTINA GIRO 3168300 De linkse partijen zijn het voornaam ste slachtoffer van de bisschoppen- verklaring. Het document is daaren. tegen in fascistische en rechtse krin gen goed ontvangen. Alle linkse par tijen, van de socialistische PSOE tot en met de uiterst linkse splinters heb ben een wettelijke regeling van de echtscheiding in hun programma staan. Tot dusver is echtscheiding in Spanje verboden. Partijen die de abortus in de wetgeving willen opnemen zijn de communistische PCE en twee uiterst linkse partijen. De linkse partijen hebben zich scherp gekeerd tegen de bisschoppenverklaring. De PSOE be kritiseerde het „gebrek aan objectivi teit" van de bisschoppen terwijl an dere linkse partijen het kerkelijke standpunt „een onaanvaardbare in menging in de politiek" noemde. De verklaring van de bisschoppen komt op het moment dat de verkiezings strijd in alle hevigheid is losgebar sten. Op 1 maart vinden er parle mentsverkiezingen plaats in Spanje. Een aantal bisschoppen is de verkla ring overigens nog niet ver genoeg gegaan. Acht bisschoppen zouden ;en „anti-marxistische kruistocht" willen voeren, de komende tijd. MANAGUA (AP, UPI) Gematigde oppositiekringen in Nicaragua zijn blij met het besluit van de Verenigde Staten om het bewind van Somoza niet langer te steunen. President Somoza heeft nog niet op de maatregel gereageerd. Een van de oppositieleiders, Adolfo Portocarrero, zei dat het besluit van president Carter hem vertrouwen gaf in het Amerikaanse beleid en de wil een oplossing te zoeken voor de poli tieke crisis in Nicaragua. „Het werd tijd dat de Verenigde Staten krachtig optreden tegen de regering Somoza. Het besluit heeft ons niet verrast", aldus de oppositieleider. President Carter heeft de stappen tegen Somoza ondernomen, omdat deze niet bereid bleek in te gaan op voorstellen van een internationale bemiddelingscommissie, waarvan ook de Verenigde Staten deel uitma ken. Deze commissie probeert al maanden te bemiddelen in de strijd van het leger van Somoza tegen het Sandinlstisch Bevrijdingsfront. Omdat Somoza niet in wilde gaan op een voorstel om algemene verkiezin gen te houden onder toezicht van internationale waarnemers, heeft Carter met ingang van donderdag alle militaire hulp ingetrokken, die al eerder door het congres voor onbe paalde tijd was opgeschort wegens het slechte naleven van de mensen rechten in Nicaragua. Ook zal er geen economische hulp meer worden ver leend aan Nicaragua. De leden van het Amerikaanse Peacecorps en de meeste stafleden van de ambassade in Nicaragua zijn teruggeroepen. Nog hoop Een woordvoerder cvn Carter zei gis teren dat de ambassadeur in Nicara gua zal blijven, „omdat er nog steeds hoop is op een vreedzame oplossing". De woordvoerder las een verklaring van president Carter voor. waarin deze er bij andere Latijns-Ameri kaanse landen op aandringt geen bij drage te leveren aan het geweld in Nicaragua Deze waarschuwing lijkt hoofdzakelijk gericht op Panama. Venezuela en Costa Rica, die zich scherp hebben gekant tegen het dic tatorschap van Somoza. BELGRADO (AP. Reuter) Een naaste medewerker van de Joegosla vische president Tito, Edward Kar- delj, is ernstig ziek opgenomen in het ziekenhuis in Loebljana. Hij is vaak genoemd als opvolger van de 86-Jari- ge president, die op het ogenblik op een rondreis in het Midden-Oosten is. l!0 BEIROET. JERUZALEM (Reuter. UPI, AP) Het be zoek dat de Amerikaanse mi nister van defensie Brown zal brengen aan Saoedi-Arabie. Jordanië, Egypte en Israël, is bedoeld om het Amerikaanse imago in het Midden-Oosten wat op te vijzelen na de val van de grootste Amerikaanse bond genoot in dat gebied, de sjah van Iran. De stemming in het gematigde deel van de Arabische wereld met betrekking tot het Ameri kaanse beleid is momenteel ver beneden peil. Mede door de er kenning van de Volksrepubliek China heeft men daar het ge voel, dat de Verenigde Staten hun traditionele bondgenoten ln de steek laten. De reis van Brown is bedoeld om het Ara bische vertrouwen in de VS te herstellen. Het wordt niet uit gesloten geacht dat hij daar voor met wapenieverantles over de brug zal komen. Tijdens de bezoeken van Brown aan Egypte en Israël zal ook het vredesproces tussen beide landen ter sprake komen. De Egyptische president Sadat heeft inmiddels de Amerikaan se uitnodiging voor een hervat ting van de besprekingen in Camp David aanvaard. Deze ontmoeting zou 20 of 21 februa ri moeten beginnen. Israël heeft nog geen beslissing over deelname genomen. Men zal pas volgende week besluiten of men meedoet en welk mandaat minister Dajan meekrijgt. Da- jan zou een ruimere opdracht willen dan de regering hem wil toestaan. Olietekort Israël begint zo langzamer hand geconfronteerd te worden met een tekort aan olie, door dat de invoer uit Iran is wegge vallen. Aanvankelijk maakten de Israëlische autoriteiten zich niet zoveel zorgen over de situ atie, maar volgens de Israëli sche radio hebben de minister van energie, Jttzhak Modai en minister van financiën, Ehrlich inmiddels plannen gemaakt voor bezuiniging op het ener giegebruik. Zo wordt overwo gen de prijs van benzine te ver hogen. ISLAMABAD (Reuter. UPI) De president van de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnew, en paus Johannes Paulus II hebben gisteren Pakistan gevraagd het leven van oud-premier Bhutto te sparen Volgelingen van Bhutto heb ben gisteren wederom in grote getale om herroeping van de doodstraf voor Bhutto gevraagd. In vele steden werd gedemonstreerd. De verdedigers van de ter dood ver oordeelde oud-premier hebben de mi litaire regering in Pakistan ervan be schuldigd alles te doen om pogingen Bhutto's leven te redden, te belem meren. De verdedigers zeggen dat ze worden lastig gevallen, zodat ze niet in staat zijn een petitie in te dienen bij het hooggerechtshof in Rawalpin di. Tot woensdag hebben de verdedi gers dc tijd om de petitie in te dienen Als dit niet gebeurt kan Bhutto don derdagmorgen al worden geëxecu teerd. Zoals bekend wil Bhutto zelf niet om gratie vragen, omdat hij dan schuld zou bekennen. SALISBURY (DPA. Reuter, AP) Het militair gerechtshof van het Rho- desische leger wil met drastische maatregelen de orde in de bosgebie den in het land handhaven. Minister Francis Zundoga van justitie zei gis teren in het parlement dat inheemsen voor het overtreden van veiligheids maatregelen opgehangen worden. Deze maatregel zal gehandhaafd blij ven, omdat het niet geoorloofd is dat er „bandieten en terroristen" zijn. Volgens een parlementslid wordt de hongerlijdende bevolking gehinderd bij het kopen van voedsel door de Rhodesische autoriteiten. De toevoer van levensmiddelen naar bepaalde gebieden zou stopgezet zijn. Joshua Nkomo's vleugel van het patriottisch front, de ZAPU, heeft gisteren ver klaard van de verkiezingen in april, „een orgie van volledige verwoesting" zullen maken. „Als er oorlog is kun nen er geen verkiezingen gehouden worden, zo zei een woordvoerder van de ZAPU. Oost-Duitsland heeft gisteren nauwe re samenwerking beloofd met de vrij heidsbewegingen in Rhodesië en ook Namibië en Zuld-Afrika. LONDEN, NAPELS. (UPI) Wat in Napels nog hardnekkig wordt aange duid als de „geheimzinnige" ziekte die inmiddels 61 baby's het leven heeft gekost, komt in Engeland elke winter voor. Gemiddeld tweeduizend baby's sterven er Jaarlijks aan ziek ten van de ademhalingswegen, aldus een artikel ln de Lancet. Het syncytia virus maakt de meeste slachtoffers. Dit virus Is hoogstwaarschijnlijk ook verantwoordelijk voor de sterfgeval len die in Italië een affaire veroorza ken. De piek van de epidemieën valt volgens de Britse publikatie aan het eind van de koude perode. Twee of drie maanden later worden de laatste gevallen gesignaleerd. Inmiddels heeft de Italiaanse regering 25 mil joen gulden toegezegd voor verbete ring van de sanitaire installaties en de gezondheidszorg in Napels. MOSKOU (UPI, Reuter) De Russi sche premier Kosygin heeft gisteren de scherpe aanvallen van de Chinese vice-premier Deng Xiaoping op de Sowjet-Unie een „oorlogsverklaring" genoemd. Hij zei dit ln een onder houd met de adviseur van president Carter voor het wetenschapsbeleid. Frank Press. zen fred Grosser schaamt zich een beetje voor de diepe indruk die de ori lerikaanse televisieserie Holocaust in Duitsland heeft gemaakt. Ja- ilang hebben politicologen en historici onder wie hijzelf een vloed 'sa( n informatie over de Duitsers en de hele wereld gestort, maar pas als an 1 Amerikaanse bestsellerschrijver op wat geromantiseerde wijze er ee gezinnen een „echt" Duits en een Joods uitpikt, wordt het bliek de ogen geopend. zaken die in de bondsrepubliek wel degelijk deugen, al verbloemt hij de fouten niet. Maar schrijft hij voor Duitsers, dan is zijn toon kritischer). II is c tn voc Ln, AlU1 >kte is de tweede keer dat zich zo'n feno- voordoet. Het eerste was het dagboek Anne Frank, dat veel meer indruk dan allerlei feiten en cijfers, zoals getal van 6 miljoen. En nu is er Holo- st. Er kleven allerlei bezwaren aan. maar bijzondere is dat de serie een Joods in op de voet volgt." ni 1S1,001 bedaar is in de ogen van Grosser Holocaust alleen over de Joden gaat. zij in de concentratiekampen kwa- waren daar al honderdduizenden •rs. voornamelijk socialisten en com- iten. resultaat van de vertoning van Holo- it vindt Grosser tot dusver positief. Wel :Jfctateert hij tweeërlei reacties: de eerste ren, op wat uitzonderingen na. positief. ^ar nu is er een tweede golf die negatiever )aarin worden vergelijkingen gemaakt wat er in de Sowjet-Unie is gebeurd, in l o-China en met de Sudeten-Duitsers. Is niet minstens even erg? c igendraads osser zou echter Grosser niet zijn als hij deze (lichte) kritiek op de Duitsers niet ïblikkelijk kritiek koppelde op zijn ge- >r. en op zijn (tweedei vaderland. Frank- (Het is een tegendraadsheid die ook uit ajn boeken spreekt. Schrijft hij voor een ms publiek dan wijst hij graag op de Kritiek dus op Nederland en Frankrijk. ..Volgende week. als de staking in Parijs tijdig is afgelopen, zendt Antenne 2 Holo caust uit. Maar de Franse televisie heeft verzuimd een Frans vervolg te maken. Zon der medewerking van de Franse politie zou den er nimmer zoveel Joden zijn opgepakt. En ook Nederland voegt er geen Nederland se aflevering aan toe. terwijl de Duitsers zonder hulp van Nederlanders nooit hadden kunnen aanrichten wat zij hebben aange richt." Nu, vindt Grosser, valt alleen en uitsluitend de aandacht op het Duitse oorlogsverleden, en dat terwijl de Franse televisie „en ln Nederland zal dat misschien niet veel an ders zijn" toch al zoveel meer aandacht besteedt aan het fascistische Duitsland dan aan de bondsrepubliek van nu. Indonesië En nu nog een punt van kritiek op Neder land en Frankrijk: „Ik wil wedden dat er in de Nederlandse geschiedenisboekjes die ik overigens niet ken geen zin voorkomt over wat Nederland in Indonesië heeft ge daan. in negatieve zin dan. Net zomin als de Fransen schrijven over Algerije en Indo- Als de Franse televisie volgende week de serie Holocaust over de vernietiging van zes miljoen Joden in de tweede wereldoor log uitzendt, zal de Franse hoogleraar Al fred Grosser de discussies na afloop leiden. De kritische Duitsland specialist, publi cist, historicus en politicoloog Grosser maakte de opkomst van het fascisme van seer nabij mee. Als achtjarige verhuisde hij met sijn ouders en zusjes uit Frankfurt am Main naar Parijs, en een van de rede nen voor dat vertrek was dat Alfred in die donkere dagen van 1933 door sijn anti- Joodse schoolkameraadjes zó was toegeta keld dat hij in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Het heeft Grosser nooit verleid tot collectieve haat, tot gevoelens van wraak. Dat bleek ook nit twee lezingen die hij dese week in Nederland heeft ge houden. Naar aanleiding daarvan spraken onze redacteuren Den Boef en Timmer* met hem. China. Maar van de Duitsers wordt zonder meer verlangd, dat zij alle negatieve kanten van hun verleden wèl ln hun schoolboekjes opnemen." Grosser constateert In Frankrijk een duide lijke afstand tussen de bevolking en de politici ten aanzien van Duitsland Bij een recente opiniepeiling is gebleken dat zeven tig procent van de Fransen oordeelt dat het ..Duitse verleden" niets meer te maken heeft met de huidige Duitsers. (Meer dan een derde van de bevolking van de bondsre publiek was dan ook in 1945 nog niet gebo ren). De Franse politici zijn nog niet tot dit besef gekomen, roeent Grosser. De bondsrepubliek, zegt Grosser, „is altijd nog een democratie die op vele gebieden beter is dan de Franse. (De Nederlandse ken ik niet goed genoeg." En dan volgt ogen blikkelijk weer de kritische noot: „Er is wel een overdreven gevoel voor recht. Dat is natuurlijk beter dan geen gevoel voor recht, maar als alles .juristisiert' wordt, is het ook niet goed." 'Vijanden' Grosser meent dat het jongste besluit van de regering in Bonn betreffende het terug draaien van het uit 1972 daterende Radika- len-Erlass (bedoeld om „vijanden van de staat" uit overheidsdienst te weren) ln de praktijk weinig zal veranderen. „In Frank rijk en Nederland moet er telkens op gewe zen worden dat het maar om een gering aantal gaat. dat uit overheidsdienst wordt geweerd. Maar het gaat veel meer om het systeem van het bespieden van mensen, dat intimiderend werkt". Dit systeem wordt in feite niet ingrijpend veranderd door het besluit van de regering ln Bonn: „Het verbazingwekkende is dat wat dit systeem betreft de schelding niet tussen de drie politieke partijen loopt, maar door deze partijen heen, waardoor het kon gebeuren dat ln Berlijn (dat geregeerd wordt door sociaal-democraten en libera len) het systeem veel straffer werd toege past dan elders, en dat het Rijnland-Palts van de christen-democraat Helmut er het best afkomt. Wat de problemen aan universiteiten be treft, waar links-radicale groepen vaak de toon aangeven, is Grosser van mening dat de studenten daar zelf oorzaak van zijn: „De studenten zelf moeten meer onderne men. Zij gedragen zich nu net als in 1932 gebeurde. Als in een collegezaal met 300 studenten vijf mensen de boel in de war kunnen sturen, ligt dat niet aan de staat maar aan 295 studenten". Een verschil met de Franse situatie ligt volgens Grosser ook in het feit dat veel Fransen gevoelsmatig links zijn, maar zich strikt conservatief gedragen: „We hebben in Frankrijk weinig echte revolutionairen. Men wil verkiezingen en gelooft ln de meer derheid. En als u ziet wat vandaag onze communistische partij zegt. dan zouden Kohl en Strauss wat de democratische vrij heden betreft hetzelfde kunnen zeggen. De Westdultse llnks-radlcale groepen zijn veel minder tolerant dan die in Frankrijk". Vrijheid Grosser betwijfeld of Herbert Wehner (frac tievoorzitter van de SPD ln de Westduitse Bondsdag) gelijk heeft met de stelling, dat de moeilijkheden tussen Oost en West alles met ontwapening te maken hebben. Gros ser: „Ik deel de opvatting niet dat de Sow jet-Unie net zo offensief is als zij zich omsin geld voelt. De eigenlijke angst van de Sow jet-Unie is niet dat zij omsingeld is. maar dat zij ideologisch uit het Westen bedreigd wordt Enerzijds is er China, maar dat is een kwestie van machtspolitiek. In Europa wordt de Sowjet-Unie echter bedreigd door wat wij ook ik over het hoofd hebben gezien, namelijk de uitwerking van het Hel- sinki-akkoord in Oost-Europa. De verhar ding ia enorm, dat ziet men op alle ge bieden." Over de persvrijheid in West-Dultsland is Grosser niet pessimistisch: „Persvrijheid is zowel bij u als bij ons beperkt door de macht van het geld en door het feit dat er veel aan zelfcensuur wordt gedaan, zowel bij de televisie als bij de schrijvende pers. Wat de Westduitse tv betreft: zij ls vrijer dan de Franse. De partijen oefenen druk uit, maar niet de regering. De vrijheden in de Bondsrepubliek zijn onvolkomen, maar vaak minder onvolkomen dan in de meeste andere landen". Gevraagd naar de opvallend kritische hou ding van het Franse dagblad Le Monde reageert Grosser „Ik heb in 1961 al geschre ven dat de buitenlandse politiek van Le Monde wat betreft de Verenigde Staten en Duitsland vooringenomen was. Het is ech ter veel rustiger geworden. De beoordeling van wat er in de Bondsrepubliek gebeurt is veel nuchterder geworden Le Monde is twintig keer minder anti-Duits dan (het Westduitse weekblad) Der Spiegel anti- Frans U." Verjaring De Franse hoogleraar is geen uitgesproken voorstander van stappen om de verjaring van oorlogsmisdaden (aan het eind van dit Jaar) te verhinderen: „Ik ben neutraal. Veel belangrijker vind Ik het wat men met het verleden doet. Men moet zich in de Bondre publiek meer opwinden over de verdedigers in het proces tegen de bewakers van Majda- nek, die getuigen beschimpen en zeggen dat het allemaal niet zo erg was." Grosser, die er aan herinnert dat men in Frankrijk door het afkondigen van amnestie een streep onder het verleden heeft gezet, meent dat er geen reden is om de verjaring in West-Duitsland niet in 1980 te doen ingaan. De laatste processen zullen dan in 1985 plaatshebben. Wie in 1945 veertig was. is dan tachtig." Alle zaken kunnen dit jaar nog aanhangig gemaakt wordea Als Oost-Europa daarna nog met belastend materiaal komt, heeft het dat uit politieke overwegingen achter gehouden. Dat mag de Bondsrepubliek wel wat duidelijker zeggen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7